PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BUT Pleidooi voor maatregelen om de trek uit de landbouw te stuiten Russische regering verwerpt het plan van Eisenhower PERMANENTE SAMENWERKING IN NAVO-PARLEMENT TWEE OOSTENRI JKERS GED00P BIJ ONGELUK MET BERGLIFT 198e Jaargang-No. 170 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5,85; p. lew.; fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 Juli 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie f 4. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 ct per regel met een minimum van f 1.— „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25-cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (D.g.g 2228): Oostburg, Finlandstr 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzee, N Bogerdstraat 24. te lef. 26 „NIET BEVREDIGEND" Westelijke ministers hebben weinig medewerking van Molotow Een lioog geplaatst lid van de Sowjet-afvaardiging heeft Vrijdag te Ge neve medegedeeld, dat zijn regering het plan van Eisenhower tot uitwis seling van militaire gegeven als eerste stap op weg naar ontwapening niet bevredigend kan vinden. De Sow jet-regering twijfelt niet aan de oprecht heid van het voorstel van de Amerikaanse president maar zij is van oor deel, dat het het belangrijkste punt, het verbod van atoomwapenen, om zeilt. De winst van deze conferentie is naar Russische mening het bijeen zijn van de Amerikaanse, Britse, Franse en Russische leiders in een openhar tige en hartelijke sfeer. Dit zal stellig op de lange duur een goede invloed hebben op ontspanning in de internationale politiek. De ministers van buitenlandse zaken hebben Vrijdagavond koortsachtig gewerkt aan de voltooiing van een rapport over de te nemen maatregelen op de weg naar het einde van de koude oorlog na afloop van de conferen tie te Genève. De regeringsleiders zullen vanoch tend om elf uur weer bijéénkomen in een beperkte vergadering ter bespre king van het rapport. De Westelijke ministers trachtten de instemming van minister Molotow te verwerven met twee richtlijnen. De eerste beoogt een conferentie van de vier ministers van buitenland se zaken in October voor voortzetting van de onderhandelingen voor her eniging van Duitsland en een Euro pees veiligheidsstelsel. Krachtens de tweede richtlijn zullen de vertegen woordigers van de Grote Vier in de subcommissie van de Verenigde Na ties voor ontwapening opdracht krij gen de Donder'dag te Genève gedane voorstellen nader te bestuderen. Minister Molotow daarentegen stond cr op, dat alle onderwerpen in één richtlijn worden vervat, waarin de kwestie van de Duitse eenheid als laatste punt wordt genoemd. Na studie Het plan Eisenhower is geen spontaan gebaar. Het is volgens bevoegde kringen te Washington de vrucht van 'n diepgaande stu die waarmee maanden geleden in 't diepste geheim werd begonnen door deskundigen van de ministe ries van defensie en buitenlandse zaken en door diensten van Ha rold Stassen, die belast is met de ontwapeningsproblemen. Het vertrek Het particuliere vliegtuig van pre sident Eisenhower, de „Columbine", is Vrijdagmiddag te Genève terugge keerd na te München te hebben ge tankt. Het is nog steeds de bedoeling, dat Eisenhower Zaterdagmiddag om zes uur de thuisreis naar de Verenigde Staten zal aanvaarden. Hoewel het niet officieel is mede- Door de mazen Er is wel eens gemopperd over de controle, die wordt uitgeoefend op de uitvoering van de sociale wet geving in Nederland. Men vindt en vond, dat er teveel papieren, teveel ambtenaren en teveel rompslomp aan te pas kwamen. Dat is misschien wel zó, maar daar tegenover staat, dat er regelmatig uiterst scherpzinnige lieden op, zoek zijn naar „zwakke plekken" in die wetgeving om daarvan te profiteren en voor zichzelf voordelen te beha len, welke geenszins in de bedoeling van de wetgever hebben gelegen. Het Rotterdams Nieuwsblad ont dekte zo'n geval via een advertentie in een provinciaal blad, waarin een kantoor-hulp-kracht werd gevraagd voor enkele uren per dag. De steller van die advertentie somde als bijzondere aantrekkelijk heid op, dat te benoemen functiona ris dank zij deze arbeid van enkele uren per dag alle voordelen van de sociale wetten zou krijgenhij zou profiteren van de ziekteverzeke ring, de kinderbijslag, enz. Uiteraard kwam deze advertentie ook onder de ogen van ambtenaren, die met de uitvoering van de sociale wetten zijn belast en nu wordt na gegaan in hoeverre deze werkgever er op uit geweest is door een handig heidje een goedkope hulp-kracht aan te trekken. Men heeft dat des te gereder ge daan, omdat ook in het trans portbedrijf symptomen van een soortgelijk profiteren waren opge merkt. Het komt voor, dat kleine zelfstan digen dagelijks een bepaalde rit bij voorbeeld een melkrit maken. Dat gebeurt dan tegen een aanneemsom. Maar wanneer men zo'n kleine zelf standige voor die dagelijkse rit zo- fenaamd in loondienst neemt, krggt ij opeens recht op kinderbijslag enz. endaardoor kan hij heel wat goedkoper inschrijven voor de vaste melkrit dan iemand, die geen kinde ren heeft en dus geen kinderbijslag kan krijgen. Nu lean men van mening zijn, dat ook aan kleine zelfstandigen de voordelen van de sociale wetten toe komen, maar wanneer het op de bo venomschreven wijze geschiedt, dan is dat fout. Dan glipt men door de mazen van de wet heen. En dan is het goed, dat er ambte lijke instanties en functionarissen van vakverenigingen zijn, die dat glippen door de mazen beletten. Daarnaast zullen er in de sociale wetten scherpere omschrijvingen moeten komen, welke verhinderen, dat geslepen lieden op onjuiste wijze van die wetten profiteren, gedeeld, is men in Russische kringen van oordeel, dat de Russische af vaardiging onmiddellijk na de Ame rikaanse zal vertrekken. Waarnemers waren Vrijdag een stemmig van gevoelen, dat de confe rentie Zaterdag tegen lunchtijd zal worden gesloten. Uit conferentiekringen wordt ver nomen, dat de ministers van buiten landse zaken er niet in zijn geslaagd de impasse over een program voor onderhandelingen over de Duitse een heid en de Europese veiligheid te ver breken. De Franse minister van buitenland se zaken Pinay verklaarde na de ver gadering: „We hebben geen overeen stemming bereikt. Het had wel ge kund als Molotow wat meer begrip had getoond." Russische reactie op aanval in Saigon Het wil met Engeland protest indienen De Sowjet-Unie heeft Groot-Brit- tannië voorgesteld bij Frankrijk en Zuid-Vietnam te eisen, dat de Inter nationale commissie van toezicht Vietnam in staat wordt gesteld haar taak uit te voeren. De nota is door gezonden naar Genève. In leidende Russische kringen wordt de aanval van Woensdag op het hoofdkwartier van de commissie te Saigon veroordeeld en uitdagend genoemd. De Russen zullen de Britse regering voorstellen de deelnemers van de vorig jaar te Genève gehou den conferentie over Indo-China at tent te maken op het incident. Volgens Tass was de aanval te Sai gon van te voren beraamd en gericht op schending van het aceoord van Genève over Indo-China. EENSTEMMIGE BESLISSING Verdere ontwikkeling mogelijk De permanente samenwerking tussen de parlementen van de Navolan- den heeft zijn beslag gekregen. De conferentie van parlementsleden dezer vijftien landen heeft Vrijdag een eenstemmige beslissing genomen, die die samenwerking tot een voldongen feit maakt. „Wij hebben lang niet bereikt wat wij hadden gewenst, maar datgene wat deze conferentie heeft opgeleverd, is met eenstemmigheid bereikt en oók dat is van het grootste belang", aldus verklaarde de Canadese voor zitter Robertson, toen hij kort daarop de conferentie sloot. Robertson voegde er aan toe: „Dit resultaat opent althans de deur voor een verdere ontwikkeling, die nog kan leiden naar wat ons, Canadese afgevaardigden, oorspronkelijk voor ogen stond: „Een consultatieve as semblee voor de Navo". Volgens de resolutie, waarin de plannen van de conferentie voor de nabije toekomst zijn vastgesteld, is er een permanente commissie be noemd, bestaande uit een vertegen woordiger van elk der vijftien lan den van de Navo (waaronder de voorzitter en de drie vice-voorzitters van de nu geëindigde conferentie), plus de Nederlandse secretaris-gene raal J. J. Fens). Als vertegenwoor diger van Nederland heeft de heer Verzoek van Prinses Wilhelmina Militaire chauffeurs moeten voorzichtig zijn In verband met het bevorderen van veilig verkeer en naar aanleiding van de aanrijding 18 Juli jl. op de Aerdhuisweg onder Uddel, waarbij de wegwerker, de heer G. Hop in dienst van H.K.H. Prinses Wilhelmi na, door een militair voertuig dusda nig werd gegrepen, dat hij ernstig gewond in een ziekenhuis moest wor den opgenomen, heeft Prinses Wil helmina bij monde van haar particu liere secretaresse de minister van oorlog verzocht zijn bijzondere aan dacht te schenken aan het doen be trachten van de nodige voorzichtig heid van militaire voertuigen. De tweede Amerikaanse atoomduik boot, de „Zeewolf" is in Groton in de staat Connecticut, tewatergelaten. De kiel voor een derde duikboot met atoomkracht is reeds gelegd. Op de foto de „Zeewolf" op weg naar zijn élement, de rivier de Thames. H. A. Korthals (V.V.D.) zitting in deze permanente commissie, die reeds Vrijdagmiddag haar eerste ver gadering heeft gehouden. Zij besloot eind September of begin October op nieuw bijeen te komen, om dan met de voorbereidingen voor de interpar lementaire conferentie van 1956 te beginnen. Deze bijeenkomst in de a.s. herfst zal worden bijgewoond door een vertegenwoordiger van de Ame rikaanse Senaat. BLIKSEM SLOEG IN KABELBAAN Amsterdamse familie werd door val ernstig gewond Donderdag is de Amsterdamse fa milie C. van den T., bestaande uit de vader, zijn vrouw en hun twee zoons ernstig gewond geraakt in een onge luk met een berglift in de buurt van Salzburg. Bij dit ongeluk werden twee Oostenrijkse passagiers gedood. Behalve de familie van Den T. waren .er nog negen anderen, die ernstige verwondingen opliepen. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de bliksem insloeg in de aandrijvingsinstallatie van de lift. De noodrem stopte de lift midden in de lucht zo plotseling, dat de passagiers naar voren werden geworpen. Het gevolg was dat het hekwerk van de Indonesisch kabinet geeft mandaat terug Het kabinet-Ali Sastroadmidjojo zal Zaterdagavond zijn mandaat terug even aan vice-president Hatta. In Je vergadering van het Indonesisch kabinet, die Vrijdagavond eindigde, werd besloten, dat Zaterdagavond een verklaring aan het parlement zal worden afgelegd inzake de leger- kwestie. Daarna zal de regering haar mandaat teruggeven. lift brak en dat 26 passagiers, die vooraan stonden, er uit tuimelden langs een rots van circa ,35 meter hoogte. Zeventien van hen konden huns weegs gaan nadat zij eerste hulp genoten hadden. Volgens een Oostenrijks persbureau is de heer van der T. zelf levensge vaarlijk gewond, zgn beide zoons zwaar gewond en zijn vrouw licht ge wond. Zij zijn opgenomen in een zie kenhuis te Kaprun, een plaatsje ir Oostenrijk vlak ten Noorden van de 3800 meter hoge Gross Glockner. Franse krijgsgevangenen in Sowjet-Unie Boelganin zal onderzoek instellen De Sowjet-premier, maarschalk Boelganin heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Pinay, be loofd persoonlijk een onderzoek te zullen instellen naar het aantal der Franse krijgsgevangenen, die zich nog in de Sowjet-Unie bevinden, en naar de toestand waarin zij verkeren aldus wordt in Franse kringen te Ge nève vernomen. Pinay verzocht Boelganin zijn in vloed bij de Oosteuropese regeringen aan te wenden, opdat deze laatste Frankrijk inlichtingen verschaffen over Franse onderdanen, die nog in die landen worden vastgehouden. Z.L.M.-RAPPORT OVER ARBEIDERSVRAAGSTUK Betere promotiekansen, vakonderwijs en betere woningen nodig Gezien de steeds ernstiger wordende arbeidsproblemen in de landbouw heeft het Dagelijks Bestuur van de Z.L.M. onlangs een commissie belast met de bestudering van alle vraagstukken, die uit de mogelyke arbeids voorziening voortvloeien of daamee samenhangen. Deze commissie heeft thans een rapport uitgebracht, waarmee het Dagelijks Bestuur zich kan verenigen. De Commissie is van mening, dat met name op korte termijn de volgende punten aandacht verdienen: Herziening van de C.A.O. in die zin, dat betere promotiekansen worden geschapen en een toeslag naar dienstjaren; Invoering van vakonderwijs voor landarbeiders; Verbetering van de woonsituatie en huisvesting van de landarbei ders, door vergroting van het bouwvolume voor het platteland en aansluiting op de openbare nutsvoorzieningen; Oprichting van werkgeversverenigingen in gebieden, waar de arbeidsvoorziening specifieke moeilijkheden geeft. De commissie heeft aan de hand van het L.EJ.-rapport over 't land- arbeidersvraagstuk, een zestal pun ten aan een nadere beschouwing on derworpen. Wat betreft de vaste kernen en de seizoenwerkloosheid, geeft de commissie in overweging aandacht te besteden aan het aanhouden van een zo groot mogelijke vaste kern, waarmee de werkzaamheden gedu rende het gehele jaar zoveel moge lijk uitgevoerd kunnen worden. Het bouwplan dient mede op deze vaste kern gebaseerd te worden, terwijl tevens getracht moet worden de ar- beidstoppen door mechanisatie weg te werken. Worden de vaste kernen te klein, dan zal de boer, als laatste mogelijkheid moeten extensiveren. Aangezien men er in toenemende mate niet meer op seizoenarbei ders kan rekenen, diént deze groep bij de opstelling van het bouwplan practisch gesproken, uitgeschakeld te worden. Promotiekansen. Bij het nagaan van de mogelijk heden en aantrekkelijkheden voor een arbeider om zich als vaste ar beider aan het landbouwbedrijf te binden, kwam de commissie tot de conclusie, dat 't met de aantrekke lijkheden pover gesteld is. Volgens de CAO komt men als landarbeider op 23-jarige leeftijd aan het maxi mum inkomen. In vele andere be drijfstakken zijn de kansen op pro motie groter, hoewel het loon in de eerste jaren vaak lager ligt dan in de landbouwsector. De commissie is dan ook van mening, dat het starre loonsysteem via de C.A.O.'s aanvul ling verdient? "Gedacht wordt in de richting van het invoeren van een toeslag naar dienstjaren. Hiermee zou de binding aan een bepaald be drijf sterker worden. Noodzakelijk zal het ook zijn, in de C.A.O. een grotere differentiatie van fucties in te voeren. De lonen dienen in over eenstemming te worden gebracht met deze functies. Vakonderwijs. Om de landarbeider meer beroeps- bewustzijn bij te brengen, zal de vakscholing en het onderwijs krachtdadig ter hand moeten wor den genomen. Wanneer de landarbeid boven het huidige niveau uit zal willen stij gen, zal getracht moeten worden jonge mensen vanaf de lagere school op te vangen om hun een opleiding in het vak te 'geven. Dit onderricht zal een practiscne basis moeten heb ben, zodat deze vorm van onder wijs sterk af zal wijken van aile andere vormen van landbouwonder wijs. Teneinde het begrip voor verschil lende cultuurmaatregelen op het landbouwbedrijf groter te maken, verdient het aanbeveling ook theore tisch onderricht aan landarbeiders te geven. De hoofdzaak van het programma dient'echter op de prac tiscne werkzaamheden gericht te zijn als melken, draineren, ruiteren en het omgaan met en onderhoud van machines en trekkers. De leer krachten voor deze opleiding diene* daarom ook zoveel mogelijk uit de praktijk afkomstig te zijn. In navolging van wat in Duits land op dit gebied al gepresteerd is. kan een groot gedeelte van de op leiding plaatsvinden op goed gese lecteerde landbouwbedrijven, waar op de jongens onder toezicht van in structeurs in het bedrijf meewerken. Na afloop van de opleiding dienen - Vervolg op pag. 2) Gisteravond bracht de Koningin een bezoek aan Veere, waar de Markie- zaatsfeesten juist waren begonnen. Bij de haven liet zij zich uitvoerig voorlichten over de gepavoiseerde vis sersvloot. Rechts van de Koningin de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael. Voor een uitvoerig verslag verwijzen wij naar pagina 9. Foto P.Z.C.). KORTE PREDICATIE UITVERKIEZING ,JSta op, zalf hem ,/leze is het 1 Sam. 16 12c. Laten we proberen om iets over de uitverkiezing te zeggen. Juist omdat velen zich ergeren aan dit woord. Is er misschien ook een er gernis door misverstand. David wordt koning. Samuël begrijpt het niet. Vader Isai begrijpt het niet De zeven ouderebroers van David begrijpen het niet. Dav'ul zelf net zo min. Maar God zegt: „jij bent het". God kiest een volk om zijn stempel te dragen temidden van de andere volkeren: Israël. God kiest David a.13 nieuwe koning. Israël David. Waarom? Jezus kiest de tollenaars. Waarom? Uitverkiezing is: God be doelt mij. En ik weet niet waarom. Wee mij als ik doe alsof ik wel weet waarom. Dan maak ik de verkiezing tot een ergernis ,die niet in de Bijbel staat. Alleen door Gods genade zijn wij koningskinderen is dat al niet genoeg reden tot ergernis? En Saul is de verworpeneJa, dat kan niet verzwegen worden. Naast David leren we van Saul. Maar hoe! Ook Saul was de Gezalfde des Heren, Uitverkorene. Maar de uitverkorene wordt een verworpene. Door eigen schuld.' „Ik ben een uitverkorene. Want ik ziz het aan mijn geestelijk levenaan m'n ernst, vroomheid enz. Mij kan niets meer gebeuren". Dat staat niet in de Bijbel. ,Jk sul wél een vericorpene zijn, vjant ik doe zoveel kwaad", dat staat er ook niet in. Of: „God heeft 2 lijsten en ik weet niet op welke ik sta. Als ik^uitver- koren ben kom ik er toch. Ben ik het niet dan helpen alle inspanningen toch niets. Afwachten maar!" Dat kweekt ook een ergernis waar God zelf niets van weten wil. David blijft levenslang uitverkorene, omdat hij telkens denkt: Ik zou net zo goed een verworpene kunnen zijn. Saul wordt tenslotte een verworpene, omdat hij denkt: waarom zou ik le venslang geen uitverkorene blijven? U bent uitverkoren. Wie U ook bent. God gaf het bewijs daarvan: Je zus. Bij Jezus sterft de hoogmoed. En de twijfel. En de onverschilligheid. En de valse, door de mensen gemaakte ergernis. Er blijft maar één ergernis over: dat de gendde, gelóófd mag worden. H. J. Ponsteen. Wolphaartsdijk. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van Vrijdag avond 19 uur: Stockholm: licht bewolkt 25 graden Oslo: half bewolkt 29 graden Kopenhagen: onbewolkt 24 graden Amsterdam: half bewolkt 21 graden Londen: half bewolkt 24 graden Luxemburg: regenbui 22 graden Parijs: motregen 17 graden Bordeaux: licht bewolkt 24 graden Grenoble: zwaar bewolk: 27 graden Nice: onbewolkt 27 graden Genève: nevel 23 graden Ztirich: zwaar bewolkt 22 graden Locarno: licht bewolkt 25 graden Berlijn: licht bèwolfci 27 graden Frankfort: regen 25 graden München: regen 18 graden Wenen: geheel bewolk; 28 graden Innsbrüek, regen 21 graden Rome: licht bewolkt 32 graden DE VERWACHT. WEINIG VERANDERING. Langs de kust veel bewolking met aanvankelijk nog op enkele plaatsen wat motregen. In het binnenland op klaringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noordw' =t. Onge veer dezelfde temperaturen als gis teren 24 Juli Zon Maan 25 Juli Zon Maan AON UN MAAN op 4.50 op 11.23 onder 20.46 onder 22.20 op 4.51 onder 20.44 op 12.35 onder 22.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1