Wim van Est behield groene trui nauwelijks in onbelangrijke rit H-0 H-0 op tafel! BRUINVIS VERSLOEG CANDIDAAT LUCT0R IN HARDE WEDSTRIJD VehhcJk 8 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 JTJLI 1955 NEGENDE PLAATS VOOR NOLTEN Belgische illusie door winnaar Caput in laatste meters vernietigd Fred de Bniyne, die het vorig jaar vier etappes in de ronde van Frank rijk won, heeft in de sprint op de Boulevard Mistral te Narbonne niet kun nen zegevieren. Hij werd op de streep verslagen door de 34.-jarige Louis Caput, winnaar van ParijsLimoges van dit jaar, niet niet minder dan vier Italianen aan zyn wiel, onder wie de sprinter Benedetti en met ver der Jan Nolten, die als 9e eindigde. Een serieuze verdediging van de Ita- liaanso équipe voor het algemene ploegenklassement de tweede plaats waande men in gevaar door de sterke ploegeninzet van de Belgen was eigenlijk verder het enige vermeldenswaardige uit deze korte etappe, welke in zeer hoog tempo werd gereden en waarbij een gemiddelde van 37,130 km per uur werd genoteerd. De stryd om de groene trui tussen Wim van Est en Stan Ockers, met alB derde man op de achtergrond de Spanjaard Poblet, werd onvermin derd voortgezet. Nog heeft onze landgenoot de leiding, maar elke dag loopt hü de kans de groene trui te verliezen in deze tweekamp. En waar Wout Wagtmans in dit gevecht blijft, die elke dag onnodig punten verliest en niet meer in de allervoorste gelederen van het peleton te vinden is, blijft voor menigeen een voorlopig niet op te lossen raadsel. Of wacht Wagtmans tot hij de kans krijgt, zoals Wim van Est en Daan de Groot die hebben gekregen, om een grote tijdwinst in een etappe de po- /idueel sitie in het algemeen klassement te verbeteren De twijfel over de vraag, wie er in de 14e etappe, van Albi naar Narbonne over 155 km nu eens een poging zou wagen om weg te vluchten, duurde niet lang. Op het ruime plein rond de unieke, geheel uit baksteen opgetrokkeh kathe draal van Albi, begon de veldslag eigenlijk al. Het werd een start in bliksemtempo, niet ver van de 60 km per uur. Na 15 km viel er al een gat, veroorzaakt door de twee Franse nationalen. Mahe en Forestier, de regionaal Anzille, de Italiaan Guidici en Jan Nolten, die weer iets in zich voelde prik kelen na de spectaculaire over winning van Daan de Groot op de vorige dag. De tijdwinst van het quintet bedroeg nog slechts 20 seconden, maar toen er van lieverlee meer trekkers bij kwamen, groeide de voorsprong tot anderhalve minuut. Onze jeugdige 511 meter een bergje van de derde categorie, schoten Hinsens klimcapa- citeiten weer eens te kort. Deze mols hoop bracht trouwens ook de Austra liër Mockridge in een martelgang, welke hem kilometers terugwierp. Nadat in. het voorste gelid 64 km was gejakkerd, begon de situatie zich scherper af te tekenen. Bijna 2 minuten voorsprong hadden de vol- Sende 14 renners: de drie Frans na- onalen Dotto, Mahe en Forestier, de drie Italianen Guidici, Coletto en Geen ontbijttafel is compleet zonderH-O Havermout, want er is geen gezondere voeding denkbaar voor jong èn oud UITSLUITEND. VERPAKT VERKRIJGBAAR havermout Het complete ontbijt Benedetti, de twee Belgen de Bruyne en Impanis, en verder Cohen en An-i zille van de Noord-Oost Centrale ploeg, Barone van lie de France, Quentin van West Frankrijk, de Spanjaard Ruiz en de Nederlander Jan Nolten. Na 75 km rhden, te Angles-du-Tarn keek het peleton tegen 3 min. en 45 sec. achterstand op de 14 koplopers aan. Het inmiddels alsnog ontsnapte drietal bestaande uit de Fransman Geminiani, de Italiaan Monti en Ca put van de He de France ploeg, snel de de grote groep 25 sec. vooruit., Men vroeg zich af of de oude Gem inderdaad voor een levendige etappe zou zorgen, zoals in Franse perskrin gen vandaag algemeen werd ver wacht. Geminiani kreeg de kans, maar hij zou zich, naar later blijken zou, door een van zijn metgezellen, Louis Caput, eveneens een oude rot in het wfelervak, lelijk laten mislei den. Maar Geminiani kreeg althans de voldoening om enkele plaatsen In het algemeen klassement omhoog te gaan én Wim van Est weer te passe ren. Een vijftiental kilometers voor de ravitaillering, in Saint-Pons, was het verschil tussen kop en staart van 't nog uit 75 man bestaande renners- veld ongewijzigd: 3 min. 45 sec. Toen stroomde liiidsissend de lucht uit de achterband van de str|"" Nolten, juist voor het van de heuvel van Cousin es. Dé re- trjjdlustige Jan t hoogste punt paratie, hoe vaardig door hem zelf uitgevoerd, deed Jan midden tussen de leldersgroep en het jagende groep je van Geminiani belanden. Jan stond voor de keus, het gezelschap van Gem achter zich op te zoeken, of zich alleen een plaatsje in de kopgroep te heroveren. HU koos de laatste en uiteraard mpeilykste weg en reed in eigen tempo verder. En hy kreeg de leiders, van wie Dotto door een val tijdens de riskan te afdaling en Cohen tengevolge van een lekke band werden gelost, nog voor de bevo'orrading te pakken. Daarna kwamen Geminiani, Monti en Caput, die geen meter kop deed, er bij.-Dat vond Nolten bh een voor sprong van bijna 7 minuten op het peleton een reden om te trachten bij de beklimming van de laatste heuvel voor de finish er tussenuit te trekken. Maar er meldde zich nie mand als maat voor het werk aan de kop en tijdens de spiralende afda ling werd het tempo te hoog voor hem om te vluchten. Bij aankomst op het smalle circuit van de 13e eeuwse wijnstad Narbonne, was Nol ten door de concurrentie van niet minder dan vier begenadigde sprin ters Benedetti, Forestier, Caput en De Bruyne kansloos. Boven dien werd hij, door het wat roekeloos nemen van een bocht door zijn op winst beluste tegenstanders achter in de groep gedrongen. De eindsprint van de specialisten verliep sensationeel, maar was zeker niet zuiver. De film moest uitmaken, dat Caput als eerste over de streep was gegaan. Benedetti, die derde werd ondanks de aanwezigheid van drie van zijn landgenoten, beweerde later, dat. hij door De Bruyne, die als tweede eindigde, was gehinderd en dat htf daardoor niet vol kon aan zetten. Jan Nolten werd voor zijn niet geringe inspanningen met de 9e plaats beloond. Ook de eindsprint van het peleton, waarbji de groene trui van Wim van Est in het geding kwam, verliep ver- zuiver, Rik van Steenbergen Belg francs boete kreeg. Zo kon Stan Ockers, die eenzelfde boete van de jury kreeg toegewezen, direct achter de nog iets snellere Poblet finishen, maar Van Est had een dergelijke .tac tiek voorzien en was dicht in do buurt gebleven, zodat het groene shirt nog J'uist in het bezit van onze landgenoot leef. - Uitslagen van de Tour de France VEERTIENDE ETAPPE, De I4e etappe van de Rondq van Frank rijk, van Albi naar Narbonne over een afstand van 156 kilometer, is gewonnen door Caput van de lie de France. De uitslag van deze rit luidt: I. Caput. He de France, 4 u. 12 m. 5 s. In dezelfde tijd: 2, De Bruyne, Belg 3. Benedetti, Italië 4. Monti, Italië 5. Forestier, Fr. 6. ex aequo Gemi niani, Fr.; Mahe, Fr.; Impanis, B.; Ruiz, Sp.; Nolten, Ned.; Coletto, It.; Guidici, It.; An- zile, N.O.C.; Co- hen, N.O.C.; en Quentin, West Op 4 m, 59 sec, 16. Baronne, I. d. F. Op 7 m. 19 sec. 17. Poblet, Spanje 18. Ockers, B'elgië 19. Darrigade, Fr. 20. Ruby, West 21. Van Est, Ned. 22. ex aequo o.a. L. Bobet, Fr.; J. Bo- bet, Fr.; Dotto, Oost; Gauthier, Fr.; De Groot, Ned.; Hinsen, Ned.; Van Bree- nen, Ned.; Wagt mans, Ned-; en Astrua, Italië. ALGEMEEN KLASSEMENT. Na de veertiende etappe luidt het alge meen klassement: 1. Rolland, Frankrijk, 87 uur 24 m. 10 g. Op 4 m. 53 a. 2. L. Bobet, Fr. Op 6 Tri. 18 s. 3. Fornara, Italië Op 10 m. 44 s. 4. Brankart, België Op 12 m. 5. Geminiani, Fr. Op-. 12 m. 44 si' Op 12 m. 50 s. '■Op 13 m. 46 s. Op 14 m. Op 18 m. 41 s. Op 21 m. 48 s. Op 22 m. 5 g. Op 22 m. 8 s. Op 33 m. 9 a. Op 34 m. 40 e. Op 35 m. 11 6, Op 39 m. 56 s. Op 43 m. 35 s. Op 45 m, 54 a. Op 47 m. 15 s. Op I U. 14 6,.-Astrüa, Italië' 7. Van Est. I^ed. 8. 'Vitetta, Z.-»0. 4 9. G&ul, Gera. pL-'" 10.. Close, België 11. Quentin, West 12. Ockers, België f 13. Mahë, Fr. 14. Coletto, Italië 15. Impanis, België'- 16. J. Bobet, Fr. 17. Gelabert, Sp. 18. Lauredi, Z.-Ö. 19. Wagtmans, Ned, s. 20. Ruiz, Spanje 43 s. 32. Hinsen, Ned. v. Genechten, B. Op 1 u. 10 m. 23 s. 34. v. ..Breenen, Ned\ Op 1 u. 20 m. 30 s. 35. Nolten, Ned. Op 1 u. 28 m, 32 38. De Groot, Ned. PLOEGENKLASSEMENT. Het pïoegenkjiua»méHt van de veer tiende etappe luidt: 1, ex aequo Frankrijk (Forestier, Gemi niani en MaheK Italië (Benedetti Monti en Coletto) 12 u. 36 ro. 15 b. Op 6 m. 49 s. 3. België (De Bruy-/ ne, Impanis en Ockers) Op 7 m, 19 s. 4. Noord-Oost C. (Anzile, Cohen en Bauvin) Op 11 m. 18 s. 5. Ile de France (Caput, Baronne en Dacquay) Op 14 m. 38 s. 6. ex aequo West (Quentin, Ruby en Colette) Nederland (Nol- ten, Van Est en De Groot) Radio-uitzendingen van de ronde van Frankrijk Vanmiddag zal het programma over Hilversum I (402 meterj tussen vier en vijf uur onderbroken worden voor een reportage door Jan Cottaar van de finish van de vijftiende etappe van Narbonne naar Aix les Thermes. Deze rit, die 151 kilometer lang is, vormt een aanloop tot de strijd in het hoog gebergte der Tour: de Pyreneeën, De uitlopers van deze bergen presente ren de renners al enkele cols van bo ven de 1000 meter. Deze uitzending wordt verzorgd door de A.V.R.O., de K.R.O., de V.A.R.A. en de Wereldom roep, en wordt des avonds om kwart over zes herhaald. Een nabeschouwing geeft Jan Cottaar des avonds om ne gen uur. Ronde van Frankrllk1955 1S"ETAPPE 8. ex aequo Gem. ploeg (Schneider, Gaul en Kemp) Zuid-Oost (Di Ca- ro, Lauredi er A. Lazarides) 10. Zwitserland (Hollenstein, Hu- ber en Rudolf) ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT. Na ó'e veertiende etappe luidt het alge meen ploegenklassement: 1. Frankrijk 259 uur 59 min. 32 sec, Op 31 m, 40 •- 2. Italië 3. België 4. Noord-Oost C. 5. Nederland 6. Spanje 7. Zuid-Oost 8. West i. Zwitserland Op 52 m. Op 1 u. 48 m. 28 b. Op 2 u. 35 m. 49 a. Op 2 u. 30 m. 46 a. Op 3 u. 37 m. 36 s. Op 3 u. 45 m. 45 s. Op 4 u. 28 m. 52 a. Op 4 u. 36 m. 17 s. öp 5 u. 3 m. 53 s. 10. Gem. ploeg Öp 5 u. 7 m. 40 s. 11. Ile de France De prijs voor de meest strijdlustige renner werd toegekend aan Cohen van ;de Noord-Oost Centrale ploeg. Hijver kreeg 32 punten en onze- landgenoot Nol len behaalde 2 punten. i. 1. Van Est, Nederland, 2. Ockers. België, 3. Wagtmans, Nederland, 4. Poblet, Spanje, 5. Bauvin, N.-O. Centraal 6. Rolland, Frankrijk, 7. Schneider, Gam, ploeg, 8. Monti, Italië, 9. .Fantini, Italië. 10. De feruyne, België, 11. Fornara, Italië, 12. Lauredi, Zuid-Oost, 13. Impanis, België, 14. Brankart, België, 15. Vitetta, Zuid-Oost, 16. Darrigade, Frankrijk, 17. Astrua, Italië, 18. Mahe, Frankrijk, 19. Benedetti, Italië, 20. Hinsen, Nederland, 248 punten 250 punten 254 punten 262 punten 313 punten 336 punten 384 punten 398 punten 430 punten 434 punten 459 punten 470 punten 473 punten 473 punten 481 punten 503 punten 311 punten 551 punten. 557 punten 569 punten Het algemeen klassement voor de grote bergprijs Juldt: 1. Gaul, Gem. ploeg, 53 punten 2. Louison Bobet, Frankrijk, 42 punten 3. Gelabert, Spanje, 31 punten 4. Brankart, België, 28 punten 5. Fornara, Italië, 24 punten 6. Astrua, Italië, 19 punten 7. Scodeller, N.-O. Centraal, 18 punten 8. Coletto, Italië, 17 punten 9. Nolten, Nederland, 17 punten 10. Geminiani, Frankrijk, 12 punten 11. Capyt, 11e de France, 12 punten 12. De Bruyne. België, 8 punten 13. Bauvin, N.-O. Centraal, 6 punten 14. Vitetta, Zuid-Oost, 6 punten 15. Jean Bobet, Frankrijk, 6 punten 16. Mahe, Frankrijk, 6 punten 17. Colette, West, 4 punten 18. Wagtmans, Nederland, 4 punten 19. Forestier, Frankrijk, 4 punten 20. Darrigade. Frankrijk, 4 punten (teWfiöteÉf 0"aR IE KIEUE SeVoEOeNS bes LEVEKS Deventerkoek en Spencer |- mmmmm/mmatrnmifk De legende teil, dat in de 15e eeuw }~:A alleen de burgemeester van Deventer kg het recept kende van de echte De- venterkoek. In elk geval kennen vy heden ten dage alle fijnproever» er p de smaak van. Deventerkoek is meer fg dan een lekkernij - het i» een genot jp dat den traditie werd. Jl Echte goede dingen worden altijd goede traditiesZo is ook de echte goede Virginiatabak een traditie. Maar een levende traditiewant elke generatie heeft die tabak ver- totdat in Spencer sigaretten het hoogtepunt werd be- In cfk doosje Spencer zitten 20 van de be|te sigaretten ter wereld WATERPOLO IN MIDDELBURG Zwemmers uit Sas van Gent kampioen 3e klasse N. In het Middelburgse zwembad is Donderdagavond de waterpoloploeg van „Bruinvis" nit Sas van Gent na een snelle, maar harde wedstrijd te gen „Luctor" door een 3—5 overwin- ning kampioen geworden van de 3e klasse N van de landelijke competitie, Dit resultaat mag, gezien het spel ini de eerste helft, zeker verdiend wor den genoemd, hoewel het eerste doel punt van twijfelachtige allure was. Onmiddellijk na het beginsignaal werd het duidelijk, dat de Middelbur gers, die één van hun beste mensen (De Rijk) misten, een zware dobber zouden krijgen. De zwemmers van „Bruinvis" ontketenden een offensief, dat de Middelburgse achterspelers handen vol werk gaf. Toen de scheids- Foucek verbetert wereldrecord De Tsjechische wielrenner Ladislav Foucek heeft te Praag de 200 meter met vliegende start gereden in 11.8 sec. Dit is een nieuw wereldrecord voor amateurs op open banen. Het oude récord stond sinds 26 October 1954 officieel op naam van de Italiaan Pi- narello met 12 seconden. Gijs Pauw won wielercourse Ter gelegenheid van de iaarlijkse kermis werd te Clinge een wielerwed strijd gehouden voor amateurs. Hal verwege de koers wist een groep van 5 renners te ontsnappen, waaronder Jan Westdorpe uit 's Heerenhoek. On danks herhaalde pogingen om uit de groep te ontsnappen, slaagde West dorp er niet in weg te komen, zodat de eindsprint de beslissing moest brengen. De uitslag luidt: 1. G. Pauw, Utrecht 110 km in 2 uur 40 min. 35 sec.; 2. G. Thielens, Stekene (België); 3. L. v. d. Piuym, Dussen; 4. J. Westdorp, 's-Hee- renhoek; 5. A. Braspenninck, Zundert; allen in dezelfde tijd. Op 40 sec.: 6. W. Rusman, Haarlem; 7. P. van Est, Fijnaart; 8. H. v. Glerum, St. Wille- brord; 9. C. v. d. Borst, Etten; 10. R. Verhelst, Axel. rechter in de eerste minuut floot voor een overtreding, nam Slock niettemin op de middellijn de bal voor zich uit en zwom ongehinderd met lange sla gen op het doel van „Luctor" af. Zijn schot was onhoudbaar voor keeper Wieland. Tot veler verbazing keurde de scheidsrechter dit doelpunt goed. Enkele ogenblikken later maakte Sampon er met een diagonaal schot 2—0 van. Nadat nog enkele harde schoten net over of tegen de lat gin gen of door de keeper waren gestopt, wist „Luctor" zich enigszins aan de druk te onttrekken en een snelle uit val van Bosdijk leverde ean. tegen- punt op (1—2). Nog voor rust wist Sampon, een snelle zwemmer, de stand voor „Bruinvis" op 1—3 te bren gen. Na de rust scheen het in de achter hoede van Middelburg beter te klop pen en toen De Smit uit een mooie voorzet de stand op 1—4 had gebracht werd het sein tot de aanval gegeven. Na keurig samenspel, waaraan door de hele ploeg werd deel genomen, wist Wondergem de achterstand tot 2—4 te verkléi nen. Onstuimig bleven de hoofd stedelingen opdringen en uit een strafworp werd feilloos in geschoten (34), terwijl een speler van „Bruinvis" wegens een zware overtreding het veld moest verlaten. Hoewel nog enkele schoten op het Sasse doel werden afgevuurd, slaag den de Middelburgers er niet in kee per De Vries te verschalken en toen Sampon aan de andere kant na een snelle uitval de stand op 35 bracht was er aan alle illusies van „Luctor" een eind gekomen. Een protest tegen het eerste doelpunt, dat zeker zou zijn toegewezen, werd niet ingediend, aangezien hef aan de uitslag niets had kunnen veranderen. (Advertentie) CHOCOLADE..; PASTILLES FEUILLETON door PATRICIA WENTWORTH Hij nam haar mee naar de biblio theek, een behagolijk ingericht vor- trek met rijen boeken langs de wan den, warm gekleurde vloevkleedjes en stoelen van donkerbruin leer... een kamer, die inderdaad gebruikt was... Het deed Gregory Porlock paste ook et z gijl. rige, bij het buitenleven passende alle eer aan. Hij paste ook goed bij de kamer, met ziin frisse gezonde huidkleur, zijn heldere ogen en keu- kferen! Op tafel stond een blad met cocktailB en hij bood er Moira een aan, zeggende: „Ik heb je hier mee naar toe genomen om je iets te vragen, begrijp je?" „Heus?" Haar stem klonk uiterst vriéndelijk. Na aan haar glas ge nipt te hebben, ging ze voort: „Dat klinkt interessant. Wat is het?" Ernstig in haar lachende ogen kijkend, vroeg hij: „Wat denk je van me, Moira? Wat voor man ben ik, denk je?" Ofschoon ze de ogen niet neer sloeg, was haar blik toch veranderd. Nog altijd lachten haar ogen, maar er was ook een tikje achterdocht, juister: behoedzaamheid, in. Met haar aardige hoge stem antwoordde ze: „Dat je een goede kerel bent een goede vriend en een uitstekende gastheer". Hij knikte. „Dank je beste kind. Ik dacht wel dat je zoiets vond". Ze zat op de armleuning van een grote stoel, achterover liggend, zeer gracieus en losjes. Na nog eons aan haar glas genipt te hebben, ant woordde ze: „Natuurlijk vond ik dat". Naar het vuur gaande, wierp hij er egn blok hout op. Toen hij zich omwendde glimlachte hij weer zo in nemend mogelijk. „Nu we zover zijn, kan ik voort gaan". „Voortgaan?" „Zeker... dit was maar een inlei ding. Het feit is... gocf mij je glas... wel, het feit is, dat ik iets voor je heb en dat ik vaste grond onder de voeten wilde hebben, vóór ik het je gaf". „Iets voor mij Moira begon te lachen. „Greg, beste jongen, wat heerlijk! Is het een cadeau? waarschuw je, dat ik mij onder val se voorwendsels hierheen gelokt zal achten, als het niet zo is. 't Zou een soort trouwbreuk zijn, want je hebt hoop bij mij gewekt." Hij lachte nu ook. „Inderdaad? Wel, dan ?al ik er wat aan moeten doen. Of misschien doe jij het. We zullen zien. Intusseq hier is het". Hij haalde een klein pakje in vloei- zak, legde het op ging terug naar het haardvuur. Daar keek hij toe, hoe zij, rechtop zittend nu, het papier er ar deed. Eerst lachte ze nog, maét bij de eerste aanraking van de in houd, kreeg ze een lichte schok! Haar handen bleven waar ze waren, toen ze het gewicht voelde en door het dunne papier heen de vorm be speurde. Er bewoog iets onder haar vingers, als de schakels van een ket ting on nu wist zij wat het was. Gregory Porlock zag haar plotse ling van kleur verschieten, als een kaarsvlam, die wordt uitgeblazen. Eerst was die kleur helder en op gewekt, maar eensklaps bleek ze verdwenen. Haar ogen richtten zich lang en onderzoekend op hem vóór ze haar blik op de inhoud van het' pakje vostigde. Ze had nu het papier er af gedaan en dit op de stoelzitting laten vallen. Er kwam een armband te voorschijn fnn traliewerk van diamantjes tus sen twee rijen mooie briljanten en af gewisseld door grotere stenen, met elk een robijn in net midden. Het wa ren prachtige robijnen van de echte kleur. Het geheel was een schitterend kunstwerk. Moira Lane hield de armband in' de palm van haar hand. Haar kleur mocht haar hebben verraden, maar de hand beefde niet. „Wat heeft dit te betekenen?" Zijn flikkerende ogen ontmoetten de hare. Het leek wel, of hij veel ple zier in het geval had. „Weet je het niet?" Toen zij geen antwoord gaf, ging hij voort: „Ik denk van wel! Maar heus, je had wat voorzichtiger moeten zijn. Natuurlijk zyn er een heleboel domme mensen, zodat iemand er toe komen kan, ie dereen voor dom aan te zien. Maar jy bent zeker niet dom. Iedere man van het vak zal wel iets van histori sche juwelen afweten. En zelfs onder de niet-vakmensen zyn er lui, zoals ik bijvoorbeeld, die het onderwerp in teressant vinden". „Ik weet niet, wat je bedoelt. Heus, ik weet niet, waar je over spreekt". Inderdaad keek ze heel onschuldig. Maar hij zei ongelovig: „Beste kind, je wilt toch niet zeg gen, dat je niet weet wat je daar hebt?" Zij fronste de wenkbrauwen. „Het is een armband. De stenen zijn erg mooi. Ik denk, dat het ding veel geld kost. Zit er nog iets meer aan vast?" „Wel, wel", zei Gregory Porlock. „De Ware Geschiedenis van de Ro bijnen Armband. Mooie gelegenheid voor mij, om je nader in te lichten. Je zult hebben opgemerkt, dat ik dat graag doe". „Ja, wat heb je te vertellen?" "V blykT meur. Hij lachte, blijkbaar in goed hu- „Óch, een beetje speciale informa tie. Dat kun je ook by my hebben op gemerktik houd van zulke ver halen, kleine doelloze stukjes en beet- J jes, dlo soms toch, naar je weet, wel nuttig kunnen zijn". „Denk je?" Haar stem was even vast als haar hand was geweest, maar de klank was er uit. „Och, je moet zelf maar oordelen. Alles wat op juwelen betrekking heeft, had altijd myn belangstelling. Jaren geledenik zal toen zowat twintig zijn geweest tikte ik aan een boekenstalletje te Edinburgh een oud boekje op de kop. Het heette: „Beroemde juwelen en hun geschie denis, met een opsomming van de adellijke en rijke families, die ze in hun bezit hebben". Het was, vrees ik, geen erg goed geschreven boek, maar het bevatte enige belangwekkende feiten. Weet je, bijvoorbeeld, dat een heloboel Franse kroonjuwelen gedu rende de Revolutie naar Engeland zijn overgebracht en toevertrouwd aan do hoede van de markies van Queensborry, meer bekend als „Old Q."? Men zegt, dat hij ze heeft be graven in de kelder van zijn huis te Londen en elk spoor ervan schijnt verloren te zyn geraakt. Hij had het geheim te goed bewaard en toen hij stierf wist niemand waar de stenen waren- Op het ogenblik zetelen op de plaats van het oude huis enige Lon- dense clubs en misschien liggen on der de. fundamenton van hun gebou wen nog altijd de juwelen van de Franse koninginnen". Na even te hebben gezwegen, vervolgde hy opge wekt: „Misschien ook niet. Je weet het immers nooit! Juwelen zijn als rijke mensen... soms krijgen ze vleu gels. Maar ik dwaal af en ik moet bij de kwestie blijven. Het gaat hier om de robijnen armband van Josephine. Je weet zeker wel, dat dit er één is het diamanten klei- „Hoe zou i lc dat we- van een paar?" Ze keek naar nood en vroeg ten?" Als zy werkelyk een vraag bedoel de, kreeg zy er toch geen rechtstreeks antwoord op. „Dan kan ik verder gaan. Mijn boekje vermeldt deze armbanden. Napoleon gaf ze aan Josephine bij oen bijzondere gelegenheid. Als je naar de binnenzijde van de gesp kijkt, zul je daar de hoofdletter N, gedekt door de Keizerskroon, zien". Zonder een zweem van belangstel ling draaide ze de gesp om. Op liet goud stond de gekroonde N gegra veerd. Gregory Porlock was naast haar gaan staan. „Draai het nu weer om en je zult aan het andere eind van de gesp de datum zien, wel wat uitgewist, maar leesbaar: Fri, 10. 1804". „Wat betekent dat?" „De 10e Frimaire, achttienhonderd vier. D.w.z. de datum, waarop Jose phine er tenslotte in geslaagd w s Napoleons toestemming voor kerke lijke inzegening van hun huwelijk te krijgen. Hij speelde vals spel, omdat bij, door het opzettelijk passeren van de geestelijkheid der parochie, een middel had dat hy later ook ge bruikte om zyn echtverbintenis onwettig te verklaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4