Het Delta-plan en zijn aspecten voor het eiland Tholen Zeeuwse Almanak VEERSE „MIDDENSTANDSNOTA" OVER AFSLUITING JUBILEUM-RINGRIJDERIJ MET 231 DEELNEMERS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRS. VERBURG HIELD INLEIDING Zelfwerkzaamheid van de Thoolse bevolking eerste vereiste Drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Insti tuut in Zeeland, heeft Woensdagmiddag in hotel .Engelvaart" te Tholen voor eilandelijke gemeentebestuurders burgemeesters, secretarissen, wethouders en raadsleden een uiteenzetting gegeven over de verschil lende aspecten van het Delta-plan. De heer Verburg besteedde daarbij vooral aandacht aan de mogelijkheden, die het plan het eiland Tholen in de toekomst biedt. De inleider werd verwelkomd namens de Thoolse Ver eniging van Burgemeesters en Secretarissen, door burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse. De suggestie tot deze bespreking was uitgegaan van het Scherpenisser gemeentebestuur. Men is door deze brug-verbinding echter georiënteerd op Noord-Bra bant en vele-Tholenaren hebben dui delijk te kennen gegeven prijs te stel len op een verbinding met Midden- Zeeland. Ontwikkelingsplan De Commissie Tholen heeft een rapport samengesteld ter aanbe veling van een ontwikkelingsplan voor het eiland. De heer Verburg meende, dat er iets staat te ge beuren in deze sector, hoewel het nog dubieus is, wat gebeuren zal. Hierin moet de beslissing van de minister van Economische Zaken worden afgewacht, die voor het Drs. Verburg begon zijn inleiding met een beschouwing over het ont staan der Zeeuwse eilanden, vele dui zenden jaren geleden en zette uiteen, welke motieven hebben geleid tot het ontwerpen van het Delta-plan, dat de afsluiting van de Zuidelijke zee gaten behalve de Westerschelde en voorlopig de Nieuwe Waterweg inhoudt. De uitvoering van het Delta-plan zal zo de Deltawet binnenkort door de Kamer3 wordt aanvaard ook voor 't eiland Tholen 'n eigen problematiek met zich brengen. Het is immers niet uitgesloten, dat de bewoners van Tholen met geheel andere levenswijzen zullen worden geconfronteerd. Industrievestiging wordt mogelijk en moet worden be vorderd en ook zullen in de buurt van het eiland recreatiemogelijkhe den ontstaan. De ontsluiting van de Zeeuwse eilandengroep door de aan leg van de afsluitdijken zal zowel aangename als onaangename dingen met zich brengen en aan beide moet men zich aanpassen, wil men zich er niet in verliezen. De havens Anderzijds Is het volkomen duide lijk, dat, wanneer de bestaande ha vens op het eiland door een lagere waterstand niet meer bruikbaar zijn, by de zeven gemeenten geen zeven nieuwe havens kunnen worden aan gelegd. Het is begrijpelijk, dat de be trokken gemeenten haar eigen be langen bij de instanties naar voren brengen. 'Deze instanties hebben er evenwel geen enkel belang bij, waar de nieuwe haven komt, doch wèl, of de plaats economisch verantwoord is. Het eiland Tholen zal bij de uit voering van het Delta-plan dus in een andere economische positie ko men. Het is daarby van belang, dat de initiatieven van de eilandbewo ners en -bestuurders zelf uitgaan. Industrieën bijvoorbeeld komen niet uit zichzelf; zij moeten aangetrokken worden. Sedert 1928 heeft Tholen een brug, die het eiland met de vaste wal ver bindt en daarom is het probleem van de verbindingen voor dit eiland niet zo urgent alsbijvoorbeeld voor Schou- j wen-Duiveland en Noord-Beveland. CHOCOLADE... VüihcJk hele eiland van het grootste be lang feijn zal. Tenslotte wees de inleider er nog op, dat naar nieuwe werkgelegen- "jkheden zal moeten wor- wanneer de herverka veling van het eiland is voltooid, want dan ziin voor de uitoefening van de landbouw minder krachten nodig. Dit zal echter nog ongeveer us jaar vergen. Na deze inleiding werd nog een uit gebreide discussie gehouden, waar aan werd deelgenomen door burge meester Verburg van Stavenisse, burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet, secretaris A. L. G. van Doorn van Scherpenisse, burgemees ter J. van den Bos van Sint Anna- land, de heer J. M. Bal, directeur van een oestermaatschappy, en wethou der D. Kleppe van Scherpenisse. Hierby kwamen enkele belangrijke vragen naar voren als de verbinding met Zuid-Beveland, de oriëntering op Rotterdam, de betere verbindingen met de rest van Zeeland, de recrea tie, de landaanwinning en tal van andere aangelegenheden. Drs. Ver burg gaf als zijn mennig te kennen, dat het aanbeveling verdient na on derling beraad zelf met voorstellen bij debetrokken instanties te komen. Hij noemde het een eis van deze de mocratische tijd, dat een ieder zijn stem laat horen, wiens belangen met de zaak gemoeid zijn. Na een geanimeerde gedachten- wisseling zegde de voorzitter toe het bestuur van de stichting Gemeen schap Eiland Tholen te zullen voor stellen een commissie te benoemen, die deze aspecten zal onderzoeken en rapporteren. (Slot van pagina 1) rest ziet geen perspectieven, ook niet door omschakeling van het bedrijf. Jachthaven Betoogd wordt voorts, dat het aan trekken van industrie onmogelijk is door o.a. de ligging van het stadje en het niet-vrijkomen van arbeidskrach ten. Naar de opinie van de samenstel lers van het rapport is het plaatsen van zomerhuisjes, bungalows, enz. niet rendabel te maken. Enige compensa tie-mogelijkheid is gelegen in het pro jecteren van een nieuwe thuishaven bij de Anna-Frisopolder op Noord- Beveland het „plan-Huijbrecht" Eventueel kan de middenstand dan de vissers nog leveringen doen. Uit het rapport blijkt ook, dat thans 49 procent van de gedu peerden jonger is dan 50 jaar. Stelt men het jaar, waarin de visserij Veere zal verlaten op 1960 dan zal in dat jaar 61 pro cent der gedupeerden ouder zijn dan 50 jaar en 52 procent zelfs ouder dan 55 jaar. Het verlies van de grote attractie voor de vreemdelingen naast het stadje zelf namelijk het binnen vallen van de vloot, moet, aldus het rapport, niet licht worden geschat, daar het toerisme voor een ander zeer groot deel van de inkomsten zorgt. Men vraagt zich ook af of het mo gelijk is na de afsluiting van de be staande vissersbaven een jachthaven te maken. Dit wordt op zijn plaats genoemd ten behoeve van het aan te leggen recreatieoord. VAN :mn TOT heeft te Bruinisse de eerste mosselen van het seizoen 19551956 aangevoerd. Het nieuwe verenigingsgebouw, dat onlangs door de oecumenische raad van kerken werd geschonken aan de Nederlands Hervormde gemeente te Brouwershaven, zal gebouwd worden in de Nieuwstad achter de huizen van de diaconie. Deze plaats leent zich hiertoe uitstekend en is bovendien gunstig gelegen in de gemeente. EERSTE MOSSELEN. Het Bruinisser vissersvaartuig „Bru 30" van de firma Jumelet en Haeck BALLONNEN Luchtballonnen staan bij de kleu ters hoog genoteerd in de speelgoed branche en de zeepfabrikanten, die de broze voorwerpen cadeau doen, hebben daar vermoedelijk terdege op gerekend! De dingen hebben voor de fabrikan ten een groot voordeel en voor ouders van kleuters een enorm nadeel: om de haverklap springen ze kapot Een Goesse huisvader ging onder dit laatste klaarblijkelijk erg geblikt. Hij deed een handelaar in speelgoe deren althans een roerend verhaal over z\jn zoontje, dat het telkens op een brullen zette, wanneer er wéér een ballon was gesprongen. Het joch tvas te jong om de begrippen oorzaak en gevolg reeds te kunnen onder scheiden en zag in het stukspringen van de ballonnetjes telkenmale een tot hem persoonlijk gerichte aanval van het noodlot! „Maar dat gebrul is niet om aan te horen", zo besloot de huisvader zijn verhaal, waar de winkelier beleefd, maar niet bepaald hevig geïnteres seerd naar had geluisterd. Z'n belangstelling bloeide evenwel aanzienlijk op, toen de klant einde lijk z'n bestelling deed. De man vroeg namelijk tien bal lonnen. ,Jjan kan ie even vooruit", sprak hij nogbij het verlaten van de win kel.."... GOUDEN JUBILEUM. Onder grote belangstelling van kin deren, kleinkinderen, verdere familie, vrienden en bekenden zijn de heer en mevrouw C. Huyssen-Wilhelm, wo nende aan de Nieuwediepstraat te Ter- neuzen, dezer dagen flink in de bloe metjes gezet. Het echtpaar vierde zijn gouden bruiloft. JONGE ZEEHOND. De familie IJzelenberg te Brui nisse is momenteel in het bezit van een merkwaardige „zuige ling". Het is een jonge moeder loze zeehond, die men met de zuigfles tracht te voeden. De beide jongens Jac. Hoogerwerf en Jan IJzelenberg ontdekten het dier nabij de spuikom en brachten het daarna naar de Krammerplaat, waar dè zee honden hun domein hebben. Toen de jongens wegvoeren, zwom de jonge zeehond echter achter hen aan en daarom heb ben zij het beestje maar mee naar huis genomen. Jan neemt het vrijwel dagelijks mee naar de spuikom, waar zij dan samen een bad nemen. SCHOOLREIS. De leerlingen van de lagere scholen te Zoutespui (gemeente Axel) en te Driewegen (gemeente Terneuzen) maakten onder leiding van hun leer krachten een gezamenlijke reis naar Walcheren. Het schitterende weer gaf hun volop gelegenheid te genieten van zon, zee en spel. Gevreesd wordt voor verplaatsing van de in Veere wonende vissersge zinnen, van het personeel der red dingsmaatschappij en van een cate gorie middenstanders, die daarvoor nog niet te oud is. De rentabiliteit van hun zaken zal immers niet meer vol doende zijn. De huizen in Veere, die nu reeds sterk in waarde zijn gedaald, zullen een nog groter waardeverlies te zien geven, hetgeen hun bezitters groot financieel nadeel oplevert. Ter compensatie De rapporteurs hebben overwogen welke maatregelen door de regering genomen zouden kunnen worden ter compensatie. Zij geven de volgende opsomming: -1. schadeloosstelling voor het goodwill-verlies der bedrijven; 2. schadeloosstelling voor de inkomsten derving, met als basisjaren 1952, 1953 eri 1954; 3. schadeloosstelling voor waardevermindering der woningen^ 4. verlenen van financiële steun aan degenen, die de mogelijkheid zien op een andere plaats een bedrijf te stich ten, benevens overbrugging voor de z.g. aanloopjaren. Resumerend komt het rapport ten slotte tot de conclusie, dat de Veerse middenstand hoegenaamd geen com pensatiemogelijkheid ziet en dat de genen, die door 't Drie-eilandenplan een maatregel in het algemeen belang worden gedupeerd, recht hebben op een billijke compensatie in de door hen gewenste vorm. Deze mag echter niet de schijn hebben van een steun regeling. Het rapport is ter kennis gebracht van de staatssecretaris van economi sche zaken en van enkele Kamerfrac ties, o.a. P.v.d.A., en V.V.D., binnen welke fracties de kwestie is bespro ken. Eerlang wordt in Veere een aan tal Kamerleden verwacht. Commissaris der Koningin brengt bezoek aan Tholen In St. Maartensdijk wordt nieuw carillon in gebruik gesteld Op Woensdag 27 Juli a.s. zal de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr, A. F. C. de Casem- broot, een officieel bezoek brengen aan het eiland Tholen. 's Morgens om negen uur wordt Oud-Vossemeer door de commissaris bezocht en om half twaalf is jhr. mr. De Casembroot in Tholen. Om vier uur 's middags zal de commissaris in St. Maartensdijk zijn, waar hij het nieuwe carillon van de gerestaureerde toren in gebruik zal stellen. Botsing op hoofdweg te Goes Op de hoofdverkeersweg door Goes, bij de spoorwegovergang aan de Wilhelminastraat, zijn Woensdag avond rond 7 uur een motorrijder en een wielrijder met elkaar in botsing gekomen. Beiden moesten naar het ziekenhuis St. Joanna worden over gebracht. De wielrijder, de jongeman Van M. uit Goes, kwam van de Kloetingse- weg over de spoorwegovergang. Op het gevaarlijke kruispunt kwam hij in botsing met de motorrijder D., eveneens uit Goes, die over de hoofd verkeersweg in de richting Kloetinge reed. Beiden kwamen te vallen, waarbij de motorrijder een hersenschudding opliep, terwijl de fietser een vrij ern stige vleeswond aan een been be kwam Het rijwiel werd geheel ver nield, terwijl ook het motorrijwiel werd beschadigd. (Advertentie) Z.R.V. VIERT EERSTE LUSTRUM Grootste wedstrijd in ringsteken, die ooit in Zeeland werd gehouden. Deze maand bestaat de Zeeuwse Ringrijders Vereniging vyf jaar. Dit eerste lustrum zal vanzelfsprekend worden gevierd met een ringrijderij. „Deze wedstrijd wordt de grootste ringrijdery, die ooit gehouden is", zo verklaarde ons de heer P. Brasser, sinds de oprichting in 1950 voorzitter van de Z.R.V. En zijn woorden zijn niet overdreven, gezien het aantal deel nemers aan dit evenement, namelijk niet minder dan 231; Dit cyfer be tekent, dat ruim de helft van het aantal leden der vereniging meedoet. Donderdag 28 Juli zullen deze rijders gedurende de gehele dag kampen op het Middelburgse Molenwater, waar 6 banen worden aangelegd, ook een record. Zonder twyfel zal de strijd span nend zyn. Want er zyn begerenswaar dige zaken te veroveren. Het gaat hier namelijk in eerste instantie om „De Grote Prys van Zeeland". Wie uit de 231 rivalen als nummer één uit de bus komt, ontvangt deze prijs, een schilderij, beschikbaar gesteld door het Provinciaal Bestuur. Er zijn echter nog vele andere pryzen te winnen, waaronder alleen al 31 ereprijzen, afkomstig uit geheel Ne derland, De ringrijderij, die om 8 uur 's mor gens begint, is te verdelen in de voor wedstrijden en de twee finales. De deelnemers komen op alle zes de ba nen van dat tijdstip af tot één uur 's middags aan hun eerste 20 beur ten. Hierbij zij opgemerkt, dat voor deze wedstrijd ingeschreven kon worden, ongeacht in welke klasse men is ingedeeld voor de gewone wed strijden. De rijders, die in deze 20 beurten 10 of meer ringen steken, ko men in de z.g. grote finale. Deze begint om 14.15 uur op twee banen, namelijk die bij de Schouw burg en die bij de muziektent. De eindstrijd bestaat uit 10 beurten. De reeds behaalde ringen worden hier niet meegeteld, zodat ieder weer met een schone lei begint. Verwacht wordt, dat een 65 h 70 deelnemers deze finale zullen bereiken. Degenen, die de grote finale niet halen, blijven toch ryden. Dit volko men in tegenstelling tot andere wed strijden, waarbij de afgevallenen als publiek gaan fungeren. Nu zullen zij op de 4 overige banen kampen in de z.g. kleine finale, over 10 beurten. Deze jubileumwedstrijd is namelijk tegelijkertijd bestemd om de kam pioen der derde klassers aan te wij- en. Dit kan dus geschieden aan de hand van de resultaten, die in de kleine fi nale worden bereikt. Ook hier tellen, voor de finale als zodanig, de in de voorwedstrijd gestoken ringen niet mee. Voor het aanwijzen van de der de klasse kampioen echter wel. De mogelijkheid, dat derde klassers in de grote finale doordringen is verder geenszins ondenkbaar. Ook dan tellen hun resultaten over de in totaal 30 beurten voor de klassetitel mee. In de kleine finale wordt voorts voor ieders baan afzonderlijk om drie ereprijzen gestreden, twee bekers en een lau wertak. Tegen de avond zal het geheel af gelopen zijn. Op het terrein bij de muzektent geschiedt dan de prijsuit reiking. Daar zullen de gehele dag de trofeeën te bezichtigen zijn. De grote prys wordt uitgereikt door de Commissaris der Koningin of diens vertegenwoordiger. Eén der leden van B. en W. van Middelburg zal een door deze gemeente beschikbaar ge stelde beker uitreiken. Alle bekers worden direct eigendom van de win naars. Verder zyn alle schenkers van pryzen uitgenodigd hun schenkingen persoonlijk of door een vertegen woordiger te komen overhandigen aan de winnaars. De Z.R.V. heeft met dit al haar handen vol aan de organisatie. Het bestuur hoopt, dat dit werk met druk bezoek beloond zal worden. De enigs zins ingewikkelde en nieuwe gang van zaken zal het publiek duidelijk kun nen volgen door middel van pro gramma's, die in drulc verschijnen. Geschiedenis Een kleine greep in de geschiedenis leert nog. dat de Z.R.V. by haar start 65 leden telde. Het eerste evenement, dat zij organiseerde was een eerste klassewedstrijd in September 1950 in Koudekerke. In 1951 kwam er een 2e klassewedstrijd bij en in 1953 werden ook wedstrijden voor 3e klassers in gesteld. Spoedig na de oprichting groeide het ledental tot 300 en thans telt de vereniging 453 leden, verdeeld over 21 afdelingen, waarvan Koudekerke en Domburg de grootste zijn. Een voorspoedige groei dus, die de ring rijderij zeer ten goede is gekomen. Nog meer kan de Z.R.V. bereiken, wanneer het mogelijk zal blijken een plan tot de vorming van een district Zuid-Beveland uit te voeren, zodat dan de ringrijders van de gehele pro vincie in de vereniging zullen zijn op genomen. Stichting Reactor Centrum In het onlangs benoemde en ge- installeerde bestuur van de Stichting Reactor Centrum Nederland heeft o.m. zitting genomen ir. H. W. van Tijen te Wassenaar, directeur Gas turbine Maatschappij N.V. en oud directeur Kon. Mij. „De Schelde". Rotterdamse Mei naar Duiveland De vruchtbare grond-bovenlaag. lek-gebied te Rotterdam wil men, zoals gemeld, overbrengen naar Schouwen-Duiveland, waar de grond gebruikt zal worden ter vervanging van de bij de ramp van 1953 wegge spoelde kleilaag. Zoals bekend, is de omgeving van de gemeente Ouwer- kerk waar het laatste stroomgat was) bijzonder zwaar getroffen om dat daar over een grote oppervlakte de vruchtbare kleigrond door het zee water werd weggespoeld. De landbouw-organisaties hebben zich nu volledig achter het plan tot overbrenging van de grond gesteld. Het transport van de grond en de verdere uitvoering van dit unieke project kwam het rijk te duur, maar vermoedelijk zal het plan nu gefi nancierd worden door het Rampen fonds dat voor een millioen gulden zal deelnemen, en door de gemeente Rotterdam. Het werk wordt binnen kort aanbesteed. VANDAAG. Middelburg Electro: „De villa onzer dromen", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Mo lenwater: „Miniatuur Walcheren", 10 24 uur; Burgerzaal stadhuis: Zeeuw se Tentoonstellingen van beeldende kunsten 1955, 10—12 en 13.30—17.30 u.; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie werken Honoré Daumier, 9 18 uur; Molenwater: Ringrijderij ver sierde sjezen „Handelsbelang" en Z. R.V., 14 uur. Vlissingen Al'hambra: „Inferno", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Hondo", (14 jr.), 20 uur; Toonzaal Fr, Maas: Ex positie W. J. v. d. Klerke: Concertge bouw: Optreden Indra, 20 uur. Veere Schotse Huizen: Tentoonstelling „Vier eeuwen markiezaat". Goes Grand: „Monsieur Bard heeft vreemde verlangens", (18 jr.), 20 uur. VANDAAG. Sluis Parochiehuis: Kindercircus „Elle boog", 15, 16, en 17 uur. Te 19 uur: Volledig programma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2