Liefdeloosheid oorzaak van de kindercriminaliteit Voor iedere arbeider van fabriek te Maastricht een huis DUIZENDEN DUITSERS WONEN ILLEGAAL IN PARIJS SPITLIGHT-W0LKENPR0JECT0R EEN GIGANTISCH ZOEKLICHT 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 JULI 1955 NA DE OORLOG STERKE STIJGING VAN MISDAAD Peil thans weer teruggebracht (Van een speciale medewerkster) Kinderen in de kou! Deze aanhef zegt miscbien niet zo veel, zo midden in de zomer. Maar mejuffrouw M. S. van Deth hoofd van de kin derpolitie in Den Haag, die deze maand vjjf-eii-twintig jaar haar werkzaamheden by de politie heeft verricht, kent de gevolgen. „In negen van de tien gevallen zyn de ouders aansprakelijk te stellen voor een moreel déraillement vair hun kinderen", zo vertelde zjj ons. „Dit gebeurt niet altyd opzettelijk. Elk onderzoek bij een vergrijp van een kind, leert ons echter opnieuw, dat een „psychische knoop" de achter grond vormde van hun handelen, en dat deze werd veroorzaakt door een tekort". Kinderen, die in hun leven te weinig liefde hebben ondervonden, die geestelyk in de kou hebben gestaan, komen vaak tot daden, die voor hun onmiddellijke omgeving scholckend zijn. kind tekort deden, zijn zij toch aan sprakelijk. Het is een geval geworden, waar aan een psychiater het een en ander heeft moeten „bijschaven". De jongen is lid geworden van een jeugdvereni ging, waar hij vele vriendjes heeft ge kregen. hetgeen tenslotte de compen satie is geworden. De praktijk kent nog andere geval len. De psychische conflicten, die wer den veroorzaakt door een scheiding van de ouders. Niet alle zijn zij ge schikt om te worden gepubliceerd. Maar mogelijk is de aanduiding vol doende. om de ouders hun verant woordelijkheid te doen inzien, die zij jegens hun kinderen hebben. Verheugd was de sympathieke in- spectrice over het feit, dat vele ge vallen op de juiste wjjze konden Mej. Van Dijk hoofdinpectrice Kinderpolitiet. Merkwaardigerwijze zijn het vaak kinderen uit een goed milieu. Aller minst van hen zou men verwachten, dat zij zich aan diefstal schuldig zou den maken -En toch komt dit nog vrij geregeld voor. Betrapt men hen, dan volgt dus het eerste contact met de politie. „In zo'n geval", vertelde mejuffrouw Van Deth verder, „zyn we er steeds op bedacht, dat wij deze kinderen moeten beschermen en dat wij moeten trachten, hen uit de handen van de justitie te houden. Soms blijkt het nogal onschuldig te z|jn, althans niet van ernstige aard, en heeft het kind iets uit een waren huis weggenomen, omdat het de ver leiding niet heeft kunnen weerstaan. Dan volgt het gebruikelijke „ern stige onderhoud" dat, ofschoon de politie niet als „boeman" optreedt, toch meestal wel voldoende indruk achterlaat om een herahaling te voor komen. Komt ditzelfde kind echter na een paar maanden voor een dergelyk ver gryp terug, dan is er meer aan de hand. En dan volgt een diepgaand •onderzoek, waarin de ouders worden betrokken. Dikwijls komen er conflicten aan het licht, die des te tragischer zijn, omdat men ze niet had bedoeld. Ter illustratie hiervan geldt het geval van een dertienjarige jongen. Het kind was al eens eerder met de po litie in aanraking geweest voor een diefstal uit een warenhuis. Een maand na dit voorval werd hij weer voorgeleid. Bij het onderzoek kwam het vol gende aan het licht. Hij kwam uit een gezin met twee kinderen, waarvan hij de oudste was. Het jongste kind was ziekelijk en verwend, en steeds had de oudste jon gen te horen gekregen: ,Geef dat nu maar aan je arme, zieke broertje". Zo had de jongen gedurende zijn ge hele jeugd zijn speelgoed moeten of feren. Toen hij ouder werd, ging hij zich dit realiseren. Er groeide een gevoel van wrok. omdat hij zich tekort ge daan wist. En de rest laat zich ge makkelijk raden: hij nam eenvoudig, wat hem gedurende vele jaren was onthouden. Ofschoon de ouders zich geen ogen blik bewust zijn geweest, dat zij him worden opgevangen, en dat veel el lende de kinderen kon worden be spaard. Weet men hen weer in de juiste banen te leiden ,dan hebben wij een weldaad bewezen, in de eerste plaats aan het kind zelf, maar ook aan zyn ouders en aan de maat schappij. Over het algemeen ligt het peil van de kindercriminaliteit in Ne derland thans weer gelyk aan dat van voor de oorlog. Het is nog sinds kort, want in de oorlog was de jeugd totaal losgesla gen, hetgeen vooral na de oorlog tot uiting is gekomen. Overgebleven zijn de „seizoenver- grijpen", de winkeldiefstallen met Sinterklaas en met Kerstmis. En in het voorjaar de vele gevallen van spijbelen. Ook aan dat laatste liggen dikwijls moeilijkheden ten grondslag. Het kind voelt zich niet thuis in de sfeer van een school of het heeft moeite om het onderwijs te volgen. Het voelt zich „bedreigd" en vlucht. Bijzonder onderwijs brengt hier dik wijls de oplossing. Ook op ander gebieid is echter de kinderpolitie waakzaam, speciaal daar, waar misdrijven aan kinderen worden gepleegd. Wanneer de foto archieven eens ter publicatie werden gegeven! Het zou iemands haren ten berge doen rijzen. Kinderbescherming ligt ten grond slag aan het werk van de kinderpoli tie. Zelfs dan, wanneer het noodzake lijk wordt, dat een kind uit de maat schappij wordt verwijderd. In dat ge val wordt het beschermd tegen zich zelf; het komt dan in een inrichting, waar men zich met zyn opvoeding belast. Heel dikwijls keren deze kin deren later weer als bruikare mensen in de maatschappij terug. LAATSTE AANMELDINGSTERMIJN VOORBIJ Voor het merendeel deserteurs Toen de Duitse strijdkrachten Parijs hadden verlaten en de geallieerde legers de stad binnentrokkenzyn meer dan 3.000 Duitsers achtergebleven. Het waren voor het merendeel deserteurs van legeronder delen en van „Dienststellen", die het veiliger vonden, zich maar niet meer te laten zien, dan zich te mengen on der de veelal in wanorde terugtrek kende troepen. De meesten van hen vonden aanvankelijk onderdak bij Fransen, met wie zij in contact waren gekomen. Later gingen zij voor een groot deel naar de provincie. Sommigen meldden zich b|j de politie aan en vonden op voor spraak van him Franse relaties, werk op het platteland. De weg tussen Zierikzee en Haam stede wordt verbeterd. De werkzaam heden in de omgeving van Noordwelle voorzien ook in de aanleg van een brug. Deze week is men met het beton- storten begonnen. Men vertrouwt de brug te kunnen openstellen vóór het hoogseizoen met de grote vacantie- drukte begint. (Foto P.Z.C), Pas in 1951 hoorde men op het Franse ministerie van buitenlandse zaken van vijf van zulke gevallen. Het ging om drie soldaten en om- twee vroegere politiemannen, die in tussen onder een valse naam waren getrouwd met Franse vrouwen. De vijf Duitsers werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie tot zes maanden, waarvan een gedeelte voor waardelijk. Na him ontslag uit de ge vangenis, kregen z|j een voorlopige verblijfsvergunning, die drie jaar gel dig was. Bovendien trof men de voor bereidende maatregelen, die nodig zouden zijn om hun Franse nationa liteit te verlenen. Toen die v|jf gevallen eenmaal be kend waren geworden, vermoedden de autoriteiten terecht, dat er nog meer onderduikers zouden zyn. Er verscheen een oproep in de Parijse kranten. De ondergedoken Duitsers zouden zich binnen acht maanden moeten melden, dan zou him overtreding (het niet voldoen aan de aanmeldingsplicht voor vreemdelin gen) onder de geldende amnestiebe palingen vallen. Tot Mei 1952 meldden zich 780 vroe- gere soldaten en 290 vrouwen van uitse nationaliteit. Enkele dagen geleden is de tweede aanmeldingstermijn afgelopen. Men heeft in totaal 1500 mannen en 400 vrouwen zien verschijnen om de no dige formulieren te halen. Zij had den allen valse papieren en konden zonder een enkele uitzondering, in hun levensonderhoud voorzien. Zo is er bijvoorbeeld een voormalige sergeant-majoor, die een thans zeer bekend informatiebureau exploiteert. Een vroegere korporaal-kok bekleedt in een Parijs hotel de functie van chef-kok. Een 29-jarige Frangaise be zit, samen met 'n voormalige leger- kleermaker, een exclusieve modezaak. Het best is het afgelopen met een vroegere korporaal van de stad. Hij is getrouwd met een bekende zange res, die hem tot haar manager heeft benoemd. Nu verzorgt hij de contrac ten van zijn vrouw. Hij heeft het voor elkaar gebracht, dat deze Franse liedjeszangeres zal optreden voor een Duits radiostation. Een andere Frangaise heeft met de vroegere oppasser van een generaal een automatiek opgezet, waarvan in tussen reeds vier filialen zijn gesticht. De Franse autoriteiten vermoeden, tt er nog veel meer Duitsers illegaal in Parijs wonen. Maar de termynen zijn vervallen. Wie nu ontdekt wordt zonder geldige papieren moet er op rekenen, dat hij in de gevangenis be landt en dat hij daarna wordt uitge wezen. Voor de eerste maal in men in de Soedan bezig met een volkstelling: een karweidat vele onvoorziene en schier onoverkomelijke moeilijkheden oplevert Desondanks is men na drie jaar voorbereidingen nu met de telling ge start: op de foto zien we een van de ambtenaren, die hier mee belast zijn in een dorp bezig met zijn moeilijke en omvangrijke arbeid. Zaken in Indonesië op bevredigend peil Jaarverslag Nationale Handelsbank Na afboeking der kantooronkosten ad f 18.519.195 (v.j. 16.488.482) en afschrijving ad 1.680.333 1.635.960) heeft die Nationale Han delsbank N.V. een winstsaldo behaald van 2.857.728 2.839.049). Een onveranderd dividend wordt voorge steld van 8 procent. Indonesië had in het afgelopen jaar met grote moeilijkheden te kam pen. Op de overheid wordt in toene mende mate druk uitgeoefend om te komen tot een welvaartsverdeling in snel tempo, in naam gericht op bevordering van nationale, doch in wezen op bevordering van particulie re en groepsbelangen, Het Westerse bedrijfsleven, zo vervolgt het verslag, dreigt hiervan het slachtoffer te wor den, evenzo de opbouw van goedge- fundeerde en behoorlijk geleide natio nale bedrijven. Een andere ernstige bedreiging ligt in de uiterst drasti sche immigratiebeperkingen. Het bedrijf van de bank in Indone sië slaagde er in de zaken op een be vredigend peil te houden. De ontwikkeling van de vestigingen der nationale handelsbank in het Oos ten, bleef ongunstig. In Nederland zagen de kantoren hun omzetten toe nemen in overeenstemming met haus se-conjunctuur. Voor overmaking naar Nederland van winst uit Indonesië is de aan vraag nog in behandeling, transfer van de netto baten over 1954 der an dere overzeese kantoren vond inmid dels zonder moeilijkheden plaats. Jaarverslag Verenigde Deli Maatschappijen. Blijkens het jaarverslag over 1954 van de Verenigde Deli Maatschappij en is het saldo exploitatierekening aanzienlijk gedaald en wel met on geveer 13 millioen gulden tot een be drag van 7.540.755. Deze daling is een gevolg van de beduidend lagere winsten van de ta baksverkooporganisatie in Neder land. Het saldo winst bedraagt 6.167.277 en voorgesteld wordt een dividend van 8 procent (vorig jaar 10 procent). Evenals in voorafgaande jaren is de in Indonesië gemaakte winst vrij wel geheel gebruikt voor uitbreiding en verbetering van de bedrijven al daar. De boekwaarde per 31 Decem ber 1954 van het Indonesisch vermo gen bedraagt rp. 264.567.000, over eenkomende met 31,6 millioen in de balans. De tabaksoogst was belangrijk groter dan die van het voorafgaande jaar, maar de opbrengsten waren aanzienlijk lager ten gevolge van de mindere kwaliteit. Voor zover thans uit oogst 1954 tabak verkocht is, mag gehoopt worden, dat de wins ten over het lopende boekjaar hoger zullen zijn dan die van 1954. De Rooms-katholieke betoging tegen de onderwijswet-Collard, die 2 ««rdag te Luik is gehouden, verliep zonder ernstige incidenten. Wel kwam het hier en daar tot schermutselingen met tegenbetogers de politie verrichte een aantal arrestaties maar over het algemeen heeft men zich aan de voor drie maanden gesloten „wa penstilstand" gehouden. NIEUW RECLAMEMIDDEL Vinding van een Zwitserse ingenieur (Van een speciale verslaggever). Uitgaand, of liever gezegd thuiskomend Den Haag heeft de niet-officiële première beleefd van een apparaat, dat we de biologie enig geweld aan doende misschien het beste kunnen specificeren als dek ruising tussen een benzinetankwagen-met-aanhanger, een straaljager zonder vleugels, een ruimteschip en een kermisattractie. Dat het zo laat werd, dat alleen nog de thuiskomers er van konden ge nieten was de schuld van de douane, die dit vreemde voertuig nogal lang heeft vastgehouden. Maar al behoren wij als rechtgeaarde Nederlanders anti-douane te zijn, ditmaal kunnen we ons een zekere mate van achter docht bij deze nuttige ambtenaren wel even voorstellen. Want dit apparaat is enig en in genieus. Dat het hart van de Sche- veningse vuurtoren een hoop licht geeft, stevig gemonteerd op een for se toren, wel dat kunnen wij voet stoots accepteren. Maar dat een ma chine, ter grootte van een touring car achtenzestig maal zoveel licht kan geven, om. precies te zyn 94 millioen kaars en daarbij nog zijn eigen electrischc centrale aan boord heeft daar staan we toch nog wel even met de ogen tegen te knippe ren. Dat deden ze aan de grens ook. Het is namelijk de eerste „Spit- light"-wolkenprojector, een vinding van de Zwitserse ingenieur Gianni Andreolï, die zestien jaar heeft ge werkt aan dit projector-project. Het is natuurlijk niet zo verschrikkelijk moeilijk om een gigantisch zoeklicht te maken. Maar wanneer men dit verplaatsbaar wil maken, van optiek wil voorzien, behoorlijk wil koelen (de koolspitsen produceren de lieve temperatuur van 6400 graden Celsi us) en bovendien zijn eigen electri- sche centrale wil meegeven, dan komt daar zo een en ander bij te kijken. Wij hebben tenminste onze ogen GEEN SPROOKJE. Goed voorbeeld van president directeur Iedere arbeider van de N.V. Staalwerken „De Maas" in Maastricht kan in zes jaren een huis van ongeveer 13.000 sparen. Dat lijkt een sprookje. Maar een feit is het, dat van de driehonderd arbeiders die daar werken, er reeds meer dan honderd thans een eigen huis bewonen. Wie echter weet, hoe moeilijk het is, om een loonplafond te doorbreken, begrijpt ook meteen welk een grote overwinning hier door de president-directeur de lieer Van Oppen bevochten is. In dë loop van de jaren waren er op deze fabriek reeds verschil lende spaarsystemen ontwikkeld. Eerst ging het om vijf procent van het loon (dat door de jaren heen reeds hoger dan het gemiddelde bij de industrieën had gelegen), in 1933 gaf de directie op elke 4,50 ge spaard geld er per maand nog een zelfde bedrag bij, in 1939 werd dit zelfs verhoogd tot 9,twee jaar later tot 18,en in 1945 werd het „verplicht" sparen afge schaft en kreeg iedere man elke maand zonder meer 22,50 op zijn spaarbankboekje bijgeschreven. Over dat geld kon men vrij be schikken, wanneer men met pensi oen ging, bij huwelijk, bij aankoop van een huis of bij ontslag. Bij ontslag door de directie één jaar na hex verlaten van de zaak, bij vrijwillig genomen ontslag drie jaar na vertrek. Ook dit systeem werkte wel aar dig, want in 1939 hadden reeds 38 van het toen 100 man tellend per soneel een eigen woning bijeen ge spaard en gekocht. Veel te langzaam Dit ging de heer Van Oppen erh ter nog veel te langzaam. Eindelijk heeft hij van het college van ïtijksbemiddelaars toestemming gekregen, dat het bedrijf elk jaar in de in het leven te roepen stichting bouwfonds „Mijn eigen huis" een bedrag van 400.000 mag storten, wanneer de bedrijfsuitkomsten dit toelaten. Van die stichting kunnen alle per soneelsleden deelgerechtigd worden, of zij gehuwd zijn of niet, reeds een eigen liuïs bezitten of nog geen plank hun eigendom kunnen noe men, met uitzondering van de direc teuren, de onderdirecteuren en de procuratiehouders. Natuurlijk is men helemaal vrij om dat te doen of te laten. De overgrote meerder heid is metterdaad toegetreden. Zelf meedoen. Niemand echter wordt bezitter van een eigen huis, zonder zichzelf iets te ontzeggen. Iedereen, die de waarde van één glas bier of een half doosje sigaretten per dag wil sparen, zal zich binnen zes jaar de trotse eigenaar kunnen noemen van een eigen huis, ter waarde van 13.000, vrij van hypotheek. Dit sprookje is voor meer dan honderd mensen uit deze fabriek reeds werkelijkheid geworden. Hierbij is een systeem gevonden, waardoor de arbeiders geen slaven van de fabriek zijn geworden, doch volkomen vrije mensen blijven. Natuurlijk moesten er 'wel be- voorwaarden worden ge maakt, waaronder men kan toe treden tot de stichting bouwfonds „Mijn eigen huis". De stichting wordt bestuurd door een raad van beheer, samengesteld uit het gehe le personeel, zowel arbeiders als beambten, en als voorzitter treedt op één van de directeuren van de fabriek. Lid kan men worden, wan neer men ouder is dan 18 jaar en minstens één jaar in dienst is. Maar de vergunning van het colle ge van Rijksbemiddelaars bepaalt ook, dat tegenover de enorme be dragen, die de Staalwerken „De Maas" voor dit doel ter beschik king stelt, ook de leden van het bouwfonds een bedrag moeten spa ren, dat varieert naar gelang het loon, dat men verdient. Spaarsysteem. De arbeiders vonden het redelijk, dat van een maandloon van 200,- bruto-loon zonder kinderbijslag) 5 procent 10,- per maand) ge spaard wordt, van 201,- tot 250,- 5 Ié procent enzovoorts tot 400,-. Boven 400,- spaart men dan 7% procent of 30,- per maand. De bedragen, die De Maas ter be schikking stelt zijn: per lid van de stichting 85,- per maand, of 1020,- per jaar. Vlugge rekenmeesters zullen reeds gezien hebben, dat de man met een hoog inkomen, veel sneller zijn huis bij elk aar gespaard heeft, dan de kleine man met enkel 200,- per maand. Juist om dit te voorkomen, is er een regeling uitgedokterd, waardoor het bezit van ieder lid van de stichting per maand met hetzelfde bedrag toeneemt. Letterlijk komt 't hierop neer, dat iemand, die zelf slechts 'n lager bedrag kan sparen, om dat hij een lager inkomen heeft, een hoger bedrag dan 1020,- per jaar ontvangt, ter wijl degene, die zelf meer spaart, omdat hij een hoger loon heeft, een bedrag onvangt, dat lager is dan 1020,- per jaar. Wanneer men één contribuant uit uitgekeken op de vele knopjes, han deltjes en wielen, de besturing van projector uit een cockpit, die inge richt is als die van een vliegtuig, de vuistdikke kabels, die een kleine 250 ampère moeten kunnen verwerken, het prachtig gestroomlijnde Diesel aggregaat, goed voor deze wolkenpro jector plus nog een complete feest verlichting en tenslotte het gestroom lijnde omhulsel, waarin dit stukje techniek is ondergebracht. Op bos en bergen De projector is in staat reclame teksten tot een hoogte van 8000 me ter te projecteren, zowel verticaal als horizontaal. Men heeft bijvoor beeld ook op berghellingen of tegen bosranden geprojecteerd. Nu zal het ln ons goede land wel niet zoveel voorkomen, dat er geen wolken zyn, maar zou dit wel het geval zijn, dan kan men nóg projecteren. Dan wordt namelijk een rook- of wolkenraket afgevuurd, die op 400 meter hoogte een keurig wolkenscherm produ ceert. En als het waait is dat nog niet zo erg, want de „Spitlight" is zo snel wendbaar, dat de wolk steeds gevolgd kan worden. Tjjdtens deze demonstratie was die raket overigens niet nodig. Het wol kendek was zelfs iets te laag voor een ver zichtbaar beeld. By een wol kenhoogte van 400 meter verschijnt echter een beeld aan de hemel van 850 bij 850 meter, dat ver in de om trek allerlei goede waren zal aan prijzen. Overigens zult u zelf wellicht met dit stukje verfijnde techniek kunnen kennismaken, want een Nederlands luchtreclame bedrijf gaat er een tour- née mee door ons land maken. 0 In goedingelichte Amerikaanse leringen in Washington meent men, dat de Ver enigde Staten van plan zijn voor het einde van het jaar toe te treden tot het Turks—Iraakse verdrag, ó'at op 25 Fe bruari j.l. werd gesloten. iedere loongroep neemt, dan sparen die respectievelijk 10,-, 12,50, 16,50, 21,15, 26,25 en 30,- of in totaal 116,30 per maand. Per jaar is dat 1395,60, waar de fabriek dan zes maal 1020,- of 6120,- bij doet, zodat er totaal 7515,60 aan kapitaal voor die zes mensen ontstaat, of wel voor ieder 1252,60. Dit betekent, dat het lid uit de laagste loongroep zelf 120,- heeft gespaard en er 1132,60 bij ont vangt en het lid uit de hoogste loon groep zelf 360,- heeft gespaard en er 892,60 op toe krijgt. Bovendien krijgt ieder die 1,- per week spaart, er nog 4,- van „De Maas" bij, zodat het totaal-be zit per jaar met ongeveer 1500,- kan toenemen. In zes jaar wordt dit alles bij elk aar ruim f 9500,-. Rekent men op een Rijkssubsidie van 3000,- a 4000, die tot nu toe aan de bou wer van een huis wordt geschon ken, dan komt men in zes jaar tot een bedrag van ruim 1.2.000,- a 13.000,-, waarmee men dan zijn eigen huis kan bouwen of kopen, vrij van hypotheek. Neemt men of krijgt men ont slag, dan wordt het geld dat „De Maas" gestort heeft, aangewend voor verbetering van de pensioen verzekering van de vertrekkende; het zelf gespaarde bedrag met rente wordt na drie jaar vrij uitbetaald n contanten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 10