Parijse conferentie legt grondslag voor een Navo-parlement f mmoRD Grote Vier: geen atoomwapens tenzij na aanval BELGISCHE SENAAT KEURDE NIEUWE SCHOOLWET GOED VRIJDAG 22 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONTWERPRESOLUTIE OPGESTELD Verdere groei in richting van democratisch toezicht De conferentie van parlementsleden uit de landen van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie is het Donderdag vrijwel eens geworden over de vorm waarin de interparlementaire samenwerking tussen die landen tot stand zal komen. De redactiecommissie van de conferentie heeft na melijk in een ontwerpresolutie opgesteld, die zonder enige twijfel Vrij dagochtend door de voltallige conferentie zal worden aangenomen, zij het misschien met enkele wijzigingen van ondergeschikte aard. Deze resolutie is gebaseerd op de Canadese, Franse en Engelse voor stellen, die Woensdag zijn ingediend en zij bevat, hoewel in zeer voorzich tige termen, alle elementen die nood zakelijk zijn voor geregeld interpar lementair contact met betrekking tot de Navo en voor een verdere groei er van in de richting van democra tisch toezicht op het werk van de Navo. In de resolutie van de redactiecom missie wordt in de eerste plaats vast gesteld, dat het Noordatlantische verdrag ten doel heeft, niet alleen de verdediging van de leden-landen te verzekeren maar ook bij te dragen tot de economische, sociale en cultu rele ontwikkeling van de volkeren der Atlantische gemeenschap, en dat nauwere betrekkingen tussen de par lementen van die landen tot het be reiken van dat doel zullen kunnen bijdragen. Derhalve verzoekt de conferentie de voorzitters der betrtokken parle menten om, volgens de door hen Minister beval strengere controle op autobussen Reservevoorraad benzine verboden. De minister van Justitie heeft aan de ambtenaren van Rijks- en gemeen tepolitie en aan de ambtenaren, in hun hoedanigheid van bijzondere op- sporingsambtnaren, 'n strenge con- tröle opgedragen op de naleving van art. 90 van 't uitleveringsbesluit auto vervoer personen 1939. Dit artikel be paalt, dat in autobussen geen reserve- voorraad benzine in blikken mag worden vervoerd. De aanleiding tot deze opdracht is het resultaat van het onderzoek, dat de minister van Justitie heeft laten instellen naar het ongeluk bij Osna- brück op 11 Juni. Toen brandde een bus uit waarin schoolkinderen zaten, en kwamen enige kinderen om het le ven. Gebleken is dat de bus, in strijd met het bovengenoemde artikel, een reservevoorraad benzine in jerry cans onder de achterste zitplaatsen vervoerde. Lagerhuisleden verzochten vermindering dienstplicht Vjjftig Labourafgevaardigden heb ben Woensdag in het Britse Lager huis een motie ingediend, waarin ge vraagd wordt om vermindering van de huidige dienstplicht van twee jaar tot 'n jaar. De indieners van de motie achten, gezien de vermindering van de internationale spanning, nu het ogenblik gekomen om de dienstplicht te bekorten, in afwachting van de algehele opheffing er van. Fusie van Amerikaanse vakbonden geslaagd. De leiders van de twee grote vak bonden in de V. S., de „American Fe deration of Labon" en het „Congress of Industrial Organisations", die thans "werken aan de verwerkelijking van een fusie, zijn 't Woensdagavond eens geworden over de naam voor de nieuwe organisatie een der laatste kwesties, die de fusie nog in de weg stonden. Besloten is de namen der belde vak bonden te gebruiken en de nieuwe or ganisatie te noemen: „The American Federation of Labor and Congress of Industrial Organisations". Toeristen: De V.V.V. van Rome heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaan se toeristen de meeste foto's nemen, de Engelse het minste uitgeven, de Franse het meeste lawaai maken en dat de Duitse toeristen de meeste vragen stellen. Pech: Pierre Dudan, een Franse ac teur moet iedere avond in het stuk "Trois Baudets" de rol van majoar Thompson spelen, hetgeen hem erg veel moeite kost. Nauwelijks is hij het toneel af of hij wordt duizelig en misselijk. De reden Pierre heeft nog nooit gerookt, maar als de majoor moet hij bedachtzaam aan zijn pijp trekken en grote rookwolken uitbla zen. TECHNISCHE STORING. In San Mateo, Californië, vroeg iedere luis teraar van het station K.V.S.M. zich af, waarom deze zender twintig mi nuten uit de aether bleef. Tenslotte vernamen zij, dat er een technische storing was. Red Ladner, de omroe per, was een luchtje gaan scheppen en had zichzelf buitengesloten. IN DE GROTE STAD. In Detroit werd de spoorwegwerker George Watts gearresteerd door de politie, nadat hg door een spiegelruit van een nieuw gebouw was gesprongen. De schade bedroeg 250 dollarGeorge vertelde, dat hg thuis in Pulaski nog nooit zulke mooie ruiten had gezien. Hij kon eenvoudig de verleiding niet weerstaan om er dwars doorheen te springen meest geschikt geachte procedure, elk jaar afgevaardigden t« een conferentie aard als thans zenden van dezelfde gehouden en spreekt zij de wens uit, dat de rege ringen van de landen der Navo via de Noordatlantische Raad het hunne zullen doen om het houden van deze conferenties te vergemakkelijken. Commissie Er zal onmiddellijk een permanen te commissie worden gevormd, be staande uit het bureau van de tegen woordige conferentie (de Canadese voorzitter, de Belgische, Franse en Noorse vice-voorzitters en de Neder landse secretaris-generaal) plus de vijftien leden van het besturend co mité (een uit elk land van de Navo) en deze permanente commissie zal de taak hebben, de volgende conferen tie voor te bereiden. De Nederlandse delegatie stelde bij monde van de heer Blaisse enkele kleine amendementen voor, met na me een woordwijziging waardoor in de resolutie tot uiting kwam dat de interparlementaire conferenties zich niet uitsluitend met economische, so-' ciale en culturele kwesties zullen, be zighouden maar ook met defensie-; vraagstukken. Deze Nederlandse amendementen zullen in de tekst worden opgenomen voordat daarover Vrijdagochtend door de voltallige conferentie zal worden gestemd. Ongeregeldheden in Columbia President verklaart de staat van beleg President Pinilla van Columbia heeft in een redevoering de redenen voor de handhaving van de staat van beleg in het land en de verdaging van de zitting van de nationale grondwetge vende vergadering uiteen gezet. Hij wees er op, dat in de provincies Tolima en Huila en in aan deze pro vincies grenzende gebieden in de af gelopen maanden gewapende opstan den zijn uitgebroken, uitgelokt door communisten en uit gevangenissen ontsnapte misdadigers. Voorts deelde president Pinilla me de, dat een samenzwering is ontdekt te Sumapaz, die werd geleid vanuit het buitenland. Tenslotte verklaarde hij nog, dat alleen al in de provincie Tolima en in 't gebied van Sumapaz 87 militante liberalen en 492 conser vatieven zijn vermoord en dat de strijdkrachten daar bij het optreden tegen benden opstandelingen 65 do den en 121 gewonden hadden verlo ren. Onaangename verrassing voor Oostenrijkers Tot onaangename verrassing van de Oostenrijkers hebben de Russen geëist, dat de Usia-bedrijven, die ei gendom zullen worden van Oosten rijk, de schulden moeten betalen, \yel- ke zij bij de Russische militaire bank hebben. Na langdurige onderhandelingen is het schuldbedrag verlaagd van 848 tot 508 millioen schilling. Daarvan moeten 150 millioen schilling reeds in de komende dagen betaald worden en de resterende 358 millioen op zijn laast binnen twee maanden, wanneer de bedrgven worden overgedragen. WETSONTWERP-COLLARD Oppositie verliet voor stemming de vergadering. De Belgische Senaat heeft Woens dagnacht, na een van de langste ver gaderingen in zijn geschiedenis, de fel omstreden hervorming van het onder wijs goedgekeurd. De vergadring van de Senaat begon Woensdagochtend en duurde 18 uur, met slechts twee korte onderbrekingen voor lunch en diner. Voor de uiteindelijke stemming, die als resultaat 91 stemmen voor en geen tegen opleverde, verliet de katholieke oppositie de vergadering. Alle katho lieke amendementen op het wetsont werp, bijna vijftig in getal .werden door de Senaat verworpen. Het wetsontwerp is reeds goedge keurd door de Kamer van Volksverte genwoordigers, zodat het nog slechts door koning Boudewijn ondertekend behoeft te worden. Verdeeldheid. De CVP-fractieleider. Struye, ver- klaarde voor de stemming, dat zijn Amerikaans overschot agrarische producten De Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat 't bedrag aan over schotproducten uit de landbouw, dat de Amerikaanse regering tegen beta ling met buitenlandse valuta mag verkopen, meer dan verdubbelt. De wet verhoogt het voor de verkopen toegestane bedrag van 700 millioen dollar tot 1,5 milliard dollar. De minister van landbouw wordt door dit wetsontwerp gemachtigd vast te stellen, welke goederen ver kocht zullen worden en met welke landen onderhandelingen over over eenkomsten gevoerd zullen worden. Het wetsontwerp is doorgezonden naar het Huis van Afgevaardigden. fractie daaraan niet deel zou nemen, omdat het wetsontwerp naar haar mening niet de minste rekening houdt met de rechtvaardigheid en de gelijk heid. Het zal, aldus Struye, verdeeld heid in het land zaaien en het is een bittere ironie, dat het wordt goedge keurd op de nationale feestdag, die voor tal van gezinnen zeker geen dag van vreugde zal zijn. Minister-president Van Acker ant woordde, dat de wet met gematigd heid zal worden toegepast. De bevol king zou weldra kunnen vaststellen, dat de wet Collard beter is dan het tot dusverre bestaande stelsel van de vorige, katholieke regering. Door Woensdagavond in Eindhoven met S2 van Eindhoven te winnen heeft de Tilburgse club Willem II het landskampioenschap 1955 verworven. Het moment, waarop het eerste doel punt voor Willem II door een Ekidhovenaar wordt gemaakt. Foto links: Supporters nemen een paar spelers van de nieuwe kam pioenen op de schouders. m In het duister g M Een Britse woordvoerder heeft H meegedeeld, dat toen Eisenho- n wer gisteren zijn ontwapenings- H voorstel deed hij zei juist er zeker van te zijn dat een hechte |p vrede kon worden tot stand ge- bracht door een storing het f= M ücht uitviel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiinir Bouwstenen voor 50 huizen door brand vernield Grote hitte belemmerde blussingswerkzaamheden. Een half millioen bakstenen, bouw stof voor vijftig woningen ging verlo ren by een Woensdagochtend uitge broken brand in de steenfabriek van G. Terwindt en Zn te Dra ten. In zes uren legde het vuur een vyf verdie pingen hoog drooggebouw geheel in de as. De schade wordt op tenminste een half millioen geraamd. Zij wordt door verzekering gedekt. In het kurkdroge gebouw, waar de vijfhonderdduizend ongebakken ste nen lagen te drogen, had het vuur tussen de stellingen vrij spel. De vrij willige brandweer van Druten en de Nijmeegse brandweer konden 't vuur aanvankelijk niet baas. Bij hun werk ondervonden de spuitgasten grote hinder van de gloeiende massa waar in 120 ton petroleumcokes, opgesla gen in het drooggebouw, was veran derd. De hitte was zo groot, dat de brandweerlieden nauwelijks de vuur haard konden naderen. Eerst toen dak en muren van het gebouw waren in gestort. lukt het het water dichter in de vlammen te werpen en kon het eigenlijke blussingswerk beginnen. Zijn pogingen om kabinet te handhaven vergeefs Indonesische regeringspartijen noemen val geen probleem Donderdagochtend heeft minister president Ali Sastroamidjojo een be zoek gebracht aan vice-president Hat- ta, naar men aanneemt om arpport uit te brengen over besprekingen tussen 't kabinet en de regeringsfracties, en naar men in politieke kringen meent om het teruggeven van het mandaat te bespreken. Een aantal leiders van regerings partijen, waaronder de P.N.I. en de samenwerkende partijen, menen dat de val van het kabinet thans geen pro bleem meer is. In het algemeen geven zij toe, dat de pogingen om het kabinet te handhaven tevergeefs zijn gebleken. De kans, dat de regering zichzelf voor het parlement ten val brengt, wordt niet groot geacht. Zelfs al zou het kabinet het vertrouwen van het par lement krijgen, dan zou de kwestie van het leger niet opgelost zijn en zou alleen het conflict zijn uitgebreid tot in het parlement. Hierdoor zou de situatie, die thans naar veler me ning als explosief gekenschetst kan worden, nog verwarder worden. De mogelijkheid van een vertrouwensvo tum wordt overigens betwijfeld. Actie tegen de doodstraf in Engeland De Britse minister van binnenland se zaken, Lloyd George, heeft Don derdag in het Lagerhuis eisen van de Labour-oppositïè voor afschaffing van de doodstraf van de hand gewe- Hij zeide niet van oordeel te zijn, dat de openbare mening is gewij zigd sinds het Huis zich in Februari jl. voor handhaving van de doodstraf uitsprak. Het terechtstellen van mevrouw Ruth Ellis, die schuldig was bevon den aan het doodschieten van haar minnaar, vorige week, heeft geleid tot een nieuwe campagne om de doodstraf af te schaffen. VOORSTEL VAN BOELGAN1N Faure komt vandaag met het plan „boter voor kanonnen" Het voorstel van de Russen, dat de Sowjet-Unie, de V.S., Engeland en Frankrijk zich verplichten geen atoomwapens te gebruiken tenzij zij wor den aangevallen, maakte deel uit van een ontwapeningsplan dat door Boel- ganin werd ingediend. Volgens Westelijke woordvoerders komt dit plan in grote trekken overeen met het plan, dat de Sowjet-Unie op tien Mei j.l. bekendmaakte. De hoofdpunten van het thans ingediende plan zyn: De omvang van de strijdkrachten van de Verenigde Staten, de Sowjet- ünie en (communistisch) China moet op een tot anderhalf millioen man worden vastgesteld, terwijl Engeland en Frankrijk 650.000 man op de been mogen hebben. Alle andere staten mogen niet meer dan 150.000 tot 200.000 man onder de wapenen hebben. Nadat de overeengekomen vermin- dering van de strijdkrachten en de conventionele bewapening voor 75 procent zal zijn uitgevoerd, moet een volledig verbod van atoomwapens van kracht worden. Intussen moeten de „gerote vier" zich verplichten geen gebruik van atoomwapens te maken tegen welk land dan ook, als zij niet worden aan gevallen Voorts dienen alle proefne mingen met kernwapens te worden gestaakt. Inspectie De Franse premier Faure deelde Eisenhowers opvatting, dat er iets op het gebied van de inspectie moet worden gedaan, welk punt hij de kern van het ontwapeningsvraag- stuk noemde. Hij sloot hierbij niet in directe methoden, zoals b.v. door middel van toezicht op de begrotin- Honderden auto's wachtten Donder dagavond op de Vlissingse Schelde- oever op vervoer naar Breskens. De Belgische nationale feestdag heeft zich ook in onze provincie doen gel den. Het gebeurt niet dikwijls, dal een dergelijke foto op de Edisonweg te Vlissingen bij de P.Z.E.M.-centrale kan worden genomenOok de Prins Hendrikweg en de Westelijke kade van de eerste binnenhaven stonden vol (Foto P.Z.C.) gen uit. Ook zag spreker graag, dat er publicaties aan de ontwapening worden gewijd. Hiervoor zou een or ganisatie moeten worden opgericht. Faure deelde mee, dat hij Vrijdag een memorandum over zijn plan „bo ter voor kanonnen" zou indienen, dat beoogt hulp aan minder ontwikkelde landen te geven uit de fondsen wel ke door het verminderen van de be wapening worden bespaard. Premier Eden stelde vervolgens voor, de ontwapening in etappes te laten verlopen. Men zou moeten be ginnen met de in Europa gelegerde strijdkrachten. In dit verband vroeg hij zich af, of het niet mogelijk zou zijn b.v. langs de scheidslijn tussen Oost en West in Europa door de mi litaire commandanten van weerskan ten aan te wijzen inspectiegroepen te laten werken. Mogelijk zou men hier bij nuttige ervaringen kunnen op doen voor de toekomst. Maarschalk Boelganin zeide hier op het van het grootste belang te achten, dat de vier regeringsleiders het eens worden over aanbevelingen aan de Verenigde Naties. Hij stelde voor, de vier ministers van buiten landse zaken uit te nodigen een ont werp op te stellen. De Westelijke re geringsleiders gingen hiermee ac eoord. Kwestie-Cyprus opnieuw m V.N. Besluit van Athene De Griekse regering heeft besloten de kwestie Cyprus opnieuw aan de Verenigde Naties voor te leggen. Dit is Donderdag meegedeeld door de mi nister van buitenlandse zaken, Ste- phan Stephanopoulus. De minister zeide verder dat de premier, veldmaarschalk Alexander Papagos, hem heeft opgedragen, in verband met het uitstellen van de drielandenbespreking over defensie aangelegenheden betreffende 't Oos- telijke Middellandse zeegebied en de kwestie Cyprus, die te Londen zou worden gehouden, onmiddellijk een nieuw beroep te doen op de Verenigde Naties voor zelfbeschikkingsrecht voor Cyprus. Op 29 Augustus zullen te Londen waarschijnlijk besprekingen beginnen over de kwestie Cyprus tussen verte genwoordigers van Engeland, Grie kenland en Turkije. Het Wereldgebeuren Israël naar de stembus Nederland behoort zeker tot de landen, waar de opbouw van de moderne staat Israël met be langstelling wordt gevolgd. Een belangstelling welke ontstond in de tijd, toen de vurige Zionisten in dit land al een begin maakten met scholing van de jonge immigranten in de landbouw. Vóór en tijdens de twee de wereldoorlog werd Israël voor de Joden, opgejaagd en vervolgd door 't Hitler-regime, het beloofde land, de staat, waar zij zich een nieuw leven zouden kunnen opbouwen. De moei lijkheden zijn dit beloofde land even wel niet bespaard gebleven en al is er dan een zekere ontspanning in de betrekkingen met de nabuurlanden door een wapenstilstandsovereen komst o.a. met Egypte het ziet er nog allerminst rooskleurig uit. In de begintijd vooral had Israël te kampen met gebrek aan vita le voedingsmiddelen, voeder voor het vee en grondstoffen voor de fa briek. De voeding van de bevolking was. afgezien van de zwarte markt en de pakketten van de Amerikaanse vrienden, zeer sober en onzeker als gevolg van de import-moeilijkheden. De oorlog eiste tal van slachtoffers en het is wel duidelijk, dat ook in het nieuwe land de immigranten weer hun hoop moesten vestigen op de toe komst. De plannen voor de grote en kostbare irrigatiewerken zullen eerst op langere termijn economische re sultaten opleveren. Geen wonder, dat in dergelijke om standigheden de oude vertrouw de problemen uit Europa ook in Israël opgeld deden. De tegenstelling links en rechts schiep een politieke situatie, waarin de komende verkie zing op 26 Juli althans voor het mo ment een uitsluitsel zal kunnen bren gen. Evenals in Nederland heeft men in Israël het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging. Alle staatsbur gers van 18 jaar en ouder en de im migranten, die meer dan zeven maan den in Israël hebben gewoond, mogen stemmen. Er zijn in totaal ongeveer een millioen stemgerechtigden; 300.000 méér dan in 1951. Vast staat wél, dat het resultaat van de verkiezing voor de nieu we Knesseth. het 120 leden tel lende parlement, een coalitie zal zijn met de gematigde socialistische Ma- pai als grootste partij. Moeilijker kan evenwel voorspeld worden of de coa litiegenoten van de Mapai aan de rechter- of de linkerkant of aan beide kanten van haar zullen staan. De Mapai is verreweg de grootste partij. Bij de verkiezingen in 1951 kreeg zij 37,3 procent van de stem men. Haar grootste concurrent is de rechtse centrumpartij van de algeme ne Zionisten, die in 1951: 19.1 procent van de stemmen verwierf. De rege ringscoalitie, die een maand voor de verkiezingen aftrad, bestond uit mi nisters van beide partijen. De Mapai wordt bedreigd door een nieuwe linkse groepering, de Ahdoeth Haavoda, die haar er van beschul digt zich aan de kapitalistische alge mene Zionisten te hebben overge geven. Deze nieuwe partij heeft zich afgescheiden van de pro-Russische verenigde arbeiderspartij Mapam en wordt geleid door energieke en popu laire oorlogshelden. Voorts doen aan de verkiezingen twee godsdienstige groepen mee beide ontstaan door samensmel ting van twee partijen. Zij streven naar een grotere rol van de gods dienstige wetten. In 1951 verwierven de toen nog afzonderlijke vier partij en tezamen 11.85 procent van het to taal aantal stemmen. Uiterst rechts staat de Keroeth (de vrjjheidsbe,.veging). de politieke erf- genamp van de verzetsorganisatie Ir- goen Tzvai Leoemi. Deze partij kreeg in 1951: 6,75 procent van de stem men. Meerderheid Duitse volk wenst seen herbewauening Grootste tegenstand bij arbeiders en boeren. Het jongste opinieonderzoek in de Bondsrepubliek wijst op een snelle afneming van de populariteit der be wapening. Op een door het Emnid- instituut in Bielefeld gestelde vraag of men het juist achtte, dat de Duit sers weer soldaat worden, antwoord de driekwart der ondervraagden ont kennend. Slechts 22 procent antwoordden met ja. De vraag of men onder bepaal de omstandigheden —voor een 'mili taire rol der Duitsers zou zijn. werd door 53 procent der mannen en door 60 procent der vrouwen ontkennend beantwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9