PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Conferentie van de Grote Vier te Genève heden geopend De Vlissingse Zomershow kan als geslaagd worden beschouwd BILT Va rrdaag KARDINAAL MINDSZENTY IN HONGARIJE VRIJGELATEN AL 47 DODEN NA HEVIGE STRIJD TE CASABLANCA 198e Jaargang No. 165 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 Juli 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 14.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adrea Bureau v. a. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 26 EISENHOWER SPRAK OVER ZIJN MISSIE Het scheppen van een sfeer waarin vertrouwen mogelijk is In kerkdiensten over de gehele wereld zijn Zondag gebeden uitgesproken voor het welslagen van de conferentie te Genève, welke heden aanvangt. Dit geschiedde na een oproep door de wereldraad der kerken, maar ook in bedehuizen van niet aangesloten kerkorganisaties werd de conferentie in het gebed herdacht. Maandag vandaag zal de openingszitting van de conferentie door de televisie gedeeltelik worden uitgezonden. De uitzending vangt aan te 9 uur 25 bij de aankomst van de staatslieden in het conferentiegebouw. Alvorens naar Genève te vertrek ken heeft president Eisenhower een radiotoespraak gehouden, waarin hij enkele problemen noemde, waarvoor te Genève een oplossing moet worden gezocht. De president noemde: de last der bewapening, die op de volkeren drukt; de kwestie van de gevangengehouden staten; de internationale inmenging in de interne aangelegenheden van vrije regeringen. De president wees er op, dat zijn missie naar Genève de eerste in haar soort is. Andere Amerikaanse presi denten hebben zich alleen buiten het grondgebied van de Ver. Staten bege ven als opperbevelhebbers om deel te nemen aan conferenties, die een einde aan oorlogen moesten maken. Als doel van de conferentie te Ge nève gaf de president aan: het opbou wen van een sfeer en houding, die zou kunnen leiden tot overeenstemming. Hij zeide beloofd te hebben op 24 Juli weer terug te zijn in de Verenig de Staten. In Zwitserland. De Amerikaanse president, die ver gezeld was van zijn vrouw en zoon, arriveerde Zaterdag in Zwitserland. Op die dag kwamen ook aan de pre miers van Frankrijk en Groot-Brit- tannië en de ministers van buiten landse zaken der vier grote mogend heden. De Zwitserse president Petitpierre ontving de regeringsleiders op het vliegveld. Zondagochtend werd een eerste be spreking gehouden in de villa van president Eisenhower door de rege ringsleiders der drie Westelijke mo gendheden. Boelganin. Zondagochtend even over acht uur arriveerde uit Oost-Berlijn de minis ter-president van de Sowjet-Unie maarschalk Boelganin, die vergezeld was van partijsecretaris Kroestsjef, 1 Vleesetend kalf Een boer in de Italiaanse ff plaats Picciorana, is tot de ij ontdekking gekomen, dat een van zijn kalveren van het ve- ;v getarische dieet is afgeweken. Hij had reeds enige tijd met lede ogen gezien, dat zijn kippen op onverklaarbare wij- p ze verdwenen. Toen hij zich des nachts opstelde om de dief, mens of dier, te snappen, zag hij op zeker ogenblik tot M zijn grote verbazing, dat een van zijn kalveren rustig een kip opvrat alsof het een bosje M mals hooi gold. Het kalf bleek bij een nader onderzoek vol- komen normaal. t= Het staat thans onder stren- - H ge bewaking. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Bondsdag aanvaardt vrijwilligerswet. De Westduitse Bondsdag heeft, in derde lezing en in een stemming bij handopsteken, het wetsontwerp goedgekeurd, dat de regering mach tigt zes duizend vrijwilligers voor het merendeel officieren en onder officieren in dienst te nemen, zulks als eerste stap tot het vormen van een weermacht ter sterkte van een half millioen man. Het ontwerp gaat nu naar de Bondsraad. de minister van defensie maarschalk Zjoekof en een uitgebreide staf. Maarschalk Boelganin legde na het verjaten van het vliegtuig een ver klaring af, waarin hij zeide, dat de hoofdtaak van de komende conferen tie was vertrouwen te scheppen. Wij hebben, zo zei hij, goede hoop op een gunstige uitslag van de con ferentie. Wij zullen al het mogelijke doen om de hoop van millioenen in deze wereld te rechtvaardigen. Daarna vertrok het gezelschap in een gepantserde Russische auto. Des avonds ontving de Franse pre mier Faure, de minister-presidenten en ministers van buitenlandse zaken aan een diner. Minister Molotow pleegde des mid dags overleg over de opening van de conferentie met zijn Westelijke colle- (Vervolg op pag. 4) viert prins Alexander van M België zijn dertiende verjaar- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll Opnieuw treinbotsing. Tussen Rotterdam en Dordrecht. In de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft op de ljjn Dordrecht Rotterdam, enkele honderden meters voor de spoorbrug over de Oude Maas een treinbotsing plaats gehad, die echter geen persoonlijke onge vallen en slechts geringe materiële schade veroorzaakte. Een rijwieltrein, komende uit de richting Dordrecht en getrokken door een stoomlocomotief en een uit de richting Rotterdam komende goederentrein met een eleetrische lo comotief, ontmoetten elkaar voortij dig. De botsing ontstond doordat er een signaal verkeerd stond. Doordat beide machinisten tijdig bemerkten, dat er iets verkeerd ging, bleven de gevolgen beperkt tot ontsporing van vier wagons en lichte beschadiging van vijf wagons, alle van de rijwiel- trein. De stremming van de lijn had alleen gevolgen voor het goederen verkeer. Ontsporing. Zondagmiddag omstreeks half vier is een reizigerstrein rijdende tussen Eindhoven en Roermond bij Haelen ontspoord. De trein bestond uit acht rijtuigen, waarvan er zeven zijn gederailleerd. Twee portalen van de bovenleiding zijn omver gereden; één der reizigers heeft een shock, een ander inwendige kneuzingen. Naar wij vernemen, heeft een vrouw die zich in de ontspoorde trein be vond, enkele ogenblikken na de ont sporing voortijdig het leven geschon ken aan een baby. Moeder en kind maken het goed. In 'n tunnel tussen Mouchard en Pont- arlier (Frankrijk) is de Simplon-Oriënt- Expres ontspoord. Op een nevenspoor reed een locomotief tegen enkele dier ontspoorde wagens. Een tiental personen werd niet levensgevaarlijk gewond. IN VERBAND MET GEZONDHEIDSTOESTAND Met zijn privé vliegtuig Columbine arriveerde president Eisenhower uit Washington in Genève. De foto werd even na de aankomst gemaakt. Van links naar rechts geeft de foto te zien: president Dioight D. Eisenho wermex-rouw Mamie Eisenhower hun zoon majoor John Eisenhower achter mevrouw Eisenhower) me. vrouw Frances F. Wilisde ambassa deur van de Verenigde Staten in Zwitserland, mevrouw Dulles en John Foster Dulles, de staatssecretaris van buitenlandse zaken. Was tot levenslang veroordeeld. Radio-Boedapest heeft Zaterdag bekendgemaakt, dat kardinaal Minds- zenty uit gevangenschap is ontslagen. Volgens de zender besloot het Hon gaarse -ninisterie van justitie tot vrijlating van de primaat op grond van zijn gevorderde leeftijd. De 63-jarige kardinaal werd in Fe bruari 1949 tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld na beschuldi ging van verraad, spionnage en onge oorloofde practjjken met valuta's. Ook de gezondheidstoestand van de kardinaal was een motief voor het besluit tot vrijlating. Verder werd in de bekendmaking van de Hongaarse radio gezegd, dat de vergadering van Rooms-Katholie- ken bisschoppen een woonplaats voor de kardinaal zal aanwijzen. Joseph Mindszenty werd in Maart 1944 bisschop van Veszprem en in October 1945 aartsbisschop van Esz- tergom en primaat van Hongarije. Hij keerde zich in 1944, toen de Duitsers Een tiental Spaanse soldaten" uit Veere hield Zaterdag op Walcheren een propaganda-invasievoor de Markiezaatsf eesten. In Veere lai burgemeester jhr 1. F. den Beer Poor- tug'ael een „Spaanse proclamatie" voor, waarna men naar Middelburg trok. Terwijl de herauten onder trom petgeschal en tromgeroffel door de stad trokken, werden folders uitge deeld, zoals dit later in Vlissingen en Oost- en West-Souburg gebeurde. In de avonduren bezochten de „Span jaarden" Domburg, Westkapelle, Zoutelande en Dishoek. (Foto P.Z.C.) Hongarije bezetten, tegen de Nazi's en bestreed even krachtig de Hon gaarse regering, die in 1945 onder Russische bescherming werd ge vormd. Op 26 Üecember 1948 werd de kar dinaal te Esztergom in hechtenis ge nomen. Vóór zijn berecting zeide hij in een brief aan de Hongaarse bis schoppen, dat hij niet heeft deelgeno men aan samenzweringen en dat eventuele bekentenissen „door men selijke zwakheid" van nul en gener waarde zouden zijn. Weer brand bij een cellulosefabriek. Voor de tweede maal binnen vier dagen is in de nacht van Zaterdag op Zondag brand ontdekt in een der loodsen van de cellulose verffabriek van de firma K. A. Schroeder en Co., onder de gemeente Lopik. Een der omwonenden alarmeerde in nachtge waad de politie, waarna de brand weer van Schoonhoven ter plaatse kwam. Inmiddels verschenen ook de brand weren van Willige Langerak en Lo pik, die de aangrenzende panden nat hielden. Hoe de brand in de loods met grondstoffen die achter op het terrein ligt, en geheel is uitgebrand, is ontstaan, is nog niet bekend. Er wordt gedacht aan zelfontbranding. De schade is aanzienlijk, doch men is verzekerd. Autobus in ravijn gestort. Zaterdagavond tijdens een storm is nabij Saint-Laurent de Cerdans in Zuid-West-Frankrijk een autobus in een zestig meter diep ravijn gestort, waardoor vier personen om het le ven zijn gekomen cn 29 gewond, on der wie vier zwaar. OP TWEE FRONTEN Europeanen vielen Grandval aan Zowel Zaterdag als Zondag is er in Casablanca hevig gevochten. Het totaal aantal doden was Zondagavond tot 36 gestegen, terwijl er 47 perso nen gewond werden. De resident-generaal van Marokko heeft bepaald, dat voor het gebied van Casablanca de staat van beleg volledig zal gelden. Het gebied is onder commando gesteld van generaal Franchi. Op de resident-generaal Grandval werd door Europese betogers een aan val gedaan, toen hij de kathedraal verliet na de begrafenis van de slacht offers van een bomaanval. Ook toen Grandval de kerk binnentrad deed zich een incident voor. Vlaggendragers trachtten met vlaggestokken Grandval het betreden van de kerk te beletten. Op twee fronten kwam het Zater dag tot een botsing. Politiemannen en soldaten van het vreemdelingenle gioen openden het vuur op Marok kaanse betogers en de Europeanen sloegen en schopten Grandval bij de kathedraal. De eerste betoging kwam kort na dat de Franse autoriteiten de staat van beleg hadden afgekondigd. Ma rokkaanse betogers stichtten brand in de Arabische wijk. Doordat de straten zwart van de mensen waren, konden de brandweer lieden de brandende panden niet be reiken. Door middel van geweervuur van de politie en het oprukken van tanks van het leger werd een pad voor de brandweer gebaand. De brandweermannen werden met stenen bekogeld. „STERK IN OPKOMST" Aan „regeringsperiode" van Neptunus kwam een einde Op de Grote Markt in Vlissingen kwam Zaterdagavond om half twaalf het einde van de „Vlissingse Zomershow", gedurende vier weken gehouden onder liet motto „Sterk in opkomst". Deze show, die vele festiviteiten, sportdemonstraties en een koopactie bracht, werd even spontaan beslo ten, als zij begonnen was; op verzoek van de voorzitter van het werk comité, de heer G. W. Oskamp, zongen de honderden danslustigen tot besluit gezamenlijk het zo bij uitstek Vlissingse lied „In een blauw ge ruite kiel" Dat was het einde van deze zomeractie, die zo verklaarden de leden van het werkcomité ons gekenmerkt werd door spontaneïteit. „Vlet alle bezwaren daaraan verbonden, maar ook met alle voordelen daarvan", aldus de heren G. W. Oskamp en G. H. YV. Vroom, die onomwonden kon den verklaren, dat de Vlissingse Zomershow als geslaagd kan worden be schouwd Mei. oiuul lespeet gewaagutn zij van de enthousiaste medewerking, welke zij van vele zijden hadden mo gen ondervinden. „Er is een grote massa mensen in beweging gebracht en dank zij de velen, die medewerk ten is de opzet van de zomershow het accentueren van de voordelen, die Vlissingen'als woonstad biedt - ge- slnncrH'* Openhartig gaven de organisato ren overigens te kennen, dat men ook zeer veel te danken heeft gehad aan... de weersomstandigheden! „Het weer ving kleine tekortkomingen in de or ganisatie op", zo luidde hun mening. Gedurende de afgelopen vier weken, er vrijwel dagelijks „iets te doen was" (geen geringe opgave om dat te verzorgen!) was er nimmer een wanklank te beluisteren. De fes tiviteiten zijn bepaald stijlvol verlo pen. zo verzekerden de heren Vroom cn Oskamp. „Niettemin zou de actie, hij een eventuele herhaling in de toe komst. nog breder opgezet kunnen worden en het spreekt vanzelf, dat de loutjes, welke er thans nog ook Op een vraag naar de resulta- ■n van de koopactie, gevoerd vol- cens een in den lande nog nieuw vslecm, antwoordde men ons, dat leze actie zicli in stijgende lijn leeft bewogen. In totaal zijn er mgeveer 3200 koopkaarten inge- everd. Een bevredigend aantal, -;ezien het feit, dat het publiek lanvankelijk wat onwennig te genover het systeem stond en het eigenlijk eerst de laatste veertien dagen genoegzaam bekend was. Een bijzonder geslaagd onderdeel van de festiviteiten achtte men de „De Ruyterspelen", waar in vijf da gen niet minder dan ruim 900 lief hebbers aan meededen! „Dit zou ir, ieder geval telkenjare moeten terug keren' zo verklaarden de heren van het werkcomité nog. De heer T. Klosinski mocht Zaterdag avond te vlissingen uit handen var, niemand minder dan Neptunus de eerste prijs voor hetraddraaien in ontvangst nemen. Foto P.Z.C.) Intussen is ook zeegod Neptunus, na een regeringsperiode van vier we- ':en, weer uit Vlissingri rtrokken... Na een rondrit dooi <-i stad op zijn door piraten getroken vagen, nam hij Zaterdagavond omstreeks acht uur (Vervolg op pag. 4) Ook trok een gróte menigte Ma rokkanen door de nieuwe Medina- wgk naar het hof van de Pasja aan de rand van de Europese wijk. Bij de belangrijkste toegangen van deze wij ken werden barricaden opgeworpen. Brandweer bewapend Later werd nog gemeld, dat de avondklok met twee uur vervroegd is. Het gehele Arabische gebied is afge zet door tanks en militairen. De brandweer werd bewapend met gewe ren en machinegeweren. Een zieken auto, die gewonden vervoerde, werd door een menigte onderstehoven ge gooid en in brand gestoken. Marok kanen schoten van af een dak met een machinegeweer op brandweerlie den in een straat. Acht Algerijnse soldaten en him Franse commandant zijn gedood, toen een patrouille van twintig man, waar van zij deel uitmaakten, in het Aures- gebergte in Algarije in een hinderlaag van de vogelvrijverklaarden viel. Elf mannen worden vermist. Bij het zwemmen verdronken. Zondagavond is te Bolsward de 19- jarige militair G. M. M. uit Montfoort om het leven gekomen. De jongeman was gaan zwemmen in de Leeuwarder Vaart. Waarschijnlijk heeft hij zich bij het duiken ernstig bezeerd, want hij kwam bloedend boven. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is hg overleden. In Rotterdam zijn de 8-jarige W. J. H. en de 16-jarige matroos van de binnenvaart W. H. bij het zwemmen verdronken. Het weer in Europa. Zondag- Volgens de weerrapporten v: avond 19 uur: Stockholm: onbewolkt Oslo: half bewolkt Kopenhagen: licht bewolkt Amsterdam onbewolkt Londenhalf bewolkt Luxemburg: onbewolkt Parijs: licht bewolkt Bordeaux: half bewolkt Grenoble: onbewolkt Nice: licht bewoikt Genève: onbewolkt Zlirich: onbewolkt Locarno: onbewolkt Beriijn: licht bewoikt Frankfort: licht bewolkt München: onbewolkt Wenen: onbewolkt Innsbruck: licht bewolkt Rome: half bewolkt DE VERWACHT... Zonnig tot matige richtingen. 19 Juli Zon Maan WARM WEER. i warm weer. Zwakke wind uit uiteenlopende Z(>.\ KN MAAN onder 20.52 onder 20.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1