KA PPIEEN DE WEERMAKERS Pleidooi voor gedifferentieerde loonpolitiek BEWOGEN WEEK EIND BOEKEN KON. ONDERWIJSFONDS VOOR SCHEEPVAART BREIDT UIT BALASTORE BREDER0DE-TENT00NSTELLING IN DE MAASSTAD VenhcJk 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 12 JULI 1955 GEEN ALGEMENE LOONRONDE" Nieuw overleg noodzakelijk aldus de heer Middelhuis In een rede op de verbondsvergadering in Utrecht van de Katholieke Arbeiders Beweging deelde de voorzitter, de heer J. A. Middelhuis, mede dat het ledentaantal van 1 Januari 1954 gestegen is met rond 23.500 nieu we leden tot in totaal 380.000. Volgens de heer Middelhuis is er thans bjj grotere welvaart een verkilling gekomen in de sfeer van samenwerking tussen werkgevers en werknemers. Vijf jaar nadat de wet op de P.B.O. in werking trad is er in nog geen enkele grote bedrijfstak behoudens in de mijnindustrie een P.B.O. tot stand gekomen. De loonregeling onder toezicht van de regering heeft plaats gemaakt voor een zwak soort prijsbeheersing achteraf en voor een toenemende in vloed van voornamelijk op particulie re belangen afgestemde prijskartels. Bovendien beginnen zich nog de nadelen van de verbroken samenwer king tussen de drie vakcentrales af te tekenen. Het- is nu al tien maanden geleden, zo zeide de heer Middelhuis voorts, dat de zg. welvaartsloonronde is in geleid doch het bljjkt moeilijk, vooral voor de laagstbetaalde loontrekken- den, een groter stukje mee te krij gen van de beschikbare welvaart. Afbetaling Nog altijd is het vraagstuk van een sociaal-verantwoorde regeling van het afbetalingssysteem in studie. De vraag rijst voor de heer Middel huis of de arbeidersbeweging niet een sterke actie dient te ontketenen om de kopers tegen het kopen op afbe taling, althans tegen dergelijke afbe talingssystemen sterk te waarschu wen. Want al deze goedheid, aldus spre ker, om het de beminde kopers ge makkelijk te maken is verre van goedkoop en een beletsel voor het zo veel gezondere systeem van „grotere omzet door lagere prijzen". Het streven van de K.A.B. was sinds de 6 procent loonsverhoging er op gericht te voorkomen, dat via prijsstijging de reële betekenis van die zes procent voor een onverant woord groot deel zou verloren gaan. In het begin van dit jaar werd men evenwel onaangenaam verrast door een aantal prijsstijgingen, waaronder die van melk wel de belangrijkste was en waardoor men in zrjn aanvan kelijke verwachtingen in ernstige mate werd teleurgesteld. De kabinetscrisis heeft er niet al leen toe geleid, dat het streven van minister Zijlstra naar prijsverlaging enigermate onderbroken is geweest maar bovendien is het complex van belastingverlaging en huurverhoging Record-oogst voor de koffie verwacht Het Amerikaanse departement van landbouw meldt dat een record we- reldkoffie-oogst is te verwachten. Het departement raamt de wereldproduc tie voor het seizoen 1955/1956 op 45 mlllioen zakken van alle ongeveer 59 kg. Deze oogst zou 11 procent groter zijn dan die van vorig jaar en 8 pro cent groter dan het vooroorlogse ge middelde. Het departement zeide, dat zijn raming mogelijk te voorzichtig zou zijn en dat een herziening in op waartse richting later nog mogelijk is. Het departement deelde voorts me de, dat de koffieproductielanden naar verwachting 36.7 millioen zakken be schikbaar zullen hebben voor export tegen 32.3 millioen zakken in het sei zoen 1954/1955. (Advertentie) Blijf niet doorlopen met die Bïenraatische Pijnen. Roel ze nit mot wortel en tik. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oor zaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. dermate gewijzigd, dat een eventueel positief effect van de maaregelen eerst twee maanden later aan de dag kan treden dan oorspronkelijk de be doeling was. Wij staan thans weer opnieuw voor de noodzaak onze houding met be trekking tot de rechtvaardige verde ling van de nationale welvaart te bepalen, aldns spreker. In dit stadium dient volgens spre ker aan bedryfstakgewijze te nemen loonmaatregelen de voorkeur te wor sen gegeven boven een algemene loonronde. De organisaties van de werkgevers en werknemers in de desbetreffende bedrijfstakken zullen moeten nagaan of het op grond van de gedurende de laatste jaren behaalde bedrijfsre sultaten wel verantwoord is de lonen op het oude niveau te handhaven, kien zal er thans ernstig naar moe ten streven een meer gedifferentieer de loonpolitiek toe te passen. Winstdeling Met nadruk noemde de heer Mid delhuis in dit verband: de winstde ling. Met zyn looneisen moet men evenwel niet verder gaan dan het huidige prijsniveau kan dragen. Internationaal architecten congres in Den Haag De minister van Wederopbouw, ir H. B. J. Witte, heeft gisteren in Den Haag het congres van de internatio nale unie van architecten geopend. De architect zal zich moeten in spannen, aldus de minister, om de thans minder gunstige positie van de woning ten aanzien van andere concurrerende consumptiegoe deren te verbeteren. Dat wil zeggen, dat goede, aantrekkelijke en naar ver houding goedkope woongelegenheid moet worden geschapen. Doel van dit congres is een alge meen overzicht uit zoveel mogelijk landen op het gebied van de woning bouw. De besprekingen zullen te Schevenin- gen worden gehouden en de gehele week duren. MILLIOENENPROJECT Nieuwe school met een internaat in Rotterdam Het koninklijk onderwijsfonds voor de scheepvaart zal in de komende ja ren enige uitbreidingsplannen uitvoe ren voor een totaal bedrag van 5 a 6 millioen. In Botterdam zal op een terrein aan de Stadionweg een nieuwe dag nijverheidsschool met internaat, plaats biedende aan circa 240 leerlin gen, worden gebouwd. Als streefda tum voor het gereedkomen van dit complex neemt men Septemher 1958 aan. Voorts zal in Delfzijl de bestaande dagnijverheidsschool aan het Dam- sterdiep geheel worden ingericht als internaat, terwijl een nieuwe school met recreatie- en eetzalen zal worden aangebouwd. Dit project hoopt men in Sept. 1957 gereed te hebben. Het aantal leerlingen zal dan kunnen wor den uitgebreid tot 225. Het toenemen van het aantal leer lingen aan de scholen maakt het te vens noodzakelijk een nieuw instruc tieschip te bouwen. Dit hoopt men indien de werf een gunstige levertijd toestaat begin 1957 in dienst te kunnen stellen. Het schip zal onge veer 40 meter lang en 6 meter breed worden en een diepgang krijgen van maximaal 2 meter, zodat men de Rijn verder stroomopwaarts zal kunnen bevaren, dan met de huidige instruc tieschepen: de „Prinses Juliana" en de „Prins Hendrik". De financiering van deze projecten zal geschieden volgens de wet op het nijverheidsonderwijs, waardoor 70 procent voor rekening van het rijk en 30 procent voor rekening van de ge meente komt. In het genoemde bedrag zijn niet inbegrepen de stichting van een bin- nenvaartschool in IJmuiden een avondschool die ondergebracht zal worden in de visserijschool aldaar en de uitbreiding van de Prot. Chr. lage re school voor schipperskinderen „Oranje Nassau" te Maasbracht/i. waar het „nationaal comité voor christelijke scholen met internaat" op 1 Januari a.s. een tehuis voor 50 kin deren zal openen. Het onderwijs van deze kinderen zal door het koninklijke onderwijsfonds voor de scheepvaart verzorgd worden. De Brederode in al zyn gloriezoals Van der Velde het vlaggeschip teken de toen liet nog het admiraalschip van bestevaer Tromp ivas. VELE HERDRUKKEN. Van verschillende werken, die in de loop der jaren tot de best-sellers van de boekenmarkt behoorden, zijn opnieuw herdrukken verschenen. Becht en Van Holkcma en Waren- dorf deden van Remarque's beroem de „De weg terug" een nieuwe editie het licht zien in een verzorgde uit gave. Voorts verschenen in de Ooie vaar-serie van Daamen, Den Haag, goedkope poeketbooks: Willem van Iependaal „Bef, boef, bajes", „De commissaris vertelt over donker Am sterdam" van de onvermoeide Voor dewind en Theun de Vries' „De vrij heid gaat in 't rood gekleed" ver scheen in deze serie onder de titel „Het eiland zan de zwarte godin". De Atlas-reeks, een gezamenlijke uit gave van Becht, Amsterdam, Bruna, Utrecht, Van Holkema en Warendorf, Amsterdam, Sijthoff, Leiden en Ad. M. C. Stok, Den Haag, komt met een serie Havanks in een goedkope uit gave. Meer dan een half millioen Ha vanks werden tot dusver verkocht en 'n deel van de „Schaduw"-verhal en zijn niet meer te krijgen. Deze nieuwe editie wil aan de grotvraag naar de Havank-detectives tegemoet komen. Verschenen zijn tot nog toe: De N.V. Mateor, De man uit de verte, Vier vreemde vrienden, Hoofden op hol, De schaduw is terug, De weduwe in de wilgen en Polka Mazurka. Woning, werkplaats, school, kantoor... alles schreeuwt om DOORZICHTIGE ZONGORDIJNEN Veel belangstelling uit het buitenland Binnenkort zal een Brédcrode-ten- toonstelling worden gehouden in het maritieme museum „Prins Hendrik" te Rotterdam. Deze expositie zal een unieke tentoonstelling worden op his torisch scheepvaartgebied, te meer daar het in Nederland nog niet is voorgekomen dat een maritieme ten toonstelling werd samengesteld, be- CHOCOLADE... PASTILLES llillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ I Koeien wonnen het... H De leden van een golfclub te M Gainsborough in Lincolnshire voeren een vertwijfelde strijd m M tegen 20 koeien, die verzot blij- H ken te zijn op golfballen. In de i| s laatste weken nebben de koei- n j|| en, die op de golfterreinen era- zen, reeds nonderden ballen verslonden. Zo snel kunnen de spelers niet achter een bal aan- rennen, of een koe is er eerder j|= bij en verslindt de bal, zodat het golfspel op deze terreinen H Dmnogelijk begmt te worden. 9 Prins B'ernhard zal op 14 Juli In Wol- vega een bezoek brengen aan de Pieter Stuyvesant-tentoonstelling, die daar ter gelegenheid van de herdenking van de stichter van New York wordt gehouden. 50 Toen de woestijnbewo ners hun anders zo dappe re hoofdman uit de bol za gen vluchten, sloeg hen de schrik om het hart. „Dasbar el foetsakl" gilde Bar el Knor en toen gingen allen aan de haal. „Kijk ze lopen met hun wapperhemden, de klonten", bromde Kappie. „En ons la ten ze hier achter in de hitte. Net iets voor zanderi ge landrotten om een fat soenlijk zeeman zo te behan delen. Als we hier nog lang in de zon zitten vinden ze ons straks als uitgedroog de stokvissen terug." „Ik wil limonade I" huilde de Maat. „Ik wil geen stok- visl" „Al dat gemekker helpt ja niets", zei Kappie. „Onze boeien moeten we kwijt Wacht eens, als ik ze langs de scherpe rand van deze hete steen schuur, krijg ik ze Wei door." Dadelijk ging hij aan de slag. „Het gaat jong", hijgde hij, zwetend van in spanning. „Het touw begint al te rafelen!" Maar intussen dreigde er een nieuw gevaar. De hoofdman, razend dat hij voor zijn volk een raar fi guur had geslagen, keerde terug met een lang ge weer. staande uit historisch materiaal van één schip. Uit Engeland komen tekeningen van de Brederode, afkomstig uit het nationale maritieme museum te Greenwich en de privé collectie van sir Bruce Ingram, uit Denemarken de munitie van het vlaggeschip en voorts uit het rijksmuseum te Am sterdam, het historisch scheepvaart museum aldaar en de Lakenhal te Leiden inventarisstukken, gebruiks voorwerpen en afbeeldingen van de Brederode. De internationale belangstelling voor de Bi'ederode is bijzonder groot. Zo komt de conservator van het be roemde nationale maritieme museum in Greenwich, de Alkmaarder, de heer Dick Luiting, opzoeken om zich op de hoogte te stellen van de vorderin gen met de Brederode-zaak, terwijl ook de Deense commandeur Rasmus sen, die de Deense verzameling be heert, van plan is naar Nederland te komen voor datzelfde doel. De Engelse conservator Michel Ro binson uit Greenwich zal tijdens zijn bezoek aan Alkmaar, op verzoek van de heer Luiting en de stadsarchiva ris, de heer Wortel, een onderzoek in stellen naar de staat van het schil derij van Van der Velde, de Slag in de Sont, dat de gemeente Alkmaar bezit. Robinson, die de knapste Van der Velde-kenner is ter wereld, zal een uitvoerige expertise over dit schilderij ten behoeve van de ge meente Alkmaar opstellen. Dit schilderij waarvan de waarde op minstens f 25.000 wordt gesteld, is het kostbaarste kunstwerk dat Alkmaar bezit. Het schilderij is momenteel uitge leend aan de grote tentoonstelling „Hollands Glorie" in het Prinsenhof te Delft. Advertentie FEUILLETON 12 „De japon" had een dwingend ef fect, Dorinda riep „O!" en kreeg een kleur. Justin zei, dat zij maar eens moest gaan passen en zij volgde die raad op. Toen zij weer te voorschijn kwam, bestond er geen twijfel meer. De be toverende indruk was onmogelijk te beschrijven. Ze was prachtig van lijn en zo kunstig gemaakt, dat het effen zwart de kleur van Dorinda's haar sterker dan goud deed schitte ren, vanwege het contrast. Haar ogen waren helderder, haar huid scheen blanker. „Nogal grappig voor zijn doen' merkte Justin op: „Dat is je ware. Ga het nu maar gauw uittrekken, want anders is er geen tijd meer om te lunchen." Toen de japon was ingepakt en een ferme prijs er voor betaald, kon den zij de nieuwe aankoop meene men. Justin had weer een andere gelegenheid om te lunchen gevonden en hun tafeltje stond gezellig in een ondiepe „box". Nu liet mogelijk was, ongestoord met elkaar te praten, keek hij haar schern aan en vroeg: „Wat is er aan de hand?" Hij schrok er van, toen ze met een doodsbleek gezicht en trillende door PATRICIA WENTWORTH stem hem mededeelde, dat ze bijna gearresteerd was wegens winkel diefstal. Zijn ongerustheid werd er niet minder op, toen zij het hele verhaal deed. „Als miss Silver er niet geweest was, zouden ze me hebben gearres teerd. Ik werd er akelig en duizelig van, alsof ik mij op een gewoon voetpad had bevonden en plotse ling de grond had zien wegzinken. Misschien heb je zoiets wel eens ge droomd; ik dikwijls. Maar het is nog nooit gebeurd terwijl ik wakker was niet vóór vanmorgen!" Toen de kellner de bestelling had aangenomen, moest zy de hele ge schiedenis nog eens vertellen. „Had je een van deze mensen ooit vroeger gezien?" „Neen! Miss Silver vroeg my dat ook. Nadat die lui hun verontschuldi gingen hadden aangeboden, dronk ik met haar een kop koffie. Ze ia bui tengewoon. Ze kent iedereen van Scotland Yard en natuurlijk moesten ze haar geloven. Ze vernietigde ge woon die ellendige directeur". De herinnering daaraan vrolijkte haar op. „Maai-, Justin, ze vroeg ook, of er iemand was, die mij in moeilijk heden wilde brengen of mij op zy schuiven en natuurlijk antwoordde ik „Neen". Omdatja het kan toch niet in verband staan met mijn oom, denk je wel „Wat bedoel je?" „Wel er lag een geheel verkreukeld portret van hem in de speelgoedkast van Marty". „Maar Dorinda!" Ze knikte. „Ja, heus. Het was pre cies zo een als tante Mary had; ge maakt door Charles Rowbecker Son, Norwood. Ik legde het op de schrijftafel van mrs. Oakley en zei haar nies erover; zij evenmin mij, Justindè.t kan er toch niet ach ter zitten!" Zijn knap gezicht had een min of meer verstrooide uitdrukking. Vre zend, hem met haar vragen te hebben ontstemd, zei ze haastig: „We behoe ven er, als het je verveelt, niet lan ger over te pi'aten". Nog altijd knap maar minder ver strooid, fronste hij de wenkbrauwen en vroeg haar niet zo mal te doen. „Maar je keek, alsof het je ver veelde, Justin". „Dat ligt aan myn ongelukkig ge zicht. Mijn hersens waren aan het werk. Hoor eens, Dorinda, waarom ging je eigenlijk naar die winkel?" „Ik moest er heen voor mrs. Oak ley". „Beste kind, je moet me nu niet wijsmaken, dat de vrouw van Martin Oakley naar de De Luxe Stores zou gaan! Dat is een winkel voor de mas sa of althans voor nette burgerlui". „Ja, zijzelf gaat er ook niet naar toe", zei Dora lachend. Maar ze had den haar verteld, dat er lichtgevende verf te koop was en daarom vroeg mij er eens te willen kijken. Marty heeft namelijk zijn oude kinderjuf frouw terug en zij kan niet zien, hoe laat het is, als ze 's nachts wakker wordt, omdat hij intussen alle verf van de klok in haar kamer heeft af gehaald. Daarom moest ik zien, wat nieuwe verf te kopen". „Wie wist, dat je naar die winkel zou gaan?" „Wel, mrs. Oakleyen Juf en Doris, de dienstbode, die voor de kinderkamer enz. zorgt enoch, ik denk eigenlijk iedereen- in huis, want Marty vertelde overal, dat ik wat lichtgevende ven ging kopen, omdat hij zo'n stoute jongen was geweest eiv de verf van de klok had afgeschrapt. En telkens als hij dat zei, beweerde Juf, dat het zo moeilijk te krijgen was. maar ze had gehoord, dat de De Luxe Stores zulke verf verkochten. Wie haar dat gezegd heeft, weet ik niet". „Als het een complot was, werd het opgezet door iemand, die wist, dat je naar die ellendige winkel zou gaan. Weet je zeker, dat je niemand in die mensenmassa daar eerder had ge zien?" „O heus, ik kende er niemand van!" „Welnu, het lijkt me geen soort po ging om het gestolene kwijt te raken uit vrees voor ontdekking. In dat ge val zou die jonge vrouw zich nooit tot een bediende gewend hebben. Dit zaakje bevalt mij niet. Je deed beter, mrs. Oakley op te bellen en haar b.v. te vertellen, dat er plotseling een fa- milïecrisis is ingetreden en je naar het sterfbed van je tante Jemina wordt geroepen". ,Nee, Justin, dat gaat niet. Zelfs als ze niet wist wat ze wel weet dat ik geen enkele tante op de we reld heb, zou ik zoiets niet kunnen uithalen. Ik heb zo juist twintig pond van haar geld voor een japon uitge geven en daar moet ik iets voor doen". Justin keek bozer dan ze ooit had gezien, toen hij uitroep: „Dan breng je dat ellendige ding terug!" „Dat zou mij" het geld niet terug bezorgen", zei Dorinda met overtui ging. „Ze zouden daar zeggen, dat ze 't op credietrekening zouden plaatsen en dat zou niets geven, want mrs. Oakley koopt zelf daar niet, vertelde ze me. Ze zei, dat die winkel aardige goedkope jurken voor meisjes had, maar dat ze vry wat meer voor haar eigen kleren moest betalen. Je ziet dus, dat het niet gaat". Justin boog zich over de tafel. „Dorinda, laat my je die twintig pond lenen". Dankbaarheid voor dit aanbod deed Dorinda's ogen schitteren als de zon. „Dat vind ik prachtig van je! Maar natuurlijk, kan ik het niet aan nemen". „Je moet". „Beste jongen, ik kan niet. Tante Mary zou uit haar graf oprijzen en bij me komen spoken. Een van haar meest strikte stelregels was: Laat nooit een man tot je spreken als hij niet aan je is voorgesteld, laat nooit een man je schulden betalen. En als zulke dingen je zyn ingestampt zo lang je je kunt herinneren, kan je het nietzelfs als je het zou probe ren". „Met familieleden is 't wat anders", zei Justin, maar Dorinda schudde het hoofd. „Niet als het mannen zijn. Tante Mary had een bepaalde opvatting wat neven aangaat. Volgens haar waren ze ven-aderlijk". Justin barstte in lachen uit, wat de emotionele spanning van het ogenblik brak. Hy kon niet zeggen, waarom er zulk een spanning ontstaan was, maar hij was meer ontstemd dan hij in lange tijd was geweest. Toen Do rinda zo obstinaat werd, had een soort aanvechting uit het stenen tijd perk hem bekropen en had hij zich voorgesteld, hoe prettig het zou zijn, haar op het hoofd te slaan en bij de haren naar een grot te dragen! Na tuurlijk werd deze aanvechting niet onder woorden gebracht, maar zoiet3 was inderdaad bij hem opgekomen. Zyn lachbui had Justin gekalmeerd, maar Dorinda bleef even obstinaat. Zy wilde haar baantje behouden en ook haar japon van twintig pond; zij had hoegenaamd geen zin, naar dé Heatherclub terug te keren en ze was door de boosheid en belangstelling, die Justin had getoond, ten zeerste getroffen. (Wordt vervolgd.,,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4