Laboratorium te Goes verwerkte 7 jaar 100.000 grondmonsters in Straatmakers en metselaars hielden een wedstrijd KLANKBORD ONVERKOOPBARE CONSUMPTIE AARDAPPELEN r- V H Me WERDEN TWEE BABIES IN LEIDEN VERWISSELD? DONDERDAG 21 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 BROOD VERDIENEN MET STENEN De waarde van de oude ambachten dient erkend (Van onze speciale verslaggever) Sfcraafcmakers en metselaars van onder de twintig jaar, hebben Dinsdag en Woensdag in Rotterdam een edele wedkamp in vakbekwaamheid gehou den. De metselaars voor het derde jaar in successie, de straatmakers voor het eerste. De opgaaf voor eerstgenoemde was een min of meer ingewik keld schoorsteentje te metselen, dan wel een soort gemeentewapen. Laat- sten moesten een stukje straat leggen van 35 of 41 >/2 m2. Het leek allemaal erg eenvoudig, zoals alle vakwerk, dat met vaardigheid verricht wordt, eenvoudig lijkt. Slechts de kenners konden beoordelen, dat er een knap stuk werk werd geleverd. Twee groepen straatmakers ren er aan de arbeid; één groep van zes geassisteerd door zes vakbe kwame helpers, die naast praktijk scholing bij een baas, drie jaar theo retische opleiding genoten, een an dere groep van zes, die reeds vijf jaar vaktneorie achter de rug ha< den. Stuk voor stuk zijn het jongelui, die alles wisten van waalstenen, kasseien, klinkerkeien of klinkers in dik formaat. Keperverband noch schotten van 4 cm voor de straat- kolken leverden hun meer moeilijk heden op. 500 mill, stenen. Wanneer we zien hoeveel wegen er in Nederland zijn, of worden ge plaveid, zouden we denken, dat de klinkerbestrating uit de tijd is. Dat is een vergissing. De jaarlijkse pro ductie straatklinkers van vijfnc derd millioen stuks, genoeg om 900 kilometer weg aan te leggen van zes meter breedte, is nog onvoldoen de om de nationale behoefte te dek ken. Er zijn ongeveer vijf-en-dertig honderd straatmakers in Nederland, die met dit oude handwerk hun brood verdienen. Het vak zelf, zowel als de vak bekwaamheid van de straatmakers, is lang miskend. Nu er een gebrek is aan deze geschoolde vaklieden komt de erkenning. De na de oorlog begonnen theoretische scholing on der supervisie van de Stichting Be vordering Wegenbouw te Amers foort, zorgt er voor. Zij draagt niet alleen uit, dat de straatmaker met een fraai gelegd dek langs een gracht, of een sierbestrating op een plein, een stad of dorp een levendig aanzien geeft, zij zegt ook dat goe de straatmakers de verkeersveilig heid in grote mate bevorderen. Leergierig. Uiteraard hebben we de vraag ge steld, of theoretische vorming van de straatmakers niet een onverant woorde vorm van perfectionisme is, waarmee men eer jongeren zou af stoten dan aantrekken. Het tegendeel bleek waar. De jon- feren in het algemeen, en dus ook e jongeren, die zich tot dit ambacht geroepen voelen, zijn leergierig. Ze willen het hoe en waarom van hun vak Ieren kennen, niet dus on begrepen handelen overeenkomstig de praktijkervaring van vorige ge slachten. Bevordering persoonlijke bezitsvorming Spaarregeling voor ambtenaren Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer De Kort, werd het volgen de geantwoord: Inderdaad heeft het kabinet zijn standpunt in beginsel bepaald ten gunste van de invoering ener gepre mieerde spaarregeling voor ambtena ren, welke regeling de strekking heeft de persoonlijke b.ezitsvorming te be vorderen. Deze aangelegenheid zal binnenkort om advies worden voorge legd aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg an ambtenaren zaken. De regering heeft besloten te be vorderen, dat bijdragen van werkge vers in bouwfondsen binnen bepaalde grenzen worden vrijgesteld van so ciale verzekeringspremies, van ver eveningsheffing en van loon- en in komstenbelasting. De bedoelde vrij stellingen worden niet wenselijk ge acht ten aanzien van de bijdragen van werkgevers in spaarfondsen, die geen bouwfondsen zijn. IJS. Journalisten te Enschede heb ben tijdens een raadsvergadering, die in drukkende hitte werd ge houden, een klein complot gesmeed met een gemeentebode. Ze heten de bode aan alle raadsleden een ijsje aanbieden. Het werd in dank aan vaard. PAPIER. Wanneer men papieren ziet dwarrelen langs velden en we gen, dan wordt dat afkeurenswaar dige verschijnsel misschien beter begrepen als men weet, dat per hoofd van de bevolking in Neder land bijna een kilo papier per week wordt verbruikt. TIJGER. Zelfs tijgers zijn bang voor officiële rapporten. Dat ont dekten twee ambtenaresjes in Voor-Indië. Ze stonden in het bos plotseling voor een tijger. Ze gre pen uit haar tassen enige rapporten en staken die in brand. De tijger sloeg op de vlucht!! WANDELEN. Zes jongelui in Nottingham (Engeland) hadden een lichte afkeer van werken. Ze voel den niets voor een vast baantje in een werkplaats. Nu gaan ze de we reld rondwandelen en onderweg den ken ze te leven van „snabbeltjes" en losse baantjes. Voorlopig hebben ze de reisduur bepaald op 5 jaar. En zo zijn er dus in zes plaatsen van Nederland aan nijverheidsscho len cursussen begonnen, o.a. in As sen. Voortdurend wordt gewerkt aan uitbreiding, Almelo, Goes en Leeuwarden zijn steden, waar de vestiging van zo'n opleiding gewenst is. Metselkunst. De totale productie aan metsel stenen van de Nederlandse steenfa brikanten bedroeg het afgelopen jaar ongeveer vijftienhonderd mil lioen stuks, een hoeveelheid, waar mee ongeveer 150.000 woningen ge bouwd zouden kunnen worden, als ze ook niet gebruikt werden voor kantoren, fabrieken en andere ge bouwen. Öm de animo voor het metsel- ambacht te stimuleren heeft de ver eniging „De Nederlandse Bakindus- trie", in samenwerknig met het Bouwcentrum twee jaar geleden, het initiatief genomen voor de jaarlijkse metselwedstrijden te Rotterdam. Ambachtsschoolleerlingen van één- en-dertig scholen, o.a. Alkmaar, Al melo, Deventer, Drachten, Goes, Goor, Grootebroek, Leeuwarden, Jubbega, Oldenzaal, Terneuzen, Ulft en Zutphen namen er dit jaar aan deel en daarnaast een tiental jongelui, vallende onder het leerlin genstelsel. Tgdens een lunch in het bouwcen trum heeft de minister van weder opbouw en volkshuisvesting ir. H. B. J. Witte, gisteren de uitslagen be kendgemaakt. De zilveren troffel, de wisselprijs, werd voor de tweede maal uitgereikt aan de technische school „Concordia-Internos" te Am sterdam. De twee leerlingen van de ze school behaalden het hoogste aan tal punten. De persoonlijke prijzen waren: groep a no. 1 en kampioen van Ne derland H. Verkalk uit Amsterdam, no. 2 J. Wetmers uit Zutphen en no. 3 H. Jansen uit Wijhe. Groep b no. 1 P. C. Albers uit Am sterdam. Groep c no. 1 C. van de Goe de uit Utrecht. De straatmaakwedstrijden: groep a no. 1 A. Cabout uit Gouda, groep b no. 1 A. Bosselaar uit Rotterdam. België wil besnrekingen over waterwegen hervatten. De Belgische Hoge Raad voor het vervoer zal dezer dagen advies uit brengen aan de regering over het tweede verslag van de commissie SteenberglieVan Cauwelaert be treffende de NederlandsBelgische waterwegen. De Belgische regering is voor nemens tegen 1 Augustus de onder handelingen met Nederland over de waterwegen te hervatten. VRAGEN VAN KAMERLID Minister achter beleid van bedrijfschap Op vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Van Koeverden, be treffende belangrijke hoeveelheden onverkoopbaar te achten CQnsump- lappelen, welke thans op di verse bedrijven aanwezig zijn, heeft de minister van landbouw schrifte lijk het volgende geantwoord: In het algemeen kan worden ge steld, dat de consumptie-aardappe len van de vorige oogst zijn geruimd. In de zandgebieden zijn weliswaar nog enige voorraden aanwezig, doch hiervoor is door het bedrijfschap voor aardappelen een regeling ge troffen in de vorm van een toeslag op het stomen en de verwachting be staat, dat deze aardappelen mede hierdoor een bestemming zullen vin den. De aanwezigheid van enkele voor raden in de Betuwe is voor het be drijfschap voor aardappelen aanlei ding geweest een nader onderzoek in te stellen. Gebleken is daarbij, dat de voorraden hoofdzakelijk aardappelen waren van het ras Bevelander, een ras, dat voor consumptie-doeleinden een grote waardering geniet. De oorzaak, dat deze aardappelen niet geruimd zijn geworden kan be zwaarlijk aan onvoldoende vraag naar deze soort worden toegeschreven. Veeleer moet deze worden gezocht in het feit, dat men aanvankelijk niet tegen de toen geldende prijzen heeft willen afzetten in de hoop te zijner tijd hogere prijzen te kunnen ontvan gen. Niettegenstaande de vraag op de binnenlandse markt en het feit, dat De deelnemers aan de Tour de France die door het berglandschap van Zuid Frankrijk trekken, blijven angstval lig in een peloton doordraaien, tot plotseling enkele renners naar voren schieten en het peloton ver achter zich laten. Op de foto is een troepje uitgebroken met. voorop onze land genoot Hinsen, gevolgd door de Frans man Jean Bobet en Wim van Est, daarachter nog enkele Belgische, Franse en Italiaanse wielrenners, die proberen met een grote voorsprong op het peloton de eindstreep te bereiken. een exportsubsidie van 2 per 100 kg tot het laatst van het seizoen werd gehandhaafd, zijn ook later de voorraden niet geheel afgezet. Po gingen van het bedrijfschap om de handel hiervoor te interesseren had den niet het gewenste gevolg. Blij kens ontvangen inlichtingen lag de voornaamste oorzaak hiervan in de omstandigheid, dat deze aardappelen niet exportwaardig waren, terwijl de outillage op de bedrijven onvoldoende is om de aardappelen zodanig te sorteren, dat ze voor export konden worden afgezet. De minister is van mening, dat het door het bedrijfschap voor aardappe len gevoerde beleid voldoende moge lijkheden heeft opgeleverd öm voor deze aardappelen een bestemming te vinden. M: ■I I- i. r Een jaar gevangenisstraf voor Rotterdamse arts. Mishandelde agent met cognacglas. De 32-jarige Rotterdamse arts F. J. H. W. L. H. is door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorar rest. De rechtbank achtte bewezen, dat de arts in de nacht van 22 op 23 April de politie-agent L. dusdanig met een cognacglas heeft geslagen, dat een oog van de agent operatief moest worden verwijderd. Het verweer, dat de politieman on gelukkigerwijs met het oog tegen het cognacglas zou zijn aangelopen werd door de rechtbank verworpen, omdat blijkens een rapport van een oogspe cialist het glas met grote kracht in het oog was gekomen. Bovendien liet de rechtbank meetellen, dat de arts zich zonder redenen heeft bemoeid met het verwijderen van een door het bestuur van de sociëteit geroy eerd lid. De officier van Justitie had op 7 Juli in verband met deze over wegingen twee jaar gevangenisstraf geëist. Proefboringen in Westland toonden aardolie aan. De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij deelde mede, dat bij de opsporïngsboring bij de Lier in het Westland de aanwezigheid van aard olie werd aangetoond. Op het terrein naast de Sint Baafs- kerk te Aardenburg worden momen teel opgravingen gedaan door de rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem- onderzoek. Men wil trachten te re construeren welke bouwwerken de Romeinen hier in het begin van onze jaartelling hebben gehad. De aanwij zingen, die tot dusver werden gevon den, geven reden tot optimisme voor het verdere onderzoek. Op de foto be studeert de heer J. Ypey, onder vAens supervisie het onderzoek geschiedt een zojuist opgegraven Romeinse dakpan. Rechts op de foto een on deraardse gang uit de middeleeuwen. (Foto P.Z.C.) Overval op vrachtauto met bankbiljetten in Glasgow. Buit was 400.000 gulden. Vier bandieten hebben in Glasgow op klaarlichte dag een vrachtwagen gestolen, die met 400.000 gulden aan bankbiljetten en zlivergeld voor een bankgebouw geparkeerd stond. De wagen werd later in de tuin van een verlaten villa teruggevonden. Achter in lag een klerk van de bank, die het geld had moeten bewaken. De dieven hadden hem bewusteloos geslagen en gebonden. Winkelende vrouwen, die getuige waren van de overval, belden de politie op. Deze zette een groot scheepse jacht met radiowagens er motoren in. Nadat de verlaten vrachtwagen was gevonden, ontbrak verder elk spoor. DRIEHONDERD PER WEEK Ook na de ramp werd belangrijk werk geleverd Deze maand ontving het Bedrijf slab oratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek te Goes het 100.000 monster, dat sinds de stichting in 1948 van het laboratorium werd onderzocht. Het was op naam gesteld van de heer Marinussen te Wissekerke, die hierdoor een gratis onderzoek ontving. Nadat in Goes in 1948 het laboratorium van de Dienst Landbouwher- stel vrij kwam, werd op verzoek van de landbouworganisaties een afde ling van het Bedrijfslaboratorium, dat reeds gevestigd was in Oosterbeek, Groningen en Geldrop, in dit gebouw gehuisvest. Deze laboratoria zijn eigendom van de landbouworganisaties, in feite dus van de landbouwers zelf en verrichten het onderzoek naar de bemes tingstoestand van de grond, waarna aan de hand van de analysecijfers de Rijkslandbouw- of Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst de verslagen voorziet van een bemestingsadvies. In de loop der jaren heeft dit on derzoek een grote vlucht genomen en hoe langer hoe meer landbouwers en tuinders raken overtuigd van het nut van het grondonderzoek. In veel ge vallen kunnen namelijk aanwijzingen verstrekt worden die hun of bespa ring op de aankoop van kunstmest of door meer doelmatiger bemesting hogere gewasopbrengsten oplevert. Deze groei bleek ook in Goes, want nadat in 1948 gestart was met een capaciteit van 180 monsters, moest al spoedig, om de onderzoekduur van het grondmonster binnen redelijke tijd te houden, de capaciteit verhoogd worden tot 300 monsters per week. Het grondonderzoek is dan ook voor een rationele bedrijfsvoering een on misbaar hulpmiddel geworden. Belangrijk werk heeft het labora torium ook na de ramp van 1 Februari 1953 verricht. Een on derzoek van de grond op kort termijn kon hier alleen uitmaken in hoeverre de percelen in het voorjaar nog met verschillende gewassen konden worden inge zaaid. Er zijn dan ook na 1 Fe bruari 1953 36.000 zoutmonsters ingezonden en onderzocht op het zoutgehalte (zogenaamde C-cij- male productie-niveau terug te brengen. Een uitgebreid controle-apparaat zorgt er voor, dat de analysen, zo nauwkeurig mogelijk geschieden. Steeds meer Zeeuwse boeren raken doordrongen van de noodzakelijkheid om hun gronden te doen onderzoe ken. Voor een rationele bedrijfsvoe ring is een dergelijk onderzoek eigen lijk onmisbaar geworden. Aanzienlij ke uitgaven door overbodige kunst- mesttoedening, kunnen met een goed bemestingsadvies voorkomen worden. Het verdient aanbeveling om deze onderzoeken om de 5 6 jaar te her halen. Om dit voor de boeren ge makkelijk en aantrekkelijk te maken is er vorig j'aar het zgn. abonnement- onderzoek ingevoerd. Zonder een hernieuwde aanvrage komen de monsternemers dan om 'n bepaald aantal jaren terug, terwijl bij een dergelijk abonnement op de toch reeds niet hoge kosten door het bedrijfslaboratorium een korting van 15 pet. wordt toegekend. Het Wereldgebeuren Hereniging De Zwitsers zijn een volk van gast heren Ze weten hoe ze vooraan staande gasten moeten ontvan gen en dat hebben ze in Genève op nieuw gedemonstreerd toen daar met de vooraanstaande conferentie-gas ten ook een klein leger van adviseurs waarnemers, journalisten enz. neer streek. De invasie werd voortreffelijk opgevangen en ieder kreeg naar rang en verdienste wat hem toekwam. Zo is bijvoorbeeld ook de Duitse de legatie, die enkele ministers en acht topfiguren bevat, allerkeurigst on dergebracht. Officiëel neemt de dele gatie niet aan de besprekingen deel, maar de Duitse regering vond het wel nodig, dat de Westerse mogendheden zo gewenst over Duits advies konden beschikken. Ook de heer Konrad Adenauer zelf is naar Zwitserland getogen. Kg lo geert in het plaatsje Mürren op 80 kilometer afstand van Genève en al wandelend wacht hij daar op de Ge- neefse resultaten. Zijn dochters wis selen elkaar af bij het verzorgen van de bijna 80-jarige vader. oor de Duitsers lijdt het geen twijfel, dat het vraagstuk van de Duitse hereniging het hoofd thema van de Geneefse conferentie is. Zij kunnen zich daarvoor beroepen op de redevoeringen, welke door Ei senhower, Eden en Faure zijn gehou den. In die redevoeringen werd aan de Duitse hereniging een centrale plaats gegeven. Men zal het daarom in Duitsland hevig betreuren, dat reeds na twee dagen de Duitse hereniging als agen dapunt te Genève voorlopig is ge schrapt. Toch is de Duitse hereniging niet het belangrijkste vraagstuk, dat in Genève aan de orde is. De beperking van de bewapening is voor de wereld veel belangrijker en men moet zich dan ook afvragen of dat op-de-voor- grond-stellen van Duitsland niet een handige politieke manoeuvre is. et is niet zó, dat de Westerse lan- den groot belang hebben bij de hereniging van Duitsland. Wat 't Westen betreft kan die hereniging nog jaren uitgesteld worden zonder dat men daarvan enige last zou on dervinden. Er zijn zelfs vele Fransen, die het maar wat aantrekkelijk vinden, dat Duitsland door de deling in Oost- en West aanmerkelijk is verzwakt. Zij beschouwen een hereniging al leen maar als een lastige zaak en ze glimlachen om de bewering, dat het welslagen van die hereniging een „toetssteen van de Russische goede wil" zou zgn. Een toetssteen is het dan ook hele maal niet. Waarschijnlijk is Rusland volstrekt niet afkerig van een hereni ging en hecht het daaraan slechts zeer beperkte betekenis. Men wil het ook nogal eens doen voorkomen alsof Rusland bij een hereniging van Duits land beslist zou willen, dat dit her enigde Duitsland „neutraal" zou zijn. Ook die voorstelling is waarschijnlijk onjuist. en begrijpt in Moskou heel goed dat die neutraliteit er een zou zijn. van het bekende vodje scheurpapier en dat Duitsland toch meer naar het Westen zou kijken dan naar het Oosten. Het voordeligst voor Rusland zou het daarom zijn als men het te Genè ve eens kon worden over een zwakke bewapening van Duitsland, waarbg de Westerse mogendheden en in het bijzonder Frankrijk de controle op die bewapening zouden garande ren. Maar de Russen vinden de tijd nog niet rijp om die oplossing te propa geren of te aanvaarden. Eerst wil len ze zekerheid hebben over de stop zetting van de bewapeningsrace, waarin West-Duitsland thans is ge raakt en dan pas is de tijd rijp voor het herenigen van Oost- en West- Duitsland. Zo beschouwd is de Duitse hereni ging dus niet meer dan een beschei den onderdeel van de grote „bewa peningskwestie", die te Genève aan de orde is. Misschien is dat voor de Duitsers teleurstellend, maar het ligt toch het meest in de lijn van de harde feiten. Belgische ministers naar Delft Op Vrijdag 22 Juli a s. zullen, zo als gemeld, de Belgische ministers Spaak (buitenlandse zaken). Van Audenhove (openbare werken) en Anseele (verkeerswezen) een bezoek brengen aan het waterloopkundig la boratorium te Delft op uitnodiging van de Nederlandse ministers Luns en Algera, die mede bij dit bezoek aanwezig zullen zijn. De directeur van het waterloop kundig laboratorium prof. Thijsse zal het gezelschap rondleiden. Het doel van het bezoek is de Bel gische gasten een inzicht te geven in de wijze, waarop de wetenschappe lijke onderzoekingen worden verricht door middel waarvan de gevolgen van de afdamming der zeegaten in het kader van het Delta-plan worden be paald. Een medisch onderzoek zal moeten uitmaken of 23 jaar geleden in het academisch ziekenhuis te Leiden twee vrijwel gelijktijdig geboren kinderen van twee moeders zijn verwisseld. Dit onderzoek zal dan, aldus de Volkskran, antwoord moeten geven op de vraag of mevr. Van Vegten van de Uiterste Gracht te Leiden en mevr. Van DuynStar aan de Split sing "in het naburige Rijnsburg na 7 Dec. 1931 inderdaad eikaars doch ter hebben opgevoed. Beide moeders zgn hiervan thans vrijwel overtuigd. Het vermoeden van kinderverwisseling ontstond toen een Leidse jongeman, die zijn verkering met een andere dochter .uit het gezin Van Vegten in Leiden fer). Dit aantal is niet inbegre- verbroken zag, in kennis kwam met pen bij de 100.000 monsters voor Leny van Duyn in Rijnsburg. Dit het bemestingsonderzoek. Met dit meisje leek zó sprekend op zijn ex- zout-onderzoek heeft het laborato- j verloofde, dat vrienden meenden, dat rium ook zijn aandeel bijgedragen I de verkering weer was hersteld, de overstroomde gronden weer zo spoedig mogelijk op hun nor- Er kwam een contact tot stand tussen beide families. Leny van Duyn Sostuur en heeft een merkteken aan aar handen. eZ is geboren op 7 Dec. 1931 in het academisch ziekenhuis in Leiden. De andere kinderen in het Rgnsburgse gezin zijn blond en van normale lengte. Aad van Vegten is blond en van normale lengte en postuur. Drie andere meisjes in het gezin Van Vegten te Leiden zijn klein, donker en hebben een merk teken aan hun handen. Ook Aad van Vegten is op 7 Dec. 1931 in het aca demisch ziekenhuis te Leiden gebo ren. De babies van beide vrouwen werden vrijwel gelijktijdig geboren. De kinderen zijn toen direct ver zorgd door een verpleegster, die de babies na ze te hebben gewassen aan de. naar thans moet worden aangenomen, verkeerde moeder heeft teruggebracht. Een onderzoek naar de mogelijke toedracht van de zaak zal worden ingesteld in de registers van het ziekenhuis. Een bloedproef kan alleen het bewijs leveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5