Fransman Rolland na vierde étappe drager van de gele trui RK0NS door agressief Vlissingen in de tweede helft overrompeld VAN EST WINNAAR VAN RONDE VOOR AMATEURS TE BRESKENS MAANDAG 11 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote achterstand van Nolten (Van een speciale verslaggever). De strijd in de derde etappe Roubai xNamen had een zeer simpel ver loop. Al bij Ascq, toen er amper zes kilometer gereden was, demarreerde Hassenforder die onmiddellijk Louison Bobet aan zijn wiel kreeg. De twee zetten door in straf tempo, terwijl achter hen tal van renners door banden- pech werden bezocht. Eerst moest Bedwell afstappen, daarna Gerrit Voor- ting, vervolgens Hoorelbecke, Bober, Cieleska, Kemp, Rudolf, Nolten, Vifcet- ta en nog enkele anderen. Robic, de kleine vinnige Breton, nam het initi atief voor een tegenaanval die succes had omdat de twee koplopers wel begrepen dat zij het samen niet zouden kunnen bolwerken, en zo werden zjj bij Faumont (27 km) ingehaald door tien andere renners: Jean Bobet, Ro bic, Fornara, Monti, Brankart, Picot, Colette, Astrua, Hollenstein en.... de gele-truidrager Wagtmans, die gezorgd had dat hij de aansluiting niet miste. Het verschil tussen de koplopers en de eerste groep van het nu reeds verbrokkelde peloton werd snel gro ter. Bij de Frans-Belgische grens (104 km) was het 4 min. 30. Uit het pe loton kwamen toen Hoar, De Bruy- ne en Schneider opzetten. De Engels man kon het tempo niet volhouden maar de twee anderen voegden zich bij de leiders nadat Bergen (133 km) gepasseerd was. Toen kreeg De Bruy- ne een lekke band en Schneider werd losgereden. Wat de hoofdgroep aan gaat, die was in talloze groepen, groepjes en individuele renners uit eengevallen. Iets voor Charleroi (170 km), zakte Hollenstein terug uit de kopgroep, daarna stapte Colette af om te drinken, welk voorbeeld door Impanis werd gevolgd. Brankart kreeg twee maal vlak achter elkaar een lekke band. Tijdens de klim naar de citadel gingen Louison Bobet, Van Genech- ten, Monti en Wagtmans naar voren om in deze volgorde over de streep te gaan, hetgeen uiteraard beteken de dat Wagtmans de gele zowel als de groene trui behield. Met zeer grote onderlinge verschillen arriveer den de overige renners voorzover z de etappe uitreden. De laatste Ne derlander die binnenkwam, Piet Haan, had 39 minuten achterstand. De uitslag van de derde etappe van Roubaix naar Namen (210 km) luidt: 1 Louison Bobet (Fr.) 6.37.39; Van Genechten (België) z.t.; 3 Mon ti (It.) z.t.; 4 Wout Wagtmans (Ned.) z.t.; 5 Impanis (België) 6.37.54; 6 Robic (West) z.t.; 7 Malle- jac (Frankrijk) z.t.; 8 Jean Bobet (Frankrijk) 6.37.56; 9 Rolland (Frankrijk) 6.38.00; 10 Picot (West) 6.38.16; 16 Wim van Est (Ned.) 6.45.00; 45 Ex aequo Daan de Groot en Gerrit Voor ting (Ned.) met en kele andere renners 6.49.47; 64 Hein van Breenen (Ned.) 6.52.21; 65 Jos Hinsen (Ned.) 6.53.00; 78 ex aequo Jan Nolten (Ned.) en enkele andere renners 7.11.09; 87 ex aequo Adri Voorting en Wies van Dongen en en kele andere renners 7.15.51; 116 Piet Haan (Ned.) 7.16.40. Vierde étappe. De lengte van de vierde etappe van Namen naar Metz was door een omleiding van de route op Luxem burgs grondgebied wat groter gewor den dan de itineraire aangaf. In plaats van 225 km moesten de 121 nog in de course zijnde renners er 232 afleggen. De Spanjaard Alomar bleek grootse plannen te koesteren want hij ging er al na de negende kilometer op zijn eentje van door. Ongeveer 150 kilometer lang vormde hij alleen de voorhoede, en bij Arlon (127 km) had hij bijna negen minu ten voorsprong op zijn naaste vol gers. Eenmaal op Luxemburgs gebied meende het peloton dat de solo van de Spanjaard lang genoeg geduurd had. Tal van tegenaanvallen teken den zich af waartegen Alomar, die vermoeid werd, geen verweer had. Eerst voegde Kemp zich bij hem, daarna Molinegris, Anzille, Mahé, Quentin en Buitel. Mahé verloor wat later door een val contact met de leiders en ging door met Rolland, Bertoglio en Bober, die op hun beurt de achtervolging hadden ingezet. Bober kon het tempo niet volhouden, maar de anderen voegden zich 20 ki lometer voor de finish bij de kop groep. Intussen was een peloton van zeven man komen opzetten. Van Est en Gerrit Voorting waren hierbij, Wies van Dongen (Ned.) 7.10.25; 118 Piet Haan (Ned.) 7.15.30. Het algemeen klassement na de vierde etappe luidt: 1 Rolland (Frankrijk) 22.10.41; 2 Wagtmans (Ned.) 22.20.02; 3 Robic (West) 22.23.44; 4 Louison Bobet (Frankrijk) 22.24.13; 5 Astrua (Ita lië) 22.24.34; 6 Van Genechten (Bel gië) 22.25.06; 7 Buitel (West) 22.25.09; 8 Impanis (België) 22.25.21; 9 Monti Italië22.25.26; 10 Mallejac (Frankrijk) 22.25.28; 11 Jean Bobet (Frankrijk) 22.25.30; 12 Hassenfor der (NOC) 22.25.37; 16 Van Est (Ned.) 22.27.45; 22 Gerrit Voorting (Ned.) 22.32.32; 48 Van Breenen (Ned. 22.39.50; 52 Hinsen (Ned.) 22.41.35; 58 De Groot (Ned.) 22.45.35; 104 Jan Nolten (Ned.) 23.15.08; 105 Adri Voorting (Ned.) 23.15.56; 108 Wies van Dongen (Ned.) 23.22.58; 114 Piet Haan (Ned.) 23.36.20. Miiller en Gelhausen (beiden van de gemengde Luxemburgse ploeg) staakten de strijd. Het algemeen ploegenklassement na de vierde etappe luidt: 1 Frankrijk 66.44.04; 2 Italië 67.05.42; 3 België 67.09.58; 4 Frank rijk West 67.10.26; 5 Noord Oost Centraal 67.19.58; 6 Nederland 67.20.19; 7 Gemengde ploeg 67.32.07; 8 Spanje 67.34.06; 9 Frankrijk Zuid Oost 67.35.0710 Zwitserland 67.44.07; 11 Frankrijk Zuid West 67.52.56; 12 Engeland 67.54.29; 13 lie de France 68.23.39. Het puntenklassement na de vierde etappe luidt: 1 Wagtmans (Ned.) 43 punten; 2 Rolland (Fr.) 55 pnt.; 3 Poblet (Spanje) 58 pnt.; 4 Van Est (Ned.) 62 pnt.; 5 Robic (West) 64 pnt.; 6 Sorgeloos (België) 84 pnt.; 7 Has senforder (NOC) 85 pnt.; 8 Bauvin (NOC) 90 pnt.; 9 Kübler (Zwitserl.) 92 pnt.; 10 Schneider (gemengde ploeg) 100 pnt.; 11 Ockers (België) 101 pnt.; 12 Buitel (West) 107 pnt.; 13 Monti (Italië) 109 pnt.; 14 De Bruyne (België) 124 pnt.; 15 Impa nis (België) 134 pnt.; 16 Fantini (Italië) 136 pnt,; 17 Astrua (Italië) 141 pnt.; 18 Lampre (Zuid West) 142 pnt.; 19 Caput (He de France) 143 pnt.; 20 Louison Bobet (Frank rijk) 154 pnt. De derde etappe van de Tour de Francevan Roubaix naar Namenis gewonnen door de Fransman Louison Bobet. De foto toont het momentdat de Fransman de finish passeert, ge volgd door de Belg Van Genechten, die tweede v:erd, en door Monti van Italië en de Nederlander Wagtmans. Dodelijk ongeval bij het polsstok hoogspringen. Tijdens de training voor atletiek wedstrijden, te Eidsberg, 60 km ten Zuidoosten van Oslo, heeft zich een dodelijk ongeval voorgedaan. Een achttienjarige athleet kwam bij het polsstokhoogspringen zo ongelukkig ten val, dat nij op de punt van de stok viel. Deze drong in zijn lichaam en veroorzaakte de dood. De Luxemburger Willy Kemp, die Zondag in de vierde etappe van de Tour de France, als eerste door de finish ging. voorts Reisser, Stablïnski, Ruiz, Gau- thier en Geminiani, maar het ver schil was te groot dan dat zij de koplopers nog konden bedreigen. Twee kilometer voor de finish kon Kemp weglopen en lüj was het die de etappe won. Wagt mans kwam samen met een gro te groep 11 minuten later binnen en dit betekende dat hij de gele trui verloor aan de Fransman Rolland, die zich in deze etappe zevende had geplaatst met enkele tientallen seconden achterstand op de winnaar. Uitslagen. De uitslag van de vierde etappe van de Ronde van Frankrijk, van Na men naar Metz (232 Ion) luidt: 1 Kemp (Lux.) 6 uur 41 min. 7 sec. (met bonificatie 6.40.07); 2 Quentin (Frankrijk West) 6.41.15, met bonificatie 6.40.45; 3 Molineris (Zuid-Oost Frankrijk) 6.41.15; 4 An- zile (Noord-Oost Centraal) z.t.; 5 Buitel (Frankrijk West) z.t.; 6 Mahé (Frankrijk) 6.41.27; 7 Rolland (Fr.) 6.41.28; 8 Bertoglio It.) 6.41.38; 9 Alomar (Spanje) 6.41.42; 10 Gerrit Voorting (Ned.) 6.48.13; 11 Van Est (Nederland) z.t.; 12 Stablinsky (Noord-Oost Centraal) z.t.; 13 Gemi niani (Fr.) z.t.; 14 Ruiz (Sp.) z.t.; 15 Gauthier (Fr.) z.t.; 16 Bober (lie de France) 6.48.26; 17 Reisser (Noord-Oost Centraal) 6.48.36; 18 Pankoke (gemengde pi.) 6.51.51; 19 Meili (Zwitserl.) 6.52.57; 20 Varnajo (Frankrijk West) z.t.; 22 Kübler (Zwitserl.) z.t.; 25 ex aequo: grote jroep renners met Louison en Jean Bobet (Frankrijk), De Groot (Ned.). Hinsen (Ned.), Nolten (Ned.), Van Breenen (Ned.), Wagtmans (Ned.) allen dezelfde tijd als Kübler 6.52.57; 112 Adri Voorting (Ned.) 7.04.28; 116 SPECTACULAIRE WIELERWEDSTRIJD Zeeuwse kanshebber Van Wychen brak fiets in beslissende ronde. Piet van Est, de jongere broer van '.Vim en Nico van Est, heeft Zaterdag up fraaie wijze de wielercourse voor amateurs en onafhankelijken gewon nen in Breskens. Samen met de jonge Ad van Meel hield hij gerenommeerde renners als Gïjs Pauw en Henk v. d. Broek een ronde achter zich. Tijdens deze wedstrijd hebben de Zeeuwse renners zich ongetwijfeld uitstekend geweerd. De zeer actieve Goessenaar Theo van Wijchen ging reeds na 7 van de 110 te rijden ronden met Piet van Est op avontuur uit en even later kreeg Jo de Roo aansluiting bij ge noemd duo. Gijs Pauw en Jaap Huissoon voel den ook wel iets voor een uitstapje, maar het hoge tempo dat Pauw er uit perste was aanvankelijk te machtig Met een imponerende trap scoort de Vlissinger Bode het derde doelpunt in de wedstrijd VlissingenR.K.O.N.S., die in een S0 overwinning voor de Scheldestedélingen eindigde. Foto P.Z.C. OM PLAATS IN EERSTE KLASSE Kleine voorsprong groeide uit tot overtuigende overwinning (3-0) HET WAS IN DE TWEEDE HELFT van de promotie-wedstrijd Vlissin genRKONS, die Zondagmiddag op het sportterrein aan de Bosweg, werd gespeeld, dat de Scheldestedelingen hun Limburgse tegenstanders zo agres sief en zo onverzettelijk tegemoettraden, dat de 10 voorsprong, die Vlis- nsïngen zich voor de rust veroverd had, overtuigend uitgroeide tot een 30 zege. Met deze overwinning heeft Vlissingen een rake gooi gedaan naar een plaats in de eerste klasse van het Nederlandse amateur-voetbal, want zoals bekend zullen van de drie kanshebbers (Vlissingen, RKONS en Maurits) er twee volgend seizoen in de eerste klasse uitkomen. Ondertussen leek het er in de eerste helft van de wedstrijd maar heel wei nig op, dat de ruim drie duizend toeschouwers een zo duidelijke Zeeuwse zege voorgeschoteld zouden krijgen. Want hoewel Bode reeds in de eerste minuut de Limburgse doelman een tevergeefse duik had laten maken (10) bracht de Vlissïngse aanval er in de rest van de eerste drie kwar tier maar heel weinig van terecht. Tot een doeltreffende afwerking der aanvallen bracht men het zelden. Dat was hoofdzakelijk een gevolg van het feit, dat de middenlinie te ver teruggetrokken speelde, waar door weliswaar de achterhoede de aanvallen van de spelers uit Schaars- bergen volkomen onder controle kreeg, maar waardoor ook de voor hoede weinig stuwkracht uit het mid denveld kon putten. In deze periode was Weststrate voor de Vlissingers van strategische waarde, want hij do mineerde meestal door zuiver gerichte diepte-passes. Door te weinig steun kreeg hij evenwel niet voldoende ge legenheid zijn schoten te lanceren De samenwerking tussen mid denlinie en voorhoede klopte na de rust opvallend beter. Razend snel werd de bal meestentijds door de halfspelers opgebracht, waardoor Otterloo en Van der Schraaf steeds meer voorzetten vanaf de vleugels konden geven. Voeg daar nog bij, dat de beide binnenspelers met kunde hun verbindingstaak tussen halflinie Op het terrein aan de Bosweg heeft Vlissingen Zondagmiddag in de pro motiewedstrijd voor de le klasse van het amateur-voetbal een overtuigen de S0 ovenoinning behaald op het Limburgse R.K.O.N.S. Dat er echter voor het Vlissingse doel ook enkele hachelijke situaties doorgemaakt werden, bewijst deze foto, waarop doelman Baart hoog opspringend een bal onder controle tracht te krijgen, daarbij geassisteerd door Struiwigh. Foto P.Z.C. en aanval vervulden en dat de achterhoede waterdicht sloot, dan zal men begrijpen, dat de 30 zege volkomen verdiend was. De Limburgers mochten tenslotte in hun handen knijpen, dat het bij 3—0 bleef. Verwarrend getrap. De wedstrijd was nog maar nau welijks zestig seconden oud, toen Dingemanse al een corner mocht ne men. Het resultaat van deze vrije voorzet was een verwarrend getrap in het Limburgse 16-meter gebied, waaruit de bal tenslotte weer terecht kwam bij Dingemanse, die voor tweede maal de bal voor het doel bracht. Van der Schraafs trappende voet miste half, maar Bode kon een beter gecontroleerd schot afvuren uit deze voorzet (10). RKONS veerde niet direct uit de verdediging terug. Langer dan vijf minuten bleef de bal voornamelijk op de Limburg se helft. Met snelle combinaties brachten de gasten daarna echter het vertrou wen in een Vlissingse overwinning aan het wankelen. Enkele malen moest Baart vreemde capriolen ver richten om zijn doel schoon te hou den en twee suizende schoten van rechtsbinnen Liudelauf sloegen slechts enkele centimeters naast de verkeerde kant van de paal. Aan de andere kant overlegden Bode en Van der Schraaf te breed voerig over de vraag wie een vak kundige pass van Dingemanse zou benutten. Uiteindelijk was het geen Zeeuwse maar een Limburgse voet, die zich achter de bal plantte, waar door deze kans voor de Vlissingers verloren ging. Even later kwam een bekeken voorzet weer bij Van der Schraaf terecht, die echter zelf niet de kans waarnam, maar het leer overgaf aan Bode. Deze speler keek echter tegen zoveel Schaarsbergse benen aan, dat zijn keihard schot ver voor de doellijn gekeerd werd. Met het welbekende kunst- en vliegwerk kon den de Scheldestedelingen daarna tot de rust de voorsprong handhaven. Of het door de indrukwekkende pet kwam, die Baart na de thee op het keepershoofd had geplant, is niet bekend, maar na de rust konden de Limburgers slechts weinig in brengen tegen de Vlissingse aanval len. Wel beleefden de Vlissingse ach terhoedespelers af en toe een be nauwd ogenblikje, maar daar stonden zoveel hachelijke situaties voor het doel van de gasten tegenover, dat voor Huissoon, zodat hij moest afha ken. Pauw bereikte de koplopers ech ter wel. De moedige Huissoon gaf in de toen volgende fase blijk over grote capaciteiten te beschikken. Dertig ronden lang reed hij op zijn eentje tussen de kopgroep en het peloton, waarin Van de Broek en Van Meel de grote trom roerden. De moed van Huissoon werd beloond, want hij slaagde erin de fusie met de kopgroep tot stand te brengen. De strijd bleef spectaculair. De routiers v- d. Broek en Van Meel lukte het dank zij uit stekende samenwerking om zich na 61 ronden bij de kop te voegen. Korte tijd later kregen de talrijke toeschouwers wederom vuurwerk te aanschouwen, waar de agressieve Van Wijchen voor zorgde. Samen met de gedubbelde Van Sluis wist Van Wij chen een behoorlijke voorsprong te nemen maar moest toch even later het gezelschap dulden van Piet van Est en Ad van Meel. Het trio op kop dat meer dan een halve minuut voorsprong had geno men op hun naaste rivalen bleef do mineren. Zeer spijtig was het dat de in vorm verkerende Van Wijchen zijn fiets brak op het moment dat de ha ven in zicht kwam. Voor deze Zeeuw ging de kans op de eindzege hiermede definitief teloor. Van Meel en Van Ést slaagden erin om in de slotfase verschillende ren ners voor de tweede maal te dubbe len. Tenslotte schudde Van Est ook nog Van Meel van zich af en ging on bedreigd als eerste door de finish. De uitslag luidt: 1. P. van Est, Fij naart, 100 kilometer in 2 uur 27 min.; 2. A. van Meel, Wouw3. op 1 ronde Gijs Pauw, Utrecht; 4. H. v- d. Broek, Breukelen; 5. Theo v. Wijchen, Goes; 6. J. Huissoon, Yerseke; 7 J. de Roo, Schore; 8. op 2 ronden P. van Dijk, Made; 9. K. Inghels, Sas van Gent; 10. J. Konings, Breda. Ary Schinkel naar Dosko in Bergen op Zoom. De bekende Zeeuwse voetballer Ary Schinkel heeft overschrijving aangevraagd naar de vereniging Dos ko uit Bergen op Zoom, die zoals be kend over is gegaan naar het betaal de voetbal. Schinkel was jarenlang de steunpi laar van „De Zeeuwen", van welk elf tal hij aanvoerder was, terwijl hij di verse malen in het Zeeuwse elftal uit kwam. Zeeland raakt hiermee dus een van zijn beste voetballers kwijt. een Vlissingse overwinning zich steeds duidelijker begon af te teke nen. Met een kostelijk doelpunt liet Dingemanse de duizenden toeschou wers reeds in de derde minuut jui chen en enkele minuten later leek zich dit te herhalen toen Van der Schraaf zijn voet de startplaats liet worden van een gevaarlijk schot, dat echter juist over de lat slipte. Dezelfde speler had daarna weer pech met zijn schoten, want een klim mend schot van zyn voet belandde door een plotselinge windstoot in het zijnet inplaats van in de uiterste hoek en een schot, waarmee hij een korte sprint besloot, scheerde juist naast. Een misverstand tussen de verde digers van RKONS gaf Clarisse vervolgens een unieke kans. Alleen stond hij plotseling met de bal voor het doel, maar deze midvoor was hier zo van onderste boven, dat zijn forse trap op pijnlijke manier in de gras mat belandde, inplaats van tegen de bal. Tenslotte liet Otterloo uitnemend werk aan de lyn zien. Twee tegen standers moesten hem laten passe ren en toezien hoe hij een afgemeten voorzet aan Bode gaf. die met een serie verwarrende schijnbewegingen langs een back glipte en beheerst in schoot (30). Wel reageerde RKONS nog even met enkele gevaarlijke uit vallen. maar er restte toen nog te wemig tijd om iets af te kunnen doen van de Vlissingse zege. In de laatste minuten van de wed- strijd moest De Nooijer nog het veld opstormen om de uitvallende Claris- se af te lossen. Door deze overwin ning mag Vlissingen het volgende week in Lutteradè opnemen tegen Maurits. DE RONDE VAN FRANKRIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5