PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT „Volledig overzicht van militair apparaat" voor de Russen Stroom van toeristen op veer Vlissinsren-Breskens EISENHOWER RAPPORTEERT AAN HET CONGRES PRESIDENT PERON ZOU NIET ZIJN AFGETREDEN DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 169 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 22 Juli 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct per regel met een minimum van f 1.— „Brieven of adres Bureau v d- Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 ID.g.g. 2228;; Oostburg, Flnlandstr. 2, teief. 16; ferneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N Bogerdstraat 24. telef. 2« EISENHOWER BIEDT AAN Mits Moskou hetzelfde doet De regeringsleiders van de „Grote Vier" hebben op hun bijeenkomst van Donderdag hoofdzakelijk zich bezig gehouden met het vraagstuk van de ontwapening, het derde punt van hun agenda. Hierbij werden gedeeltelijk oude voorstellen herhaald, terwijl anderzijds ook enige nieuwe gezichtspun ten naar voren werden gebracht. Wat dit laatste betreft bood president Eisenhower aan, een „volledig over zicht van ons militaire apparaat" aan de Russen te geven, mits dezen het zelfde doen, aklus deelde een Amerikaanse woordvoerder na afloop van de vergadering mee. Tevens verklaarde de president zich bereid aan de Rus sen onmiddellijk en op basis van wederkerigheid onbeperkte faciliteiten voor het maken van luchtfoto's te verlenen. Hij zei dit in een pleidooi voor het sluiten van een zoveel mogelijk landen omvattende overeenkomst inza ke ontwapening', gebaseerd op wederzijdse inspectie. Dat de president zich in het bijzon-1 noemden Eisenhowers voorstel van der tot de vertegenwoordigers van. de verreikende b .:tekenis. Aanvaarding i er van zou, volgens Eden, ongetwij feld een belangrijke bijdrage beteke nen tot het onderling vertrouwen tus sen de volkeren. Faure achtte het Amerikaanse aanbod, gedaan door een man met grote militaire erva ring, de „eerste overwinning op het scepticisme" op de conferentie. De Sowjet-delegatïe gaf geen com mentaar op dé rede, waarin Eisen hower enerzijds wilde getuigen van Sowjet-Unie richtte, verklaarde hij door er op te wijzen, dat de V.S. en Rusland over nieuwe en afschuwelij ke wapens beschikken, in hoeveelhe den welke zowel in deze twee landen wederkerig als ook in andere staten tot vrees voor een plotselinge aanval hebben geléid. Tevoren had maarschalk Boelga- nin, die als voorzitter optrad, voor gesteld, dat de V.S., de Sowjet-Unie, Frankrijk en Groot-Brittannië zich verplichten geen gebruik van atoom wapens te maken, tenzij zij het slachtoffer van agressie zijn gewor den en dan alleen pas na toestem ming van de veiligheidsraad. Andere landen zouden moeten worden uitge nodigd, dezelfde verplichting op zich te nemen. Geen experimenten Als eerste stap naar een vermin dering van de bewapening achtte de Russische premier net nodig, dat de landen, die atoom- en waterstofbom men bezitten, de proefnemingen met deze wapens staken. Ook was hij van oordeel, dat het nuttig zou zijn dat de conferentie bij de Verenigd» ties aanbeveelt, een verklarmj 'erenïgde Na- om de koude einde te maken oorlog te aanvaarden. Een ander voorstel van Boelganin, betreffende het sluiten van een niet- aanvalsverdrag tussen de leden-sta- ten van de N.A.V.O. en de onderte kenaars van het verdrag van War schau, werd zonder door de rege ringsleiders te zijn behandeld naar de ministers van buitenlandse zaken verwezen. Uitstel Een verzoek van de ministers, die er Donderdagochtend niet in waren geslaagd met de opstelling van een program voor het toe komstig beraad over de Duitse kwestie en de Europese veiligheid gereed te komen, om meer tijd voor dit werk werd door de re geringsleiders ingewilligd. Hier bij werd gestipuleerd, dat de mi nisters eerst hun taak betreffen de Duitsland en de veiligheid in Europa moeten voltooien, voordat zij zich met het non-agressievoor- stel van Boelganin kunnen gaan bezighouden. Dit voorstel houdt ook in, dat de ondertekenaars van het niet-aan- valsverdrag een voorlopig accoord, in afwachting van het tot stand ko men van een stelsel van collectieve veiligheid voor geheel Europa zich verplichten ingeval van geschil-1 lèn door middel van vreedzaam over leg een oplossing hiervoor te zoe ken. Zowel de Britse premier Eden als zijn Franse ambtgenoot Faure Ralph J. Cordiner, president van een Amerikaanse electriciteitsmaatschap- pij, gefotografeerd tijdens een rede ter gelegenheid van de ingebruik stelling van de eerste door atoom kracht gedreven electrische centrale, die stroom levert voor commerciële doeleinden, in de Verenigde Staten. Dé voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, Le wis Strauss (rechts) haalde de grote handle over, waarmee de verbinding tussen centrale en het net tot' stand werd gebracht. „de grote oprechtheid waarmee V.S. net vraagstuk van de ontwape ning benaderen" doch anderzijds verklaarde, dat het Amerikaanse volk „vastbesloten is zijn militaire kracht te handhaven en zo nodig te vergro ten zolang dit noodzakelijk is voor het verzekeren van de vrede en het handhaven van de eigen vrijheid". Amerikaanse militaire hulp aan Spanje De Verenigde Staten zullen nog vijf millioen dollar beschikbaar stellen voor het moderniseren van Spaanse oorlogsschepen, aldus een bekendma king van de Amerikaanse ambassade in Madrid. De Verenigde Staten hadden reeds vijfentwintig millioen ter beschikking gesteld voor het aanbrengen van ra dar vuurleidingtoestellen en bewa- g op Spaanse marinesche pen, De aanvankelijke overeenkomst voorzag in modernisering van meer dan 20 Spaanse oorlogsschepen. Door het aanvullende bedrag van vijf mil lioen tdollar zullen nog zes Spaanse schepen opnieuw kunnen worden uit gerust. Man doodde met een bijl zijn schoonvader Dader meldde zich bij politie In het gehucht Moorveld bij Geulle in Zuid-Limburg heeft Donderdag morgen de 32-,jarige M. N. zijn schoon vader, de 58-jarige J. H. de B. met een bijl de schedel ingeslagen. Het slacht offer was vrijwel onmiddellijk dood. De dader, die sedert Mei van dit jaar bij zijn schoonvader inwoonde, heeft zich zelf bij de politie aangemeld. Tus sen de beide mannen heerste een- min of meer gespannen toestand. N. scheen een meningsverschil te hebben gehad met zijn vrouw, waarmee de schoon vader zich zou hebben bemoeid. Geschenken voor de Grote Vier H Zwitserse bewonderaars be ll delven de grote vier onder een jH grote hoeveelheid geschenken, 'ariërend van wijnkruiken en M horloges tot muziekdozen en - kaas. Een zakenman uit Zürich, Fritz Meili, die ook sir Winston Churchill gedurende zijn va- cantie op Sicilië een mooi ge schenk toezond, heeft de staats hoofden van de grote vier ieder een typisch Zwitserse wijn kruik van tin, 12 tinnen boka len en een schaal toegezonden. Iedere kruik draagt een in scriptie in de taal van de ont vanger en op het lid is een vre desduif gegraveerd. Bovendien zond hij ieder van dé „grote vier" nog een cigarettendoos in de vorm van een wereldbol, met een ingebouwd horloge. Van Ernest Baumann, direc teur van een verzekeringsmaat schappij, te Genève, en enkele van zqn vrienden, hebben de grote vier allen een gouden polshorloge gekregen. Alfred Zingg uit Bern heeft dozen kaas, bewerkte zakdoe ken en muziekdozen naar Ge- H nève gebracht voor de klein er kinderen van president Eïsen- M hower. linnimmuunurn Een fleurig schouwspel ontrolde zich Donderdagmiddag op de Middelburg se Markt, toen daar de deelnemers aan de ringrijderij met versierde sje zen met muziek voorop voorbijtrok ken. Het gracieuzedéfilé, dat vooraf ging aan dit zeer geslaagde folkloris tische gebeuren, trok zeer grote be langstelling van toeristische zijde. (Foto P.Z.C.) Russen verlangend naar resultaten President Eisenhower heeft een te legrafisch rapport naar het Congres gezonden, waarin hij onder meer zegt, dat de Sowjet-leiders zeer ver lengend zijn, om resultaten te berei ken bij het verminderen der span ning in de wereld. Eisenhower zeide er van overtuigd te zijn, dat de Sow jet-leiders ongaarne zouden zien, dat de conferentie zou eindigen, zonder dat iets bereikt zou zijn, dat voor hen en de rest van de wereld een ver betering van de onderlinge betrek kingen zou betekenen. Hij zegt alles in het werk te stel len om de Sowjet-delegatie er van te overtuigen, dat de Westelijke gealli eerd^ geen plannen hebben om de Sowjet-Unie of de communistische wereld aan te vallen. De president zegt verder te hopen, dat de conferentie tot meer openhar tigheid bij volgende besprekingen zal leiden. Volgens Amerikaanse deskundigen, aldus Reuter, zijn de Sowjet-Russen inderdaad bevreesd voor de Ameri kaanse atoomwapens en de ba: Tweede atoomonderzeeboot in V.S. te water gelaten Kiel voor derde boot gelegd. De tweede Amerikaanse atoomon derzeeboot, de .Seawolf" werd Don derdag te Groton in de Amerikaanse staat Connecticut, te water gelaten. Anderhalf jaar geleden liep van de zelfde werf de eerste atoomonderzee boot ,de „Nautilius", van stapel. Direct na de stappelloop van de „Sea- wolf", werd de kiel gelegd voor de derde Amerikaanse atoomonderzee boot. India wendt zich tot Eden en Molotow De Indische regering heeft zich naar aanleiding van de incidenten, die zich Woensdag in Saigon voor deden, tot Sir Anthony Eden en Mo lotow, als voorzitters der Geneefse conferentie welke een einde aan de oorlog in Indo-China maakte, ge wend en hun verzocht de toestand te bestuderen en nieuwe instructies aan de internationale commissie van toe zicht op de wapenstilstand te geven. Weer een treinbotsing Om 6.20 uur Donderdagmorgen zjjn een olietrein met bestemming Pernis en de eerste reizigerstrein van Zwol le—Emmen, een dieseltreinstel bij het station Bergentheim met elkaar in botsing gekomen. Er deden zich geen persoonlijke on- 0j-,gevallen voor. Het diesel-treinstel dat er een vermindering der span- werd vrjj ernstig beschadigd, ning zal intreden op volgende confe-i Om 8.10 uur was de stremming op- renties. geheven. die zich om de Sowjet-Unie bevinden. Deze vrees, zo zegt men, heeft de Sowjet-republiek in het verleden be paald. De president zegt in zijn rapport nog, dat de nieuwe Sowjethouding tot Woensdag geen belangrijke veran dering ten aanzien van de grote vraagstukken heeft vertoond. Hij en minister Dulles achten het mogelijk, VERWARRING IN ARGENTINIË Toekomst in handen van het leger De Argentijnse minister van binnen landse zaken heeft de berichten te gengesproken als zou president Peron zijn ontslag hebben aangeboden of af gezet zijn. Woensdag verluidde, dat de president op een stormachtige vergadering van legerleiders zijn ontslag had inge diend. Volgens Reuter zag het er naar uit, dat de marine aandrong op Perons onmiddellijke aftreden doch het leger zou een verandering wensen dooreen geleidelijk afbreken van het Perónis- tische apparaat. De houding van de luchtmacht scheen nog niet bepaald. Besprekingen over lonen- en prijzensituatie Op verzoek van Stichting van de Arbeid Op verzoek van de Stichting van de Arbeid heeft het stichtingsbestuur Donderdagochtend in het gebouw van het departement van economische za ken met een delegatie uit de minister raad over de nieuwste aspecten met betrekking tot de loon- en prijzenpoli tiek een bespreking gehad, welke on geveer drie uren duurde. Van regeringszijde waren daarbij aanwezig de ministers Suurhoff, Zijl stra, Staf, De Bruyn en staatssecreta ris Van Rhijn. De besprekingen zullen worden voortgezet. Een datum werd niet bepaald. Een ding was volgens de inlichtin gen van Reuter duidelijk: de toe komst van het land ligt geheel in han den van het leger. Hierin zou echter verandering kunnen komen door een onvoorziene actie van de zijde van een der andere wapens, Het Huis van Af gevaardigden kon Woensdag niet bij eenkomen, omdat de Peronistische le den hun functies in de onderscheidene commissies beschikbaar hadden ge steld, Zij bleven echter aan als par lementsleden; een en ander zou ge schied zijn op verzoek van Peron. De chef van de veiligheidsdienst van Rosario on zijn plaatsvervanger zijn gearresteerd onder de beschuldiging, dat zij de dood veroorzaakt zouden hebben van de communistische advo caat Juan Ingalinella. HONDERDEN AUTO'S WACHTTEN UREN.. Nationale Feestdag in België ontketende ongekende drukte Donderdag was het Nationale Feestdag in België. Donderdag was het ook marktdag in Middelburg. Voor deProvinciale Stoombootdiensten op de VVesterschelde betekende het samenvallen van deze dagen gisteren een enorme hoeveelheid werk en in het bijzonder de dienst Vlissingen Breskens was buitengewoon zwaar belast. Men had er op gerekend, maar dat het vervoersaanbod zó groot zou zijn, heeft men toch moeilijk kun nen bevroeden: onafzienbare rijen auto's wachtten hij de ponten, honder den en nog eens honderden. Maar niet alleen de mensen van de stoom bootdiensten hadden het Truk, ook de politie moest met de regeling van het verkeer behoorlijk de handen uit de mouwen steken. Des morgens heerste de grootste drukte in Breskens, waar gedurende enige tijd wachttijden van om streeks twee en een half uur werden ;emaakt. Talloze Belgen immers wil- ,en naar Walcheren, Zuid-Beveland en verder. 's Middags reeds begon de grote terugtocht. Op de Vlissingse Schel- deoever bleven om half drie de eer ste auto's staan en langzamerhand groeide de rij aan tot honderd, twee honderd, driehonderd, vierhonderd, ja, zelfs meer dan vijfhonderd wach tende auto's personenauto's en toerwagens. Een globale schatting omstreeks acht uur 's avonds lever de het cijfer op van ongeveer vijfhon derd auto's, waaronder een veertig tot vijftig bussen, en de man, die om half negen met zijn sportautootje voor in de rij stond, klaar om op de eerstvolgende boot te rijden, had er reeds bijna drie uur wachten opzit tenZij, die" achter hem kwamen, zouden er waarschijnlijk nog iets langei' over doen, want zover men kijken kon zag men wachtende auto's; de gehele Prins Hendrikweg stond vol, evenals de Edisonweg, de Oude Vlissingse weg en de Westelij ke kade van de Eerste Binnenhaven; alles bij elkaar een kleurig lint met lussen In Breskens werd tot acht uur ook gewacht, maar de drie boten met koplading, die heen en weer voeren, twee grote en een klei ne verrichtten goed werk, zodat omstreeks acht uur in Breskens de laatste wachtende kon worden opgeladen. Belgen hebben een blijmoedige men taliteit. Zo kon het dan ook gebeuren dat Guido Gesquiere uit Sint Amands- berg en zijn verloofde, die ruim drie uur op de boot moesten wachtgn, een geamuseerde glïmlarh kónden op brengen, toen zij hoorden, dat nog drie- tot vierhonderd wagens achter hen stonden. (Foto P.Z.C.) De stemming onder de wachten den in Vlissingen voor het meren deel Belgen wasuitstekend! Men mopperde niet, maar nam de zaak buitengewoon sportief op. Een man, die het prototype van de Belgi sche toerist vertegenwoordigde, com pleet met zomerpet en verdere reis- attributen, moest nog naar Oostende. Hij meende, dat hij even snel thuis 'Vervolg op pag. 21 Relletjes inMarrakesj Pasja kwam in een menigte demonstranten De Pasja ran Marrakesj El Glaoui kwam Donderdag, nadat hij de Fran se resident-generaal Grandval had be geleid, terecht bij een menigte, die auto's met stenen bewerkte en de ruiten van een Franse winkel had in gegooid. Er klonk een schot en de 81-jarige pasja sprong woedend uit de auto en wilde terug schieten. Hij werd hiervan echter afgehouden, waarop hij aan zijn wachten het be vel gaf te vuren. Toen klonken er meer schoten. In de verwarring dacht men aanvankelijk, dat er op de pasja geschoten was. Volgens een officieel comtmüniqué zijn vandaag bij de incidenten te Marrakesj tien doden onder wie een lijfwacht van de pasja en 27 gewonden gevallen. Van zeven der gewonden is de toestand ernstig. Al le gewonden zijn Marokkanen. Er is een tiental arrestaties verricht. Woensdag kwamen Berbers ter ver sterking van de politie in de stad aan, aanhangers van de pasja. Onder de demonstranten, van wie de politie een aantal arr.esteerde, be vonden zich gesluierde meisjes en kleine kinderen. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van Donder dagavond 19 uur: Oslo: onbewolkt 28 graden Kopenhagen: onbewolkt 25 graden Amsterdam: onbewolkt 21 graden Londenhalf bewolkt 21 graden Luxemburg: half bewolkt 18 graden Parijs: zwaar bewolkt 21 graden Bordeaux: onweer 23 graden Grenoble: zwaar bewolkt 25 graden Nice: onbewolkt 26 graden Zürich: zwaar bewolkt 26 graden Locarno: onweer 27 graden Berlijn: onbewolkt 26 graden Frankfort half bewolkt 25 graden Munchen: zwaar bewolkt 25 graden Wenen: licht bewolkt 27 graden Innsbruck: zwaar bewolkt 23 graden Rome: onbewolkt 34 graden Ajaccio: onbewolkt 29 graden Mallorca: licht bewolkt 31 graden IETS HOGERE TEMPERATUREN. Op de meeste plaatsen droog en zonnig weer, maar in het Zuid-Oosten van het land in de middag kans op een enkele onweersbui. Weinig wind. .Middagteniperaturen iets hoger dan gisteren. 23 Juli Zon "■raas ZON EN MAAN op 4.49 onder 20-47 op 10.08 onder 22.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1