Leden van de Gezondheidsdienst hebben geen invloed Zuid-Pacificcommissie doet in velerlei opzicht goed werk NEDERLAND HEEFT LAAGSTE STERFTECIJFER AAN T.B.C. EX-KONING SIMEON VAN BULGARIJE WERD 18 JAAR AUSTRALISCH KLEINDUIMPJE MET ROZIJNEN... DONDERDAG 14 JULI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 EEFDESE VEEHOUDER VECHT VOOR RECHT (I). Wet dwingt tot lidmaatschap zonder bevoegdheden (Bijzondere correspondentie). De strydlust van de veehouder G. W. Voortman aan de Elzerdijk in Eefde lijkt onblusbaar. Al sinds 1952 heeft hy ernstig verschil van mening met de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Gelderland bij de Wet de bestryding van de rundvee-tuberculose opgedragen over hel plaatsen van een handtekening als bezegeling van het lidmaatschap van de Stichting. Het zijn geen bezwaren van principiële aard, die deze een voudige mede-eigenaar van een welvarend en kwalitatief hoog aangesla gen boerenbedrijf tot strijd hebben opgeroepen. Het is slechts de vrees overgeleverd te zijn aan een instantie, die hij niet kent en vertrouwt, die hem er van weerhoudt om zijn handtekening te plaatsen onder het formu lier, dat zijn (verplichte) aanmelding als lid van de Gezondheidsdienst in houdt. Zijn weigerachtige houding heeft deze veehouder die een der eersten in zijn omgeving was, die zelf de t.b.c.-bestrijding ter hand nam reeds talloze malen voor de rechte r gebracht. Zelfs de Hoge Raad heeft zich met zyn problemen beziggehouden. Maar zyn bezwaren heeft geen enkel gerechtelijk college tot nu toe k unnen delen. Boete en dwang om te tekenen, slechts dat is er tot nu toe voor de veehouder uit de bus ge komen. Verkoop van zijn beste beslag vee het beste in de gehele gemeente Gorssel zeggen kenners hangt hem boven het hoofd, maar de heer Voortman wil zich door die dreiging niet uit het veld laten slaan. Hij houdt bij dik en dun vol, dat hij zijn vertrouwen aan de Gezondheidsdienst niet kan geven voor en aleer de sta tuten van de stichting via de Staats courant openbaar zijn gemaakt. Deze eis is in de strijd, die de heer Voort man met nog enkele Eefdese veehou ders voert, het zwakke punt. De vraag is namelijk of het nodig is, dat de statuten van de Stichting Ge zondheidsdienst voor Dieren in Gel derland aan een Koninklyke Goed keuring onderworpen worden. Een stichting is bij de Wet nog niet ge regeld. Hier en daar noemt de Wet de stichting, maar verder gaat de Nederlandse wetgeving (nog) niet. Een stichting kan worden opgericht zowel bij onderhandse als by notarië le akte Vereist is slechts, dat een vermogen (een gulden is bijvoorbeeld reeds voldoende) wordt afgezonderd, dat er een ideëel doel is (in het on derhavige geval de rundveetubercu- lose-bestrijding) en dat de aanwijzing van een bestuur, regeling van de op volging en de plichten en bevoegd heden van de bestuursleden geregeld zyn. Als regel kent een stichting geen leden. Maar de Stichting Gezond heidsdienst heeft daar wel ruimte voor gelaten. Op grond van het Be sluit van 1943 bekrachtigd door de Wet van 1952 is het zelfs zo, dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bevoegd is om het lidmaatschap van de Stichting ver plicht te stellen voor een ieder, die vee houdt. In de oorlogsjaren is van de bevoegdheid geen gebruik ge maakt, maar na de oorlog heeft de minister haar gaarne gehanteerd. In overleg met de Stichting van de Landbouw, die zich belast heeft met de organisatie van de Gezondheids diensten, heeft de minister na 1945 provinciegewijs een verplicht lidmaat schap doorgevoerd zodra het aantal vrijwillige aansluitingen in de betref fende provincie ongeveer 90 procent had bereikt. Sinds 1950 is de situa tie zo, dat in alle provincies voor veehouders de plicht geldt om lid te zijn van de Gezondheidsdienst. De aangesloten boeren komt ech ter geen enkele invloed toe. De Ad vocaat-Generaal bij de Hoge Raad mr. 's Jacob geeft dat volkomen toe Hr. Ms. „Wakepul", een fregat van de Britse Middellandse Zee-vloot, is in de haven van Malta aangekomen met als sleep een Amerikaans am- phibie-reddingsyliegtuig, dat na een reddingsoperatie op volle zee door de bemanning werd verlaten. Na een ra dio-oproep om medische hulp voor een ernstig zieke aan boord van het koop vaardijschip ,.JLas Piedras", 18 mijl ten Oosten van Malta, steeg de Ameri kaanse machine op van het vliegveld in Tripolis. Tijdens' de „landing" raak. te het vliegtuig evenwel beschadigd zodat de bemanning op haar beurt aan boord van het schip moest wor den genomen en in Syracuse aan land werd gezet. Het vliegtuig werd toen achtergelaten. Op order van de op perbevelhebber van de Middellandse Zee-vloot voer later de „Wakeful" naar de verlaten machine toe, bracht vlootpersoneel als runners aan boord van de vreemde sleep en koerste zo met een geringe snelheid naar Malta, waar bij aankomst op de rede deze foto werd gemaakt. in zijn conclusie tot verwerping van het beroep van de heer Voortman. De veehouders mogen wel betalen, maar hun is geen gezag op de gesties van de stichting toegekend. De heer Voortman verlangt dat in zekere zin gezien zijn persoonlijke ervaringen in de afgelopen jaren. Hy verzet zich daarom tegen het plaatsen van de handtekening. Hij wil weten waar hij aan toe is en vraagt daarom publicatie van de sta tuten van de Stichting in de Staats courant, wat inhoudt dat Koninklij ke Goedkeuring op de statuten is gegeven. Wel leden. De Hoge Raad vindt dat niet no dig. Hij aeelt niet de mening varf de heer Voortman, dat de Stichting Gezondheidsdienst geen stichting kan zijn omdat zij leden kent en trekt daarom ook de rechtspersoonlijkheid van de stichting niet in twijfel. Let terlijk wordt in de conclusie van mr. 's Jacob opgemerkt, dat niet kan worden afgeleid dat een stichting als de onderhavige (bedoeld wordt de Stichting Gezondheidsdienst) niet als een wezenlijke stichting zou zyn te beschouwen en derhalve rechtsper soonlijkheid zou missen enkel omdat zij leden kent. De kenmerken van een niet wezenlijke stichting zijn hier niet aanwezig, zo vervolgde de conclusie. Van enig winstoogmerk is geen sprake, terwijl ook de aard ha- rer organisatie, zoals die uit de sta tuten naar voren komt, geenszins dwingt tot de conclusie, dat hier in wezen sprake zou zijn van een vere niging of associatie. Mr. s'Jacob haalt ook nog even de memorie van toelichting op het wetsontwerp Stich tingen aan. Hij schrijft, dat uit deze memorie niet blijkt, dat de regering van oordeel zou zijn, dat aan een stichting, die leden kent, alleen op die grond rechtspersoonlijkheid zou moeten worden ontzegd. Eerder valt daaruit op te maken zo zegt de Advocaat-Generaal, dat de stichting met leden wel degelyk bestaanbaar wordt geacht, in net bizonder waar het gaat om wat de memorie aan duidt als overheidsstichtingen waar onder, de onderhavige gezondheids diensten moeten worden gerang schikt. Hierbij komt nog, dgt de Wet bestrijding tuberculose onder het rundvee duidelijk de aanwezigheid van leden ook bij de stichtingen, waarbij rundveehouders aangesloten moeten zijn, veronderstelt. Handtekening De Gezondheidscommissie van die ren van de Stichting van de Land bouw lichtte ons in, dat de veehou ders wel degelyk verplicht zijn om hun handtekening te plaatsen. In de door de minister van Landbouw goed- fekeurde statuten van de gezond- eidsdiensten is namelijk bepaald, dat de veehouder zich bij de Gezond heidsdienst moet aanmelden door middel van een door hem onderte kende opgaaf. De veehouder verplicht zich hiermede de voorschriften voor de t.b.c.-bestrijding te zullen opvol gen. Juridisch dus lijkt het, dat de heer Voortman in het ongelijk staat. Maar zyn zaak heeft nog een andere kant. Het is juist die, welke bij zyn col lega's de sympathie voor zijn strijd wegdraagt. Zijn niet toegeven aan de dwang om het aanmeldingsformulier voor het lidmaatschap van de Ge zondheidsdienst te tekenen, vloeit niet voort uit koppigheid, egoïsme of con servatisme. Zijn houding ten opzich te van de Gezondheidsdienst in Gel- derland is hem ingegeven door voor hem onprettige ervaringen. Daarop komen we in een tweede artikel te rug. Waarschijnlijk tengevolge van het ontploffen van twee gascylinders in de keuken brak een zware brand uit in een hotel in Kopenhagen. Het vuur greep in het houten gebouw zo snel om zich heen, dat er geen tijd meer was de bezittingen van 'n aantal gas ten te redden. Persoonlijke ongevallen deden zich echter niet voor. GUNSTIGE RESULTATEN Niettemin nog tal van problemen Het gaat met de T.B.C.-bestrijding in Nederland nog steeds goed] De sterfte bedroeg in 1954 slechts 7,5 per 100.000 inwoners, waarmee vvy voor het eerst het laagste sterftecij fer hebben van de gehele wereld. Dit zei de voorzitter A an de Koninklijke Nederlandse vereniging tot bestrij ding der tuberclose, dr. M. R. Heyn- sius van der Berg in de Dinsdag in Utrecht gehouden jaarvergadering. Tien jaar geleden overleden in ons land meer dan 5000 mensen per jaar aan t.b.c. en in 1954 slechts 800. Al is dat minder dan er aan verkeersonge vallen komen te overlyden, het is naar de mening van dr. Heynsius van der Berg nog een belangryk aantal en de t.b.c. eist op de leeftijd van 20 tot 30 jaar nog tien procent van alle overledenen op. Bovendien komen er nog jaarlyks 10.000 nieuwe gevallen bij. Het aantal patiënten, dat ontijdig zijn sanatóriumkuur afbreekt, is stijgende. Hierdoor komen vele patiënten on- genezen naar huis, waar zij weer een bron van besmetting voor anderen kunnen zijn. In ons land zyn zo al enige epideinietjes voorgekomen, doordat besmettelijke t.b.c.-patiënten in een nog onbesmette omgeving de infectie hebben verspreid. Als tweede probleem noemde de voorzitter de bestemming van de lege bedden, die thans in de sanato ria zijn. Het opnemen van patiënten uit andere landen, waar plaatsgebrek heerst, levert financiële moeilijkhe den op. Thans wordt onder het oog gezien, de mogelijkheid om patiënten op te nemen, die aan andere ziekten lijden. Nederland mag zich verheugen in een uitstekend werkende sanato rium-verzekering, waarbij ongeveer driekwart van de bevolking is aan gesloten. Maar helaas, aldus spreker, komen de aangeslotenen slechts spo radisch uit de middenstand. Als laatste probleem noemde de voorzitter de nazorg, de zorg voor de uit sanatoria ontslagen patiënten om deze weer aan het werk te krijgen. Misschien moge door het huidige personeelstekort het vraagstuk min der acuut lijken, toch achtte spreker het een belangryk vraagstuk, omdat het de kwestie betreft de oud-patiënt aan dat werk te helpen, dat niet schadelijk is voor zijn gezondheid. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l!llll!lllllllllllllllllliilllllllllllllll| Frans of Vlaams In een rede ter gelegenheid s van de Guldensporenherden- s king heeft burgemeester Craey- beck.x van Antwerpen gezegd, E dat in Brussel, dat krachtens zijn oorsprong in hoofdzaak Vlaams is, de laatste taaltelling s een achteruitgang van de Vlaamse cultuur te zien heeft p gegeven. De Brusselse voorste- den worden in haar Vlaams be- |j dreigd. Als de regering geen M §j rechtvaardige maatregelen p E neemt, zal Brussel voor Vlaan- E deren verloren gaan. Craeybeckx eiste gelijke rech- js i ten voor het Vlaamse onderwijs p in de hoofdstad. „Zij, die van p Brussel de tweede Franse stad van Europa willen maken, be- e wijzen het land een slechte M e dienst". Wij slaken geen noodkreet, al- dus de burgemeester, maar doen een oproep en wij zullen ook de H e strijd om Vlaams Brussel win- p nen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH De universiteit van Californië heeft bekend gemaakt, een apparaat te heb ben ontwikkeld waarmee de ouderdom kan worden gemeten van materiaal, dat is gevormd in de periode tussen het ontstaan van de aarde en ongeveer 100 millioen jaar geleden. Volgens deze be kendmaking zullen geologen nu in staat zijn belangrijke inlichtingen te verkrijgen over de vorming en ontwikkeling van de LEVEN IN BALLINGSCHAP Zal hij ooit de troon bestijgen? Kort geleden werd de aandacht van de over de hele wereld verstrooide Bulgaarse emigranten op Madrid gericht, waar het hoofd van hun ko ningshuis, tsaar Simeon n zijn 18e verjaardag vierde en daardoor meer derjarig werd. Hij is de enige zoon van tsaar Boris Hl uit het geslacht Saksen-Coburg-Gotha, die in 1943 onverwachts aan een hartaanval was overleden. Hij werd als zevenjarige knaap midden in de tweede wereldoorlog tot tsaar van alle Bulgaren geproclameerd. Voor de minderjarige heerser leid den zijn oom Prins Kyrill, de universiteitsprofessor en politicus Dr. Bodag Filof en luitenant-generaal Nikola Michof de staatszaken. Na het commu nistische oproer op 9 September 1944, enkele dagen voor de intocht van het Rode Leger, werden de regenten gevangen genomen, voor een krijgs raad gebracht en ter dood veroordeeld. De nieuwe regering Kimon Geor- ;ief, geleid en gecommandeerd door le uit Rusland teruggekeerde leider van het rode vaderlandse front, Di- mitrow, vertrouwde tot aan de val van de monarchie 't regentschap toe aan een volgzaam geleerde. De knaap woonde met zijn zuster en zijn moe der tsarina Joanna nog tot aan de oprichting van een volksrepubliek op het slot Wranja, in de nabijheid van de Bulgaarse hoofdstad, totdat ze toestemming kregen om naar Egypte te reizen. Tenslotte verhuisde de fa milie naar Spanje, waar ook de Ita liaanse dynastie zich na haar afdan king gevestigd heeft. Want de moe der van de thans achttienjarige, is een dochter van de inmiddels overle den Italiaanse koning Emanuel. Het meerderjarig worden van tsaar Simeon H werd in Madrid met een familiefeest gevierd. In de jaren van haar verbanning heeft de koninklyke familie zich van alle politieke ver klaringen en handelingen onthouden. VERHOGING VAN LEVENSSTANDAARD Malaria een groot probleem Zojuist zijn in Noumea weer de 16 deskundigen op wetenschappelijk en technisch gebied byeen geweest om verder te werken aan de verhoging van de levensstandaard van de volkeren van de Stille Zuidzee.. Drie uit al le zes in de Zuid-Pacific-Commissie zitting hebbende landen: Australië, Nieuw Zeeland. Engeland, Nederland, Frankrijk en de Verenigde Staten. In het byzyn van de vertegenwoordigers van de UNESCO, de FAO en de Wereld-ezondheids-Organisatie hebben zij rapport uitgebracht over de in het afgelopen jaar gemaakte vorderingen. De agenda van deze bijeenkomst i De primitieve oude landbouw-metho- was indrukwekkend. den moeten, zij het dan ook heel ge- In de eerste plaats stonden de ver dere ontwikkeling van de visserij, de rijstbouw en dekokosnotenindustrieop het programma zaken die de grondslag vormen van het economisch leven van deze verspreide eilanden groep. Verder het invoeren van nieuwe be langrijke gewassen, de ontwikkeling van de koraal-atols, de bestrijding van plagen en ziekten in de landbouw, in het bijzonder van de neushoorn-ke ver, de verbetering van het diëet van de eilandbewoners, de malariacontrö- le. het vormen van coöperatieve ver enigingen, de ontwikkeling van de li teratuur en nog veel. De wereld van de Stille Zuidzee is niet langer de droomwereld van on beroerde eilanden waarop de bewo ners een paradijsachtig bestaan lei den. De oorlog heeft deze eilanden aange raakt niet alle goede en minder goede gevolgen van dien. Primitieve methoden De traditionele „copra economie" met alle daaraan verbonden risico's van misoogst en gebrek aan vraag op de wereldmarkt moei. doorbroken worden. Zodoende heeft men >eds met suc ces cacao ingevet., Koffie werd reeds geïntroduceerd in Nieuw Cale- donië en Australisch Nieuw-Guina, terwijl ook de banaan en de peper hun zegetocht zijn begonnen. leidelijk aan, door meer moderne wor den vervangen. Iets waarbij men vaak een grote weerstand te ovenvinnen heeft. Ook de productie van vlees om meer proteïne, aan het diëet toe te voegen, is een groot, probleem. Alleen Nieuw Caledonië heeft een voldoende vee stapel om aan de behoefte te vol doen. Het is de Nederlandse deskimdige H. van Pel, die de visserijkant van de ze behoefte aan proteïne verzorgt. Be tere schepen voor de visvangst en het aanleggen van visvijvers voor water- vis staan hier op het programma. Ongezonde taboe's Op het gebied van de zorg voor de gezondheid hebben de artsen te kam pen met diep ingewortelde taboe's en oud bijgeloof, zoals het verbieden aan vrouwen in blijde verwachting om proteïnerijk voedsel te gebruiken. De gevreesde tropische ziekte fram- boesia heeft men practisch reeds on der de knie, terwijl voor de tuberculo sebestrijding verschillende sanatoria worden gebouwd. Malaria is vooral in Melanesië nog een groot probleem. Een goed voorbeeld van Westerse gezondheidszorg der laatste jaren vormen de Marquesas. Toen de eersle Europeanen op deze idyllisch' eilan den, kwamen leefden er 60 000 nboor- lingen. Door de Westerlingen meege brachte ziekten decimeerden de be- komt uit de schone volking, zodat er by het uitbreken Zuid-Australische van de tweede wereldoorlog nog maar 2.500 mensen op deze eilanden leef den. Thans is hun aantal echter weer gestegen tot 4.000. Belangwekkend is het hoofdkantoor voor de sociale ontwikkeling, dat in Sydney gevestigd is. De hobby van directeur H. E. Maude is de vorming van coöperatieve ver enigingen. Zelf heeft hij op de Gilbert en Elli-eilanden enige zeer succes volle coöperatieve verenigingen ge vormd. Deze afdeling voor sociale ontwikke ling heeft een litteratuurbureau, een Daarmee is echter nog niet gezegd, dat de jonge koning het eens is met de gebeurtenissen, aie tot de oprich ting van de Bulgaarse republiek leiaden. Sprekend zijn vader Tsaar Simeon H is een slanke, rij zige jonge man, die sprekend op zijn vader lijkt. Hij behoort tot de Bulgaarse-orthodoxe nationale kerk, terwijl zijn naaste familieleden ka tholiek gebleven zijn. Evenals zijn vader werd hij in Sofia geboren, waar hij ook de eerste klassen van de la gere school bezocht. Intussen kreeg hij onderricht in de gymnasiale vakken en in vreemde moderne talen, vooral in Spaans, Duits en Frans. Het is interessant dat zijn stamboom verwantschap ver toont met de Bulgaarse tsaar Simeon I, die van 893 tot 927 n. Chr. regeer de en de Slavische apostelen Cyrillus en Methodius ondersteund heeft. De bloedverwantschap is van deze tsaar Simeon via de Byzantijnse keizers, de Hohenstaufen, Castiliërs, Habsbur- gers en Bourbons tot het laatste Ita liaanse koningshuis na te gaan. Welk lot voor de erfgenaam van een trot se naam is weggelegd, blijft hem en zijn aanhangers nog verborgen. Bulgarije ligt tegenwoordig in hek Russische blok, waarvoor het een grote strategische betekenis heeft in het gebied van de Dardanellen. Of hij eens weer de troon zal bestijgen, hangt af van onberekenbare factoren van de grote politiek. De Bulgaarse monarchisten zyn er echter van over tuigd, dat een sterke meerderheid van het volk de terugkeer van de koning wenst, zodra het in vrijheid daarover kan beslissen. filmafdeling met leerzame films over gezondheidszorg, eenvoudige huizen bouw. verpleging, erosie van de grond, nuttige dieren en onderwijs en ook een „radio bibliotheek" waaruit de verschillende plaatselijke radio sta tions op de eilanden kunnen putten. (Van onze Australische Correspondent Hoe wordt niet, door de jaren heen, oud en jong geboeid door de altijd weer nieuwe ge schiedenis van het dap pere Kleinduimpje, da' heel listig een spoor van kiezelsteentjes achter zich liet om di weg naar huis terug te kunnen vinden. Kleinduimpjes bestaan vandaag aan de dag nog. Dit is de geschiedenis van een Australisch Kleinduimpje, dat langs 'n weg van 16.000 lan ge en droge kilometers 'n enorm rozijnenspoor 7 'iter zich legt. Con Doecke heet dit induhnpje. En Hij hoofdstad Adelaide. Vjjf weken 13 hij hu al onderweg met zijn kisten rozijnen en zijn pakken kookboeken met recepten voor ro- ijnentaart Dwars door het dom en soms dode hart van Australië trekt dit Kleinduimpje. Van Adelaide naar Alice Springs in het midden van dit werelddeel en van daaruit naar Dar win aan de Noordkust. Dan verder naar de mijnstad Mount Isa, waar de immigranten uit Nederland de voet balclub ,JloTlandia' hebben, het schaars be volkte land langs de Golf van Carpentaria en du.i zig-zag door Queensland en Ne wK South Wales. Dit moderne Austra lische Kleinduimpje is namelijk begaan met het nogal harde lot van de oud-strijders uit de laatste oorlog, die langs de bovenloop van de Murray rozijnen- druiven gaan kweken en die een zware tijd hebben om de zaak aan de gang te houden. Hij heeft de rozijnen uit eigen zak betaald, evenals de recepten, want hij gelooft, dat ieder schoolmeisje een potentiële rozjjneti- taart-bakster is, en zo doende straks die oud strijders zal kunnen helpen. Langs .wervende Austraal -u cgerstam- men en langs afgelegen boederygaat zijn ro zijnen-spoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9