PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Splitsing als gevolg van conflict in Duitse vluchtelingenpartij BILT Vandaag... ZAL EISENHOWER ZICH WEER CANDIDAAT STELLEN? AAN RUTH ELLIS ZAL GEEN GRATIE WORDEN VERLEEND ZOMERZON STRAALT OVER ZEELAND! 198e Jaargang No. 160 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred,: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85: p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 Juli 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1.„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5; telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26 TWEE MINISTERS TREDEN AF Verliest Adenauer tweederde meerderheid in Bondsdag? Twee van Adenauers ministers hebben, hun ontslag aangeboden. Het zijn de stichter der vluchtelingenpartij, profeshor Aberlander, de huidige voor zitter dezer partij en Waldemar Kraft. Hun aanbod af te treden is een ge volg van een sedert lang in de boezem van deze partij bestaand conflict, dat thans definitief tot uitbarsting is gekomen. De beide ministers zijn uit de frachtie van de vluchtelingenpartij in de Bondsdag getreden en achten het daarom noodzakelijk nu hun portefeuilles ter beschikking te stellen. De regering Adenauer zou Maandagavond bijeenkomen en daarbij over de ontstane situatie beraadslagen. Van de 27 afgevaardigden der par tij volgen veertien de nieuwe fractie leiding, terwijl dertien de beide vluch telingen-ministers trouw zijn geble ven. Minister Kraft heeft zijn besluit femotiveerd met het argument, dat e fronten in de partij hopeloos ver stard zijn geraakt en dat de eigenzin nige politiek der landelijke afdelin gen de partij niet langer in staat stelt een beslissende politieke invloed uit te oefenen in kwesties, die de po litiek der Bondsregering tegenover 't Oosten betreffen. In verscheidene lan den had de partij een samenwer king met de socialistische partij verokozen boven het door Kraft en Oberlander aanbevolen bondgenoot schap met de Christelijke partij van dr. Adenauer. Splitsing Het afscheiden der beide ministers van hun fractie betekent in feite een splitsing van de partij, waarbij de af gescheiden groep, naar verwacht Amerikaanse Joden danken Nederland De heer Norman Salit, president van de „Synagoge Council of Ameri ca" zal Vrijdagochtend met zijn echt genote ten paleize Soestdijk worden ontvangen ter overhandiging aan H. M. de Koningin van een geschenk aan het Nederlandse volk. Dit ge schenk bestaat uit een omlijste oor konde, waarin dank wordt gebracht voor hetgeen Nederland tijdens de oorlogsjaren voor de Joden heeft ge daan. De oorkonde zal een plaats krij gen in het Amsterdamse stadhuis. is het 250 jaar geleden, dat de door zijn vele intriges en H smaadschriften beruchte En- ee gelse politicus Titus Oates te H Londen overleed. wordt te Belfast de slag m van Boyne herdacht, waarin James II door Willem van f§ Oranje werd verslagen. IlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllliiï Loonpolitiek De vakcentrales- zijn van mening, dat de tijd voor een vrijere loon politiek is aangebroken. Zij wil len de lonen bedrrjfstakgewijze gere geld zien, waarbij gemakkelijker dan tot nog toe de werknemers kunnen delen in de welvaart, die binnen een bedrijfstak heerst. Men is niet geporteerd voor loon- rondes, omdat zulke loonrondes nogal ongunstig op het prijspeil plegen te werken. Toch zal in de toekomst aan die al gemene rondes niet te ontkomen zijn, wanneer bijvoorbeeld het huurpeil wordt opgetrokken of de financiering van de ouderdomsvoorziening aan de orde komt. Het gevolg zal dus zijn, dat er naast algemene loonrondes nog be- drijfstakgewijze loonsverhogingen ko men. Er zijn op dit ogenblik verscheidene collectieve arbeidsovereenkom sten in studie bij de commissie van rijksbemiddelaars. In al die C.A. O.'s worden verbeteringen aange bracht voor de werknemers: het uur loon gaat omhoog, de vacanties wor den verlengd en er komen ook kleine re sociale voordelen uit de bus. Worden die C.A.O.'s goedgekeurd, dan kan men in de meeste gevallen al die verbeteringen bij elkaar wel becij feren op 5 6 loonsverhoging. Wanneer men daartegenover stelt, dat volgens het Centraal Eco nomisch Plan voor 1955 slecht3 een productiestijging van een procent verwacht mag worden in Nederland, dan dringt zich de vraag op hoe door die bcdrijfstakgewijze lotsverbetering het welvaartspeil in Nederland wordt beïnvloed. Aannemende dat die lotsverbete ring niet uit productieverhoging kan komen, moet men wel de gevolgtrek king maken, dat anderen daarvoor achteruitgezet moeten worden. Achteruitgezet in die zin, dat het prijspeil ondanks alles zal stijgen en dat werknemers in „zwakke be drijfstakken geen loonsverhogingen kunnen forceren om die prijsstijging te compenseren. Op die wijze zullen uiteindelijk de werknemers in zwakke bedrijfstakken het kind van de reke ning worden. Het is niet uitgesloten, dat het ver schil in beloning tussen de werkne mers in de diverse bedrijfstakken zo groot zal worden, dat een pijnl jke on gelijkheid zal ontstaan en dat de re gering die ongelijkheid zal moeten bestuderen. Dan zal de regering voor een uiterst moeilijk dilemma staan! wordt, aansluiting bij de Christelijke of liberale partij zal zoeken. Reeds enige tyd werd verwacht, dat Kraft en Oberlander toenadering tot de partij van dr. Adenauer zouden zoeken. De splitsing der vluchtelingenpartij betekent waarschijnlijk, dat dr. Ade nauer zijn zekere tweederde meerder heid in de bondsdag zal gaan verlie zen. Voor de in uitzicht gestelde wij zigingen der grondwet, cue in ver band met de militaire wetgeving no dig zijn, zal de Bondskanselier daar door worden aangewezen op de ver dere medewerking van de romp-par tij, die na de splitsing van de vluchte lingenpartij is overgebleven. Waldemar Kraft heeft zelf zeven jaren geleden in Sleeswjjk-Holstein de partij gesticht, nadat hij enkele ja ren als actief medewerker van Hit- Iers regiem in Britse gevangenschap had vertoefd. Hij is minister zonder portefeuille. Oberlander heeft ruim een jaar ge leden Kraft van de leiding der partij verdreven, doch ook hij is er niet in geslaagd de heterogene elementen bij een te houden. Hij is minister voor 't vluchtelingenwezen en was eveneens actief lid van vroegere nazi-organi saties. Indonesisch leger eist aftreden van Oetoyo Voorstel ter oplossing van crisis Het Indonesische leger heeft Maan dag een uit drie pimten bestaand voor stél ingediend, ter oplossing van de crisis die in het leger ontstaan is door de benoeming van de nieuwe chef-staf. De woordvoerder van het hoofd kwartier formuleerde het voorstel al dus: 1 aftreden van Oetoyo uit zijn func tie van chef-staf van het leger; 2 be noemen van een nieuwe chef-staf; 3 opheffing van de schorsing van kolo nel Loebis. Verder werd verklaard, dat het le ger zich altijd houdt aan de grond wet en deZe overeenkomstig zijn taak beschermt. Zodoende handhaaft het de principes van de democratie. „Het is ontactisch het Djogjase handvest van een bevooroordeeld standpunt te bezien. Het toont de vastberadenheid van het leger om als staatsapparaat gaaf en verenigd te zijn". Voorts wordt geconstateerd, dat het leger sinds 2 Juli wacht op het openen van onderhandelingen ter oplossing van de legerkwestie. Amerikaans vliegdekschip in Nederland Maandagmiddag arriveerde in Rot terdam het Amerikaanse vliegdek schip USS „Corregidor" met aan boord 9 straaljagers voor de Neder landse en Belgische luchtmachten. De vliegtuigen zijn van het type Thunderstreak en Thunderflash. REPUBLIKEINS VERZOEK Lof voor president 54 republikeinse afgevaardigden hebben tot president Eisenhower het verzoek gericht zich in 1956 opnieuw door de republikeinse partij candidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten te doen stellen. In het desbetreffende verzoek wordt met lof gesproken over hetgeen Eisen hower tot nu toe als president heeft gedaan. „In ons huidige tijdsbestek, dat het aanzijn gaf aan de ongekende krach ten, welke door kernsplijting worden opgewekt, is het van bijzonder groot belang dat de Verenigde Staten geleid worden door een man van grote inter- Organisatie opgericht van woningzoekenden Snellere bouw van woningen Zowel te Amsterdam als te Utrecht is een afdeling van de organisatie van woningzoekenden „O.V.W." opgericht, die ten doel heeft de belangen van woningzoekenden in geheel Nederland te behartigen door middelen en wegen te zoeken om te geraken tot een snel lere bouw van woningen. De actie om tot betere woningtoe standen te komen, dient, volgens het bestuur, uit te gaan van de belang hebbenden zelf, zodat iedere woning zoekende zich bij de „O.V.W." kan aansluiten. De bedoeling is om in alle daarvoor in aanmerking komende plaatsen afdelingen te stichten of de acties van reeds bestaande comité's te bevorderen. De verschillende plaatselijke orga nisaties kunnen lid worden van de landelijke bond van woningzoekenden, welke overkoepelings-organisatie door een groot aantal woningzoeken den met alle geoorloofde middelen haar doel zal nastreven„meer wo ningen". West-Duitsland wacht op initiatief van Russen Frans voorstel tot wapenver mindering De Westduitse regering zal geen ini tiatief nemen tot contact met Russi sche vertegenwoordigers op de confe rentie van de regeringsleiders van de Grote Vier, die volgende week te Ge neve zal worden gehouden, aldus is Maandag van gezaghebbende zijde op het Westduitse departement van buitenlandse zaken vernomen. Indien de Russen de eerste stap doen, zullen de Westduitsers luisteren naar wat zij hebben te zeggen. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Parijs is het niet uitgesloten, dat premier Faure van Frankrijk op de conferentie te Genève zal voorstellen een internationale wapenvermindering te koppelen aan een fonds voor de economische ontwikkeling van minder ontwikkelde gebieden. nationale ervaring, die geduldig, vast besloten, begrijpend en moedig is. De ze men leidt ons nu en wij doen een beroep op hem zich bereid te verkla ren, dit ook voor een tweede ambts termijn te doen", aldus o.m. het ver zoekschrift. Eet Amerikaanse kerkkoor The Mennonite Singers", dat thans in het kader van een tournee door Europa optreedt in Zeeland, zong gisteravond in de Koorkerk te Middelburg. (Foto P.Z.G.) „Welkom in Moskou" Uitnodiging aan Billy Graham en aartsbisschop van Canterbury De aartsbisschop van Canterbury en de Amerikaanse evangelist Billy Graham, zijn welkom in de Sowjet- Unie, aldus is Maandag door de leider van de Russische kerkelijke afvaardi ging, die thans een bezoek aan Groot- Brïttannië brengt, de metropoliet Piti- rim, medegedeeld. Volgens de metropoliet is zijn af- .ytardiging gemachtigd Britse gods- J^ertige leiders uit te nodigen. Hij zei'de gaarne te zien', uac'ae' a'&rtsols- schop naar de Sowjet-Unie komt. Oorlogstoestand in Aden? De Egyptische pers gewaagt van een oorlogstoestand in Aden. Volgens het officieuze blad „Al Goemhoerija" zou Zondag een grootscheepse operatie ondernomen zijn tegen opstandige stammen in het gebied. ONDANKS VERZOEKSCHRIFTEN „Niet voldoende grond voor ingreep in het recht" De Britse minister van Binnenland se Zaken wenst geen gratie te verle nen aan Ruth Ellis, de 28-jarige vrouw die ter dood is veroordeeld we gens het neerschieten van haar min naar. Zij moet Woensdagochtend wor den gehangen. De minister, Gwilym Lloyd George, concludeert dat „er niet voldoende grond is om een ingreep in de loop van het recht aan te bevelen". De organisatoren van de petitie ten behoeve van de veroordeelde hebben verklaard, dat zi] in Jiet Lagerhuis om te zien wat er alsnog gedaan kan worden. De minister is een zoon van wijlen de beroemde Britse staatsman. Gedu rende het week-end heeft hij met zijn juridische raadslieden aan deze zaak alle aandacht gegeven en zijn conclu sie was dus negatief. Niet minder dan 25.000 verzoekschriften werden aan de minister gezonden om aan Ruth Ellis gratie te verlenen. Bij de foto: Warmte maakt dorstig.' De jeugd weet die dorst anders wel te lessen aan de pomp op de Vlissing- se boulevard Zomerzon over Zeeland! Het sou nog net iets te ver voeren om te spreken van een „verzengende zon", want die kennen we in ons landje in feite niet, maar misdeeld als de bewoners van de lage landen zich ten aanzien van de „zonverdeling" vaak voelen is er nu toch wel alle reden tot tevredenheid! Vlissingen meldde gisteren vijf en twintig graden en dat znllcs niet lou ter theoriewas. hebben de Zeeuwen en mèt hen de vreemdelingen, mogen ondervinden. Stralend bescheen een krachtig zomerzonnetje de gehele dag het Zeeuwse land tot niet te meten vreug de van de vacantiegangers en tot iets minder vreugde van degenen, die de dagelijks arbeid moesten verrich. ten Voor de vacantiegangers waren de kille dagen van Juliwas de regen tijdvergéten! Zee en zon, strand en duin lokten als nog niet eerder in deze zomer, die tot. nu toe volgens de deskundigen eigenlijk nog geen zomer was geweest. Aan de stranden heerste topdrukte en op de café-ter rassen in de Zeeuwse steden was in vele gevallen geen stoel onbezet. Ver géten de narigheid van louter regen dagen, met nat glimmende straten en verregend, tuinmeubilairEr was vu slechts aandacht voor de geneug ten, welke een oprechte zomerdag kan bieden: roor zee- en zonneba den, voor fiets- en wandeltochten. Hoogtij'lcgen voor het toerisme, dat immers zo sterk van de weergoden afhankelijk is. Voor degenen, die aan vacantie nog niet toe zijn, of die dit jaarlijks festijn al achter de rug hebben, kan de warmte wel een tikkeltje afmattend zijn. Dat ondervonden met name na tuurlijk degenen, die met recht „in liet zweet huns aanschjjns", het dage lijks brood moesten verdienen Maar hoe dan ook: de zomer is bij de meesten toch van harte welkom. Te lang reeds moésten wij het zonder „zonnevitaminen" stellen en geen wonder, dat velen thans gretig trach ten zoveel mogelijk van deze substan tie te bemachtigen Om gebruind en met nieuwe ener gie geladen de dagelijkse taken weer aan te vatten. Zomerzon over Zeeland! Men kan er slechts dankbaar voor zijn. (Zie ook pag. 3, le-kolom) Het begrip „crime passionel" is niet, zoals in Frankrijk, erkend in Enge land. Het vonnis zal Woensdagmorgen te acht uur worden voltrokken in de Hol- loway-gevangenis. Ruth Ellis heeft geweigerd appèl aan te tekenen. Zij is thans in een cel voor de ter dood veroordeelden, die krach tens het gebruik in Engeland, dag en nacht verlicht is, terwijl twee bewa kers steeds bij de cel zijn. Zij kort de tijd met legpuzzles. Incidenten aan Bulgaars- 3^2 S3*. - - Een Bulgaarse soldaat van de grenswacht is bezweken aan ver wondingen, die hij had opgelopen bfj een incident aan de Bulgaars-Turkse grens op Woensdag, aldus heeft Ra dio-Sofia Maandag gemeld. Volgens de Bulgaarse zender waren schoten gelost door twee Turkse sol daten, die zich tweehonderd meter op Bulgaars grondgebied in de omgeving van de rivier de Rezowo bevonden. Later op dezelfde dag vuurden drie Turkse soldaten vanaf de Turkse oe ver van de Rezowo. Ook komende dagen j zomers H (Van onze weerkundige medewerker) s Gisteren werd het in Zeeland ee een zomerse dag met een tem- peratuur van 25 tot 26 graden 1= C. Daar het hogedrukgebied bo- H ven Scandinavië, behalve aan H de grond, ook in de hogere la- gen van de atmosfeer goed ont- wikkeld is, mogen we ook in de H komende dagen een aanhouden van het warme zomerweer ver- p H wachten. Wel bewegen kleine M EE onweersstoringen over Duits- H land zich naar het Westen en M over Frankrijk naar het Noor- den, maar de kans op onweer is s in het binnenland belangrijk ee H groter, dan hier in Zeeland. Ook H voor de landbouw is het gunstig =j weer om te hooien terwijl de vacantiegangers, vooral aan |f :ee, van heerlijk zomerweer blij- ven genieten. Het weer in Europa Volgens de rapporten van Maandagavond 19 Oslo, onbewolkt. Kopenhagen, onbewolkt, Amsterdam, zwaar bewolkt, Londen, zwaar bewolkt. Luxemburg, half bewolkt. Parijs, zwaar bewolkt. Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt. Genève, zwaar bewolkt. Zurich, zwaar bewolkt, Locarno, geheel bewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt. Frankfort, half bewolkt, München, licht bewolkt. Innsbruck, zwaar bewolkt, Rome, onbewolkt. 29 gr. 24 gr. 24 gr. 27 gr. 25 gr. 30 gr. 24 gr. 23 gr. 25 gr. 24 gr. 23 gr. 23 gr. DE VERWACHT... KANS OP ONWEER. Warm en overwegend zonnig, maar voornamelijk in het binnenland enkele onweersbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Noord en Oyst- 13 Juli Zon Maan ZON EN MAAN op 4.36 onder 20.58 op 23.52 onder 14.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1