Schoonheidsmiddelen waren niet altijd „pasklaar" te koop Quae ~üzoMwen/pat]wa VAN VROUW TOT VROUW EEN NEDERLANDS ETIKET... ARTS OF ARTIST ZATERDAG 23 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE OOURANT 13 POTJES, FLESJES EN TUBES Gebruik van cosmetica vroeger een privilege van hof en hofhouding Tegenwoordig Is er waarschijnlijk geen vrouw, die niet een of ander schoonheidsmiddel toepast. Wie wrijft niet zo nu en dan eens de handen in met crème, vaseline of glycerine-kamferspiritus Wie wrijft niet wel eens wat vet in de schrale huid van gezicht of armen? Wie gebruikt geen lekker geurende zeep? AI deze schoonheidsmiddelen komen pasklaar ons huis binnen. De „zeil makers" zijn op dit gebied geslonken tot een zeer kleine groep. Het is trouwens veel vertrouwenwekkender wanneer men iets koopt, dat een aan trekkelijke kleur heeft en een aangename geur en dat in een fraaie ver pakking opgeborgen; 'n verpakking, die bovendien verklaart dat er niets beters is te vinden dan juist dit product. Men voelt zich eigenlijk al 'n stuk opgeknapt zodra het tubetje of flesje in de tas is geborgen! En vele cos metische artikelen hebben werkelijk een goede uitwerking, dank zü voort durende research door medische en chemische onderzoekers. Hoe was dit vroeger? Wij horen ro mantische verhalen van wat Cleopa tra en andere beroemde schoonheden uit het verleden gebruikten om zich nog aantrekkelijker te maken. Ge woonlijk spelen hierbij olijfolie en ezelinnemelk een grote rol. Soms was het gebruik van kunst middelen voor vorstelijke personen en hun hofhouding gereserveerd. Zo mochten in het oude Egypte bijvoor beeld geen valse baarden gedragen worden, behalve door de koning en de koningin! Dergelijke privileges, die ook wel voor het gebruik van reuk water e.d. afgekondigd zijn, duurden echter niet zo heel lang. Al spoedig ging ook de hofhouding zich ervan bedienen, steeds meer personen ge bruikten steeds grotere hoeveelheden, tot het tenslotte weer tot een verbod kwam. Door de eeuwen heen zijn er steeds allerlei middelen gebruikt, waardoor men het uiterlijk meer aan 't schoon heidsideaal van de tijd kon doen be antwoorden. Dat dit gemakkelijk tot excessen kon leiden, is uit schilderij en en illustraties maar al te duidelijk te zien. De enorme kapsels, waaraan de dames van het hof van Lodewijk XIV elke dag zovele uren lieten ar beiden; het enorme gebruik van poe der tijdens de dagen van de Rococo op het gezicht en in het haar (het was in die dagen zelfs niet netjes om de natuurlijke huid te tonen) het zjjn in onze ogen uitingen van een decadente geest, waaraan zowel vrou wen als mannen zich te buiten gin gen. De Franse Revolutie bracht hier in een radicale verandering, maar niet voor lang, want aan het hof van Napoleon werden de schoon heidsmiddelen weer in ruime mate gebruikt. Toen was het echter met alleen het hof meer, want door de revolutie is in ieder geval tot stand gebracht, dat het vólk gewoonten aannam, welke de rijkere standen vroeger uitsluitend tot hun gebied hadden gerekend. Dat deze democratisering der cos metica niet alleen in Frankrijk plaats vond, maar ook in andere landen, en met name in ons land, doorwerkte, bewijst wel de lectuur van „de Vol maakte Hollandse Keuken-Meid", uitgegeven omstreeks 1800 te Am sterdam, in de Kalverstraat bij Steven van Esveldt. „Een geheim Wij vinden daarin allerlei recepten voor het bereiden van de meest ver scheiden vlees- en vissoorten, taarten, „poddingen" en dranken, maar daar naast ook enige aanwijzingen ten be hoeve van de Keuken-Meid. Hoe zij haar handen zacht kan houden door deze dagelijks in te smeren met „vos- sevet", dat zij bij de „Apothecar" kan kopen, hoe zij ook haar handen wit en zacht-glanzend kan maken door ze te dompelen in het residu, dat zij „om niet" bij de geneverstokerijen kan krijgen en tenslotte een middel om de gezichtshuid te verzorgen, dat als volgt beschreven wordt! Dat het vuur zekerlijk nadelig voor de schoonheid der vrouwen is, zal een ieder toestaan, en dat een goede Keuken-Meid, komende te trouen, een goede huishouwster kan maken, zal niemand ontkennen: om haar dan, door het behouuden van haar schoonheid, schoon dagelijks voor het vuur zijnde, van hare wettige pre tentie te dien opzichte niet te doen afzien, zo zullen wij tot besluit haar een geheim leren om hare schoonheid te behouden. Ten dien einde moeten zij het kruim van een witte bbrood nemen, hetgeen men in melk (geitemelk is best) laat weken, en in de taartepan half gaar laat bakken. Wrijf dit zo klein als mogelijk is, en wascht daar het wit van 6 eyeren in gesla gen is en wascht daar het aange- zigt mede dat het vei wit en zacht zal bewaren". Dat de Keuken-Meid van alle mark ten thuis moest zijn en ook als be strijdster van zekten en behoedster der gezondheid een belangrijke taak had, leren ons de vele recepten van huismiddeltjes tegen hoest, doofheid, gezogtszwakte en deze „syroop des levens", welke wij in hetzelfde boekje vinden: Tahiti Het zjjn niet alleen do Nederlandse zwemsters die zich over een goede re putatie in de wereld mogen verheu gen: ook de badpakken die zij dragen genieten een faam in vele landen! De zwemsters vertellen ons met bekers en medailles over haar internationale successen. Industriële prestaties ko men daarentegen niet zo gemakkelijk aan het licht. Toch is het wel eens in teressant na te gaan, hoe onze bad- ^eld "e heeH ontruk te meesten onzer kennen de eerste costuums waarin vooruitstrevende vrouwen zich te water begaven, slechts van plaatjes en toch werd dat schoons van flanel, vlaggedoek of be drukte katoentjes nog in onze twin tigste ;euw gedragen! Slobberige, wyde pakken met pijpen tot op de knie, waaronder nog een strook bun geldeNa deze kakelbonte pakken ging men het eenvoudiger doen en kwamen er zwarte, katoenen pakken in de mode. Witte biezen om de ronde hals en de brede schouders en onder aan de langzamerhand korter wordende pij pen, moesten het geheel wat opluiste ren. Het wollen badpak betekende een enorme stap vooruit, maar toch zou het nog lang duren voor men tot de ontdekking kwam dat het zo gemaakt kan worden dat het ons figuur niet alleen omhult, maar waar nodig ook steunt en op z'n voordeligst doet uit komen. Het wollen badpak draagt een sportief karakter. Het wordt tegen woordig in tientallen zeer modieuze uitvoeringen gebracht, die meer en meer voorzien zijn van kleine balei nen. De vraag naar de lastex faille badpakken neemt enorm toe, niet alleen in de stad, ook op het plat teland. Deze zijn gemaakt van ge weven stof, waarin rubber is ver werkt. Door hun elasticiteit slui ten ze goed en een speciale ver sterking zorgt da.t de ritssluiting aan de onderkant niet geforceerd wordt. Van beide soorten badpak ken zijn ook modieuze modellen voor grotere maten verkrijgbaar. Een Nedei'lands badpak is een kwaliteitsartikel. De machines zijn zo geperfectionneerd, dat zij bij de ge ringste fout onmiddellijk stoppen. Bo vendien komen op de contröletafels, zowel voor als na het confectionneren de kleinste onzuiverheden aan het licht. En mocht er toch nog iets aan de aandacht ontsnapt zijn, dan is het binnenlandse bedrijf gemakkelijk te bereiken voor reclames. Het Neder landse etiket is zowel in binnen- als buitenland een waarborg voor kwali teit. De export is van groot belang. Niet alleen in vele Europese landen, maar ook in Egypte, de Libanon, Ma- lakka, Trinidad, Irak en zelfs de Ver enigde Staten worden Nederlandse badpakken verkocht. In België zegt men zelfs: „Een goed badpak draagt een Nederlands etiket!" „Syroop des levens, zijnde een algemeen medicijn tegen aller hande quaalen, die men altoos in een Huishouden gereed moet heb ben, hoe men die zal maken". Neem 4 ponden sap van glaskruid, ook genaamt bingelkruid, doet daar een pond sap van bernasje bij, met 6 ponden van den alderbesten honing:, laat dit te zamen een welletje opko ken om het te schuimen, en laat het dan door een kous lekken gelijk men met de hypoeras doet, neemt twee centen gentiaanwortel in schijfjes ge sneden en zet die 24 uren in ruim een halve pint beste witte wijn op den he ten aseh te trekken, doch men doet het gedurig omschudden; doet het dan door een doek, en zo bij het voo- rige gedaan, kook daar een syroop van gelijk wij gezegt hebben, en be waart het in een verglaasde pot, die met een blaas is toegebonden. Gebruikt dagelijks omtrent een le pel vol van deze syroop, dezelve zal U zoveel nut doen dat derzelver waardij tegen koud kan opgewogen worden: want om natuurlijker wijze te spreken, zo wordt niet alleen het leven daardoor verlengt, maar al wa ren alle hulpmiddelen zonder uitwer king, genoegzaam in alle kwalen, zo zal U dit herstellen indien er gene zen aan is; aldus behoeft men nog Doctor nog Apothecar te gebruiken. „Gedresseerd huisdier Een der meest gevraagde ar- tikelen in de Amerikaanse wa- y renhuizen is sedert enige maan- den het keukenschort voor he- ren. y Statistici en sociologen heb- ben zich reeds geruime tijd be- zig gehuden met dit verschijn- sel. Een diepgaand onderzoek is ingesteld naar de vraag cf hier n een verband moet gezocht wor- den met de vaak gehoorde be- wering, dat de „echtgenoot van y vandaag in de Verenigde Sta- ten het best gedresseerde huis- y dier is uit de gehele ontwikke- y ling van dit land". Het resultaat van het onder- y zoek is nu bekend: In het ge- y hele gebied van de V. S. neemt 62 procent der echtgenoten deel y aan het eigenlijke huishoudelij- y ke werk, ruet meegerekend tui- nieren, schilderen, behangen en timmeren. Zestig procent helpt y bij het schoonmaken, 40 pro- y cent helpt in de keuken (aard- ippelen schillen en koken) en 38 procent doet de afwas. y Als troost voor de mannen Is bij dit onderzoek nog het y volgende vastgesteld: hoe ont- y wikkelder de man is, des te eer- n der is hij er ook voor te vinden, zijn vrouw in de huishouding te helpen. y nillllinilllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIir Is men gezond, zo gebruikt men het voor een middel om de gezondheid te bewaren, en is men ziek, om die te herstellen; behoed men zich daarne vens zijn maag te veel te overladen en zich door zwaare passien te laten ver voeren, zo kan men aldus een lang en gelukkig leven leiden". Zomerse tuinbouwproducten op het menu-van-de-week Tomaten, tulnboontjes, doperwten: al deze zomerse tuinbouwproducten zjjn verwerkt in het menu, dat wjj U hieronder als leidraad voor de maal tijden van de komende week geven! Zondag: Tomaten met kaasragoüt; gebraden varkensvlees, tuinbonen, aardappelen; schuimige bessenvla met wafeltjes. Maandag: Varkensvlees, doperwten, aardappelen; flensjes. Dinsdag: Gebakken lever, postelein, aardappelpurée; vanillevla. Woensdag: Uitgebakken spek, zomer- bietjes, aardappelen; cnocoladevla met schuimpjes. Donderdag: Gestoofde vis, worteltjes, aardappelen wentelteefjes. Vrijdag: Schelpje van eierragoüt, gegratineerde bloemkool, aardappe len; fruit. Zaterdag: Eieren, gebakken aardap pelen, sla; havermoutvla. Recept: Tomaten met kaasragoüt. 4 grote of 8 kleine tomaten, 4 dl melk, 30 g boter, 30 g bloem, 200 g iets belegen kaas of jonge kaas, zout, peper, aroma, boter, paneermeel. Halveer de grote tomaten of snijd van de kleine een kapje af, hol ze uit en zet ze naast elkaar in een vuur vaste schaal met op de bodem een klontje boter. Maak een ragoüt door het smelten van boter, voeg bloem toe en langzaam, steeds roerende de melk. Laat de saus doorkoken en roer er van het vuur af de in kleine blok jes gesneden kaas door, maak de ra- De melk en de warmte Wanneer 's 'homers de temperatuur wat hoger oploopt, kan het binnens huis zo broeierig warm worden. Als er dan 's avonds onweer dreigt moet de huisvrouw ervoor zorgen dat voor al de melk zo koel mogelijk blijft. Als men de melk heeft gekookt dient na snelle afkoeling ze op een don kere plaats bewaard te worden om be derf te weren. Een natte doek om de fles of melkkoker geslagen houdt de melk langer koel. Zo af en toe komt er zélfs in deze genoeglijke rubriek eens een lekker nijdige brief binnen. Lekker ja ze ker. Want ik mag zo'n vinnig vuurspuwend epistel wel. Wan neer iemand zich eens heerlijk opwindt en al schrijvend nog ettelijke graden in temperatuur stijgt dan neem ik dat relaas extra serieus. Het is altijd weer hoopgevend te mogen constateren dat er hier of daar iemand rondloopt die zich eens echt ouderwets boos kan maken. Zo'n vrouws persoon moet men in ere hou denwant het is helaas maar zo, dat vooral vrouwen zich veel te gemakkelijk overal bij neerleggenof over een bepaal de kwestie helemaal geen me ning hebben! Ook kan het heel goed zijn dat zo'n woedende brief het ge volg is van een onzacht geraak te geestelijke eksteroog. En met eksterogen moet niemand blijven rondlopen, die nare mis- baksels der natuur hebben de vervelende gewoonte steeds ve nijniger wortels te produceren en almaar meer pijn te veroor zaken. Het is dus misschien wél goed deze nijdige reactie op mijn schrijverij eens even breedvoe rig aan de orde te stellen, tot heil van beide partijen en mo gelijk ter voorkoming van nieu we eksterogen -. ik bedoel mis verstanden. Laat mij de kwestie even mogen ophalen. Al keuvelend over kinderen had ik mij een gekscheren de opmerking laten ontval len over de doctoranda, onge noemd en gehee lals mensen soort beschouwd, wier opvoed kundige stukjes wij tegenwoor dig in alle bladen krijgen ge serveerd. En ik had mij zelfs vermeten te beweren, dat ik, als ik voor het kiezen had, de opvoedkun dige ervaring van een moeder lijke kloek die er met vallen en opstaan zeven heeft grootge bracht prefereerde boven de ongetwijfeld juiste, maar louter theoretische stukjes acade misch dictaat. N-u heeft op deze boutade, een doctoranda vlam gevat, en mij een brief op poten geschreven. En U denkt, misschien handen wrijvend, dat U nu een gezéllig nummertje bekvechten tussen twee schrijvende vrouwsper sonen zult te lezen krijgen. Maar dan zeg ik al bij voor baat: O nee. Ik wil met het grootste genoegen de héle brief hier publiceren, met alle uit roeptekens erinzonder enig commentaar mijnerzijds. Hoog stens met één opmerking bij 'n alinea, die typerend is voor de mentaliteit van deze weten schappelijke briefschrijfster: „Hoe komt trouwens Saskia zélf aan de kennis die zij in de rest van haar artikel spuit? Zo maar uit zichzélf? Of toch misschien óók bijeengegaard uit boekjes en artikelen van on getrouwde doctoranda's?" En nu moet TJ, en vooral mijn opponente, mij vooral niet kwa- lyk nemen als ik, tegen alle re gelen der wéllevendheid in, on bedaarlijk in de lach schiet. Saskiadie tientallen, nee hónderden kinderen jarenlang "V dagelnjlis om zich heen heeft gehad, van aankomend grut af tot bomen van knapen met de baard in de keel. Die met dat lastige en genoeglijke en vaak ongemakkelijke maar altijd he vig interessante gedierte ge zongen en gespeeld, geblokt "en gelachen heeft. Die ze verhalen heeft vertéld en 'n boekenplank voor hen volgeschreven. Die ze opgevijzeld en uitgeveterd, ge troost en uit de put gehesen heeft, die naar hun commenta ren heeft geluisterd, hun gees tigheden gewaardeerd, en hun uitbarstingen laten daveren. Die ze zelfs, als het moest, te gen hun eigen wettige ouders als een aantijging verdedigd heeft. Dacht U heus, dat Saskia zich tussen dat jonge goed heeft thuis gevoéld als een vis in het wat ei' dank zij de wèl-bestudeerde excerpten uit paedagogische artikelen Mijn lieve doctoranda: ik had heel andere geschriften in mijn zak. Gescliriften, die IJ mis schien niet eens kent, maar die mij Het Kind in al zijn verruk kelijke maar ook vaak ontstel lende wezen met een bijna ma gische helderheid openbaarden. Ik kan U de lectuur aanbevelen. „A high wind in Jamaica" wél 'eens gelezen, van Richard Hug hes 1 Of Emil und die Detekti- ve", en vooral: „Piinktchen und Anton", van Erich Kastner vóór de film ze verknoeide, wel te verstaan? „Peter Pan and Wendy" van James Barrie de reeds meer gemélde ,jDream Days" van Kenneth Grahame, of zowaar ,jKees de Jor gen" van Theo Thyssen, of desnoods het voorspel van ,JJavid Copperfield" en dat sublie me Préludevan Kathe- rïne Mansfield Daar voel ik mij thuis, begrijpt U, bij de gans niet wetenschappelijk on derlegde maar zéér scherp zien de en fijn voelende artisten. Die een kind niet zien als een wezen dat men andere en be tere manieren zou hebben bijge bracht of anders zou hebben aangepakt"maar als een op zichzélf hoogst merkwaardig en boeiend verschijnsel dat men allereerst zoveel mogelijk in zijn eigen natuurstaat moet la ten en die men alleen benade ren mag met een intense schroomvallige, genegen be langstelling. Dat, mijn geachte doctoran da, is het grote en onover komelijke verschil tussen TJ en mij, dat alle debat bij voorbaat vruchteloos maakt. Uw gezichtshoek is de mijne niet, zo min als uw einddoel. Elk kind dat bij U binnenkomt ziet TJ als 'n patiënt, die afwe gingen vertoont, veroorzaakt in de meeste gevallen door opvoe dingsfouten, die TJ met weten schappelijk gefundeerde metho den zult gaan cureren. TJ ziet met de bril van de dok ter, die het mensdom alleen nog maar verdeelt in patiënten en aanstaande patiënten. Zegt TJ maar eens eerlijk (niet tegen mij, hoor, dat behoeft niet eens): als TJ Comelis een glas ziet breken, vóóraan de straat denkt TJ dan dadelijk aan bladzij zoveel regel zoveel: te sterk onderdrukte agressieve neigingen die zich uiten in ver nielingsdrift of heeft U een intens en zeer onbehoorlijk ple zier in het verbouwereerde snuit van voorzeide Gornelis en de handigheid waarmee hij bliksemsnel „de stukken heeft verstoken". Nou? SASKIA. goüt op smaak af. Vul de tomaten met de ragoüt, strooi er wat paneermeel op en leg op elke tomaat een klein stukje boter. Schuif dc schotel gedurende 15 20 minuten in een oven met bovenwarmte. Jonge meisjes zullen ongetwijfeld verrukt zijn over dit jurkje van Dior! Het is een japonnetjje van oud-rosa zijden piquéde diepe halsuitsnijding, armsgaten, zakjejs en rok zijn gegar neerd met witte randen. Ook voor kleine meisjes is dit modelletje bij zonder aardig. „Flat voor de vrouw", ook in Den Haag. Op de hoek van het Savornln Loh- manplein eri de Laan van Meerder- voort in 's-Gravenhage zal in Augus tus de eerste spade in de grond wor den gestoken voor de bouw van een „flat voor de vrouw". Dit complex, waarvoor de totale in vesteringskosten twee en een half millioen gulden zullen bedragen, zal ingedeeld worden in 146 flatjes, waar voor 73 eenheden aan het bouwcon- tingent van Den Haag zullen worden onttrokken. Het gebouw zal bestaan uit twee vleugels, een van zeven verdieDingen hoog en een van vijf verdiepingen, met op de laatste vleugel een groot zonneterras. Het Rijk zal in de bouwkosten 30O.000 bijdragen, de gemeente Den Haag heeft zich garant gesteld voor de hypotheek. De flats zijn bestemd voor alleen staande vrouwen en de te storten som van 2160 voor de kleinste en 2560 voor de grootste flat is met de huur van 65 (resp. 73) berekend op een eigendomsverwerving over een tijd van 50 jaar. De hypotheek is hierbij berekend op 3 5/8 De kooppprijs vrij op naam varieert van 13.500—16.000. De flats bestaan uit een grote zit- slaapkamer, waarvan het woongedeel te 4 bij ruim 4 meter meet, en het slaapdeel 3.652.72. Voorts zijn er ingebouwd een bad kamer met douche, een kitchenette, een ruime bergruimte en dito hall, terwyl er verder een koelkast en een twee pits electrisch comfoor instaan. Alle flats zijn voorzien van dubbele ruiten, balcon, parketvloer en een zelfstandige electrische verwarming. In het gebouw zijn voorts 3 telefoon cellen, 12 logeerkamers, drie liften en een portiersloge geprojecteerd, in het souterrain zullen afzonderlijke berg ruimten voor alle bewoners worden gebouwd. De N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten, die het project financiert, hoopt dat men er over 18 maanden mee gereed is. De flat die de naam zal krijgen „Dr. Elisabeth Brugsma- flat" zal tot stand komen op initiatief van de woonvereniging Dr. Elisabeth Brugsma, die voortgekomen is uit de Haagse afdeling van de Soroptimis- ten. Ter completering van een overgooier De mode schryft dit seizen veel ja ponnetje met de lage wijde hals voor en overgooiers, die ook zonder blouse ge dragen kunnen worden. Wilt U met een dergelijk modelletje eens „anders" verschijnen, zorg dan dat U er één of meer "estjes bij hebt. Wit kan vrijwel bij elke kleur gedra gen worden, maar het zal zeker leuk staan, als IJ bij een imprimé jurkje een vestje maakt ln één van de kleu ren van het dessin. Wel moet U er dan op letten, dat die kleur U goed staat. Het hierbij afgebeelde modelletje .st goed bij allerlei halsvormen en eveneens in een deux-pièces of man telpakje. Desgewenst maakt U er een strikje bij. In het rugpand naait U de figuur naadjes. In het voorpand legt U x op o vallend een plooi, die dichtgestikt wordt. Od 1 cm afstand hiervan stikt U zes nerfnaadjes, alle met 1 cm tussenruimte. Dan vouwt U het 3 cm brede belegje naar binnen en brengt de rechtstandige knoopsgaatjes aan, die 3 cm van elkaar Üpw. Desge wenst sluit U het vestje met druk knoopjes, waarop U een aardig sier- knoopje als garnering naait. De schoudernaadjes sluiten en de hals- rand tussen de dubbele stof van het boordje zetten. In de taille verbindt U voor- en rugpand door een stukje elastiek. ELLA BEZEMER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9