f KLAm0RV~) Eenzame Bobet sloeg vele massale aanvallen af en won berg-étappe Stichting voor onderzoek op het gebied van kernreactoren wi CONFERENTIE VAN DE GROTE VIER IN GENEVE D DINSDAG 19 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 BELANGRIJKE SLAG IN TOUR Wout Wagtmans (zesde) behield met grote voorsprong de groene trui (Van een speciale verslaggever). De kale top van de Ventoux lag in het hete berglandschap te smachten naar een druppel water. Aan de wolkenloze hemel brandde de zon fel op de steenvlakten der bergruggen en een hete wind streek langs de flanken van de reus. Op de grintweg, die in vele windingen soms met een percen tage van 30 pet. naar boven voerde, kroop een eenzame figuur. Het was Louison Bobet, de allesbeheersende leidersfiguur in deze ronde, die, nu zijn knechten in de voorafgaande dagen in de étappes veel zwaar werk voor hem hadden opgeknapt, zelf het initiatief nam om de aanval in te zetten. Een blik op het algemeen klassement leerde, dat de positie van de captain der Frans nationalen moeilijk was. Voor hem stond immers Antonin Rol land, met ll/2 minuut voorsprong, die niet zo maar eventjes kon worden weggewerkt. Bovendien had Marcel Bidot, de ploegleider, de wereld laten weten, dat Rolland volkomen werd vrijgelaten in zijn rijden, met andere woorden, het knechtschap had opgehouden te bestaan, Hij was naast Bo bet een vrij man, die eigen inzichten mocht volgen. Voor Bobet stond ook nog de Italiaan Fornara, de all-round ryder, uitblinkend in een tijdrit (die nog moet komen), een uitstekend klimmer, een goede daler en een prima rouleur op het vlakke. En achter Bobet, op de 4e plaats kwam altijd nog Charly Gaul op de lijst voor, met slechts 20 seconden achterstand op Bobet. Inderdaad, Louison zat moeilijk en met Raphael Geminiani had hij een listig planne tje gesmeed. Gem. zou in de eerste windingen van de Ventoux demarre ren, gewoon weggaan en Bobet zou afwachten, want de Italianen en wat Gaul zouden doen. Inderdaad, Gemi niani sprong weg, met Scodeller en Kübler aan het wiel, maar het drietal werd ingelopen door een groep van ongeveer 3P man, toen er nog 10 km voor de Ventoux te rijden vielen. Op dat ogenblik viel de be slissing in deze etappe. Bobet atta queerde zelf, fel en strijdlustig en niemand kon zijn wiel houden. Bran- kart, in wie velen ook een mogelijke tourwinnaar zien, volgde, Fornara en Astrua sprongen weg, Jan Nol ten en Wout Wagtmans eveneens. Een moedige kerel, die Bobet, want hg durfde in zijn eentje het ge vecht tegen allen aan. Tegen Gaul, die hem, Bobet, in de bestijging van de Col de Vars belachelijk had ge maakt door zo van de Fransman weg te lopen met nog ruim 200 km voor de boeg. Tegen Fornara ook, die ge steund werd door twee landgenoten, door Astrua en Coletto. En achter Bobet, kropen kleine groepjes naai de top van de Ventoux. Uit hen al len werd het laatste grammetje energie gezogen, want Bobet klom snel en de zon bleef onbarmhartig branden op dit wrede boomloze land schap en de eenzame renners. Daarna de afdalingen over een veel slechtere weg, waar het teer was gesmolten door de hitte, waar tientallen renners ten val kwamen, slippend in de zwarte, natte boch ten. De aanvaller nog steeds voorop, Ronde van Frankrijk 195 5 12°ETAPPE19 JUL/ k L f A/WC LISBETH. De jonge Deense athlete Lisbeth Andersen is met haar sport vereniging niet uit Australië in De nemarken teruggekeerd. Toen ze een demonstratie had gegeven geraakte in de voorste rij van de toeschouwers een jonge man zo onuitblusbaar ver liefd op haar, dat hij zijn stem ver loor. Ze heeft nu beloofd hem dage lijks te bezoeken totdat hij zijn stem terug gekregen heeft en hg dan ein delijk datgene zeggen kan wat in zijn ogen staat te lezen. IDEAAL. In Treviso (Italië) zag een jongeman een étalagepop, die wat gelaat en figuur betreft volkomen het beeld was van de vrouw zijner dro men. Hij liet een foto van de pop ma ken en plaatste die foto in een krant te Rome met de bijvoeging, dat hij jongedames, die op de étalagepop ge leken, dringend uitnodigde met hem in contact te treden aangezien hij een huwelijksaanzoek wilde doen De jongeman wacht, nog op de brieven.... Men zegt, dat hij er geen enkele ont ving. TREIN. Een heer, die in het station te Snaasa de expresstrein Dront- heimOslo (Noorwegen) miste, liet de stationschef telefoneren, dat hij met een taxi de trein achterna ging en in Jorstad op het station aanwezig hoopte te zijn. Daar wachtte de ex press niet minder dan tien minuten en toen kwam de taxi aangesneld. Gevraagd waarom hij in Snaasa de trein had gemist antwoordde de heer opgewekt: „Ik kocht juist een ijsje in de stationsrestauratie en op dat ogenblik reed de trein weg". met direct achter hem Brankart, die tweemaal tegen de grond smakte en zijn elleboog verwondde, de Italia nen Fornara, Coletto en Astrua, voorts Geminiani, Nolten, die van Pellenaars toestemming had gekre gen om in deze etappe zijn klimca- paciteiten te demonstreren, Wout Wagtmans, die de laatste kilome ters verrassend goed klom en er zelfs in slaagde de met een zware inzin king te kampen hebbende Gaul te passeren. En ook Lauredi maakte jacht op Bobet, in gezelschap van Vitetta en Quentin. Maar Louison Bobet, die bij Car- pentras nog kostbare seconden ver loor door een lekke band, sloeg de gezamenlijke aanval van de woeden de Italianen, van Brankart en ook van Rolland, Lauredi en Vitetta, bij gestaan door Nolten en Wagtmans, gedecideerd af. Als winnaar van de etappe kwam hij doodvermoeid over de streep te Avignon. Hij had zijn reservekrach ten moeten aanspreken, daarachter spande de mentale drijfveer van het heilige moeten. Met zijn zege te Avignon veroverde Bobet de tweede plaats in het algemeen klassement en nam hij 6 min. 40 sec. van de 11% minuut voorsprong van Rolland te rug. In een zeldzaam schone strijd van man tegen man had Bobet zijn tegenstanders verslagen. Nog slechts 4 min. 53 sec. scheiden hem van An tonin Rolland. De Pyreneeën moeten nog komen, de tijdrit ligt nog ver. Louison Bobet heeft een belangrijke slag gewonnen, de winstkansen zijn sterk gestegen. Nog 79 renners. Vele experts waren de mening toegedaan, dat Wout Wagtmans het op de Ventoux zwaar te ver duren zou hebben, dat zijn bela gers voor de groene trui een ern stige poging zouden doen om hem te distancieren in het punten klassement. Maar in Avignon zat de groene trui steviger dan ooit om de smalle schouders van Wagtmans. Hij had goed geklommen, bij het voorzichtig dalen had hij evenwel weer tijd verloren. Maar de 6e plaats in de etappe had hem een prachtige puntenvoorsprong op Poblet, die als 50 binnenkwam en op Kübler, die als een gebro ken man afstapte men had de Zwitser driemaal op zijn fiets moeten hijsen en als 42e was geëindigd. Wim van Est, die in de afdaling van de Ventoux de fiets van de ge vallen Clerici op zijn weg had ge vonden, maar het er belangrijk be ter had afgebracht bij deze valpar tij dan de Zwitser, wiens blessures geenszins licht te noemen waren, kvvam door het falen van Poblet en Kübler op de tweede plaats in het algemeen puntenklassement. De Nederlandse ploeg, bevrijd van drie meelopers, zoals Pellenaars het uitdrukte, rijdt sedert Monte Cai-lo met meer zelfvertrouwen. Het zestal is goed op elkaar afgestemd, pro beert de kansen om weg te lopen te grijpen, kortom de positie van de Nederlandse renners, die te Monte Carlo zijn dieptepunt had gevonden, is veel gunstiger geworden. Niet al leen dat de greep naar de groene trui steviger is dan ooit tevoren, maar de individuele posities van de renners worden verbeterd, soms met sprongen, ook wel met weinig plaat sen, stond Van Est bij het vertrek te Marseille nog elfde in het algemeen klassement, ut Avignon was hij tien de. Wout Wagtmans startte als 26e en 200 kilometer verder bleek hij naar de 16e plaats te zijn geklom men. Nolten, nog 58ste te Marseille, verscheen te Avignon als 43ste op de lijst. In het algemeen ploegen- klassement ging de Nederlandse équipe van de achtste naar de zesde plaats omhoog. In deze etappe staakten zeven ren ners de strijd: Krebs (Gr. Brittan- nië), Mitchell (Groot Brittannië), Crocï-Torti (Zwitserland), YValko- wiak (Noord Oost Centraal), Reis- ser (Noord Oost Centraal), Mallejac (Frankrijk) en Dupre (Zuid West). Alomar (Spanje) was niet aan de start verschenen. Er zijn nu nog 79 renners over in de ronde. Na elf van de 22 etappes is veertig procent van het renners- veld, dat in Le Havre is gestart, uit gevallen. Groot Brittannië dat nog maar twee renners in de strijd heeft vormt officieel geen ploeg meer. Het Wereldgebeuren Tijdens de tiende etappe van de Ronde van Frankrijk heeft de gele trui-dra ger Rolland ondenbeg tegenslag met zijn rijwiel. De foto toont van links naar rechts: Marcel Bidotdie de fiets van Rolland aan het repareren is, terwijl Jean Bobet, de broer van Louison Bobet, wacht tot hij Rolland weer op gang kan brengen. (Slot van pagina 1) Formosa noemde de maarschalk een ernstig probleem. Communis tisch China had het recht op een plaats onder de Verenigde Naties. Boelganin had lof voor de voor stellen van de Franse premier Fau- re. Zij zouden zorgvuldig worden be studeerd. Hij toonde zich verheugd over de verklaring van Eisenhower, dat het Amerikaanse volk met vre deswil bezield is. Het voorstel van Eisenhower aangaande een atoom- femeenschap juichte hij toe. De owjet-Unie zou daaraan zeker wil len deelnemen. De Russische premier zei, dat zijn land besloten had de troepen, die uit Oostenrijk terugkomen, te demo biliseren. Hij gaf de drie andere be- zettingsmogendheden in overweging hetzelfde te doen. Het zou zeer belangrijk zijn, aldus Boelganin, als deze conferentie het eens zou kunnen worden over vast stelling van de omvang van de strijd krachten van de Verenigde Staten, de USSR en China op een tot anderhalf millioen man voor elk dezer landen, die van Engeland en Frankrijk op 650.000 man en die van alle andere landen op 150 a 200.000 man. „Ik wil er nog eens de nadruk op leggen, dat de Sow jet-regering het voorstel van de drie andere landen met betrekking tot de conventione le wapens heeft aanvaard. Wij mo- en nu verwachten dat deze mogend- eden ook het verbod van atoom wapens mogelijk zullen maken. Dat zou de gehele kwestie der ontwape ning op een vaste basis plaatsen", aldus de Russische premier. De Sowjet-regering is van mening, dat de buitenlandse troepen uitein delijk uit de Europese landen moe ten verdwijnen. Dit zou het bereiken van overeenstemming over de ont wapening ten zeerste vergemakke lijken. De Sowjet-Unie is voor eenmaking van Duitsland in overeenstemming met het belang van het Duitse volk en de veiligheid in Europa. De be wapening van West-Duitsland en de opneming van dat land in militaire groeperingen vormde de voornaam ste hinderpaal daartoe. Het was goed over de Duitse kwestie in Genève van gedachten te wisselen, ook al zou men mi33chien niet dadelijk geheel tot overeenstem ming komen. In dat geval zou de kwestie stap voor stap moeten wor den geregeld. Naar Russisch oordeel moeten Oost en West zich verplichten geen wapengeweld tegen elkaar te ge bruiken en bij geschillen in overleg te treden. Nadat de leiders van de Grote Vier gesproken hadden, heeft Eisenhower in een korte samenvatting van de openingsdag verklaard, dat als de lei ders de vriendschappelijke gezindheid van Maandag kunnen handhaven en hun beloften zullen waarmaken dat zy naar Genève zijn gekomen om voor de vrede te werken, de conferen tie een groot succes zal worden. Hij voegde daar echter aan toe, dat er nog veel gepraat zal moeten worden en dat het niet te verwachten valt, dat de delegaties gemakkelijk van haar uitgezette standpunten af te brengen zijn. In Westelijke kringen is men van mening, dat de vier verklaringen goeddeels herhalingen van reeds be kende en tegenstrijdige standpunten zijn. Landbouwer door bliksem getroffen en gedood. De 51-jarige landbouwer W. van W. te Stolwijk in de Krimpener- waard is Maandagmorgen tijdens 'n kort en hevig onweer door de blik sem getroffen en gedood. Het slachtoffer was bezig de koeien te melken. Vertrouwensvotum voor regering-Segni De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft Maandagavond met 293 tegen 265 stemmen bij twaalf onthou dingen haar vertrouwen in de nieuwe centrum-regering van prof. Antonio Segni (linkse christen-democraat) uit gesproken. Het nieuwe kabinet, dat twaalf da gen geledén werd gevormd, bestaat uit christen-democraten, sociaal-demo craten en liberalen en heeft de parle mentaire steun van de kleine republi keinse partij. De coalitiepartijen en de republikeinen stemden in hun geheel voor de regering. De communisten, linkse socialisten, monarchisten en neo-fascisten stemden tegen. Een mo narchistische splintergroep onthield zich van stemming. Officieel: 63 doden in Casablanca Volgens waarnemers wel 150 tot 200 slachtoffers Maandag verliep betrekkelijk kalm in Casablanca. Machinegeweerschut- ters van het vreemdelingenlegioen bewaakten de oude Arabische wijk. Uit Frankryk aangerukte troepen bewaken kruispunten en daken. Po litie en militairen wisselden spora disch schoten met sluipschutters. Twee bommen ontploften voor het aanbreken van de dageraad. Het aantal slachtoffers wordt van officiële zyde opgegeven als 63. Waarnemers zyn echter van mening, dat er in werkelijkheid 150 tot 200 personen gedood zijn. Generaal Fran- chi, opperbevelhebber in het gebied van Casablanca, heeft met de pasja van Casablanca een tocht door het onrustige gebied gemaakt. De Franse resident-generaal in Marokko, Grandval, heeft Maandag de hoofdcommissaris van de politie van Casablanca, Vergnolle, geschorst. Aan de politie wordt verweten, dat zij niet ingreep, toen Europeanen wraak namen voor de aanslag van Marokkaanse zijde op Donderdag avond. De Franse autoriteiten hebben Maandag twee Fransen uit Casa blanca gewezen, omdat zij de open- oare orde in gevaar brengen. De bei de mannen gmgen onder politiegeleï- de aan boord van een vliegtuig naar Frankrijk. REACTOR CENTRUM NEDERLAND Zondagmiddag is bij het Brabantse dorp Haelen aan de lijn tussen Eind hoven en Roermond een uit acht rij tuigen bestaande reizigerstrein ontspoord. Dr. H. M. Hirschfeld voorzitter Conform de toezegging die bij de behandeling van de wet tot financie ring van bouw en inrichting van een kernreactor in Nederland werd ge daan, hebben de ministers van O. K. en W. en van economische zaken in een nota de Tweede Kamer uitvoerig ingelicht over het in Nederland te verrichten onderzoek op het gebied van kernreactoren en hun toepassin gen. Aan deze nota en de daarbij gevoegde bijlagen is het volgende ont leend: Het overleg tussen de staat, de stichting voor fundamenteel onderzoek van de materie (F.O.M.), de N.V. K.E.M.A. en de groeperingen uit het bedrijfsleven heeft er toe geleid dat op 6 Juli jl. voor de op dit gebied te verrichten onderzoeken een stichting in het leven werd geroepen, die de naam draagt Reactor Centrum Nederland, of kortweg R.C.N. In de bestuursorganen van de stichting het curatorium en het bestuur zijn alle belanghebbenden gelijkelijk vertegenwoordigd. Ten aanzien van enkele gebieden die het algemeen belang zeer nauw raken zijn aan de vertegenwoordigers van de staat bepaalde rechten voorbe houden. De bestuurscolleges worden beide gepresideerd door één voorzit ter, die door de kroon is benoemd. Voor de eerste maal treedt als zoda nig op H. M. Hirschfeld. De dagelijk se leiding zal berusten bij een direc tie bestaande uit één of meer leden. Bij de oprichting werd tot directeur benoemd prof. dr. J. M. W. Milatz, thans hoogleraar in de experimen tele physica te Utrecht en penning meester van de F.O.M. Naast de bestuursorganen zal een wetenschappelijke adviesraad wor den ingesteld. Deze zal tevens zorg dragen voor de coördinatie van de werkzaamheden van de F.O.M. en het R.C.N. Hoewel de F.O.M. een deel van haar werkzaamheden aan de nieuwe stichting zal overdragen zo komt onder meer de samenwerking met Noorwegen in het J.E.N.E.R. (joint establishment for nuclear research) onder de nieuwe organisatie te res sorteren zal deze uit de weten schap zelve voortgekomen stichting haar werkzaamheden op het gebiec van de kernphysica geenszins sta ken. Contact met overheid In het R.C.N. zal het zwaartepunt, speciaal in het contact met de over heid, zich steeds sterker verplaatsen naar het economisch terrein. Dit voor de ministers aanleiding g weest aan de Kamer mede te delen dat met de totstandkoming van de nieuwe stichting de minister van eco nomische zaken terzake als eerst verantwoordelijk minister zal optre den. Ten aanzien van de financiering wordt medegedeeld, dat de toe zeggingen van het bedrijfsleven vrijwel het totaal vereiste bedrag van 7 millioen voor de investe ring belopen. Daarnaast zijn toe zeggingen gedaan voor bijdra gen in de exploitatiekosten waar over eerst bij de indiening van de begroting voor 1956 nadere gege vens zullen worden verstrekt. Verwacht wordt dat uit de Ver enigde Staten een z.g. „materials testing reactor" zal kunnen worden betrokken. Daarnaast zal het R.C. N. de ontwikkeling van de z.g. sus pop ter hand nemen, een reactorty pe, dat gebaseerd is op een grond- fedachte afkomstig van één der me- ewerkers van de Kema en nader in samenwerking met de staatsmijnen uitgewerkt is in de F.O.M.-K.E.M.A.- werkgroep. Naast de oprichting van het R.C. N. maakt de nota nog melding van de instelling van een commissie voor atoomenergie. Deze interdeparte mentale commissie heeft tot taak de _ering van advies te dienen be treffende de zaken op dit gebied en in het bijzonder ten aanzien van het R.C.N. Aan de galg eg met Grandval... aan de galg met hemlyncht hem zo schreeuwde een menigte van woedende Fransen in Casablanca, de voornaamste stad van Marokko. De heer Grandval, die tot voor kort Frans commissaris in het Saargebied was, is thans resident-generaal in Marokko. Hij woonde in Casablanca een kerk dienst by, welke voorafging aan de teraardebestelling van een aantal Fransen, die stierven tijdens een Ma rokkaanse bomaanslag. Achter Grandval liep de pasja van Casablanca. Tegen die Pasja had de menigte niets, maar wel tegen Grand- - val. Men sloeg hem de dienstpet van het hoofd en deelde hem een aantal schoppen toe. Slechts met moeite kon de resident- generaal zijn auto bereiken om te ontkomen aan het tumult. Direct daarna vroeg Grandval tele grafisch uit Frankrijk enige esca- drons gendarmes aan, omdat hij meende niet langer te kunnen ver trouwen op het politiecorps van Ca sablanca. De grote meerderheid van de Franse ingezetenen te Casa blanca is van mening, dat de verzoenende politiek, welke Grand val voert jegens de Marokkaanse na tionalisten het Franse rijk ten verder- ve voert. Grandval heeft een aantal hogere Franse ambtenaren van hun posten ontheven en hg nodigde Marokkaanse nationalisten uit de feestelijkheden bij te wonen ter gelegenheid van de veer tiende Juli, de dag van de Bastille. Die Bastille-dag is de grote natio nale feestdag van Frankrijk. De be storming van de Bastille door de man nen van de Franse revolutie (14 Juli 1789) was een lichtelijk aarzelende en vreemde gebeurtenis, maar het Franse volk heeft er nu eenmaal een vrijheidssymbool van gemaakt en dat moet men dan aanvaarden. Blijkbaar werden door de viering van die dag te Casablanca nationale sentimenten losgemaakt en toen bo vendien nog twee jonge Marokkanen een bom wierpen in een der grootste Franse restaurants, steeg de woede van de Fransen ten top. Er volgde een orgie van brand stichtingen, schietpartijen, omver werpen van auto's enz. Duizenden Fransen drongen de beide Arabische wijken van de stad binnen om wraak te zoeken en daartegenover stelden de Arabieren dan weer nieuwe aan vallen. Legioen-soldaten trokken een cor don om de Arabische wijken teneinde verdere geweldplegingen te verhinde ren. Politie en brandweer deden het uiterste, maarmen twijfelde aan de bereidwilligheid van de politie. [n Marokko bestadt een deel van het politiecorps en van het lage re ambtenarencorps uit Fransen met een zeer sterk gevoel voor het Franse gezag en met een familie-tra ditie voor wat betreft de omgang met de Arabieren. Vooral de Corsicanen onder hen bewaren een grote afstand van de Arabieren. Niet voor niets toont het wapen van Corsica een brui ne Noordafrikaner met een verbonden hoofd Eeuwenlang hebben de mannen van het eiland Corsica strijd gevoerd te gen Noordafrikaanse invallers en te gen Barbargse zeerovers. Voor de Corsicanen is het moeilijk denkbaar, dat de Noordafrikanen gelijke rechten zullen krijgen met de Fransen. Thans echter stuurt de Franse re gering aan op die gelijkheid en Grandval heeft als bestuurder van Marokko te gehoorzamen aan de be velen van de Franse regering te Pa rijs. Hij is daardoor in de ogen van de meeste Fransen in Marokko ook in de ogen van vele politiemannen het zwarte schaap geworden. e Franse contra-terroristen heb ben de stille steun van vele poli tiemannen en lagere ambtena- Men zegt, dat de contra-terrosten onder leiding staan van een gepensi- onneerde Franse admiraal, die in Ca sablanca woont en die meer invloed heeft dan Grandval. Resident-generaal Grandval noem de het Zaterdag ontoelaatbaar, dat Fransen de Arabische wijken binnen stormden en daar aan het schieten en brandstichten sloegen. Dat is ook ontoelaatbaar. Geen en kele regering kan daarin berusten en nu zal men dus het tragische ver schijnsel zien, dat de Franse regering met kracht zal moeten optreden te gen de mede-Fransen in Casablanca die eens de beste zonen van Frankrijk werden genoemd, omdat zij in Noord-Afrika het Franse rijk hiel pen opbouwen!! Voor de Marokkaanse nationalisten wel een heel vreemd schouwspel! Lijk van vermiste man in bossen aangetroffen Tijdens een zoekactie door meer dan 100 man van het depót der Koninklijke marechaussee te Apeldoorn is Maan dag in de bossen het stoffelijk over schot gevonden van de 45-jarige Apel- doornse ambtenaar A. W. S., die reeds sinds 5 Juli jJ. vermist werd. Op 6 Juli, daags na de vermissing, werd de scooter van S. onbeheerd aange troffen, doch politiehonden, die toen onmiddellijk werden ingeschakeld, konden geen aanwijzingen verschaf fen. Een door de familie geraadpleeg de telepaath, zekere H., deelde mede, dat volgens hem de man dood was en in de bossen lag. H. kon de juiste plaats echter niet bepalen. De zoekactie van de marechaussee had reeds na ongeveer een uur succes. Tweede Zaterdagsstaking in België. Volgens de mededelingen van het Belgische Rooms-Katholieke Vakver bond heeft de tweede Zaterdagssta king een grotere omvang gehad dan de eerste. Een totaal aantal wordt niet opgegeven, doch vrywel overal is het percentage der stakers volgens deze mededelingen toegenomen. In Limburg lag het werk vrijwel geheel stil, behalve in de mgnen, waarvoor het vakverbond een sta king tegen 25 Juli heeft aangekon digd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3