Rijd hand en in een huurauto neemt hand toe over Nieuwe fase in onderzoek het kernphysisch Nederland GRAANAREAAL CONSTANT IN VERGELIJKING MET 1954 VIETNAMEZEN BETOOGDEN TEGEN ACCOORDEN VAN GENEVE m WOENSDAG 20 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 ONDANKS VELE MOEILIJKHEDEN Heus niet alleen oude wagens (Bijzondere correspondentie) Elite dag rijden er honderden wagens uit de grote garages van de auto- huurbedrijven. De huurauto zonder chauffeur is een vooral na-oorlogs ver schijnsel, dat nog met de dag aan pop ulariteit wint. Was de tijdelijke be zitter van een dergelijke wagen vóór de oorlog meestal iemand, die voor weinig geld een dag of een paar uur de grand seigneur tegenover zijn ken nissen wilde spelen, na de oorlog is de verhuur-op-lange termijn (weken en zelfs maanden) zozeer toegenomen dat de verhuurbedrijven aanzienlijk zijn uitgebreid. En het is een behoefte, die niet alleen door particulieren en zaken lieden wordt gevoeld, maar ook door vele rijksinstanties en zelfs minis ters en gezanten, die hebben ervaren, dat huren onder bepaalde omstandig heden veel goedkoper is dan het ge bruiken van een eigen wagen. Wie mocht menen, dat de bonafide verhuurbedrijven slechts gammele, en oude wagens hebben, ofwel dat de wagens van verhuurbedrijven spoedig na aanschaf oud en gammel zijn, begaat onrecht jegens deze za ken. Het is waar, dat een huurauto uiterst intensief wordt gebruikt, in twee jaar ongeveer 100.000 kilome ter draait en omstreeks deze tijd zo niet aan revisie toe is, dan toch wel eruit gaat. Maar per kilometer slijt de huurwagen minder dan de meeste guto's, die in particulier be zit zijn. De reparatie geschiedt als het no dig is, soms. Maar meestal veel eerder. Iedere zoveel duizend kilome ter krijgt de wagen een flinke beurt; na tienmaal komt de grote beurt. Voor ieder merk, voor ieder type heeft men vaste tijden, waarop men bepaalde onderdelen van de wa gen grondig inspecteert, rekening houdende met ondervonden zwakhe den, V oorzieningen. Een van de eerste, dure, voorzie ningen die reeds aan de nog nieuwe wagen worden getroffen, is het aan brengen van een kostbaar verzege lingsapparaat op de kilometerteller van de wagen, het instrument, dat vrywel de betaling na afloop van de dag of week of maand bepaalt en waaraan dus in geen geval mag wor den geknoeid. De grote verhuurinrichtingen hebben het grootste deel van hun wagens verzekerd bij een zelf ge sticht verzekeringsfonds; dat is een beleidskwestie. Het is namelijk in de practijk (van de grote verhuur ders) goedkoper gebleken dan het verzekeren bij de verzekeringsmaat schappijen, die vooral voor auto s die zonder chauffeur verhuurd wor den, peperdure premies hebben. „Dat- kunnen wij zelf wel verdienen", zegt men. Acht mille schade. Men kan niettemin voor rare din gen komen te staan. Het gebeurde een week of twee geleden, dat een van de Haagse ver huurders een gloednieuwe Ameri kaanse wagen van meer dan tien mil le waarde aan een klant meegaf, die er het weekend mee zou gaan rij den. De klant heeft echter in de wagen zitten suffen (voor-zover men het heeft kunnen reconstrueren) en heeft kans gezien om twee bomen, aan beide zijden van de weg te „pik ken". De inzittenden brachten er het le vend af, maar de Amerikaan, die voor het eerst geld zou gaan opbren- Jen, heeft nog een restwaarde, die e vijftienhonderd gulden niet te bo ven zal gaan. Wat er niet aan kapot is, was ontzet: acht mille schade. Een belangrijke figuur in dit hele autoverhuurbedrijf is de man achter de balie. Hij moet, afgaande op zijn ervaring en intuïtie, iemand een wa gen kunnen weigeren. Het is een van De Rubberstichting in Delft, een van de meest vooraanstaande instituten op liet gebied van research- en ont wikkelingswerk voor natuurrubber in de wereld; wordt op bevel van de In donesische rgeering, die het instituut financiert, naar Bogor in Indonesië overgeplaatst. De directeur-generaal van de Rubberstichting, dr ir R. Houwinkheeft in een vergadering van het personeel medegedeeld, dat dit besluit de doodsteek aan het tot dusver in Delft uitgevoerde research- werk zal toebrengen. De Rubberstichting stond zeer in de belangstelling van buitenlandse des kundigen, die vaak in Delft op bezoek kwamen. In Juni kwam de heer Na- guzawa, directeur van het rubberkan toor in Japan naar Europa om de Westerse onderzoekingsmethoden te bestuderen. Hij bracht veertien dagen bij de Rubberstichting door. Tweede man rechts de heer Naguzawa. deze mensen overkomen, dat hij iemand zonder motieven weigerde een wagen te verhuren; de man ging lïnea recta naar een andere verhuur der, waar het hem wèl lukte, huur de daar een wagen en verkocht die. Dat kwam later uit, toen de man kon worden aangehouden. Prettig werk! Af en toe mag de directeur eens een wagen gaan terughalen, zoals laatst bijvoorbeeld in Barcelona, waar de internationale politie een wagen uit Den Haag had gevonden zonder enige grensdocumenten. Wat soms wèl hoofdbrekens bezorgt: als het op een mooie winterdag, waarop er veel .wagens uit zijn, plotseling te gen de avond begint te ijzelen en het in het hele land spekglad wordt. Dan kan het gebeuren, dat de ver huurder 's avonds tien twintig mille armer is dan 's morgens. Het huren van auto's zal volgens onze zegslieden nog wel toenemen. Nog steeds worden er veel meer men sen met rijbewijs afgeleverd, dan er autobezitters bijkomen. Het autorij den blijft voor de man met een nor male portemonnaie zeer duur. De verhuurbedryven nemen dus toe, in omvang, in aantal, in aanzien en ongetwijfeld ook in service. Leest het contract. Wie een auto wil huren, doet er onder alle omstandigheden het best aan, zich tot een bekend verhuurbe drijf te wenden, zo raadde ons de heer G. Asselbergs, die hoofd is van de technische afdeling van de A. N. W. B. De toekomstige huurder mag desondanks niet verzuimen, even om de wagen heen te lopen, eventuele schade te bekyken, olie, water en ben zine, richtingaanwijzers en stoplich ten te controleren en een paar minu ten te nemen om het contract te le zen, dat hij gaat tekenen. Bekend in vakkringen is het ver haal van de man, die een jaar of wat geleden een aantal slechte wa gens kocht en verhuurde. Hij liet ze revideren op kosten van zijn huur ders, die hun geld nog hebben terug gekregen dank zij ingrijpen van A. N. W B. en Bovag. Een aantal op dit gebied samen werkende organisaties hebben enke le jaren geleden een voorbeeldcon tract op laten stellen door een jurist. Het contract was waterdicht, maar voor gewone mensen niet meer te begrijpen. Door bepaalde omstandigheden, het ontbreken van voldoende moge lijkheden tot controle op de wagens bijvoorbeeld, heeft de A.N.W.B. zich teruggetrokken. Deze bond is sedert kort begonnen met het aanleggen van lijsten van bekende en grote ver huurbedrijven, over wie geen klachten binnengekomen zijn. Deze lijsten kan een ANWB-lid (onder voorbehoud van eigen risico) ter inzage krijgen. Pas als dit systeem enige tijd loopt, zal men uit deze lijsten een soort garantie van betrouwbaarheid kun nen destilleren. Nog altijd komt de provinciale boot aan bij ,JIet Luitje" te Zierikzee en voor het lossen en laden van de spoorbootzoals men het schip op Schouwen-Dujveland noemt, bestaat bij jong en oud grote belangstelling. Wanneer echter „De Val" veerhaven zal worden, dan zal er van deze drukte weinig meer overblijven. Foto P.Z.C.J Subsidie voor nieuw operagezelschap „Forum". Samenwerking mef Nederlandse opera in Amsterdam. De gemeenteraad van Enschede heeft Maandagavond besloten een bedrag van 50.000 uit te trekken voor het operagazelschap ..Ft ■urn", dat in Enschede is gevestigd. Het rijk zal een bijdrage van 100.00 verlenen. Het gezelschap ..Forum" is tot stand gekomen n.. een fusie tussen de voormalige Nederlandse reisopera te Utrecht en de stichting ..Camerata" De muzikale begeleiding van liet operagezelschap -al geschieden door verscheidene orkesten, o.a. het Friese orkest, Groninger orkest en het Over ijssels philharmonisch orkest. Bespre kingen daartoe zullen worden ge opend. Er zal worden samengewerkt met de Nederlandse opera te Amsterdam, maar het koor van „Forum" zal wor den samengesteld uit plaatselijke krachten. Honderden wagens starten er per dag bij de verhuurbedrijven, met een laatste raad geving. De verhuur der kijkt zijn eigen dom na; het kan goed gaan, maar er gebeu ren ook wel eens on gelukken. Zoals men ziet: een nieuwe wa gen van elf mille plus flinke snelheid plus 2 bomen en er blijft over een sloopivaarde van tussen de duizend en twee duizend gul den. Militaire besprekingen te Seoel. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft Dinsdag te Seoel een geheime militaire bespreking op het hoogste niveau bijeengeroepen. Het Zuidkoreaanse ministerie van defensie heeft de plaatselijke pers verboden melding te maken van deze conferentie, die werd bijgewoond door de chef van de generale staf, de mi nister van financiën en de ondermi nister van defensie. De chef van de generale staf, ge neraal Lie Hjong Koen. verklaarde onlangs, dat de Zuidkoreaanse strijdkramhten bereid zijn de Ko reaanse wapenstilstandvan nul en ge- ner waarde te verklaren en op te trekken tegen Noord-Korea. LANDBOUWTELLING MEI 1955 Verschuivingen bij de afzonderlijke gewassen Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft van de landbouwtelling Mei 1955 de voorlopige uitkomsten bekendgemaakt van de akkerbouw gewassen. Hieruit blijkt, dat de oppervlakte bouwland is teruggelopen van 927.000 ha in 1954 tot rond 910.000 ha in 1955 1.8 Deze achter uitgang was relatief het grootst in de provincies Friesland 6.9 en Utrecht 6.8 Het graan-areaal bleef t.o.v. 1954 vrijwel constant, doch in de opper vlakten van de afzonderlijke gewas sen hebben zich aanzienlijke ver schuivingen voorgedaan. De oppervlakte tarwe is terugge lopen met ruim 21.200 ha 19.3 ONLUSTEN IN SAIGON Groot hotel werd geplunderd In Saigon zijn Woensdagochtend betogingen gehouden tegen de accoor- den, die het vorige jaar in Genève inzake Indo-Chïiia zijn gesloten. Na 'n optocht door de voornaamste straten van Saigon zijn enige honderden betogers het grootste hotel van de stad, het hotel „Majestic", binnenge drongen, waar zij grote vernielingen aanrichtten door meubelen en lin nengoed uit de ramen te werpen. Enige auto's die voor het hotel stonden, werden in brand gestoken. Er zouden ongeveer vijftig betogers en verscheidene - politiemannen ge wond zrjn. Een vijftigtal betogers is in hechtenis genomen en de orde is hersteld. Men protesteerde tegen de aanwe zigheid in het hotel van Indische en Poolse leden van de internationale commissie van toezicht op de wapen stilstand in Indo-China. Hun kamers werden geplunderd. De betogingen tegen de accoorden R.C.N. GEÏNSTALLEERD Prof. Zijlstra: Alléén de vreedzame toepassing De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft gister middag de leden van het curatorium, het bestuur en de directie van de stichting reactor centrum Nederland geïnstalleerd. De minister zeïde in zijn installatie-rede, dat deze plechtigheid de beginfase afsluit van het kernphysisch onderzoek in Nederland en het begin beteltent van een nieu we fase, waarvan wij nog niet weten; waartoe zij ons zal leiden. Met de grootste nadruk verklaarde de minister, dat dit onderzoek lonter en alleen de vreedzame toepassingen heeft betroffen en zal betreffen. Minister Zijlstra memoreerde daar na de voorgeschiedenis.- De resultaten der onderhandelingen en besprekin gen zijn neergelegd in de statuten van de inmiddels op 6 Juni j.l. opgerichte stichting reactor centrum Nederland. Daarmee is een zelfstandig orgaan tot stand gekomen, hetwelk thans het reactor-project tot uitvoering zal brengen. Ten einde de Staten-Gene- raal niet voor voldongen feiten te plaatsen, is in de statuten een bepa ling opgenomen, dat de oprichter, dus de staat, de statuten gedurende een termijn van zes maanden kan wyzi- gen. Prof. Zijlstra wees op de internatio nale aspecten van het kernphysisch onderzoek en de internationale' tech nische conferentie welke over enkele weken te Genève wordt gehouden. Ne derland zal daar door een belangrijke delegatie vertegenwoordigd zrjn. Ten aanzien van de samenwerking met Noorwegen, merkte de minister op. dat in de toekomst de landelijke organisaties autonoom zullen zijn en hun eigen kosten zullen dragen. Er zal overigens naar gestreefd worden zoveel mogelijk als een eenheid op te treden. De in elk centrum verkregen technische en wetenschappelijke ken nis en ervaring zullen in de grootst mogelijke omvang worden uitgewis- De gemeenschappelijke werkzaam heden in het centrum, waarin de Noors-Nederlandse experimentele re actor is opgesteld, zullen worden voortgezet. Voorts vestigde de minis ter de aandacht op het accoord van Nederland met de V. S. Deze overeen komst zal het mogelijk maken in Ne derland een z.g. materials testing re actor te bouwen, met welk apparaat de materialen, welke t.z.t. zullen moe ten dienen om de reactoren te bou wen, die op commerciële schaal ener gie zullen opwekken, kunnen worden onderzocht. De contacten met de Brit se atomic energy authorithy hebben ten doel een zekere samenwerking op het gebied van de z.g. suspop, waarbij de kernbrandstof in verdeelde toe stand in de vorm van oxyde, door middel van gas of van een vloeistof wordt rondgenompt, waardoor reini ging van de brandstof gemakkelijker kan geschieden dan bij de reactoren, waar de brandstof zich op een vaste plaats bevindt. De grondgedachte voor dit soort reactor is afkomstig van een Her medewerkers van de Kema. Ruim gesteld. De voorzitter van het reactor cen trum Nederland, dr. H. M. Hirschfeld bracht in zijn antwoordrede hartelijk dank aan dè minister voor het uitge sproken vertrouwen van de zijde van de regering Het doel onzer stichting, aldus spr., is zeer ruim gesteld n.l.: het verwer ven van wetenschappelijke en techni sche kennis en ervaring ten behoeve van vredesdoeleinden op het gebied van kernreactoren en hun toepassin gen en het ten algemene nutte be schikbaar stellen van deze kennis en ervaring, alsmede van de verworven hulpmiddelen in het bijzonder aan Ne- van Genève waren georganiseerd door regeringsaanhangers ter gelegenheid van de eerste jaardag der overeen komsten, waarbij 't land in 'n Noorde lijke en Zuidelijke staat werd ver deeld totdat in het gehele land ver kiezingen zijn gehouden. Deze eerste jaardag wordt in Zuid-Vietnam als een „rouwdag" beschouwd. De betogers droegen spandoeken met leuzen, gericht tegen het com munistische Noord-Vietnam, de Ge- neefse overeenkomsten en de contro lecommissie. Duizenden mensen na men aan de demonstratie deel. Voor het hotel „Majestic" riepen zij leuzen, gooiden ruiten in en juichten een groep mannen toe, die het hotel binnendrong. Documenten en per soonlijke bezittingen van de Indische voorzitter van de controlecommissie, Desai, werden uit het raam van de hotelkamer geworpen. Woensdag was 't de laatste dag, waar op nog onderhandelingen tussen ver tegenwoordigers van Noord- en Zuid- Vietnam over verkiezingen en hereni ging van het land, zoals voorzien in de overeenkomsten van Genève, kon den beginnen. Premier Diem van Zuid-Vietnam kant zich ondanks druk van Westelijke zijde tegen dergelijke onderhandelingen. en het roggc-areaal met rond 12.400 ha (—7.4 De relatief sterkste inkrimping onderging de korrelmaïs 29.3 Hier tegenover staat een aanzien lijke uitbreiding van de oppervlak ten haver (4- 28.000 ha 19.5 gerst 6900 ha 11 en meng sels van granen (4- 2000 ha 7.6 Peulvruchten De totale oppervlakte is t.o.v. 1954 met rond 5600 ha uitgebreid ('t is.8 Groene erwten en schokker erwten geven een uitbreiding te zien met resp. 4600 (4- 16.5 en 1500 ha 45 De relatief grootste vermeerdering vertonen de capucij- ners en grauwe erwten (-f 1200 ha 142.2 De oppervlakte stambonen vermin derde met ruim 470 ha 8.5 terwijl de oppervlakte veldbonen bij na werd gehalveerd 1250 ha 47.6 %J. Oliehoudende- en vezelgewassen. De totale oppervlakte bedraagt thans rond 47.200 ha tegen 40.700 ha in 1954 (4- 16.1 Deze uitbreiding, welke zich over de gehele lijn heeft voorgedaan, was het grootst bij het blauwmaanzaad (4- 1280 ha 179.9 het kana riezaad (4- 950 ha 132.8 en ij het karwijzaad 4- 1450 ha 2.8 Het totale areaal vertoont een ver meerdering van rond 8850 ha in 1954 tot 9900 ha in 1955 (4- 12 Knol- en wortelgewassen De oppervlakte knol- en wortelge wassen is ingekrompen met 31.000 ha 10.4 De consumptie- en voederaardappelen liepen met 13.300 ha terug, waarvan op kleigrond 4400 ha 7.7 en op zand- en •veengrond 8900 ha 14.2 De fabrieksaardappelen nemen een oppervlakte van 37.500 ha in beslag tegen 41.400 ha in 1954 9.5 Je oppervlakte suikerbieten be draagt dit jaar 66.500 ha tegen 78.900 ha in 1954 15.8 De groenvoedergewassen geven een teruggang te zien met 3.2 Raad van Coventry is op besluit teruggekomen. De gemeenteraad van Coventry, de stad in de Britse Midlands, die in de oorlog door Duitse bombarde menten zwaar werd geteisterd, is teruggekomen van zijn besluit van het vorige jaar om de luchtbescher ming op te heffen. De raad, waarin Labour de meerderheid heeft, besloot het vo rige jaar zich niet met luchtbescher ming te bemoeien, omdat hij meen de, dat er geen verdediging tegen waterstofbommen mogelijk was. Te gen dit besluit was een storm van protesten gerezen. Oliekoning Gulbenkian overleden De naam van de in Armenië gebo ren Calouste Sarkis Gulbenkian wekt associaties met voorstellingen van fa belachtige weelde en een kunstverza meling van onschabare waarde. In fi nanciële kringen spreekt men over Gulbenkian als „mr. vijf-procent", als bezitter namelijk van vijf procent der aandelen van de Iraakse olie maatschappij. Het fortuin van de thans overleden oliemagnaat is op drie milliard gulden geschat. Gulbenkian had een groot gijsste nen huis in Parijs dat tevens een waar museum was van kunstschatten van derlandse instellingen en Nederlandse ondernemingen. Dit doel zal alleen bereikt kunnen worden door een nauwe samenwer king van allen, die bij deze stichting zijn betrokken. Daarbij is onze hoop in de allereerste plaats gevestigd op de, mannen der wetenschap en der techniek, die aan dit grote doel moe ten werken. Van hun zijde moeten de denkbeelden komen en zij moeten oordelen over de technische uitvoer baarheid der denkbeelden. Wij mogen ons gelukkig prijzen, aldus spreker, dat deze deskundigheid ruim verte genwoordigd is. zowel in het curato rium als in het bestuur, de directie en de wetenschappelijke adviesraad Vooral op prof. Milatz. zijn medewer kers en op de deskundigen, betrokken bij de samenwerkende organisaties, zal echter een zware taak rusten. allerlei soort. In 1907, vijf jaar nadat hij Brits on derdaan was geworden, deed hij van zich spreken door met sir Henri De- terding de Roval Dutch Shell op te richten. Later trad hij weer naar voren op het wereldtoneel, toen hij voor Sultan Abdoel de tweede van Turkije olie prospecties in diens land verrichtte. Nadat sultan Abdoel Hamid in 1909 was verjaagd werd Gulbenkian eerste financieel adviseur van de Turkse re gering en later directeur van de na tionale Turkse bank. In 1911 vestig de hij de Turkse oliemaatschappij voor het exploiteren van de bronnen in Mesopotamië. Van deze laatste on derneming ging 35 procent naar Brit se belangen. 25 procent naar de Duit sers die onder Abdoel Hamid grote invloed in Turkije hadden verkregen, ee" vpertig procent kwam ter be schikking van Gulbenkian. die 25 nro- cen* aan de Roval-Dutch Shell toebe deelde en "iiftien procent voor zich zelf behield Later werd Gulbenkian door toe- Hoen van Britse züde bijna geheel van deze onderneming uitgesloten. Maar na de eerste wereldoorlog wist Gul benkian op vijf procent van de aande len der nieuw opgerichte Iraakse olie- -r>nafschar>-" heslag te leggen. Hü was -«naar van het twintigste 't' van f>o op acht milliard barrels •"«chpLto olievoorraad in de Iraakse "idem D'* ging de kero van ziin "ortuir uitrnaken en door er steeds -neer olmhelangen aan toe te voegen, zoals ir Libanon en Transiordanië, werd hri cpieïdeiök ego meester van een uitgebreid olie-lijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7