Verscherpte eisen bij keuring voor de uienexport Wrijf Kou en Pijn „PR0EF"-ZEILERS LEDEN VOOR VLISSINGEN SCHIPBREUK Venkcdk W/tfe tanden /r/eeeadent ntef den te uwe VOORSTEL TOT BEMONSTERING HERVERKAVELINGSGRONDEN 4genda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 JULI 1955 BUITENLANDSE CONCURRENTIE NEEMT TOE Uienfederatie besprak in Goes de nieuwe maatregelen Do Stichting Nederlandse Uien-Federatie belegde Donderdagmiddag in Hotel „de Korenbeurs" te Goes een bijeenkomst, waar een drietal sprekers de door het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwproducten aangekon digde verscherpte keuringseisen voor exportuien bespraken. Als eerste spreker behandelde de voorzitter van de Stichting Nederlandse Uien-Fe deratie, de heer J. A. van Nieuwenhuijzen, de vraag waarom tot verscher ping van de keuringseisen wordt overgegaan. De uienteelt, welke jaarlijks een exportwaarde heeft van twintig tot dertig millioen gulden, is volgens spreker vooral voor Zuid-West Nederland van belang. Reeds lang voor de oorlog was En- f(eland de grootste afnemer en dit and betrok indertijd de uien hoofd zakelijk uit Spanje. Toen daar de burgeroorlog uitbrak kwamen echter ook andere landen in de gelegenheid uien naar Engeland te exporteren en zo ontstond voor Nederland een be langrijke uiencultuur. Aangezien vooral in de laatste jaren Nederland se uien van minder goede kwaliteit op de Engelse markt kwamen, is de concurrentie van andere uien-expor terende landen zoals Hongarije en Polen toegenomen. Deze landen bren gen namelijk een beter kwaliteits product. Een der oorzaken van de mindere kwaliteit van de Nederland se uien kan gezocht worden in de slechte zomers, welke ons land de afgelopen jaren doorgemaakt heeft, aldus spreker. De Nederlandse uienteler zal zich thans ernstig bezig moeten gaan houden met de toenemende con currentie. Dit kan alleen wanneer een kwaliteitsproduct op de markt wordt gebracht, dat de vergelij king met de producten van de an dere landen kan weerstaan. Het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwproducten heeft, het ge vaar van de teruglopende export inziende, voor het komende sei zoen een belangrijke wijziging in de keuringseisen voor uien aange kondigd. Wanneer de uienteler niet het gevaar wil lopen, dat zijn producten voor de export afge keurd worden, zal hij terdege met de nieuwe eisen rekening moeten houden. De heer L. de Jonge, districtshoofd controleur van het U.C.B. gaf ver volgens een toelichting op de nieuwe voorschriften. De vroegere eisen hiel den in, dat de uien vorstvrij, droog, behoorlijk afgestaart, vrij van grond- resten en gelijkkleurig, en gelijksoor tig per verpakkingseenheia moesten zijn- Thans heeft men aan deze eisen toegevoegd dat de uien blank naar gelang van variëteit moeten zijn. Daarnaast zal scherp worden toege zien of de uien hard en vast zijn en practisch vrrj van velloze exempla ren. Wanneer de partij aan de eisen niet voldoet, wordt zij afgekeurd voor export. De heer de Jong waarschuwde de telers bij kunstmatig drogen veel voorzichtigheid te betrachten en ook te zorgen, dat de uien 's winters weg met DAMPO niet bevriezen. Tenslotte besprak de heer J. L. Koert, hoofdassistent bij de Stichting Nederlandse Uien Fede ratie, de maatregelen, welke getrof fen dienen te worden om aan de nieuwe eisen te voldoen. Hierbij wees spreker op een goede z'aaiwijze, vol doende kali bjj de bemesting en een effectieve ziektebestrijding. Jongetje te Sluiskil verdronken. Donderdagavond omstreeks zes uur was het zevenjarig zoontje van de familie Federman te Sluiskil on vindbaar. Bij navraag bleek, dat het knaapje door de dienstdoende brug wachter gesignaleerd was aan ae kanaalkant. Hierdoor rees het ver moeden dat de jongen te water was geraakt en verdronken. Na ander half uur dreggen ter plaatse werd het lijkje opgehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De verslagenheid in Sluiskil is zeer groot. Piet Broerse kreeg prijs in beiaardwedstrijd Op het stadhuiscarillon te Rotter dam is Woensdagavond de 13de na tionale beiaardwedstrijd gehouden, waaraan door negen beiaardiers werd deelgenomen, die naast een verplicht nummer en een improvisatie op een door de jury opgegeven thema een nummer van eigen keuze mochten uitvoeren. De wedstrijd was uitge schreven door de Rotterdamse beiaard commissie en stond onder auspiciën van de Nederlandse Klok kenspel Vereniging. De jury, die bestond uit de beiaar diers Sjef van Balkom uit 's-Herto- genbosch, Leen 't Hart uit Delft, Fer dinand Timmermans uit Rotterdam, mr Romke de Waard uit Amsterdam en Piet van den Kerkhof uit R'dam, maakte tenslotte de lijst van prijswin naars bekend. Deze luidde als volgt: 1. Chr. Bos uit Utrecht met 386 pun ten; 2. H. Herzog uit 's-Gravenhage met 333 punten; 3. K. Borghuis uit Oldenzaal met 327 punten; 4. A. Pe ters uit Nijmegen met 317 punten; 5. P. Broerse uit Vlissingen met 299 punten; 6. H. de Ligt uit Vlaardingen met 285 punten; 7. C. Don uit Schie dam met 282 punten. De deelnemers konden 450 punten behalen. Volgens de jury hadden ge noemde zeven beiaardiers zoveel pun ten gemiddeld behaald, dat zij voor een prijs in aanmerking kwamen. Over het geheel genomen was de ju ry, zo werd tenslotte medegedeeld, bijzonder tevreden over de prestaties der deelnemers; de vrije nummers vielen over het algemeen het beste uit. Examens. Geslaagd voor 3de stuurman G.H.V., de heer J. R. van Amerongen, leerling der „De Ruyterschool" te Vlissingen. ZE1LKANO SLOEG OM Nederlands Loodswezen redde drenkelingen. Ieder zomerseizoen moet uit Wis singen één of meer malen een loods boot uitvaren om drenkelingen uit het Scheldewater te vissen, die met een kano of roeiboot zijn omgesla gen. Dit seizoen was het al weer vroeg zover. Donderdagavond zou de Nederlandse loodskotter „Kabel jauw" juist naar de aanlegsteiger te rugkeren, toen de schippèr lichtsig nalen opving van de wal, die heni| vertelden, dat voor het Vlissingse strand, ongeveer ter hoogte van het zogenaamde „Leugenaarshoofd" en kele jongelieden met een zeilkano waren omgeslagen. Dus werd het roer gewend en naar de aangegeven plaats gevaren. De drenkelingen waren de 19-jari- ge C. K. en de 18-jarige A. K., bei den wonende te Vlissingen en leerlin gen van de „De Ruyterschool" ...Als „verzachtende omstandigheid" kan echter worden aangevoerd, dat zij geen stuurmansleerlingen zijn, doch aan de machinistenopleiding deelne men Beide heren hadden de bedoeling een kano te kopen en maakten daar- VAN £.mn TOT zS.ijpe SCHUTTERSKEIZER. De heer O. Ongenae. koning-schut ter van „Sint Sebastiaan" te Aarden- burg, mag zich sedert korte tijd Kei- zer-schutter van Vlaanderen 1955 noe men. Jaarlijks wordt in Belgische Vlaanderen namelijk een keizcrsschie- ting gehouden, waaraan alleen mag worden deelgenomen door koning- schutters. Ditmaal werd deze wed strijd gehouden te Wenduïne aan de Belgische kust; 72 koningen waren van de partij, onder wie de heer On- genae uit Aardenburg. In de beslis- sïngsschieting tussen hem en twee Zuidelijke concurrenten legde de heer Ongcnae beslag op de hoogste titel. Binnenkort zal een huldigingsscliie- ting worden gehouden voor alle maat schappijen uit de streek, VROLIJKHEID. Deze week heerste in het zeehospi tium „Zonneveld" te Oostkapelle al gehele vrolijkheid. Het muziek-ensem- ble „The Happy Cowboys" uit Goes verraste de patiëntjes van deze inrich- lll AUTO De man uit Noord-Hollanddie on der het Walcherse Briydamme met zijn auto dwars over de weg kwam te staan, voelde zich bepaald onple zierig. Het vervoermiddel wilde niet meer op gang komenHij had willen keren en toen was de motor afgeslagen! Angstig keek hij afwisselend naar rechts en naar links, speurend naar mogelijk naderend verkeer en onder wal klonk telkenmale het machteloos gesputter van de starter Misschien zou de man er nóg staan, indien niet de burgemeester en de dokter ten tonele waren verschenen. Na een gemeenschappelijk consult stelden zij enigszins de diagnose: de motor is 'stuk, en daarna gingen de handen uit de mouwen. Duwend en sjorrend kwam het vehikel in de koers, waarna dokter en burgemees ter weer huns weegs gingen. Een dankbare automobilist ach terlatend. ting door hen enkele uurtjes bezig te houden met bekende kampvuurlied jes. Wat later op de avond konden de verpleegsters nog een dansje maken op de „hilly-billy"-muzïek. GEEN OMZETBELASTING. Voor de handel van oesters „onder de wal" zal voortaan geen omzetbe lasting meer moeten worden betaald. Dit is dezer dagen bepaald door de minister van financiën en heeft be trekking op afsteeksel, bakkenoesters, zaai- en consumptie-oesters. Tot dus ver was hiervoor een omzetbelasting van vijf procent verschuldigd. ONTPLOFFING. Met een geweldige knal is in de bakkerij van de heer A. R. te Schore de olie-gestookte oven geruïneerd. De deuren werden van de oven afgerukt en er ont stond een geweldige rookwolk. De bakker ondervond verder slechts in zoverre nadelige ge volgen van dit ongeluk, dat zijn tevoren smetteloos witte kleding na de explosie veel weg had van een kolendragersuni- form. REISGENOEGENS. De Zaamslagse ouden van dagen be reisden deze week Walcheren en keer den omstreeks half negen des avonds weer op hun uitgangspunt terug. Zij werden aan de rand van de gemeente verwelkomd door de muziekvereni ging. De leerlingen van de Christelijke U-L.O.-school te Axel maakten een reis naar Den Haag en Rotterdam. Zij bezichtigden verschillende historische gebouwen en de „E 55". Met de laat ste boot van Kruiningen keerden zij terug. CHOCOLADE... mee Donderdagavond voor het Vlis singse strand een proefvaart. De ka no was weliswaar niet geheel en al zeewaardig het vaartuig had en kele jaren in een groententuintje op het droge gelegen maar het had er alle schijn van, dat de proefvaart het predicaat „geslaagd zou ver-^ werven, tot Tot één van de staaldraden brak, waarmee het roer moest worden be diend. De kano was stuurloos gewor den, kwam dwars op de wind te lig gen en sloeg om. Gelukkig voor de drenkelingen wandelen des avonds om acht uur de tijd van het gebeurde met mooi weer vele mensen over de boulevard en binnen enkele ogenblikken was het ongeval dan ook bij het Nederlandse Loodswezen bekend, dat onmiddelyk een boot naar de aangeduide plaats dirigeerde. Toen de redders arriveerde hadden de jongens reeds meer dan een half uur in liet water gelegen en het was hun geluk, dat beiden ervaren zwem mers zijn. De jongens werden in dé kajuit van de loodsboot onderge bracht en ontdeden zich van hun wat „vochtige" kleding. De kano werd op sleeptouw genomen; deze was ech ter niet tegen de grote snelheid door het water bestand en werd vrij zwaar gehavend. Per auto werden de zeilers van het roeiershoofd naar huis gebracht. Nieuwe heerlijke smaak Erg lekker oók voot kinderen Nieuw actief schuim! Houdt üw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nn kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate-de meest verkochte tandpasta tej wereld Examen handenarbeid. Voor het examen handenarbeid aan de Rijkskweekschool in Middelburg slaagden de dames: T. B. M. Cemeska, Vlissingen, M. M. de Groote, Nieuw- vliet, W. Hardon, Middelburg, H. A. Schaleven, Renesse. J. A. Tamminga, Goes. E. C. Verbeek, Middelburg. E. de Vries, Vlissingen. C. de Voogd, Oost kapelle. C. A. Wondergem, Terneuzen. C. A. van Zweden N. en St. Joosland. Bethel College Choir zingt in Koorkerk. Maandag a.s. geeft het Bethel Col lege Choir, een gemengd zangkoor van Amerikaanse doopsgezinde stu denten, een concert in de Koorkerk in Middelburg. Dinsdagavond is Vlis singen aan de beurt, er volgt dan een uitvoering in de Doopsgezinde kerk. Fruitcorso te Goes wordt groots opgezet. Fruitfee deelt vruchten uit. De Goesse Evenementen-commissie 1955 is druk bezig met de Voorberei dingen van het Fruitcorso te Goes, dat op 17 September van dit jaar gehou den zal worden. Reeds van 12 tot 17 September zal Goes in het teken van het fruit staan. Zelfs komt er een fruit fee met een groot gevolg, die aan on geveer dertigduizend personen zakjes met hard fruit zal overhandigen. Het is van groot belang deze zakjes te be waren, want zij worden voorzien van een nummer dat recht kan geven op een van de honderd uitgeloofde fruit manden. Aan het corso zelf zullen vele versierde wagens fleur geven, afge wisseld met verschillende muziek korpsen en drumbands. Tevens ligt het in de bedoeling 's avonds op de Grote Markt te concerteren. Hierbij zal waarschijnlijk ook een harmonie show-orkest uit Den Haag optreden. Minister uit India naar Schouwen. De minister van landbouw van In dia, dr P. S. Deshmukh zal Zaterdag een bezoek brengen aan Schouwen en Duiveland, waar hij zich op de hoog te wil stellen van de technische werkzaamheden op het gebied van de wederopbouw en de ruilverkaveling. R.K.H.B.S. Goes. Aan de Rooms-Katholieke H.B.S. te Goes slaagden Donderdag voor het di ploma A de volgende candidaten: Yvonne Bleijenberg, Zierikzee; Frie da van den Bunder, Middelburg; Henk de Glas, Goes; Marijke van Hove, Goes, Piet de Jonge, 's Heerenhoek ën Ben de Vos te Goes. Vogelliefhebbers komen bijeen in Bergen op Zoom Zondagmiddag zal te Bergen op Zoom In een der zalen van dë Koren beurs een vergadering gehouden wor den van District 4 (omvattende Wést Brabant; de Zeeuwse Eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen) van de Ne derlandse Bond van Vogelliefheb bers. De agenda omvat o.ra. opening door de districtscommissaris de heer E. Flipse uit Bergen op Zoom, bespre king districtswedstrijden, bespreking districtsvogelbeurzen en de liefhebbe- rijweek. „Afweerpistolen" De commissaris van politie te Mid delburg waarschuwt tegen het afge ven van gelden aan de handelsonder neming „Excelsior". Deze onderne ming propageert het gebruik van „af weerpistolen", maar de eigenaar ver blijft in het Huis van Bewaring in Den Haag. Bovendien is gebleken, dat de pistolen ondeugdelijk zijn. HERVERKAVELINGSCOMMISSIE VERGADERDE Onderzoek krotwoningen op Schouwen-Duiveland De Herverkavelingscommissie kwam in hotel „D Koernebeurs" te Goes voor de Juni-vergadering bijeen, onder voorzitterschap van mr. A. J. v. d. Weel. Er werd beraadslaagd over een voorstel om alle gronden in het Iierver- kavelingsgebied te bemonsteren en te voorzien van een bemestingsadvies. Dit project, dat zicli zal uitstrekken over 5 jaar, houdt in dat er onge veer 34.000 monsters zullen moeten worden genomen. Dit jaar zal reeds met de uitvoering worden begonnen in die gebieden, waar de cultuurtech nische werken zover gevorderd zijn, dat de gronden in de nieuwe toestand zijn gebracht. Na het ruimen van de eerste gewassen (eind Juli) zal on middellijk begonnen worden met de monstername opdat de bemestingsad viezen gereed zijn vóór het volgende seizoen. De Zeeuwse Landbouw Maatschap pij heeft het initiatief genomen tot het houden van een studiereis naar In totaal zal dit jaar nog 4050 ha bemonsterd worden: 850 ha in de Polder Waarde; 30 ha in de Coudorpepolder; 170 ha op Tholen (complexen Bartelmeetpolder, Mal- land, en nog enige kleinere com plexen), tenslotte 2500 ha in de Polder Vierbannen van Duiveland en 500 ha in het gebied van de Ho ge en Lage Zoom onder Renesse- Haamstede. De grondgebruikers in deze ge bieden zullen de monsternemers van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek dus bin nenkort aan het werk kunnen zien. gaan. Zeeuwen voor Bergen op Zoomse kantonrechter. C. de G. uit Poortvliet stond voor het kantongerecht te Bergen op Zoom terecht, omdat hij zijn auto 's nachts buiten in de straat had laten staan zonder verlichting terwijl de auto niet nabij een verlichte straatlantaarn was geparkeerd. De G. vond het on begrijpelijk dat hij een verbaal had gekregen, want zijn wagen stond er gedurende ..twee jaar iedere nacht en er was nooit wat van gezegd. De amb tenaar van het O.M. vond, dat hij dan geluk had gehad. Hij eiste een geld boete van 40.subs. 8 dagen. De kantonrechter veroordeelde De G. tot 30.subs. 6 dagen- A. W. uit Middelburg had als auto bestuurder op de Wouwseweg te Ber gen op Zoom op een weggedeelte ge reden, zodat een wielrijder er door werd gehinderd. Er ontstond een vrij gevaarlijke situatie. De ambtenaar van het O.M. weet dit rijden aan een ge brek aan verkeersfatsoen en eiste een geldboete van 40,subs. 8 dagen. De kantonrechter veroordeelde W. tot 30.subs. 6 dagen. Universitair examen. Aan de Faculteit der Politieke en Sociale wetenschappen van de univer siteit van Amsterdam slaagde voor 't candidaatsexamen in de sociale psy chologie de heer A, A. J. van Burg- te Waarde. Watervlugge „Irmgard" in Middelburg de Gelderse komgrondengebieden, het terrein van de maat- Aan een der wanden in de gezellige zitka mer van Kapitein Wal ter Reyers aan boord van de „Irmgard" hangt een foto van 'n charmante jonge vrouw. Het is niet „zo maar een foto", het is het portret van Irm gard Pleuger, echtge note van een vinding rijk Duits onderzoeker, die op een goede dag op de gedachte kwam een „Aktiv-Ruder" te fabriceren. Het eerste schip, dat met zo'n zelf stuwend roer werd uitgerust, noemde hij naar zijn vrouw, Irm gard Pleuger. Vandaar die foto in de hut van Kapita Reyers, gezag voerder op de „Irm gard", die Woensdag avond Middelburg bin nenliep en vanavond 't. ruime sop weer kiest om, via Amsterdam, in Finland hout ih te ne men. Een zelf stuwend roer is in de scheepvaart 'n groot gemak! Het is een combina tie van een gewoon pro fiel-roer met een hori zontaal aangesloten draaistroom-onderwa termotor, die weer de roer schroef aandrijft. Een sleepboot zou er mee overbodig worden en een vrachtvaarder, die er over beschikt wordt een ideale „bood schappenjongen". Zo'n schip kan namelijk veel gemakkelijker van huis tot huis varen, van de inlaad/plaats, die mis schien aan een rivier tje ligt, de zee over en dan weer rwierop- waarts naar de losha- ven. De „Irmgard Pleu ger" is dus een schip met de voordelen van een coaster én die van een zeeschip. Deskundi gen noemen 't Aktiv- RuderKap. Reyers en zijn 21 koppende tel lende bemanning heb ben niets dan lof over de 2!/ reizen, die het 18SJf ton grote schip reeds heeft gemaakt. Momenteel vaart het onder KNSM-charter 't bracht een ladiw veevoer naar de Zeeuw se hoofdstad en voordien legde het ka bels, kruiste over de Middellandse Zee, was in de Golf van Biscaye, enz, Nu voer de uiterst wendbare „Irmgard" uit Venezuela en Haiti over Vlissingen via het Kanaal door Walcheren naar Middelburg. Het schip is 81/.25 meter lang, 11,5 meter breed en heeft een diepgang van J/.88 meter. Het ka naal zelf, waarin ge keerd moest worden, is ongeveer 75 meter breed De Irmgard werd in 1952 gebouwd. waar op schappelijke en culturele nazorg een grote activiteit wordt ontplooid. Daartoe werden een aantal lei dinggevende personen uit alle maat schappelijke kringen uit de Herver- kavelingsgebieden uitgenodigd deze reis mee te maken. De Herverkave lingscommissie juichte dit initiatief toe en sprak de hoop uit dat er tus sen de deelnemers een blijvende vorm van samenwerking zou worden ge vonden. De Z.L.M. kreeg een subsi dietoezegging ter tegemoetkoming in de kosten van de reis. De voorzitter deelde mee dat op Schouwen-Duiveland een on derzoek zal worden ingesteld naar het voorkomen van krotwo ningen. Van de resultaten van het onderzoek zal afhangen of ook hier mogelijkheden zijn voor de krotopruiming in herverkavelings- verband. Op 29 Juni maakten de gegadigden uit de Herverkavelingsgebieden voor een bedrijf in de Braakmanpolder een excursie naar dit gebied, ter bezich tiging van de uit te geven bedrijven. Mulo-examens Goes. Voor het Mulo-diploma B slaagden Donderdag te Goes: F. J. Wielemaker, J. J. Koets, A. Verbokken en J. Krij ger te Vlissingen. J. Brasser, Koude- kerke, J. de Jonge, Groede, C. A. Da lebout, Noordgouwe, A. Roelse, Mid delburg, J. Minderhoud, Souburg, D. G. Kater, Wissenkerke. Het A-diploma werd behaald door: W. Jurgen en J. Fondse, Zierikzee, G. A. Kostense, Kruiningen, C. v. d. Maas, H. P. v. .d Maas, A. H. van Riet, Joh. Oudeman en F. J. Broerse te Goes. C. M. H. de Ridder, C. Verkouteren, G. A. Bommeljé te Souburg, S. A. Verduijn, Breskens A. Kodde, Schore, A. A. La gendijk, Krabbendijké, M. P. v. Moo- 1 en broek, C. v. Ouwerkerk, C. de Plaa, J. Polderman, M. J. Poortvliet, en J. T. Pauwe te Middelburg. N. C. Ringelberg, A. A. M. Faase, J. M. Tange, en C. Karreman, Kamper land. J. J. Jobse, Serooskerke, M. S. Koppejan, Zoutelande. M. Polderdijk, Nieuwdorp en L. C. Wisse, Kapelle. 3 candidaten werden afgewezen. Voor het middenstandsdiploma slaag den. C v d. Maas en N. H. v. d. Maas, Afgewezen 3 candidaten. Examens Aan de Chr. Kweekschool te Mid delburg werd de acte Nuttige Hand werken behaald door de dames A. C. Duvekot te Goes, S. J. Geelhoed te Hoek, D. Janse te St. Laurens, L. van Kleuven te Goes, G. de Lange en A. F. Munters te Middelburg, W. P. Va- rel te Ritthem en C. J. J. Voogd te Middelburg. Afgewezen: geen. VANDAAG Middelburg Electro: Detective Father Brown 7, 9.15 uur, a. 1. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 10 —24 uur. Boekhandel Van Benthem en Jutting: expositie Honoré Daumier. Vlissingen Alhambra: „Na ons de zondvloed" (18 jaar) 19 en 21 uur; Luxor: „Tanganjlka" (14 jaar) 20 uur. Brouwenaarstraat „Finale rolschaats- wedstrijden" 19 uur. Bëllamypark Concert „St. Caecilia", 21 uur. Goes Grand: „On the waterfront" (18 jaar) 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2