PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Ministers moeten opnieuw Duitse probleem bestuderen Oordeelt de studiecommissie bij, zonder en over garnalenvissers EDEN HAD BESPREKING MET MAARSCHALK BOELGANIN INHEEMSEN STAKEN KROTTEN VAN HAVEN FEDALA IN BRAND DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 168 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; I 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 21 Juli '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie f 4-—- Ing mededelingen driemaal Uriel Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1<— ..Brieven of adrea Bureau v. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (D.g.g 2228): Oostburg, Flnlandstr 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N Bogerdstraat 24. telef. 26 CONFERENTIE TE GENÊVE Suggesties van Eden vormen het uitgangspunt De leiders van de Grote Vier hebben Woensdag aan hun ministers van buitenlandse zaken opdracht gegeven opnieuiv de kwestie van de Duitse eenheid en de Europese veiligheid in studie te nemen. Vier suggesties, die reeds door premier Eden naar voren werden ge bracht, dienen daarbij als uitgangspunt. Bestudeerd moeten worden 1. Invloed van de Duitse hereniging op de veiligheid van alle betrokkenen. i. Europees veiligheidspact of een voor een gedeelte van Europa. 3. Begrenzing van een inspectie op de strijdkrachten en bewapening in Duitsland en naburige landen. 4. De mogelijkheid een gedemilitariseerde zöne in te stellen. Vandaag zullen de vier ministers van buitenlandse zaken trachten overeen stemming te bereiken over een ont werp, dat dan ter bestudering aan de staatshoofden zal worden voorge legd. Op hun vergadering van Woensdagochtend dus vóórdat hun de opdracht van de leiders bereik te hebben de ministers géén over eenstemming kunnen bereiken om uit de Duitse impasse te komen. Twee aspecten Volgens premier Eden heeft het probleem twee aspecten, namelijk 1. de kwestie van voorwaarden van een verdrag, en 2. de kwestie van de juiste tijdsaf- bakening, de „timing". De Britse premier zei van mening te zijn, dat een verdrag waar alle Europese landen lid van zouden zijn, moeilijk te verwezenlijken zou zijn in verband met het grote verschil in onderlinge belangen van de verschil lende landen. Hij zei echter dat er een middenweg moet bestaan tussen een verdrag met vijf deelnemers en één met 26. Niet volmaakt Maarschalk Boelganin verklaarde vervolgens dat de Russische voorstel len betreffende de hereniging van Duitsland en de kwestie van een Europees veiligheidsverdrag in feite met elkander in verband staan. Hij zei zich ervan bewust te zijn dat de Russische voorstellen niet volmaakt zijn en dat hij andere suggesties zou verwelkomen. Eisenhower verklaarde dat de be sprekingen van groot belang waren geweest en een zeer nauwgezette studie verdienen. Het probleem is thans, zo zei hij, om een „brug te slaan" en de ministers van buiten landse zaken zouden nu een studie kunnen maken van de manier om zulk een brug te bouwen. Straaljager verongelukt Nederlands piloot omgekomen Op dertig meter buiten de be bouwde kom van Leiderdorp is giste ren een straaljager na een explosie neergestort en tien meter diep in de grond gedrongen. Het was 'n Thun- derjet, die voor een proefvlucht opge stegen was van liet vliegveld Ypen- burg. Het vliegtuig werd gevlogen door de 32-jarige invlieger van Fokker, de heer H. M. J. Receveur uit Amster dam, die bij dit ongeval werd ge dood. De heer Receveur, die pas sinds Juni bij Fokker in dienst was, was gehuwd. Het toestel werd gerevideerd door Avio Diepen op Ypenburg voor de Koninklijke luchtmacht. Vermoe delijk heeft de piloot nog getracht met de schietstoel het vliegtuig te verlaten. Geruchten over de Argentijnse vloot In Buenos Aires deed het gerucht de ronde, dat de Argentijnse vloot de haven Belgrano is uitgevaren om de hoofdstad te beschieten. In Buenos Aires zelf wijst niets echter op vergrote activiteit van het leger. In een officieel nieuwsbulletin, dat over de radio werd omgeroepen, werd later meegedeeld dat de vloot, onder commando van admiraal Juan Basso, uit Belgrano is vertrokken voor normale oefeningen in het Zui den. De riviervloot, die volgens het communiqué aan de oefeningen deel neemt, ligt paraat aan de monding van de Rio de la Plata. Bij de Haagse Schouw op de rijksweg van Amsterdam naar Den Haag is Dinsdagmiddag een ZJf-jarige student met zijn Volkswagen onder een grote vrachtwagen gereden. De auto werd zwaar beschadigd en de bestuurder werd op slag gedood. Op de boven staande foto is duidelijk te zien hoe de Volkswagen tot aan de voorruit onder de vrachtwagen verdwenen is. lllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Boelganin is vrolijk M Maarschalk Boelganin toonde zich in een vrolijke bui, toen H hij Woensdag na de lnnch bij H de vergaderplaats aankwam. Toen hij in de hal langs een ge- zette Amerikaanse agent van dc p veiligheidsdienst liep, stond hij p p stil glimlachte en kneep de ver- p p baasde Amerikaan in zijn wang. flllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Extra nachtposttremen met ingang van 1 October. Met ingang van 1 October gaan er vijfmaal per week twee speciale nachtposttreinen rijden voor de PTT. Eén op de route Amsterdam UtrechtEindhovenMaastricht, de ander op de route Den HaagRotter damDordrechtRoozendaalBre- da-Tilburg-Eindhoven-Maastricht. Deze treinen vervoeren uitsluitend briefpost, d.w.z. brieven, briefkaar ten en nieuws (dag)bladen. De treinen lopen niet in de nach ten van Zaterdag op Zondag en Zon dag op Maandag. Het centrale punt voor de overlading van nachtpost uit de Oostelijke en Noordelijke pro vincies is Utrecht, aldus de Tele graaf. ONDERLING CONTACT Eisenhower ontving Zjoekow Sir Anthony Eden en maarschalk Boelganin hebben Dinsdagavond na een diner dat Eden aan de Russische delegatie aanbood, een „zeer nuttig en ernstig" gesprek gevoerd over het Duitse vraagstuk en de Europese veiligheid. De atmosfeer zou daardoor weer zijn verbeterd. Eden blijft het Duitse vraagstuk zien als de kern van de huidige conferentie. Een toetssteen voor het succes van de besprekingen zou volgens hem zijn of Oost en West in staat zullen zijn „enige vorderingen" te maken op de weg naar hereniging van. Oost- en Wcsfc-Duitsland. Eden is vastbesloten^ dat de Duitse kwestie vóór de beëindiging van de conferentie opnieuw door de leiders der Grote Vier moet worden besproken. Eén foto met vier mannen, naar wie de gehele wereld in spanning toeziet: premier Boelganin, president Eisen hower, sir Anthony Eden en Edgar Faure, gefotografeerd tijdens een on- gedwongen onderhoud tussen presi dent Eisenhower en premier Boelganin. Boelganin bood Woensdag in zijn' villa een lunch aan de premiers Eden en Faure aan. Eisenhower werd ver tegenwoordigd door Foster Dulles, daar het protocol verbiedt dat hij als president een officiële uitnodiging van een regeringsleider aanneemt. Zélf ontving de Amerikaanse pre sident Maarschalk Zjoekow aan de lunch. Eden heeft het ontbijt bij Eisenho wer gebruikt. De president had de Engelse premier uitgenodigd ter be spreking van problemen van geza menlijk belang, die niets uitstaande hebben met de Geneefse conferentie. Deze bespreking werd ook bijge woond door Foster Dulles en Mac Millan. Gisteravond had Eisenhower een bespreking met admiraal Radford en generaal Gruenther alsmede de plv. minister van defensie Robert W. An derson en Harold Stassen. Eisenhower koopt poppen. De Amerikanen zitten er een beet je mee, dat de Russen zo „gewoon" doen en met veel minder machtsver toon hun mensen omringen dan zij. Vandaar dat de Amerikanen hebben besloten dat president Eisenhower ook eens „gewoon" er op uit zou gaan en zij zijn toen op 't lumineuze idee gekomen, dat Eisenhower eens wat speelgoed zou gaan kopen voor zijn kleinkinderen. De president is dus gehoorzaam een paar poppen in Zwitserse klederdracht gaan kopen in een winkel tegenover het hotel, waar de Amerikaanse delegatie huist en werkt en heeft tevens dit diplo matieke hoofdkwartier bezocht. Mevrouw Eisenhower heeft de echt genoten van de Westerse delegatie leiders uitgenodigd, om vandaag een boottocht op het meer van Genève te maken. Slecht gekleed Het Franse blad „Le Monde" schrijft dat de Sowjet-leiders er „vreemd" uitzien in hun „uitzon derlijke" kleding. De snit van de pakken der dele gatieleden toont duidelijk sporen van de dagen na de revolutie, toen het kleermakersberoep werd onderdrukt. „Het betreft hier een vak, dat niet in een paar minuten te leren is doch een familietradi tie van node heeft. Pas als de Moskouse kleermakers weer ge leerd hebben hoe zij een broek en een jas kunnen maken, kunnen wij met zekerheid zeggen, dat al les weer normaal is", aldus „Le Monde". Zoon van ex-minister zal in herfst worden berecht Zaak Wilma Montesi nadert hoogtepunt De Italiaanse autoriteiten, die be last zijn met het onderzoek naar de zaak Wilma Montesi, die reeds twee '.••ar aan de gang is, hebben gelast, dat Piero Piccioni, de 32-jarige jazz band-leider en zoon van de voormali ge Christen-democratische minister van buitenlandse zaken, zal worden berecht op beschuldiging van dood slag. Markies Ugo Montagna en Saverio Polito, voormalig hoofd der politie te Rome, die bij deze zaak zijn betrok ken, zullen eveneens worden berecht op beschuldiging van medeplichtig heid na het gebeurde. Het lijk van de 21-jarige Wilma Montesi werd aan het strand nabij Rome gevonden na een „bedwelmingsorgie" in een jacht huis van de markies. Het onderzoek heeft vijftien maan den geduurd. Men verwacht, dat het proces tegen de drie voornaamste fi guren in de zaak in de komende hersft zal beginnen. Tezamen met Piccioni, Montagna en Polito zal een aantal mannen en vrouwen worden berecht wegens het afleggen van valse getuigenis tijdens het onderzoek. Dertigduizend mensen dakloos In verscheidene inheemse wijken van de oliehaven Fedala, ten Noorden van Casablanca, woedden zware bran den, die door de bevolking waren aan gestoken. Twee wijken waar in ar moedige hutten circa 30.000 mensen wonen, zijn een prooi der vlammen geworden. Volgens de autoriteiten waren de branden het gevolg van brandstich ting door de inheemse bevolking, uit protest tegen de gebeurtensisen van de laatste dagen in Casablanca. Ook zouden de inwoners van deze wijken Zonder paspoort naar Duitsland? Wellicht zal de Bondsrepubliek Duitsland er binnen niet al te lange tijd toe overgaan Nederlanders en andere buitenlanders zonder pas poort toe te laten. Ook een eenzijdi ge opheffing van het auto-triptiek wordt overwogen. De sociaal-democratische fractie in de Bondsdag ijvert reeds sedert het begin van vorig jaar voor zulke maatregelen. Zij stelt zich voor, dat deze een zo grote invloed op de open bare mening in het buitenland zul len uitoefenen, dat binnen afzienbare tijd ook Duitsers zonder vertoon van paspoort en autopapieren over de grens zouden kunnen. VEERSE MIDDENSTANDSNOTA Veer se middenstand wil compensatie van verliezen door de afsluiting Er blijkt in kringen "van Arnemuidse en Veerse vissers critiek te zijn op de commissie, die Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben ingesteld ter bestudering van de verplaatsing der vissersvloten, die in Veere hun thuishaven vinden. Zoals men weet, is verplaatsing noodzakelijk doordat Veere bij het Drie-eilandenplan niet meer aan open water zal liggen. Het was de heer J. L. A. Huijbrecht uit Veere de man van het plan- Huijbrecht" voor een haven aan de Noord-Westkust van Noord-Beveland (zie ook de P.Z.C. van 20 Juli j.l.) die zich tijdens een onderhoud tot tolk maakte van deze critiek. Uit zijn woorden viel op te maken, dat de vissers zich afvragen, waarom geen van hen in deze commissie werd be noemd. De heer Huijbrecht, die voorzitter is van de vereniging van Arne muidse. Vlissingse en Veere vissers, vindt dit vreemd en beslist te laken. „Er zou ook minstens èèn vissers man aan de tafel moeten zitten", vindt hij. Eén, die dus op het gebied van de „visserijtechniek" mee kan praten. „Nu geeft de lijst van com missieleden slechts namen van men sen, die niet of althans vrijwel niet van nabij van de visserij als zodanig op de hoogte zijn Ik vind dat jam mer", zegt de heer Huijbrecht, „en ik begin te vrezen, dat de commissie bij, zonder en over de vissers een oor deel zal vellen" Middenstandsnota Wanneer men spreekt met de heer Huijbrechi ovei Veere's situatie, be zien tegen het licht van het naderende Drie-eilandenplan, komen ook andere facetten dan de visserij in het geding, b.v. de middenstand, waarvoor de af sluiting van Veerse Gat en Zandkreek zonder twijfel grote gevolgen zal heb ben. Van de nog niet zo lang bestaan de „Veerse Middenstandsvereniging" is de heer Huijbrecht secretaris. Het bestuur van deze vereniging heeft een rapport opgesteld over de gevolgen van afsluiting voor de middenstand, een soort „middenstandsnota in het klein". Dit document wijst er op, dat 21 schepen van Veere uit aan de garna lenvisserij deelnemen. Vier personen bemannen elk vaartuig Die 4 mensen kopen de gehele week in Veere hun levensbehoeften Ook oliën, brandstof, scheeps- en visserijbenodigdheden ko pen de vissers grotendeels in Veere. Veerse smeden en timmerlieden heb- Voorgerekend wordt in het rap port verder, dat de verkoop waarde van de vangsten in de jaren 1952, 1953 en 1954 gemid deld f 464.000 per jaar bedroeg. Men dient er bij te tellen een bedrag van ongeveer f 35.000, de opbrengst van krabben, zee sterren, enz., die de vismeelfa- briek verwerkt. De gegevens voor het rapport wer den geleverd door 27 middenstanders, die daartoe vragenlijsten invulden. De samenstellers wijzen er op, dat al deze bedrijven min of meer, sommige zelfs voor 100 procent hun inkom sten zullen moeten derven door de afsluiting. Twintig bedrijven ver wachten een derving van minder dan 50 procent, zes bedrijven van meer dan dat percentage waarvan twee 100 procent terwijl een bedrijf geen raming kon geven. Verder wordt geconcludeerd, dat het verplaatsen van de bedrijven zo niet onmogelijk zou zijn dan toch zeer grote financiële offers zal vergen, die zonder steun van het rijk niet ge bracht kunnen worden. Opgemerkt wordt, dat de ondervinding leert, dat de afsluitingsplannen reeds nu een verlies aan goodwill van 50 procent heeft veroorzaakt. Het wordt opval lend genoemd, dat slechts twee van de gedupeerden een mogelijkheid zien tot compensatie voor hun bedrijf. De 'Vervolg op pag. 2) hopen hiermede de mogelijkheid te scheppen voor het verkrijgen van nieuwe woningen. Voor de branden uitbraken brach ten de mannen hun vrouwen en kinderen over naar andere Arabi sche wijken van Fedala. Daarna keerden zij alleen terug naar de twee inheemse wijken om de branden aan te steken. Jonge hertog van Kent bij auto-ongeval gewond. Derde maal binnen een jaar. De negentienjarige hertog van Kent, een neef van de koningin van Groot- Brïttannië, is in het hospitaal van de Britse militaire academie te Sand hurst opgenomen met verwondingen aan hoofd en hals, aldus is Woensdag bekendgemaakt. Deze verwondingen z(jn het gevolg van een verkeerson geluk, dat de hertog Donderdag heeft gehad en waarbij zijn auto werd vernield. Het gebeurde was tot nu toe ge heim gehouden. De hertog van Kent, die te Sand hurst een officiersopleiding ont vangt, maakt het goed, aldus een hooggeplaatste functionnaris van het hospitaal. Dit verkeersongeval was het der de dat de hertog in dertien maanden tijds heeft gehad. Donderdag jongst leden was zijn wagen van de weg gereden en in een greppel gedoken. In Juni van vorig jaar had hij een aanrijding met eën andere wagen, waarbij hij ernstig gewond werd en in November reed hij tegen een gevel de boom, waardoor hij een oogbles sure opliep. Het weer in Europa Volgens de weer rapporten van Woens dagavond 19 uur: Stockholm: half bewolkt 26 graden Oslo: onbewolkt 28 graden Kopenhagen onbewolkt 24 graden Amsterdam licht bewolkt 20 graden Londen geheel bewolkt 22 graden Luxemburg: zwaar bewolkt 21 graden Parijs: onweer 21 graden Bordeaux: licht bewolkt 24 graden Grenoble half bewolkt 25 graden Nice: onbewolkt 27 graden Genève: half bewolkt 23 graden Zilrich: zwaar bewolkt 25 graden Locarnozwaar bewolkt 25 graden Berlijn licht bewolkt 25 graden Frankfort: half bewolkt 22 graden München: half bewolkt 25 graden Wenen: geheel bewolkt 28 graden Innsbruck: zwaar bewolkt 22 graden Rome onbewolkt 36 graden ZONNIG. Droog en vooral later op de dag zonnig weer. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. 22 Juli Zon Maan ZON EN MAAN onder 20.48 onder 21.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1