PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer keurt huurverhoging en de belastingverlaging goed Zeeuwse tentoonstelling werd in Burgerzaal geopend BILT HET C.N.V. OVER DE L00N- EN PRIJSPOLITIEK Vandaag... DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 158 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F- van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85: p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 9 Juli 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarleL Kleine advertenties imax. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 Ib.g.g 2228); Oostburg. Ftnlandstr' 2. telef 16; l'emeuzen. Brouwerijstraat t- Zierikzee. N Bogerdstraat 24. telet. 26. REGERINGSPARTIJEN WAREN HET EENS V.V.D.-oppositie verliet de vergaderzaal (Van onze parlementaire redacteur) In twee dagen heeft de Tweede Kamer zich door de wetsontwerpen tot huurverhoging en belastingverlaging heengewerkt. Zy aanvaardde Vrij dagmiddag de desbetreffende regeringsvoorstellen met slechts één door de Kamer aangebrachte wijziging, hoewel men begonnen was met een lange reeks amendementen. Deze gang van zaken was mogelijk doordat de vier in het kabinet vertegenwoordigde partijen tezamen een grote meer derheid in het parlement vormen, daar de betrokken ministers reeds tij dens de kabinetscrisis overeengekomen waren hoe de huur- en belasting voorstellen in het Staatsblad zouden moeten verschijnen. Voor de opposi- sit&epartijen was er geen aardigheid meer aan; him vertegenwoordigers konden wijzigingen voorstellen en ter verdediging er van praten als Brug man, het hielp allemaal niets. Het bij de oplossing van de kabinetscrisis bereikte compromis, waarop de oppositiepartijen geen enkele invloed had den kunnen uitoefenen, moest doorgevoerd worden. Deze situatie werd prof. Oud (VVD) op een gegeven ogenblik men was toen reeds een eind met de behande ling van de wetsontwerpen gevor derd te machtig en dat leidde weer tot een incident. Hij vroeg het woord en verklaarde dat de fractie van de VVD niet langer in staat was om aan de openbai-e beraadsla gingen deel te nemen, daar alleen het compromis van de vier regerings partijen verwezenlijkt werd. Het staat van te voren vast dat alleen zal worden aangenomen wat in liet compromis is vastgelegd, zo zei hy. De vergadering had daardoor voor de WD, die niet van plan was voor spek en bonen mee te doen, geen betekenis meer. Prof. Oud deelde mee dat zijn fractie de vergadering zou verla ten. Met verwondering, maar ove rigens zonder er blijkbaar van on der de indruk te komen, hoorden de Kamerleden deze enigszins verbeten en geïrriteerd afgelegde verklaring aan. Men ging normaal met de werkzaamheden door en reageerde op geen enkele wyze. Aan het begin van de vergadering, nadat minister Witte en de staats secretaris Van den Berge op de re plieken uit de Kamer geantwoord hadden, verwierp men met 63 tegen 3 communistische stemmen een mo tie van de heer Gortzak (CPN) om een rechtvaardiger verdeling van de belastingdruk over de verschillende jaren, voornamelijk voor de kleine zelfstandigen, dóór te voeren. Communistisch échec Dat was de inleiding tot een gran dioos échec van de CPN bij haar pogingen om de belastingwetten op een aantal punten te veranderen. In totaal waren 37 amendementen inge diend, waarvan 23 door de heer Gort zak. Hardnekkig hield de commu nistische afgevaardigde vol, doch achter elkaar verwierp de Kamer zijn amendementen, die telkens door de staatssecretaris van Financiën, mr. dr. Van den Berge, bestreden wer den, bij zitten en opstaan. De drie aanwezige CPN-ers waren de enige voorstemmers. De overige amendementen, indertyd ingediend door de heren Van de We tering (CH), Van Leeuwen (WD), Hofstra (PvdA) en Lucas (KVP) werden alle ingetrokken, zodat de wetsontwerpen tot wijziging van de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting, van de omzetbelasting, de motorbelasting en van personele belasting zonder hoofdelijke stemming werden goed gekeurd in de vorm waarin de rege ring ze na de kabinetscrisis had ge bracht. Mr. Van Leeuwen WD) deed nog een poging om verlichting van de be lastingdruk voor de ongehuwden te verkrijgen, doch toen hij bemerkte dat hij tegen de hechte muur van het compromis stond, trok hij het desbe treffende amendement in. Huurwet aangenomen Ook de huurwet kwam er glans rijk door. De Kamer hechte er haar goedkeuring aan met 61 tegen 3 communistische stemmen. Geheel on gewijzigd bleef zij echter niet. Het lukte de heer Van Vliet (KVP) een amendement aangenomen te krijgen. Behalve door enige van zyn partij genoten was het ondertekend door de (Vervolg op pag. 3) Wagtmans veroverde gele trui. Met energieke bewegingen schudde Wout Wagtmans na de tweede étappe van de ronde van Frankrijk ontkennend het hoofd. Neen, het was absoluut niet bij voorbaat zijn bedoeling geweest de gele trui te verove ren. Het plan om dit fel begeer de tricot in zijn bezit te krijgen groeide pas tijdens de rit van Dieppe naar Roubaix. Op een gegeven ogenblik ging hij na melijk aan het wiel van de Fransman Rolland hangen en voor beiden het wisten hadden zij een voorsprong van 200 me ter. Toen het eenmaal zo ver was zette Wout onverzettelijk door en het resultaat van het hoge tempo, dat hij toen uit de wielen haalde was, dat hij aan het eind van de rit zijn hoofd door de gele trui kon steken. Op pagina tien is een uitvoerig verslag te lezen over deze Ne derlandse triomf. Spaak op 19 Juli naar Delft Het bezoek, dat de Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, en enige van zijn colle gae aan het waterloopkundig labora torium te Delft zullen brengen is vastgesteld op Dinsdag 19 Juli. Prof. ir. J. Th. Thijsse zal dan aan de hand van de proeven, welke in het laboratorium worden genomen, een uiteenzetting geven van het Delta plan, waarover, zoals bekend in Bel gië enige ongerustheid is ontstaan, speciaal met betrekking tot de toe komst van de vaarweg van Antwer pen naar zee. Loonronde thans niet in belang van Nederlandse volk Het verbondsbestuur en de verbonds raad van het C.N.V. hebben zich ook de laatste weken herhaaldelijk bezig gehouden met het vraagstuk van lo nen en prijzen. Hun opvattingen ter zake kunnen, zoals zij mededelen, als volgt worden omschreven: De bestuursorganen van de Christe lijke vakbeweging blijven van oor deel, dat de loon- en salaristrekkenden in een stijging van de welvaart be horen te delen. De wijze waarop dit delen in de welvaart verwezenlijkt wordt, is ech ter een zaak, welke de Christelijke vakbeweging niét onverschillig is. Dt beste weg daartoe is een verlaging van het prijspeil, mede omdat daar van ook de zogenaamde vergeten groepen profiteren. Maatregelen, die een prijsverhogende werking hebben, moeten zoveel mogelijk vermeden die nen te worden, tot zodanig, ongewens te maatregelen behoort op dit ogen blik een algemene loonronde, Een al gemene loonronde thans moet worden geacht niet in het belang van het Ne derlandse volk en daarom evenmin van de Nederlandse werknemers te zijn. Dat wil geenszins zeggen, dat al gemene loonronden in het vervolg al tijd vermeden dienen te worden. Er staan nog enkele zeer urgente sociale voorzieningen op het programma: de ouderdomsverzekering, de verbete ring van de invaliditeitsverzekering en het weduwen- en wezenpensioen Verder is dringend noodzakelijk de oplossing van het huurvraagstuk. Voor deze en dergelijke algemene voorzie ningen passenalgemene maatregelen, ningen passen algemene maatregelen, ronden heeft in het verleden, toen het ging om een rechtvaardige verdeling van onze nationale armoede, in het algemeen goed gewerkt. Thans is veel meer het probleem van een rechtvaar dige verdeling van onze nationale welvaart aan de orde. In deze omstan digheden dient het rechtvaardige deel van de werknemers op andere wijze veilig te worden gesteld. Het systeem van de na-oorlogse loon politiek heeft zichzelf overleefd. Bij de voortgaande ontwikkeling zal het accent van de loonvorming dan ook belangrijk meer dan tot nu toe het geval was, verlegd moeten worden naar het bedrijfstaksgewijze overleg, aldus het CN.V. over de loon- en prijspolitiek. Antwerpse staking Een Vrijdag door het Antwerpse stakingscomité belegde vergadering werd door ongeveer 2000 havenarbei ders bijgewoond. De leider der bewe ging, Benoy, gaf een uiteenzetting van het verloop van het conflict. De vergadering sprak zich daarna uit voor openbare stemming en met vrijwel algemene stemmen werd tot voortzetting van de staking besloten. Intussen werkten Vrijdag ongeveer 1200 vrij in dienst genomen arbeiders en 450 soldaten in de haven. De vulkaan de Etna, op het eiland Si cilië, heeft de laatste dagen kleine hoeveelheden rook en lava vrijgege ven. Volgens deskundigen geen voor teken van een gevaarlijke vulkaanuit barsting, maar de normale periode, waarin de vulkaan wat „stoom laat ontsnappen" Drieling te Maastricht geboren. Mevrouw De Ree-Crutzen uit Heei bij Maastricht heeft Vrijdagmorgen te Maastricht het leven geschonken aan een drieling, twee meisjes en een jongen. De kinderen, die Annie, Nettie en Cor heten, wogen bij de geboorte res pectievelijk 17 ons, 15j/2 ons en 16 ons. Zowel de 24-jarige moeder als de drie kinderen, die voorlopig nog in de cou veuse blijven omdat zij een maand te vroeg zijn geboren, maken het goed. De vader, A. de Ree, is 25 jaar oud. M is het veertig jaar gele- p den, dat Duits Zuid-West-Af- - M rika werd veroverd door de l (Jnie van Zuid-Afrika, die het veroverde gebied in 1920 als p mandaatgebied kreeg toege- wezen. I MORGEN H is het vijftig jaar geleden ie dat de technische hogeschool te Delft werd geopend. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll KUNSTENAARSKRING GESTART n de Burgerzaal van het stadhuis te liddelburg werd Vrijdagmiddag de Zeeuwse Tentoonstellinggeorgani seerd door de Stichting Zeeuwse Kunstenaarskring, geopend door de Commïsaris der Koningin. Na de opening werd een rondgang over de tentoonstelling gemaakt. Van links naar rechts de schilders B. KimpeJ C. van Behagen en L. Heymans, voorts Jhr. mr. A. F. C. de Gasem- brooten het lid van Ged. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes. (Foto: P.Z.C.) Commissaris der Koningin over de moeilijkheden bij de ballotage Vrijdagmiddag werd in de Burgerzaal van het Middelburgs Stadhuis de Zeeuwse Tentoonstelling 1955 geopend, die ditmaal wordt georganiseerd door de onlangs opgerichte Stichting Zeeuwse Kunstenaarskring. De ope ningsrede werd uitgesproken door de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. dè Casembroot, die daarbij gewaagde van de instemming die het pogen tot samenbundeling in de Zeeuwse kunstenaarswereld bij het provinciaal bestuur heeft. Tevens wees jhr. De Casembroot echter op de gevaren en moeilijkheden, die zich met name op het gebied van ballotage voordoen. Tevoren nad de heer L. Heymans namens de kring een openingswoord gesproken. Hij was er dankbaar voor, dat deze expositie in de prachtige Burgerzaal van het Stadhuis kon wor den gehouden en sprak in dit verband de hoop uit, dat de provincie nog eens over een waardig pendant van de Pro vinciale Bibliotheek zou mogen be schikken in de vorm van een Zeeuws museum met een eigen directie en een eigen staf. Tot de Commissaris der Konin gin sprekend, verklaarde de heer Heymans, dat hij vroeger toen de heer De Casembroot nog gym nasiumleerling was de Commis saris voor tekenen meestal een zes min had gegeven. „Nu zou ik U graag een acht willen geven, ge zien de belangstelling van het pro vinciaal bestuur voor de beeldende kunst. Misschien wordt het nog wel eens een tien, als het museum er komt „Wij zijn nog een jonge organisa tie", aldus de heer Heymans, „maar toch rust op ons reeds het odium, dat we té selectief zyn geweest. Boven dien missen we in ons midden de Vlis- singse schilder Ger Jacobs, die in zijn lange leven pionierswerk heeft vér- richt. Zijn wegblijven is echter door verschillende omstandigheden ont staan, die we later zeker hopen te corrigeren". REDE COMMISSARIS. De Commissaris der Koningin haak te in zijn openingstoespraak op deze laatste woorden van de heer Hey mans in. Hij had met sympathie en vertrouwen deze opmerkingen ge hoord, want hij wilde niet verhelen, dat hij zich zorgen maakte over de ballotage. „Dat is een zaak van glad ijs", aldus verklaarde hij, „en ik ben er van overtuigd, dat zij voor U on overkomelijke moeilijkheden bete kent, want de grens naar beneden is (Vervolg op pag. 2) KORTE PREDICATIE VREES Ieder die mij aantreft, zal mij doden. Genesis h 11/. De Bijbel is geen studieboek in de zin zoals wij dat tegenwoordig heb ben om een stuk wetenschap of een onderdeel daarvan te leren. Het is ook geen boek om psychologie te gaan studeren. Dit wil niet zeggen dat wij de mens zoals hij is, daaruit niet kun nen leren kennen en kunnen leren zien dat hij een wezen is dat voort durend leeft in vrees. Altijd is er iets waarvoor hij bang is. „Wij zyn met bang", zingt men in een modern liedje .Misschien meent menigeen die het zingt ook wel dat het zo is. Of galmt hij het uit, juist om zijn vrees weg te zingen, zoals een kind dat in het donker ligt en toch wel een beetje bang is, juist gaat zin gen? Kaïn, van wie het woord boven de ze korte predicatie afkomstig is, is geen bang ment Anderen moeten veeleer bang voor hem zijn. Hij heeft zijn eigen broeder Abel doodgesla gen, de eerste moord, die sindsuwn millioenen malen is herhaald. En juist daarna bevangt hem een onzegbare vrees. Hij is angstig. En waarvoor? We kunnen dit in een algemene regel zeggen: We zijn bang, dat het kwaad dat wij vijanden gedaan hebbenan deren ook aan ons zullen doen. Van daar die vrees dat hij zal worden dood- geslagen, door ieder die hem tegen komt. Omdat hij zelf een moordenaar is, ziethij in alle mensen moordenaars. De eigen zonde vertroebelt de verhou ding tussen de mensen wel heel gron dig en doet hen in vrees tegenover elkaar staan, wélke vrees weer leidt tot nieuwe zonde. Zie daar onze vre selijke vicieuse cirkel! De hedendaagse „cultuur" heeft de mensen niet bepaald vreesloos ge maakt. Voor de hoge vindingen van de wetenschap is men maar bang. Naar de laatste berichten huiverde ook Einstein voor hetgeen hij zelf ontdekt had. Deze modrne cultuur heeft nu juist Jezus Christus nodig, die vrij wil ma ken van de vrees, die het menselijk geslacht van het begin tot het eind vergezeltdie vrees van de mens voor mens. Hij zegt niet dat deze vrees dwaas is, maar Hij erkent ze als zeer werkelijk. Doch Hij zegt meer. ,Maar Ik zal u tonen wien gij vrezen moet. Vreest Hem, die. nadat Hij gedood heeft, macht lieeft om m de hel te werpen Voorwaar, Ik zeg u, vreest Hem". Lukas 12 5. De vrees voor elkaar moet worden uitgebannen door de vrees voor God. De „vreze des Heren" maakt vrij van alle an dere vrees. Maar dit is dan ook we zenlijk een andere vrees. Hoe zouden we Hem anders als Onze Vader kun nen aanroepen. H. Het weer in Europa Volgens de rapporten van Vrijdagavond 19 uur: Kopenhagen, onbewolkt 25 gr. Amsterdam, zwaar bewolk' 16 gr. Londen, onbewolkt 24 gr. Luxemburg, onbewolkt ig gr] Parijs, geheel bewolkt 25 gr. Bordeaux onbewolkt 27 gr. Grenoble, half bewolkt 23 gr. Nice, licht bewolkt 25 gr. Genève, licht bewolkt 22 gr. Zllrlch, regen 18 gr. Locarno, zwaar bewolkt 26 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 24 gr. Frankfort. licht bewolkt 33 gr. München. motregen 14 gr. Wenen, zwaat bewolkt 17 gr. Innsbruck, regen 13 gr. Rome, licht bewolkt 26 gr. Droog weer met flinke opklaringen, matige, tijdelijk vrij krachtige Noord oostelijke wind Warmer >lan gisteren. 10 Juli Zon Maan 11 Juli Zon Maan AON EN MAAN op 4.33 onder 21.01 op 22.47 onder 10.33 op 4.34 onder 21.00 op 23.06 onder 11,48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1