PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meningsverschil te Genève over probleem-Duitsland Nieuwe haven op Noord-Beveland uitkomst voor garnalenvissers BILT Russen blijven Navo wantrouwen OVEREENSTEMMING ONMOGELIJK? Boelganin: Tijd niet rijp voor Duitse hereniging NEHROE WENST CONFERENTIE OVER VERRE OOSTEN DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 167 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 1 5,85: p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 Juli 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct per regel met een minimum van f 1.— „Brieven of adres Buroau v a. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 3 Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlanastr. 2, telef. 16; ferneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerik.zee. N Bogerdstraat 24, telef. 26 In conferentiekringen te Genève is men van mening, dat het Dinsdag aan de dag getreden meningsverschil tussen Oost en West over het probleem-Duitsland zo groot is, dat overeenstemming onmogelijk is. De regeringsleiders hebben aan het einde van hun bijeenkomst de ministers van buitenlandse zaken op dracht gegeven zich Woensdagochtend opnieuw met Duitsland bezig te houden, maar veel wordt daar niet van verwacht. De Westelijke regeringsleiders betoogden, dat de hereniging van Duitsland de hoogste voorrang moest hebben. Zij verzekerden, dat het Westen niet op oor log uit is. Ondanks de persoonlijke verzekering van president Eisenhower dat Amerika nooit zal deelnemen aan een aanvalsoorlog en zulk een oorlog onder geen om standigheden zou goedkeuren, bleven de Russische leiders sceptisch op dat punt. Premier Boelganin van de Sowjet-Unie gaf als zijn mening te kennen, dat de omstandigheden niet rijp zijn voor een hereniging van Duitsland. Ook het wantrouwen van de Russen ten aanzien van de Navo kon niet worden opgeheven. Weliswaar geloofde Boelganin Eisenhower op zijn woord toen hij zei dat hij geen oorlog wilde, maar de Russische premier betoogde dat er sinds Eisenhower zijn functie als opperbevelhebber van de Navo had beëindigd, anderen zjjn geweest die wel degelijk oorlogszuchtige verklaringen hebben afgelegd. Volgens een Britse woordvoerder heeft maarschalk Boelganin voorts verklaard te beseffen, dat het niet van werkelijkheidszin zou getuigen de afschaffing van de Pargse ac- coorden te eisen. Boelganin was het er mee eens, dat de Duitse kwestie als eerste zou worden behandeld. Hg herinnerde er evenwel aan, dat er naar Russische opvatting andere punten zijn, die door de regeringsleiders besproken dienen te worden. Andere kwesties. Boelganin noemde in dit verband het beëindigen van de koude oorlog en het versterken van het vertrou wen, de wenselijkheid van een con ferentie over de neutraliteit en be sprekingen over het Verre Oosten. Volgens de maarschalk is de Duit se kwestie er niet een van hereni ging maar van welke richting een herenigd Europa uit zou gaan. Zou het zich bij militaire groeperingen willen aansluiten of zich langs an dere lijnen willen ontwikkelen? Naar Russische mening eist het belang van Duitsland, dat het vrij staat van vóór de hereniging aange gane verbintenissen en dat hef zich moet verplichten geen bondgenoot schappen of militaire verplichtingen aan te gaan. Voorts verklaarde Boelganin, dat de Sowjet-Unie niet afhanke lijk wil zijn van door anderen ge geven garanties. Waarborgen en beveiligingen waren goed voor zwakke landen, die zich niet kon den verdedigen, maar onjuist bij krachtige mogendheden. De twee stukken Duitsland dienden zich geleidelijk nauwer aaneen te sluiten om de spanning te verminderen. Dit proces was volgens Boelganin in feite al aan de gang. Verkiezingen waren ze ker belangrijk maar daarover moest worden gepraat als de tjjd rjjp was. Alléén zelfverdediging Van Franse zijde wordt vernomen dat president Eisenhower maarschalk Boelganin de verzekering heeft ge geven, dat de Verenigde Staten hooit aan een aanvalsoorlog tegen de Sow jet-Unie zouden deelnemen. Alleen Een opname genomen op de eerste dag van de conferentie van de Grote Vier in Genève: v.l.n.r.: de Russische mi nister-president, Nicolai Boelganin, die juist zijn bril opzet; zijn minister van buitenlandse zdlcen, Molotow, en diens plaatsvervanger Gromyko. uit zelfverdediging zou Amerika tot oorlog overgaan. Eisenhower deed een beroep op maarschalk Zjoekow het principe van het Atlantisch pact te aanvaar den. De Amerikaanse perschef James Hagerty maakte nog de volgende bijzonderheden over Eisenhowers re de bekend. De president zei dat hij nooit opperbevelhebber van de Navo had willen worden als het Atlanti sche pact niet voor de vrede was aangegaan. Hjj had genoeg van oor log. Eisenhower verklaarde, dat hij de Duitse kwestie wilde bespreken in het licht van de gedacht© en de doelstellingen van de Navo. Hier ver zocht hij maarschalk Zjoekow goed naar hem te luisteren. De Navo, aldus de Amerikaanse Open auto's voor de Russen p De Russische leiders maken in Genève uitsluitend van open p auto's gebruik. Zij schijnen zich H veel minder om hun veiligheid te bekommeren dan b.v. Eisen- p hower, wiens gesloten wagen p steeds door politiemannen, die p hij uit Washington heeft mee- gebracht, is omringd, Bij hun bezoek aan Tito hebben p de Russen het genoegen van een if open wagen leren kennen en zij zijn er sindsdien zeer aan verknocht. Nehroe heeft bij zijn M bezoek aan Moskou ook per H open auto een rondrit door de p stad gemaakt. .iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiin president, is een organisatie voor de verdediging en niet voor een aan val op wie dan ook. De enige keer dat Amerika ooit de oorlog had ve_r- klaard, was uit zelfverdediging na te zijn aangevallen. Een hereniging van Duitsland behoefde niet" uit vrees te worden uitgesteld, want er was niets te vrezen. NIET ZONDER ROOD-CHINA Belangrijker nog dan Duitsland Nehroe, De Indiase premier, -pei leit voor een een persconferen- tii gepleii conferentie over het Verre Oosten. De twee grote wereldproblemen zijn Duitsland en het Verre Oosten, aldus Nehroe, maar de toestand in het Verre Oosten was explosiever dan in Duitsland. Indien een zo belangrijke kwestie als die van het Verre Oosten ge vaarlijk gaat worden, kan zij niet op een conferentie van de Grote Vier worden genegeerd, aldus Nehroe. Hij was echter ook van oordeel, dat dé Grote Vier zonder communistisch China deze kwestie niet ten volle zouden kunnen bespreken. De rege ringschefs te Genève kunnen om deze reden niet tot een definitieve oplosr sing van het probleem komen. Voor een dergelijke conferentie over het Verre Oosten dienen infor mele stappen te worden gedaan om de grondslag van de besprekingen te bepalen. Nehroe zeide het niet be langrijk te vinden welke landen zul len deelnemen en of India al of niet vertegenwoordigd zal zijn. De Amerikaanse democratische se nator Hubert Humphrey, lid van de invloedrijke Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft verklaard, dat hij met verscheidene collega's, o.w. de voorzitter van de commissie, Walter George, heeft ge sproken over de mogelijkheid van een grootscheepse conferentie voor het Verre Oosten. Hij heeft de indruk gekregen, dat er in het Congres krachtige steun voor een dergelijke conferentie zou kun nen worden gevonden. Luchtruim bij Alaska De Sowjet-Unie heeft aangeboden bij de Verenigde Staten samen te werken om incidenten in het luchtruim bij Alaska te voorkomen. •De Sowjet-zaakgelastigde in Wash ington overhandigde Maandag aan de Amerikaanse waarnemende minister van buitenlandse zaken, Herbert Hoe ver, een nota naar aanleiding van het incident op 23 Juni, waarbij een Ame rikaans patrouillevliegtuig in de buurt van Alaska werd beschoten door Rus sische straaljagers. In deze nota werd het aanbod tot samenwerking gedaan. De Verenigde Staten aanvaardden verleden week een Sowjet-aanbod om de helft van de schade als gevolg van deze beschieting, te vergoeden. Prins Bernhard werd ere vice marshal RAF, De Koningin van Groot-Brittannië heeft Prins Bernhard benoemd tot ere-vïee-marshal van de Royal-Air- Force vrijwilligers reserve. De rang „vice-marshal" komt over een met generaal-majoor bij de Ko ninklijke luchtmacht. Tijdens de tweede wereldoorlog was de prins reeds benoemd tot ere-com- modore van de R.A.F-reserve. Prins Bernhard zal Dinsdag 26 Ju ni op het Britse vliegveld Cranwell de z.g. „passing out" parade van de cadetten van de R.A.F. afnemen. De ze parade wordt elk jaar gehouden ter gelegenheid van de benoeming tot officier van de luchtmachtcadetten. De prins zal voor deze gelegenheid gekleed zijn in de uniform van de R.A.F. Terugtrekking van Franse troepen geëist. Zuid-Vietnam wil het alléén doen. Zuid-Vietnam heeft geëist, dat Frankrijk in 1956 al zijn strijdkrach ten uit het land terugtrekt, aldus is Dinsdag door de Zuidvietnamese onderminister van defensie, Tran Trung Dung, bekendgemaakt. Frankrijk, dat ongeveer 70.000 man troepen in Zuid-Vietnam heeft gelegerd, heeft beloofd het land te beschermen zolang Zuid-Vietnam be zig is zijn eigen leger op de been te brengen. Het Zuidvietnamese leger is in het afgelopen jaar zeer verstrekt en het zal de officiersposten, die nu nog door Fransen worden bekleed, over nemen, aldus Tran Trung Dung. In de laatste tijd is ook het Noord- vietnamese leger versterkt. Men neemt aan, dat dit leger op het ogen blik uit minstens twaalf goed geor ganiseerde divisies bestaat, uitgerust met moderne Chinese en Russische wapens. De dames, hier gefotografeerd tijdens een receptie in de tijdelijke Geneefse villa van de Franse premier Edgar Faure zijn v.l.n.r.: mevrouw Mamie Eisenhower, lady Sarah Eden en ma dame Faure. Drie en twintig doden hij busongeluk in Uruguay Bij een ongeluk met een autobus, op ongeveer 70 kilometer ten Noor den van Montevideo zijn Dinsdag 23 personen door verdrinking om het le ven gekomen. De bus bevond zich op een brug over de rivier de Santa Lucia, toen hij werd gegrepen door de water massa's van de door zware regens sterk gezwollen rivier. Zeventien pas sagiers konden met een hefschroef- vliegtuig nog worden gered, voordat de bus geheel door het woedende wa ter werd meegesleurd. Mijnramp in Oost-Duitsland Bij een grote brand in een mijn te Niederschlema in Saksen (Oost-Duits- land) zijn 24 mijnwerkers om het le ven gekomen en 96 gewond, aldus meldt het officiële Oost-Duitse pers bureau A.D.N. OPSTELLER „PLAN-HUIJBRECHT" MEENT Voorgestelde plaats bij Anna-Friso- polder heeft voordelen boven andere DE NAAM L. J. A. HUIJBRECHT heeft zo langzamerhand ook buiten kringen der Zeeuwse visserij een bekende klank gekregen. Deze 53-jarïge Veerenaar voormalig garnalenschipper is immers de opsteller van het „plan-Huijbrecht", een suggestie, die een oplossing aangeeft voor het probleem: waarheen met de Arnemuidse en Veerse vissersvloten als Veére van open zee wordt afgesloten door het Drie-eilandenplan. Dit plan rijpte op de in Januari gehouden Visserijstudiedagen van de Zeeuwse Volksho geschool in Vlissingen. Bij de discussies na de rede van ir. H. A. M. C. Dibbits, die sprak over de afsluitingsplannen, wees de heer Huijbrecht op de kaart een plaats aan, waar men volgens hem een nieuwe thuishaven kan aanleggen. Ir. Dibbits zegde toe, dat ook deze suggestie zou worden onderzocht. De plek op de kaart, die de Veèrse oud-visser aanwees, ligt aan de Noord-westkust van Noord-Beveland by de Anna-Frisopolder. Eén deel van het toegezegde on derzoek de commisoriale zijde van de medaille, zou men kunnen zeggen is inmiddels begonnen. G.S. be noemden zoals gemeld een stu diecommissie, die een onderzoek zal instellen naar de vraag waarheen de vissersvloten moeten worden ver plaatst. Een ander en zonder twijfel nog belangrijker deel is het water staatkundige. Op dit stuk zullen in het Delftse Waterloopkundige Labo ratorium zonder twijfel de eerste stappen worden gedaan. De heer Huijbrecht /elf. ziel de door hem gesuggereerde haven als de enige uitkomst voor de Arnemuidse en Veerse garnalenvissers. De genoem de commissie zal drie mogelijke op lossingen in studie nemen: 1. het „plan-Huijbrecht"; 2. verplaatsing naar Colijnsplaat wanneer 1. onuitvoerbaar is; 3. verplaatsing naar Breskens of Vlissingen, wanneer ook 2 onmogelijk „Colijnsplaat betekent de moeilijk heden verschuiven, niet oplossen", zo zei de heer Huijbrecht in een gesprek, dat wij met hem voerden. „Het Delta plan geeft immers de consequentie, dat ook Colijnsplaat eerlang niet aan open water komt te liggen? Bovendien is Colijnsplaat een tijhaven en te klein om de vloot te kunnen bergen". AFSTAND TE GROOT. Nog grotere nadelen brengt een ver plaatsing naar Breskens of Vlissingen naar de mening van de heer Huij brecht. Dan is namelijk de afstand tussen thuishaven en visgrond te groot. Wanneer de schepen binnendoor kun nen varen is bij elkaar zeker 8 uur nodig om heen en terug te varen, een te groot deel van het etmaal. Verder rekent hij voor, welke meerdere kos ten alleen al aan brandstof opgebracht moet worden om die afstanden steeds af te leggen. Deze komen neer op voor 20 sche pen per jaar bij een verschil van 5 uur varen thans doet men er 3 unr over, heen en terug op onge veer f 30.000 per jaar voor de gehele vloot. In 20 jaar, de periode binnen welke waarschijnlijk het Deltaplan zal worden uitgevoerd, betekent zulks een verschil van f 600.000 Ter vergelij king diene, dat de betrokken vissers vloten in totaal een twintigtal schepen tellen, die tezamen voor een waarde van ruim een half millioen per jaar aan visserijproducten zorgen en dat een nieuw schip vernieuwing is overigens dringend nodig thans bij na f 80.000 kost. „En daarbij spreek ik nog niet eens over meerdere kosten voor de vaste lasten, die hoger zouden wor den en over het verlies, dat het gro ter aantal onproductieve ui-en zou berokkenen", aldus de heer Hurj- lu-echt. „Bovendien is er het feit, dat de Vlissingse en Breskense gronden nu toch al overbevist worden". (Vervolg op pag. 5) Zomer herstelt zich langzaam H (Van onze weerkundige II Hj medewerker) De onweersbuien die Maandag- s nacht onverwacht ons land bin- p nendrongen, hebben de warme lucht geheel uit ons land ver- H dreven. Op sommige plaatsen ging dit met veel regen gepaard. zoals in Rotterdam waar 28 p mm viel, in Vlissingen 7 mm. p Gisteren bleef het bijna overal p p droog, maar met 17 graden Cel- js sius te koel. Een zwak hoge- p p drukgebied breidt zich van de p p Noordzee over ons land uit, p waardoor het weer zich in de p komende dagen zal blijven ver- beteren. p Veel regen viel gisteren in Zuid- p p Engeland, op één plaats 170 p mm met als gevolg grote over- p stromingen. In midden- en Zuid-Europa duurt het tropische p p weer voort. p IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Bliksem sloeg in mast van vissersvaartuig. Geen persoonlijke ongelukken. Maandag is tijdens een hevig on weer op het IJsselmeer, terwijl de be manning aan het vissen was, de blik sem ingeslagen in de top van de mast van de botter EB 28. De bliksem werd langs de voorstag naar de kop van het schip geleid, waar een kleine explosie ontstond. De top van de mast werd vernield, ter wijl ook verder aanzienlijke schade werd aa gericht. Het schip kon in de namiddag op eigen kracht de haven bereiken. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van Dinsdag avond 19 uur: Stockholm: zwaar bewolkt 24 graden Oslo: half bewolkt 23 graden Kopenhagen: licht bewolkt 22 graden Amsterdam zwaar bewolkt 20 graden Londen: half bewolkt 21 graden Luxemburg: zwaar bewolkt 25 graden Parijs: onweer 26 graden Bordeaux geheel bewolkt 24 graden Grepoble: zwaar bewolkt 26 graden Nice: regenbui 28 graden Genève: zwaar bewolkt 27 graden Zurich: regenbui 28 graden Locarno: regen 29 graden Berlijn: zwaar bewolkt 23 graden Frankfort: zwaar bewolkt 28 graden München: zwaar bewolkt 28 graden Wenen: onweer 31 gratiën Innsbruck: onweer 28 graden Rome: licht bewolkt 36 graden PERIODEN MET ZON. Droog weer en flinke perioden met zonneschijn. Zwakke tot matige Noor delijke wind. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. ZON EN MAAN 21 Juli Zon op 4.46 onder 20.50 Maan op 7.30 onder 21.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1