„Willem Barentsz II" nieuwe wal visvaarder overgedragen BEWOGEN WEEKEIND VERSCHILLENDE ONGEVALLEN TIJDENS HET WEEK-END „HERDERLIJK SCHRIJVEN, EEN WOORD IN DEZE TIJD" MAANDAG 11 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 VEEL ZEEUWEN AAN BOORD Grootste vaartuig van onze koopvaardijvloot (Van een speciale verslaggever) De nieuwe drijvende traanfabriek van de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart de „Willem Barentz IF' heeft Zaterdag zijn officiële proef vaart op de Noordzee gemaakt. Met zijn 44.000 ton waterverplaatsing is dit schip het grootste vaartuig van de Nederlandse koopvaardijvloot. Tal van bekende figuren uit ambtelijke-, scheepvaart-, handels-, financië le- en andere kringen uit binnen- en buitenland bevonden zich aan boord, o.w. de ministers Mansholt en Staf. De nieuwe „Willem Barentz" zal in het walvisseizoen 19551956 in dienst worden gesteld. De overdracht ge schiedde ter hoogte van Hoek van Holland op een kalme zee door de president-commissaris van de scheeps werf Wilton Fijenoord mr. Jacq. Du- tilh. Namens de maatschappij voor de walvisvaart sprak de heer C. J. baron Collot d'Escury. De bemanning. Kapitein I. J. Klijn van de „Wil lem Barendsz." is een geboren Ter- schellinger en hij is niet de enige ei landbewoner. Ook bevinden zich vele Zeeuwen aan boord. Er is ook Frans Kienstra, de kapper van Ameland, die na de drukke vacantiemaanden z'n kapperszaak sluit, om gedurende de wintermaanden een goede boterham te verdienen als dekwerker op de „Willem Barendsz.". Hij zal het ko mende seizoen promoveren tot spek snijder. Veertig millioen. Geen ander walvisvarend land- Noorwegen, Engeland, Japan, Rus land noch Zuid-Afrika kan er op bogen zo'n modern uitgerust fabrieks- schip te bezitten. November 1953 is de kiel ervoor gelegd; enkele maan den voor het begin van het vangtsei- zoen '55'56 is het gereedgekomen. Tijdens een vijfdaagse technische proefvaart op zee bleek het aan de hoogste eisen te voldoen. De kosten van bouw en outillage beliepen onge- Vergadering Ned. Protestanten Bond De algemene vergadering van de Ned. Protestanten Bond werd onder voorzitterschap van mr. C. P. Tuk te Arnhem gehouden. De jaarverga dering was gewijd aan het voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van de regeling steunend lidmaat schap. Negen afdelingen hadden amendementen op het voorstel inge diend. Allereerst zijn deze dag algemene beschouwingen gehouden over de po sitie der Ned. Protestanten Bond te midden van het geheel van het Vrij zinnige protestantisme, en meer spe ciaal over de verhouding van de Protestanten Bond tot de kerken. In het alegmeen werd zeer veel gevoeld voor het algemene Vrijzinnige protestantse werk, dat de bond doet in vierentwintig activitei ten, doch men sprak zijn teueurstel- ling uit over de weinige steun en de geringe financiële hulp, die hiervoor uit Vrijzinnige protestantse kring komt. De actie voor het steunend lidmaatschap, bedoeld om de kerke lijke Vrijzinnige protestanten in het werk te betrekken, heeft nog weinig succes gehad. Aangenomen werd, dat er een al gemeen fonds voor algemeen' vrij zinnig werk wordt gevormd, waar door in de bondsboekhouding onder scheid wordt gemaakt tussen de en gere bondskosten en die van het al gemene Vrijzinnige protestantse werk. Daarnaast kunnen fondsen met een bijzonder doel in het leven wor den geroepen. In de jaarvergadering van November zullen de voorstellen daartoe aan de goedkeuring van de algemene vergadering worden onder worpen. Met 9250 stemmen tegen ongeveer 4300 stemmen werd het instituut van algemene leden in het leven ge roepen. veer veertig millioen gulden. Dank zij deelneming van de Staat kon tot de bouw worden overgegaan. Van de waterlijn tot op de brug meet het schip 22 meter, en de kiel steekt dan nog eens 10.70 m. onder water. Het slachtdek de helft on geveer van de totale scheepslengte is 110 meter lang en 27% meter breed; de slipway, waarlangs de ge vangen walvissen naar binnen ge sleept worden, recht gemeten vijftig meter lang. De afmetingen van alleen de machinekamer zijn even groot als van een flatgebouw met vijftig wo ningen van plm. 300 m3 inhoud, en de onderdekse fabriek, waar de ke tels staan en een net van leidingen doorheen loopt, met peilglazen, waar op de technici het productieproces van minuut tot minuut kunnen afle zen, is nog enige malen groter. In half uur verwerkt Men moet dit alles gezien hebben om zich er een denkbeeld van te kun nen vormen, En dan nog kan men zich niet goed voorstellen dat dit be drijf erop ingesteld is om in ongeveer een half uur tijds een kolossaal ge vaarte als een walvis te verwerken tot ongeveer dertig ton traan, spermolie, leverolie, en vismeel, waarbij slechts de darmen als nutteloos restant over boord worden gezet. Achthonderd ton traan per dag kan deze nieuwe traanfabriek verwerken. Een fikse hoeveelheid voor de Neder landse margarineindustrie. Hopenlijk zullen de door Noren en Z.-Afrikanen geassisteerde Nederlandse walvis vaarders de voorradige productieca paciteit aanstonds volledig moeten ge bruiken. kippen minder Goede vooruitzichten voor pluimveeteelt In de Vrydag te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Neder landse pluimveeteeltorganisatie deel de de voorzitter van deze organisa tie, de heer J. Vergaay, mede, dat bü de laatste telling is gebleken, dat de Nederlandse pluimveestapel met ruim een millioen kippen verminderd is. Ook in het buitenland, aldus de heer Vergaay, neemt het aantal die ren iets af. Daarentegen constateer de hij dat de consumptie van eieren niet achteruit loopt. De vooruitzich ten voor de Nederlandse pluimvee teelt noemde de heer Vergaay niet ongunstig hetgeen volgens hem voornamelijk te danken was aan het op tijd selecteren van de dieren. WEER EEN BUS IN BRAND Vertraging door treinontsporing. Tijdens het afgelopen weekend heb ben zich wederom verschillende onge vallen voorgedaan. Zaterdagavond omstreeks kwart over elf zijn even voor Haarlem vier rijtuigen van een electrische trein van Amsterdam naar Uitgeest ontspoord, waardoor het be trokken spoor werd gestremd. De trein kwam een honderdtal me ters vóór het station tot stilstand. Het bleek, dat van het derde rijtuig het voorste wiel aan de linkerzijde was gescheurd. Tengevolge daarvan raakte het binnenwiel van de velg los. De koppeling tussen de tweede en derde wagen brak, hetgeen tot gevolg had, dat de achterste vier wagens uit de rails raakten. Het derde rijtuig zakte tot bijna een halve meter in de grond. Er ontstond vertraging doordat alleen over het andere spoor gereden kon worden. Het vervoer werd met auto bussen aangevuld; Zondagavond was de stremming opgeheven. Het treinverkeer tussen Rotterdam en Dordrecht ondervond Zondagmor gen vertraging doordat bij Zwijn- drecht de electrische bovenleiding de fect raakte tijdens het passeren van de door een electrische locomotief getrok ken Lorelei-express van Hoek van Holland naar Duitsland. Te half elf was de bovenleiding weer hersteld. Tussen Varsseveld en Aalten zijn Vrijdagavond op de spoorlijn Arnhem Winterswijk de laatste vier wagens van een goederentrein door onbeken de oorzaak ontspoord. Zaterdagmor- gen was de schade hersteld. Even buiten Zwolle bij de Berku- merbrug op de grote verkeersweg naar Meppel is Zaterdag de motor van een bus in brand gevlogen. Het betrof hier een bus van de Eerste Drentse Stoomtram Mij van de lijn Dedems- vaartZwolle. De 17 passagiers kon den de bus tijdig verlaten. De schade is aanzienlijk. In Haarlem is een 67-jarige invalide in botsing gekomen met de tram van de dienst HaarlemAmsterdam. Het slachtoffer viel uit zijn wagentje en is later aan de verwondingen overle den. In het gemeentelijk zwembad te Til burg werd Zaterdagmiddag het 10-ja- rige knaapje L. H. dood aangetroffen. Verdrinking is niet de oorzaak van dit ongeval. Het is niet onmogelijk, dat hij tijdens een spelletje „wie het langst kan onderblijven" is gestikt. Bij de kruising IJwegKruisweg nabij Hoofddorp werd de 60-jarige kermis-exploitant P. O. uit Sint Pan- cras het slachtoffer van een gecom pliceerde autobotsing. O. verleende geen voorrang; bij de botsing met een vrachtauto geraakten beide wagens in brand. Het slachtoffer is waarschijn lijk reeds vóór de brand overleden. Door helicopter gered. Een Duitse dame, die bij het zwem men in zee in moeilijkheden was ge komen, heeft haar leven te danken aan een helicopter. De 43-jarige me vrouw H. A. uit Solingen was Zon dagmiddag toen zij aan het Scheve- ningse strand ter hoogte van de Witte Sociëteit was gaan zwemmen door de sterke stroom gegrepen en daarbij ongeveer 20 meter uit de kust gedre ven. Zij was de uitputting nabij toen een helicopter, die met reclameborden een vlucht boven zee maakte, de onder het toestel bevestigde reclameborden afwierp en naast de drenkelinge tot op de zeespiegel daalde. Mevrouw A. kon zich vastgrijpen aan de slee van de helicopter, die haar tot een meter of vijftien van het strand bracht. Vandaar werd zij door een agent van politie op het droge gebracht. De drenkelinge, die in een badstoel weer op verhaal kwam, heeft geen letsel op gelopen. Zaterdagmiddag heeft de burgemees- ter van Goes, mr W. O. ten Kate, de nieuwe brandweerkazerne off icieel aan de gemeentelijke brandweer overgedragen. De foto toont de ach- terzyde van het gebouw en de toren. (Advertentie) Hogere kolenprijzen in Engeland De nationale kolenraad heeft me degedeeld, dat de prijs voor steen kool in Engeland met ingang van 18 Juli a.s. wordt verhoogd met onge veer 12 shilling per ton. Als redenen voor deze prijsverhoging van IS pro cent worden genoemd de stijgende lonen, de kosten voor ingevoerde steenkool en grotere uitgaven voor veiligheid en gezondheidsvoorzienin gen in de mijnen. De raad deelde voorts mede, dat Engeland dit jaar ongeveer 12 mil lioen ton kolen zou moeten invoeren. De hogere kolenprijs zal naar de na tionale gasraad later verklaarde vrij wel onmiddellijk moeten leiden tot een prijsverhoging voor gas én cokes. Demonstraties in Buenos Aires. Ter gelegenheid van de Argentijn se onafhankelijkheidsdag zijn op verschillende punten van de hoofd stad religieuze demonstraties met een politiek karakter gehouden. Een duizendtal personen defileer de langs het regeringsgebouw waar bij geroepen werd „vrijheid, vrijheid" en „leve Christus Koning". De andere jaren werd een kerk dienst gehouden in de kathedraal, waarbij de regering aanwezig was. Thans vond men de deuren gesloten, zulks met het oog op de rouw, die in acht genomen wordt ter nagedachte nis van de slachtoffers van de recen te opstand. Zondag ls in een voorstad van Oran in Algerije een bom geworpen in een menigte, die een Mohammedaanse huwe lijksplechtigheid bijwoonde. Dertig per sonen werden gewond. Men neemt aan dat het hier een persoonlijke wraakne ming betreft. PROF. G. C. VAN NI FT RIK Synode geen scheidsrechter tussen NW en CNV. De bij het N.V.V. aangesloten or ganisaties hebben op een Zaterdag te Utrecht gehouden hoofdbesturen- vergadering een verklaring aangeno men over het herderlijk schrijven van de Hervormde Synode. Het N.V.V. erkent het recht der kerken om hun woord in politieke en maatschappelijke problemen te spre ken, waardeert dit en is bereid er met aandacht naar te luisteren. Het N.V.V. spreekt zijn voldoening uit over het begrip van de Synode voor die Christenen, die persoonlijk keuze op het terrein der vakbewe ging voor het N.V V. hebben gedaan, in tegenstelling tot de onrechtvaar dige beoordeling door het bisschop pelijk mandement. Met de Synode deelt het N.V.V. de bezorgdheid voor de geestelijke ont worteling van belangrijke bevol kingsgroepen. Het zegt bereid te zijn tot samenwerking met kerkelijke of andere geestelijke stromingen om die ontworteling tegen te gaan. Voordat deze verklaring werd aan genomen heeft prof. dr. G. C. van Niftrik het herderlijk schrijven na der toegelicht. „Oxndat men Christen is", aldus prof. v. Niftrik, „behoeft het niet als vanzelfsprekend te zijn, dat men lid is van een confessionele vakbeweging". Dit schrijven is een woord van de Kerk niet alleen aan haar eigen gelovigen maar tevens aan het gehele volk. Het gaat er niet primair om wat men denkt van de P.v.d.A., de A.R., de C.H.U., C.N.V., of N V.V. Maar de Kerk wil hier zeggen wat Christus is. Christen zijn, alaus prof. Van ^Niftrik, is niet er een bepaalde Chr. mening of wereldbe schouwing op na houden. Dit is eer der secundair, aldus spreker, die voorts het Christen zijn een existen tiële wijze van zijn noemde. Het herderlijk schrijven is ook een woord in deze tijd en geen encycliek of dogma. De Synode loopt niet als scheidsrechter tussen het C.N.V. en het N.V.V. Zij heeft alleen het Evan gelie te prediken en meent, dat men Christen en solidair dient te zijn. De 'Kerk geeft de Christen de raad mee, te kijken, waar dit solidariteitsge voel het beste te verwezenlijken is. Deze vrijheid heeft iedere Christen voor zich. Ze had rustig gesproken en hij wist nu dat zij noch een excentrieke her togin noch een minder hoog-adelijk lid van de aristocratie was. Maar toch had de autoriteit van haar toon hem van streek gemaakt. Hij onder brak zijn niet bijzonder goed gekozen woorden en ontdekte, dat hij werd toegesproken. Je kreeg het toch door niets gewettigd gevoel, dat dit van de hoogte uit geschiedde, 't Was alsof hij op een lagere trap in de schepping werd geplaatst. Miss Silver trok van deze geestes-, houding vastberaden partij. „Misschien stelt U er prijs op, dat ik U bewijzen lever voor mijn be trouwbaarheid als getuige. Hier is mijn kaartje". Uit de versleten zwarte tas, die aan haar linker pols hing, legde zij een klein, net kartonnen rechthoek je voor hem neer. In het midden stond: „Miss Maud Silver", links on deraan een adres: „15, Montague Mansions" en rechts: „Particuliere nasporingen". Terwijl hij van deze mededeling kennis nam, ging Miss Silver voort: „Als U zo goed wilt zijn, Scotland Yard op te bellen, zal hoofdinspec teur Lamb U mededelen, dat hij mij heel goed kent en dat ik een geloof waardig persoor ben. Sergeant-de- door PATRICIA WENTWORTH tectivc Abbott en feitelijk alle detec tives zullen U kunnen vertellen .dat de politie vertrouwen in mij stelt. In dien U echter wilt toegeven, dat er een vergissing is begaan en zonder voorbehoud deze jongedame hier uw verontschuldigingen aanbiedt, be hoeven we Scotland Yard niet lastig te vallen". Aldus in het nauw gebracht, wend de de directeur zich nu woedend tot de winkelchef. 's Mans verminderd gevoel van eigenwaarde kreeg weel een steuntje door het besef ,dat hij zijn ondergeschikte voor de afstraf fing kon doen boeten. „Mr. Sopeley!" „Ja, meneer?" „Welke aanleiding had U om zo op te treden? Deze dame verklaart, dat een van de bedienden iets tot U had gezegd en wat was dat dan?" Mr. Sopeley besefte, dat hem de niet-benijdenswaardige rol van zon debok wachtte. Als een der oude ren bevond hij zich niet bepaald in een positie, die veel schokken kon verdragen. Met een gevoel alsof zijn boord plotseling te nauw was ge worden, stamelde hij: „Het... het was Miss Anderson. Een dame zou tegen haar hebben gezegd, dat deze" hij zweeg even en slikte „deze jongedame bezig was. haar zakken te vullen en ze meende, er melding van te moeten maken". „Waarom is die dame dan niet hier als getuige „Ze zei, <lat ze een trein moest halen", sprak mr. Sopeley zacht. Een nijdige blos steeg naar 's directeurs kale hoofd. „Mis3 Anderson had haar moeten vasthouden". Mr. Sopeley, de mogelijkheid van een ander „offerdier" aangrijpend, gaf toe ,dat miss Anderson heel na latig was geweest. Noch hij, noch zijn meerdere hadden echter kunnen zeggen, hoe zij een klant, die haas tig wegliep om een trein te halen, dit hadden moeten beletten. Op de toon van deugdzame verontwaardi ging verzekerde de winkelchef: „Ik heb haar hierover streng onderhou den, meneer". Nu kwam miss Silver tussenbei den. „Het is volkomen duidelijk ,dat de gene, die de beschuldiging uitte en daarop verdween .dezelfde was, die het gestolene in de zakken van de jongedame stopte. Ik moet U nu verzoeken, Scotland Yard op te bellen. Een volledig en ondubbelzin nig excuus var uw kant is haar goed recht en ik zal niet rusten voor het is aangeboden". Hoofdinspecteur Lamb lichtte de hoorn van zijn telefoon op en hoor de de stem van sergeant Abbott. „Hallo, chef, hier is een grappig zaakje! Ik heb de directeur van de De Luxe Stores aan de lijn, die wil weten, of Maudie een betrouwbare getuige is. Hij vraagt naar U. Een arrogant heer! Misschien wilt U hem zelf eens onder handen nemen". „Waar gaat het over?" zei Lamb grommend. „Winkeldiefstal. Maudie zegt, dat het meisje in kwestie er in is ge lopen. Zegt verder, dat ze een vrouw een hand in de zak van de jongedame zag steken, zich daarna tot een bediende wenden, om die zogenaamd op de hoogte te brengen en toen verdwijnen, naar 't heet om een trein te halen. Zal ik het aan U doorgeven?" Lamb's gegrom moet als een toe stemming hebben geklonken. Er volgde ten minste een klik en toen een stem, die hem helemaal niet be viel. Als slim en ervaren opmerker van alles wat des mensen is, be greep hij, dat hier een man sprak, die een blunder had begaan en trachtte zijn leitje schoon te vegen. Hij wierp een dam op tegen de woordenstroom en noemde zijn naam. „U spreekt met hoofdinspecteur Lamb van Scotland Yard". Elke let tergreep kwam er langzaam en met nadruk uit. De directeur moest nu tot zijn groot verdriet opnieuw beginnen. Hij begon te wensen, dat hij Dorin- da Brown maar excuus had ge- 1 vraagd en Scotland Yard met rust had gelaten. Intussen liet de hoofdinspecteur hem niet lang aan het woord. „Met wat in uw winkel is gebeurd heb ik niets te maken. Als U iemand wilt aanklagen, is dat een zaak voor het politiebureau in uw wijk. Wat betreft uw informatie naar miss Maud Silver, is het een ander ge val. Ik ken haar heel goed en kan U verzekeren, dat zij een volkomen geloofwaardige getuige is. Zij heeft in vele gevallen de politie grote diensten bewezen en U zou goed doen als U zich door haar oordeel liet leiden. Als zij zegt, dat het meisje in kwestie onschuldig is, kunt U haar gerust gelovenzij weet, waarover zij spreekt. Eén ogenblik ik zal met haar spreken, om haar identiteit vast te stellen". In het directiekantoor nam miss Silver met een inleidend kuchje de telefoon op. „Hoofdinspecteur Lamb? Hoe prettig om uw stem weer eens te horen! Alles wel, naar ik hoop?... En uw vrouw?... En uw dochters?" Na de wederzijdse begroeting vroeg Lamb al grinnekend: „Waar hebt U zich in begeven?" „Maar mijn beste hoofdinspecteur!" 't Grinneken werd lachen „Moest U de politie in de arm nemen, om er uit te komen? Nu, dat is heel prettig voor ons, niet waar?" „Ik ben er altijd zeker van, dat ik mij op U kan beroepen", zei miss Silver ernstig. Zij overhandigde de telefoon weer aan de directeur, wiens kale hoofd nu de kleur van een biet had gekregen Lamb, die de verandering aan de andere kant van de lijn bemerkte, besloot het gesprek met een vrolijk: „Er is maar één miss Silver en dat is ze helemaal". HOOFDSTUK Vm. Justin Leigh verwonderde zich 'n beetje over deze Dorinda. Zij had er aan gedacht, te verschijnen in vroe ger door hem bestelde kleren, ze scheen volmaakt gezond en het heel prettig te vinden ,dat ze hem weer ontmoette. En tocher was iets. Haar gedachten dwaalden af en hij bespeurde niets van de animo, die men verwacht zou hebben nu zij ge legenheid kreeg, zich op andermans kosten wat moois uit te zoeken. Daarbij kwam, dat mrs. Oakley toch volkomen gezonde ideeën bleek te hebben over de prijs, die men voor een avondjapon moest neertellen... Naar Justin's mening had Dorinda, die nooit zulke duizelingwekkende hopsten had bestegen, vol geest drift van top naar top moeten sprin gen, in plaats van zo'n gereserveer de houding aan te nemen. Eerst toen „de japon" uit een ge- heimzinnig-lijkende bergplaats was te voorschijn gehaald en eerbiedig voor haar ontplooid, scheen haar b£ langstelling te ontwaken. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7