Vechtlustig begin van Nederlands team in snelle étappe en tijdrit Weiter„We kunnen het kabinet niet weer naar huis sturen" n TIP VAN BOOTZ PELLENAARS GAF HOLLANDERS BIJ TIJDRIT AANWIJZINGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 JULI 1955 TOUR DE FRANCE STARTTE Spanjaard Poblet won vóór Caput, Sorgeloos en pittige Wagtmans (Van een speciale verslaggever) HET SPEKTAKEL is losgebarsten. De Tour de France startte gisteren vanuit Le Havre met de gebruikelijke schetterende fanfares uit de pom peuze voertuigen van de reclame-karavaan, die de renners ver vooruit ging en die de toch al enorme belangstelling van het Normandische pu bliek nog fel aanwakkerde. Donderdagmorgen werd aan 130 renners het vertreksein gegeven voor de 42e Ronde van Frankrijk. De eerste etappe van Le Havre naar Dieppe, een afstand van slechts 102 km, werd een overwinning voor de Spanjaard Poblet. Hjj legde de ruim 100 km af in 2 uur 39 min., 31 sec. Tweede werd Caput (De de France), derde Sorgeloos (België) en vierde Wagtmans (Ned.), allen in dezelfde tyd als Poblet. Nadat in Le Havre zelf op de boulevard Albert Premier de openings ceremonie was gehouden en do ploegen als in een parade de symbolische start waren gepasseerd, werden de 130 renners 9 km buiten de havenstad in La Bregue, om elf uur officieel weggeschoten. Bij de dagen lang ge concentreerde deelnemers kon de spanning zich nu eindelijk ontladen. Bijna begerig stortten allen zich in het avontuur, dat 22 wedstrijddagen zal duren, en dat hen over 4470 km door het golvende Franse land zal voeren, een land, waarin op hetzelfde ogenblik, dat in La Bregue het startschot klonk, alom de vlam sloeg van de Tourkoorts, de Tour-waan en een beetje ook de Tour-waanzin Het werd een zeer snelle start, waarin iedereen probeerde zo gauw mo gelijk uit het gedrang weg te komen om meteen al zyn kansen op de zege in deze zo korte rit voor te bereiden. Op een lichte, maar nog al lange klim nabij Goderville op 21 km van Le Havre, kwam een zestal renners ongeveer 200 meter voor. Het wa ren de Belgen Impanis en Debruine, Dupre, van de Zuidwêstploeg, Has- senforder van de Noordoost Cen- traalploeg, de achtervolgingskam pioen van Frankrijk Le Ber en de Italiaan Bruno Monti. Tijdens de afdeling namen deze vluchtelingen een halve minuut winst op het in gesloten gelederen volgen de peloton. In de bochtige straatjes van de juichende Benèdictine-stad Fecamps, 34 km van Le Havre, die vlak aan de Kanaalkust verscholen ligt tussen de heuvels, was de voor-^ sprong 40 sec. Onafgebroken stij gend en dalend bleven de wegen in de Falaise zich slingeren tussen de i-ijpende korenvelden, tussen de bos sen en de heuvels. In het peloton hadden de gróte mannen inmiddels het sein tot,dè aanval gegeven en even over de helft van het traject, bij Cany- Barvilfe op 54 km van de start, bedroeg de winst van de zes vluchtelingen nog slechts 25 sec. en tien km voor het pitoreskè haven- en vissersplaatsje Saïnt- Valery en Caux werden zij inge haald. In Saint-Valery, nog slechts 36 km van de finish ver wijderd, had de ravitaillering' slechts weinig aftrek van de ren ners, die er niets voor gevoelden, ook maar één seconde te verlie zen. Bovendien hadden allen vol doende mondvoorraad en drank uit Le Havre meegenomen. In Dieppe zou iedereen immers tenminste IV2 uur de tijd hebben om wat de inwendige mens betreft weer op zijn verhaal te komen, alvorens de eerste ploeg voor de tijd rit moest vertrekken. Nauwelijks buiten Saint-Valery grepen tien man een kans aan om weg te komen en precies volgens de instructies van ploegleider Pelle- naars waren er twee Nederlanders bij: Piet Haan, de winnaar van de Ronde van Nederland en verder Gerrit Voorting. Verder bestond de ze ploeg uit de Belgen Sorgeloos en Van Genechten, voorts uit Astrua en Coletto, Caput en Buitel, Schneider-, die in de Luxemburgse ploeg is op genomen en Telotte. Voor Nederland kwam er echter spoedig een teleurstelling, want Piet Haan kreeg een lekke band en moest zich in het peloton laten terugval len. Inmiddels was er in het peleton een grote onrust ontstaan. Enkele renners sprongen weg, om zich bij de vluchtelingen te voegen en onder hen bevond zich ook Wout Wagt mans. Inmiddels gordde zich een groep van dertien man ten strijde en deze renners maalden de pedalen zo snel rond, dat zy te Bourg-Bun op 81 km van Le Havre reeds een waardevolle voorsprong van 1 min. 40 sec. kon- noteren. Bij Wout Wagtmans bevonden zich De Bruyne, Sorgeloos en Van Genechten, 'drie Belgen; verder Astrua en Coletto,. twee Italianen, voorts Schneider van de Luxemburg se ploeg, Masip, Poblet, Caput, Telo- té ën natuurlijk Jean Robic. Masip moest de groep vluchtelingen laten gaan wegens een gebroken derailleur. Na een lastige klim naar Pourville zes kilometer voor de eindstreep ge legen. vlak aan Het Kanaal, volgde een vrjj korte maar zeer snelle afda ling, waarbij de renners onmiddellijk op de grote standboulevards van Dieppe arriveerden. En in de sprint won Poblet in de tijd van twee uur 39 min. 31 sec., met op de tweede plaats de Fransman Caput; derde was Sorgeloos en vier de Wagtmans, vijfde Telotte, zesde Astrua, zevende De Bruyne, achtste Bobic, negende Coletto en tiende Schneider. U itslagen De uitslag van de eerste étappe Le Havre-Diepe (102 km) luidt: I Poblet (Spanje) 2.39.31 (met boni ficatie 2.38.31)2 Caput (lie de Fran ce) 2.39.31 (met bonificatie 2.39.01) 3 Sorgeloos (België) 2.39.31; 4 Wagt mans (Ned.) z.t.; 5 Telotte (lie de France)6 Austrua (Italië)7 De Bruyne (België); 8 Robic (W. Frank- fijk)9 Coletto (Italië)-10 Schnei der (Gemengde Luxemburgse ploeg) allen in de zelfde tijd als Sorgeloos. II Buitel (W. Frankrijk) 2.39.57; 12 Masip (Spanje) 2.41.07; 13 Lampre (Zw.-Frankrijk) 2.41.41; 14 Darriga- de (Frankrijk) 2.41.44; 15 Bauvin (N.O. Centrum); 16 Hassenforder (N.O. Centrum)17 Ockers (België) 18 Scodeller (N.O. Centrum)19 Be- nedetti Italië)20 Kubler (Zwitser land); 22 Wim van Est (Ned.); 37 Hinsen (Ned.)52 De Groot (Ned.) 54 Louison Bobet (Frankryk)55 Jean Bobet (Frankrijk); 58 Van Breenen (Ned.)90 Nolten (Ned.) 91 Gerrit Voorting (Ned.). Allen in dezelfde tijd als Darrigade. 106 Van Dongen Ned.) 2.42.49; 107 Adri Voorting (Ned.) z.t.; 110 Haan (Ned.) z.t. Nederland won ploegentijdrit De ploegentijdrit op het circuit van Dieppe over 12.5 km is door de Ne derlandse ploeg gewonnen. De Span jaard Poblet heeft na deze rit de ge le trui behouden. Het ploegenklassement van de tijd rit luidt: 1 Nederland (Gerrit Voorting, Wagt mans en Van Est) 49 min. 15 sec.) 2 Frankrijk (L. Bobet en J. Bobet en Geminiani) 49.30; 3 ex aequo: Italië (Astrua, Barozzi en Behedetti) en Noord Oost Centraal Frankrijk (An- zile, Bauvin en Buchonnet) 50.09; 5 België (Adriaenssens, Brankart, Cou- vreur) 50.39; 6 lie de France (Baro- ne, Bober en Caput) 50.42; 7 Spanje (Alomar, Botella en Company) 50.54; 8 Frankrijk West (Bouvet, Colette en Le Ber) 50.47; 9 Gemengde ploeg (Gaul, Gelhausen en Kemp) 51.09; 10 ex aequo: Zwitserland (Celdrici, Cro- ci Torti en Buber) en Zuid West Frankrijk (Agut, Bergaud en Desbats 51.12; 12 Zuid Oost Frankrijk: (Deledda,, Molineris en L. Lazarïdes) 51.57; 13 Engeland-(Hoar, Krebs en Maitland) 52.25. Het algemeen' klassement na de tijdrit luidt-: 1 Poblet (Spanje) 2.55.29; 2 Caput (lie de France) 2.55.55; 3 Wagtmans (Ned.) 2.55.56; 4 Ex aequo: Astrua en Coletto (beiden Italië) 2.56.14; 6 Ex aequo;. De Bruyne en Sorgeloos (beiden België) 2.56.24; 8 Telotte (lie de France) 2.56.25; 9 Robic (West) 2.56.30; 10 Schneider (Ge mengde Ploeg) 2.56.34; 11 Buitel (West) 2.57.44; 12 Massip (Spanje) 2.58.05; 13 Ex Aequo Gerrit Voorting Van Est, Van Breenen (allen Neder land) 2.58.09; 16 Ex Aequo: L. Bobet J. Bobet, Darrigade, Doto, Forestier, Gautier, Geminiani, Mahe, Mallejac en Rolland (allen Frankrijk) 2.59.14. De prijs voor de meest strijdlustig- tige renner werd toegekend aan Le Ber met 37 punten. Bij de stemming verkregen De Bruyne en Astrua res pectievelijk 20 en 18 punten. Na de eerste étappe luidt het alge meen ploegenklassement: 1-. Italië 8 uur 50 min. 5 sec. 2. lie de France 8.50.58, 3. België 8.51.26. 4. West 8.52.09. 5. Nederland 8.52.14. 6. Spanje 8.52.16. 7. Gemengde ploeg 8.54.08, 8. Frankrijk 8.54.42. 9'. Noord Oost Centraal 8.55.21. 10. Zuid West 8.56.21. 11. Zwitserland 8.56.24. 12 Zuid Oost 8.57.09. 1;3- Engeland 8.57.36. Sinds ik Tip van Bootz heb gedronken. Wordt bij mij thuis niets anders geschonken, 't Is een dagelijks feest Daarom heb ik het meest. Mef een TIP op gezondheid geklonken. Inz. Hr. J. P., A'dam, ontv. 1 fl. TIP -j- 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. AVONDVERGADERING TWEEDE KAMER RONDE VAN FRANKRIJK V° ETAPPE 1955 J° ETAPPE CL ffff /•'KfiSEÖJÜJ 1 Derde etappe Roubaix -Namen ~fi 9Ju,i 200 km t' 1 "'wasmes 183km ^ta s m 1 nes^^^^s) EZEEZ3H OOUAlJ CIENNEE^^J^ I /CHARLEROI 40k m 170km BELG IE RSKm I ~AVITAILLEHINg\ |SSÓ3|V.PELT Minister Witte: „Nog geen normen voor bewoonbaarheid (Van onze parlementaire rédacteur) De heer Gortzak (CPN) bracht Donderdagavond al direct een vrolylte noot in de vergadering van de Tweede Kamer door, doelend op de in het kabinet vertegenwoordigde fracties, te spreken van een „tevreden stel kla verjassers, dat na het compromis thans gezellig bij elkaar zit". Hij consta teerde dat de P.v.d.A. voor de vierde maal een hum-verhoging heeft geslikt zonder invoering van een huurbelasting en hij betoogde uitvoerig dat de mensen met de lage inkomens wat de huurverhoging betreft weer het gelag betalen. De compensatie door de afschaffing van de omzetbelasting op sui ker en textiel achtte hij onvoldoende. De heer Gortzak handhaafde een vroeger ingediende motie betreffende een rechtvaardiger verdeling van de belastingdruk eri deelde mee dat zijn fractie en „het werkende volk" het. thans bereikte compromis afwijzen. Met een voor zijn leeftijd opmerke lijke vurigheid viel de heer Welter van de KNP de regering aan. Het debat deed hem denken, zo zei hij onder voortdurende hilariteit van de verga dering, aan de comedie van Shake speare „Much t.o do about nothing". We kunnen net zo goed bij zitten en opstaan stemmen, vond hij. Het com promis, waarvan de thans aan de or de zq'nde voorstellen het resulfaat zijn, is ontstaan uit het gemeen over leg, niet van regering en Staten Ge neraal, maar van enkele demissionai re ministers en fractievoorzitters. Dat is dan de werking van het parlemen taire stelsel in het jaar 1955, verr zuchtte hij. We kunnen het kabinet niet wéér naar huis sturen, meende de heer Weiter. Het komt toch weer terug als een duvel uit een doosje Scherp critiseerde hij de belasting plannen en merkte op, dat men een Nederlands politicus moet zijn om het verband te begrijpen tussen huurver hoging en de prijs van suiker. Voor het plafond van de belastingverlaging van 500 millioen achtte hy geen en kele grond aanwezig en hij wees daarom de voorstellen af, al zou te genstemmen toch niet te veel geven. Tenslotte toonden ook de Staatk. Geref. zich bij monde van ir. Van Dis zeer teleurgesteld over de gewijzigde belastingvoorstellen, omdat zij op en kele punten een deel van de verbete ringen terugnemen. Geen hij slag. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte, wees het toekennen van een bijslag op de uit kering volgens de 'noodwet ouder domsvoorziening aan ouden van da gen ter compensatie van de huurver hoging, af. Enkele afgevaardigden hadden iüerom verzocht. Een verhoging van huren van za- kenpanden is niet dwingend voorge schreven. De partijen moeten hierom trent overeenstemming trachten te bereiken. Is een contract nog niet af gelopen, dan kan de minister op grond van het buitengewoon huurbesluit een correctie toepassen. De bewindsman gaf toe er niet in feslaagd te zijn normen voor bewoon- aarheid vast te stellen. I-Iet is zijn bedoeling de desbetreffende Kamer commissie te raadplegen alvorens hij hieromtrent een algemene maatregel van bestuur uitvaardigt. De minister van Financiën, de heer Van de Kieft, sprak zijn voldoening er over uit, dat de heren Hofstra en Lucas bereid zijn de door hen inge diende amendementen in te trekken. Hij voegde er echter aan toe dat ook de regering een aantal concessies heeft gedaan. De afschaffing van de omzetbelasting op textiel en suiker zal eindigen op 1 Januari 1957. Deze datum is niet willekeurig gekozen, zo zei hij. De regering heert zich'hierbij namelijk voor ogen gesteld dat op 1 Januari 1957 waarschijnlijk de alge mene ouderdomsvoorziening zal in gaan, waardoor het bestaan van vele ouden van dagen wordt verlicht. Geen kans. Oolc minister Van de Kieft meende, dat een overbruggingsuitkering aan de ouden van dagen weinig, of geen kans op verwezenlijking heeft. Om trent belastingvei'laging voor onge- huwden en nieuwe belastingverlagin gen in het algemeen men had ge vraagd, wat de verdere plannen van de regering zijn kon hij geen enke le mededeling, laat staan een toezeg- fing doen. Helemaal niet eens was hij et met de heer Welter, die gespro ken had van „Much to do about nothing". De bewindsman vond, dat 500 millioen gulden belastingverla ging moeilijk „nothing" te noemen is. De staatssecretaris van financiën, mr. dr. Van de Berge, betoogde uit voerig, dat de offers, die de staat door de belastingverlaging brengt, zeker Een foto van Pobletdie in liet begin van dit jaar o.m. nog lauweren oogst te door het negende criterium van Oran te winnen. Grensgebieden Elten en Tadderen Den Haag: geen onderhandelingen. Uit Den Haag wordt gemeld: By de protocollen van Parijs van 22 Maart 1949 is de status van Elten en Tudderen geregeld. Dit in antwoord op de berichten uit Bonn. Daarin werd bepaald, dat de over dracht van de gebieden aan Neder land een voorlopig karakter heeft, omdat men niet kon vooruitlopen op de beslissing der vredesconferentie, welke definitief de grensvraagstuk ken zal regelen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken deelde mee, dat over de teruggave van ge noemde gebieden geen onderhande lingen hebben plaats gehad. Wel is echter van Duitse zijde her haaldelijk gepolst of men eventueel van Nederlandse kant bereid zou zijn deze kwestie te bespreken. De Italiaanse regering heeft, gezien het succes van de tentoonstelling „Sons- beek 1955", bewerkstelligd, dat twee beeldhouwwerken uit het bezit van de stad Milaan nog aan d'e Italiaanse inzen ding zijn toegevoegd, nl. een werk in terra cotta van Marino Marini („de baadster") en een werk in steen van Aturo Martini „herstellende". De beel den zijn thans in Sonsbeek opgesteld. GEWONNEN WEDDENSCHAP Bon tevreden Kees Pellenaars keerde Donderdagavond, nadat de Luxem burgse ploeg tezamen met de Zuid Oost Franse ploeg in de laatste serie van de tijdrit had gereden, hotelwaarts. Een overwinning in de ploegen tijdrit, dat deed hém, Pellenaars, deugd. Want hadden de journalisten in de laatste jaren niet gevreesd, dat de Nederlandse renners geen goede race tegen het uurwerk konden rijden? En was er niet een Nederlandse verslaggever geweest, die met hem de stoute weddenschap had aange gaan, dat ook dit keer de Nederlandse ploeg niet tot de bovenste vyf in de uitslag zou doordringen? Die weddenschap betekende voor de ploegleider een uitdaging. Tot verrassing van de organisatoren en verder van iedereen verscheen Pellenaars niet in de witte volgwagen, noch in het kleine gryze liaisonautotje, bestuurd door Joosen. Als ~ér banden sprongen, dan zouden Montillot en Gommans wel kunnen helpen en Joosen zou in de buurt van de eventuele achterblijvers rijden. Vijf ronden van 2.5 km moest elke ploeg afleggen, in totaal 12.5 km. Op de boulevard van Dieppe stond een stevig Noord-Ooster briesje, dat Zwitser Koblet afgekeurd voor militaire dienst. Een commissie van drie militaire artsen heeft Hugo Koblet ongeschikt verklaard voor de militaire dienst. De commissie verklaart in haar toelichting, dat zij er zich van be wust is dat haar uitspraak opzien, zal baren. Zij. wijst er echter op dat mi litaire geschiktheid en arbeidsge schiktheid twee verschillende begrip pen zijn, die uit elkaar gehouden moeten worden. De ongeschiktheid voor de militaire dienst brengt niet mede dat in enkele takken van sport geen topprestaties verricht kunnen worden, vooral wanneer men de hui dige toestanden in de beroepssport in aanmerking neemt. Golfkampioenschappen dames beslist. Op de banen van de Amsterdamse golfclub „Duivendrecht" zijn de wed strijden beëindigd om het nationale foursomes golf kampioenschap voor dames. Winnaars werden mevrouw M. Henderson en mejuffrouV Bouman van de Kennemer golf en country club. Zij versloegen in de finale me juffrouw Mees (Haagse G. en C. Cl.) en mevrouw Tiedeman (Twentse G. Cl.) met 2 en 1. Europese bridgekampioenschappen. Donderdagavond zijn de Europese bridgekampioenschappen voortgezet met het spelen van de tweede helft van de negende ronde voor heren: De uitslag van de negende ronde luidt: BelgiëZwitserland 02 (46 match- punten tegen 52 matchpunten). Fin landZweden 02 (22—82). Dene markenIerland 02 (4251). Ne derland—Frankrijk 02 (4870). Ita liëEngeland 20 (6636). OostenrijkDuitsland 20 (7364). Na de negende ronde luidt de stand 1. Frankrijk 13 punten (456 matchpun ten tegen 337 matchpunten). 2. Zwe den 11 punten (448326). 3. Italië 11 punten (474376). 4. Zwitserland 10 punten (450—388), 5. Oostenrijk 10 punten (477—452). 6 Nederland iü pun ten (427—418). 7. België 8 punten (466 488). 8. Engeland 8 punten (442 479). 9. Duitsland 6 punten (473566). 10. Finland 6 punten (402536). 11 Noorwegen 5 punten (454458). 12. Denemarken 5 punten (391488). 13. Ierland 5 punten (369479). Frankrijk, Denemarken, Ierland, Ne derland, Zweden, Italië, Zwitserland, Oostenrijk en Noorwegen hebben slechts acht wedstrijden gespeeld. Tijdens het Deense kampioenschap zweefvliegen, dat in Jutland wordt gehouden, is een vliegtuig met twee sergeants van de Deense luchtmacht na een dubbele looping te hebben ge maakt op een hangar gestort. De beide militairen kwamen daarby om het leven. niet alleen de „groten" ten goede ko men, maar in aanzienlijke mate ook de „kleintjes". Vooral van communis tische kant was de regering hierover aangevallen. De compensaties voor de huurverhoging liggend op het gebied der belastingen, zijn met de nu toege paste maatregelen uitgeput, aldus deelde hij mee. Het toepassen van een aftrek van 624 voor de inkomstenbelasting be halve voor de boven-65-jarigen voor de weduwen met kinderen wees hij van de hand. Hierna repliceerden de heren Van Leeuwen (VVD) en Bommer (PvdA). de renners voor de helft tegen had den en, na de lus, in de rug. Pelle naars ging op ongeveer twee kilome ter van de finish langs de kant van de weg staan om zijn ploeg aanwij zingen te geven over de rondetijden. Want hij wist immers de tijden van 9 teams, welke vóór de Nederlandse, ploeg waren, gestart, van België bij voorbeeld, van Italië, dat lange tijd met 50 minuten 9 sec. de leiding had gehad, van de Franse nationale ploeg met de gele truidrager Bobet in zijn midden, die in de voorafgaande serie de fantastische tijd van 49 min. 30 sec. voor de drie beste renners had laten afdrukken, hetgeen en gemid delde van 45.45 km in het uur had betekend. In het Goesse lyceum speelden het eerste en het tweede volleyballteam van de rijlcspolitiesportvereniging Lucioreen wedstrijd. Luctor I won en zal nu in Augustus deelnemen aan een tournooi in Amsterdam. Op de foto ziet. men hoe een smash op vak kundige wijze onschadelijk wordt gemaakt. (Foto: P.Z.C.) Teruggang aantal priesterroepingen. In de aula van de R,K. Universiteit te Nijmegen is de heer J. J. Dellepoort gepromoveerd op het opschrift De Priesterroepingen in Nederland. De promotor was prof. G. H. L. Zee- gers, directeur van het Kath. Stat. Bu- reau in Den Haag. Uit de dissertatie van de heer Dellepoort bleek, dat de laatste jaren het voor de katholieken minder gunstige verschijnsel zich voor doet, dat het aantal priesterroepingen geen gelijke tred houdt met de toe neming van de katholieke bevolking. Merkwaardig is, dat in de katholieke steden van Limburg en Gelderland het aantal roepingen voor priesters betrekkelijk gering is. Zelfs Nijmegen met zijn vele priesterinstituten, ge volgend van de vestiging der R.K-uni- versiteit,rnaalct in het aantal priester roepingen een povere indruk. Daar tegenover staat, dat de katholieke centra in Brabant, zoals Eindhoven, Tilburg, Den Bosch en ook Helmond veel priesterroepingen brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8