Ruilverkaveling - nieuwe stijl - voor agrarische noodgebieden Stroom van vluchtelingen uit de Oostzone houdt aan ROMANTISCHE DRACHENFELS TREKT VELE TOERISTEN TUNNELPLAN VOOR HET IJ WERD AFGEWEZEN VRIJDAG 8 JULI 1935 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 GROOTS NATIONAAL PROJECT IN VOORBEREIDING Streven naar evenwicht in kostprijzen In een toespraak op de jaarvergadering van het Algemeen Orgaan voor de Voedselvoorziening heeft minister Mansholt onlangs in grote trekken de plannen ontvouwd, die er by de regering bestaan om de agrarische achtergebleven gebieden in ons land op zo kort mogelylte termijn op te trekken tot op het niveau van de gemiddelde productie in de landbouw. Dit zou dan naar de minister verklaarde, geschieden in de vorm van ruilver kaveling in nieuwe stijl. Minister Mansholt bedoelde daarmee, dat niet zou worden volstaan met de uitvoering van de gebruikelyke cultuurtechnische werkzaamheden, die bü ruilverkaveling worden betrokken, zoals vergroting van de percelen, ontwatering en egalisatie. Maar hy stelde nadrukkelyk op de voorgrond, dat ruilverkaveling de algehele ontwikkeling van de noodgebieden inhoudt, dus ook krotopruiming en activering van het sociale en culturele leven. Dit was dan de eerste keer, dat van overheidszijde mededeling werd ge daan over de grootse plannen, die de regering voor de ontwikkeling van de agrarische noodgebieden in Nederland in petto heeft. De voorbereidingen hiertoe zijn echter reeds in het be gin van dit jaar getroffen. Met name heeft de Centrale Cultuurtechnische Commissie, waarin de ministers van Landbouw, van Financiën, van Verkeer en Waterstaat en van Weder opbouw en Volkshuisvesting en de agrarische standsorganisaties zijn vertegenwoordigd, ruim een half jaar geleden deze aangelegenheid in eigen kling besproken. Aanleiding tot de ze discussie was de ontstellende kloof, die er gedurende de afgelopen jaren was ontstaan tussen de goedkoop pro ducerende landbouwgebieden en de streken, die met abnormaal hoge kostprijzen uit de bus komen. Minis ter Mansholt had nl. laten weten dat het op de duur niet mogelijk zou blij ken voor bepaalde landbouwproduc ten een stelsel van garantieprijzen te handhaven, indien de kostprijzen1 tus sen dc verschillende gebieden derge lijke grote verschillen zouden blijven vertonen. Het overleg in de Centrale Cultuur technische Commissie heeft geleid tot de instelling van de Commissie Meer jarenplan Ruilverkaveling, die tot taak kreeg, te bepalen welke gebie den het eerst voor ruilverkaveling in nieuwe stijl in aanmerking zouden ko men 1.200.000 ha cultuurgrond Het ligt voor de hand, dat deze commissie hiennee voor een bijzon dere zware opgave werd geplaatst. Om de volgorde van de urgentie voor de aanpak van bepaalde gebieden te kunnen vaststellen, moet men over de nodige gegevens en maatstaven kunnen beschikken. Het mag vreemd klinken, maar in dit stadium ontbra ken deze gegevens volkomen, of wa ren zij in onvoldoende mate aanwezig, zo heel verwonderlijk is dit echter ook weer niet, want het gaat hier om ruim 1.200.000 ha cultuurgrond de totale oppervlakte van de noodgebie den, dat wil dus zeggen, om ca 25 Ï>rocent van het totale areaal in ons and. Om over de noodzakelijke gege vens voor de uitvoering van haar taak te kunnen beschikken, stelde de commissie spoedig een werk groep urgentiebepaling in, waarin vrywel alle instanties zyn vertegen woordigd, die op de een of andere wyze bij de verschillende aspecten van ruilverkalveling in nieuwe styl zyn betrokken: de Rijkslandbouw- voorlieitïngsdienst, het Landbouw Economisch Instituut, 't Centraal Planbureau, de ministeries van We deropbouw en van Maatschappelijk Werk, het C.B.S., Staatsbosbeheer, Stichting Bodemkartering, Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek en de kadastrale Ruil- verkavelingsdienst. In October gereed De werkgroep Urgentiebepaling zag zich spoedig genoodzaakt zich in verschillende kleinere werkgroepen te splitsen, omdat de verschillende factoren, die bij de bepaling van een noodgebied op de voorgrond treden, zo uiteenlopend zijn, dat een systema tische inventarisatie onvermijdelijk is. Zo zal de ene werkgroep alle gege vens inventariseren, die betrekking hebben op de waterhuishouding in de betrokken gebieden, andere weer de bodemkundige toestand, de ligging van de percelen, de ligging en de toestand van de bedrijfsgebouwen, de financieel-economische toestand en de mentale instelling van de bevol king. Gelijktijdig met deze inventari satie zal het kostenvraagstuk onder Gezicht op de Rijn met de Drachenfels en Königswinter. Er zijn in ons land nog noodge biedenMen kan ze vinden op het platteland: gebieden van duizend en meer hectaren groot, waartoe men alleen maar toe gang kan krijgen via een plank over een slootWaar gezin nen met tien en meer kinderen op een bouwvallige zolder sla penWaar het vee negen maanden van het jaar op stal staat, omdat de slechte ontwa tering de weilanden onbegaan baar maakt. Nog honderddui zenden hectaren landbouwgrond liggen onder de greep van deze schier onmenselijke achterlijk heid. Gelukkig begint thans het besef door te dringen, dat deze toestanden niet langer kunnen worden gehandhaafd. In bij gaand artikel geeft een mede- p werker een beschrijving van de plannen, die er bestaan om de IE noodgebieden in ons land op de H kortst mogelijke termijn gron- H dig aan te pakken. M Ill!lllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIH de loupe worden genomen, want bij de uitvoering van een meerjarig pro ject als dit zullen zonder enige twij fel honderd millioenen guldens ge moeid zijn. Ook al staat het als een paal boven water dat deze investering in de toekomst volkomen gerecht vaardigd is, dan zal het toch zaak zijn, dat men over een duidelijk beeld van de kostensamenstelling beschikt. Volgens ons ten dienste staande inlichtingen wordt verwacht dat de verschillende werkgroepen in Octo ber a.s. gereed zullen komen met de inventarisatie. Aan de hand hiervan zal de commissie Urgentiebepaling dan kunnen vaststellen, welke nor men voor de diverse gebieden zullen gelden. Deze normen zullen het dan de Commissie Meerjarenplan Ruil verkaveling mogelijk kunnen maken een definitief plan te ontwerpen. Wanneer dit daarna de goedkeuring van de Centrale Cultuurtechnische Commissie heeft verkregen, zullen tenslotte de noodzakelijke bedragen voor de uitvoering van het project moeten worden gevoteerd, waarin verschillende ministeries zullen parti ciperen. De betekenis van dit plan is in zekere zin reeds door minister Mansholt aan gegeven toen hij de onmogelijkheid aantoonde van een garantieprijzen- politiek voor landbouwproducten, die een sterk uiteenlopend kostprijsbeleid vertonen. Zoals men weet, worden de ze garantieprijzen in princioe afgeleid van de gemiddelde kostprijs over het gehele land. Lopen de kostprijzen echter te ver uiteen zoals bijvoor beeld met de melkprijs is gebleken, waarbij kostprijsverschillen van vijf cent en meer per liter zijn opgetre den dan kan het niet anders of de garantieprijs ligt voor de goedkoop producerende gebieden te hoog en voor de dure gebieden te laag. Door de technische revolutie, waarin de landbouw zich thans bevindt en die zich uit in 'n toenemende mechanisa tie en 'n verhoogde rationalisatie van de bedrijfsvoering, treden de gesigna leerde kostprijsverschillen steeds dui delijker aan de dag. Het is nl. zo dat deze technische revolutie ruwweg ge schat op 30 procent van onze boeren betrekking heeft. De overige 70 pro cent komt hierbij dus steeds meer achterop. Deze globale percentages gevens tevens een duidelijk beeld van de omvang van het vraagstuk, dat thans langs de weg van ruilverkave ling in nieuwe styl wordt aangepakt. ZONNIGE DAGEN AAN DE RIJN. Voordelen voor de Nederlanders (Van een speciale verslaggever). Ernst Moritz Arndt, de Duitse dichter, die van de Alten Zoll in Bonn thans nog in brons over de Rijn blikt, verwonderde zich er al meer dan honderd jaar geleden over, dat de romantische Drachenfels zoveel beklom men werd en hij voorspelde, dat het Zevengebergte „in de komende decen nia" nog sterker door kijklustige vacantiegangers bezocht zou worden. Als hy thans nog eens had kunnen zien, hoeveel mensen op him reis langs de Rijn dagelijks van Königswinter uit de trotse berg beklimmen, die een oude ruïne draagt, tussen welker verbrokkelde muren volgens de over levering Siegfried de draak versloeg, dan zou hij, ondanks de grote ver wachtingen, die hy van het toeristenverkeer koesterde, toch wel verwon derd staan te kyken. Tegenwoordig brengt een ultra modern electrisch treintje de vreem delingen naar boven. Zij drinken er op het terras van het grote café-restau rant een glas verkwikkende Rijn wijn en genieten er van het prachtig uitzicht over de brede stroom, die zich zilverig tussen de begroeide ber gen slingert. Een reisje langs de Rijn heeft al tijd voor de vacantie-ganger als een bijzonder aantrekkelijk uitstapje ge golden, lang voor de oorlog al. Het is dat thans weer. Voor velen is het nog steeds moeilijk aan het Duits te wen nen, omdat het herinneringen oproept aan een sombere en smartelijke pe riode. Maar we zijn tien jaar verder. West-Duitsland is weer souverein en het gaat weer meetellen. We kunnen het niet blijven negeren en dan doet de overweging opgeld, dat van het on tegenzeggelijke schone, dat Duits land biedt, niet door de Duitsers al leen genoten behoeft te worden. Bovendien staan de Duitsers langs de Rijn bekend als een gemoedelijk volk. Zij proberen de vreemdelingen hartelijk te ontvangen. Zelfs hebben de hoteliers in de omgeving van Bonn de handen ineengeslagen om speciaal de Nederlandse toeristen bepaalde voordelen te bieden. Zij doen dat in samenwerking met de Nederlandse Reisvereniging en het Landesverkehr- verband Rheinland en het aantrekke lijke van de arrangementen is, dat men als individuele reiziger naar het Zevengebergte trekt, daar logeert en ronddoolt, en toch de voordelen ge niet, die aan groepsreizen verbonden zyn. De Nederlandse vacantieganger kan een keuze maken uit een lange rij hotels in Bonn, Königswinter, Bad Honnef, Bad Godesberg en andere plaatsen in de omgeving. In Rotterdam is de internationale „Gymnajuventa"Jeugdgymnastiek- manifestatie begonnen met een grootse vlaggenparade, waarbij uit alle deelnemende landen, 12 in getal, met het hijsen van de vlag de mani festatie openden, voor het stadhuis op de Coolsingel. De foto geeft een overzicht van de openingsplechtigheid, tijdens het hij sen van de Nederlandse vlag. Bedrieglijke bankbreuk met acht maanden gestraft De Haarlemse rechtbank heeft Donderdag de 35-jarige bokspromo- tor H. J. W. R. uit Zandvoort, die verdacht werd van het plegen van bedrieglijke bankbreuk, veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest. Deze R. zou, toen hij reeds failliet was verklaard, inkomsten die hij ver kreeg door het organiseren van boks wedstrijden in binnen- en buitenland, niet aan zijn curator hebben opge geven. De'officier van justitie had tien •niaanden geëist. De Zandvoortse koopman L. W. W., die tijdens de behandeling van een andere zaak tegen R. meineed ge pleegd zou hebben, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van voorarrest. Tegen hem was een jaar geëist. Wereldcongres van moeders te Lausanne Donderdagochtend is te Lausanne het wereldcongres van moeders be gonnen, waaraan 1200 afgevaardig den uit zeventig landen deelnemen. De grootste delegaties komen uit West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Brazilië. De Sowjet-Unie wordt on der andere vertegenwoordigd door mevrouw Katatiana Moersjkina, hel din van Stalingrad. De eerste vergadering werd geo pend door mevrouw Eugenie Cotton (Frankrijk). RAAD VAN AMSTERDAM Eigen plan binnen 7 jaar uitgevoerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de gehele Donderdagmiddag besteed aan de bespreking van het adres van 3 Juni 1955 van T. C. Groot, inzake het bouwen van een tunnel onder het IJ, waardoor zowel het autoverkeer als het voetgangers- en rijwielverkeer worden geleid". Dit adres was zoals bekend, ver gezeld van een brief van de Ko ninklijke Nederlandse maatschappij voor havenwerken, die zegt deze tunnel te willen bouwen in 5 jaar voor minder dan honderd millioen gulden. Voor uitvoering van het op 22 Jan. 1953 met algemene stemmen aange nomen zg. plan-5 (autotunnel) was een 2-jarige voorbereidings- en een 5-jarige bouwtijd geraamd en waren de kosten (d.ï. in 1953) geschat op ca 80 millioen (afgezien van de kosten voor onteigening enz.). Over de bouw van een voetgangers-fietsentunnel werd niet tegelijkertijd definitief be slist. De heer Seegers (CPN) diende een motie in om de gehele tunnelplan- kwestie als het ware opnieuw aan te snijden, daar hij van mening is, dat B. en W. in gebreke zyn gebleven. Wethouder Van 't Huil noemde het plan-Groot een „congestie van het verkeer". Plan-5 verspreidt dat ver keer door een scheiding van een auto en twee fietserstunnels. Deze laatste tunnels behouden de aandacht, ook in verband met de ontwikkeling van het scooter- en het brommersverkeer. Het plan-Groot eist meer sloping; het brengt meer verkeersconcentratie op vitale punten en het vraagt op offering van het Oosterdok. De wet houder achtte het onmogelijk, gelijk de Mij voor Havenwerken zegt, dat BERG MENSELIJK LEED In West-Berlijn al een duizend per dag (Van onze correspondent te Bonn). „Aan de centrale opvangplaats in West-Berlijn meldden zich vandaag 350 vluchtelingen uit de Oostelijke zone, die om asyl verzochten. In de afgelopen 24 uren werden 450 personen uit de Oostelijke zone met vlieg tuigen in de Bondsrepubliek aangevoerd." Zo eindigt ietwat stereotiep en met van dag tot dag veranderende doch nooit veel lagere cijfers, de eerste avonduitzending van zeven uur, van nieuwsberichten der Westduitse radio. Elke dag weer een berg menselijk leed, waarvan de doorsnee-Duitser, noch de buitenlander in de Bondsre publiek enige notie heeft. En zij il lustreren ook elke dag opnieuw de vrijwel hopeloze strijd, die de rege ringen van de Bondsrepubliek en de Westduitse „Lander" voeren tegen de z.g. „Entlagerung", het verlossen van de Oostzóne-vluchtelingen uit hun kamp- en bunkerbestaan. Men wordt daaraan ineens weer herinnerd, als men hoort dat het land Noordrijn-Westfalen, Westduitsland's welvarendste provincie met zijn indu strieën in het Roergebied, nog weer eens 60 millioen Mark uit de Bonds- kas heeft gekregen voor de bouw van (kleine) woningen ten behoeve van vluchtelingen uit de Sowjet zóne. En Noordrijn-Westfa'.en is wa rempel niet de enige Westduitse provincie, die zowel uit eigen midde len als met federale financiën mil lioenen en nog eens millioenen no teert voor het onderbrengen van vluchtelingen. Maar zó hard kunnen zij de kam pen en bunkers niet ontruimen en vluchtelingen behoorlijk onderbren gen, of er komen weer nieuwe bij, gemiddeld een 1000 per dag in West- Berlijn alleen al, gezwegen nog van de andere grensposten, waar vluch telingen uit de Oostelijke zóne naar de Bondsrepubliek oversteken. En de laatste maanden neemt dit aantal weer toe, vooral van mannelijke jon gelingen, die vrezen anders in dienst plicht by de „Volkspolizei" te wor den ingelyfd. Noodrijn-Westfalen alleen moet maandelijks 4000 nieuwe vluchtelin gen opnemen. Het land is nu eenmaal een grote trekpleister, omdat de vele industrieën de vluchtelingen de beste kansen bieden op een spoedige werk gelegenheid. De kampen en bunkers worden daardoor niet leeg. hoe hard het land er ook zijn best voor doet. Er wachten in de andere Westduitse provincies nog 80.000 Oostzóne- vluchtelingen, die t.z.t. naar Noord rijn-Westfalen zullen worden doorge zonden. In totaal heeft het land sinds 1 Februari 1953 203.000 vluchtelin- gen uit de door de Russen bezette ostelijke zóne van Duitsland opge nomen. Dit zijn slechts de offiële cij fers, die echter nog veel hoger zijn, wanneer men er het (onbekende) aantal vluchtelingen zou bijrekenen, die niet via de federale- en provin ciale instanties, via nood-opnemings centra e.d. het land binnenkomen. Men raamt, dat op zeer korte ter mijn in West-Berlijn alleen al plaats moet worden gevonden voor 30.000 vluchtelingen! Constante stroom. De constante stroom van vluchte lingen uit de Oostelijke zóne speelt kat en muis met de officiële be volkingscijfers van de Weslduiise Bondsrepubliek. Van de bijna 50.000. Bondsrepubliek. Van de bijna 50.000.000 inwoners, die de Bondsrepubliek op 31 Decem ber 1954 telde (de laatst-bekende cij fers) waren er bijna 11.000.000 „ont heemden" en vluchtelingen, bijna 2',4 millioen daarvan afkomstig uit dé Oostelijke zóne van het land. Het aantal ontheemden en vluch telingen in Westduitsland is dus méér dan de gehele bevolking in Ne derland. Tot „ontheemden" rekent men de Duitse gebieden, gerekend naar de landkaart van 1939, dus in het vroegere Oostduits]and, Silezië, Sudetenland en het Saargebied. Hoofdzakelijk hierdoor is de bevol king van wat thans Westduitsland is, en ondanks de enorme oorlogsverlie zen van 10Vi millioen zielen, toe genomen met 2% millioen mensen in vergelijking met 1950, toen de uitwij zingen van Duitsers uit de vroegere Duitse gebieden de vlucht uit de Oostzöne en de terugkeer van krijgs- men binnen drie maanden met de bouw zou kunnen beginnen. In het voorjaar van 1957 zal met de bouw een begin worden gemaakt, aldus herhaalde de wethouder een reeds eerder zijnerzijds gedane mede deling. B. en W. gaan er van uit dat de enig juiste methode is een aanne mer of combinatie van aannemers maar dan met name van in tunnel bouw ervarenen in te schakelen. Met de fietserstunnel zal, aldus de wethouder, over circa 3 jaar worden begonnen. Na re- en dupliek werd de motie Seegers met 31 tegen 7 (de CPN) stemmen verworpen. Daarmee was dit (het laatste...?) tunneldebat geëindigd. Telegram van het Vaticaan aan Peron. Volgens berichten in Buenos Aires heeft het Vaticaan aan president Pe ron een telegram gezonden, waarin de dank van het Vaticaan wordt uit gesproken voor een telegram dat de president op 24 Juni ter gelegenheid van het feest van de apostelen Pe trus en Paulus naar Rome had ge zonden. In het antwoord van het Vaticaan werd gezegd, dat „wij bidden dat God uw hart zal verlichten en beroeren, zodat uw geliefde volk opnieuw in vrijheid zijn katholieke tradities zal kunnen beleven". Dat een staatsman tijdens een offi cieel bezoek aan een bevriende natie niet immer zwaargewichtige proble men te behandelen krijgt, toont deze foto van de Vietnamese president Ho Tsji Minh in Peking duidelijk. Breed glimlachend slaat de president in een Pekingse kleuterschool de kinderen gade, die rustig hun spelletjes voort zetten. Ho Tsji Minh zal ook Rus land bezoeken. gevangen eerst goed zijn begonnen. De grootste stijging noteerden de z.g. „vluchtelingen-provincies", het dichtst bij de grens tussen de Bonds republiek en de „Oostduitse Volksre- tubliek" gelegen: Sleeswijk-Holstein, •ledersaksen en Beieren. Noordrijn- Westfalen, het belangrijkste opvang centrum van vluchtelingen zag zijn bevolking het sterkst toenemen. Aan het vluchtelingen-probleem zal geen einde komen, alvorens er over de politieke toekomst van Duitsland ls beslist,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7