Stafoefening „Alea Jacta" grootste manoeuvre sinds 1945 Felle verwijten in aan comité van Straatsburg ministers TEGEN ROTTERDAMSE ARTS 2 JAAR MET AFTREK GEEIST VRIJDAG 8 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN TOTAAL: 7000 MAN Copie van operatie Market Garden" In de omgeving van Weert is in de nacht van Woensdag op Donderdag de stafoefening van het eerste legercorps, genaamd „Alea Jacta" begonnen, de twintigste oefening sinds 1951 en tevens de grootste in Nederland sinds 1945 die te velde is gehouden. De oefening is verdeeld in twee fasen, de eerste duurt tot Zaterdag 10 Juli om 10.00uur, de tweede begint in de nacht van Zondag op Maandag om 1.00 uur en duurt tot Dinsdag 12 Juli op een nader te bepalen uur. In totaal nemen 7000 man aan deze oefening deel, verdeeld over staven van het eerste legercorps en daaronder de staven van de vierde, vijfde en achtste divisie, met verbindingscompagnieën en voorts een aantal staven van de legercorpstroepen. Als leider van de oefening treedt op luitenant-generaal A. T. C. Opso- mer, commandant van het eerste le gercorps, die tijdens deze oefening in deze laatste functie vervangen wordt door generaal-majoor J. G. Warringa, commandant van de derde divisie. Het gebied van de oefening strekt zich uit van Helmond tot Stamprooy en van Budel tot Deurne. De oefening is min of meer een copie van de operatie „Market Garden", de vergeefse door stoot die de Engelsen in 1944 na Arn hem trachtten te forceren. Het grote verschil met. deze opera tie is overigens, dat men bij „Alea Jacta" het gebruik van de atoombom verdisconteerd heeft, wat uiteraard een belangrijk verschil in de concep tie van deze strijd brengt. Zo werd bijvoorbeeld vandaag be kend gemaakt, dat er bij Aalst een atoombom was geworpen. Een ver- lllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll Helicopters voor g het leger. Zoals bekend is zal het Ne- derlandse leger dit jaar de be- n schikking krijgen over een der- tigtal helicopters, die speciaal gebruikt zullen worden om commandanten te velde snel van de ene plaats naar de an- dere te kunnen vervoeren. Lui- tenant-generaal Opsomer be- M wees zelfs het nut van deze vliegtuigen, door een verken- ningsvluchtje boven het gebied van de oefening „Alea Jacta" uit te voeren. §f Hij deelde mede, dat hij m hoopte de helicopters in Sep- tember te zullen krijgen. Een klein aantal piloten van de Ko- ninklijke Luchtmacht heeft de afgelopen maanden een speciale training daarvoor in de Ver- enigde Staten gehad en zij lei- den thans op het vliegveld Dee- m ien de benodigde vliegers voor - deze helicopters op. llllllllllllllllllllllllllllllllllllll Goedkope Italiaanse tomatenpuree. Dumping op de Nederlandse markt? (Van onze parlementaire redacteur) Italië biedt op de Nederlandse markt tomatenpuree aan tegen een veel la gere prijs dan op de Engelse en Bel gische markt en wel om de Neder landse markt te veroveren. Dit beweerde Donderdagmiddag in de Tweede Kamer de heer Groen van de K.V.P., die zelfs van dumping sprak, en bij de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening, de heer Mansholt, informeerde, welke maatregelen deze er eventueel tegen zou nemen. De minister antwoordde, dat zeker niet van dumping gesproken kan wor den, als men daaronder een door de Italiaanse regering gesteunde actie zou willen verstaan. Er zijn slechts twee Italiaanse fir ma's, die proberen hun tomatenpurée goedkoop in Nederland kwijt te raken. Er moet getwijfeld worden aan de goede kwaliteit van deze purée. Het was de bewindsman bekend, dat de Italiaanse regering op de hoedanig heid van het uit te voeren product zal toezien. Ons land beschikt op het ogenblik over 1500 ton purée, onverpakte en in kleine verpakking. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat hiervoor geen kopers gevonden zullen worden. Aangezien de heer Mansholt van oordeel was, dat de lage Italiaanse prijzen een zeer tijdelijk karakter zul len dragen, was hij niet bereid tegen maatregelen te treffen. GEEN MISS MALAKKA. Er is dit jaar in Malakka geen „miss" gekozen, die zich schoonheidskoningin mag noe- ^an dames, die uitgeno digd waren om haar schoonheid door deskundigen te laten taxeren, waren er maar vijf opgekomen HET DUITSE WEZEN. Dit zei minis ter-president Heinrich Hellwege van het Duitse bondsland Neder-Saksen „Het schieten is een symbool van het Duitse wezen". Hij sprak in Hannover de bond van Duitse schutterijen toe, die 150.000 leden had verzameld voor de opening van een nieuwe schietbaan, welke 4,5 millioen mark had gekost! SERENADE. De Spaanse regering is tot het inzicht gekomen, dat nachte lijke serenade's aan Spaanse dames rustverstorend werken. Het is nu niet meer geoorloofd des avonds na 10 uur onder het venster van een schone bij het getokkel van de guitaar een lief deslied te kwelen Omdat we in de tijd van de auto leven heeft men ook tegelijk het toeteren maar verboden. keerde plaats overigens, want hij was voor Valkenswaard bedoeld. Op deze wijze tracht de leiding van de oefe ning het realistische element er enigs zins in te brengen, daar de weerbe richten Donderdag van die aard wa ren, dat een vliegtuig niet nauwkeu rig zijn bom kon afwerpen. De papie ren bom die om kwart over zeven bij Weert werd afgeworpen, zou echter zeker zijn desastreuse werking heb ben gedaan. In kelders. Een ander gevolg van de atoomoor log is, dat de verschillende staven niet meer alle in de bossen zijn onder gebracht, omdat men heelt ervaren dat bossen in het atoomtijdperk we gens hun grote brandbaarheid mili tair gezien grote bezwaren opleveren. Daarom zijn vele commandoposten ondergebracht in dorpjes en wel liefst in kelders, om zo goed mogelijk be schermd te zijn tegen een atoomaan- val. Een van de belangrijkste aspecten van een stafoefening is altijd het werk van de verbindingsdienst. Luite nant-generaal Opsomer toonde zich over net werk van deze dienst zeer tevreden, maar stipte daarbij aan, dat het hier naar verhouding om kleine afstanden gaat. De telefoonverbindin gen vond nij over het algemeen vrij zwak, maar zeer goede diensten be wijzen de radio-telex en radio-tele foonverbindingen. De camouflage van de onderdelen schetste hij als uitste kend. Zelf heeft hij gisteren met een helicopter boven het manoeuvregebied gevlogen, doch hij was er niet in ge slaagd ook maar één vitaal onderdeel van de lucht uit te ontdekken. Zeven auto's bij botsing beschadigd Twee personen zyn gewond ge raakt en zeven auto's zijn bescha digd bij een verkeersongeval, dat Donderdagmorgen gebeurde op de rijksweg UtrechtDen Bosch, ter hoogte van Zaltbommel. Er worden aan deze weg herstel-werkzaamheden uitgevoerd, zodat er over een zekere afstand éénrichtingverkeer is, afwis selend in Noordelyke en Zuidelijke richting. Een bestelwagen, twee personen auto's, een militaire jeep en twee vrachtauto's, die uit de richting Utrecht kwamen, stonden op hun beurt te wachten. Een grote, met ste nen geladen vrachtauto moest zich bij deze file aansluiten, maar kwam, blijkbaar doordat de remmen weiger den, met de achterste van de wach tende wagens in botsing. Alle auto's werden tengevolge daarvan in elkaar ge'drukt en zwaar beschadigd. De bestuurder van de aansluitende vrachtauto, J. T. Auwens uit Dreu- mel, kreeg een lichte hersenschud ding, de chauffeur van de militaire jeep, H. Koningen uit Amersfoort, klaagde over pijn in de rug. Er ontstond een geweldige verkeers opstopping. Een uur lang moest het verkeer door Zaltbommel heen ge leid worden. Uitbetaling melk naar kwaliteit. Wachten op productschap voor zuivel. Op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid de heer Vondeling betreffende het tijdstip van indiening van een wetsontwerp tot regeling van de uitbetaling van melk naar kwaliteit, antwoordde minister Mans holt: Zoals bekend, heeft de regering het standpunt ingenomen, dat zij de in stelling van een productschap voor zuivel gewenst acht, en is een des betreffend wetsvoorstel intussen bij de Tweede Kamer ingediend. Aange zien de minister vertrouwt, dat de parlementaire behandeling van dit wetsontwerp op betrekkelijk korte termijn zal worden afgesloten, acht hij het gewenst het resultaat daar van af te wachten, alvorens zijn standpunt ter zake nader te bepalen. Agent met cognacglas in gezicht geslagen. Onder grote belangstelling heeft de arrondissementsrechtbank te Rotter dam onder presidium van mr. J. G. L. Reuder, Donderdag de zaak behandeld tegen de 32-jarige arts, die in de nacht van 23 op 24 April j.l. betrokken is ge weest bij ongeregeldheden in de voor malige Kunstenaarssociëteit „Oud Boymans", waarbij de agent van poli tie D. L. zodanig aan het linkeroog werd gewond, dat de functie van het oog verloren is gegaan. H. zou de agent met een glas cognac tegen het gezicht hebben geslagen, toen deze bezig was de kunstschilder D. den D. uit het gebouw te verwijderen. Tijdens het verhoor gaf verdachte op vragen van de president toe, dat het bestuur van de sociëteit enige le den, onder wie de genoemde kunst schilder, had geroyeerd. Op de be wuste avond was deze toch aanwezig. Verdachte is daarop naar de kunst schilder gegaan om hem te bewegen heen te gaan. Aangezien de kunstschil der hieraan geen gevolg gaf, ontstond er enige strubbeling, waarop de gé rant de politie opbelde ter assisten tie- Volgens de verklaring van de gé rant was de arts noch dronken, noch opgewonden, maar Den D. was aan geschoten. Verdachte verklaarde ter zitting dat hij door een agent vrij hardhandig was verwijderd. Hij zou, toen hij met het glas cognac in de hand stond, een schop in de buik van één der agenten Op het achterdek van de Nederlandse loodsboot „Kabeljauw" bij het roei- ershoofd hadden deze beide zeevaart- scholieren de volle moed er weer in. Een half uurtje tevoren waren zij er minder goed, aan toe, toen de onzee waardige kano, waarmee zij de Wes- terschelde voor Vlissingen bevoeren, omsloeg. (Foto: P.Z.C.) hebben gekregen. „Ik werd boos en heb toen naar de agent gegooid", aldus verdachte. De officier van justitie, jhr. mr. F. A. Groeninx van Zoelen, eiste tegen de arts twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij meende, dat verdachte zich niet met de zaak had moeten bemoei en. Hij sprak van „een allergemeenste mishandeling met ernstige gevolgen voor een jong politieman". Het verzoek van de raadsman, mr F. W. B. baron van Lynden, om on middellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, werd door de rechtbank afge wezen. De uitspraak werd bepaald op 19 Juli a.s. De finish van de eerste étappe van de Tour de France te Dieppe, v.l.n.r.: Wagtmans van Nederland (vierde), Sorgeloos van België (derde), Caput van lie de France (tweede) en de overwinnaar Poblet uit Spanje. (Telefoto A.NJ>.) Actie voor Raymond Halley Naar gemeld is er door de Neder landse middelbare schooljeugd een actie ingezet om president Eisenho wer te verzoeken gratie te verlenen aan de 16-jarige negerjongen Ray mond Halley, die ter dood veroor deeld is. Het voornemen bestaat dit vonnis op 10 Juli uit te voeren. Vermeld werd dat onder de adhaesïebetuïgingen ook het antwoord binnen kwam van de Chr. H.B.S. te Middelburg. Men vestigt er onze aandacht op, dat er van verschillende middelbare scholen in Zeeland adhae3iebetuigin- gen binnen kwamen met dit adres, waaronder van de Rijks H.B.S. te Vlissingen. Indexcijfers van landbouw prijzen Mei 1955. Volgens het C.B.S. bedroeg het prijs indexcijfer voor landbouwproducten (basis 1949—1950 en 1952—1953 is 100) in Mei 95,7 tegen 98,2 in April (min 2,5 procent en tegen 103,6 in Mei 1954 (min 7,6 procent). Het prijsindexcijfer voor akker bouwproducten bleef nagenoeg gelijk aan dat voor April (98,6 tegen 98,8) doch in vergelijking met Mei 1954 daalde het van 132,9 tot 98,6 (min 25,8 procent) onder invloed van de la gere prijzen voor consumptie-aardap pelen., Bij de veehouderij-producten ver toonde alleen de prijs voor rundvlees een stijging. De invloed hiervan op het prijsindexcijfer der veehouderij-pro ducten werd echter overtroffen door de lagere prijzen voor varkensvlees, schapen, eieren en melk, waardoor het groepsïndexcijfer uiteindelijk terug liep van 98,0 in April tot 94,9 in Mei (min 3,2 procent). Ten opzichte van Mei 1954 bleef het groepsindexcïjfer echter nagenoeg gelijk (94,9 tegen 95,2). Het indexcijfer van het totaal der productiekosten onderging een zeer geringe verandering n.l. 117,5 in April tot 117,4 in Mei. In vergelijking met Mei 1954 steeg het echter van 110,9 tot 117,4 (plus 5,9 procent). Sergeant Emmet-Dunne ter dood veroordeeld De Britse sergeant Frederick Em- mettDunne is Donderdag door een Britse militaire rechtbank ter dood veroordeeld wegens moord op ser geant Reginald Watters. Watters is gehuwd geweest met Emmett-Dunne's echtgenote, Mia, een vrouw van Duitse afkomst. Hogere militaire instanties moeten de schuldigverklaring en het vonnis nog bevestigen. Emmett-Dunne had verklaard niet schuldig te zijn. Hij had sergeant Wat ters per ongeluk gedood uit zelfver dediging, daar Watters, die hem be schuldigde van het onderhouden van betrekkingen met zijn Watters vrouw, met een revolver dreigde. De dood van Watters was ingetreden ten gevolge van een slag in zijn nek. Dit incident speelde zich op 30 November 1953 in een kazerne te Duisburg af. Op de terechtzitting ontkende ser geant Emmett-Dunne, dat hij ten tijde van het voor sergeant Watters nood lottige gevecht een verhouding had met diens vrouw Mia, een vroegere Duitse nachtclub-zangeres. Illlltlllllllllllllll H Warmste dag in Engeland. j In Groot-Brittanië is Donder- M dag, zeven Juli, de tot nog toe hoogste temperatuur van het H jaar waargenomen te weten 72 graden Fahrenheit. Illllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllliillllllillllllilllllllilllllllllllilill Vliegincident in de Beringzee gesloten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de tekst bekend gemaakt van een in gematig de bewoordingen gestelde nota aan de Sowjet-Unie over het jongste vliegincident in de Beringzee. (Een Amerikaans patrouillevliegtuig moest een noodlanding maken na door Sow- jet-jagers beschoten te zijn). De Amerikaanse nota zegt, dat het Sowjet-aanbod tot vergoeding van 50 procent van de door de Ame rikaanse luchtmacht geleden schade, „gezien de verzekering, dat orders zijn gegeven om in de toekomst der gelijke incidenten te voorkomen en de betuiging van leedwezen", aan vaardbaar wordt geacht als basis voor het sluiten van dit incident. RAAD VAN EUROPA Nog niets gedaan voor hulp aan de vluchtelingen Het tragische lot van talryke Europeanen, die tengevolge van overbe volking of om politieke redenen uit hun haardsteden zijn verdreven, heeft Donderdag geleid tot een ongewoon heftig debat in de Raad van Europa. Het was geen debat in de gebruikelijke betekenis van het woord, want de afgevaardigden waren het in principe en ook in vrijwel alle practische op zichten volkomen met elkaar eens. De oppositie ging tegen het comité van ministers. Het ging om de voorstellen van zijn speciale vertegenwoordiger Pierre Schneiter tot vorming van een Europees fonds en oprichting van een coördinatie-bureau voor de hulp aan vluchtelingen. Dit werd zeer scherp uitgedrukt door de Belgische afgevaardigde Etienne de la Vallee Poussin, die er aan herinnerde, dat de raad al sedert 1949 heeft aangedrongen op enige concrete actie ten behoeve van de tienduizenden ongelukkigen die maar steeds iii de diepste ellende moeten blijven leven of zonder huis of haard door Europa trekken. Toen het comité van ministers in December 1953 de heer Schneiter verzocht het probleem ter hand te nemen, was er nieuwe hoop gerezen, zei hij, maar in de anderhalf jaar die er sindsdien zijn verlopen hebben de ministers niets anders gedaan dan de speciale vertegenwoordiger tot drie keer toe te verzoeken het vraagstuk verder te bestuderen. Te druk. De heer Schneiter zelf zei, zeer di plomatiek maar niet minder scherp, dat de door tal van aangelegenheden overbelaste ministers het waarschijn lijk te druk hebben gehad om zyn dossier nauwkeurig te bestuderen, want dat ze zijn voorstellen geheel en al verkeerd begrepen hadden. Hij had niet om liefdadigheidsbij- dragen voor de vluchtelingen ge vraagd, zoals het comité scheen te hebben gedacht, maar om een fonds (van tien millioen dollar) waaruit terugvorderbare leningen zouden kun nen worden verstrekt voor de finan ciering van maatregelen in verband met de vestiging van vluchtelingen in hun nieuwe woonplaats. Hij had niet voor de oprichting van nog weer een nieuwe bureaucrati sche instelling naast de reeds func- tionnerende gepleit, zoals men blijk baar had aangenomen, maar alleen het geven van de nodige bevoegdheid aan een bestaande commissie of aan een enkele Europese persoonlijkheid, juist met het doel om door coördina tie van het werk der verschillende regeringen en instellingen een einde te maken aan de instatie van werk zaamheden die thans plaats heeft. Antwerpse havenstaking. Thans duizend arbeiders aan het werk. In de loop van Donderdag is de activiteit in de Antwerpse haven aanzienlijk uitgebreid, doordat langs de weg der vrije aanwerving onge veer 1000 arbeiders aan het werk gingen. In de Kamer heeft een communis tisch afgevaardigde gevraagd, wat de regering dacht te doen om bij te dragen tot de beslechting van het ar beidsconflict. De minister van arbeid en sociale zaken, Troclet, antwoorde dat de re gering geen rekenschap van haar plannen behoeft te geven. Hy was echter bereid te zeggen, dat hij zich niet zal mengen in de arbeid van de paritaire commissie, die geregeld vergadert. Het is niet de taak van de regering, in de plaats te treden van deze commissie of van de vakbonden die de staking eenstemmig hebben afgekeurd, Het Wereldgebeuren Een aanslag De negerrepubliek Liberia pleegt maar weinig in het nieuws te zijn. Het is een tamelijk vredige Afrikaanse staat, waar ongeveer an derhalf millioen mensen wonen- Zijn ontstaan dankt deze staat aan het streven van een groep Amerika nen in de vorige eeuw om aan Amerikaanse negers, die in vrijheid wilden leven, een nationaal tehuis te bieden in Afrika. Geleidelijk werd Liberia onafhanke lijk gemaakt en als was de financiële en de economische positie van het land niet altijd even rooskleurig, het on afhankelijkheidsexperiment verliep niet onbevredigend. De leiding van het land berust thans bij een groep van ongeveer 60.000 Lïberianen, die goeddeels afstammen van negers, die in de Verenigde Sta ten met de Amerikaanse beschaving kennis maakten. Zij hebben het En gels aangehouden als voertaal in de staat en ze zijn uiteraard nogal ge neigd de Amerikaanse staatsorganisa tie als de meest gewenste te beschou- nit Engels-sprekende bevolkings deel huist voornamelijk aan de kust en in de hoofdstad Monro via. Achter de kuststrook woont het grootste deel van Liberia's bevolking en dat zijn eenvoudige landbouwers, die bepaald arm zijn en voor wie een beetje meer „beschaving" in de vorm van grotere welvaart geen overdaad zou zijn. Er bgstaat nogal wat wrijving tus- de „eenvoudige" bevolking van Libe ria en de kustbevolking. De laatste is overwegend Christen en zij loopt graag in (Europese) witte pakken. Zij vormt een soort „witte-boordenklasse" en dat roept tegenstand wakker. Eigenlijk is die wrijving tussen de „mannen van de witte-boordenklasse" en de eenvoudige bevolking soortgelijk aan de conflicten elders in Afrika tus- de koloniale bestuurders en de een voudige bevolking. Een zekere onrust heeft zich over het gehele Afrikaanse continent ver breid met uitzondering van de Con go en die onrust houdt geen ver band met het kolonialisme maar met het doorwerken van de Westerse be schaving. Dat demonstreert zich heel typisch in Liberia waar de voorstanders van de Westerse beschaving negers zijn, maar toch het contact met de oude stam-cultuur hebben verloren. De „Manchester Guardian" bracht enkele dagen geleden het bericht, dat in Liberia een poging tot om verwerping van het bestaande bewind is mislukt. Enige samenzweerders probeerden in een openbare bijeen komst te Monrovia staatspresident Tubman neer te schieten. De president werd niet geraakt, maar twee leden van zijn lijfwacht werden dodelijk gewond. De schuldigen zouden aanvankelijk ontsnapt zijn en zich in een boerderij verschanst hebben Daaruit konden ze vluchten naar de grens van Sierra Leone. Volgens berichten uit het grens gebied zouden ze gegrepen en op staande voet geëxecuteerd zijn. Volgens de Manchester Guardian zouden de namen van de samenzweer ders er op wijzen, dat een aanzienlijke familie, die dezelfde naam draagt als een der vorige presidenten van Libe ria, achter dit complot zou staan. Als bezwaar tegen president Tub man kan aangevoerd worden, dat het parlementaire stelsel in Li beria alleen in naam bestaat. Presi dent Tubman trekt zich weinig van het parlement aan. Amerikanen en Engelsen zijn echter van mening, dat Tubman een bijzonder bekwaam en krachtig bestuurder is, die op zeer handige wijze het moei lijke probleem aanvat van de samen werking tussen de Christelijke kust bevolking en de binnenlandse stam men, die nog zuiver Afrikaans den ken. Vooral de Amerikanen hebben her haaldelijk getoond, dat ze president Tubman willen steunen. Daartegenover hebben de Amerika nen voor defensiedoeleinden bepaal de gebruikstoezeggingen voor wat be treft Liberiaanse vliegvelden. Er zal echter nog veel gedaan moe ten worden om aan de bevolking van Liberia wat meer welvaart en daar door grotere tevredenheid te brengen. Mr. Slikker Hoge Commissaris ran Saarland? Volgens ,,Le Peuple" zou men in Saarland voor het ambt van hoge commissaris van Saarland de voor keur geven aan een candidaat uit een der Beneluxlanden, liever dan uit Scandinavië. Twee namen worden in dit verband genoemd, die van mr. D. U. Stikker, de Nederlandse ambassa deur te Londen, en die van Marcel van Zeeland, broer van de Belgische oud-premier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5