LEZERS SCHRIJVEN RECHTS HOUDEN, - AL STAAN ER GEEN VERKEERSBORDEN! WALCHEREN De tegenstelling Rusland-Amerika LAATSTE NIEUWS GEEN VRIJSTELLING VOOR BRESKENS VAN OMZETBELASTING DONDERDAG 21 J UU. 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE O O U R A NI 6 KANTONRECHTER MIDDELBURG: Brommers en fietsen horen op Volderijlaagte op rijwielpad. „Brommers en fietsen horen hier op het rijwielpad te rijden", ook al staan er geen verkeersborden. Dit weet iedereen en deze regel geldt reeds lang voor de Volderijlaagte in Middelburg. Het wordt tijd dat dit eens tot het Middelburgse publiek gaat doordringen". Dit zei Woensdagmorgen mr. dr. A. Veenhoven, waarnemend kanton rechter in Middelburg, toen hij vonnis wees tegen de Middelburgse kruide nier W. S., die met zijn brommer over de middenweg van de Volderijlaagte had gereden en daardoor prompt een bekeuring had opgelopen. „Ik wist niet, dat ik hier op het rechterdeel van de weg moest rijden, Edelachtbare" verweerde de verdachte zich, vroeger mocht het toch ook over de midden weg". mèt en één voor zonder trailer, en daarna rekende hij driemaal f 1. subs, driemaal één dag. Tipgever. „Mijn cliënt trad niet als zelfstan dig tussenpersoon op, maar als 'n soort "tipgever", aldus mr. W. F. P. Kurtz uit Middelburg. Hij stond als gemachtigde der niet verschenen koopman J. J. C. uit Middelburg terzüde, die ten laste gelegd was, dat hij zonder in het bezit te zijn van een vergunning van het departement van Econo mische Zaken als tussenpersoon was opgetreden bij de verkoop van onroerende góederen o.m. in Groningen. Deze transacties hadden verdachte geen windeieren gelegd, doch de raadsman voerde aan dat er hoge kosten waren gemaakt. Inmiddels is bp Economische Zaken een vergun- ningverzoek ingediend. De kantonrechter vond het onder deze omstandigheden beter de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. streng vonnissen. De eis van de amb tenaar van het Openbaar Ministerie, mr. T. Lebret verminderde hij dan ook van f 10.tot f 3.subs. 1 dag. „Maar denkt U er dus aan, rechts houden op de Volderijlaagte als U op de fiets of op de brommer zit, en niet midden op de weg rijden"! waar schuwde hij nog. Kinderhoofdjes. De 29-jarige mevr. J. M. G. uit Souburg had links van de weg gereden. Niet omdat ze de ver- keersvoorschriften niet kende, maar op de Vlissingse Westerha venweg liggen rechts „kinder hoofdjes" terwijl het linker weg gedeelte veel prettiger rijdt. „Dat doe ik al jaren onthulde de verdachte, en er is nog niemand die er ooit wat van gezegd heeft". „Dan bent U wel heel erg voorde lig uit met de straf, die ik U toedenk repliceerde de ambtenaar O.M. en vroeg f 10.Hoewel ook de kanton rechter meende dat men niet zp maar op eigen houtje links mag gaan rij den, ook al is de bestrating daar be ter, maakte hp er f 4.subs. 2 da gen van. Een andere vrouwelijke verdachte, mej. C. A. G. uit Middelburg, had over de Markt gefietst zonder haar hand uit te steken, toen zij van rich ting veranderde. De ambtenaar ta xeerde deze onachtzaamheid op f 5. subs. 2 dagen, de kantonrechter deed er echter een gulden af. Vijftien gulden, subs. 6 dagen hoorde chauffeur J. W. uit Oost- kapelle tegen zich uitspreken. Hij had met een wagen met hooi ge reden, die te breed was geladen. De ambtenaar O.M. had f 25. subs. 10 dagen gevraagd. De landarbeider D. uit Oostkapelle had op de fiets twee paarden geleid. De kantonrechter vonniste 'conform de eis: f 10.— subs. 2 dagen. Klassenstrijd „Als ik nu een treinkaartje tweede klas koop, mag ik toch zeker in de derde klas stappen" vroeg de Middel burger J. van 't H. aan de Kanton rechter. Hij vroeg dit omdat hij er van beschuldigd werd zijn chauffeur J. S. opdracht te hebben gegeven met een „Croesmotor-trailer" te rijden, ter wijl de man niet het vereiste rijbewijs had. De chauffeur was echter wel ln het bezit van een rijbewijs om het ver voermiddel mèt oplegger te besturen wanneer de trailer „op stal" bleef staan, bleef een driewieler over en daarvoor was geen rijbewijs voor handen. Bovendien had het voertuig niet de vereiste kentekenen en reflectoren gehad. „Het berijden van een driewieler- motor is heus nog niet zo een voudig", aldus de ambtenaar in zijn requisitoir, en ook al had de chauffeur wel een rijbewijs voor het complete vervoermiddel, voor de trekker alleen had. hij er geen" Hij eiste tweemaal f 3.voor 't ontbreken van de vereiste kente kenen en reflectoren en f 12.50 Voor het rijden „zonder". De Kantonrechter was in zijn von nis echter mild. Eerst legde hp .de verdachte uit, waarom in dit geval 2 rijbewijzen nodig waren, één voor M.U.L.O.-examens Goes Te Goes zijn Woensdag geslaagd voor het M.U.L.O.-examen A: A .P. Steen-1 dijk te Kats; L. J. H. van de Berge te Wemeldinge; S. D. Deurloo te Mid delburg; M. E. Wisse te Vlissingen; C. J. Tange te Souburg; W. L. Jozias- se te VlissingenM. van Schijndel te VlissingenJ. C. van Sluys te Sou burg; P. de Regt te Kortgene; J. A. Schippers te Kamperland; E. H. Abra- hamse te KortgeneM. C. Anthonisse te Kortgene; N. van der Wekken te BrouwershavenJ. W. Bolkenbaas te Zierikzee; J. G. Boot te Brouwersha ven; L. C. de Kraker te Breskens; J. H. Leenhouts te Aardenburg; J. A. Scheele te Groede; P. Janse te Krui- ningen; C. J. de Oude te Brouwers haven; J. H. van den Ouden te Brui- nisse; J. Klink te Oosterland; C. J. van Vessem te ZierikzeeA. U. van den Berg te Axel; C. de Vos, H. An- theunisse en A. van den Dool, allen te Middelburg; F. L. Glerum te Bieze- linge; J. L. Koets en E. J. W. van Muiswinkel, beiden te Goes; J. .J. Heyboer te Kattendijke; M. M. Adri- aanse te Goes: J. P. N. Bazen te Kloe- tinge; M. L. Kok, P. E. A. A. Kort, E. Pleyte en A. W. Post, allen te Vlis singen. Vijf candidaten werden afgewezen. Examens „De Ruyterschool" Voor het examen stuurmansleerling A.S. slaagden: W. H. M. Brueren, B. G. Coops, P. R. Dekker, R. P. Keuris, H. Klijn, A. L. K. Lugtenburg, J. Reichgelt, A. Snelleman, H. A. J. van Hoepen en T. Ras. Afgewezen wer den 3 candidaten. Het getuigschrift B.S. behaalden: J. W. Droppers, M. A. da Graca, L. J. Pennarts, J. v. d. Ree, H. M. J. Sluijs- mans en A. J. Willemsen, allen leer lingen der „De Ruyterschool" te "Vlis singen. M.O. Handelsweten schappen Te Amsterdam slaagde voor de akte M.O. handelswetenschappen A de heer ,J. v. d. Reepe te Goes. Kindercircus Elleboog gaf première in Sluis Woensdagavond startte in het r.k. parochiehuis in Sluis het bekende kindercircus „Elleboog" uit Amster dam. De hooggespannen verwachtin gen van de vele genodigden werden door dit optreden niet beschaamd. De leidster van het kindercircus, mevrouw I. Last-ter Haar, sprak 't welkomstwoord. Vooral de echtgeno te van de Commissaris der Koningin in Zeeland, mevrouw De Casembroot, werd hartelijk verwelkomd. Burgemeester P. F. van Hootegem wenste de jeugdige artisten veel suc ces toe en sprak de hoop uit, dat er veel geld in 't laatje zou komen, dat dan weer ten goede komt aan het Koningin Wilhelmina Fonds. De wijze, waarop mevrouw Last haar Amsterdammertjes leidde, dwong aller bewondering af. Zij wist van deze kinderen een homogene groep te maken, die in staat is het publiek van het begin tot het eind te boeien. Knappe imitaties van kracht patsers, paardendressuur, leuke clowns, volmaakte evenwichts-oefe- ningen, beheerste dansen, het he le programma was een spiegelbeeld van wat in een „echt" circus in de piste komt. Ook de koorddansers en acrobaten ontbraken niet. Om drie redenen is kindercircus „Elleboog" een bezoek waard: het uitstekende programma, het geven van vertrouwen aan deze jeugd, die dat hard nodig heeft en het goede doel de kankerbestrijding dat hiermee gediend wordt. Carillon-concerten Tijdens de markiezaatsfeesten op a.s. Vrijdag en Zaterdag in Veere, zal de stadsbeiaardier, de heer Piet Broer- se, het carillon van de raadhuistoren bespelen. Vrijdag van 1819 uur, van 2020.30 uur en na het einde van het spel „Het sprookje in de historie", tot 23 uur. Zaterdag is er carillonspel van 11, 12 uur, van 1819 uur en ook weer na de opvoering van „Het sprookje in de historie" tot 23 uur. Middelburg Laatste verkeersdiploma's aan geslaagden uitgereikt De lagere scholieren van Middel burg en van de Walcherse dorpen, die onlangs het verkeersexamen af legden, hebben nu allen voorzover zij geslaagd waren het diploma in ontvangst genomen. In Middelburg heeft een delegatie van de Vereniging voor Veilig Verkeer Middelburg en Omstreken Dinsdag 6 scholen be zocht. Zij bestond uit mevrouw M. MazureHagemans, penningmeeste- resse, hoofdinspecteur C. J. Malipaard en noofdagent P. de Visser, beiden van de Middelburgse politie. Op alle scholen hield de heer Ma lipaard een korte toespraak, waarin hij de kinderen op het hart bond het geleerde na het behalen van het di ploma niet te vergeten, maar inte gendeel steeds in de practijk te ge bruiken. In totaal werden 165 diplo ma's uitgereikt, onderverdeeld als volgt: Rijksleerschool 29, Heren- frachtschool 29, School C 17, School 21, Singelstraatschool 49 en Herv. school Zuidsingel 20. In Souburg werden de geslaagden in het gemeentehuis ontvangen, waar burgemeester A. H. S. Stemer- ding hen toesprak. Het betrof hier 84 leerlingen van twee scholen. Leerlingen van drie lagere scholen uit Koudekerke ontvingen uit han den van de voorzitter van de vereni ging voor Veilig Verkeer, de heer E. Visscher de verkeersdiploma's. Zij waren daartoe bijeengekomen in het gemeentelijk verenigingsgebouw. Burgemeester J. L. Dregmans sprak een inleidend woord, waarin hij de jeugd beheerst optreden in het verkeer op 't hart bond. Twee leerlingen werden extra ge huldigd; Henny Schipper en Adrie v. d. Heijden, die beiden foutloos door het examen waren gekomen. In totaal werden 41 diploma's .uitge reikt, t.w. 5 aan de o.l. school, bij zondere school op Ger. grondslag 16, en Hervormde school 20. Namens personeel en scholieren dankte de neer Chr. Schipper, hoofd der Herv. school. Burgemeester Dregmans sprak een kort slotwoord. Door of namens de Vereniging voor Veilig Verkeer zijn thans in totaal 537 diploma's bij trotse bezittertjes terechtgekomen. „Jong Leven" in Hedenesse. De Jeugdclub van de C.J.V.F. uit Middelburg, „Jong Leven", heeft een weekeinde in Hedenesse doorgebracht, 's Zaterdagsmiddags maakten de meisjes een tocht naar Knokke over het strand, 's Zondagsmorgens werd de kerkdienst bijgewoond in de Lu therse kerk te Groede, waar Wika Wasterval voorging. Na een warme maaltijd werd verder de middag op het strand van Cadzand doorgebracht, 's Avonds keerde men weer naar Middelburg terug. Met dit goed ge slaagde weekend werd het vereni gingsjaar afgesloten. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 20 Juli. Aardappelen en fruit: Aard beien 114—150; Rode bessen 30—108: Wit te bessen 3274; Frambozen per doos 18 38; Perziken per stuk 938: Pruimen per stuk 729; Pruimen per kg 70103; Tomaten A 61—67; B 57—67; C 54—56; Frankenthalers 229—232; Kruisbessen 14 —77; Kersen 102—114; Meloenen ID—143. Vroege aardappelen: grote en drielin gen 815.30; bonken 15.8016: kriel 2,70 9,90. Aanvoer aardappelen 65.000 kg. Groenten: Bloemkool A 9—25; B 9— 17; C 9—12; Sla per stuk A 13—16; B 3 —4; Komkommers A 1218; B 817; C 412; D 410; Savoy e kool 57; Rode kool 613; Tuinbonen 818; Snijbonen 96105; Dubb, Princessebonen 120146: Andijvie 614: Postelein 3950; Bos uien 1222; Doperwten 3153; Boskroten 3—6; Spitskool 3—7; Waspeen 31—48; Ra barber 812; Bospeen 25—39. VISMIJN VEERE. 20 Juli. Aangevoerd: 2273 kg export garnalen 161-265; 539 kg schar 2136; 271 kg bot 16—23; 202 kg tong (middel) 195—294; 55 kg rog 16—35; 2 kg visiever 173 Vlissingen Optreden van telepaath Indra Woensdagavond heeft de bekende telepaath Indra in het Concertge bouw te Vlissingen de toeschouwers enkele uren bezig gehouden met zijn hypnotische experimenten. Na een korte inleiding ging Indra over tot een selectietest, die hem in staat stelde de juiste personen voor de in dividuele suggestie uit te zoeken. In een hypnotische slaap, die van on schuldige aard was, liet Indra zijn slachtoffers terug gaan in het ver leden of de naaste toekomst aan schouwen, daarbij gebruik makend van wat in het onderbewustzijn leeft. Het grootste succes oogstte hg echter na de pauze met zijn psycho metrische experimenten. Naar aan leiding van ingeleverde foto's, voor werpen of schriftelijk gestelde vra gen, wist hg merkwaardige dingen te vertellen, die niet nalieten indruk te maken op de eigenaars van de voorwerpen. Waar zijn onze schepen? Aagtekerk 19 700 m. N.W. v. Fremantle. Adonis 19 te New York. Abbekerk 19 te Suez. - Akkrumdijk Aïphacca 18 te New York. Alphard 18 163 m. Z. van Recife. Almdijk 19 te Rotterdam. Appingedam 18 van Oporto. Arendskerk 18 van Taku Bar. Averdijk 18 20 m. Z. v. Falmouth. Bali IB van Djibouti. Batavier I 16 van Bordeaux Britsum 18 van Bremen. Bontekos 18 te Gorontalo. Boschfontein 20 te Port Said. Blommersdijk 19 te Madras. Boissevain 16 te Kobe. Crania 20 te Curasao. Esso - Amsterdam 19 te Antwerpen. Gaasterkerlc 18 van Shanghai. Grootekerk 18 100 m. N.O. v. Finisterre. Gouwe 18 550 m. N.O. v. Las Falmas. Haulerwijk 18 1140 m. O. van Norfolk. Heemskerk 19 van Melbourne. Ivoorkust 18 17 m. N. v. Kaap Villano. Indrapoera p. 19 Daeaalus Reef. Kenia v. Rott. n. Banias. Kabylia 18 te Mombasa. Krebsia 18 van Curasao. Kateiysia 18 430 m. Z.O. v. Cayenne. Kota Inten 19 v. Port Said. Laagkerk 19 van Genua. Loppersum 19 te Rotterdam. Lawak 18 640 m. N.W. v. Natal. Leopoldskerk IB te Hamburg. Liberty Bell 18 220 m. N.W. v. Port Said. Lissekerk 18 te Abadan. Maas 19 te Amsterdam. Mariekerk 19 te Madras. Mataram p. 19 Malta. Meliskerk 18 v. Antw. n. Bremen. Mijdrecht 18 590 m. N. v. Turk's Eil. Merwede 19 te Jacksonville. Molenkerk 19 te Alexandrië. Noordam 18 te New York. Oostkerk 18 Kaap Guardafm. Ondina 18 380 m. Z.O. v. Singapore. Oranje 19 van Singapore. Ouwerkerk 18 te Singapore. Pendrecht 17 van Norfolk. Peperkust 1-8 van Pointe Noire. Perna 18 520 m. N.O. v. Guadeloupe. Pr. Ph. Willem p. 18 Belle Island. Raki 20 te Djibouti. Rondo 18 van Bandar Shakpur. Rijndam 18 v. New York n. Rott. Sibajak 20 te Port Said. Schiedijk 20 te Havana Statue of Liberty 18 van Port Said Soestdijk 18 300 m. W. v. Ceylon. Sinabang 18 te Jesselton. Stad Leiden 18 230 m. Z.O. v Genua. Straat Makassar 18 1200 m. O v. Santos. Tjlbodas 18 van Probolinggo Tjiluwah 18 850 m, N.O. v. Singapore. Telamon 19 te Aruba. Tjisadane 16 van Kaapstad. Waterman p. 19 Kaap Race. Willem Ruys 20 te Southampton. W. Alton Jones 1-8 770 m. N.O. van Aden. Zuiderkruis 19 420 m. N. van Dakar. Dameshandbalploeg van Tonido is gepromoveerd Het dameshandbalelftal van Toni do uit Goes, dat vorige week kam pioen van Zeeland werd door de be slissingswedstrijd tegen Walcheren te winnen, trok naar Tilburg voor het spelen van promotiewedstrijden. Met de kampioen van Oost Noord Bra bant (Meteoor) en van West Noord Brabant (W.S.C.) moest worden ge speeld om twee plaatsen in de Zuide lijke 2de klasse B. Meteoor begon met een benauwde 5i zege op W.S.C. Daarna bond Tonido de strjjd aan met Meteoor, dat aanvankelijk het beste van het spel had. In de tweede helft echter pakten de Goesse dames energiek aan en zij wisten een 65 overwinning uit het vuur te slepen. De ontmoeting tussen Tonido en W.S. C. was minder spannend, omdat al spoedig bleek, dat de Goesse voor hoede beter kon schieten. Het werd een verdiende 84 zege voor Tonido dat dus ongeslagen naar de Zuidelijke 2de klasse B promoveert. Ook Me teoor, dat als tweede eindigde, pro moveerde. Aanbesteding Willem Adriaanpolder Het bestuur van-de Willem Adriaan polder te Kortgene heeft Woensdag aanbesteed het met eenvoudige kist dammen gedeeltelijk verhogen van de zeedijk van deze polder. Ingeschreven werd als volgt: J. F. Warrens, Ossenisse, f 58.900; L. J. Dekker, Vlissingen. f 58.700; K. Lu- casse, Walsoorden, f 57.842; G. en A. Sponselee, Kloosterzande, f 56.000; J. M. Dekker, Brouwershaven, f 55.745; W. v. d. Berg, Bruinisse, f 55.550; L. van Popering, Bruinisse, f 54.990. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. Pauseijke onderscheiding De heer P. P. M. de Kort, hoofd van de r.k. lagere school in Axel is dezer dagen onderscheiden met de orde „Pro Ecclesia et Pontifice". Na wijlen de heer C. Th. v. d. Bilt is de heer De Kort de tweede Axelaar, die deze hoge kerkelijke onderscheiding ontvangt. De onderscheidene is o.m. opzich ter van de KAB in Axel en was veel al werkzaam op sociaal en charita tief gebied. Velen kwamen hem tij dens een receptie in het Wit-Gele Kruis-gebouw in Axel gelukwensen. Bevorderd. Bevorderd van naaistersklasse I naar naaistersklasse II van de ge meentelijke industrie- en huishoud school te Vlissingen; M. L. de Blok, C. J. Bosselaar, J. v. d. Gruiter, C. Eekman, T. Konings, S. v. Leersum, T. Sturm, T. Thiel. Examens Mejuffrouw P. E. Laport, onderwij zeres aan de Prins Bernhardschool te Vlissingen, behaalde de acte Handen arbeid. Oost- en West-Souburg Sportdag te Souburg Tijdens de schoolsportdag te Sou burg, waaraan werd deelgenomen door scholen uit Koudekerke en Sou burg, werden 51 A-, 148 B-, 98 C-, 43 D- en 7 E-diploma's uitgereikt. De slagbalwedstrijden werden bij de jongens gewonnen door de open bare lagere school uit Souburg. Bij de meisjes behaalde de Herv. school uit Koudekerke de eerste prijs.- De wedstrijden voor het V.G.L.O. werden gewonnen door de jongens en meis jes van de openbare lagere school te Souburg. De heren A. A. Leenhouts, inspecteur L.O., S. J.'Klompe, sport- consulent en wethouder De Priester, woonden de schoolsportdag bij. Het verslag van Nehroe's bezoek aan Rusland neem ik graag als aan leiding een paar vragen te stellen rondom de tegenstelling Amerika- Rusland. Onlangs bleek nog dat daarover de pennen wel eens in be weging willen komen. En dat lijkt me nuttig, niet voor de schrijvers, die 't wel't meest met zichzelf eens zullen zijn! Maar voor de lezers die de discussie volgen, en voor wie er zodoende wel eens onverwachte ge zichtspunten zouden kunnen zijn. Vraag 1. De vredesactie van Rus land en satelietstaten Oostduitsland en Hongarije bv.) zou die wellicht tegelijk kunnen zijn: zonder vrede lievendheid in de fijne zin van het woord en toch gemeend? Namelijk aldus dat Amerika en Rusland elk aar tot bewapening dwingen. Maar dat Amerika deze ten uitvoer legt en er „welstand bij overhoudt" maar dat Rusland deze ten uitvoer legt met opoffering van noodzakelijke le vensbehoeften". Als dat zo Is, is het te verstaan dat Rusland meer te lijden heeft on der de bewapening en er dus zonder vredelievendheid toch graag af zou willen? Rusland vertegenwoordigt de meer arme, achterlijke helft van de wereld, Amerika de meer rijke en ontwikkelde helft. Vraag 2. Zou de politieke tegen stelling Oost-West misschien een zeer oppervlakkige zijn inplaats van een wezenlijke. Namelijk niets meer dan een natuurlijke tegenstelling, een concurrentie van machtblokken zoals de wereldgeschiedenis die al vanouds te zien heeft gegeven, en waar nu letterlijk niets nieuws in is. Alleen maar grove natuurdrang. De onderscheiding in een Christe lijk Westen en een communistisch Oosten met name lijkt me onhoud baar, omdat het Christelijk Westen zijn kerkelijk voorkomen meer en meer verliest en in het communis- Peron afgezet? In Rio de Janeiro zijn Woensdag avond berichten ontvangen, volgens welke president Juan Peron van Ar gentinië is afgezet. Verschillende takken van de strijdkrachten zouden pogen tot een overeenkomst te komen, teneinde een herhaling van bloedvergieten als bij de mislukte opstand van 16 Juni, te voorkomen, aldus deze be richten. Officiële publicaties MIDDELBURG. DRANKWET. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door L. Lagaay, wo nende te Middelburg een verlof A is aan gevraagd voor de beneden voor- en achter zaal van het perceel Molstraat no. 7. Binnen veertien dagen na heden kunnen tegen inwilliging van het verzoek schrif telijk bezwaren bij hun College worden ingediend. Middelburg, 19 Juli 1955. Antwoord van staatssecretaris van financiën Op vragen van het Tweede-Kamer lid de heer Van de Wetering betref fende het aanwijzen als zeehaven plaats van de gemeente Breskens in een der lijsten, bedoeld bij de uitvoe ringsbeschikking der wet op de om zetbelasting 1954, heeft de staatsse cretaris van financiën, schriftelijk het volgende geantwoord Tabel b, behorende bij het uitvoe ringsbesluit omzetbelasting 1954, be vat een aanwijzing van de zeehaven plaatsen, als zijn bedoeld in artikel 24, no. 6. van de wet op de omzetbe lasting 1954. Die bepaling voorziet in een vrijstelling van omzetbelasting voor de leveringen van bepaalde, aan gewezen goederen, welke in een zee- havenplaats worden verricht. Aange zien Breskens een zeehavenplaats is, is Breskens in tabel b vermeld. Tabel C. behorende bij het uitvoe ringsbesluit omzetbelasting 1954, be vat een aanwijzing van de gebieden van zeehavenplaatsen, alwaar inge volge artikel 24, no. 28, van de wet de opslag van goederen en het af staan van het gebruik van havens en haveninrichtingen van omzetbelasting is vrijgesteld. In tabel C zijn, in over eenstemming met de strekking van voornoemde wetsbepaling, slechts ge bieden opgenomen, in welke zich op slagplaatsen bevinden, welke in hoofdzaak dienen voor uit zee aange voerde of naar zee uitgaande goede ren. en havens en haveninrichtingen, welke in hoofdzaak worden gebezigd voor zeeschepen. In Breskens is er niet een gebied aan te wijzen, waar zich opslagplaat sen bevinden, welke in hoofdzaak dienen voor uit zee aangevoerde of naar zee uitgaande goederen, noch havens en haveninrichtingen, welke in hoofdzaak worden gebezigd voor zeeschepen. De enkele zeeschepen, 22 Juli Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.AH. Ü.+N.A.P. U.—N.A.P. 15.57 2.40 3.42 4.13 5.03 5.23 5.34 2.48 2.62 1.70 1.97 16.30 17.13 17.36 17.54 2.54 2.61 1.48 1.75 10.05 10.39 11.13 10.35 11.05 1.95 2.09 2.26 1.40 1.66 O.—N.A.P. 22.44 2.34 23.17 2.46 23.51 2.64 23.08 1.81 23.35 2.21 welke in Breskens worden geladen of gelost in 1954 zijn er slechts twee zeeschepen geladen en een zee schip gelost maken gebruik van dezelfde haven als de binnenschepen, welke er in 1954 587 zijn geladen en 857 zijn gelost. Om die reden is niet een gebeid van Breskens in tabel C vermeld. De oorzaak van de wijziging, wel ke met ingang van 1 Januari 1955 in dezen ten aanzien van de aanwij zing van Breskens is geschied, is te .vinden in de wijziging, welke de wet geving op het gebied van de-omzet belasting met ingang van die datum heeft ondergaan. In artikel 24, no. 28. van de wet wordt, zulks in tegen stelling met artikel 12, no. 18, van het besluit op de omzetbelasting 1940, uitdrukkelijk bepaald, dat de vrij stelling slechts zal gelden voor de opslag in aan te wijzen gebieden en voor het afstaan van aan te wijzen havens en haveninrichtingen. Bedoelde beperking vloeit voort uit het streven een verschil in heffing van omzetbelatsing tussen zeehaven plaatsen en andere plaatsen met be trekking tot de opslag van andere dan uit zee aangevoerde of naar zee uitgaande goederen en tot het afstaan van havens en haveninrichtingen voor binnenschepen zoveel mogelijk te voorkomen. Vandaar, dat slechts die gebieden worden aangewezen, waar de opslagplaatsen in hoofdzaak dienen voor uit zee aangevoerde of naar zee uitgaande goederen en de havens en haveninrichtingen in hoofdzaak wor den gebezigd voor zeeschepen. Het niet opnemen van Breskens in tabel c, behorende bij het uitvoerings besluit omzetbelasting 1954, geeft in derdaad aanleiding tot een verschil in behandeling ten aanzien van andere plaatsen welke wel zijn opgenomen. De staatssecretaris is echter van oordeel, dat het verschil in heffing de ontwikkeling van de haven van Breskens practisch niet belemmert. In verhand met het bovenstaande is de staatssecretaris niet bereid, de gemeente Breskens alsnog aan te wij zen 3ls zeehavenplaats, waarvan vrij stelling van omzetbelasting wordt toegekend. tlsche Oosten tot verbazing van doctrinaire Marxisten de druk de kerk heeft verstevigd, in plaats van vernietigd. Daar heeft (na een fu rieuze vijandschap tegen de kerk na 1918) de kerk contact gezocht met de staat in 1928 en vanaf 1941 heeft eindelijk de staat van de kerk dit contact aanvaard. In een wel op merkelijke koerswijziging. Vraag 3. Zou het, onder de op pervlakkige tegenstelling niet veel meer gaan om een heimelijke ge lijkgezindheid. Namelijk een verra den lijke zuiging van nationale trots, die uit de opgang uit deze laatste oorlog beide volken te pakken heeft. Trouwens, 't zijn sterke benen die de weelde dragen. Op het Individue le vlak al, temeer op het nationale en staatsvlak. Ik zou deze verraderlijke zuiging van een groeiend en %voekerend zelf bewustzijn willen zien (niet zozeer in vlakverering en dergelijke kolder als wel in: A. Het antisemitisme en B de su pertechniek. A. Het antitemitisme. Rusland heeft er een explosie van achter de rug (al was er een warme discussie over de vraag of het antisemitisme was of anti-zionisme, mij lijkt het dat ook dit laatste een vorm van antisemitisme is). In Amerika dur ven heden ten dage veel Joden geen geldelijke steun meer te geven aan de staat Israël omdat velen ln Ame rika met boze achterdochtige ogen naar de Joden kijken. Dit antisemitisme, deze Joden haat is een uiting van gekrenkt zelfbewustzijn. Israël is een levend teken van een „buitenvolkse" kracht alle volkse krachten ten spijt. En dan te bedenken dat deze ha telijke tegenspraak van alle natio nale zelfoverschatting al 3000 jaar zijn zwijgende taal spreekt. Vandaar dat het antisemitisme altijd weer zo fanatiek is. Wie kan er nu die stille hoon verdragen, terwijl hij net zo fier bezig is zgn mouwen op te stropen B. De na-oorlogse technische vlucht heeft beide volken te pakken. Want de super-prestaties der tech niek (m.n. der atoomkunde) die on der de supervisie van militaire in stanties staat, wordt bedreven met een fantastische inspanning en on danks het risico dat men eigenlijk zelf niet weet wat men ontketent. Maar aan weerszijden is de drang zo sterk dat men roekeloos bouwt aan deze voorbereiding van de mas savernietiging; een oorlog, die eigen is aan elke dictatuur. Want in een dictatuur kan men zoal niet leven voor „een beginsel", dan toch nog er voor sterven. Maar de moderne technische oorlog „roeit uit" zonder geestelijk onderscheid te maken. Deze beide vormen van razernij, in het inwendige en uitwendige, in geest en gestalte gisten in Amerika en Rusland beide. Zo lijkt mij dat de grote tegen stelling Oost-West bedrog is en dat er een diépe, duistere, verborgen overeenstemming is. En wanneer dat zo zou zijn, zou het zaak zijn om een derde weg, wellicht niet van Nehroe's politieke neutraliteit, maar van een andere, dieper gefundeerde neutraliteit te bewandelen. De weg van de ware grootheid van mens en volk, die daar in bestaat, dat ze ge zamenlijk de onderworpenheid van al hun handelingen aan een hogere in stantie, verstaan en erkennen met schrik en blijdschap! P. J PENNINGS, Ned. Herv. predikant, Axel. KERKNIEUWS Gen. Synode Geref. Kerken art. 31 K.O. In de vergadering van de Genera le Synode der Gereformeerde Ker ken, onderhoudende artikel 31 KO kwam Woensdag aan de orde een bezwaarschrift van de heren F. Goossen en D. J. Oggel, beiden te Axel, inzake de handelingen van de Generale Synode van Amersfoort 1948 en Kampen 1951 in betrekking tot de zaak van ds. W. G. F. van Herwijnen te Rilland-Bath. waarbij adressanten van oordeel waren, dat artikel 30 der kerkenorde geschon den is. De motivering der commissie vond bij verschillende leden bezwaar wijl zij van oordeel waren, dat deze duidelgker moet zijn om adressanten te kunnen overtuigen. Ds. A. I. Krijtenburg te Zaamslag diende een amendement in om het bezwaarschrift af te wijzen, wijl het geen appèl was naar artikel 3d der kerkenorde. Na enige discussie werd het rapport naar de commissie voor nader beraad teruggewezen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Tholen: C. J. v. d. Broek te Meteren-Est. Beroepen te Papendrecht G. Boer te Gouda. Beroepen te Leksmond J- van Dijk te St. Annaland. Beroepen te Papendrecht G. Boer te Gouda. Door de generale Synode voor bij zondere werkzaamheden L. Alons te Emmen. Aangenomen naar Ouwerkerk J. Franke te Surhuisterveen. NED. PROT. BOND Bedankt voor Schiedam bijz. werk zaamheden) G. W. B. A. Thoden van Velzen, voorg. van de Ver. van Vrijz. Herv. te Apeldoorn. GER. KERKEN Aangenomen naar Amemuiden H. K Poelman te Andel (N.-B.). Bedankt voor Bennekom dr R. J. d. Meulen te Scheveningen. Beroepen te Oosterveen D. Pas- scliier, cand. te Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zierikzee (2e pred. pl.) Lenstra te Oud-Beijerland en J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Beroepen te Deventer en te Emmen J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Beroepen te Delft V. Langbroek, cand. te IJmuiden. B-roepen te Eemwijk C. J. Lang broek, cand. te IJmuiden. Beroepen te Sliedrecht B. Bijleveld t-> Noordeloos. Bedankt voor Tholen W. Baay te Alphen aan de Rijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3