f KLANKbüRV Kamer besprak de uitwijzing van Pools-Nederlandse vrouw Een premieverhoging voor verplicht verzekerden nog niet nodig geacht ILLEGALE VLUCHTELINGEN KRIJGEN NOG EEN KANS DONDERDAG 14 JULI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 GEEN RECHT OP ASYL Het Wereldgebeuren Malta Op het eiland Malta woont de 35- jarige ingenieur Dom Mintoff. Hij is een zoon van eenvoudige ouders en dat hij ingenieur kon wor den dankt hij aan zijn bijzondere be gaafdheid, waardoor het hem moge lijk werd studiebeurzen te verwerven. Dom Mintroff is een merkwaardig man omdat hij tegelijk anti- en pro- Engels is. Hij is anti-Engels, omdat hij windt dat de Engelsen, die sedert 1800 op het eiland de macht in handen heb ben, de eilandbewoners achteruitge zet hebben en hij is pro-Engels om dat hg van het Britse Rijk het toe komstig heil voor de 300.000 Malthe- zers verwacht. Op dit ogenblik is Dom Mintoff eerste minister van Malta. Hij kon dat worden omdat zijn partij de Labourpartij bij de jongste verkiezingen de meerderheid ver kreeg in het parlement. Aan het volk van Malta beloofde hij verbetering van de sociale toe standen, die in arbeiderskringen wei nig rooskleurig zijn, maar het verwer kelijken van die belofte is niet een voudig. In de eerste plaats is er een bevol kingsoverschot op het rotsachtige kleine eiland en daarnaast is Malta wat de productie van levensmiddelen betreft niet „self-supporting". Men beschikt er slechts over ruim 17.000 ha cultuurgrond. Hoewel die cultuurgrond tamelijk vruchtbaar en het klimaat voortreffelijk is, kunnen de boeren niet ale monden vullen. Voor de bevolking was het een grote uitkomst ,dat de Britse ma rine er een belangrijke basis ves tigde, die aan vele handen werk gaf. Desondanks heerst er nog vrij veel armoede en toen Dom Mintoff's La bourpartij met een vooruitstrevend sociaal program kwam, kreeg deze partij prompt het grootste deel van de overwegend R.K.-bevolking mee. Dit program kan echter alleen uit gevoerd worden met steun van het Britse Rijk. Om die steun te krijgen toog Dob Mintoff onlangs naar Lon den, waar hij met de Britse premier overleg pleegde. Hij kwam met een voorstel, dat waarlijk ongewoon was. Juist nu al lerlei volkeren zich geheel of ten dele willen losmaken uit het Britse Geme nebest, opperde Dom Mintoff 't plan de banden tussen Malta en het Brit se Rijk te verstevigen. Hij wil voor Malta dezelfde positie verkrijgen wel ke Noord-Ierland heeft, dat eigen le den naar het Engelse Lagerhuis zendt en dat geheel is opgenomen in het Britse eilandenrijk. Voor Dom Mintoff gaat het er daarbij om, dat de Malthezers als volwaardige Britten ook dezelfde loonstandaard als de Britten zullen krijgen en precies dezelfde sociale en andere voorzieningen. v e bijzonderheden van Dom Min- toff's plannen werden nog niet fepubliceerd, maar het plan is e Engelse regering welwillend ontvangen. Het zal uitvoerig bestudeerd wor den en het zal daarna waarschijnlijk bij de parlementen van Engeland en Malta worden ingediend. In het Engelse parlement is men het er wel over eens, dat er binnen het Britse Gemenebest ruimte is voor een structuur als Dom Mintoff wenst. Er zijn geen wetten, die een volledige gelijkstelling van de Malthezers met de bewoners van de Britse eilanden onmogelijk maken. Daarbij komt, dat in de jongste oorlog de bewoners van Malta de be wondering verwierven van alle Brit ten door de moedige en standvastige wijze, waarop zij een hel van lucht bombardementen verdroegen. Van Britse zijde zal men dus onge twijfeld alles doen om de Malthezers ter wille te zijn. De kwestie zal in September a.s. aan de orde komen in een ronde-ta fel-conferentie van Britten en Mal thezers te Londen. Men ziet wel met enige spanning deze conferentie tege moet. in 1954 veel zorgen. Deze premie steeg tot een hoogte die de draagkracht van velen te boven dreigde te gaan. De rijksbijdrage van acht millioen gulden wordt door de bond onvoldoende ge acht om in andere dan incidentele gevallen een oplossing te geven. Het is voor de bond ook teleurstel lend, dat de inkomensgrens voor de vrijwillige verzekering officieel nog steeds niet werd verhoogd. thans ondergedoken. Er is daarom een bevel tot opsporing uitgevaardigd. Geen speurhonden In een van de dagbladen heeft ge staan, dat de politie bij haar naspeu ring speurhonden heeft gebruikt. Dat is van A tot Z gelogen, zo verzekerde Minister Donker: „Zij wil hier blijven om haar zwager" (Van onze parlementaire redacteur) Eén van de grote dagbladen heeft de laatste dagen op sensationele wyze geschreven over het bevel tot uitwijzing van de van origine Nederlandse mevrouw M. VVeiherToet, die getrouwd is met een Pool en dus de Poolse nationaliteit heeft. Zij woont reeds een aantal jaren in Polen en vertoeft thans wegens het overlijden van haar vader in Nederland. Tydens de be handeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag betreffen de de status van vluchtelingen in de Tweede Kamer, heeft de heer Scheps van de P.v.d.A. over deze zaak inlichtingen aan de minister van justitie, zyn partijgenoot mr. Donker, gevraagd. De bewindsman deelde mee, dat de vrouw kort voor de oorlog getrouwd is met een Pool, die als schepeling naar ons land was gekomen. Zy is met hem meegegaan naar Polen en uit hun huwelyk werden vijf kinderen ge boren. Op een gegeven ogenblik richtte zij zich tot de Poolse autoriteiten om een uitreisvergunning, teneinde haar zieke vader in Scheveningen te bezoeken. Zulk soort vergunningen werden in Polen niet gemakkelijk ver leend. Intussen was het beleid van de Poolse regering te dien aanzien ech ter enigszins verbeterd. De vrouw kreeg de vergunning en begaf zich naar Nederland. Inmiddels was haar vader overleden. Op 14 Maart jl. kwam zij ons land bin nen. Zij meldde zich aan doch repte met geen woord over Polen, noch wat het regiem daar betreft en haar hou ding daar tegenover, noch wat haar echtgenoot aangaat- Pas op 3 Mei, dus zeven weken later, deelde zij mee, dat zij niet weer naar Polen terug wenste te gaan. Zij gaf daarvoor twee motie ven op; in de eerste plaats kon zij zich niet verenigen naar zij zeide met het regiem in Polen en in de tweede plaats kon zij het niet meer vinden met haar echtgenoot, van wie zij be weerde, dat hij dronk en haar mis handelde. Het eerste motief, zo verklaarde de minister nadrukkelijk, is geen reden tot verlening van asyl. Er wordt n.l. alleen asyl gegeven, aan mensen, die in hun leven of in hun vrijheid wor den bedreigd. Hiervan \yas in dit ge val geen sprake. Verklaring van de moeder Nadat de vrouw zich tot de politie had gewend om haar verlangen te kennen te geven, dat zij in Nederland wenste te blijven zeven weken na dat zij hier was binnengekomen meldde zich de moeder van de zwa ger van de vrouw zich bij de politie. Die zwager was weduwnaar. Zijn moe der deelde mee, dat de vrouw kennis met hem gemaakt had en dat er een intieme verhouding was gegroeid. Pas daarna heeft de vrouw om asyl ge vraagd. „Als het me zo niet gelukt om hier te blijven", zo had zij gezegd, „gooi ik liet over de politieke boeg". Inmiddels waren er brieven van haar echtgenoot gekomen, waarin haar ver zocht werd terwille van de kinderen naar Polen terug te komen. Het was de bewindsman bekend, dat zij zich voor de politieke toestand in Polen niet interesseerde- Zij heeft daar nimmer last gehad en zou dat uiteraard ook bij haar terugkeer niet gekregen hebben. Beslissend voor mr. Donker was, zo zei hij, dat de vrouw hier wilde blij ven om» met de zwager te kunnen blij ven omgaan. Onder die omstandighe den had hij gemeend het verzoek om asyl te moeten afwijzen. Elk geval waarin om asyl wordt ge vraagd, wordt tegenwoordig aan de minister voorgelegd. Over het onder havige had hij het advies ingewonnen van de permanente vreemdelingen adviescommissie. Deze adviseerde evenwel tot uitwijzing. De vrouw is HOP-HOP „Meer hop-hop" riep een klein jongetje in Berlijn. Het was in een groot pai'k van zijn moeder afgedwaald en werd door een levensgrote politie-agent op een nog groter paard weer terugge bracht. Het paardrijden beviel hem zo goed, dat hij tranen met tuiten huilde, toen zijn moeder hem weer in ontvangst nam. AFLEREN In een dorpje in het Zwarte Woud heeft een onderwijzer wel een zeer drastische methode te baat genomen om een paar jonge tjes het sigarettenroken af te leren. „Willen jullie roken? Goed, ga je gang maar", zei hij en bood de klei ne zondaars ieder een forse sigaar aan. Hij zette ze vlak bij een warme kachel neer en daar moesten zij de sigaar tot het bittere einde oproken. „Nooit meer!" steunden zij wit als lakens, toen de beproeving voorbij was KOELTE! Toen de organisatoren van een schoolfeest, in Husum van de winter reeds hun plannen maak ten voor hun zomerfeest, konden zij nauwelijks vermoeden, hoe welkom in deze dagen de door hen verzon nen attractie zou zijn. Zij hebben namelijk een hele partij sneeuw ballen in een koelhuis opgeslagen en zullen daarmee nu een feestgevecht gaan voeren. HARTENBOOM De gemeente Frankfurt heeft ee „hartenboom" laten neerzetten in het stadspark, waarop alle verliefde paartjes, die er behoefte aan gevoelden, hun liefde door middel van initialen en een doorstoken hart aan het nageslacht kond te doen, hun activiteit met .een pennemes naar hartelust konden uitleven. Dit gebaar van de stad bedoeld om de andere bomen ten minste te sparen is zo op prijs gesteld, dat de boom nu vol is. De gemeente heeft besloten, een tweede boom voor dit doel neer te zetten. verblijfsvergunning, zo deelde de be windsman tenslotte mee. Die vergun ning is van onbeperkte duur en de nationaliteit is er niet óp vermeld. Uitheemse Nederlandse onderda nen, niet-Nederlander, kunnen een verzoek tot naturalisatie indienen. Tot dusver hebben echter weinigen zich hiervoor aangemeld, minder dan vijftig personen hebben zich in Indo nesië tot het Hoge Commissariaat ge wend. de bewindsman en hij voegde er aan toe: „Wij gebruiken in zulke gevallen geen speurhonden". Deze uiteenzet ting kwam de heren Scheps en Oud zeer aanvaardbaar voor. Dat nam niet weg, dat zij toch nog enkele vragen te stellen hadden. De heer Scheps merkte op, dat de vrouw door de publicatie wel zeer be nadeeld is. Als zij nu naar Polen te rugkeert zullen er ongetwijfeld moei lijkheden voor haar dreigen. Heeft zij de publicatie zelf veroorzaakt, dan zal zij wat dat betreft de gevolgen moe ten dragen. Maar wat te doen als de berichten buiten haar om of tegen haar wil in de krant verschenen zijn. De heer Scheps wenste voorts te we ten of inlichtingen omtrent de verhou ding tussen de vrouw en haar zwager zijn ingewonnen en of die zwager is gehoord. Prof. Oud (VVD) maakte zich los van het geval zelf en vestigde er de aandacht op, dat een Nederlandse vrouw, die door haar huwelijk vreem deling wordt op zichzelf is het be grijpelijk, dat zij de nationaliteit van haar man krijgt niet als een gewo ne vreemdeling beschouwd mag wor den. Dat blijkt o.a. al hier uit, dat zij wanneer de oorzaak van het vervallen van haar Nederlandse nationaliteit verdwijnt, de dood van haar echtge noot of echtscheiding, het Nederlan- (Vervolg op pag. 4) WETSONTWERP GOEDGEKEURD Vóór 1 November moeten zij zich melden (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft in haar Woensdagmiddag gehouden vergadering zonder hoofdelyke stemming haar fiat gehecht aan het wetsontwerp tot goedkeuring van het reeds op 28 Juni 1951 in Genève ondertekende ver drag betreffende de status van vluchtelingen. Alleen de CPN kreeg aante kening dat zy tegen was. Vooraf hadden de ministers van buitenlandse za - ken, mr. Bèyen, en de minister van justitie, mr. Donker, op een aantal vragen en opmerkingen, die de vorige dag uit de Kamer gemaakt waren, geantwoord. IVIinister Donker ontkende daarbij, dat wat het verdrag de vluchtelingen biedt, te schriel zou zijn. In ons land wordt wel de vreem delingenwet toegepast, doch de vluchtelingen worden zoveel mogelyk te gemoet getreden. Sedert 1 Januari 1953 zijn tot 25 Juni j.l. 84 personen illegaal ons land binnengekomen. Aan 45 hunner werd asyl verleend, van twaalf is het on derzoek nog gaande en van 27 werd het verzoek afgewezen, dat is van 30 In vele gevallen is beroep op een commissie mogelijk, doch de be slissing ligt bij de regering. Van 1 Ja nuari 1953 tot 25 Juni 1955 zijn 456 vluchtelingen in ons land toegelaten, waarvan 101 uit Triest. Een speciale vluchtelingenwet voor deze mensen achtte de minister niet nodig. Vluch telingen moeten elk jaar een verblijfs vergunning aanvragen. Aan bonafide vluchtelingen wordt zo'n bewijs ver strekt. Wat de naturalisatie van vluchte lingen betreft, zei de minister, dat het niet de bedoeling is af te wijken van de bepaling dat men hier te lande vijf jaar gewoond moet hebben om voor naturalisatie in aanmerking te ko men. Deze bepaling geeft enige waar borg voor assimilatie. Bij uitzonde ring is afwijking ervan mogelijk, doch dan zal op andere wijze de as similatie moeten blijk^p. Mr. Donker verklaarde zich bereid aan clandestiene vluchtelingen alsnog een verblijfsvergunning te verlenen, als zij zich vóór 1 November 1955 aanmelden. Het moet echter vaststaan dat zij hier enige tijd hebben ge woond. Zij, die clandestien vluchtelin gen, die zich voor genoemde datum melden, onderdak hebben verschaft, zullen niet worden vervolgd. Het onderzoek waaraan deze vluchtelingen zich zullen moeten on derwerpen zal met niet minder streng heid geschieden, dan voor de overige vluchtelingen. Wanneer een ander land zo'n vluchteling reeds asyl heeft verleend en hij duikt hier op, dan zal ons land hem niet persé behoeyen op te nemen. De Ambonezen, die in ons land in woonoorden verblijven, krijgen Ziekenhuis maakte half millioen winst Terwijl Rijksbijdrage werd verhoogd Het heeft de aandacht van de Al gemene rekenkamer getrokken dat na het verhogen van het percentage van de rijksbijdrage in de exploitatiekos ten van het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht over de periode 1945 tot en met 1954 de exploitatie van het ziekenhuis belangrijke batige saldi heeft opgeleverd; er werd nl. in totaal een winst gemaakt van ruim f 477.000 ongeacht een van het depar tement van Maatschappelijk Werk ontvangen evacuatievergoeding van ruim f 293.000. Alleen reeds over het jaar 1953 bedi-oeg de vunst ruim f 280.000 en met een rijksbijdrage van ruim 44 pet. zou voor dat jaar reeds een sluitende exploitatie zijn verkre gen. De minister van O., K. en W. heeft medegedeeld dat hij het stand punt van de kamer deelt en voorne mens is de rijksbijdrage van dit zie kenhuis te verlagen, terwijl overwo gen wordt de overschotten van voor gaande jaren geheel of ten dele te ge bruiken voor het pensioenfonds ten behoeve van het personeel. Griepepidemie 1954'55 was goedaardig. De griepepidemie van 1954-1955 is goedaardig geweest en heeft betrek kelijk weinig sterfgevallen veroor zaakt, aldus deelde de Wereldgezond heidsorganisatie mede. Zij was gelijk aan vorige epidemieën, die elkaar met een tussentijd van twee drie jaar schijnen op te volgen sedert de Spaan se griep van 1918, waaraan 15 a 20 millioen mensen zijn gestorven. Het in- de afgelopen winter geconstateerde virus was, ook in Nederland, van het B-type. In de Vlissingse buitenhaven is Woensdag een grote drijvende stoom- kraan van de Steenkolen Handels vereniging tengevolge van een aan varing met een aak omgeslagen. De kapseizende kraan kwam terecht op een met steenkolen geladen vaartuig, waardoor dit gigantische hijswerk tuig niet geheel onder water dook. (Foto P.Z.C.) Schaderekening van het ministerie van Oorlog In 1954: bijna anderhalf millioen gulden In het verslag over 1954 van de al gemene rekenkamer wordt een over zicht gegeven van de uitgaven we gens schadevergoedingen bij het de partement van Oorlog in dat jaar. Daaruit blijkt, dat in 165 gevallen van aanrijdingen een bedrag ineens van f 458.671.54 moest women uitbe taald en een jaarlijks terugkerend be drag van f 8.440. In 19 gevallen werd schade door vliegtuigongevallen ver goed tot een totaal bedrag van f 254.141,23 in 36 gevallen werd scha de door militaire oefening vergoed, tot een bedrag van f J94.400,42, in vier gevallen kreeg het departement kastekorten als schade te noteren tot een bedrag van f 2.343,44 terwijl in dit overzicht tenslotte 18 „diverse" gevallen worden genoemd met een to taal schadebedrag van f 95.204,90. Dan vermeldt de Kamer nog 2502 gevallen van schadevergoeding, welke zij vooraf niet stuk voor stuk heeft beoordeeld tot een totaal bedrag van f 351,213,79 zodat het totaal der uit gaven aan schade door het departe ment van Oorlog in 1954 betaald, be draagt f 1.355.976,32, dit is plm. f 196.000 meer dan over het jaar '53. JAARVERGADERING C.B.O.Z. goede diensten is een voorlopige rege ling tot stand gekomen, waarbg over 1954 alsnog een toeslag zal worden gegeven van 3 op de bij de zieken fondsen gedeclareerde bedragen en over het eerste halfjaar 1955 een toe slag in goede rekening zal worden be taald van elf procent op de gedecla reerde bedragen. Het is niet mogelijk gebleken voor 1 Juli j.l. een definitieve regeling tot stand te brengen. Gedurende de voort gezette besprekingen wilden de tand artsen gebaseerd op door hen zelf op- fezet cg'fermateriaal de toeslag van 1 verhoogd zien. Zij zijn nu bereid genoegen te nemen met een toeslag op de huidige tarieven van 16,5 als definitieve afrekening over 1955. Ten opzichte van de scnooltandver- zorging zeide de heer van Lienden dat deze hier en daar dreigt mis te lopen, omdat er onvoldoende tandart sen zijn, die aan de schooltandverzor- ging kunnen of willen deelnemen. Er zal hiervoor met spoed naar een op lossing moeten worden gestreefd. Financiering Met het oog op de regelmatige stij- ging van de kosten in het algemeen en van de ziekenhuisverpleging in het bijzonder, was er aanleiding om de laatste jaren over de premie van de verplichte verzekering te spreken, omdat op de begrotingen hiervan ge regeld een tekort werd geraamd. Bij de discussie hierover in de zieken fondsraad is voorgesteld te onderzoe ken wat de reserve zou moeten zijn in het vereveningsfonds van de verplich te verzekering. Door de gestegen reserve van dit fonds tot 149 millioen verwacht de heer van Lienden, dat ook over 1956 nog geen premieverhoging voor de verplichte verzekering nodig zal zijn. De ontwikkeling van de premie voor de vrijwillige verzekering baarde Nog geen definitieve regeling met tandartsen bereikt De Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen (C.B.O.Z.) hield Woensdag in Utrecht zijn jaarvergadering onder leiding van de voor zitter de heer C. J. van Lienden. De secretaris noemde in zijn jaarverslag 1954 een jaar van vele en dik wijls moeilijke onderhandelingen met alle medewerkersgroepen. In het be gin van het jaar schorste de minister van sociale zaken en volksgezondheid een door de ziekenfondsraad genomen beslissing over het huisartsenhono rarium. Later ontstond beroering toen bekend werd dat de regering het voornemen had de loongrens voor de verplichte verzekering op f 6000.te brengen. Zo was 1954 een moeilijk jaar, dat werd afgesloten zonder dat veel re sultaten werden bereikt. Een aanzienlijke uitbreiding van de verstrekkingen kwam tot stand: de ziekenhuisverpleging werd verlengd van 42 tot 70 dagen; de klinische spe cialistische hulp werd ook na de ze- venstigste dag gegarandeerd, de bij drage van 75 in de kosten van sa- natoriumverpleging wordt thans zon der maximum verstrekt. De brillegla- zen werden weer voor alle verzeker den in de verstrekking opgenomen. Met de landelijke huisartsenvereni ging bestaat ovex-eenstemming over een overeenkomst om voor de jaren 1955'58 het bruto-honoraiium te verhogen van f 6.71 per hoofd per jaar tot f 9.50. Deze overeenkomst be hoeft nog de goedkeuring van de zie kenfondsraad. Minder optimistisch is de bond ge stemd over de regeling, die met de tandartsen moet worden getroffen. Met behulp van een commissie van Op het sportterrein in 's Heerenhoek is het Woensdagavond aan de dames- ploeg van de handbalvereniging To- nido gelukt kampioen van de afdeling Zeeland (le klas) te worden door een 86 overwinning op het elftal van WalcherenNa afloop van de span nende strijd poseerden de Tonido-da- _mes met glunderende gezichten. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3