Onvermoeibare Wim van Est vaagde in één etappe zeventien minuten achterstand weg GLORIEUZE NEDERLANDSE ZEGE IN TOUR DE FRANCE Furieus sprintende debutant Hinsen won rit tot verbazing van vriend en tegenstander Goddet riep Pellenaars uit tot de beste ploegleider van de Ronde van Frankrijk GAUTHIER, KNECHT VAN BOBET, KON TEMPO NIET DRUKKEN JOUR-DE-FRANCE-FILM 1955, LOCOMOTIEF PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 14 JUU 1955. (Van een speciale verslaggever) Een gloriedag voor de Nederlandse ploeg aan het einde van de zevende étappe van Zürich naar Tho- non-Les-Bains, zoals onze kleine wielerwereld er nim mer een heeft beleefd in de geschiedenis van de Tour de France, zo kunnen kort en krachtig de prachtige successen van Jos Hinsen, Wim van Est en Wout Wagf- mans in het vriendelijke badplaatsje aan het Meer van Genève worden samengevat. De 24-jarige debutant in de Tour de France, de aan de Belgisch-Brabant se grens woonachtige Jos Hinsen won op de lange rechte laan van Thonon- Les-Bains tot verbazing van vriend en tegenstander de sprint van het ne gental en Wout Wagtmans slaagde er in, dank zij een furieuze spurt aan de kop van het peloton, waarbij hy alleen de razensnelle Poblet en verder Oc- kers voorrang moest geven, de groene trui te behouden. Wim van Est in de gele leiderstrui van het algemeen klassement, Wout Wagtmans drager van de groene trui als nummer een in het algemeen puntenklassement, Jos Hin sen won voor de Nederlandse ploeg de eerste étappe in deze ronde. En in het algemeen ploegenklassement is Nederland van de zesde naar de vierde plaats gestegen. Dank zij een schitterend geslaagde, zeer vroege uitlooppoging van Wim van Est met Walkowiak, Fan- tini en Dacquay, bij wie zich later Jos Hinsen, Gau- thier, Stablinski, Caput en Hoorelbeke voegden, kon dit negental een tijdwinst boeken van niet minder dan 17 minuten 33 sec., precies voldoende voor Wim van Est om de gele trui aan Antonin Rolland op verrassen de wijze te ontfutselen. De kleine Nederlandse kolonie was uitgelaten van vreugde en Pellenaars, van wie Jacques Goddet onlangs nog had verklaard, dat hy hem de beste ploegleider van de Tour vond, kwam handen te kort om de gelukwensen in ontvangst te nemen. De organisatoren en de Franse en buitenlandse journa listen waren in het eerste ogenblik een beetje overbluft door deze fantas tische resultaten van de Nederlandse équipe, welke zeer zeker voor een be langrijk deel te danken zijn aan de teamgeest en de straffe discipline. Jos Hinsen heeft de lange sprint op onbetwistbare wijze gewonnen. Er was geen twijfel aan mogelijk, dat 't wiel van de jongen uit Rijckevorsel 't eerst over de eindstreep was gegaan, want nauwelijks een seconde later klonk het al door de luidsprekers: Hinsen vainqueur de l'étappe Tho- non-Les-Bains (Hinsen, winnaar van de étappe te Thonon-Les-Bains)En dan te bedenken, dat deze knaap, die over een uitstekend humeur beschikt en mentaal voor de ploeg zijn ge wicht in goud waard is, enkele kilo meters voor de eindstreep op de kron kelende weg langs het stille meer, doodeenvoudig werd gelost, toen het groepje 't tempo met uiterste krachts inspanning had verhoogd, om op Sta blinski te jagen, die met een harde demarrage zijn acht lotgenoten van meer dan 200 km trachtte kwijt te ra ken. En toen onder aanvoering van Wim van Est de Fransman weer was bijgebracht, viel het groepje even stil. Die enkele seconden waren voldoende voor Hinsen om weer contact te krij gen. Dat gebeurde op het lichte heu veltje, niet ver van de eindstreep. Op de laatste 50 meter heeft hij er alles uitgeperst, wat hij nog in zijn li chaam aan reserves over had. Met schokken ging het bovenlichaam over het stuur en terug. Met een ruk trok hij het voorwiel over de streep; hij had gezegevierd. Een lachende Wim van Est, die als zesde van het groepje binnenstormde ging onmid dellijk zijn kameraad gelukwensen. De gebruikelijke ceremonie voor het huldigen van de étappe-win naar volgde. Twee meisjes in de klederdracht van Savoye boden hem de bloemen en het speciale vaantje, bestemd voor de win naar aan. Gearmd met de beide schonen doorstond de sympathie ke renner het kruisvuur van vra gen, welke de journalisten hem stelden. Tientallen camera's klik ten, film-operateurs draaiden me- Ronde van Frankrijk 1955"" 8°ETAPPE14 JUU ters film, radio-reporters sleur den Hinsen mee naar de micro foon. Intussen wachtte Wim van Est rus tig langs de kant van de weg op de komst van het peloton. Een klein groepje Hollanders stond om hem heen. De chronometers waren inge drukt. Zou Wim van Est de gele trui hebben veroverd? Bij het vertrek te Zürich stond hn op de zeventiende plaats in het algemeen klassement met 17 min. 8 sec., achterstand op de leider Antonin Roland. De seconden werden minuten, de minuten werden een kwartier. De spanning steeg tot het uiterste. Zeventién minuten werd er geroepen. Nog zeven secon den. Men stond hardop te tellen. Ja. Wim van Est had de gele trui. En juist op dat ogenblik kwam in de ver te het pelotoi» in gesloten formatie opdagen. Toen Poblet als eerste over de streep rolde bleek het verschil ze ventien min en 33 sec te zijn. Met een verschil van 25 sec op Antonin Rolland had onze landgenoot dus de eerste plaats in het individuele klassement veroverd. Ook voor Wim van Est volgde de bekende plechtigheid. Met bloemen natuurlijk, met een zoen van de we reldkampioene in 't harmonicaspelen Yvette Horner, maar vooral ook met het aantrekken van het gele tricot. „BRAVO WIM". Antonin Rolland kwam op Wim van Est toe. Zijn ogen waren zwart van het stof en het zweet. Zijn gele trui vol vuile vlekken. „Bravo, Wim" en de Fransman gaf Van Ést de hand. En nogeens riep hij uit: „Bra- Hein van Breenen zong uit volle borst aria's uit opera „Tosca" De slag was al vry gauw en verrassend begonnen. Nadat de karavaan uit Zürich was vertrokken onder zware regenval, die de détails van het land schap aan het oog onttrok, ging in Gettnau, op 66 Ion van de start, de kreet door de rijen volgers: er zyn er vier weg. Spoedig waren de namen bekend: Walkowiak van de Noord Oost Centrale-ploeg, Dacquay van Ile-de-France, de Italiaan Fantini ende Nederlander Wim van Est. De vier vluchtelin gen vergrootten hun voorsprong, die aanvankelijk slechts 25 seo had be dragen over een afstand van enkele kilometers tot een minuut en tien se conden. Ploegleider Pellenaars zond een boodschap naar voren, dat „Wim- me" geen dwaze dingen moest doen. Er waren nog ruim 200 km te r(jden. Hy moet zich, een dag voor de Alpen, vooral niet forceren. Maar „Wiltune" gaf een geruststellend antwoord. Hy zou wel oppassen, die oude rot van 't Brabantse Heike. Na 80 Ion jagen door het zwaar golvende Zwitserse heu velland, bedroeg de tijdwinst 2 min op een groepje van 5 man dat zich uit het wandelende peloton had losgemaakt. Er waren twee man van de equi pe Ile-de-France, Caput en Hoorelbecke. Verder de N.O.C.-man Stablinski, voorts de gebrulkelyke vazal van Louison Bobet, ditmaal Bernard Gauthier en wederom een landgenoot, Jos Hinsen, die zich de laatste dagen al een waardevolle kracht in onze ploeg had getoond. vo Wim, maar niet voor de rest van de Hollandse ploeg". Toen men Rolland vroeg, wat hy daarmede bedoelde, liet hij zich ont vallen, dat in het peloton alle Neder landse renners rond hem hadden ge reden, zodat hij geen bewegingsvrij heid had gehad en het tempo danig werd gedrukt. Trouwens, toen het tempo zo scherp werd naar beneden gedrukt, waren er moeilijkheden in het rennersveld gekomen. Croci-Torti was'er by betrokken. Gerrit Voorting ook. Louison Bobet kwam onze land genoot sussen. Maar waarschijnlijk begreep Voorting de Fransman niet en hy duwde hem ruw opzy. De ner vositeit was groot, vermoedelijk ook door het feit, dat de Franse nationale ploeg best een étappe-zege aan de Nederlandse ploeg gunde, maar er geen rekening mee had gehouden, dat de tijdwinst wel eens zo groot zou kunnen worden, dat de gele trui van Rolland in gevaar kwam. Uitslagen van de Ronde van Frankrijk 1. Hinsen (Ned.) 7.22.01. 2. Fantini (It.) z.t. 3. Caput (He de France) z.t. 4. Sta blinski (N.O.-Centraal) z.t. 5. Hoorelbeke (lie de France) z.t. 6. Van Est (Ned.) z.t. 7. Waikoviak (N.O.C.) z.t. 8. Dacquai (lie de France) z.t. 9. Gauthier (Nat.) z.t. 10. Poblet (Sp.) 7.39.34. 11. Ockers (Belg.) z.t. 1-2. Wagtmans (Ned.) z.t. 13. Darri- gade (Nat.) z.t. 14. Ex Aequo het grote peloton, waarin Louison en Jean Bobet, Dotto, Forestier, Geminlani, Mallejac, Rolland, Mahé (allen van de Franse na tionale ploeg) Adriaensens, Brankart, Close, de Bruyne, Impanis, Sorgeloos, Van Genechten en Van Steenbergen (allen België) en de rest van de Nederlanders. ALGEMEEN KLASSEMENS. 1. Van Est (Ned.) 40.34.29. 2. Rolland (Fr.) 40.34,54. 3. Hassenforder (NOC) 40.39.50. 4. Fantini (It.) 40.44.09. 5. Wagt mans (Ned.) 40.44.15. 6. Hinsen (Ned.) 40.47.15. 7. Fornara (It.) 40.47.56. 8. Ro- bic (West) 40.47.57. 9. Louison Bobet (Fr.) 40.4826. 10. Astrua (It.) 40.48.47. 11 Viet- ta (Z.O.) 40.48.55. 12. Van Genechten (Belg.) 40.49.19. 13. Impanis (Belg.) 40.49.34. 14. Jean Bobet (Fr.) 40.49.37. 15. Monti (It.) 40.49.39. 16. Mallejac (Fr.) 40.49.41. 17. Mahé 40.50.19. 18. Picot (West) 40.50.32. 19 Brankart (Belg.) 40.50.33. 20. Quentin (West) 40.52.54. 25. G. Voorting (Ned.) 40.56.45. 47. Van Breenen (Ned.) 41.04.03. 54 De Groot (Ned.) 41.09.48. 86. Nolten (Ned.) 41.39.21. 92 Van Dongen (Ned.) 41.45.02. 94. A. Voorting 41.51.17. 105. Haan 42.11.41. Door Couvreur (Belg.), Molineris (ZO) en Cain (gem. pl.) werd de strijd gestaakt. De Engelsman Jones en Diot (lie d'e France) kwamen te laat binnen. Er is nog geen beslissing genomen of zij verder nog mee mogen rijden. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT. 1. Frankrijk (121.13.43), 2. N.O. Cen traal (121.47.35), 3. Italië (121.49.15). 4. Ne derland (121.54.47), 5. West (122.10.59), Op een derde gedeelte van het tra ject hadden deze vijf man aansluiting gevonden met de koplopers. Met hun negenen konden zij gemakkelijk nog verder weglopen van het peloton, waarin Hein van Breenen zijn goede humeur weer eens liet bemerken door uit volle borst een van zyn geliefde aria's uit de opera „Tosca" ten bes te te geven, voorlopig hadden de vluchtelingen dus geen reden om zich ongerust te maken, of het moest zyn, dat ook Gauthier zich strikt aan de consignes van zijn aanvoerder hield en geen meter kop wenste te doen. Desondanks kon tot de eerste bevoor rading te Bern, waar de tribune van het autocircuit vol toeschouwers zat, een gangetje van ongeveer 40 km per uur worden gehandhaafd. Toen was, wat de kilometers betreft, de helft van het werk volbracht. Met een voorsprong van 17% minuut reed Wim van Est reeds lang en breed in de gele trui. Rollende donderslagen en een zich boven Fribourg ontlasten de onweersbui gaven het bergpanora- ma iets sinisters. Natuurlijk verheugden de Neder landers zich al op een mogelijke ver overing van de leiderstrui door Wim van Est. Het speet hun wel een beet je In Posieux, na 171 km rijden, te moeten constateren, dat de voor sprong van de leider nog maar 15 min bedroeg en daaraan kwam Wim van Est er dus nog ruim twee tekort om het begeerde geel te kunnen verwer ven. Gelukkig werd hy een beetje ge holpen door drie mannen van de Ile- de-France ploeg die herhaaldelijk pro beerden het tempo te verhogen. Ten eigen bate natuurlyk, want zij uilden zich maar al te graag losryden van de zes anderen. Van Est en Hinsen en natuurlijk ook de door Bobet meege stuurde bewaker Gauthier stonden hun echter geen drievoudig ploegsuc- ces toe. In Vaulruz, op 196 km van de start was het negental nog compleet en be droeg de gezamenlijke voorsprong weer 17 min en 10 sec. Nu volgde spoedig een scherpe afdaling naar Ve- vey aan het meer van Genève. Vijf uitvallers Verder ging het naar beneden naar het verrukkelijk gelegen Moü- treux, met zijn klimplanten in grote variatie langs huizen, bergwanden en zelfs langs de bruggen. De renners hadden daar echter geen oog vóór. Maar wie met een vaart van 60 tot 70 km per uur door bochten en vlak langs bonkige muren raast, moet men daarvoor wel verontschuldigen. „Allez-hop", riep de Franse douane- i... Ferdi Kiïbler van de Zwitserse ploeg, Roger Darrigade van de Franse ploeg en Pasquale Formana uit Italië leiden in de zesde étappe van Colmar naar Zürich, terwijl de Zwitser Kübler zich inspant in zyn woonplaats Zürich de overwinning te behalenOp het laat ste ogenblik evenwel, wordt hij over. troefd door de Fransman Darrigade, die de overwinning in de wacht weet te slepen. De PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT heeft het alleenvertoningsrecht gekocht van de TOUR-DE-FRAN- CE-FILM 1955 voor haar verspreidingsgebied in Zeeland. Voorlopig zijn reeds voorstellingen vastgesteld te Vlissin- gen, Middelburg, Goes, Terneuzen, Axel en Oostburg. De première gaat in het Concertgebouw te Vlissingen op Dinsdag 9 Augustus a.s., dus slechts 9 dagen na aan komst van de Tour in het Parc-dès-Princes te Parijs. Voor de wielersportliefhebbers dus een unieke kans om reeds zo spoedig na afloop van de aan de gang zijnde Tour-de-France, de Nederlandse renners en hun buiten landse rivalen aan het werk te zien. In deze film, uitgebracht door het Nederlands Sportfilm centrum te Rotterdam, zal speciaal het accent worden gelegd op de verrichtingen van onze Nederlandse ploeg. Men kan er dus zeker van zijn, dat de successen van Wagtmans, Hinsen en Van Est, uitvoerig op het cellu loid worden gebracht. 6. België (122.16.05), 7. Zuid-Oost (122.32.45), 8. Spanje (122.41.09. 9. Ge mengde ploeg (122.44.46), 10. Zwitserland (122.50.41), 11. Ile de France (123.02.55), 12. Zuid-West (123.06.10), 13 Engeland (123.07.11). PUNTENKLASSEMENT. 1. Wagtmans 87, 2. Poblet 87. 3. Van Est 113. 4. Robic 119. 5. Kübler 123. 6. Ockers 143. PLOEGENKLASSEMENT VAN DE ZEVENDE ETAPPE. 1. He de France 22.06.03. 2. Nederland 22.22.36. 3. N.O. Centraal 22.23.26. 4. Frankrijk 22.31.09. 5. Italië 22.40.38. 6 Ex Aequo 22.58.42. Spanje, België, Zwitser land, Gemengde ploeg, Westploeg, Zuid- Oost ploeg, Engeland. Uitwijzing Pools-Nederlandse vrouw (Slot van pag. 8) derschap kan terugkrijgen door een eenvoudige verklaring. Prof. Oud vroeg of de minister het element, dat de vrouw van Nederlandse origine is, wel voldoende in zijn overweging heeft betrokken. Minister Donker gaf de verzekering, dat het feit, dat mevrouw Weiher-Toet niet in ons land mag blijven, niet be rust op haar verhouding met baar zwager, doch op de overweging, dat zij pas met haar verzoek om asvl en met haar argumenten daarvoor is ge komen „nadat zij die verhouding had aangeknoopt". Iemand, die in lijfsgevaar verkeert, deelt dit onmiddellijk als hij of zij ons land binnenkomt aan de autoriteiten mede. Voor de minister hadden daar voor de motieven tot haar verzoek geen waarde. De publicatie in de dag bladen hebben de vrouw ongetwijfeld in ongelegenheid gebracht en de vraag is, of zij haar in Polen geen moeilijk heden zullen berokkenen. Dat de monstreert de lastige positie, waarin zij zich bevindt. Indien iemand geen gegronde reden heeft om asyl te vr3gen, doch hij ge draagt zich hier zo, dat hij in opspraak komt, dan zal hij asyl kunnen af- dwingen. De bewindsman had nog geen antwoord op deze moeilijkheid. Wel was hij van oordeel, dat de deur niet mag worden opengezet, om zó asyl te verkrijgen. Tot prof. Oud zei de minister, dat aan de permanente adviescommissie geen advies gevraagd is, omdat de vrouw om asyl had verzocht zij kwam daarvoor toch niet in aanmer king maar wel omdat zij van Ne derlandse origine is. In dergelijke ge vallen is het advies verplicht. Met het feit, dat zij Nederlandse is, is dus wel degelijk rekening gehouden. Het element van wegvluchten van haar echtgenoot zal misschien gewicht in de schaal hebben kunnen leggen als zij daarvan direct bij haar komst melding had gemaakt en als zij dit had aange voerd ter ondersteuning van een ver zoek om in ons land te mogen blijven. Zij is daar pas mee voor de dag geko men nadat zij relaties met haar zwa ger had aangeknoopt. Bovendien, zo eindigde mr. Donker zijn uiteenzetting; is er nog geen be gin v3n een serieus bewijs, dat de echtelijke omstandigheden van dien aard waren, dat zij een vlucht uit het echtelijk huis rechtvaardigen. Integen deel, de vrouw heeft in de eerste we ken niet over moeilijkheden in haar huwelijk gesproken. Ronde van Yerseke thans vastgesteld op 20 Juli. De Ronde van Yerseke om de Gro te Mosselprijs, die aanvankelijk was vastgesteld op Zaterdag 23 Juli, gaat op die datum niet door. Thans is deze wedstrijd definitief bepaald op Woensdag 20 Juli a.s. des avonds om half zeven. Reeds hebben verschillen de belangryke amateurs en onafhan- kelijken voor deze wielerwedstrijd in geschreven. Tariefherziening nieuwe individuele verzekering. Ingaande per 1 Augustus. De Nederlandse vereniging ter be vordering van het levensverzekering wezen deelde het volgende mede: De na-oorlogse tariefsherzieningen in het levensverzekeringbedrijf heb ben in de regel plaats genad door het aanbrengen van bepaalde correcties op reeds vóór de oorlog by de maat schappijen in gebruik zynde premie- tabellen. De maatschappijen zyn er thans toe overgegaan de techriische grondsla gen met de nieuwere ervaringen en verwachtingen in overeenstemming te brengen, doch in het algemeen met handhaving van het tariefniveau. De daarmede gepaard gaande her berekening der tarieven 13 inmiddels zover gevorderd, dat de nieuwe tarie ven voor de op 1 Augustus of later ingaande verzekeringen na 29 Juli bekendgemaakt kunnen worden. De omstandigheid, dat de maat schappijen de technische herzienin gen gelijktijdig invoeren betekent geenszins, dat de tarieven van alle maatschappijen voortaan aan elkaar gelyk zullen zijn, de eigen inzichten der maatschappijen hebben bij de herziening uiteraard een rol gespeeld. (Advertentie) Gele trui, groene trui, étappezege, LOCOMOTIEF wint allervvege loopt altijd lichterI Mwleleiwoorsport^oerism gebruik.j Locomotiefrijwielen worden U geleverd door Rijwielhandel „WIBRA" Nieuwe Haven 8, MIDDELBURG, Tel. 8807. beambte in Saint Gingolph, die veel te blij was. dat hij de Tour weer op zijn vaderlandse bodem terug had, om zich te bekommeren om paspoorten of auto-papieren van volgers. En „Allez-hop" riep Wim van Est zijn jonge makker Jos Hinsen toe, toen Walkowiak en Stablinski, de bel de vertegenwoordigers van de Noord- Oost Centrale ploeg op de laatste 20 km beurtelings probeerden er tussen uit te knijpen. Jos Hinsen zwoegde en sloofde mee, om dat te verhinde ren. En wat er op de laatste kilometers is gebeurd, is reeds verteld. Weer hebben vijf renners do strijd moeten staken. Hét waren Diot (Ile de Fran ce), Kain (Luxemburg), Jones (Gr.- Brlttannië), Molineris (Zuid Oost) en Couvreur (België). Het aantal uitvallers bedraagt thans 12 In totaal, dus bijna tien procent Stablinski (N.O.C.-ploeg) kreeg de prijs voor de strydlustigste renner in deze étappe. Willem II en N.A.C. aan de ivan Willem II en NAO hebben Woens dagavond in de competitie om hot landskampioenschap van Nederland een nelc-aan-nek-race ingezet. Wil lem II won namelijk op eigen terrein mot 81 van PSV en NAC, dat by Eindhoven op bezoek ging, kon een 25 overwinning in de annalen bij schrijven. Hierdoor Staan de Bredana- ren en de Tilburgers elk met vüf winstpunten aan de kop. De beide ploegen uit Eindhoven zijn op drie punten blijven staan. De stand luidt thans: NAC Willem n PSV Eindhoven Zaterdag worden de Willem H—NAC en PSV- gespeeld. 4 11 5 12- 8 5 9-7 3 7-9 3 6-10 wedstrijden -Eindhoven Tonido-dames kampioen van Zeeland De damesploeg van de handbalclub Tonido is Woensdagavond in 's Hee- renhoek door een 86 overwinning op het team van Walcheren kampioen van de le klasse van de afdeling Zee land geworden. Hoewel de dames van „Walcheren" onmiskenbaar over een betere speltechniek en -tactiek be schikten, bleek de productiviteit van de Tonido-dames aanmerkelijk gro ter. In de voorhoede van Tonido speelden enkele zeer schotvaardige speelsters, die het de verdedigsters van het Walcheren-doel te lastig maakten. Bij rust hadden de Tonido- speelsters reeds een 4—2 voorsprong bereikt. Na afloop van de wedstrijd sprak de heer A. Heijen, bestuurslid van de afdeling Zeeland van het Nederlandse haiidbalverbond in een sympathiek toespraakje zijn gelukwensen uit. De heer P. Bergs, trainer van „Wal cheren" sloot zich bij deze felicitaties aan. Ook de aanvoerster van het team van Walcheren Wenste het To- nido-elftal de kampioensploeg, van harte geluk. De dames van Tonido zullen gaan deelnemen aan do promotie-competi tie voor het district Zuid 2e klasse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4