PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT „Zelfbeschikkingsrecht voor de staten in Oost-Europa" Oude molen van Zoutelande wordt hersteld door bejaarde vakman KLEINE MEERDERHEID VOOR REGERING-SEGNI Vandaag... IN RUSSISCHE KAMPEN NOG DUIZENDEN BUITENLANDERS DE VERWACHT... 198e Jaargang No. 162 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 1 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 14 Juli 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van 1 1.—. „Brieven of adres- Bureau v. d- Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissmgen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26 RESOLUTIE VAN SENAATSCOMMISSIE Foster Dalles naar Parijs; Vrijdag gaat Eisenhower naar Genève De commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat heeft Woensdag een resolutie goedgekeurd, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de communistische staten in Oost-Europa „weer in het genot zullen komen van het zelfbeschikkingsrecht". Deze resolutie was met instemming van president Eisenhower en het ministerie van buitenlandse zaken door de leider van de democratische meerderheid, senator Clements, en de leider van de republikeinse minderheid, senator Knowland, ingediend. De resolutie van de senaatscommissie moet nu door de Senaat worden behandeld. Een resolutie van senator McCarthy, waarin wordt verklaard, dat de se naat voor onmiddellijke intrekking van de erkenning van de Oosteurope- se regeringen door de Verenigde Sta ten is, werd afgekeurd. Een regeringswoordvoerder te Bonn heeft Woensdag gezegd dat de Russische verklaring over Duitsland bestudering verdient. Hij voegde er aan toe, dat men al wel kan vaststel len, „dat zij niets nieuws bevat".. De voorstellen ten aanzien van een Euro pees beveiligingsverdrag op basis van een splitsing van Duitsland zijn in elk geval onaanvaardbaar, aldus de woordvoerder. Dulles vertrokken De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles is naar West-Europa vertrokken. Aan het einde van de week zal hij de Na- vo-conferentie te Parijs bijwonen. Volgende week Maandag begint de conferentie te Genève; Vrijdag gaat Eisenhower naar Europa. Dulles wees nog op de eensgezind heid. waarmee het Westen de confe rentie te Genève begint, welke be spreking hij vooral wil zien als een beginpunt. Grote pakhuisbrand in Rijnhaven te Mannheim. Ongeveer 7000 ton broodgraan is Woensdagmorgen in vlammen opge gaan bij een brand in een pakhuis aan de Rijnhaven te Mannheim. Het pak huis, dat 80 meter lang was en zes verdiepingen hoog, is volkomen uit gebrand. De schade wordt geraamd op ongeveer 6 millioen mark. VERKLARING IN PARLEMENT Italië blijft trouw aan Navo De nieuwe Italiaanse premier, professor Antonio Segm, heeft Woensdag zijn regering, die hij de vorige week samenstelde, voorgesteld aan het par lement en verklaard, dat Italië onveranderlijk trouw blijft aan de N. A. V. O. en de Westeuropese Unie. Zyn regering, die een centrum-coalitie is, zal alles doen wat in haar macht ligt om ontspanning tussen Oost en West te bevorderen, doch zij meent dat de vrede gebaseerd is op veiligheid en deze veiligheid is, wat Italië betreft, gegrondvest op Westelijke en Atlan tische saamhorigheid. schijnt te zijn om die Unie te berei ken. Wat betreft de binnenlandse po litiek herhaalde Segni voor het groot- Terugvorderen Dit is het kort verhaal van de man, die vergoeding kreeg voor oorlogsschade aan zijn inboedel- tje. Dat boedeltje werd getroffen tij dens het eerste bombardement op Vlissingen. Daarvoor werd een claim ingediend. Later werd het boedeltje nog eens getroffen en toen was er dus een tweede claim. Helaas was er ook nog een derde claim, want de man en zijn gezin werden geëva cueerd naar Markelo en ook daar ge beurde het een en ander. Dat werd een ingewikkelde reke- narij, maar de mannen van de scha de-commissie deden hun best. Er kwam zelfs in 1943 al geld, waarvoor men helaas uiterst weinig kon kopen, want geld had toen nauwelijks waar de. Later kwamen er nog een paar „plukjes" geld en de man vergat ver volgens de oorlogsschade, ook al was hij zo verstandig de schadeboekjes, paperassen enz. te bewaren. Deze week heeft hij die boekjes en papieren weer opgedolven om alle cijfers te bestuderen, want hij kreeg een plechtige brief uit Den Haag... Gebleken was, dat hem in 1943 een voorschot op de schadebeta- ling was verleend en dat dit voor schot op een of andere wijze latei- niet was afgetrokken en of de man maar 89 gulden wilde storten. Nu is dat geen groot bedrag en aan de betaling daarvan zal deze man Men verwacht, dat de beide ka mers van het Italiaanse parlement zich in het begin van de volgende week over het regeringsprogram zullen uitspreken, en dat Segni een kleine meerderheid zal krijgen. Uit de regeringsverklaring blijkt, dat het program van de nieuwe regering weinig afwijkt van de politiek van de regering-Scelba, die drie weken geleden ten val werd gebracht. Segni, die behoort tot de linker vleugel van zijn Christen-democrati sche partij, vermeed in zijn verkla ring zorgvuldig alles waaraan de conservatieve liberalen, die deel uit maken van zijn coalitie, zich zouden kunnen stoten. Hij legde bijzondere nadruk op de Europese Unie en ver klaarde, dat economische integratie voor het ogenblik het beste middel niet ten ondergaan. "s toch ongewoon, dat men twaal Maar het is ilf jaar later gefd terugvraagt, dat destijds via allerlei ingewikkelde en moeilijk te controleren berekeningen aan de rechthebbenden werd uitbetaald. Ook nu is het voor deze man met zijn boekjes en papieren in de hand niet mogelijk na te gaan waar dat bedrag van f 89.opeens vandaan is gekomen. Hij zal het in Den Haag moeten vragen aan de commissie, die bezig is alle schade-gevallen nog eens na te rekenen. Wanneer hij de enige was, die zo'n terugvordering kreeg, dan zou er geen reden zijn om er in een krant over te schrijven. Maar die terugvorderingen dalen thans over Zeeland neer in een tempo van soms zeven per dag Niemand kan er bezwaar tegen hebben, dat de molens van onze Ne derlandse regering zo fijn malen, maar wel kan men er bezwaar tegen maken, dat ze zo langzaam malen. Na twaalf jaar een bedrag invor deren van f 89.en dat doen in de „harde" guldens van 1955, terwijl in 1943 guldens zonder enige koop kracht werden neergeteld, dat moest toch eigenlijk niet voorkomen. Bovendien komt het er op neer, dat men thans de mensen laat opdraaien voor ambtelijke foutjes of vergissin gen, welke ih een ver verleden zijn gemaakt. Is het wonder, da zoiets wrevel wekt?, Op het congres van de socialistische internationale te Londen hebben de de Fransman Moch en de Engelsman Gaitskell verschil van mening gekre- kregen over de Russische motieven en de nieuwe koers van Moskou. Moch meende, dat men thans de Russen wel kon vertrouwen maar Gaitskell wees er op, dat Moskou pas van tactiek veranderde doordat het Westen zich eensgezind toonde en werkte aan zijn verdediging. Hij wilde de beoordeling van de op rechtheid van de Sowjefs laten af hangen van Turn houding tegenover de satelliet-staten. Moordenares Ruth Ellis gisteren terechtgesteld. Ondanks vele protesten. Ruth Ellis, de voormalige manne quin en moeder van twee kinderen, die haar minnaar, de coureur David Blakely, heeft vermoord, is Woens dagochtend op de binnenplaats van de Holloway-gevangenis door middel van de strop terechtgesteld. Protesten van kranten, leden van het parlement en andere bekende fi guren uit het openbare leven en een stroom van petities en telegrammen hebben het leven van de 28-jarige Ruth Ellis niet kunnen redden. Zij heeft Dinsdagavond in een laat ste onderhoud met haar advocaat de naam genoemd van een man, die naar zy verklaarde, haar de geladen revolver heeft gegeven, waarmee zij de 25-jarige Blakely doodde. De secretaris van de Engelse ver eniging voor de hervorming van het strafrecht, Hugh Klare, heeft de hoop uitgesproken, dat de zaak-Ellis, die schijnbaar zoveel beroering heeft ge wekt onder het publiek en een stro ming heeft doen ontstaan voor af schaffing van de doodstraf, de rege ring zal bewegen, thans deze zaak opnieuw te bezien. H ...herdenkt Frankrijk de be- storming van de Bastille in 1789. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onontplofte bom gevonden op vliegbasis Woensdrecht. Bij werkzaamheden aan de start baan op de vliegbasis Woensdrecht stootten arbeiders Dinsdag op een nog niet ontplofte bom van 250 kg, een restant uit de vorige wereldoor log. De vergrijsde molenmaker N. de Troye bekijkt tesamen met de mole naar J. Adriaanse een van de wieken, die gereed gemaakt wordt voor beves tiging aan de molen. (Foto P.Z.CJ ste deel de lange lijst van maatrege len die de vorige regering van plan was geweest te treffen, doch waar toe zij door interne moeilijkheden niet was gekomen. Zwitserse soldaten zullen de Grote Vier tijdens de conferentie in Genève beschermen. Een groep militairen van het 26e regiment bij het verlaten van Ziirich op weg naar Genève. Indonesische legercrisis Minister van defensie afgetreden De Indonesische minister van de fensie is afgetreden, zo wordt uit Djakarta gemeld. Daarmede wordt de mogelijkheid geopend om een ein de te maken aan de legercrisis. De regering kan thans de stafchef Oe- toyo ontslaan en daarmede tegemoet komen aan de bezwaren van de plaatsvervangend stafchef Locbis en zyn mede-officieren. Zoals men weet hebben deze zich verzet tegen de be noeming van Oetoyo. Antwerpse havenstaking Vrijdag weer stemming Woensdagochtend is het contingent militairen dat in de Antwerpse haven werkt, vergroot tot 500 man, Er wa ren ongeveer 1300 havenarbeiders aan het werk. Het ziet er naar uit, dat Vrydag opnieuw gestemd zal worden over het al of niet voortzetten van de sta king, en ditmaal bij geheime stem ming. Volgens het Antwerpse blad „La Métropole" verwacht men, dat in dat geval een meerderheid zich zal uit spreken voor beëindiging van de sta king. Het werk zou dan Zaterdag of Maandag hervat worden. Al bijna 200 doden door hittegolf De ongekend hoge temperaturen hebben in de afgelopen dagen in Eu ropa aangehouden. In Londen steeg het kwik tot ruim 80 graden Fahren heit. In Noorwegen is de sneeuw op de berghellingen door de zonnewarm te gaan smelten waardoor ernstige overstromingen zijn ontstaan. In Scandinavië zyn ruim twintig perso nen tengevolge van een zonnesteek omgekomen. In het Kanaal trad op verscheidene plaatsen nevelvorming op; verscheidene schepen werden hier door opgehouden: In totaal heeft de hittegolf in geheel Europa bijna 200 personen het leven gekost. OOSTENRIJKER OVER SIBERIË „Er zijn nog vele duizenden bui tenlanders in honderden gevangenis sen en kampen in de Sowjet-Unie, doch een Russische generaal heeft, bij een inspectie van het gevangenen kamp te Irkoetsk, in Siberië, ver klaard dat^ er an het einde van dit jaar niet één meer over zal zijn", al dus heeft een Oostenrijker, die kort na de oorlog door de Russen werd ontvoerd en thans in Oostenrijk is teruggekeerd, na aankomst te We nen verklaard. De Oostenrijker, die verzocht zijn naam niet te noemen, verhaalde voorts, dat zich onder de Roemenen een zekere graaf Belmonte, een voormalig persoonlijk adjudant van ex-koning Carol, bevond. Hij vertelde hoe een zekere Tonio Fabian, voormalig lid van de Spaan se „Blauwe Divisie", die in de tweede wereldoorlog aan Duitse zijde tegen de Russen heeft gestreden, na een ontvluchtingspoging door honden van de bewakers in stukken werd ge scheurd. Dit geschiedde in het gevan- Nederlandse Kamerleden naar Israël Het parlement van Israël heeft vertegenwoordigers van het Neder landse parlement tot een bezoek aan zijn land uitgenodigd. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Korten- horst, deelde dit Woensdagmiddag in de Kamer mede en hij voegde daar aan toe, dat aan de invitatie gevolg zal worden gegeven. DANK ZIJ SCHENKING „STAD EN LANDSCHAP" Gebr. Adriaanse schakelen bedrijf over van electro-motor op windkracht Het heeft er lange tijd naar uitgezien, dat Zoutelande het in de toe komst zonder korenmolen zou moeten stellen. Na 1944, toen de molen, zoals vrijwel alle Walcherse molens, door de inundatie enorme schade opgelopen had, bleek namelyk al spoedig, dat er te hoge kosten aan verbonden waren om dit bouwwerk in zijn oude luister te herstellen. Weliswaar gelukte het de eigenaars, de gebroeders Adriaan-se, om één roede op te knappen, zo dat de molen drie jaar kon draaien op twee wiekjes", maar het bleef ge brekkig roeien met de riemen, die men had. In 1948 hakten de gebroeders Adriaanse de knoop door: ze zetten de twee schamele wieken stop en plaatsten een electro-motor in de molen. Daarmee leek het bestaan van de Zoutelandse molen afgesloten te zyn, want wat is een molen zonder wie ken? Nu het instituut „Stad en Landschap" van Zuid Holland echter on derdelen van een voor de sloop bestemde watermolen te Hoogvliet (ge meente Rotterdam) gratis beschikbaar heeft gesteld, wordt er weer druk aan gewerkt om de molen binnen enkele maanden tyds met wieken op windkracht te laten functionneren! De gebroeders Adriaanse konden zich met deze schenking van het in stituut „Stad en Landschap" in de handen wrijven, want het waren vi tale en zeer belangrijke onderdelen, die van de Hoogvlietse molen 'naar Zoutelande verhuisden: namelijk de twee roeden. Molenroeden de wie ken dus worden in Nederland niet meer gefabriceerd. Wel worden uiteraard oude roeden gerestaureerd, maar daar molens niet meer wor den gebouwd, vervaardigt men ook geen splinternieuwe wieken. Wonder boven wonder verschilden de maten der onderdelen van de molen te Hoogvliet en die in Zoute lande maar heel weinig, zodat met enkele kleine wijzigingen in de af metingen, de wieken geschikt ge maakt konden worden voor plaatsing. De Zoutelandse molen is volgens een ingemetseld steentje in één van dé binnenmuren reeds in 1722 gebouwd. Met trots konden de gebroeders Adriaanse vertel len, dat de molen reeds gebruikt is door vijf geslachten van hun familie. Als de wieken eenmaal zijn aange bracht zal het koren zoveel mogelijk op windkracht gemalen worden. Het spreekt echter vanzelf, dat de elec tro-motor, die destijds op een van de zolders geplaatst werd, niet verwij derd zal worden. De molenaars wil len namelijk niet afhankelijk zijn van de wind en daar er uiteraard wel eens zo'n zwak briesje zal zijn, dat er nauwelijks gedraaid kan worden, moet de electro-motor ingeschakeld kunnen worden. Bij normale wind kracht ontwikkelt de molen onge veer een werkvermogen van 30 pk. Gevaarlijk beroep Wie dezer dagen een kijkje neemt bij de herstelwerkzaamheden aan de Zoutelandse molen, zal waarschijn lijk verbaasd zijn te zien, dat dat werk verricht wordt door een man, die niet minder dan .zeven kruisjes achter de rug heeft. Het is namelijk de 74-jarige N. de Troye uit Middel burg, die met vakmanschap bezig is het nauwkeurige werk uit te voeren. Weliswaar kan men de gebroeders Adriaanse, die de vergrijsde molen maker assisteren, zo nu en dan naar stig met verf en kwast bezig zien, maar het leeuwenaandeel wordt toch verricht door de heer De Troye, die dit vak al langer dan een halve eeuw uitoefent. Nauwelijks had deze mo lenmaker namelyk de schoolbanken voorgoed verlaten hij was toen twaalf jaar of hij deed zijn intrede in dit vak. Hij trad daarmee in de sporen van zijn vader, die ziin zoon een jarenlange opleiding gaf. (Vervolg op pag. 2) Het weer in Europa. Volgens de rapporten van Woensdagavond 19 uur: Kopenhagen, onbewolkt. 27 gr. Amsterdam, licht bewolkt, 26 gr. Londen, zwaar bewolkt, 27 gr. Luxemburg, half bewolkt 22 gr. Parijs, licht bewolkt, 29 gr. Bordeaux, licht bewolkt, 28 gr. Grenoble, licht bewolkt. 29 gr. Nice, licht bewolkt, 25 gr. Genève, licht bewolkt, 28 gr. Ziirich, zwaar bewolkt, 23 gr. Locarno, half bewolkt, 29 gr. Berlijn, licht bewolkt, 27 gr. Frankfort, onweer. 26 gr. München, regen. 21 gr. Wenen, zwaar bewolkt, 26 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt, 20 gr. 15 .Tnii Rome, onbewolkt, 32 gr. Zon Ajaccio, zwaar bewolkt, 28 gr. Maan genkamp te Inta, in Noord-Siberië. „In het kamp te Inta bevinden zich veertig- tot zestigduizend gevange nen, met de bewaking waarvan een gehele Russische divisie is belast. Het kamp is in twaalf kleinere kam pen onderverdeeld", aldus de Oosten rijkse ex-gevangene. ^Illllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll!lllllllllll!llllllllllll!lllll||||||||||||||| Hollands Glorie in de Tour de France ar VVIM VAN EST. Het is gister in de ronde van Frankrijk voor de Nederlan ders een glorieuze dag gewor den, een dag, zoals onze kleine wielerwereld er nimmer één heeft beleefd in dit spectaculai re sportgebeuren. Een magis traal rijdende Wim van Est, die bij het begin van de zeven de étappe in Ziirich nog tegen ccn achterstand van ruim ze ventien minuten op de eerste in het algemeen klassement had aangekeken, reed deze rit in zo'n verbazend tempo, dat hij deze ruime achterstand geheel wegwerkte en in de late middag in Thonon-les-Bains triomfe rend de gele trui over zijn schouders kon trekken. De 24- jarige Nederlandse debutant Hinsen, die met nog zeven an dere renners de stormloop van Wim van Est had bijgehouden, ranselde tot verbazing van vriend en vijand in de eind sprint zo'n snelheid uit zijn fiets, dat hij als eerste over de eindstreep flitste. De gele trui en een étappe-overwinning voor de Nederlanders dus. Voeg M daar nog bij, dat de groene trui in het bezit van Wout Wagtmans bleef, dan is het be- grrjpelyk dat iedere Nederlan- der, die met de Tour meeleeft, s uitgelaten van vreugde was. Op pagina 4 is te lezen hoe de Nederlandse renners hun p lauweren oogstten. IllllllilllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllIllllllll WARM WEER Veranderlijke bewolking met in de ochtend plaatselijk mist. Nog enkele verspreide regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak uit westelijke richtingen. In de noordelijke provincies iets lagere, in de zuidelijke iets hogere temperatu ren dan gisteren. ZON EN MAAN op 4.38 op Q.25. onder 20.56 onder 17.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1