Hl OFNAR Drijvende kraan kapseisde in Vlissingse haven BREIERIJ IN TEXTIELFABRIEK NIEÜW-NAMEN UITGEBRAND Zeeuwse Almanak OUDE MOLEN VAN ZOUTELANDE WORDT HERSTELD Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 14 JULI 1955. NA AANVARl NG MET AAK In de buitenhaven van Vlissingen is Woensdagavond omstreeks half zeven de grote drijvende „Kraan 44" van de Steenkolenhandelsvereniging lek geslagen en gedeeltelijk omgeslagen. By het verslepen van de met steenkolen geladen a&k „Schubert" uit Rotterdam kwam de huizenhoge stoomkraan in aanvaring met de aak. Het roer van de „Schubert" sloeg een diep gat in een van de ruimen van de kraan, waardoor de voorpiek geheelvol water liep. Aan één gedeelte werd het vaartuig daardoor te zwaar, zodat de enorme kraan langzaam begon over te hellen en tenslot te omsloeg. Toevallig lag op dat moment een andere met steenkolen ge laden aak de „Herzeloide" naast de kraan, zodat de bovenbouw van deze kraan niet in 't water, maar op de aak terechtkwam. Wonder bo ven wonder bleef het hoge gevaarte op de aak hangen, al verdween een gedeelte van het vaartuig waarop de kraan gemonteerd staat tien meter onder water. Aanvankelijk had de toestand zich niet zo erg laten aanzien en men hield er dan ook eerst nog geen re kening mee, dat de kraan tengevolge van de aanvaring zou kapseizen. Niettemin besloot de machinist, de heer C. de Vijver, voorzorgsmaatre gelen te nemen, waarvoor hij in de kraan moest klimmen om stoom te laten ontsnappen. Daarna begaf hij zich in de machinekamer teneinde de gloeiende kolen uit het stookgat te halen en zodoende het vuur te blussen. Bij eventueel kapseizen zou er namelyk gevaar bestaan, dat in dien er nog vuur in het stookgat zou zijn en de stoom niet ontsnapt was, de ketel uit elkaar zou springen. De gevolgen van zo'n explosie waren waarschijnlijk niet te overzien ge weest. Machinist De Vyver was nog be zig de laatste gloeiende kolen weg te scheppen, toen het gevaarte reeds langzaam begon te hellen. Het was dan ook op het nippertje, dat h\j uit de machinekamer weg kon komen. Nauwelijks was hij op de naast de kraan gemeerde aak gesprongen of het massale hys- werktuig sloeg krakend om! Met kabels sjorde men later de scheefhangende kraan aan de aak vast, zodat het gevaar van geheel omslaan onderschept werd. E.H.B.O.-examen Voor het eenheidsdiploma E. H. B. O. (gekozen als „keuzevak" door leerlingen van het derde leerjaar van de Chr. kweekschool te Middel burg) werden geëxamineerd door dokter D. N van Gelderen, de dames A. v. d. Léék (Kapelle-Biezelinge), A. van Oost (Wilhelminapolder), H. Huser (Middelburg), F. Streefkerk (Veere), W. de Jager (Nieuwdorp) en de heren A. van Moord (Wemel- dinge), P. van Donge (Koudekerke), en C. de Bruyne (Middelburg). Alle eandidaten slaagden. Waterschapsbenoeming in Zeeland. By koninklijk besluit zyn benoemd in de provincie Zeeland, met ingang van 12 Juli 1955 tot voorzitter van de waterkering van het calamiteuze wa terschap „Tienhonderd en Zwarte" de heer J. Risseeuw te Cadaand en tot gezworene van het waterschap „De-oreede-watering-bewesten-Yer- seke" de heer J. van Overbeeke te Kapelle. Inmiddels is een andere drijvende kraan van de S.H.V. van Rotterdam op weg naar Vlissingen om de „Kraan 44" weer recht te trekken. Het is „De Atlas", een van de groot ste dryvonde kranen van Nederland, die dit werk zal verrichten. Koene machinist voorkwam explosie Electrificatie Zeeuwse lijn met P.Z.E.M. besproken. Naar wij vernemen zyn namens de Ned. Spoorwegen oriënterende be sprekingen gevoerd met de P.Z.E.M. over electrificatie van de Zeeuwse lyn. De mogelijkheid tot electrificatie van dit baanvak vormt nog altjjd een onderwerp van studie. Evenals ten aanzien van andere baanvakken zal een definitieve beslissing echter slechts door de regering genomen kunnen worden. Smokkelauto met 42 Onder Nieuw-Namen werd Woens dagmorgen door ambtenaren van de dienst der Invoerrechten en Accijnzen een smokkelauto aangehouden, waar in' 42 kalveren werden vervoerd. De smokkelaar Van B. uit Hulst werd gearresteerd en inmiddels naar Axel overgebracht. Een mede-inzittende van de smokkelauto ontkwam, doeh zijn signalement is aan de politie be kend. WEVERIJ BLEEF BEHOUDEN Oorzaak van brand nog onbekend Dank zij het effectieve ingrijpen van de te hulpgeroepen brandweer uit Hulst is, bij de ernstige brand die zoals gemeld in de nacht van Maan dag op Dinsdag in de textielfabriek „Bogaert" te Nieuw-Namen woedde, althans de wevery, hoewel ook deze nog aanzienlijke schade opliep, behou den kunnen blijven. De breiery daarentegen brandde geheel uit en boven dien ging eveneens verloren een zeer kostbare, zogenaamde dubbele pluclie- weefmaciiine, die eerst kortgeleden, nadat er drie jaren aan was gewerkt, gereedkwam en waarin de nieuwste vindingen waren toegepast. Van dit soort weefmachines bestond er slechts één in Nederland. Verder werden nog aanzienlijke hoe veelheden grondstoffen en afgewerkte producten een prooi der vlammen, of door het bluswater onherstelbaar be schadigd, terwijl daarnaast vele waar devolle zogenaamde patronenkartons verloren gingen. De totale schade wordt geschal op minstens drie ton. Het bedrijf is tegen brand- en be drijfsschade verzekerd. De brand werd ontdekt door de echtgenote van de directeur, mevrouw Werkers-Bogaert, die, ontwaakte door het geluid van springende ruiten en leien. De heer Werkers begaf zich naar de achter zijn woning gelegen fa briek, waarbij hij tot de ontdekking kwam, dat de breierij reeds in lichter laaie stond. De brandweer werd on middellijk gealarmeerd en intussen trachtten de heer Werkers en een aan tal te hulp gesnelde personen door middel van snelblussers, die eveneens door de eigenaars van andere te Nieuw-Namen gevestigde fabrieken werden aangedragen, de brand zoveel mogelijk te beperken. De voor derge lijke branden ten enenmale onvol doend uitgeruste brandweer van Nieuw-Namen kon weinig tegen de vuurzee uitrichten en de Hulster.se brandweer, onder commando van de heer v. d. Walle, arriveerde nog juist op tijd om ook de weverij voor ver nietiging te sparen. VAN TOT olijfje HET GING NIET DOOR Het programma van de Vlissingse Zomershow vermeldde voor Woens dagmiddag j.l. een strandfeest voor de jeugd, waarbij vliegers zouden worden opgelaten en tal van andere voor de jeugd aantrekkelijke evene menten zouden worden gehouden. Het weer werkte evenwel tegen en daar om hadden tal van zorgzaiüe moe ders het beter geacht liaar kroost thuis te houden. Aldus ging door ge brek aan belangstelling het feest niet door. De kinderen, die wèl opgekomen GESPREK De achtjarige zoon van een onzer collega's kvjarn onlangs opgetogen thuis met de mededeling, dat hij een edelzangertjekon krijgen Z'n zes jaar oudere broer, die al aardig het vaderlijk gezag weet te imiteren, plaatste meedogenloos een rem op de feestvreugde. Jongeman"zo sprak hij uit de hoogte van z'n veertien ja ren, „jongeman, zo'n beest komt hier niet in huis. In de eerste plaats wil vader dat niet hebben en in de tweede plaats kan zo'n diertje alleen niet le ven. Die moeten altijd met z'n twee- en zijn". De achtjarige besefte onmiddellijk, dat hij voor een bjj voorbaat verloren zaak zou pleitenmaar zwakjes voer de hij toch nog aan, dat er bij z'n vrindje wel een edelzangertje in een zaamheid bloeide. „Dan zal ie wel ?auw dood gaan", besloot de oudere roer, want die kan hard zijn, als een man in die dingen Het vierjarige zusje had de dialoog nauwlettend gevolgd. Het feit, dat edelzangertjes altijd getweeën door dit leven moeten gaan, had haar bij zondere belangstelling. „Dat is gezel liger, hè?", had ze al aangevoerd, maar de broers luisterden niet. In haar eentje piekerde ze nog even dóór over de levenswijze van edelzan gertjes. Met z'n tweeën", praatte ze zachtjes voor zich heen, en toen, lui der, sprak ze, half vragend, half be-, vestigend: .Een meneertje en een me vrouwtje, hé?" waren, ontvingen als pleister op de wonde een ysje. VERKEERSDIPLOMA De leerlingen van de Christeiyke en van de openbare lagere school te Oostkapelle ,die aan het verkeersexa- men deelnamen, zijn atuk voor stuk goede weggebruikers, want allen had den het examen met goed gevolg af gelegd. De diploma's werden Maan dag in het gemeentehuis uitgereikt door de voorzitter van Veilig Ver keer te Middelburg, de heer E. Visser. Burgemeester F. G. Sprengen wenste de kinderen geluk met het behaalde succes en hy dankte opperwachtmees ter C. Verhage voor zyn vruchtbare lessen. De kampioene van het examen was Betty Wartel, die zowel by het theoretisch als by het practisch ge deelte geen enkele fout maakte. ZESTIG JAAR GETROUWD In Anna-Jacobapolder zal het Maandag a.s. groot feest zijn. Het is die dag namelijk zestig jaar ge leden, dat de heer T. Moerland en mejuffrouw M. Wesdorp in het hu welijk traden. Het zal het echtpaar MoerlandWesdorp op deze ge denkwaardige dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. FILMSTUDIO Axel is dezer dagen 'n dag in 'n film studio herschapen geweest. Op initia tief van de zangvereniging „Asaf" werden de gemeente en de gemeente naren op het celluloid vastgelegd. Des morgens en des middags werden schooljeugd en bevolking in hun da gelijks werk vereeuwigd en des avonds werd het défilé van de verschillende Axelse verenigingen verfilmd. Omtrent de oorzaak van de brand, die eveneens nog schade veroorzaakte aan het belendende fabrieksgebouw van de N.V. TissagesBruggeman, tastte men Woensdag nog volkomen in het duister. Kortsluiting wordt echter vrijwel uitgesloten geacht, om dat steeds na het beëindigen der werk zaamheden de eleetrische stroom wordt uitgeschakeld. Het onderzoek in deze duurt nog voort. De textielfabriek „Bogaert", waar bij normaal circa veertig personen werkzaam zijn, zal waarschijnlijk bin nen enkele dagen met ongeveer twee derde deel opnieuw met de productie beginnen, doch daarbij zal men zich moeten beperken tot het fabriceren van gobelins en zogenaamde Oud-Hpl- landse doeken. Betreffende de me-, ning van sommigen, dat voor de blus sing te weinig druk op de waterlei ding zou zijn geweest, vernamen wij nog, dat onmiddellijk, nadat het pomp station St. Jansteen werd gewaar- Afscheid Louis Heymans aan Middelburgse Kweekschool Veel waardering Het turnlokaal van de Rijkskweek school in Middelburg was Woensdag middag met een groot aantal colle ga's, vrienden leerlingen en oud-leer lingen van Louis Heymans, docent en beeldend kunstenaar, die tijdens een hartelijke en ongedwongen bijeen komst afscheid nam van de school, waaraan hij ruim 34 jaar zijn beste krachten als leraar tekenonderwijs heeft gegeven. De directeur, de heer A. de Jonge schetste de betekenis van de heer Hey mans voor de school en de leerlingen en wees er op, dat de scheidende do cent geluk kon vinden in zyn arbeid, omdat deze arbeid hem zeer lief was. De oudste collega, de heer E. Mos, schetste de heer Heymans als een be mind leraar. „U bent een echt Zon dagskind, uw opvolger, de heer Maan dag zal het niet makkelijk hebben" zei hy, onder grote hilai'iteit. Namens de oud-leerlingen vertelde de heer A. v. d. Pol dat de lessen op de „kweek" by de tekenleraar Heymans steeds een goede klank hadden. Fietje Vaar- zon Morel bood namens „Concordia" het ere-lidmaatschap aan en John Jansen dankte namens de 4e klassers. Geestig en origineel huldigde de oud-leerlingen Henny Siegers, die voor deze gelegenheid even uit Ber gen was overgewipt haar oude teken leraar. In een ABC-op rijm bracht zy haar dank over. Inspecteur A. A. Leenhouts, van de inspectie L. O. Zeeland sprak daarna vriendelijke woorden tot de schilder docent, waarna oud-collega Chr. J. Bakker de heer Heymans verwelkom de in de rijen der gepensionneerden. Op muzikale wijze nam de vertrek kende leraar „revanche", hy liet de ouverture Egmont van Beethoven spelen, een geschenk zijnerzijds voor de dezer dagen opgerichte schooldis- cotheek. Een groot aantal waardevolle boek werken, bloemstukken en andere ge schenken vielen het echtpaar Hey mans ten deel. Van de hoofd-ïnspec- teur in algemene dienst T. Tazelaar en de hoofdinspecteur C. Kleywegt waren telegrammen binnengekomen. Hr. Ms. „De Ruyler" Vrijdag in Vlissingen. Naar wy vernemen zal Hr. Ms. „De Ruyter" a.s. Vrijdag te Vlissingen aankomen. Het schip zal dan op de boeien gemeerd blijven liggen en eerst Zaterdag de buitenhaven bin nenlopen. Om 1 uur des middags wordt dan de kade vrijgegeven, waar na er voor het publiek gelegenheid zal zijn het schip te bezichtigen. Des Zaterdags is daarvoor de tya tussen 14 en 16 uur en 18 tot 20 uur beschik baar gesteld. Zondags kan men zich tussen 13 en 16 uur en 18 tot 20 uur aan boord begeven. Maandag a.s. zal Hr. Ms. „De Ruyter" in de loop van de ochtend Vlissingen weer verlaten. schuwd, de druk werd opgevoerd, waardoor deze ruimschoots voldoende was: In verband met het feit, dat Maandag voor de waterleidingmaat schappij voor wat betreft het water verbruik een zogenaamde topdag was geweest, en dat ook voor de blussing veel water nodig was, werd Dinsdag tot de bevolking van Zeeuwsch-Vlaan- deren het verzoek gericht het water verbruik zoveel mogelijk te-beperken. Carillonconcert in Vlissingen Vanuit een feestelijk verlichte Jacobstoren buitelden Woensdagavond tere klolckeklanken over het nog al tijd in het kader van de zomershow feeslende Vlissingen. Het carillon werd bespeeld door de Nijmeegse stadsbeiaardier Arie Pe ters, die o.m. een Gavotte van Bach, Oud-Nederlandse liedereneen eigen compositie en de Suite IV 'van Henk Badings ten gehore bracht. Naast de vele wandelaars in de stad, genoot vooral een aantal be langstellenden, bijeen gekomen op de speciaal daartoe ingerichte „luister plaats" op de erve Bok in de Wal- straat, van dit zomeravondconcert. Het was een wel bijzonder stijlvol en charmant onderdeel van het program ma van de Vlissingse Zomershow! Foto's P.Z.C.) Advertentie RIGOLETTO 26 ct 1 fip^A ''i VRAAG UW WINKELIER 1 (Slot van pagina 1) Overigens was dit niet de eer ste keer, dat dit vak in de fami lie De Troye van vader op zoon overging. Reeds ruim anderhalve eeuw „zit" het in deze familie! Zo is het bekend, dat de voormalige molen in Vrouwenpolder, die later afbrandde in 1837, werd gebuowd door een De Troye. Ook de molen in Veere, die tot aan de grond in 1908 een prooi der vlammen werd, werd vanaf de fundamen ten geheel door de familie De Troye opgebouwd. Dat het lang geen ongevaarlyk be roep is, ondervond de heer N. de Troye enkele malen aan den lijve. By werkzaamheden aan de as der wieken van de molen te Arnemuiden, stortte hij namelijk omlaag. Met eni ge gebroken ribben overleefde hij dit voorval. Later werden hem, toen hij bezig was enkele herstellingen in de molen „De Hoop" in Middelburg aan te brengen de kleren van het lichaam gescheurd, doordat enige kleding stukken door de draaiende tandwie len van het raderwerk gegrepen werden. Nog juist op tyd kon de heer De Troye een drijfriem van het rad aftrekken, waardoor het wiel tot stilstand kwam. Het was bij werkzaamheden aan het snuitmolentje „Johanna" aan de Schroeweg bij Middelburg dat de va der van de heer N. de Troye door een uit elkaar springende molensteen van 1200 kg om het leven kwam. Dit ongelnk gebeurde, doordat er geen ijzeren band in de steen aan gebracht was. Daar de meeste molens tegenwoor dig alleen nog dienst doen als pitto resk landschapsschoon, is het begrij pelijk, dat het beroep van molenma ker steeds minder beoefenaren telt. Men moet.de molenmakers zelfs in het molenrijke Nederland, by wijze van spreken, met een lantaarntje zoeken. De heer De Troye, die on danks zyn 74 jaren nog van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat werkt, heeft aan werk geen gebrek. Aan di verse molens in Zeeland is nog wel het een en ander op te knappen en hoewel hij niet de enige molenmaker in deze provincie is, bereiken hem re gelmatig aanvragen om ergens her stelwerkzaamheden te verrichten. Reeds enkele weken is de heer De Troye by de Zoutelandse molen druk doende de roeden gereed te maken voor bevestiging aan de as in de mo len. Het voornaamste deel van deze werkzaamheden is wel het op maat maken van. de zogenaamde heklatten, de dwaz-slatten, waarop het zeildoek bevestigd wordt. Deze heklatten wor den voorlopig aangebracht, maar voordat de wieken aan de molen be vestigd worden, worden deze latten er uitgehaald. Pas als de wieken aan de molen vastgemaakt zyn maakt men de deklatten stuk voor stuk weer vast. De onderste latten worden het eerst aangebracht, zodat Surveillerende agent greep dief In de yacht van Dinsdag op Woens dag omstreeks twee uur zag een sui veillerende politieman te Vlissingen in de Nieuwstraat een man, die een sta pel emaille borden torste. De agem vond dit wat vreemd. Toen hy naa; 's mans gedragingen wilde informe ren, zette deze het op een lopen na eerst de borden en een glazen schaal „gelost" te hebben. De man kon ech ter worden gegrepen en naar het po litiebureau worden overgebracht. Daar werd een onderzoek ingesteld naar de herkomst van de galante rieën. De aangehoudene R. uit Vlis singen had deze ontvreemd uit een pakhuis, waarvan de eigenaar by ver gissing de deur niet had afgesloten. Streekplan Walcheren. Voor de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, is voorlezing gedaan van het Koninklij ke Besluit, houdende de vaststelling van het streekplan Walcheren, dat door ons reeds werd gepubliceerd. men op de benedenste latten staande de bovenste kan aanbrengen. De molenmaker moet dus lang zaam langs de wiek naar boven klim men om de latten aan te brengen. Het is wel een bewijs voor de vitaliteit van de 74-jarige heer De Troye, dat hij ook dit werk zelf verricht! Aan het ingewikkelde raderwerk van de molen hoeft maar weinig veranderd te worden om van electro motor over te schakelen op wind kracht. De heer De Troye dénkt in September of October gereed te zyn met de werkzaamheden, zodat dan in Zoutelande weer een gestadig draaiende molen te zien zal zyn. Hoewel het leeuwenaandeel van het werk aan de molen te ZGutclande ver richt wordt door de 7^-jarige molen maker N. de Troye, nemen de eige naars, de gebroeders Adriaanse, zo nu en dan ook wel eens een karweitje voor hun rekening. Dat dit niet altijd de minst gevaarlijke werkjes zyn, ia wel duidelijk op deze foto te zien. De heer Joh. Adriaanse hangt hiér schrijlings over een balk buiten aan de molen om hier en daar een kwastje verf te strijken. (Foto P.Z.C.) m Voor 'n Kbp Sichcte!naar VANDAAG. Electro: „Vuile handen", 7, Ü.15 u. 18 j. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 10 ai u. Benthem Jutting: expositie Honoré Daumier. Vlissingen Luxor: „Geef 'm de sporen", (a. 20 uur; Alhambra: „De verbo den vrucht", (18 jr.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „Zondige Ruby", (18 jr.), 20 uur; Kleuterschool Beestenmarkt: Openbare les en tentoonstelling, 14.30 —17.00 uur en 19.00—21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2