Een juridische status voor vluchtelingen- zeelieden de Binnenschippers behoren „varende gemeente" der tot de kerk JURIDISCHE GEVOLGEN VAN BABY-VERWISSELING D' B D' D' ZATERDAG 23 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a ACHTDUIZEND ZWERVEN ROND Op Nederlands initiatief in Sept. conferentie in Den Haag Afgevaardigden van de regeringen van acht. Westeuropese landen zullen op 26 Sep. in Den Haag bijeenkomen om zich, op initiatief van de Neder landse regering, te beraden op het lot van de naar schatting achtduizend vluchtelingen onder de zeelieden van alle naties. Met het beleggen van de ze conferentie beoogt de Nederlandse regering een poging te doen om aan deze mensen, van «ie slechts een klein deel bescherming geniet, een inter nationaal vastgelegde juridische status te doen verschaffen, waardoor zij in overdrachtelijke zin maar in verscheidene gevallen ook letterlijk, weer vaste grond onder de voeten kunnen krygen. Minister Beyen heeft deze conferen tie vorige week in de Tweede Kamer aangekondigd. Hij deed dat in zijn antwoord aan het Kamerlid mej. Klompé, die had gevraagd of ook niet de regering van mening was, dat ar tikel 11 van het verdrag betreffende de status van vluchtelingen, in 1951 te Genève gesloten, aan vluchtelingen zeelieden geen afdoende bescherming biedt. De minister antwoordde beves tigend. Het door mej. Klompé genoemde ar tikel luidt: „Indien vluchtelingen ge regeld als schepeling dienst doen aan boord van een schip, dat de vlag voert van een verdragsluitende staat, zal die staat in welwillende overwe ging nemen om hen toe te staan zich op zijn grondgebied te vestigen en om hun reisdocumenten te verstrekken of hen tijdelijk toe te laten op zijn grondgebied, in het bijzonder tenein de hun vestiging in een ander land te vergemakkelijken". Zonder resultaat In de practijk is gebleken, zo me nen de autoriteiten, dat deze aanbe veling niet het gewenste resultaat af werpt. Het komt voor, dat staten geen „welwillende overweging' over wegen, doch vluchtelingen-zeelieden op elkaar afschuiven. Daarom acht de Nederlandse regering, die de aan beveling wel uitvoert, het gewenst, dat een aanvullende conventie of overeenkomst tot stand komt, waar in juridische verplichtingen van sta ten jegens vluchtelingen-zeelieden worden omschreven. Zij heeft ge meend, eerst op beperkte schaal in ternationaal overleg te moeten voor stellen om later, als dit beperkte over leg resultaat oplevert, met des te meer klem alle landen uit te nodigen de juridische positie van de vluchte lingen-zeelieden te regelen. Daarom heeft zy in eerste instantie alleen de landen rond de Noordzee uit genodigd: Noorwegen, Zweden, Dene marken, Duitsland, Frankrijk, België, en Groot-Brittanhië. Onder deze ze ven landen met Nederland mee, acht zijn bovendien juist de lan den die het meest met het probleem in aanraking komen. Mochten de acht landen tot een verdrag komen, dan zullen daardoor alleen al vierduizend vluchtelingen ongeveer de helft alle vluchtelingen-zeelieden welomschreven status krijgen. zeelieden kunnen worden beschouwd als vluchtelingen, die direct of indi rect de bescherming van een eventue le overeenkomst zullen genieten, in aansluiting daarop zal moeten wor den bepaald, welke staten in verschil lende soorten gevallen de bescherming van deze mensen op zich zullen ne men. En ten derde zal moeten worden vastgesteld, wat die bescherming pre cies zal inhouden. Aangezien het sluiten van een over eenkomst, zoals die de Nederlandse regering voor ogen staat, voor de be trokken landen verreikende conse quenties zal hebben, verwacht men niet, dat op de Haagse conferentie di rect concrete resultaten zullen wor den bereikt. Waarschijnlijk zullen de afge vaardigden kennis nemen van eikaars standpunten en eventuele voorstellen en daarna naar hun landen terugke ren om overleg te plegen met hun re geringen. Enige tijd later zouden zij opnieuw kunnen vergaderen om besluiten te nemen. Als zich geen al te grote moeilijkheden voordoen zouden deze besluiten wellicht nog voor het einde Volksstemming in Saarland vermoedelijk eind October Drie maanden na nieuwe wetgeving De Raad van de Westeuropese Unie heeft Vrijdag besloten dat de volks stemming in het Saargebied moet worden gehouden drie maanden nadat de nieuwe wetgeving betreffende de vrijheid van politieke partijen van kracht is geworden. Deze nieuwe wetgeving, op basis waarvan Duitse partijen actief zullen mogen zijn in de Saai', zal, naar wordt verwacht, volgende week van kracht worden. In dat geval zal de volks stemming dus eind October moeten worden gehouden. De nieuwe wetgeving zal Zaterdag in Londen formeel worden goedge keurd door de Europese Commissie voor de Saar. Communiqué over brand in Oostduitse uraniummijn Dertig personen om het leven gekomen De brand welke Dinsdag heeft ge woed in een Oostduitse uraniummijn bij Oberschlema heeft aan dertig personen het leven gekost, zo heeft de Oostduitse regering in een com- vanhet jaar kunnen worden genomen. I muniquë bekendgemaakt. GEEN STRAFBAAR FEIT Drie vragen In de uitnodiging aan de zeven lan den heeft de Nederlandse regering drie vraagpunten gesteld, waarop ter conferentie een antwoord zal moeten worden gegeven. In de eerste plaats zal moeten worden vastgesteld, welke Dinteloord 350 jaar. Ter gelegenheid van het 350-jarïg bestaan der gemeente Dinteloord is Vrijdagmiddag een bijzondere ge meenteraadszitting gehouden onder onthulling van M. de Koningin. w Piet van der Hem uit Den Haag en lenj koningin, geschildei'd door aangeboden door de Zweedse steden- bond. De burgemeester van Leerdam, die eveneens aanwezig was, memo reerde de banden van vriendschap die de beide gemeenten binden en bood een kunstwerk van glas aan. Des avonds werd het openluchtspel „Eenheid door Oranje" opgeveerd. Dokter. De vrouw van George Jo nes in Londen klaagde steen en been over de kwalen van haar man. Hij had van malaria tot aan buik loop en van zware hoofdpijn tot aan puisten. Die klachten uitte ze tegen over een dokter en die dokter schreef ziekenbriefjes, waarmee mevrouw Jones naar de sociale verzekerings mannen stapte en ziekenuitkering op streek. Totaal meer dan 700. gulden. Intussen werkte George Jones lustig en volkomen gezond. De mannen van de sociale verzekering riepen hem ter ver-antwoording. Hij wist van niets. Nu is mevr. Jones door een recht bank veroordeeld en de dokter is in behandeling bij de medische raad van tucht. Jones zelf ging vrijuit, want hy wist van niets. Echtscheiding. De 30-jarige Berni- ce Rye in Los Angeles mag scheiden van haar man. De rechter vond, dat de 41-jarige heer Ernest Rye. die fotograaf is, zich een wreed echtge noot had betoond. Rye had de ge woonte foto's van zijn eerste en van zrjn tweede (Bernice) vrouw aan z'n vrienden te tonen en dan de figuren van de beide dames aan diepzinnige beschouwingen te onderwerpen! Draaideur. Benjamin Becker, die 2700 dollar bij zich had om in het Lin coln-hotel te New York de lonen aan het personeel uit te betalen, bemerk te, dat een heer zich samen met hem via de draaideur naar binnen wilde wringen. De heer ontrukte hem de porte feuille met het geld, wierp hem uit de draaideur de hotelhall binnen en draaide zelf naar buiten. Schade twijfelachtig (Van een juridische medewerker) De vermoedelyke verwisseling van twee zuigelingen in een Leids zieken huis, 23 jaar geleden, kan een groot aantal verwikkelingen veroorzaken. Zolang het twee wiegekinderen geldt, en de ouders geen bezwaar maken, kan men zonder moeite de kinderen ruilen en er kraait geen haan naar. Wanneer de kinderen opgroeien, als zij volwassen worden, diploma's ha len, paspoorten aanvragen, de dienst plicht vervullen, huwen en kinderen krijgen, wordt de toestand uitermate moeilijk, vooral ook als er later erfe niskwesties rijzen. Dan is er geen terugruiling meer mogelijk, zonder dat de gehele sr menleving er mee gemoeid zou zijn. Antikei 319 van het Burgerlijk We' boek poogt deze moeilijkheden af te snijden door te bepalen: Niemand kan zich op een staat beroepen, die strij dig is met dien, welke zijn akte van geboorte en het bezit, met die akte overeenstemmende hem geven, en we derkerig kan niemand die staat be twisten van degene, die een bezit heeft overeenkomstig die akte. Als men dus altijd als Cornelis Dirk- sen algemeen erkend is geweest en te vens bewijzen kan, dat men de per soon is, die in de akte als Cornelis Dirksen staat vermeldt, dan kan nie mand betwisten, dat men Cornelis Dirksen is, ook al deugt de akte niet. Is dit artikel echter geheel ondoor dringbaar voor een geval als dit Hier Prinsessen naar hogere klassen bevorderd Prinses Beatrix is op het Baarns lyceum overgegaan van de vijfde klas afdéling gymnasium alpha, naar de zesde klas. Prinses Irene ging over van de derde naar de vierde klas, af deling middelbare meisjesschool. Prin ses Marijke werd op de lagere school van de Baarnse schoolvereniging be vorderd van de tweede naar de derde klas en Prinses Margriet heeft met succes haar toelatingsexamen voor het Baarns lyceum gedaan. Na de opvoering van het spel ,,Het sprookje in de historie" in de Grote Kerk maakte de Koningin een rond wandeling door de straten van Veere, waar vele oude gevels met schijnwer pers waren verlicht. Foto P.Z.C.J. staat het toch niet vast, dat de be trokkene wérkelijk de persoon is, die in de akte werd genoemd. Het zou een interessante procedure kunnen worden. En als het artikel de zaak niet voldoende afsnijdt, zou men moeten vervallen in een uiterst moei lijk en kostbare bewijsvoering. In het Leidse geval zou de gehuwde persoon een verandering in haar hu welijksakte kunnen verzoeken, doch zij zou daarmede toch niet een proce dure over haar afstamming kunnen ontgaan en het artikel 319 komt hier bij zelf in het geding. De strafrechterlijke zijde van dit geval is onbelangrijk. Na 23 jaar is elke strafvordering verjaard. Boven dien is hier geen strafbaar feit ge pleegd daar alleen opzettelijke ver duistering van staat een misdrijf is. Wie zou trouwens zelfs in geval van misdrijf na zo vele jaren de daad zelf en het opzet nog kunnen bewijzen Een schade-actie zou mogelijk zijn, omdat deze pas na 30 jaar verjaart. Maar kan er hier schade 'worden aangétoond Dit is zeer twijfelachtig, behalve wat dé kosten van het medi sche afstammingsonderzoek betreft. Truusje Minneboo, dochtertje van de schipper van de „Veere 10" bood Koningin bloemen aan. (Foto P.Z.C.). Veilig geland op champagne. Ij Drie vliegtuigen hebben Don- derdag in Engeland zonder on- M gelukken een noodlanding ge- maakt. Een Liftmaster van de Belgische Sabena op weg van Brussel naar New York met H 35 passagiers aan boord kon in Manchester niet landen, omdat het landingsgestel niet naar H buiten kwam. De boordwerk- tuigkundigen ontdekten, dat er geen olie meer was in de hy draulische apparatuur. Daarop begon de bemanning de reser voirs te vullen met alle vloei stoffen, die aan boord waren: water, champagne, melk, bran dy, koffie, thee en whisky. Na ruim anderhalf uur cirkelen boven het vliegveld, zakten de s wielen naar beneden en een j|È veilige landing volgde. Een veirmotorige Amërikaan- se B 29, op weerverkenning M met een bemanning van dertien koppen kwam boven Prestwick aan met een brandende motor, die door lekkage was uitgeval- li len. Begeleid door een red- dingsvhegtuig had de kreupele B 29 nog duizend kilometer over de Atlantische Oceaan moeten afleggen waarbij voortdurend noogte werd ver loren. Een vrachtdakota van de BEA op weg naar Hamburg i moest 35 minuten na de start terugkeren naar Londen Air- port, omdat de motor onklaar raakte. Ook hier hoefden de 'z= gereedstaande dokters, ambu- M lances, brandweereenheden en p andere hulpploegen niet in ac- j tie te komen, aldus de Volks- krant. lllllllllllllllllllllllllllllllll Nalatenschap oliemapaat voor liefdadige doeleinden De oliemagnaat Galouste Gulbenkian, die Woensdag is overleden, heeft het grootste deel van zijn enorme for tuin bestemd voor de instelling van een „Gulbenkian-Stichting", aldus is Vrydag bekendgemaakt. Beslissing van de Hoge Raad Vermakelijkheidsbelasting op wielerwedstrijden De Iloge raad heeft de gemeente Etten-Leur in het gelijk gesteld in zake de kwestie van de heffing van vermakelijkheidsbelasting op wïeler- wegwedstrijden, waarbij een gedeelte van de openbare weg aan het ver keer wordt onttrokken. Enige jaren geleden aanvaardde de raad een voor stel van B. en W. over dit onder werp. De gemeente fourneerde toen een subsidie uit de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting. Van de zijde van waterstaat wer den bezwaren gemaakt tegen deze gang van zaken. De gemeenteraad wees een bezwaarschrift af, waarin gesproken werd over aantasting van het openbare karakter van de weg en over de onwettigheid van de hef fing. De heffing komt naar het ge voel van waterstaat neer op een tolheffing door afsluiting en dit is verboden, aldus waterstaat. De ge meente stelde daartegenover dat geen belasting wordt geheven op het ge bruik van de weg doch van de bezoe kers van de wedstrijden. Verdachten Bandjarnegara- zaak schuldig geacht Officier eiste anderhalf jaar met aftrek De officier van justitie, Sïahaan, heeft voor het landgerecht te Dja karta in de zogenaamde „Badjarne- gara-zaak" anderhalf jaar gevange nisstraf geëist met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht tegen E. I. M. Versteegh, drs. I. A. M. Schmutzer en J. Acaton, alias Moha mad Malipoedin. De officier van justitie achtte hen schuldig aan het in oorlogstijd steun verlenen aan benden, door het ver strekken van rijst, geld, schrijfma chines, munitie en andere materialen, in de periode van 1950 tot 1954. De verdachten, die 15 maanden in voorarrest hebben doorgebracht, zijn allen op vrije voeten gesteld, met stadsarrest. De pleidooien in deze zaak zullen 11 Augustus worden ge houden. Verdachten werkten op de onderneming „Badjarnegara", mid den in het gebied van de Daroel Is lam, welke omstandigheid de officier van justitie in aanmerking nam. De maximumstraf op deze tenlasteleg ging kan de doodstraf zijn. Het V'ereldffeHeuren STEMMEN UIT DE KERKEN Maar de naam moet tot werkelijkheid worden gemaakt Het kerkewerk onder bijzondere groepen van ons volk, is de laatste tien tallen jaren meer onder de aandacht gekomen van de kerken in haar ge heel. Wanneer we dit zo zeggen betekent dit niet, dat er voordien niets aan fedaan werd. Er is allerlei bijzonder kerkewerk geweest dat uitging van een plaatselijke gemeente of van een groep van gemeenten. In de laatste tientallen jaren is dit plaatselijk of regionale werk meer samengebundeld en het is daardoor uitgegroeid. Die samenbundeling heeft in sommige ge vallen betrekking op de samenwerking binnen een bepaalde kerk; in an dere is men gekomen tot inter-kerkelijke samemverking. Voor dit laatste denken we byv. aan hetgeen er gedaan wordt voor gevangenen en gere- classeerden, voor militairen enz. Onder de groepen aan wie verschil lende kerken bijzondere aandacht zijn gaan besteden nemen de schippers wel de eerste plaats in. Vanwege de N. H. Kerk is voor hen een commis sie voor de varende gemeente in net leven geroepen, terwijl er daarnaast gekomen is een Hervormde Zeemans- raad. Het is duidelijk waarom men hier twee instanties heeft die, wan neer dit mogelijk is, zoals te Antwer pen, samenwerken. De Hervormde Zeemansraad vindt haar arbeidsveld onder degenen, die op „de grote vaart" zitten. Bij „De Varende Ge meente" is te denken aan de „kleine vaart", de binnen-schippers. Al is de binnen-schipperij door het steeds gro ter worden van de vrachtauto's en opleggers in het gedrang gekomen, wat de schepen van kleinere tonnage betreft, er varen en liggen in ons land nog steeds een zeer behoorlijk aantal binnen-schepen. Voorzover de bevolking daarvan behoort tot de N. H. Kerk, heeft men deze verheven tot „De Varende Gemeente". Die naam is aardig gevonden, maar de moeilijkheid is deze naam tot een werkelijkhid te maken. De schippers zijn, tezamen met hen die in woon wagens rondtrekken, wel het deel van onze bevolking dat het meest am bulant is. Hun verblijfplaats veran dert telkens weer. Nauwelijks liggen ze ergens of ze zijn al weer bezig te zoeken waar ze heen zullen gaan. Dat maakt, dat ze voor 't kerkewerk byna ongrijpbaar worden. Wat moet je niet zulke trekkers beginnen wanneer je die in enig ker kelijk verband «dit samenbinden Bo vendien beperken hun reizen zich niet tot ons land, maar ze trekken over de rivieren en langs de kanalen ook naar het buitenland. Vanuit onze gro te zeehavens gaan er voortdurend grote aantallen schepen naar het „achterland" en ze keren vandaar te rug. Het lijkt een volkomen onmoge lijke zaak om hier te zoeken naar een bepaald organisatorisch verband. Des te meer respect moeten we hebben dat dit toch aan de commissie voor de varende gemeente gelukt is, hoe wel de vormgeving van het werk ook in 1954 zoals het jaarverslag meldt evenals in voorgaande jaren, nog al eens ter sprake moest komen. Dit zal ook wel het geval blijven in de komende jaren. Maar toch is er iets bereikt om de Hei-vormde schippers samen te binden. Die schepen mogen dan voortdurend af en aan gaan, er zijn toch bepaalde havens waar al tijd een groot aantal te vinden zijn. Wanneer ge de kaart van het arbeids terrein van de commissie voor de va rende gemeente nagaat, zijn daarop aangegeven de plaatsen die voor deze arbeid van belang zijn. Stippen met een kring er rond, zijn van groter be lang da,n de enkele stippen. Tot die eerste behoren natuurlijk Rotterdam en Amsterdam. Maar daarbij behoren ook plaatsen als Groningen, Delfzijl, Zwolle, Maasbracht en Grevenbicht. In het buitenland zijn als zodanig aange geven Antwerpen en Duisburg. (Vervolg op pag. 4) Een gebaar e Zwitsers ztfn wel een weinig verbaasd geweest, toen ze be merkten, hoe zwaar, president Eisenhower in Genève wordt bewaakt door de mannen van de Amerikaanse politie. Er waren bij zijn aankomst helicoptères in de lucht en op alle fiiekken, waar de president zich ver- oonde „kamden" de veiligheidsman nen tevoren het terrein uit. Dit trok temeer de aandacht, om dat de Russen, die pantserauto's had den aangevoerd voor het gerief van hun prominenten op de tweede dag al in open auto's vrijelijk rondtoerden door Genève en tenvolle genoten van de Zwitserse vrijheid en veiligheid. De Zwitsers troostten zich intussen met de gedachte, dat Amerikaanse E residenten zich vrijwel niet in het uitenlar.d vertonen en dus niet op de hoogte kunnen zrjn met de veilig heidsmaatregelen. welke daar ge wenst of niet gewenst zijn. Had niet de vorige president van de Verenigde Staten, mr. Harry Truman, aan zijn dochter tijdens een bezoek aan Zweden ook een serie met-revol- vers-bewapende lijfwachten meege geven En had de Zweedse pers daar mee niet vrolijk de spot gedreven door te schrijven, dat aan Margaret Tru man waarlijk niets in Zweden zou overkomen, als ze maar niet ge lijk ze in de Ver. Staten zo graag deed als zangeres wilde optreden? lijkbaar heeft men president Eisenhower geattendeerd op het ongewone effect van de zware bewaking in Genève. Hij heeft zich la ter althans demonstratief tussen het publiek in een winkelstraat bewogen en hij heeft speelgoedwinkels bezocht om cadeautjes voor zijn kleinkinde ren te kopen. Dat is een vriendelijk gebaar jegens de Zwitsers geweest en het typeert in zekere zin de conferen tie van Genève. die er een van de vriendelijke gebaren is. Donderdag heeft president Eisen- hower voorgesteld met de Russen ge gevens uit te wisselen over de ligging van militaire installaties en aan ver kenningsvliegtuigen toe te staan over al ter wereld foto's te maken, wan neer men er niet in zou slasren een andere doeltreffende methode voor contröle op de be«rapening te vinden. at voorstel had een dramatisch accent, maar het is niet meer dan een gebaar. Het is uitge sloten, dat bij de huidige scherpe tegenstelling tussen het Oosterse en het Westerse blok vliegtuigen van de „tegenstander" geduld kunnen worden boven eigen militaire instal laties. Men zal dan ook de uitlating van Eisenhower moeten beschouwen als een symbolieke omschrijving van zijn vredelievendheid. Hij heeft er de Rus sen van willen doordringen, dat on danks de herbewapening van het Westen en ondanks de vorming van een toch wel duidelijk tegen Rusland gekeerd militair bondgenootschap, er een levendig verlangen bestaat om oorlog te voorkomen en de bewape ning te beperken. Eisenhower heeft zich echter niet gerealiseerd hoe het gelaat van sena tor Knowland vertrokken zou zijn als Russische verkenningsvliegtuigen zweefden boven zijn geliefde Ame rika. Neen, zoiets is voorlopig onmo gelijk. e Engelse premier Eden heeft dan ook direct na de verklaring van Eisenhower de discussie in de sfeer van de werkelijkheid getrok ken door er op te wijzen, dat men op het gebied van de beperking der be wapening met kleine zaken za! moe ten beginnen. Eden wilde aanvangen met een be- wapeningsinspeetie in een beperkt ge bied ter weerszijden van het ijzeren gordijn. Later zou dat gebied geleide lijk uitgebreid kunnen worden. Het voorstel van Eden is ongetwyfeld te verwerkelijken en het is misschien wel het enige voorstel, dat op dit ogenblik kans van slagen heeft. Enkele dagen geleden legde een medewerker van de New York Times er nog de nadruk op, dat een interna tionale overeenkomst om geen atoomwapens te gebruiken voorlopig uitgesloten is, omdat daardoor de Russen in het voordeel zouden ko men. Even onmogelijk zijn een groot internationaal inspectie-systeem en een reductie van de geüniformeerde strijdkrachten: Een vrijwillige inkrim ping van de zichtbare militaire be grotingen heeft ook geen zin. Als enige mogelijkheid blijft dan 't uitdunnen, van de Russische en Navo- troepen ter weerszijden van het ijze ren gordijn en dus een terugtrekken uit bepaalde „vooruitgeschoven" posi ties. Op die wijze zou men de span ning kunnen verminderen zonder dat de veiligheid van het Westen direct gevaar zou lopen. Over enige jaren zou men dan kunnen nagaan of de polit.iek-militaire situatie nieuwe mo gelijkheden biedt voor verdergaande benerking van de bewapening. yriiv.nll'irivc«T»ToJ Rati Hes Zesduizend man kunnen voor leger worden aangeworven De Westdultse Bondsraad heeft YTrij- dag zijn goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel, volgens hetwelk de eerste 6000 vrijwilligers voor het toe komstige leger kunnen worden aan geworven. Aangezien het ontwerp reeds door ie Bondsdag is goedgekeurd behoeft het nog slechts door president Heuss *-e worden getekend om kracht van vet te krijgen. Ministerie van oorlog zal Tongerius-fabrieken kopen. De Jongerius-fabrieken te Utrecht zijn thans doorverkocht aan het mi nisterie van oorlog, dat deze zal be stemmen ten dele voor centrale op slagplaats voor militaire goederen, anderdeels voor andere militaire doeleinden. Over een klein gedeelte van de in ventaris wordt nog onderhandeld, zo dat de prijs nog met geheel vaststaat doch deze ligt tussen de 3 en 4 mil- lioen gulden. De machines, inventaris en resterende voorraden zullen wor den geveild.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3