Nederland op derde plaats onder scheepsbouwende landen EAU DE COLOGNE SPORT EN WEDSTRIJDEN TOENEMEND GEBRUIK VAN PLASTIC-REDDINGBOTEN BALASTORE JIMMY BROWN opent een rijschool 10 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 21 JULI 1955 TOENEMENDE ACTIVITEIT Na Engeland en West-Duitsland Einde Juni j.I. was volgens Lloyd's register de in Nederland in aan bouw zijnde scheepsrulrate 38.632 ton groter dan einde Maart j.I. Neder land kwam einde Juni met 583.957 ton scheepsruimte in aanbouw na Engeland en West-Duitsland op de derde plaats onder de scheepsbouwen de landen. In West-Duitsland steeg de in aanbouw zijnde tonnage met 86.601 ton tot 753.030 ton. In totaal waren op 30 Juni j.I. in de gehele wereld, behalve de Sowjet- Unie, Polen en China, van welke lan den geen gegevens beschikbaar zijn, 1349 schepen van tezamen 6.100.534 brt. in aanbouw. Hiervan stond 34.1 procent in Engeland op stapel. Aan het einde van het vorige kwartaal bedroeg het wereldtotaal 1276 sche pen van in totaal 5.963,187 ton, waar van bijna 36 procent in Engeland werd gebouwd. De op stapel staande tonnage, die voor export bestemd was, bedroeg einde Juni 2.379.842 ton. Hiervan was voor Noorwegen 616.776 ton be stemd, voor Panama 398.580 ton, voor Liberia 284.227 ton en voor de Verenigde Staten 276.100 ton. De landen, die hun koopvaardij vloot het sterkst uitbreidden, waren Engeland met 1.386.185 ton, Noorwe- fen met 834.233 ton, Nederland met 75.018 ton, de Verenigde Staten met 417.210 ton, Panama met 398.580 ton, West-Duitsland met 367.909 ton, Italië met 298.170 ton, Liberia met 284.227 ton en Frankrijk met 265.487 ton. De tonnage der in aanbouw zijnde olietankschepen vertoonde op 30 Ju- Advertentie) Een copie van deze tekening 10 x 25 cm (zonder reclame) ont vangt U na verzending van één gulden in postzegels aan Velasques, Meerveldhoven ni jl. een vermindering van 148.916 ton ten opzichte van net einde van het vorige kwartaal. Er waren 229 olietankschepen van tezamen 2.954.341 brt. in aanbouw. Hiervan waren voor Engeland 55 schepen van tezamen 582.986 ton bestemd, voor Noorwegen 43 schepen van tezamen 580.494 ton, voor de Verenigde Sta ten 18 schepen van tezamen 339.700 ton, voor Panama 14 schepen van tezamen 305.980 ton, voor Neder land 24 schepen van tezamen 295.561 ton, voor Liberia 13 schepen van tezamen 248.877 ton en voor Frankrijk 9 schepen van tezamen 170.925 ton. Rumoer in Argentinië om verdwijning van arts. Tijdens mislukte 'opstand gearresteerd. Er zijn arrestatiebevelen uitge vaardigd tegen drie hoge politie-au- toriteiten in Rosario, na Buenos Aires de grootste stad van Argentinië, in verband met de verdwijning van de dokter, Juan Infalinella. Dr. Infalinella werd op 16 Juni, de dag van de mislukte opstand tegen de regering-Péron in Buenos Aires, ge- arresteerod en sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Deze zaak, die een nationaal schan daal dreigt te worden, heeft reeds ge leid tot 'n 24-uursstaking van advo caten in Rosario. Dokters, accoun tants, apothekers en studenten heb ben de regering verzocht een onder zoek in te stellen. Zeeuws KNVB-team tegen Nederlandse Zaterdagploeg. Elftal samengesteld voor duel op Zaterdag 30 Juli in Goes. Zaterdag 30 Juli a.s. zal op het ge meentelijk sportterrein te Goes om 16 uur het Zeeuws K.N.V-B.-elftal de strijd aanbinden tegen het Nederland se Zaterdagelftal. Voor deze ontmoeting heeft de technische commissie van de K.N.V. B.-Afdeling Zeeland, het Zeeuws K.N. V.B.-elftal als volgt samengesteld: Doel: P. Baart (Vlissingen)rechts achter: J. de Waal (Vlissingen); linksachter: A. Wijgman (Vlissin gen) rechtshalf: P. Weststrate (Vlis singen); spil: P. Barten (Vlissingen); linkshalf: A. van Rijswijk (Zeeland Sport); rechtsbuiten: E. Sandrini (Terneuzen)rechtsbinnen: K. Dinge- manse (Vlissingen)middenvoor: H. Neefs (Hulst); linksbinnen: P. v. d. Schraaf (Vlissingen); linksbuiten: R. Moens (Goes). Reserves: J. Zwartepoorte (Goes); A. Schinkel (Zeeland Sport)J. Ko- ljjn (Middelburg)J. Jonkman (Axel). Sedert de laatstgespeelde wedstrijd op 5 Juni tegen F.C. „Folkestone" (profs) zijn twee wijzigingen in het elftal aangebracht. A. Schinkel (Zeeland Sport) en J. Kolijn (Middel burg) zijn vervangen door resp. A. Wijgman (Vlissingen) en R. Moens (Goes). Bram van Sluijs behaalde opvallende overwinning. Spectaculaire wielerwedstrijd in Hengstdijk. De Vlissinger Bram van Sluijs heeft in Hengstdijk één der fraai ste overwinningen in zijn wieier- loopbaan behaald. Een solo-race, die drie ronden voor het einde door Van Sluijs werd ingezet, vond-» tenslotte zijn bekroning in een eindzege, die formidabel genoemd mag worden. De beste vertegenwoordigers van ons amateurcorps verschenen ln Hengst dijk aan de start. Behalve Van Sluijs hebben ook de overige Zeeu wen zich in deze course uitstekend geweerd. Reeds in de 3e ronde van deze spectaculaire wedstrijd gingen vijf renners aan de haal t.w.: Pauw, Pe ters, Bos en de Zeeuwen Van Wij- chen en Huissoon. Bos en Peters moesten kort daarna lossen. Het ove rige trio voerde de voorsprong op tot 35 sec. Inmiddels werd er in de groep ver beten gejaagd. Westdorp wist zich tenslotte alleen los te rukken even later gevolgd door Van Sluijs. Nadat Piet Maas en Bos van het toneel v/aren verdwenen kreeg Westdorp in de 14e ronde aansluiting met de kopgroep. Van Sluijs werd weer door het peloton ingelopen. Een nieuwe kopgroep werd ge vormd bestaande uit: Westdorp, Van Wijchen, Huissoon en Pauw van wie laatstgenoemde door pech afviel. Het trio op kop wist 1 min. 40 sec. voorsprong te nemen. Met nog 12 ronden voor de boeg demarreerde Van Sluijs echter en zette de achtervolging in, kort daar na gevolgd door De Roo en Adri van Steenselen. Van Steenselen en Van Sluijs slaagden er in de fusie met de koplopers tot stand te brengen. Spij tig was het dat op dit moment Huis soon moest lossen. Drie ronden voor het einde begon Van Slugs dan zijn solo-vlucht. Hij werd aanvankelijk nog bedreigd door een fel jagende Van Steenselen, maar de Vlissinger gaf geen krimp en be haalde op glorieuze wijze de bloemen. De uitslag luidt: 1 A. van Sluijs (Vlissingen) 110 km in 3 u 9 min.; 2 op 50 m. A. van Steenselen (Mijns- herenland); 3 Th. van Wijchen (Goes); 4 J. Westdorp ('s-Heeren- hoek); 5 J. Huissoon (Yerseke); 6 J. Rusman (Haarlem); 7 J. de Roo (Schore); 8 C. Schrauwen (Ossen- drecht); 9 J. Looyen (Steenbergen); 10 B. de Vree (Breda). Schoolzevenhandbal- competitie. In de zevenhandbalcompetitie voor de Vlissingse scholen veroverde bij de jongens Walcheren A de tweede plaats door een benauwde 45 over winning op de Jacob Catsschool. Wal cheren B won van dezelfde school met 76 en kwam daardoor ook al in de lift. De stand is nu: Bouwen Ewoutschool 612; Walcheren A 7 Jacob Catsschool 78; Wal cheren B 56; Marathon 55; Oranjeschool 54; Frans Naerebout- school 51; Neutrale school 61. Bij de meisjes ia de spanning toe genomen. Olympus won reglementair met 50 van de Oranjeschool. maar deelde eerlijk met Walcheren A, zo dat beide laatstgenoemde teams nu samen aan de kop staan. De Bouwen Ewoutschool verpletterde de Jacob Catsschool met 110 en behield daardoor de derde plaats. Marathon handhaafde zich eveneens in de kop- ~roep, want het won royaal van de acob Catsschool (111). EMM won nog reglementair met 50 van de Neutrale school, zodat de stand nu als volgt luidt: Walcheren A 712; Olympus 712; Bouwen Ewout school 7—10; Marathon 6—9; EMM 68; Oranjeschool 76; Frans Nae- reboutschool 44; Walcheren B 6 3; Neutrale school 9—2; Jacob Cats school 80. Uitslagen zomeravondvoetbal. De uitslagen van de voor de zomer avondvoetbalcompetitie in de ver schillende rayons gespeelde wedstrij den luidden als volgt: rayon Middel burg: Vitrite S.V.—EMVVV PGZ 4— 1, PingelaarsBoele en Van Eeste ren 4—5; rayon Vlissingen: VAW Hl PVS H 4—6, Uiterton—WW 9—3, SBLV—GPC 0—5, VAW—Coal '52 12; rayon Goes: Typo'sVet. Goes 41, Comb. N.S.Gemeentewerken 2—2, De Zon—PTT, beide n.o.g., EuphoniaS.C. For< Keuringsdienst ZeelandWZB 28, VVZB—Comb. N.S. 94. Kampioensrit „Inter Scaldes". De M.A.C. Inter Scaldes hield zijn derde rit om het kampioenschap, een oriënteringsrit door Zuid-Beveland over een afstand van zeventig km, met start en finish te Goes, die met een voorgeschreven gemiddelde snel heid van 36 km per uur moest wor den gereden. Er verschenen slechts negen deel nemers aan de start, van wie vier niet-leden. Allen konden worden ge klasseerd. De uitslag luidt: Soloklas se: 1 A. Eversdijk, Goes, 6 straf pun- ten; 2 D. Gebraad. Kattendyke, 19; duoklasse: 1 F. Weststrate, Kattendij- ke, 26; 2 M. Ganzeman, Kapelle, 65; autoklasse: 1 J. A. Leys, Kapelle 63. Niet-leden': 1 A. van Dijke, 's-Heer Arendskerke, 40; 2 A. Bouwens, Mid delburg, 49; 3 L. de Klerk, Middel burg, 49; 4 M. v. d. Kreeke, Middel burg, 67. Na afloop van deze rit werden de -ijzen van de ten uitgereikt. Bij Krefeld is een sneltrein op een werktrein ingereden. 21 personen werden gewond. 'KOLNISCH BLAUW-GOUD-ETIKET Bestellingen uit binnen- en buitenland Het gebruik van in Nederland gebouwde kleine schepen en reddingboten van gewapend plastic neemt toe. Een onlangs mislukte proef in de Sche- veningse haven, waarbij een dergelijke boot barstte, zou de indruk kun nen wekken, dat boten uit met glasvezel vesterkte Plijesterliars nog niet deugdelijk zouden zijn. Het tegendeel blykt uit rapporten nopens goed gekeurde modellen en constructies. Het mislukte type was een proef neming door een niet geheel ervaren werf met een model dat nog enige wij zigingen behoeft. Het materiaal zelve Woning, werkplaats, school, kantoor... alles schreeuwt om DOORZICHTIGE ZONGORDIJNEN 58. Terwijl Jimmy de mok met koffie leeg dronk, het geen nog al wat tijd in beslag nam, omdat de koffie wer kelijk gloeiend heet was, had dc vrouw de keuken ver laten. Jimmy luisterde scherp naar de manier waarop zij de keukendeur achter zich dicht trok. Die zit in het 6lot, dacht hij, doch dit verwonderde hem niet, zomin het hem zou verbazen als zijp doen en laten nu via het sleu telgat werd bespied.... Jimmy hield zich bezig met het leegdrinken van zijn koffie, maar scherp luisterde hij naar geluiden in het huis. Het was hem duidelijk dat hij om een bepaalde reden even uit de tuin moest. Van daar dat hem zo minzaam een bakje koffie werd aange boden met de boodschap er bij, dat hij best een minuut of wat mocht uitblazen. Deze vriendelijkheid was niet in overeenstemming met de bitse woord'en, die de vrouw hem in de tuin had toegevoegd.... Ze zijn dus bezig Jackie door de tuin te leiden, vermoedelijk naar de kelder onder de garage, d'acht Jimmy. Dat moet de reden zijn waarom ze mij hier een paar ogenblikken in deze keuken hebben opgesloten. Jimmy had wel zin de matglazen ramen van de keuken te openen om daardoor een blik in de tuin te kunnen werpen, maar hij waag de het niet. Hij wilde zijn rol van tuinman nog even voortzetten. Hij slurpte zijn koffie leeg, rekte zich eens behagelijk uit en wandelde toen naar de keukendeur. Hij greep de deurknop beet en bemerkte, dat hij gelijk had. De deur zat stevig op slot blijkt, gezien ervaringen elders, uit stekend te voldoen. Bestellingen uit binnen- en buiten land bij andere Nederlandse bouwers hand over hand toe. De eerste helft van Plijester-glasvezelboten neemt van 1955 kwam een dezer als bijna aan de vijftig stuks. De scheepvaartinspectie houdt op de bouw van ieder type en op iedere wijziging een wakend oog. Reeds eind 1953 werd een 12-persoons redding boot van gewapend plastic, voorzien van gegalvaniseerde luchtkasten, die de boot onzinkbaar maken, goedge keurd en nadien in binnen- enbuiten land geleverd. Met glasweefsellagen verstrekte plyester heeft, als materiaal voor red ding- en andere kleine boten, blijkens allerlei materiaalkeuringen veld ge wonnen, omdat de brandveiligheid groot, de aantasting door water en weer vrijwel nihil en het onderhoud ervan zeer gering is. „Plastic"-boten worden in de zeescheepvaart niet al leen als reddingboten, maar ook ln toenemende mate als werkboten ge bruikt; ze kunnen enorme klappen op vangen en behoeven niet afgedekt te worden, voordelen, die de meeste bo ten uit andere materialen niet of in mindere mate hebben. Onlangs nog is een aantal kleine bo ten van gewapend plastic voor ge bruik in de wateren rond Nïeuw-Gui- nea besteld. FEUILLETON door PATRICIA WüNTWORTH Nog rood in het gezicht en kort ademhalend, begon Albert verstaan bare taal te spreken. Hij liep nog steeds op en neer, opstuivend als hij aan de ene kant van het vertrek om moest keren voor de wastafel en aan de andere kant voor de kleer kast. Mrs. Tote liet hem zo lang mo gelijk zijn gang gaan. Zij ging niet accoord met zijn woordkeuze, maar als je een man, die boos was, niet liet uitrazen, zou het nog veel erger kunnen worden. Dus wachtte ze tot hij, naar zij dacht over het hoogste punt heen was en zei toen met ver rassende belistheid: „Nu, Albert, dat is wel genoeg. Kom nu eens hier en vertel mij wat er aan de hand is. Om zo uit te pakken... je moest je schamen". Hij liet zich boos, en met woeste blik, naast haar op de divan zakken. Nog altijd was hij woedend, maar hij had een voorgevoel van zijn toe stand als zijn boosheid was verdwe nen. Dan zou er koude, leegheid... en vrees overblijven. Emily was een goede vrouw, maar te veel met zichzelf ingenomen. Ze was obsti naat. Echter, ze zou nooit over zijn zaken praten en dat kon niet iedere man van zijn vrouw zeggen. Hij keek haar aan en zei op gesmoorde toon: ,,'t Is chantage, niets anders dan chantage". Mrs. Tote ging recht op haar doel af. „Wie wil chantage op je plegen?" „Die ellendige Porlock". „En wat heb je gedaan om vat op je te geven?" Zijn ogen ontweken haar ze staarden naar de rose en purperen bloemen op het divankleed. „Vrouwen hebben geen verstand van zaken, 't Is een zakenkwestie". Emily Tote bleef hem aankijken. Hij had zichzelf in de klem ge bracht, dat was de zaak! Je kunt niet zo gauw rijk worden en eerlijk blijven... dat had ze al lang gewe ten. 't Is in zaken erg gemakkelijk over de schreef te gaan, als je het er op gezet hebt, veel te verdienen! Ze keek Albert strak aan en dank te de hemel dat Allie er niets mee te maken had. Toen sprak ze: „Je deed beter, het mij te vertellen". „Hij pleegt chantage op me. O... 't is alles handig opgezet, maar ik loop er niet in. volgens hem heeft hij het van terzijde gehoord, Hij zegt, dat hij het zaakje voor mij wil opknappen, maar ik weet wat dat betekent. Ik ben misschien gek geweest, maar lk ben niet zó gek, of ik doorzie mr. Gregory Por lock. Generaal-agent, jawel! Chantage, dat is zijn beroep, zeg ik je... chan tage! Maar ik zal hem wel leren!"... Mr. Tote wond zich weer op! Ik zal hem laten zien, of hij op mij chan tage kan plegen! Als hij op een don kere avond een mes in zijn lijf krijgt, heeft hij dat aan zichzelf te wijten!" Hij schreeuwde nu. Mrs. Tote boog zich voorover en klopte hem op de knie. Toen sprak ze kalmerend: „Houd je stil. Dat is allemaal on zin. Moet iedereen in huis je ho ren? Beheers je zelf, Albert en ver tel me wat er aan de hand is. Wat heb je uitgevoerd?" Gemelijk antwoordde hij: „Niet meer dan honderden anderen". „Wat was het dan?" Hij keek vluchtig naar haar zoals ze daar op de hoek van de divan zat met haar broodmagere handen ln haar schoot en de ogen op hem gericht. Een klein vrouwtje, die Emily maar een die wist wat ze wil de. Je kon haar in een bontmantel van duizend pond steken, maar haar er niet laten uitzien als de vrouw van een rijk man. Maar... ze zou niet babbelen... Emily zou zeker niet babbelen. Hij zou haar iets ver tellen en zei dus na enige aarzeling: „Het was niets, in het begin; al leen maar liet gebruik van een bin nenplaatsje, om er een vrachtauto te laten inrijden, als die nodig zou zijn". „Nodig waarvoor?" „Wat nad ik daarmee te maken? Ze wilden mijn auto huren en ik antwoordde, dat ik ze maar niet voor Jan en Alleman beschikbaar stelde. Toen zeiden ze, dat ik drie- of viermaal zou krijgen wat ze waard was". „Wie waren zij?" vroeg Emily Tote. „Sam Black, als je 't weten wilt. Nu, toen ik er genoeg bij betrokken was om in moeilkheden te raken, maar niet> genoeg, dat het de risico loonde, zei ik tegen Sam: „Ik ga hier niet mee door, het is me niet de moeite waard". Maar hij zei: „Dat kan het nog wel worden. En om kort te gaan: het werd de moei te waard". „Zwarte handel?" vroeg zijn vrouw. Hij dook verder in zijn hoekje. „Geld, dat niet werd opgeëist was het". Ze zat recht opgericht in haar blauw flanellen negligé dat ze, wat hij ook zei, niet voor een zijden dito zou verruilen. Dat was Emily ten voeten uit. Ze zat daar doodkalm en zei koeltjes: „Vijf pond voor een chauffeur om een kop chocolade of een glas bier te gaan drinken en een dozijn balen suiker of b.v. boter, verdwenen voor hij terugkwam. Was dat het spelletje?" Zijn mond zakte open van ver bazing. „Wat zeg je, moeder"" zwart op wit te lezen. En de lui die gepakt werden, kregen zware straf fen, nietwaar?" Mr. Tote's gezicht was bleek ge worden. „Dat was tijdens de oorlog", zei hij, tijdens de oor! „Spreek zo niet. Het zal niet uit komen, zeg ik je. Wie zal er nu nog nagaan, wat drie of vier jaar ge leden is gebeurd? Als ik betaal, zal dat alleen zijn omdat ik elke onaan genaamheid wil vermijden". Mrs. Tote keek hem nog altijd „Je hebt niet al je geld met een stuk of wat ongeregelde goederen verdiend". Nu lachte hij toch. „Natuurlijk niet. Dat was maar het begin. Ik dreef handel op grote schaal. Wel, als ik je moest vertel len van de winsten, die we gemaakt hebben, zou je me niet geloven. Ze zeiden, dat ik organisatietalent had en ik maakte mee de plannen op. 't Is een gek geval met geld, zie je; wanneer je eens begonnen bent, Toen we met die snerthandel in Clapham begonnen, had je nooit ge dacht, nog eens de vrouw van een rijk man te worden". Diep in zichzelf antwoordde Emi ly Tote met de woorden, die zij nooit over haar lippen zou krijgen: „Ik had nooit gedacht, dat ik met een dief getrouwd was". Hardop sprak ze: „Ik zou er maar niet te veel op pochen. Je hebt me maar de helft verteld. Wat weet mr. Porlock en wat wil hij doen?" Het bloed vloog hem weer naar het gezicht; zijn aderen zwollen, zijn wangen werden purper. „Hij weet data en plaatsen, die ellendeling! Zo over een hoeveelheid benzine van een vliegveld en een grote slag met boter uit de dokken. Dan nog twee of drie andere zaken van belang. Hij zegt, dat er getui- §en zijn, aie er een eed op kunnen oen. Maar ik geloof hem niet. Het loof heenten aan verklaringen van mensen over hetgeen je zei en deed en over je komen en gaan zolang terug? Als ik opdok, doe ik omdat het niet goed voor de zaken is, als er zoiets van je gezegd wordt. En als ik betaal, weet ik drommels goed in wiens zak het geld terecht komt. Meneer de afzetter Porlock, dat is hij. En als ik erover nadenk, moet ik ie eerlijk zeggen, dat ik het gevoel heb, alsof ik liever zou worden opgehangen". Opnieuw schréeuwdo hij het uit, maar Emily Tote zei en: „Praat niet zo'n onzin, Alb. HOOFDSTUK XHI. In gezelschap van de Mastermans kwam Gregory Porlock de biljart kamer binnen... „Hier zijn we dan. Ik kom Moira halen. Juist een spel uit? Wie heeft er gewonnen?" Moira Lane lachte. „O, ik kan niet tegen Justin op. Hij is, om het zo tc zeggen, ver uit het gezicht!" „Nu, dan kan Masterman hem partij geven en miss Masterman kan zien of ze eerlijk spelen. We komen gauw terug". (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12