Moraal van het Sowjet-toneel is eenzijdig gericht SP0RJ- HET LONGKANKER-VRAAGSTUK HET PAARD DOE HET MAAR NA. ZATERDAG 23 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUW8B COURANT 15 AAN BANDEN GELEGD Individualisme uit den boze (Bijzondere correspondentie) De éclatante buitenlandse successen van het Russische ballet, de opera en de muziek, en de faam van het Bolshoitheater dreigen het feit te ver doezelen dat de Russische kunstenaar aan banden is gelegd. Het duidelijkst blijkt die gebondenheid bij de toneelschrijvers. Acht-en-tvvintig procent van de in Moskou vertoonde toneelstukken handelen over actuele proble men uit het Sowjet-leven. Zij brengen het publiek een moraal, die alleen door Russen geslikt kan worden. Het publiek bestaat uit mensen van alle klassen. Intellectuelen, arbeiders en kunstenaars genieten van deze typi sche Sovvjet-moraal. Zij applaudisseren by passages, waarover wij in liet Westen het hoofd zouden schudden. Om een voorbeeld te noemen. Ser gey Michalkow schreef het stuk Ilja Golowin. Het behandelt het drama van een Russische componist. De in houd van dit stuk is vrijwel analoog met de werkelijke geschiedenis van Sjostakowitsi. De eerste scene speelt op het mooie buiten van de coponist. Ilja Golowin is een alom gevierd en groot kunste naar. Hij en zijn vrouw leiden een luxueus leven. Er is een dienstbode en mevrouw beschikt over een uit gebreide garderobe. De dienstbode wordt door mevrouw Golowin tamelijk grof behandeld. Een verontwaardigd gemompel gaat door de zaal. Alles in het gezin van de grote componist schijnt goed te gaan. Hij heeft een dochter die zangeres is en vurig communiste, en een zoon, een jonge schilder, die tot grote hilariteit van het publiek niets dan bloemen schildert en individualistisch leeft. Het goede leven neemt een keer als een journalist van de Prawda het „onbegrijpelijke" werk van de compo nist met een felle pen critiseert. Aan de roem van Golowin komt op slag een einde. Gelukkig voor de componist blijkt hij nog goede vrienden te bezitten. Een generaal van het Rode Leger plaatselijk leider van de communisti sche partij laat door zijn soldaten de vereenzaamde componist diens ou de melodieën horen, ilja Golowin be luistert zijn vroegere werken met tranen in de ogen. Op de goede weg Hij komt weer op de goede weg en schrijft na een paar maanden een volkomen begrijpelijk concert. Hij bekent openlijk zijn fout individualis tisch geleefd te hebben en wordt in ere hersteld. Ook zijn zoon ziet de verkeerde stijl van schilderen in en maakt i.p.v. bloemenstudies een voorstelling van een veldslag met gevechtswagens. Door het zich bege ven op sociaal terrein, herwint ook hij de gunst van het publiek. Dit stuk won in 1949 de Stalinprijs hetgeen de schrijver 100.000 roebel opleverde 90.000). Gevaarlijk Het individualisme is een groot ge vaar voor het Kremlin. Als Wester ling krygt men bijna de indruk, dat de leiding alles in het werk stelt de Russische bevolking er van te over tuigen, dat het waarachtige in de mens niet van belang is voor de op bouw van de Staat. De Russische jongeren stemmen volkomen in niet de regels, dat zij elkaar moeten helpen, dat zij zelf moeten waken voor de orde in de klas, dat zij ontzag moeten hebben voor het onderwijzend personeel. Wanneer een dergelijk stuk in een Nederlandse schouwburg opgevoerd zou worden, zou waarschijnlijk een hoongelach uit de zaal opklinken. De Russische jeugd is anders. Zij kent niet de populariteit van jongens of meisjes, die de klas in beroering brengen. Zy veroordeelt dit soort streng. Zij heeft er minachting voor. Dan zijn er de stukken met een anti-Westerse strekking. Deze maken ongeveer vijftien procent van het Sowjet-repertoire uit. Simonow, de populairste schryver in de Sowjet-Unie,won met zijn stuk „De vreemde Schaduw" de Stalin prijs. In de schouwburgen van alle grote Russische steden wordt dit stuk vertoond. Het behandelt het probleem van een geleerd Russisch bacterioloog, die in de ogen van de staat bepaalde verkeerde beginselen van de vorige generatie behouden heeft. Deze proffessor Troebnikow is zijn naam heeft een serum tegen mi- crobeziekten uitgevonden. Deze be langrijke ontdekking heeft het Insti tuut, waaraan de professor als direc teur verbonden is, jarenlang inge spannen arbeid gekost. Nu komen de moeilijkheden. Pro fessor Troebnikow krijgt bezoek van een Moskouse hoogleraar die door een vroegere deelneming aan een medisch congres in de Verenigde Staten be langrijke relaties met een Ameri kaans wetenschappelijke delegatie te Moskou heeft aangeknoopt. Deze ver zoekt proffessor Troebnikow zijn ont dekking aan de Verenigde Staten te willen uitleveren. De professor stemt hierin toe, omdat hij van oordeel is, dat een samenwerking tussen de ge leerden van de hele wereld onmisbaar is voor de vooruitgang van de men selijke kennis. Zijn zuster beschuldigt hem: „De Westerse wereld zal onze ontdekking misbruiken voor een oorlogsprocédé Prof. Troebnikow stort ineen met de woorden: „Je moet wel gek zyn om op het denkbeeld te komen van zulk een monsterachtige toepassing van de wetenschap". Zijn zuster antwoordt: „Je kan hen toch niet dwingen zich aan de regels van onze zedelijkheidscode te houden". Het stuk eindigt in een drama. Prof. Troebnikow ziet zijn fout in, verontschuldigt zich openlijk in middels is het „verraad" aan het Kremlin medegedeeld en het ma nuscript wordt achterhaald. De regering vergadert een nacht lang over het vonnis van de profes sor. Tenslotte wordt vastgesteld, dat Troebnikow, niettegenstaande hij op heterdaad betrapt is op verstandhou ding met de imperialistische vijand, een fatsoenlijk man is. Troebnikow is echter zo geschokt door de gang van zaken dat hij zelfmoord pleegt. Dit stuk vindt grote instemming bij het publiek. GESLOTEN SEIZOEN? Dat liet gesloten voetbalsei zoen reeds op 15 Juni offi cieel begint, is i» Nederland niet te bemerken. Wie nog niet klaar is, voetbalt immers rustig door tot titel enz. bekend is? Bijna het gehele voetbal over treedt het officiële verbod, ove rigens op legale wijze. Het srgst is het nota bene gesteld met de landelijke Zaterdagmid dagvoetbalcompetitie toch wel het summum van zuivere sport, wars van „progallures". Deze clubs spelen namelijk ongeveer tot medio Augustus door Het behoeft verder o.i. weinig betoog, dat het be taalde voetbal er m het vervolg nooit een punt achter zal zetten wanneer de datum van 15 Juni aanbreekt. Nu werd het 21 Juli voordat het staartje, de kam pioenscompetitie, afgelopen was. Het zal altijd laat worden, gezien de nieuwe indeling die nu eindelijk wel definitief schijnt vast te staan! waarin 2 hoofdklassers van 18 clubs, nog later dan anders. Boven dien komt er volgend jaar een verlengstukje bij doordat vijf clubs, de nummers negen bei de hoofdklassen en de num mers één van de drie eerste klassen, een volledige competi tie moeten spelen voor twee plaatsen in de te vormen ere divisie. lederen kan nu op zijn duimpje uitrekenen, dat er niet veel kans is op beëindiging van het geheel voor Augustus! TEMPO OPVOEREN Die arme zomersporten. Zij komen weer en nog erger in het gedrang. Tenzij radicale middelen worden gébruikt. Vroeger beginnen kan al een beetje helpen. Dat zal dan ook gebeuren. De aanvang van de competitie voor de hoofdklas sen is reeds vastgesteld op 28 Augustus. Een maand rust voor de spelers dus. Veel rigou reuzer is natuurlijk het spélen va?i wedstrijden door de week. En daaraan dan ook de hand houden. Direct mee beginnen, tot de koude maanden aanbre ken en daarna onmiddellijk op dezelfde voet voortgaan. Dan komen zij waarschijnlijk een goed eind waar ivij zyn moeten. Want er gaat een viertal Zon dagen af voor interlandwed strijden en één voor de Olym pische Dag. Dat is de theorie, maar de practjjk wordt be- faald door de vorst. Hoeveel ondagen de velden door de weersgesteldheid onbespeelbaar te hard zullen zijn de regen rekenen w\j nu maar niet mee is in Nederland niet te voorspellen. Maar zulke Zonda gen zijn er altijd weer. Het zou niet kwaad zijn wanneer de be trokken instantie het gedachte tempo waarin de competities moeten verlopen eens wat op voerden! „CLUBJE VERWISSELEN" De meeste dagbladen hebben zich de laatste weken bezig ge houden met het publiceren van transferlijsten in hun sportru- kaieidoscoop brieken. Want zover zijn wij nu, in Nederland ook. Spelers- ruil is toegestaan, de voeballers kunnen „clubjeverwisselen" gaan spélen. De clubs zullen proberen spelers, die toch niet voldoen, „van de hand" te doen. Andere clubs willen graag nieuw bloed hebben, kopen. Wéér andere verenigingen willen slechts lo zen en van eigen krachten een nieuw en sterker met name jonger-team voor de volgende competitie opbouwen. Dat is de beste, de verstandigste, manier. De clubgeest is nog altijd het best gebaat met een ploeg van spelers, die elkaar al zeer lang kenden uit lagere regionen of in ieder geval uit de woon plaats. Niet iedere club zal zo genoegzaam uit een reservoir kunnen putten. Spelers van bui ten aantrekken is dan toch nog geboden. Men dient dan pas sende spelers te zoeken, die zich in kunnen leven en geen „staatje in de staat gaan vor men. Overigens heeft geheel Nederland een voorbeeld hoe het niet moet in de clubs Blauw-Wit (Amsterdam) en Be Quick (Groningen). De ze verenigingen haalden als maar spelers van elders. Maar wat je verh aaalt is niet steeds lekker! Men heeft het aan do resultaen van beide ploegen ge zien. Met homogene op elkaar ingestelde teams van eigen bo dem, waren Blauw-Wit en Be Quick goed voor de hoofdklasse geweest. Nu nemen zij een plaats in de eerste klasse in. LOOPCIJFERS Hoeveel loopt om maar b\j het voetballen te blijven een voetballer in een wedstrijdl Ook in de sport is men er te genwoordig sterk in alles te ru briceren, in statistieken to ver werken, te meten enz. Zo ook dit en nu denkt men misschien, dat het wéér „die dekselse Amerikanenzijn geweest f Mis het waren Russen! Een Sow jet-onderzoeker heeft on langs gemeld, aldus „Sportief" dat een speler van het huidige voetbal bi een wedstrijd 12 A Ut km loopt. Dit cijfer wijkt weinig af van de veronderstel lingen, die men daaromtrent vroeger wél eens heeft geuit. Onderling zullen de afstanden in een ploeg webiig verschillen. Een anrere Rus kwam tot een grotere afstand namelijk 15 tot 17 km. Wie gelijk heeft, moeten die twee maar onderling uit zoeken. SPEELTIJD IS KORTER Overigens is er een apparaat, dat het aantal passen kan tel len. Wanneer men dan aan neemt, dat een gewone wandel pas 70 a 80 cm lang is, dat '«pos van 1.20 A 1.50 m een draf ver tegenwoordigt en dat hardlopen passen van 1.60 a 1.70 m geeft, kan de meting beginnen. Ook hier werd een minimum en een maximum geconstateerd, het cijfer loopt namelijk uiteen van 11.500 tót 16.000 m J)it bete kent achtereenvolgens afstan den van 8.5 en 13.5 km. „War ming up" vooraf doet hei cijfer nog met 1.3 km toenemen. Be halve die paslengte heeft men ook de v;erkélïjke speeltijd in 'n voetbalmatch opgemeen, dus de tijd, dat de bal in het spel is. Daarby werd geconcludeerd, al dus nog Sporlefdat die speeltijd geen 90 minuten be draagt, maar 60 minuten. In Nederland werd dat reeds meermalen vastgesteld. Met doelschoppen, corners, vrije trappen gaat namelijk telken male tussen de 15 en 60 secon den verloren. Met algemene stemmen heeft de Amsterdamse gemeenteraad Donder dagavond zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. om ter financiering van de bouw van 'n sporthal by het Olympisch Stadion aan een voor de exploitatie van deze sporthal op te richten naamloze ven nootschap een geldlening te verstrek ken van 1.800.000 of zoveel meer of minder als voor de bouw en in richting nodig zal zijn, zodat Am sterdam dus een sporthal zal krij gen. De sporthal krijgt een ijsbaan en accommodatie voor 6000 toeschou wers. Door het aanbrengen van een verstelbare vloer, die in korte tijd gelegd en weer weggenomen kan De tactische luchtmachteenheden van- de Verenigde Staten hébben een machtige lang e-afstandstraaljager uitgegeven, die een nieuwe uitvoering is van de super-Sabre F-100C. Dit nieuwe gevechtsvliegtuig is in staat atoombommen te vervoeren en kan de snelheid van het geluid overschrij den. worden, zal het ook mogelijk zijn di verse zaalsporten als gymnastiek, boksen, basketbal, volleybal en zelfs een klein concours hippique in de nieuwe hal te houden. De hal wordt gedeeltelijk gebouwd op het terrein van het Olympisch Stadion en ge deeltelijk op het terrein buiten de hekken van het stadion ten Noorden van de Marathonpoort. Aan de straatzijde wordt een restaurant in gebouwd. Men hoopt de hal voor het winterseizoen 1956-1957 gereed te hebben. DE ENGELSEN ROKEN DOOR! Geen verband tussen roken en kanker? (Speciale Correspondentie) LONDEN, Juli - De vorige week riep de Dally Mali ons in een grote kop toe: „Rook genist sigaretten". Er. Is geen enkel bewijs, dat zy longkanker veroorzaken". Dit was wel merkwaardig na de laatste zeer alarmerende berichten uit de Verenigde Staten, waarin dan weliswaar niet de sigaret als directe oorzaak van de longkanker werd genoemd, maar waaruit toch wel op statistische gronden 't verband tussen sigarettenroken en longkan ker duidelyk bleek. Amerika heeft het zich aangetrokken: anderhalf mil- lloen Amerikanen gaven het roken op. En daarom hebben w[j de mededelin gen in de Daily Mail voorshands nog maar even genegeerd. Nu echter komt ln de „Manchester Guardian" minder sensationeel, maar beslist wel betrouwbaarder opnieuw de Amerikaans-Britse con troverse in het kankeronderzoek naar voren. Een medische medewerker van dit blad zegt: „Van jaar tot jaar wordt het rapport van de „British Empire Cancer Campaign" dikker en belangrijker. Het twee-en-dertigste rapport van deze organisatie, die het doel heeft de kanker te bestrijden, telt meer dan vijf honderd pagina's en bevat een enorme hoeveelheid waardevol materiaal voor kankeron derzoekers over de gehele wereld. Het werd dezer dagen op de jaarlijkse bij eenkomst van de organisatie aange boden". GEEN VERBAND Er is nog steeds geen bewijs dat roken longkanker veroorzaakt, zo wordt in dit rapport gezegd. Ver schillende groepen researchwerkers blijven onderzoeken of bestanddelen of bijproducten van sigarettenrook kankerachtige veranderingen in die ren kunnen teweegbrengen, maar tot dusver is geen bevredigende relatie tussen oorzaak en gevolg gevonden. In 1953 rapporteerden Amerikaan se onderzoekers, dat het hun gelukt was bij muizen huidkanker te ver oorzaken, door de huid gedurende lan ge tijd in te smeren met de kunstma tig geproduceerde teer uit sigaretten rook. Geleerden van het Instituut voor Kankerresearch in Engeland hebben getracht deze proeven te herhalen. e resultaten waren volkomen ver schillend van die in Amerika en wel in die zin, zo zeggen de onderzoekers dat er nauwelijks een aanwyziging is, dat teerproducten kanker veroor zaken. In een ander Brits laboratorium heeft men muizen gedurende een groot gedeelte van him leven aan si garettenrook blootgesteld. In geen en kel geval werd longkanker vastge steld. Overwegend, dat muizen mis schien immuun zijn, heeft men de Sroef herhaald met hamsters. Ook ier was het resultaat negatief. Ver der heeft men geëxperimenteerd met „sigaretten", waarin de tabak ver vangen was door fijngehakt sigaret tenpapier. De teer hiervan werd by muizen en ratten ingespoten. Nog op verschil lende andere manieren, onder andere met teer uit peukjes van niet machi naal gerookte sigaretten heeft men dieren ingespoten, doch steeds weer waren de resultaten negatief. B(j herhaling heeft men alle mogelijke proeven genomen en in verschillende laboratoria en daarbij is men steeds weer tot veel minder verontrustende conclusies gekomen dan in Amerika De controverse tussen de V.S. en Engeland blijft dus bestaan. Uit de berichten in Engeland mag men ech ter niet concluderen, dat men zonder meer de mogelijkheid verwerpt, dat roken longkanker veroorzaakt. Men zegt slechts: wij hebben nog geen be wijs. Wij krijgen de indruk, aat wan neer Amerika met zoveel groter ze kerheid het verband tussen roken en longkanker wél accepteert, dit voor namelijk gebeurt op statistische gron den. Zeker is, dat deze strijd en daar mee een definitieve conclusie nog steeds niet is uitgevochten. Portugal en de Verenigde Staten heb ben Donderdag in Washington een over eenkomst voor Amerikaanse hulp bb de ontwikkeling van het vreedzame ge bruik van atoomenergie getekend. In het restaurant. In een restaurant zitten verschillende gasten aan de maaltijd. Een fors ge bouwde kellner loopt be drijvig heen en weer om het iedereen zoveel mo- ;elijk naar de zin te ma len. Wanneer hij echter bij een der gasten de reke ning neerlegt, begint de ze overdreven in al zijn Irt onze tijd van auto's, fietsen, treinen er Troje binnengebracht; de soldaten kwamen plotse, ling te voorschijn en de stad werd bezet. Met de ze uitdrukking wordt dit bedoeld: je hebt de vijand in je eigen huis gehaald! -."vOCU) tremen en vlieg tuigen komt het paard steeds meer op de achter grond. Het sterke dier aat vroeger onmisbaar was als trekker voor een ÏSSrmiMel. tegen- w oordlg vervangen door de motor. Het enige, dat S'aan, eigenlijk riog hennnert is de term "Paardekracht" waar- 51ede "len de sterkte van oe motor aangeeft. Hoe voornaam 't paard ^-p1" was, blijkt dui delijk uit onze taal. Zeer veel uitdrukkingen zjjn fr n?£' waarin het paard wordt genoemd. Men «1?. »^e moet een ffSeyen paard nooit in dijken", en men bedoelt daar mee, dat e met te critisch moet ïe eeu geschenk krygt. Ais Iemand iets hele maal verkeerd aanpakt zegt men „Je spant het paard achter de wagen!" Nu, deze uitdrukking laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Na- tuurijk bereik je niets, wanneer je het paard aan de verkeerde kant van de wagen spant. „Het oog van de mees ter maakt 't paard vet!" zegt men, wanlieer men duidelijk wil maken, dat een juist toezicht en ver stand van zaken, tot suc ces leiden. Als je altijd je best doet, maar je vergist je eens een keer, dan zegt men ..Het beste paard struikelt wel eens!" Wanneer je een oude geschiedenis nog eens wilt vertellen, zegt men ..Een oud paard van stal halen!" En hoe vaak hoor je nog niet zeggen „Ik heb een honger als een paard!" Heb je wel eens iemand ontmoet, die „Over het paai-d getild is?" Nu, dat is niet plezierig hoor; zo iemand heeft zoveel pluimpjes gehad, dat hij denkt geen fout meer te kunen maken. Hij is dus verwaand. Je hebt natuurlijk ook wel eens horen zeggen „Ik zal je man en paard noemen!" Daar wordt dan mee bedoeld, ik zal je precies vertellen, wie het allemaal waren. Min der bekend is misschien de uitdrukking „Het paard van Troje binnen halen". Je weet mis schien, dat vroeger eens een heleboel soldaten zich hebben verstopt in een groot houten paard. Dat paard werd de stad zakken te voelen en roept dan ontsteld uit: „Dat is nu ook watik heb vergeten geld mee te ne men Maar de forse kellner vliegt daar niet in het is hem al eens meer gebeurd, dat iemand pro beerde op deze wijze zon der geld lekker.te komen eten. Hij grijpt de man bij zijn kraag, duwt hem in de richting van de deur en roept": Buigt U voorover!". De klant doet wat hem gevraagd wordt, en di rect daarop geeft de kell ner hem een schop zodat hij met 'n boog op straat terechtkomt. Al de an dere gasten die het voor- Cor van Zanten in Maastricht heeft aan zijn sportvriend W. X. IJs brand te Zaandam de volgende brief geschre ven: Misschien wil je me even val gezien hebben, lachen er hartelijk om. Opeens staat echter een andere klant op, trekt zijn jas aan, loopt naar de deur toe, gaat in gebogen hou ding in de deuropening „Kellner laten weten of er nog meer inschrijvingen zijn binnengekomen voor de fietstocht op a.s. Zondag. En wat doet Jan vol gende week Maandag Komt hij nog hierheen of heeft hij andere plan nen? De wedstrijd Roermond tegen Breda is uitgesteld. Tegen welke club komen ze nu uit? Ik hoop spoe dig van je te mogen ho ren. Met vriendelijke groeten, Cor. Willem stuurde uit Am sterdam de volgende dag direct een telegram van de volgende inhoud: Amsterdam. Beste Cor, De Enschedese fietsclub „Genoegen" heeft inge schreven. Jan kijkt liever Maan dag naar onze poloclub „Quick". Roermond speelt tegen „Utrecht Vooruit". Jullie zullen misschien zeggen: Alles goed en leuk, maar er staat voor mij niets belangrijks in deze brief en in dit tele gram. Daar kan ik jullie geen ongelijk in geven maar.... er is met dat telegram toch wel iets bijzonders aan de hand. Er staan namelijk 26 woorden ln en de beginletters van de woorden vormen samen het complete alphabet in de juiste volgorde. Nu, ik vind het maar knap van die IJsbrand. Probeer het maar eens na te doen. Je vormt dus drie verschillende zinnen. Het eerste woord begint met een A het tweede met een B enz. enz. enz. Truusje, Piep uit Nieu wer Trippel, zou by Mies [logeren gaan. Onze muis was 's mor gens vroeg al aan het op- ruimen gegaan. ,/Ia, die goede beste Truusje krijgt een ka lmer heerlijk fris!" Riep ons Muisje, maar het liep weer mis, zoals vaak bi? Miesje, mis! Want de kast zat vol met rommel. S»eZ trok ze [er alles uit. Doch vond plots een stapel brieven. ,£ven le izen!" riep de guit. Nu, ze las niet één brief, niks hoor; allo brie [ven las ze door! Ze vergat wat ze aan 't doen was de brie ven waren spannend [hoor!! Maar ineens daar ging de deurbel. „Grote grut!" riep ze verrast ,jKijk hw toch eens wat een rommel en daar is Truus Piep al vast!!!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11