Geen verlaging van de prijs voor een lot in de Staatsloterij i Koningin maakt woont opvoering rondvaart en van spel bij r KlANKBOm „WELKOM THUIS, PHYLLIS....' VERLIEP WEL WAT ANDERS T WOENSDAG 20 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BIJ ZES VOLLEDIQE SERIES Ik Ministers verdedigden het Nederlandse stelsel De ministers van justitie en van financiën hebben de Eerste Kamer hun memorie van antwoord doen toekomen over het ontwerp van wet tot wij ziging van de loterywet. In vergelijking met de buitenlandse stelsels geven de ministers de voorkeur aan het Nederlandse stelsel. Dat een speler, die in de eerste klas met „eigen geld" is uitgekomen, geen nieuw lot kan krijgen, moet overigens indien slechts het aantal uitgegeven loten redelijk toereikend is een hoge uitzondering zijn. De collecteurs dienen volgens hun instructie een voldoende reserve voor der gelijke gevallen aan te houden. Incidenteel kan het echter voorko men, dat in een collecte zoveel num mers zijn uitgeloot, dat het aan de daarbij betrokken collecteur niet mogelijk is aan iedere gegadigde een nieuw lot voor de volgende klas te verstrekken. Hoewel zy toegeven dat iedere bezitter van een lot gaarne de hoofdprijs van 100.000 wil trek ken, kunnen de ministers toch niet onderschrijven, dat de spanning er uit zou zijn, wanneer de hoofdprijs reeds in de eerste week van de vier de klas zou vallen. Er zijn immers nog andere flinke prijzen en de pre mie van 30.000, die wordt toege voegd aan de laatst uitkomende prijs van 1000 of hoger, zal vrijwel im mer in de laatste week uit de bus ko men. Geen verlaging De minister van financiën ziet geen goede grond om bij uitbreiding van het debiet te streven naar verla ging van de prys der staatsloterij. Als men bedenkt, dat de huidige prijs van 4 voor een twintigje reeds van 1944 dateert, dan ligt daarin reeds een aanwijzing, dat er geen reden is om thans, nu dit bedrag voor de deelnemers aanmerkelijk Oud-hoofddirecteur KNMI in Amersfoort overleden. Hoogleraar meteorologie. Te Amersfoort is Zondag op 82- jarige leeftijd overleden prof. dr. E. van Everdingen, oud-hoofddirecteur van het K.N.M.I. in De Bilt. Prof. van Everdingen werd in 1873 geboren te Delft, waar hg in 1891 eindexamen gymnasium deed. Daarna studeerde hij wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Na zijn studie, in 1897, werd hij als assistent aan de universiteit verbonden, zijn re latie met het K.N.M.I. dateerde van 1903. Van 19071938 was hg hoofd directeur van dit instituut. Prof. van Everdingen doceerde van 19001910 als privaat docent te Lei den, van 1910 tot 1943 was hij bui- terigewoon hoogleraar in de meteoro logie, klimatologie en oceanographie an de rijksuniversiteit te Utrecht. Zijn laatste levensjaren bracht hij door in een rusthuis te Amersfoort. Ministers bezochten Delfts laboratorium De minister-president dr. W. Drees heeft Dinsdag een werkbezoek ge bracht aan het waterloopkundig labo ratorium te Delft. In zijn gezelschap bevonden zich o.a. de ministers Alge- ra, Beyen, W itte en Luns en de direc teur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris. Het gezelschap werd ontvangen door de directeur van het laborato rium, prof. ir. J. Th. Thijsse, die de gasten vervolgens rondleidde door 't laboratorium. Naai' wij vernemen hield het bezoek verband met de komst van de Belgische minister van buitenlandse zaken Paul Henri Spaak, die Vrijdag het laboratorium zal bezoeken om er te spreken over de gevolgen van het Deltaplan voor België, speciaal voor de haven Ant werpen. GEEN BIER. Metselaars in het plaatsje Bad Tölz in Oberbeieren heb ben een met lege bierflessen versier de bezem op de dakspar geplant van een nieuw gebouw der Duitse spoor wegen. Zij deden dit uit protest tegen het feit, dat zij niet het gebruikelijke Eannen-bier hadden gekregen, toen et gebouw „onder de kap" was. VOGELVERSCHRIKKERS. Een groep plattelandsvrouwen in Zwitser land heeft aangekondigd, het niet meer te dulden, dat vogelverschrik kers altijd maar in mannenkleren ge huld zijn. ,,Een wapperende vrouwen rok verjaagt mussen en spreeuwen heel wat beter, dan' een gelapte man- nenrok" zeggen zij en zij vervangen alle traditionele vogelverschrikkers pantalons door ritselende petticoats. EVEN WEG. Na een rijkelijke maaltijd in een restaurant te Lyon zei de 47-jarige Louis Largon tegen de eigenaresse: „Ik moet even weg, maar ben direct iveer terug. Maakt U intussen de rekening. Hier hebt U mijn portefeuille als pand". Hij ging de deur uit, de waardin vol vertrou wen in zijn oprechtheid achterlatend. Toen hij na vijf uren nog niet terug was, maakte zij de dikke portefeuille open. Daar bleek toen alleen maar een forse chocoladereep in te zitten. LIEF VROUWTJE. De politie van Salto in Uruguay heeft de 52-jarige heer Armedo Corzas bevrijd. Weken lang had zijn vier jaar oudere vrouw hem opgesloten gehouden in een dichtgemetselde kamer en hij kreeg alleen eten cn drinken, als hij pullo vers breide, die zijn vrouw dan ver kocht. Met de opbrengst hield zij het ge zin in leven. minder betekent dan toenmaals, tot verlaging over te gaan. Voorts verdient de aandacht, dat reeds bij de huidige situatie het be drag aan prijzen, dat per serie aan het publiek wordt uitgekeerd, ligt boven het daarvoor by artikel 8 der wet gestelde minimum, dat twee derde gedeelte van de door de kopers van loten betaalde sommen (vermin derd met de teruggaven ingevolge artikel 11, derde lid) bedraagt. Zou worden overgegaan tot verlaging van de verkoopprijs der loten, dan zou dit beeld nog verder gewijzigd worden. De ministers achten het zeer wel denkbaar, dat een en ander aan de geneigdheid tot spelen een onge wenste stimulans zou geven. Bij uitbreiding van het lotende- biet zullen allereerst de inkomsten van de collectrices en collecteurs, voor zoveel nodig nog op dezelfde wijze worden aangevuld als is ge schied ten aanzien van de inkom sten van rijksambtenaren in ener- mate vergelijkbare posities. Het resultaat zal zijn, dat dan de invloed van alle in laatstbedoelde sector gegeven „loonronden" ook vol ledig in de inkomsten van de voren bedoelde verkopers van staatsloten zal zijn verwerkt. Ook in de toe komst zal hetzelfde beleid worden gevolgd. Bij uitgifte van zes volledige se ries per loterij zullen per jaar 504.000 gehele loten worden uitgege ven, dit is per jaar ongeveer 1 lot per twintig inwoners. Voor deze lo ten zal dan door het publiek be taald worden 40.320.000 of circa 4 per inwoner per jaar. Aan pry zen en teruggaven komt daarvan rond 30.000.000 bij het pu bliek terug. Per saldo zal dan der halve per inwoner per jaar ongeveer een gulden aan de staatsloterij uit gegeven worden. „HET GING OM CHUDY" Jaromir ex-Nazi en oorlogsmisdadiger .Reynolds News" schrijft: Zaterdag hingen de vlaggen uit in de Engelse plaats Thurston (Suffolk), want mrs. Phyllis Sispera, de Engels-Tsjechi sche vrouw, waar de laatste tijd zo veel over te doen is geweest, zou thuis komen. Bij het station hing een spandoek, waarop: „Welcome home Phyllis". Het was een warme begroeting voor de 32-jarige moeder, die zoveel in het werk had gesteld om Tsjecho- Slowakije te kunnen verlaten en die zelfs niet had willen blijven als haar in Tsjecho-Slowakije veroordeelde ex- echtgenoot zou worden vrijgelaten... De ontvangst bleek echter al spoedig niet zo warm voor de ex-Nazi en SS-er Jaromir Chudy. Hij is de man, die zegt haar lief te hebben en met haar te zullen trouWén.-Hij woonde in haar flat in Praag na zijn vrijla ting uit de gevangenis, waar hij zijn straf als oorlogsmisdadiger had uit gezeten. Maar, terug in Thurston, zal Phyl lis, die weer bij haar 78-jarige vader intrekt, het niet gemakkelijk krij gen met haar burenEen vrouw, die nog met haar op school is ge gaan, vertelde aan een verslaggever: „Nu ik weet dat ze een Duitse min naar heeft, zie ik het hele geval to taal anders. Ik weet niet meer wat ik er van denken moet". Een ander zei: „Ik mag dat Chu- dy-zaakje niet. Ik heb Phyllis heel goed gekend en ik herinner me haar man ook. Hij was een aardige vent. Ik dacht dat ze gedwongen was ge- Geicoonlijk gaat de Sl-jarige Veerse schipper Iman Bout op garnalen- vangst met zijn „Veere T'. Vrijdag avond echter dient zijn schip een an der doel. Met dit vaartuig zal konin gin Juliana namelijk tijdens haar be zoek aan de Markiezaatsfeesten van Veere uit een rondvaart maken. Schipper Bout is hier afgebeeld tij dens de dagelijkse werkzaamheden nadat hij juist het nieuws had ge hoord, dat hem en zijn schip boven, genoemde eer te beurt zal vallen. (Foto P.Z.C.) weest om van hem te scheiden. Ik kan het niet helpen, maar ik denk nou steeds dat het om die Chudy is geweest". De door het comité van ontvangst aangekondigde huis-aan- huis collecte, is afgelast bij gebrek aan sympathie. Mrs. Percy Howes, de echtgenote van de plaatselijke voorzitter van de kerkeraad ver klaarde: „Ik ben bang, dat het dorp mrs. Sispera niet als een heldin ziet". En wat denkt Jaromir Chudy van dit alles? Men zegt, dat hij in het ge heel niet onder de indruk is van het feit, dat hij de sympathie voor het thuiskomen van Phyllis weggenomen heeft De nieuwe Franse resident-generaal in Marokko, Gilbert Grandval, werd tijdens het afgelopen weekeinde in Casablanca door Europese demon stranten tegen zijn bewind, aangeval len en mishandeld, toen hij een kerk gebouw in de stad verliet, waar hij een dienst voor de slachtoffers van de bomaanslag in een café te Casa blanca had bijgeivoond. De uniform- kleding van Grandval werd hem van het lichaam gerukt, eer hij er in slaagde, onder dekking van de politie in zijn auto te verdwijnen. De foto toont Grandval, temidden van de zie dende menigte met pijl) Bij de vliegtuigramp te Chicago is om gekomen de heer Lawrence H. Norton, die van 1948 tot 1951 als deskundige voor landbouw en voedselvoorziening verbon den is geweest aan de E.C.A.-missie in ons land. Hij was de eerste die bij de E.C.A.-missie in Nederland deze functie bekleedde. Grote plannen voor de Gele rivier De communistisch-Chinese vïce- premier Teng Tzoe Hoei heeft het nationale volkscongres te Peking medegedeeld, dat de Gele rivier, die door haar overstromingen talloze mensenlevens heeft geëist en grote schade heeft aangericht, zal worden gebreideld. In 3000 jaar is de rivier 1500 maal buiten haar oevers getreden. De overstroming van 1887 kostte één millioen mensen het leven. De enige manier om overstromin gen te vermijden is, aldus Teng, de aanleg van dammen, reservoirs en waterlopen, waarmede de waterstand kan worden geregeld. Men is alleen al van plan 46 stuwdammen voor waterkrachtcentralen te bouwen. De uitvoering van de plannen zal tientallen jaren vergen. VORSTIN VRIJDAG BIJ VEERSE MARKIEZAATSFEESTEN Onofficieel bezoek vormt hoogtepunt in tweedaagse reeks van evenementen per van dit vaartuig, dat door loting voor deze eer werd aangewezen, is bestaan van het Veerse Marldezaat, Vrijdag 22 en Zaterdag 23 Juli, is thans geheel samengesteld. In de reeks van evenementen, die een grote verscheidenheid bieden, zal het reeds aangekondigde onofficiële bezoek van Koningin Juliana op Vrijdagavond een hoogtepunt vormen. De Lands vrouwe komt per trein naar Zeeland. Van Middelburg uit begeeft zij zich per auto naar Veere. De Koningin zal hier omstreeks half acht arriveren bij het voormalig vliegkamp. Zij scheept zich dan in aan boord van de Veere 7 voor een korte rondvaart door Veerse Gat en Zandkreek. Schip per van dit vaartuig dat door loting voor deze eer werd aangewezen is de heer L Bout. Tijdens de vaart zal de vorstin zich op de hoogte doen stellen van de garnalenvisserij, zoals deze door de Arnemuidse en Veer se vissers wordt beoefend. Tevens zal Hare Majesteit gelegenheid hebben het silhouet van de stad, waarvan zij markiezin is van het water uit te aanschouwen. Om 20 uur zal de Ve 7 met zijn vorstelijke passagiere meren aan de buitensteiger bij de Campveerse To ren. Bij deze aankomst zal de 8-ja- rige Truusje Minneboo dochtertje van een Veerse schipper de hoge bezoekster bloemen aanbieden. On middellijk daarna zal Koningin Ju liana de door haar beschikbaar ge stelde medaille uitreiken aan de schipper van het mooist gepavoiseer- de vaartuig. Vervolgens begeeft de landsvorstin zich naar de Grote Kerk, waar zij de première van het spel „Sprookje door de eeuwen heen" van Wim en Wil Abeleven zal bij wonen. Deze opvoering begint om 20.30 uur. Na afloop van het spel zal Koningin Juliana waarschijnlijk een korte rondwandeling maken door de straten van het voor de feesten verlichte stadje. Waar het hier een onofficieel be zoek betreft, zal Hare Majesteit slechts van een klein gevolg zijn ver gezeld. De Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. Q. de Casembroot zal haar begeleiden. Ook het aantal meevarenden op de Ve 7 kan slechts uiterst beperkt zijn. Onder hen zullen zich bevinden jhr. De Casembroot en zgn echtgenote, burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael en zijn echtgenote, en de voorzitter van de visserijvereniging van Vlissingen, Arnemuiden en Vee re, de heer L. J. A. Huijbrecht. De gepavoiseerde schepen zullen door een deskundige jury worden beoordeeld. Voor de vissers en hun gezinnen zal bij de steiger, waar Koningin Juliana aan wal stapt, een speciale ruimte zijn gereserveerd. Vermoedelijk zal Veere's markiezin de tocht van de Campveerse Toren naar de kerk te voet maken. Bij de ingang van dit gebouw zullen de le den van de gemeenteraad aan de ko ningin worden voorgesteld. Het is voorts de bedoeling, dat wanneer de koningin na afloop van het spel een wandeling door het stadje maakt, me dewerkenden aan het spel en het pu bliek haar op deze tocht volgt. De Markiezaatsfeesten zullen duren van 18 uur Vrijdagavond tot ongeveer middernacht Zaterdagavond. Op eerst genoemd tijdstip worden zij geopend met saluutschoten, waarvoor een spe ciale batterij de leden zijn gekleed in uniformen uit de Spaanse tijd naar Veere komt, die als herinnering aan het oude fort De Haak dient. De sluiting geschiedt door middel van een vreugdevuur op de zandbanken voor de stad. (Vervolg op pag. 8) Vorrink in de Eerste Kamer herdacht In de Eerste Kamer is gisteren aan de orde gestéld het wetsontwerp tot wijziging van enige bepalingen van het Burgerlijk Wetboek betreffende het onder toezicht stellen van kinde ren. De heer Witteman (K.V.P.) bracht hulde aan minister Donker voor alles, wat hij in het belang van de kinderbescherming doet. Het wets ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Jonkman, herdacht het thans overleden oud-lid der Eerste Kamer, J. Vorrink. Als voorzitter van een grote politieke partij heeft hij zijn invloed op het staatkundig leven doen gelden. De minister van justitie, de heer Donker, verklaarde, dat de regering met groot leedwezen het overlijden van de heer Vorrink heeft vernomen. Hij heeft een groot aandeel gehad in de politieke vorming na de bevrij ding en zijn tol betaald in de strijd tegen de bezetters. De regering houdt er zich van overtuigd, dat de nage dachtenis aan Vorrink bij allen, die hem gekend hebben, lang zal blijven leven. Op Dinsdag 26 Juli komt de Eerste Kamer weer bijeen. Na de openbare vergadering zijn de leden in de afde lingen gegaan voor het onderzoek o.a. van de huur- en belasting-ontwerpen Nederlandse Thunder jet in België neergestort. Bij Tienen (België) is gisteren een Thunderjet van de Nederlandse lucht macht neergestort. De bestuurder liep lichte verwondingen aan gezicht en lichaam op. Het toestel, dat in een veld neer kwam, vatte vlam cn werd geheel ver nield. Met hulp van omstanders kon de bestuurder zich tijdig uit de cock pit redden. Het Wereldgebeuren Diner Zondagavond beleefde naast vele mannen in Genève ook een vrouw haar grote glorie. Dat was mevrouw Lucle Faure, echtgeno te van de Franse premier. Wel had de Franse regering enige voortreffe lijke koks en een schare uitgelezen personeel naar de villa gezonden waar premier Faure logeert, maar mevrouw Faure liet zich de regeling van de huishoudelijke zaken niet int handen nemen. Zelf stelde ze vast wat er geser veerd zou worden op Zondagavond bg het diner, waaraan de Russische pro minenten van de Geneefse conferentie zouden aanzitten. Ze controleerde de tafel en pas toen ze wist. dat alles naar wens was, wijdde ze zich aan het ontvangen van haar gasten. M vrouw Lucie Faure is een vrouw van rijpe levenservaring. Ze heeft er in haar jonge jaren van gedroomd, dat ze nog eens een boek- bindster van naam zou worden en... dat is ze ook geworden. Ze heeft schitterende boekbanden vervaar digd. Daarnaast is ze uitgeefster ge weest en dank zij haar relaties in po litieke kringen heeft ze publicaties van bekende politici te verzorgen ge kregen. Het zakendoen zit haar in het bloeddat heeft ze van haar va der meegekregen, die dameshoeden fabriceerde en exporteerde. ijdens het grote diner te Genève zat mevrouw Faure tussen Boel- ganin en Kroesjtsjew. Ze ver maakte zich uitstekend met haar beide buren. Er werd druk gepraat en veel gelachen. Toen Kroesjtsjew haar uitnodigde een bezoek aan Moskou te brengen verzekerde ze glimlachend: „In Frankrijk hebben vrouwen de ge woonte haar echtgenoot te volgen. Intussen kreeg premier Faure ge legenheid een hartelijke dronk in te stellen op de Russisch-Franse vriend schap en geluk toe te wensen aan het Russische volk, waarmee de Fransen sedert meer dan een eeuw geen con flict hebben gehad. Deze gevoelvolle woorden werden door premier Boelganin even vrien delijk beantwoord. otzover het grote diner van me vrouw Lucie FaureDe vol gende ochtend kwamen de lei dende figuren van de Grote Vier bij een voor de opening van de grote conferentie en ook daarbij viel een opmerkelijk vertoon van hartelijk op. President Eisenhower stapte met ge opende armen af op de Russische maarschalk Zjoekow, zijn oude strijdmakker. Tien jaren geleden hadden ze elkaar voor het laatst de hand gedrukt, daarna was er nog wel correspondentie geweest maar ze hadden elkaar niet meer ontmoet. De beide mannen sloegen de armen om elkaar heen en president Eisen hower was zichtbaar bewogen. „Hoe gaat het met uw vrouw en uw zoon?" vroeg Zjoekow. President Eisenhower antwoordde: „U zult ze straks aan het diner ontmoeten". ij al deze hartelijkheid konden de journalisten niét anders doen dan aan hun bladen seinen, dat de sfeer van de Geneefse conferentie er een van toenadering was. Het be gin was heel anders dan de aanvang destijds van de Berliinse conferentie der Grote Vier. Die Berlijnse confe rentie liep hopeloos vast in het pool ijs van de koude oorlog. Nu schgnt het dan dat dat ijs gebroken is. Allerlei speculatieve beschouwingen worden al gehouden door politici, des kundigen. waarnemers en andere lie den. die zeggen, dat ze hét kunnen weten. Rusland, zo beweren ze bijna allemaal, is gekomen om zaken te doen. Men zal dat moeten afwachten. Uit de eerste redevoeringen bleek weinig van de hartelijkheid, die aan vankelijk zo demonstratief werd be toond. Er werden eisen gesteld en verlangens geuithet bleek, dat er kloven en meningsverschillen beston denmen juichte geenszins de voorstellen van de tegenpartij toe kortom de eensgezindheid was volko men zoek. Die eensgezindheid zal men deze week proberen te vinden. Een week is wel kort voor zo'n grote op gave!! T Premier Faure dronk op de welvaart i Sowjet-Unie. Nederlandse toeristen in Oostenrijk verdwaald Zes Nederlandse toeristen, die Zondag in de Oostenrijkse provincie Vörarlberg een voettocht maakten van Schwarzenberg in het Bregen- zerwald naar de Lustenauerhut zijn van de goede weg geraakt en in een onbegaanbaar, rotsachtig gebied te recht gekomen. De 43-jarige leraar T. Greiner uit Haren en de 18-jarige student G. Nanninga, eveneens uit Haren zijn daar van een rotspunt ge vallen, waarbij de heer Greiner ern stig en de heer Nanninga licht werd gewond. Een reddingsploeg slaagde er in de zes verdwaalde wandelaars na moeilijke opsporingsarbeid in 1 veiligheid te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5