IBS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hl Eisenhower wordt Zaterdagavond te Genève verwacht De badplaats Cadzand kwam een moeilijke periode te boven HEVIGE TREINBOTSING IN DE NACHT BIJ MOERDIJKBRUG WIJZIGING LOONSCHALEN VAN HET GIRO-PERSONEEL Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 ct. per regel met een minimum ^onnÊmentsprijs 47 'ent p« WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN bJL' \~a. 'bm- u c°nt mè". „eek; 1 5,857 p. fr.p. p. I640 KPUWbu,,. per kw. Losse nummers 10 cent. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 ID.g.g. 2228); Oostburg, ginlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerij straal 2; Zierikzee, -N. Bogerdstraat 24. telef. 26 DELEGATIES ONDERWEG Boelganin leidt uitgebreide Sowjet-af vaardiging President Eisenhower wordt Zaterdagavond, vergezeld van zijn vrouw en zijn zoon John, te Genève verwacht. Eisenhowers zoon, die majoor is, komt als persoonlijk assistent van zijn vader en niet als lid van de Amerikaanse afvaardiging. De Britse delegatie met Eden aan het hoofd gaat Zaterdag middag naar Genève. Premier Boelganin zal de Russische delegatie leiden. Hiervan maken deel uit Kroesjtsjew, secretaris van de party, Molotow, minister van buitenland se zaken en maarschalk Zjoekow, minister van defensie. In diplomatieke leringen te Londen is men van mening, dat de opneming van de partijsecre taris in de Russische delegatie betekent, dat men van plan is serieus te on derhandelen. Een onmiddellijk contact tussen partij en regering is nu ge waarborgd. Als adviseurs gaan met de Sowj et- delegatie mee: Jacob Malik, eerste af- fevaardigde bij de V.N. en ambassa- eur in Engeland, Vinogradow, am bassadeur in Frankrijk, Zaroebi, am bassadeur in Amerika, Poeskin, am bassadeur in Oost-Duitsland en Se- meonow, hoofd van de afdeling cen traal Europa van het ministerie van buitenlandse zaken. Voorts wordt ge noemd Andrei Gromyko, eerste on derminister van buitenlandse zaken. Een vliegtuig van de Russische luchtbrug tussen Moskou en Genève is gisteren geland met een lading ka viaar en wodka. Bij de Fransen Vooraanstaande Sowjet-leiders heb ben de receptie van de Franse ambas sade in Moskou ter gelegenheid van de veertiende Juli bijgewoond. Men had een gesprek met de Franse am bassadeur Joxe, bij welke bespreking de pers niet gewenst was. Later on derhield maarschalk Boelganin zich met de journalisten. Vandaag wordt in het Kremlin 'n persconferentie gegeven, waarop de Sowjet-regering haar standpunt ten aanzien van de bijeenkomst in Genè ve bekend zal maken. Op de vraag of Zjoekow contact op zou nemen met Eisenhower, ant woordde Boelganin, dat dit een per soonlijke aangelegenheid was. Resolutie aangenomen De Amerikaanse Senaat heeft Don derdag met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de hoop tot uitdrukking wordt gebracht, dat de volkeren van communistisch Oost-Europa het zelfbeschikkings recht zullen herwinnen. De resolutie, die werd ingediend door de leiders van de democratische en de republikeinse fractie in de Se- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Millionairszoon onterfd De Nepalese millionnair Sa- i hoe Ganesjdas heeft zijn zoon j onterfd, omdat hij met Ame- I rikanen omging. Hij nam het j hem vooral" kwalijk, dat hij j ook maaltijden met hen ge- i br-uikte, „want dit staat gelijk j met verloochening van onze I fodsdienst", aldus de verstoor- I e vader. j De Amerikanen, waar hier sprake van is, bevonden zich in Nepal om dit land, in het kader van het streven der Ford-stichting, te helpen. lllllinilllllllllllllllllll!llllllll!!lllllllllllllllllllllllllllllll!lllll!lllllllllllil Russen en Amerikanen Er zijn enkele treffende overeen komsten tussen de Russen en de Ame rikanen, zo heeft de premier van In dia, Nehroe, op een receptie na zijn thuiskomst gezegd: de twee volken zijn gastvrij, kameraadschappelijk, openhartig. Zij hebben een op tech niek ingestelde geest en houden er van de dingen in het groot te doen. De treinbotsing op de Moerdijk. Een overzicht van de ravage: zeven goede renwagens werden in elkaar gedrukt en een tiental liep uit de rails. naat, slaat niet op het communisme in de Sowjet-Unie of de a.s. conferen tie van de Grote Vier te Genève. De republikeinse fractieleider, Knowland zeide echter, dat er maar één tirannieke macht in de huidige wereld is, namelijk de Sowjet-Unie. Wervelstorm trok over St. Nicolaasga Een zwaar noodweer heeft gisteren de Zuid-Westhoek van de provincie Friesland geteisterd. In de omgeving van het dorp St. Nicolaasga, onge veer tussen het Sloter- en het Tjeuke- meer werd zware schade aan be bossing aangericht. Tegen vier uur was een hevig on weer komen opzetten, dat gespaard ging met regen en hagel, waarbij sfenen vielen van een centimeter door snee. In dit onweer ontstond een wer velstorm, die bij Huis ter Heide, een bosgebied, dat meter van St. derden bomen ontwortel! werd aan een daar staand hotel zulke schade aan deuren en ramen toege bracht, dat de bewoners van dit ho tel hun toevlucht elders hebben moe ten zoeken. De weg van Joure naar St. Nicolaasga en de Langweerderweg zijn over een afstand van enige hon derden meters geblokkeerd door ont wortelde of afgebroken bomen. SLECHT ZICHT IN DE MIST Zeven wagons vernield Met een enorme klap heeft in de nacht van Woensdag op Donderdag de electrische locomotief van een uit de richting Dordrecht komende goede rentrein een andere goederentrein, die juist de Moerdykbrug liad verlaten, in de flank gegrepen. Het ongeluk geseliiedde op de Noordelyke oprit, daar waar het dubbelspoor in enkelspoor overgaat. Door de harde schok waarmee de electrische locomotief zich in de mid denmoot van de tegemoetkomende trein boorde, werd hiervan een zevental wagons vernield. over zeven worden hersteld. Toen na melijk was de beschadigde Oostelijke baan weer in zoverre gerepareerd, dat de treinen er met een kalme vaart over konden rijden. De dienst weg en werken van de Nederlandse Spoorwegen was nog druk bezig om de baan definitief te herstellen en ook wordt hard gewerkt om de over enkele tientallen meters vernielde of zwaar beschadigde Westelijke baan in orde te brengen. Van de ravage, die het spoorwegongeval veroorzaakt had is niet veel meer te bespeuren. Met behulp van een 40 en een 45 tons kraanwagen heeft men de ont spoorde wagons op de rails gezet en daarna weggehaald. De 100 ton we gende electrische locomotief, die zich met ontzettende kracht in de flank De locomotief, die eveneens werd beschadigd ei\ na de botsing ongeveer vijf en veertig graden slag zij maakte, sleepte in zijn val ook vijf eigen wagons mee, die in één slag tot brandhout veranderden. Verscheidene andere wagons liepen uit de rails en ongeveer zestig me ter rails werd ontzet. In totaal kwa men een en dertig wagens naast de rails te staan. Het baanvak werd versperd. Alleen de machinist van de elec trische locomotief werd gewond. Hij werd met een gebroken arm naar het R.K. Ziekenhuis in Dordrecht overgebracht. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan de dichte mist. De be stuurder van de uit de richting Dordrecht komende goederentrein moet het onveilige voorsein niet heb ben opgemerkt, met als gevolg, dat hij het enkelspoor opreed voordat de uit de richting Lage Zwaluwe ko= mende trein dit had verlaten. Ingrijpen mislukt Blokwachter A. ter Weele, van de seinpost tie Willemsdorp, die het voorsein op onvelig had gezet en tot zijn grote schrik bemerkte, dat de trein niettemin doorreed, heeft nog getracht het ongeluk te voorkomen. Sneel zette hij het hoofdsein voor de uit Noord-Brabant komende goede rentrein op onveilig en spoedde zich daarop met een rode lamp naar bui ten om te trachten de uit Dordrecht komende trein vóór de wissel te doen stoppen. Helaas mocht deze poging niet baten en enkele seconden later boorde de electrische locomotief zich met luid geraas diep in de flank van het treinstel. De lamgeslagen treinstellen boden bij het krieken van de dag in de dich te, natte mist een troosteloze aan blik. Hersteld De door het spoorwegongeval ge stremde treinenloop over de Moer- dijkbrug kon gisteravond om kwart In de Nieuwstraat te Vlissingen wer den Donderdagmiddag elf personen dakloostoen een woning, waarin drie gezinnen gehuisvest waren, uitbrand de. De oorzaak was een omgestoten petrölëumtoestel. Apart Westelijk orgaan voor atoomenergie? Volgens de „New York Times" heb ben de V.S., Canada, Engeland, Frankrijk, België", Portugal, Austra lië en Nieuw-Zeeland, plannen tot in stelling buiten de V.N. van een or- f aan voor atoomenergie bijna vol- ooid. Wanneer zij gereed zijn, zouden zij ter kennis worden gebracht van de regeringen der „vrije wereld". De betrokken landen hopen dat het orgaan later in het jaar kan function- neren. van de uit Brabant komende trein had geboord en scheef was gezakt in de berm van de spoordijk, was uiteraard het moeilijkst te verwij- dëren, Toch slaagde men daarin vrij vlot. Uit Vlissingen en Rotterdam gere- cruteërd personeel van een metaal- handel en een Rotterdams sloopbe drijf ging vervolgens mist branders aan het werk om de in elkaar ge drukte wagons te demonteren. De stukken werden langs de spoorbaan opgeslagen en zullen vandaag in nog kleinere delen worden gesneden. Zon dagnacht zal de aanzienlijke hoeveel heid oud ijzer die uit de botsing overbleef, worden weggehaald. Parlementsleden voor afschaffing doodstraf Verzoek aan Lloyd George Een aantal leden van het Britse parlement is van plan, minister van binnenlandse zaken, Lloyd George dringend te verzoeken een wetsont werp in te dienen betreffende het af schaffen van de doodstraf in Enge land. De actie volgt op het voltrekken van het doodvonnis Woensdag aan de 28-jarige moeder van twee kinde ren, Ruth Ellis, dat over het gehele land grote beroering heeft verwekt. Teruggave van Porkkala? Finlands grootste dagblad, de onaf hankelijke „Helsingin Sanomat" heeft er Woensdag bij de Russen op aange drongen het vlootsteunpunt te Pork kala, ongeveer tien kilometer ten Wes ten van Helsinki, te ontruimen. Volgens het blad zal op de Geneefse conferentie de kwestie van de militai re bases in het algemeen waarschijnlijk besproken worden, maar Porkkala is een bijzonder geval. REGERING NIET TEVREDEN Opzet niet verantwoord De wyzigingen in een paar loon schalen, die door de directeur-gene raal der P.T.T. voor het giroperso- neel zijn vastgesteld en bij girokan toor-order van 6 Juni j.l. werden meegedeeld, zijn onderwerp geweest van uitvoerige besprekingen tussen de regering en het centraal overleg in ambtenarenzaken. De weg die voor de verbetering van deze lonen was AANTAL OBJECTEN GEREED Royaler aanzien rond de haven „Cadzand-haven" bestaat niet meer. Het voormalige jachthaventje, dat nog lange tijd een pittoresk hoekje vormde in de badplaats Cadzand, is sinds de voltooiing- van de nieuwe zeesluis voorgoed verdwenen. Cadzand toont op dit punt een volkomen nieuw gezicht. De sluiswerken zijn thans, evenals de bijkomende werken, vrijwel voltooid en daarmede heeft Cadzand-bad (synoniem voor Cadzand-haven) een volledig ander, ro yaler aanzien gekregen. Rond het voormalige haventje is thans een uitste kende verkeersweg aangelegd en nabij de nieuwe sluis is bovendien een parkeerplaats „in wording". Ook andere, belangrijke objecten kwamen ge reed en zo is deze Zeeuwse badplaats reeds bij vele vacantiegangers be kend nog belangrijk aantrekkelijker geworden. Sinds de Februari-ramp had ook Cadzand met vele moeilijkheden te kampen. Er moesten werkzaamheden uitgevoerd worden aan de zeewering, bunkers werden opgeruimd en weg- verbetering stond op het program ma. Verschillende werkzaamheden moesten in de zomermaanden worden uitgevoerd, met helaas als gevolg, dat de badplaats in het seizoen nogal eens een rommelige aanblik opleverde. De ze periode behoort thans tot het ver leden. Een belangrijk aandeel in deze wer ken had uiteraard de Rijkswater staat. „Gelukkig toonde deze instan tie begrip voor de belangen van Cad zand als recreatie-gebied", zo ver klaarden de burgemeester van deze femeente en die van Re'cranchement, e heer J. A. Leenhouts. „Het verdwij nen van het haventje betekent natuur lijk een verlies, maar het was nood zakelijk en gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer". Een voro het „havengebied" be langrijk besluit werd nog onlangs door de raad genomen. Het boven grondse net van de electriciteitsvoor- ziening zal hier verdwijnen en voorts zullen trottoirs worden aangelegd, aan weerszijden van de nieuwe weg in dit gebied. Op het gebied van wegen bestaat er overigens ook in Cadzand, evenals elders in West Zeeuwscli-Vlaanderen, een om het voorzichtig uit te druk ken lichte ontstemming. WEG AFGE SLOTEN De provinciale weg Sluis-Potjes is namelijk afgesloten, in verband met herstelwerkzaamheden. In „Het Land je van Cadzand" vraagt men zich algemeen af, waarom dit juist in het hoogseizoen moest gebeuren. Het ook voor deze streek belangrijke toerisme ondervindt hiervan in ernstige mate tegenslag. Met name^ is dit ook van belang voor de badplaats Cadzand, waar men vanzelfsprekend ijvert voor een bevorderen van het vreemdelin genverkeer. In dit verband kon de heer Leen houts met genoegen mededelen, dat bijvoorbeeld bij de grondex- ploitanten steeds meer begrip ontstaat voor de door de gemeen te gemaakte plannen voor een verdere ontwikkeling van het kustgebied. (Vervolg op pag. 2) Koningin bracht bezoek aan manifestatie E 55 Tochtje met kabelzweefbaan Donderdagochtend heeft H.M, de Koningin een informeel bezoek ge bracht aan de „E 55". Omstreeks negen uur arriveerde zij in gezelschap van haar particulier secretaresse, mevr. N. Smitt-Avis, aan de hoofdingang, waar zij door de organisator van de manifes tatie, de heer Kleiboer, werd begroet. Koningin Juliana had een lijstje sa mengesteld van de stands en beziens waardigheden, die zij graag wilde zien. Bovenaan dit lijstje stond een tochtje met de kabelbaan. Aangezien door het vroege uur nog niet veel bezoekers aanwezig waren, was er voor het gezelschap tijd genoeg om alles te bekijken, waarbij de Ko ningin herhaaldelijk blijk gaf van be wondering voor deze tentoonstelling. gekozen, namelijk een inkrimping van de loonschaal, kan door de regering niet worden aanvaard, omdat zij de ze in strijd acht met liet bezoldi gingsbesluit burgerlijke rijksambte naren. Voorts acht de regering deze opzet niet verantwoord ra verband met ernstige repercussies, welke handha ving van deze regeling naar haar oordeel tengevolge zou hebben. De fekozen opzet kan daarom niet wor- en gehandhaafd en de regering heeft besloten dat de hierop geba seerde regeling wordt ingetrokken. Dit betekent niet, dat de belangrij ke verbeteringen van lonen bij de giro thans zijn uitgesloten. Zo zullen de jeugdlonen van 18-, 19- en 20-ja- rigen, werkzaam in de functie van employé derde klas, conform de mo gelijkheden, neergelegd in het B.B.B. R.A., blijven vastgesteld op de be dragen die voorkomen in de op 6 Ju ni gepubliceerde regeling. Ten aanzien van 21-jarigen en ouderen zal P.T.T. zich moeten be- Eerken tot de binnen het kader van et B.BJ3.R.A. vastgestelde moge lijkheden. Het personeel dat sinds 6 Juni is aangenomen op de door de regering te hoog beoordeelde bedra gen, zal deze gedurende zes maanden kunnen behouden. Daarna zullen de in het contract opgenomen voorwaar den in overeenstemming moeten zijn met de door de regering aangegeven regeling. De verbeteringen in de pro motiemogelijkheden die in de kan toor-order van 6 Juni worden ver meld, blijven Het weer in Europa Volgens de rapporten van Donderflag- avond 19 uur: Kopenhagen, licht bewolkt. 28 gr. Amsterdam, licht bewolkt, 24 gr. Londen, regen. 29 gr. Luxemburg, licht bewolkt. 22 gr. Parijs, onweer, 28 gr. Bordeaux, regenbui, 26 gr. Grenoble, zwaar bewolkt, 29 gr. Nice, zwaar bewolkt, 26 gr. Genève, nevel, 26 gr. Zürich, regenbui, 23 gr. Locarno, licht bewolkt. 29 gr. Berlijn, zwaar bewolkt. 28 gr. Frankfort, onweer. 28 gr. München. regenbui. 21 gr. Wenen, regen. 26 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt. 21 gr. Rome, licht bewolkt. 32 gr. RUSTIG WEER Veranderlijke bewolking met in de ochtend hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. weinig wind. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. 16 Juli Zon Maan op 4.40 op 1.09 onder 20.55 onder 18.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1