Russen en Amerikanen werken samen in geophysisch jaar Eerste zeegangstank ter wereld wordt in Wageningen gebouwd MR. W. J. VAN BALEN WERD IN DEN HAAG GEHULDIGD NEDERLANDSE VROUW MOET NAAR POLEN TERUGKEREN DINSDAG 12 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MODERNE OCEANOGRAFIE Men kan de bewegingen van een schip bij ruwe zee voorspellen {Van een speciale verslaggever) Op 13 Juli zal in Wageningen bij het Nederiandsch Scheepsbouwkundig Proefstation de eerste steen worden gelegd voor een laboratorium-uit breiding, die enig ter wereld zal zjjn: een z.g, zeegangstank, waarin de scheepsmodellen kunnen worden onderzocht onder omstandigheden die identiek zijn met die, waaronder het schip de zeeën bevaart. Met behulp van tankproeven kan in de bestaande scheepsbouwkundige proefstations op dit ogenblik al met grote nauwkeurigheid voor elk schip de meest gunstige vorm van romp, schroef of roer worden vastgesteld onder ideale omstandigheden, die in de practijk slechts zelden voorkomen. Er kunnen in die bestaande tanks namelijk golven worden opgewekt, in de langsrichting van de tank, die het model precies op de kop of het ach terschip raken. De moderne oceanografie is er ech ter de laatste tien jaar in geslaagd een goed beeld van de werkelijke zee te geven, afhankelijk van tijd en plaats. Met behulp van moderne sta tistische methoden kan men orde brengen in de schijnbaar chaotische vormen van de zeegang. Gebleken is, dat men deze in het algemeen kan splitsen in een aantal componenten van verschillende lengte, hoogte en richting. In het nieuwe zeegangslaboratorium in Wageningen zullen al deze com ponenten natuurgetrouw gereprodu ceerd worden. Kosten 2 millioen Met de bouw, die voorjaar 1956 ge reed zal komen, is een bedrag van twee millioen gulden gemoeid. Het ministerie van economische zaken heeft hiervan vier ton voor zijn re kening genomen, en de Koninklijke Zomerzon straalt over Zeeland! DAT IS LEKKER FRIS Nederlandse Redersvereniging, als mede de Centrale Bond van Scheeps bouwmeesters in Nederland elk ook nog eens zo'n bedrag. De afmetingen, van het te bouwen bassin hangen ten nauwste samen met de grootte en de snelheid van de te onderzoeken modellen. Teneinde de kosten van bouw en exploitatie binnen aanvaardbare grenzen te houden, werd besloten de modellengte te beperken tot circa 3 meter. De lengte van het bassin wordt ongeveer 100 meter, en de to tale breedte 24,50 meter. De water diepte zal 2,50 meter zijn. Bij de ma ximaal op te wekken golflengte van 4,50 meter betekent dit een vrijwel onbeperkte diepte. Aan twee zijden van het bassin komt een golfopwekker, die in prin cipe overeenkomt met die, welke men in de bekende golfbaden aantreft. De golven, die aan de achterzijde van het apparaat ontstaan, worden gedempt door een „strand" van po reus materiaal om te voorkomen, dat het terugrollende water het gezochte beeld zou verstoren. Het model zal door het bassin wór den getrokken met een hoog in het gebouw over rails lopende sleepwa- gen, die electrisch wordt voortbewo gen. Op die sleepwagen kunnen ven tilatoren worden geplaatst, om de stormen over het wateroppervlak te laten spelen. Met behulp van een „high speed camera" eveneens ge monteerd op de sleepwagen, zullen de bewegingen van het model worden vastgelegd. In het voorjaar van 1956 zal waar schijnlijk met de beproeving van de zeegangstank begonnen kunnen wor den. Reeds kort daarna verwacht men opdrachten van rederijen en scheeps bouwers te kunnen aanvaarden. Bij volledig gebruik van de tank zal voor de uit te voeren proefnemingen een vergoeding gevraagd worden van 5 tot 10.000 gulden per week. Maar daarvoor zal dan ook straks precies voorspeld kunnen worden hoe het te bouwen schip zich onder be paalde omstandigheden zal gedragen, welk vaartverlies er zal zijn door ruw heid van de romp, wind, zeegang of beperkte vaardiepte, en of het schip zal slingeren, stampen of dompen bij ruwe zee. En al deze dingen zijn niet alleen van belang, om de kans op zeeziekte van mogelijke passagiers wat te ver kleinen, maar ook om de veiligheid van een schip zo groot mogelijk te maken. VOOR LATIJNS AMERIKA Bevorderd tot Officier in Orde van Oranje-Nassau „De grootste beloning voor het werk, dat mr. Van Balen gedurende 40 jaren heeft verricht ten bate van het contact tussen de Latijns-Ameri kaanse landen en Nederland is wel, dat dit werk op economisch en cultu reel terrein thans concrete en zo mo gelijk rijke vruchten zal gaan dragen. Ik hoop dat Van Balen nog lang zal kunnen schrijven over- en vechten voor Latijns-Amerika". Dit zeide de heer Ch. I. J. M. Wei ter, voorzitter van het instituut voor Latijns-Amerika, op een ontvangst in hotel „De Witte Brug" in Den Haag ter ere van het feit, dat- mr. W. J. Van Balen kon terugzien op een veer tig-jarige loopbaan. Hij heeft zich in die jaren ontwikkeld tot een deskun dige in Latijns-Amerikaanse zaken; hij schreef tal van werken over dit werelddeel: „Zoeklicht op Zuid-Ame- ka", „Venezuela", „Ons gebiedsdeel Curasao", „Zes Nederlandse Antil len", „Kennismaking met Suriname", „Nederland en de A.B.C.-Staten". Mr.- Van Balen was een der oprich ters van het huidige instituut voor Latrjns-Amerika en was lid van de Nederlandse handelsmissie, die in 1938 Latijns Amerika bezocht. De heer Weiter deelde in zijn toe spraak nog mede, dat de regering Zaterdagochtend vrij hele dag verlet De centrale raad van beroep te Utrecht heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak van mr. J. A. Fe semanGratama, referendaris bij het departement van economische zaken te Den Haag contra de minis ter van economische zaken. De centrale raad bevestigde de uit spraak van het ambtenaren-gerecht te Den Haag, dat de minister in het gelijk had gesteld in zijn zienswijze dat het vrijnemen op Zaterdagochtend voor de ambtenaren als een gehele dag verlet dient te worden aange merkt. Opstandige activiteiten in communistisch China Vele terechtstellingen Het Pekingse volksblad, de officiële spreekbuis van communistisch China, meldt dat twee pogingen tot opstand in de provincie Hoenan (Zuid-China), onderdrukt zijn. Deze pogingen wer den gedaan op 17 Maart en 9 April van dit jaar. In andere berichten uit verscheide ne Chinese provincies is melding ge maakt van bijna 100 terechtstellingen en vonnissen tegen meer dan 500 per sonen wegens activiteit tegen het communistische bewind. Het Pekingse volksdagblad heeft verder bekend gemaakt, dat 400 vooraanstaande leden van de religieu ze sec te „I Koean Tao" in de Noord- Westelijke provincie Sjensi, tussen November 1954 en Januari 1955 zijn gearresteerd. Zij zouden contra-re- volutionnaire activiteit ontplooid hebben ter voorbereiding van een op stand. Het comité van het nationale volks congres (parlement) is begonnen met de behandeling van een wetsvoorstel, waarin „strenge bestraffing" wordt geëist van Hoe Feng, een vooraan staande Chinese auteur en theoreti- op het gebied van Chinese en Russische literatuur, en andere leden van zijn „contra-revolutionnaire kliek", aldus een bericht van Radio- Peking. Het Pekingse volksblad eist, dat zij uit de partij gestoten worden. mr. Van Balen heeft bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. „De Nederlanders", aldus mr. Van Balen in zijn voorwoord „zijn er zich van bewust geworden, dat ook wij bi-oeders zijn van Latijns-Amerika, vooral na het verlies van Ned. Indië en niet het minst door de banden met onze rijksgenoten in Suriname en dé Ned. Antillen. In tegenstelling tot 40 jaren gele den, toen alleen Nederland en Argen tinië diplomatieke betrekkingen on derhielden en er van economisch contact ook nauwelijks sprake was, is thans het Nederlandse bedrijfsleven in Latijns-Amerika met ijver aan het werk, ondersteund door kundige di plomatieke en ambtelijke vertegen woordigers". De inlevering van oude zilveren guldens Inwisselen lot 22 Juli mogelijk Het is gebleken, dat op ruime schaal gebruik is gemaakt van de mogelijkheid tot inwisseling der oude zilveren guldens, die per 22 Febr. j.l. buiten omloop werden gesteld. Op het moment, dat de oude zilveren gul dens het karakter van wettig betaal middel verloren, bevond zich onge veer 44 van de gehele vooroorlog se guldensvoorraad in het muntde- pöt. Nu binnenkort de inleveringster mijn zal aflopen, is; reeds meer dan 88 der totale vooroorlogse circu latie aan oude zilveren guldens naar h^t muntdepót teruggevloeid. Er syordt aan herinnerd dat de oude zil veren guldens tot uiterlijk 22 Juli a.s. bij alle postkantoren en poststations en bij de kantoren en agentschappen van de Nederlandsche Bank N.V. ter inwisseling tegen gangbare Neder landse betaalmiddelen kunnen worden aangeboden. De ..jacht" op het zomerbroed in de Oosterschelde is begonnen. Honderd- duizenden pannen worden overboord gezetin de hoop op een goede broed- val. Foto P.Z.C.) Huisartsen accoord met ziekenfondsen De huisartsen hebben zich accoord verklaard met een nieuwe definitieve regeling van hun honorarium voor ziekenfondspatiënten. Zij hechtten tij dens een ledenvergadering van de „Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst" hun goedkeuring aan de voorstellen, waarover in het over leg tussen een onderhandelingscom missie van de maatschappij en de zie kenfondsen overeenstemming was be reikt. Alle ziekenfondsen hebben zich ook reeds voor de voorstellen uitge sproken. De Ziekenfondsraad zal nu op korte termijn beslissen, of hij het bereikte accoord kan aanvaarden. Daarbij is vooral het oordeel van het bedrijfsleven van belang: de nieuwe honoreringsregeling zal een stijging van de kosten meebrengen, die op een of andere manier zal moeten worden opgevangen. Nieuwe actie tegen de Mau Mau De regering van Kenia heeft giste ren het land van 324 leden van de Mau Mau in beslag genomen. De ei genaars van de grond verkozen geen gebruik te maken van het amnestie aanbod, dat Zondagavond afliep. Vol gende week, zo deelt de regering mee, zal het land van „nog veel meer" Mau Mau leden worden geconfis- keerd. In totaal hebben 959 Mau Mau le den van de amnestie geprofiteerd. Dit is ongeveer een kwart van hun tota le sterkte. Er wordt een nieuwe mili taire actie tegen de onwilligen voor bereid. ONDERZOEKINGEN IN ZUIDPOOLGEBIED Veertig deelnemende landen In het geophysisch jaar, 1957 dat in feite zal duren van Januari 1957 tot Januari 1959, zullen driehonderd natuurkundigen uit elf landen zich van de buitenwereld afzonderen op ongeveer 20 proefstations in het Zuidpoolge bied. De deelnemende landen zijn Argentinië, Australië, België, Chili, Frankrijk, Noorwegen, Japan, Zuid-Afrika, de Verenigde Staten, Engeland en de Sowjet-Unie. Het is nog niet zeker of ook Westduitse geleerden zul len meedoen. Vertegenwoordigers van veertig- landen, die zullen deelnemen aan een wetenschappelijk onderzoek op reus achtig grote schaal van de aarde en de atmosfeer, hebben de vorige week in Parijs vergaderd om de zuidpool expeditie voor te bereiden, waarvan een schat van wetenschappelijke ge gevens wordt verwacht. Tevens zijn plannen opgesteld om tot een voorbe reidende conferentie van de natuur kundigen te komen en er is een motie aangenomen, waarin met nadruk wordt vastgesteld dat uitsluitend we tenschappelijke doeleinden worden nagestreefd. De afgevaardigden heb ben Amerikaanse geleerden gemach tigd een weerkundig centrum in te richten, dat tot taak zal krijgen weer kundige gegevens te verzamelen en deze zowel ter beschikking van de verschillende stations te stellen, als uit te zenden. De Amerikaanse en Sowjetrussi- scfce natuurkundigen zullen in eikaars Zij zongen mee Twee opvallend goed geklede heren mengden zich Zondag jl onder de bezoekers van een godsdienstige bijeenkomst van Adventisten in New York, volg den na de collecte de diaken en twee andere gemeenteleden, overvielen hen en maakten zich van 2775 dollar meester. Na de drie mannen te hebben gebonden en hun zakken met het uit een kluis afkomstige geld te hebben gevuld, voegden de rovers zich weer bij de ge meente, zongen nog enige ge zangen mede en verlieten ver volgens de kerk. nabijheid op de Knox-kust (Austra lisch zuidpoolgebied worden onderge bracht. De kustlijn van dit gebied valt grotendeels samen met de pool cirkel. In het geophysisch jaar, dat verge leken kan worden met het „interna tionale pooljaar 1932", zullen gege vens worden verzameld over het weer aan de zuidpool, de middernachtzon, de ionosfeer, de cosmische stralen, gletschers en aardbevingen. Verder bestaat het plan om een centraal me teorologisch station voor de zuidpool te bouwen met nog enkele andere weerstations. Bovendien zullen in dit jaar nog an dere internationale proefnemingen worden verricht waaraan veertig lan den samenwerken. Accoord over lonen in de havens De Amsterdamse en Rotterdamse havenarbeiders hebben zich op leden vergaderingen van hun vakbonden, aangesloten bij C.N.V., K.A.B. en N. V.V., accoord verklaard met de voor stellen tot wijziging van de collectie ve arbeidsovereenkomsten, waarover enige dagen geleden tussen werkge vers- en werknemersorganisaties al overeenstemming was bereikt. De wijzigingen beogen vooral de Amsterdamse lonen hoofdzakelijk wat de arbeidsreserve betreft aan te passen aan het Rotterdamse peil, en brengen voor een aantal arbeiders een loonsverhoging van f 2.64 mee. Bovendien brengt de gewijzigde C.A. O. verbetering in de rustperioden, de vacantietoeslagen en de wachttijden. Voorts hebben de werkgevers zich bereid verklaard na de vacanties de hele loonopbouw aan een nader on derzoek te onderwerpen. Antwerpse havenarbeiders in botsing met politie Maandagochtend hebben enige honderden stakende havenarbeiders in Antwerpén, na een oproep van de stakingsleider, Benoy, getracht pos ten in het havengebied uit te zetten. Het resultaat was een botsing met de politie, die van haar gummistok ken gebruik maakte; enige stakers werden gearrsteerd. Het Wereldgebeuren Universele dood Graaf Bertrand A. W. Russell is een eerbiedwaardig man van 83 jaar. Hij heeft een leven achter zich van studie en vanpacifisti sche propaganda. Hij dreef de pacifistische propagan da zo ver, dat men zich in 1916 ge noodzaakt zag aan de heer Russell het zwijgen op te leggen door hem enige tijd in een cel te zetten. Dit heeft niet belet, dat men Rus sell om zijn grote gaven toch waar deerde. Hij kreeg aan diverse uni versiteiten gelegenheid tot doceren, zowel in Engeland als in de Verenig de Staten. Wanneer men de lijst ziet van de werken, die hij schreef op het gebied van de mathematica, de philosophic, de vredesbeweging, de opvoeding enz. dan raakt men daarvan wel onder de indruk. In 1950 werd aan Russell de Nobel prijs voor litteratuur toegekend. Het lijdt dus geen twijfel, dat Rus sell een verstandige man is. Zaterdag heeft hij de wereld op nieuw gewaarschuwd door op een persconferentie te Londen een verklaring uit te geven waarin voor gesteld wordt, dat de atoomgeleer den van de gehele wereld zullen sa menkomen om de gevaren van de kernwapens te bespreken. Over enkele weken zal de Interna tionale Vereniging van Parlements leden te Londen vergaderen en dan zullen geleerden de parlementariërs voorlichten over de gevaren van de kernwapens, Bertrand Russell en zijn medestan ders onder wie zich zeven Nobel prijswinnaars bevinden hebben al een ontwerpresolutie voor die bijeen komst ontworpen en zij verwachten, dat die resolutie straks met grote meerderheid zal worden aangenomen. [n de resolutie wordt gezegd, dat in een toekomstige oorlog zeker van kernwapens gebruik gemaakt zal worden en dat deze wapens het voortbestaan van de gehele mensheid bedreigen. Op grond daarvan dient de oorlog als middel tot beslechting van geschillen uitgebannen te worden en moeten de regeringen vreedzame middelen vinden voor het oplossen van meningsverschillen. Het stuk is ook nog ondertekend door wijlen Albert Einstein. In zijn toelichting zei Rossell, dat een oorlog met waterstofbommen een einde zou kunnen maken aan 't menselijk ras. Er zou een universele dood intredenvoor de minder heid plotseling en voor de meerder heid na een langzame marteling van (atoom) ziekten. De mensen, die er het meest van kunnen weten zijn het somberst ge stemd. Hoewel de ondertekenaars van de resolutie tegen elke vorm van oorlog zijn, zou er naar hun me ning al veel bereikt zijn, wanneer men in het kader van bewapenings beperking het gebruik van atoomwa pens verbood. o[aat "T" <je keuze tussen een universele dood of de weg naar een wereld, die door vreedzame toepas sing van atoomenergie een nieuw pa radijs nabij zou komen. .Russell en de zijnen beloven vooruitgang in kennis, geluk en wijsheid, wanneer de wereld de goede keuze doet. Tot zover de oproep van Russell C.5., die ongetwijfeld op vele men sen diepe indruk zal maken, maar die toch overbodig is. Het is niet zó, dat de regeringen van de grote wereldstaten de geva ren van de atoomoorlog zouden on derschatten. Maar men vergete niet. dat aan het bestaan van deze kernwapens duizenden mensen thans reeds hun leven danken. Indien Japan niet dooi* een atoombom tot rede was gebracht zou de afgrijselijke moordpartij van de jongste wereldoorlog nog geruime tijd in Azië hebben voortgeduurd. Indien de Verenigde Staten niet hadden beschikt over een toereikende hoeveelheid atoombommen zou thans reeds de overheersing van het Euro pese continent door communistische legers een voldongen feit zijn. Men moet naast de schaduwzijden ook deze lichtzijden willen zien. Het is harde noodzaak, dat een atoom oorlog vermeden moet worden, maar het is stellig niet zó, dat de geleer den, die meewerkten aan de vervaar diging van deze wapens alleen maar een schuld jegens de mensheid heb ben. Het tegendeel is waar!! Zij hebben zich verdienstelijk ge maakt en helaas ontbreekt in de ver klaring van Russell elk spoor van waardering voor deze verdiensten! ASYL GEWEIGERD Moeder van vijf kinderen De 33-jarige, met een Pool ge trouwde, Nederlandse vrouw Maria Toet zal met haar zesjarig dochter tje ons land moeten verlaten. De vreemdelingendienst van de Haagse politie heeft op bevel van het minis terie van buitenlandse zaken, haar paspoort ingenomen en haar opdracht gegeven om Maandagochtend op het station te Den Haag te verschijnen, van waar een rechercheur haar naar de Poolse ambassade in Amsterdam zou begeleiden. Mevrouw Weiher- Stoet is echter niet komen opdagen en bij het onderzoek, dat door de po litie werd ingesteld bleek, dat zij met haar kind was ondergedoken. In 1940 trouwde Maria Toet met de Pool Josef Weiher, die nu werkzaam is in een visrokerij nabij Gdynia. Vijf kinderen werden er uit dit huwelijk geboren. De laatste jaren echter was haar man aan de drank geraakt en be kommerde zich niet meer om zijn ge zin. In Juli van vorig jaar ontving zij in Polen een telegram van haar moe der, waarin stond, dat haar vader in Nederland ernstig ziek was. Onmiddel lijk vroeg zij een uitreisvisum, maar dat kwam pas op 8 Maart 1.1. Toen zij dan ook in Den Haag arriveerde was haar vader reeds overleden. Maria Toet wil nu, uit angst voor re- pressailles niet meer terug naar Polen en zij heeft besloten haar 4 andere kin deren op te geven. Bij de Nederlandse regering heeft zij asyl gevraagd met het bekende gevolg. KORT GEDING. De regering is bang, dat als zij niet meer naar Polen terugkeert, andere Nederlandse vrouwen in dat land nooit meer een uitreisvisum zullen krijgen. Moeder en kind wachten nu met spanning op het resultaat van een kort geding, dat door een Haagse advocaat tegen de staat aanhangig is gemaakt om te proberen alsnog een vergunning los te krijgen voor de vrouw om met haar kind voorgoed in ons land te blijven, aldus de Telegraaf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3