Amsterdam-Noor dpool-V ancouver in negentien uur... Opnieuw bewogen zitting in de zaak tegen Jungschlager LUIT.-ADMIRAAL HELFRICH: OVERGAVE VAN JAPAN GEMEENTE-ARTS IN BERGEN IS TEVENS RAADSLID 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 JULI 1955 SPRONG VAN 9000 KILOMETER Fantastische panorama's De vlucht van Amsterdam over de „top van de wereld" naar Vancouver een sprong van ongeveer 9000 kilometer ,te volbrengen in 19 uren was beslist méér dan alleen de curiosiiteit van het zich, behaaglijk in hemdsmouwen en op kousenvoeten, in een Super DC 6B „Empress of the air" over de Noordpool heen te kunnen drinken, eten en,roken. Het was een voortdurende, afmattende stryd tussen vérstand en gevoel, welke dor het eerste ruimschots werd verloren, mede tengevolge van de ononderbroken confrontatie met een visuele schoonheid, zo intens, zo on vergelijkbaar, ongrijpbaar en onpeilbaar, zo weinig aards en zo hemels, dat zelfs de grootste schilder, zou hij ooit de opdracht krijgen het alles te moeten vastleggen, er wanhopig onder zou worden. Het was Zaterdagavond elf uur, toen het rood-wit-grijs geschilderde toestel van de Canadian Pacific Air Lines uit het schijnsel van en kele openstaande hangars wog taxiede naar de startbaan voor vlucht van 9000 kilometer van Schiphol, via de „top van de we reld", naar Vancouver. We bevinden ons aan boord van de Empress of Tokyo, een viermo torig Super DC 6 met een kruis snelheid van ongeveer 500 km per uur, welke ons vliegend op een hoogte van 5 kilometer in acht uur naar Sondestrom op de West kust van Groenland zal brengen. Nauwelijks zijn we drie kwartier onderweg of de donkere nacht be gint in het Oosten te scheuren en we zien een spleet vreemd licht, naar links en rechts vervagen 't Noorder licht, dat de nacht, nog geen uur ge leden een feit geworden, alweer te rug begint te dringen. Het wordt al lengs sterker. Vreemde oranjekleuri ge, in violet overgaande vlammen schijnen de horizon in brand te heb ben gezet, maar de straling is nog zwak. Kort één uur wordt het mogelijk uit de donkere nevels grijs-blauwe stapelwolken te onderscheiden. De kleur van het Noorderlicht in het Oosten verandert .wordt rijker maar de sterkte er van neemt vooralsnog maar nauwelijks merkbaar toe en het duurt tenslotte tot vier uur in de mor gen eer de allereerste zonnestralen, waarvan de weerschijn zich al uren heeft laten zien, zich boven de kim verheffen. Groenland. Om half zes maakt de gezagvoer der bekend, dat we de kust van Groenland zijn genaderd. Het wol kendek is nog vrij gesloten, maar even later opent het zich en dan zien we, tegen een donkere achter grond, gevormd door de zee, dui zenden grijs-achtige vlekken: drijf- ïjs. Het toestel zakt wat, duikt door de wolken heen en dan is daar het wonderlijke panorama van het gro te verlaten continent, dat zo velen fascineert, ook al zijn ze er nooit geweest. Dan een waarschuwing via de geluidsinstallatie, dat we gaan lan den op Sonderstrom, een militaire basis van de Amerikanen en dat het beslist niet is toegestaan foto's te maken. Camera's mogen wel worden meegenomen naar het hotelletje, waar we precies zestig minuten zul len pauzeren, maar zij mogen bui ten niet worden gebruikt. Wanneer we uit het toestel stap pen, is de eerste die we te zien krij gen een neger in militaire uniform wel de laatste die we hadden verwacht die ons wijst naar 'n drie meter verder gereedstaand busje, een aftands vehikel, dat ons in twee minuten vervolgens naar het hotel brengt. We willen een foto maken van 't hotelletje al ziet het er beslist niet naar uit, dat het 140.000 dollar heeft gekost, maar wanneer we naar buiten gaan, staat er ander maal een negersoldaat, die vriende lijk, maar beslist neen zegt. Van de omgeving mag niets op de ge voelige plaat worden vastgelegd en dat zou kunnen wanneer men toe stond het hotel te „nemen". Bin nen kan men echter zijn gang gaan, hetgeen dan ook prompt gebeurt. Er wordt druk gefotografeerd, óók door de grote ramen naar buiten, waarbij onze negervriend geïnteres seerd toekijkt. 12 graden onder nul. Precies een uur later gaat het verder. Ons klokje wijst acht uur aan, maar de plaatselijke tijd is pas vier uur. Dus we hebben al vier uur gewonnen. De Empress of Tokyowordt klaar gemaakt voor de start. Wanneer het toestel vlot is ge start, stijgen we meteen tot ver boven het wolkendek, tot boven de 14.000 voet, zodat Groenland zich verder aan onze blikken onttrekt, maar daarboven is het ook fantas tisch mooi. Dichte wolkenformaties met daarboven uit een kristalhelde re azuren hemelkoepel. We gaan even naar de cockpit voor een praatje met de gezag voerder. Hij vertelt dat het buiten ongeveer 12 graden beneden het vriespunt is en dat, voor de nieuwe poolroute, uit een oogpunt van na vigatie hoe mooi het nu ook is de winter valt te preferen. Dan is alles bevroren en dus is er dan ook weinig waterdamp in de lucht en dat betekent: welhaast geen wolken. De laatste sprong naar Vancou ver is tien uur. De route leidt over Straat Davis en de Rocky Moun tains. Na enige uren vliegen met af wisselend een onbelemmerd uitzicht en dan weer dichte nevelspiralen, hebben we elk begrip van tijd en afstand verloren. Adembenemend. Dan: Straat Davis als een azuren veld met witgrijze vlekken; ijs, voortdrijvend op wind en stroom! Het Noorden van Canada maakt eveneens een diep eindruk. De kaal heid en uitgestrektheid, van 5000 meter hoogte af gezien, is onverge telijk. Waar men ook kijkt, overal hetzelfde, één onafzienbaar toen- draveld, maar met zóveel verschil lende nuances in zacht rood en bruin, dat men er naar kan blijven kijken, kwartieren lang zonder er aan verzadigd te geraken, met in zich slechts de wens het alles in herinnering vast te kunnen houden! Canada „doen" De nieuwe kortere route via de rand van het poolge bied komt niet alleen ten goe de aan de altijd haast heb bende zakenman, maar even eens aan de toerist: in de eerste plaats de Canadese, die met slechts een zeer kor te vacantie nu toch Euro pa kan gaan „doen" en niet in de laatste plaats aan de Europese, voor wie het nu mogelijk is geworden ge lijk wij zelf hebben ondervon den in een zeer beperkte spanne tijds iets van het on- gelofelijk grote en mooie f§ land van de „maple leaf" ge waar te worden. In een enke le week uit en thuis vlogen we naar Vancouver, reisden door de lucht door naar Calgary (2% uur vliegen) voor de jaarlijkse Stampede, hèt feest van het Westen met honderden cowboys en India nen, waarvoor uit alle delen van de wereld toeristen waren gekomen millioen kijkers in totaal). Daarna gingen we per auto naar het unieke na- tionale park Banff (80 mijl verderop gelegen), brachten er twee onvergetelijke dagen door, zagen vervolgens Lake Louise, ingeklemd tussen on- vergelijkbaar indrukwekken- de bergen en gletschers, reis- den in twintig uur per salon- wagen van de Canadian Rail- ways van de Rocky Moun- tains uit terug naar de Paci- fic-kust en hadden tenslotte nog meer dan een dag over M voor het bezichtigen van Van- couver en omstreken, alvo- rens de terugreis te aanvaar- ee den en net binnen een week ee weer thuis te zijn! iiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De aanblik van honderden, ja duizenden bergtoppen, loodrecht op rijzend en weer plotseling afbre kend, bedekt met sneeuw, hier en daar gletschers doorsneden met zich naar beneden stortende smelt- rivieren 't is een adembenemend schouwspel, zo intens mooi, dat de tijd vervliegt en voordat wij er erg in hebben, moeten de riemen dan ook weer worden vastgemaakt, want wij zijn bij ons einddoel: Van couver. We zien de zee, de Stille Oceaan, in eindeloze deining, glijden snel naar omlaag, en dan duikt de be tonnen landingsbaan onder ons op. Weinige seconden later piepen ae banden en remt ons toestel af. Het is goed 6 uur op ons horloge, dat wil zeggen in de avond, maar de klok van de verkeerstoren geeft eerst 10 uur in de morgen aan. Met de Canadian Pacific Air Li nes vliegen van Schiphol via de Pool naar Vancouver betekent dus, dat men Zaterdagavond om 11 uur uit ons land weg kan gaan om de volgende morgen om 10 uur op de plaats van bestemming te zijn, dat wil zeggen rond 11 uur later, ter wijl men in feite toch 19 uur onder weg is geweest! Immers 8 uur voor het traject Schiphol-Groenland, dan één uur pauze en dan nog eens 10 uur, voor het traject Groenland- Vancouver. „DE MOOISTE DAG VAN MIJN LEVEN" Lessen uit de oorlogsjaren (Van een speciale verslaggever) De 2e September 1945 was een zonnige dag. Hij brak stralend aan over het Japanse eilandenrijk, dat, economisch vernietigd, door de atoombom uit de tweede wereldoorlog geslagen was. Het had zich overgegeven aan de Amerikaanse, opperbevelhebber, ge neraal Douglas MacArthur, die ón- betwist heerser in Japan was. Het was een merkwaardig heersersschap. Op die 2e September 1945 stonden er nog geen tienduizend man Ame rikaanse troepen in Japan. De kustbatterijen waren nog door de Japan ners bezet en 100 Japanse divisies waren nog niet gedemobiliseerd. Toch ondertekenden ze op die dag de onvoorwaardelijke overgave aan de Ver- nigde Staten, Rusland, Groot-Brittannië en China en: „in het belang van de andere oorlogvoerende naties aan geallieerde zijde, waaronder Neder land". „Het was die woordkeus, die me toen al ernstig verontrustte", aldus de admiraal. Het was hem, alsof er een wolk voor de zon schoof. Hg voelde het juist aan, want reeds kort daarop bleek dat de Japanse bezet ting in Ned. Indië, op grond van die acte van overgave, van niemand an ders bevelen te accepteren had, dan van de Engelse opperbevelhebber Niettemin: „een mooie dag", zegt de admiraal. „Ongetwijfeld de mooi ste uit mijn carrière en mijn dienst tijd. Als je een oorlog bent ingegaan en hebt moeten terugtrekken, is de bezegeling van de overwinning de glorie!" „We logeerden in het Grand Hotel in Jokohama. De inrichting was pover de bediening slecht. Op de grote dag begaven we ons 's morgens met een torpedojager van de Amerikaanse marine naar de Missouri. Dat vlieg- dekschip lag zó ver uit de Japanse kust, dat het onbereikbaar was voor eventuele harakiri plegende kustbat terijen". De dag, die deze evenaarde vindt admiraal Helfrich, die, waarop hij zgn familie na de oorlog, weer zag. De blik van de admiraal wordt peinzend als hij dat laatste zegt. „Het was méér dan wij hadden kunnen verwachten". En: het was een harde les. Als we nog eens ooit in dergelijke omstan digheden zullen komen te verkeren, laten we dan tenminste potentieel aan mankracht naar het buitenland brengen of nog liever, naar het eigen grondgebied buiten Europa. De adel borsten-, vlieger- en andere militaire opleidingen bijvoorbeeld. En de jongeren, die daarvoor in aanmerking komen. Niets hebben we aan uitwijkende Kamerleden, maar alles aan jonge knapen, die toen zon der verzet in handen van de vjjand gespeeld zgn. De K.P.M.-schepen gingen zonder passagiers naar Australië in 1941. Zij hadden duizenden kunnen evacu eren. De Rocky Mountains benemend schouwspel. Doorreisvisa voor Oost- Duitsland verkrijgbaar. Alleen voor bezoek aan Berlijn. Tot nog toe was Berlijn voor Ne derlanders in de meeste gevallen al leen per vliegtuig te bereiken, aan gezien doorreisvisa door het gebied van Oost-Duitsland slechts bij uit zondering aan Nederlanders werden verstrekt. Hierin is thans verande ring gekomen. Naar de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland in Den Haag mededeelt, worden aan de grensposten Marienborn en Wartha :hans aan Nederlanders transitvisa voor Berlijn afgegeven, zonder dat hiertoe tevoren een aanvraag behoeft te worden ingediend. Aan genoemde grensposten wordt slechts een transitvisum voor de reis naar Berlijn gegeven. Wanneer men dan in Berlijn is, kan 't transitvisum voor de terugreis naar Nederland worden aangevraagd. De plechtigheid was sober en waar dig. De torpedojager bracht de admi raal en luit.-generaal Van Ooyen, de tweede Nederlandse afgevaardigde, naar het vliegkekschip, waar de leden der verschillende delegaties zich op het grote dek opstelden. Mac Arthur, die ook van elders kwam, begaf zich naar een hut en verscheen eerst, nadat de Japanse de legatie, als laatste, in de bijeenkomst gebracht was. Toen hield hg een korte speech. Mac Arthur beval de Japan ners te tekenen en daarop volgden de vertegenwoordigers van de oorlogvoe rende mogendheden G.S. wensen besluit niet te herroepen De afdeling voor geschillen van be stuur van de Raad van State heeft be handeld beroepen van de raad der gemeente Bergen (Limburg) en de arts G. A. S. aldaar, tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Lim burg, waarbij verklaard is, dat de heer S. die raadslid is, een functie bekleedt, welke niet met het raads lidmaatschap verenigbaar is. In 1953 toen een nieuwe gemeente raad optrad, werd de heer S. tot lid van de raad toegelaten en hg heeft deze functie tot heden bekleed. Toen onlangs de benoeming van een gemeente-arts aan de orde kwam, verklaarde het raadslid S., dat hg dit reeds was. De raad had echter in de mening vei-keerd, dat de heer S. uit sluitend belast was met de armen praktijk, zonder ambtelijk verband. Deze zaak is toen uitgezocht en op 0 Dokters uit negen landen, leden van een internationale commissie van onder zoek naar de medische en biologische ge volgen van atoomontploftingen, hebben in een verslag gepleit voor stopzetting van proefontploffingen van atoom- en waterstofbommen. De leden van de com missie waren afkomstig uit Groot-Brittan nië, Zuid-Afrlka, Frankrijk, West-Duits- land, Chili, de Sowj et-Unie. China, Bel gië en Tsjecho-Slowakije. SOENDANEES BLEEK TE LASTIG.. Mevrouw Bouman in conflict met Officier van Justitie Het landgerecht in Djakarta heeft Donderdag de behandeling van de zaak-Jungschlager voortgezet. Als eerste getuige werd gehoord een bewoner van een kampong in de buurt van Bandoeng, Hatroni. Deze vertelde, dat in de vastenmaand in 1952 een bende in zijn kampong zes woningen requireerde. De groep telde ongeveer 30 man, onder wie een Nederlander, wiens naam Schmidt was. Deze getuige bleek zich slechts in het Soendanees te kunnen uitdrukken en noch rechter Maengkom, noch officier van justitie Soenario beheersen deze taal voldoende, zodat een bode als tolk optrad. Van de tweede getuige uit de zelfde kampong, een zekere Asep, die op bedevaart naar Mekka bleek te zijn, was eveneens in het Soen danees opgestelde verklaring aan- Jeugdige inbreker was beleefd De politie van Passa- dena in Callfomië heeft een jongen van veertien jaar aangehouden, die er van wordt beschul digd sinds het begin van zijn vacayitie 4?t midden-Juni 20 grote inbraken te hebben ge- ileegd. Bovendien zou lij zich nog aan 200 kleinere gevallen van diefstal hebben schul dig gemaakt. De buit -oeg in totaal on geveer S.000 dollar (ruim 10.000 gulden). Bij zijn verhoor ver klaarde de jeugdige ar restant, dat hij „de bes te misdadiger van het vak" wilde worden. Bij het bestuderen van de vakliteratuurhad hij vooral veel gehad aan de autobiografie van de bankrover „Willie Sut ton". Hieruit had hij tal van „nuttige wen ken" gekregen, zoals b\jv. hoe men een ruit geruisloos kan breken met behulp van een de ken. Om te weten op welke rechten hij als inbreker aanspraak kon maken, had hij bij een van zijn expedities een exemplaar van het Wetboek van Straf recht gestolen. Een van de eerste din gen die hij had geleerd was, dat men als mis dadiger altijd beleefd tegen politiemannen moet zijn. Deze stelre gel had hij twee weken geleden, toen hü werd ondervraagd naar aan leiding van een inbraak in het stadhuis, zo goed in de yract\jk gebracht, dat de politie, onder de indruk van zijn goede manieren, hem had la ten gaan. wezig. Aangezien ook de griffier deze taal niet machtig was en de bode het niet kon lezen werd de verklaring na enig oponthoud voorgelezen door een Indonesisohe militair, die op de publieke tribu ne zat. In de zaal en op de pers tribune heerste grote vrolijkheid over deze ongewone gang van za ken. De verklaring ging over de innige banden, die volgens Asep in het algemeen bestaan tussen en kele Nederlanders en de subsersie- ve Indonesische elementen in de bei-gen van West-Java. V er bindingsman. Toen de naam Oelmer werd af geroepen ontstond er enige beroe ring in de zaal. Oelmer vertelde in net kort, hoe zijn arrestatie in Pontianak in zijn werk was ge gaan. Daarna werden de commis saris en inspecteur van politie in Pontianak gehoord en volgens hun verklaringen zou Oelmer bij zijn arrestatie in Januari 1954 uit ei gen beweging hebben gezegd, dat hij als verbindingsman van de In donesische luchtmacht radiogra fisch contact zou hebben gehad met een vliegtuig, dat kort daarna boven West-Java wapens aan pa rachutes afwierp. Daarna zou nij contact hebben gehad met een on derzeeboot voor de zuidkust van Java. Getuige Oelmer ontkende dit al les zeer verontwaardigd: „Ik neem daar geen genoegen mee. Wij heb ben over godsdienst zitten praten en nu zegt hij, dat ik het over het bendewezen heb gehad. Hij liegt. Ik wist helemaal niet, waarvoor ik naar Djakarta moest komen. De politie in Pontianak heeft me ook niet ondervraagd". De verdedigster, mevrouw Bou man, tracht de opgewonden hou ding van getuige fe verklaren. De officier van justitie nam de onder vraging over en las passages voor uit een rapport, dat hij zegt van de „intelligence service" te hebben ontvangen. De officier van justitie trachtte hiermede onjuistheden aan te tonen in de verklaringen, die beklaagde heeft afgelegd over zijn bewegingen in West-Java. Hij verklaarde, dat beklaagde Bedert 1952 is geschaduwd. Brieven uit Nederland. Het rapport bleek vele namen te bevatten, die de officier van jus titie met Initialen aanduidde. De officier las ook passages voor uit aan Jungschlager gerichte brie ven uit Nederland. Er komen uit drukkingen in voor als „wat is het daar een bende in (le bergen" en „hoe is het daar in Batavia, krij gen we Indië nog terug?" De of ficier van justitie verklaarde, dat I „deze en dergelijke uitdrukkingen erzoek hebben Gedeputeerde Staten hun besluit genomen. Mr. J. H. Dassen, hoofdcommies ter provinciale griffie van Limburg, heeft de Raad van State verzocht, te advi seren de beroepen ongegrond te ver klaren. Hij betoogde, dat de heer S. voor de gemeente ook vaccinaties en doodschouw verricht en dat hg dus gemeente-geneesheer is zowel in rui me als in engere zin. De vraag kan rijzen of destijds geen deugdelijker onderzoek door de raad had kunnen worden ingesteld, aldus mr. Dassen, maar hoe die vraag ook dient beantwoord te worden, de raad was niet op de hoogte omdat de heer S. zjjn functie, genoemd in het aan stellingsbesluit, niet had ingevuld. Zodoende konden Gedeputeerde Sta ten toen ook niet op de hoogte zgn. Nu een en ander aan het licht is ge komen, handhaven Gedeputeerde Sta ten hun besluit. In deze zaak zal de Kroon later be slissen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll!^ 1 „Schildwachten" De Zuidafrikaanse vrouwen- li liga is begonnen met het op- e= stellen van vrouwelijke „schildwachten" voor het re- geringsgebouw te Pretoria. Iedere dag behalve Zaterdag en Zondag van acht uur des H morgens tot vier uur des na- li middags zullen vier vrouwen met gebogen hoofd de wacht houden. e= Zij dragen zwarte sjerpen. H Een en ander is ten teken van protest tegen de kortelings aangenomen wet op de vergro- ting van de Senaat, waardoor het de regering mogelijk zal M zijn kleurlingen van gemengd bloed van de kiezerslijsten af te voeren. De actie van de vrouwenliga zal tot het begin f| van de volgende zitting van ee het parlement, in Januari, §j voortgezet worden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll Baby's huidje altijd gaal met mmi-M B-J.H.N:! toch wel duidelijk aantonen, wat voor een persoon beklaagde is". De verdedigster protesteerde hef tig tegen deze handelwijze en kwa lificeerde de voorgelezen verkla ringen onder deze omstandigheden als anonieme verdachtmakingen in het openbaar. Beklaagde zei, dat alles wat de officier van justitie had opgelezen onzin was. „Ik wil niet onbeleefd zijn, maar ik moet dit alles pure fantasie noemen". De volgende zitting werd bepaald op 12 Augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8