Nederlandse renners onderwerpen zich aan een ijzeren discipline CABALLERO hoort er Echt genieten, vrank en vrij... N.A.C. OVERSPEELDE WILLEM II IN SNELLE WEDSTRIJD (3-1) VERGELEKEN BIJ VORIG JAAR VARKENSSTAPEL UITGEBREID PROVIN 01 ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 JULI 1965 TOUR DE FRANCE Deelnemers moeten 34 km hoogteverschil overwinnen (Van een speciale verslaggever) Onlangs Is in l'Équipe de overeenkomst bekend gemaakt, ontworpen door de ploegleider van de Franse nationalen, van wie Louison Bobet de kopman is, waarbij alle renners van het team zich onderwerpen aan de discipline, zoals deze door Marcel Bidot, hun leider, is voorgeschreven. Hees Felle- naars heeft zjjn jongens ook in 1953 een soortgelijke overeenkomst voorge legd, maar het vorig jaar heeft hij dat nagelaten, iets, waarover liy later veel spijt heeft gehad. Ter bevordering van de eenheid in de ploeg, van een goede teamspirit bovendien heeft Pellenaars Woensdagmiddag in het hotel een bespreking met zjjn renners gehad. Natuurlijk werd de te volgen tac tiek besproken. Het behoeft geen betoog, dat Pellenaars niet veel over zijn tactische richtlijnen tegenover de buitenwereld wilde loslaten. Maar wel is duidelijk komen vast te staan, dat het doel, dat Pellenaars zich stelt, het doel, dat door de renners volkomen wordt onderschreven, slechts bereikt kan worden door ijzeren discipline. En om deze te bereiken werden en kele voorwaarden op schrift gesteld, in een overeenkomst, welke door alle tien renners werd ondertekend. De in houd van deze overeenkomst luidt: De leden van de Nederlandse wie lerploeg, deelnemende aan de Ronde van Frankrijk 1955, geven hierbij machtiging aan hun ploegleider C. Pellenaars om alle door hen gewon nen prijzen en premies in ontvangst te nemen. Genoemde ploegleider zal na ontvangst hiervan het geld onder de renners verdelen, naar rato van het aantal gereden étappes. De ploegleider behoudt zich het recht voor om in de verdeling van de totale som te doen delen een renner, die hem algehele voldoening heeit ge- Rusland wint met 25—7. Woensdagavond werden de afge broken partijen uit de derde ronde uitgespeeld. Kevitz (VS) gaf zonder verder te spelen op tegen Kotov, en Geiler (VS) streek, eveneens zonder verder te spelen, de vlag tegen Do nald Byrne. In de partij Petrosyan (R.)-Pavey werd slechts één zet ge daan. De Rus had een overweldigend positioneel voordeel en Pavey capi tuleerde. Evans (VS) en Bronstein besloten by de 51e zet tot remise. Hetzelfde resultaat gaf de partij Kashdan (VS)Taimanov. Robert Byrne (VS) verdedigde zich hard nekkig tegen Kerse maar werd des ondanks btj de 67e zet tot opgeven gedwongen. De Russen hebben deze achtdaagse schaakwedstrijd gewonnne met een totaalscore van 25 tegen 7. Ned. Zaterdagmiddagelftal tegen Zeeuws K.N.V.B.-team. Op Zaterdag 30 Juli te Goes. De onderhandelingen om een wed strijd te houden tussen het Neder lands Zaterdagmiddagelftal en het Zeeuwse K.N.V.B.-team zijn tot een goed einde gebracht. Zaterdag 30 Ju li a.s. zal deze wedstrijd nameljjk ge speeld worden op het gemeentelijk sportterrein te Goes. Ongetwijfeld zal dit Zaterdagmid dag-elftal, dat in internationale ont moetingen goede prestaties heeft ge leverd, in de ontmoeting met de top- selectie van Zeeland voor een aan trekkelijke wedstrijd zorgem Handbalwedstrijd in Terneuzen. Nieuwe handbalclub. In Terneuzen bestaan reeds gerui me tijd plannen om tot de oprichting van een handbalclub te komen. Zater dagavond gaat men trachten deze plannen te verwezenlijken, want dan wordt in de bovenzaal van Du Com merce de oprichtingsvergadering ge houden. Voor de aanvang van deze vergade ring wordt op de Markt, een wedstrijd zevenhandbal gespeeld tussen Tonido I en een Goesse combinatie. Deze wed strijd begint om half acht. Zondagmiddag speelt het Zeeuwse handbalelftal te Terneuzen een wed strijd tegen een elftal, samengesteld uit de Zeeuwse cursisten voor bonds- oef enmeester. De ploegen zijn als volgt samengesteld: Zeeuws elftal: Doel: H. Luitwieler, (Marathon); Achter: A. C. de Vos, (Marathon) en L. Viergever, (Hellas); Midden: A. Merison (Hellas), A. Ver- rijzer (Tonido) en M. de Jongh (To nido); Voor H. Lems (Marathon), J. Wisse, (EMM), P. Zweedijk, (Hellas), J. van Olm (Olympus) en G. Zweedijk, (Hellas). Reserves: A. Aertsen, (Hellas), A. van Oorschot (Olympus), J. Zweedijk, (Hellas), W. de Waard, (Tonido) en E. Rijken, (Tonido). Bondsoefenmeesters: Doel: F. Hel- mich; Achter: G. Milhous en A. Min- naard: Midden: J- Johannisse, A. Smeerdijk en G. Veerbeek; Voor: Goedee, D. Jacobs, A. Corstanje, A. Parent en J. Laport. Zeeuwse zwemcompetitie. Zaterdag wordt de Zeeuwse zwem competitie voortgezet met een aantal wedstrijden in het kanaalbad te Vlis- singen, georganiseerd door De Zee hond. De volgende nummers zullen worden verwerkt: 200 meter schoolslag dames, 100 me ter schoolslag heren, 25 meter vrije slag jongens 12 en 13 jaar, 25 meter rugslag meisjes 12 en 13 jaar, 25 meter rugslag jongens 14 en 15 jaar, 3 x 50 meter wisselslag persoonlijk heren, 25 meter vrije slag meisjes tot en met 17 jaar, 3 x 50 meter wisselslag estafette heren, 25 meter rugslag meisjes 14 en 15 jaar, 100 meter schoolslag jongens tot en met 17 jaar. 50 meter school slag jongens 14 en 15 jaar, 50 meter rugslag meisjes tot en met 17 jaar en 5 x 50 meter vrije slag estafette da- schonken, zich voor de ploeg zekere verdiensten heeft verworven, maar door overmacht voor het einde van de tour heeft moeten opgeven. De renners verplichten zich van hun kant zich volledig te onderwerpen aan alle aanwijzingen en opdrachten van hun ploegleider en deze zo nauwgezet mogelijk op te volgen en uit te voe ren- Zij beloven hierbij plechtig en uit drukkelijk te rijden ten voordele van de ploeg, zoals dat is uitgestippeld en hen is medegedeeld door de ploeglei ders. Indien zij grotelijk inbreuk moch ten maken op de ploegdiscipline dan stellen zij zich bloot aan: 1. vermindering of uitsluiting van hun aandeel in de gewonnen prijzen en premies; 2. uitsluiting van verdere deelne ming aan de wedstrijd, waarna zij naar huis zullen moeten terugkeren. Door hun handtekening hebben alle tien renners zonder enig voorbehoud deze overeenkomst bekrachtigd. 115 Eifeltorens. In de étappebeschrijvingen tellen de organisatoren in de na-oorlogse jaren altijd de berg-klims in kilometers op. In 1953, toen de Nederlandse ploeg eerste werd in het eindklassement, za ten er 24 bergen in de' route, met een totaal van 24.139 kilometers klim. Het vorig jaar steeg dit cijfer zelfs tot 30.013 km en voor degenen, die reeds Europese Bridge- kampioenschappen. in Amsterdam. De stand in het tournooi om het Europees kampioenschap bridge heren luidt na de achtste ronde: 1. Frankrijk 11 punten (336 matchpun- ten tegen 289 matchpunten2. Neder land 10 punten (379—348), 3. Italië 9 punten (408340), 4. Zweden 9 punten (366304), 5. Zwitserland, 8 punten (398342), 6. Oostenrijk 8 punten (404 388), 7. Engeland 8 punten (406413) 8. België 8 punten (420436), 9. Fin land 6 punten (380454), 10 Duitsland 6 punten (409493), 11. Denemarken 5 punten (349397), 12. Noorwegen 5 punten (454458), 13. Ierland 3 pun ten (318—437). Frankrijk, Denemarken, Ierland, Ne derland, Zweden, Italië, Zwitserland en Oostenrijk hebben slechts zeven wedstrijden gespeeld. Bij de dames luidt de stand na de vijfde ronde: 1. Denemarken 8 punten (309226), 2. Engeland 7 punten (301227), 3. Noorwegen 6 punten (297234), Oostenrijk 6 punten (282248), 5. Zwe den 6 punten (284277), 6. België 5 punten (263282), 7. Ierland 4 pun ten (294287), 8. Frankrijk 4 punten (253—279), 9. Nederland 2 punten (218 —282), 10. Finland 2 punten (225—372). uitgerekend hadden, dat dit jaar het aantal kilometers klim belangrijk was gedaald, moet het een teleurstelling zijn geweest, toen zij de officiële cij fers voor hun neus kregen. Want het totaal is berekend op 34.633 kilometers klim, een record van de laatste jaren, De achtste étappe van Thonon-Les- Bains naar Briangon levert het groot ste hoogteverschil op, n.l. op 1 meter na, 4 km klim. De achttiende étappe staat op de tweede plaats, want de renners dienen van Saint Gaudens naar Pau 3.473 km klim te overwin nen. De meest vlakke étappe is de zes tiende van Aix-Les-Thermes naar Tou louse, waarin slechts 42 meter hoogte verschil is opgenomen. Maar wil men weten, wat deze 34-663 km klim nu eigenlijk betekenen? Welnu, plaats dan 115 Eifeltorens boven op elkaar, en zo'n klim moeten de renners in de tour overwinnen. De Zwitserse journalisten zijn boos- Het kanton Bazel-land heeft geen toe stemming gegeven voor het passeren van de karavaan langs de normale route van Bazel-stad, over Liesthal naar Ziirich. Nu is men gedwongen, een omweg te maken van 16 km door Duitsland en wel tussen Bazel en Rheinfelden. Als reden heeft men op gegeven, dat het drukke verkeer in de vacantietijd moeilijkheden zou kun nen opleveren. Alleen het doet wat vreemd aan, dat de hestuurderen van de acht andere kantons in Zwitser land, waar de karavaan van Bazel via ZUrich naar Thonon-Les-Bains door trekt, géén bezwaren hebben geuit. CONSTANTE KWALITEIT KAMPIOENSCOMPETITIE Eindhoven miste twee strafschoppen en deelde punten met P.S.V. (11) Door een glorieuze 81 overwinning' op het Tilburgse Willem II heeft NAC zich aan de kop van de ranglyst van de kampioenscoinpetitie genes teld. Deze overwinning van de Bredanaren kan enigszins als een verras sing beschouwd worden, want in het algemeen werd de homogene ploeg van Willem H in deze Brabantse derby als de grootste kanshebber be schouwd. Het was nog een gelukkige omstandigheid voor de Tilburgena- ren, dat PSV het tegen Eindhoven niet tot een zege kon brengen: het werd namelijk een 11 gelijk spel. Nu staat Willem n nog in puntenaantal ge lijk met de Philipsploeg, terwyl Eindhoven met 1 winstpuntje uit twee wedstrijden onder aan de ranglijst bungelt. maal de bal uit het net moest 'hale#. Daarbij bleef het. Ruim 16.000 bezoekers, het NAC- huis was geheel uitverkocht, waarbij veel Tilburgers, woonden deze wed strijd bij. Eindhoven faalde. Onder groot enthousiasme van zijn 'aanhang-heeft NAC de thuiswedstrijd 'tegen Willem II met 31 gewonnen. Het was jammer, dat een beenbreuk van de Willem II-back Mommers een onprettige noot vormde in deze span nende strijd. Toen in de 32e minuut Overbeeke in zeer goede positie op doel schoot, trapte Mommers tegelij kertijd naar de bal om een bijna ze kere goal te. voorkomen. Hij brak daarbij zijn scheenbeen en werd na- eerste behandeling overgebracht naar het St. Ignatius ziekenhuis te Breda. Er is door NAC in deze strijd zo snel gespeeld, dat de Tilburgers, die beter voetbal lieten zien, geen ogen blik gelegenheid hadden de overhand te krijgen. Toch konden zij 32 minu ten na het begin de leiding nemen door De Jong. Een kwartier later maakte Canjels gelijk toen Feyt, de doelman van Willem II een schot van dichtbij met de voet wilde keren (11). Ook in de tweede helft was NAC weer meer in de aanval. 18 minuten in de tweede helft verstreken toen Mat Heeuwsen goed naar Canjels plaatste en deze Feyt geen kans gaf. (21). In de laatste minuut schoot Canjels, geheel vrij staande, zo onver wachts op doel, dat Feyt voor de derde De heer C. de Leeuw uit Middel burg is een hartstochtelijke liefheb ber van internationale motorrallyes. Reeds in 1936 snelde hij op zjjn gemo toriseerde tweewieler naar Berlijn, dat ter gelegenheid van de Olympi sche Spelen het eindpunt was van een gigantische rallye, georganiseerd door de fédération internationale mo- tocycliste. Deze „fédération" zette in 1938 een reuzen-rit naar Praag op touw en natuurlijk klom de heer De Leeuw op zijn motor om even naar Tsjecho-Slowakije te daveren. Na de oorlog organiseerde de F.I.M. weer diverse monster-rallyes en als gevolg hiervan reed de heer De Leeuw in 1953 naar Spanje, in 1954 naar Zwit serland en beklom bovendien nog een keer zijn gewaardeerde B.M.W. voor een „tourtje" naar Luxemburg. Woensdagochtend in alle vroegte kon men op de Herengracht in de Zeeuwse hoofdstad een bepakte en gezakte heer De Leeuw klaar zien staan voor een rit naar het Duitse Murnau, een plaats ongeveer 50 km ten Zuiden van Milnchen. Vandaar zal hij dan naar Castellasso in Italië rijden en vervolgens naar Dubrovnik, een plaats diep in Yoego-Slavië, aan de Adriatische Zee. Zoals men op de foto kan zien 2al mevrouw De Leeuw deze tocht beleven in een comfortabel ingerichte zijspan. De heer De Leeuw is de enige Zeeuwse deelnemer aan de rallye naar Murnau. Woensdagavond reeds waren de heer en mevrouw De Leeuw in het Duitse plaatsje Ulm bij de Oostenrijk se grens. Neen, het ziet er niet naar uit, dat Eindhoven dit jaar het landskampioen schap zal prolongeren- De nederlaag bij Willem II en het duur bevochten gelijke spel tegen PSV in de wedstrijd, waarin de blauwwitten sterker waren, mogen aanwijzingen in die richting zijn. Erger was nog, dat Eindhoven Woensdagavond voor ongeveer 23.000 bezoekers toonde, dat het met de schotvaardigheid erg droevig is ge steld. Twee keer beging PSV binnen het strafschopgebied zware overtre dingen, waarvoor de goed-leidende scheidsrechter Bronkhorst evenveel strafschoppen moest geven, die door Eindhoven beiden werden gemist... De eerste strafschop kwam in de derde minuut, toen Snoek tot vlak voor Steiger was doorgedrongen. Wiersma wist niet beter te doen dan de bal met de hand weg te slaan. De strafschop werd door Van Ooy zo danig genomen, dat Steiger er met een ferme duik bijkon. Toen PSV in de 14e minuut bij een van de sporadische aanvallen voor het Eindhovendoel kwam, lieten stopper Van Tuyl en doelman Van Gemert de bal voor elkaar lopen. Fransen kou toen dankbaar inschieten. 01. Tien minuten had Eindhoven het toen moeilijk, doch kwam terug, met echter een teveel aan individueel spel, waardoor succes uitbleef Dat kwam pas acht minuten na de rust, toen Snoek op links de bal naar Louwers Schoof, die hard en onhoudbaar in- knalde. 11. De stand is thans: NAC 2 110 3 5—3 PSV 2 0 2 0 2 3—3 Willem II 2 10 12 3—3 Eindhoven 2 0 111 1—3 Zaterdag a.s. worden de wedstrijden PSVWillem II en NACEindhoven gespeeld. illlllllllllllllllll"llllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| Oude truc had succes. De Bergen op Zoomse politie werd dezer dagen gealarmeerd door de heer A., handelaar in bromfietsen. Een onbekent' persoon had hem te kenner gegeven een bromfiets te wil len kopen en maakte daarom voor de koop gesloten zou wor den, een proefrit. Meneer X kwam echter niet terug Woensdagmiddag arriveerde in het politiebureau een meneer A. van O., die mededeelde, dat iemand veertig gulden van hem had geleend op onderpand van een bromfiets. Al gauw was ge constateerd, dat het hier „de" bromfiets betrof. De benadeelde rijwielhande laar herkende tenslotte de on bekende op een foto, zodat de Solitie een verzoek tot aanhou- ing kon doen uitgaan. Meneer X. had hetzelfde foefje al eens meer uitgehaald. De bromfiets ee werd in beslag genomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Schoolathletiek in West Zeeuwsch-Vlaanderen. In Oostburg werden d'e jaarlijkse athle- tiekwedstrljden gehouden voor de lagere scholen uit West Zeeuwsch-Vlaanderen. De voornaamste uitslagen waren: Jongens 8—9 j'aar: hoogspringen: 1 Henk Cappon, Cadzand, 1.10; 60 meter: 1 Joop de Jonge, Groede 10.vèrspringen: I Jand Dey, Oostburg, 3.24; 10—11 jaar: vèrspringen: 1< Joop Dees, Cadzand, 3.56; nieter: 1 Kees van Weelde, Oostburg, hoogspringen: 1 Kees Hamelink, Oostburg, 1.10; 1214 jaar: hoogspringen: 1 Plet Haas, Oostburg, 1,35; 60 meter: 1 Piet Verkruysse, Groede, 9.vèrsprin gen: I' Joh. Quaars, Oostburg, 4.39; 4 x 60 meter: 1. Oostburg, 35.3. Meisjes: 8—9 jaar. vèrspringen: 1 Ineke Bartelo'se, Oostburg, 3.95; hoogspringen: 1 Suus de Groote, Cadzand, 1.10; 60 meter: 1 Magda de Hulster, Oostburg, 10.3; 10 11' jaar: hoogspringen: 1 Margriet Beun, Cadzand, 1.05; 60 meter: 1 Janny de Hullu, Cadzand, 10.2; vèrspringen: 1 Jannie de Graaf) Öostburg, 3.51;; 12—14 •'jaar: vèr springen: 1 Suus Faas, Cadzand, 3.8(5; hoogspringen: 1 Mieke de Bruyne, Cad zand'. 1.15; 60 meter: 1 Annelies Bossand, Oostburg, 9.7; 4 x 60 meter: 1 Cadzand, 37.4. De eindstand was: 1 Oostburg 69 pun ten; 2 Cadzand 46- 3 Groede 8; Breskens 3. Huversrit. De MAC Scheldegouwen hield haar jaarlijkse „Huversrit", een oriënte- ringsrit door Walcheren over een af stand van 70 Ion met start èn finish te Westduin. Er waren 30 deelnemers. De uitslag was: soloklasse: 1. A. Bouwens, Middelburg, 59 strafp. 2. De Klerk, Middelburg, 186, 3. Den Hol lander, Middelburg 212. Duoklasse: 1. Melse, Middelburg, 121, 2. P. Kodde, Middelburg, 159, 3. W. Dekker, Middelburg, 172; 4. van Hyfte, Krabbendijke, 183; 5. P. de Visser, St. Laurens, 190, 6. A. Joosse, Nieuwland, 200, 7. W. Lerjnse, Mid delburg, 217, 8. Baan, Middelburg, 270' Autoklasse: 1. P. Tilroe. Vlissin- fen 62. De Ruysscher, Vlissingen 153, L. Kesteloo, Vlissingen 159, 4. Van Dijke, Middelburg 186, 5. Kesteloo jr., Vlissingen 199,7. Haeek, Souburg 214, "8. Lenstra, Goes 226. Negen jaar detentie tot vrijsprekend vonnis. Politieke delinquent krijgt schadeloosstelling. De rechtbank te Assen heeft be slist dat een schadeloosstelling, groot 12.000 moet worden toegekend de 54-jarige P. van D. uit Ze (Groningen). Dit is een gunstige be schikking op een verzoek van D. „ter zake van schade etc geleden door de negen jaar die hij ten onrechte gedeti neerd is geweest". Op 13 Sept. 1954 heeft de bijzon dere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam deze als politieke delin- Ïuent gedagvaarde Van D. vrijgespro- en van het tem ten laste gelegde ge val van mishandeling van een mede gevangene, gepleegd in het straf kamp „Erica" te Ommen. In de sen tentie van deze strafkamer werd ge zegd, dat wel mishandelingen van verdachte jegens medegevangenen bewezen werden geacht, doch dat niet het geval was ten aanzien van dat enige hem ten laste gelegde mishan- delingsgeval. Tot deze vrijspraak was Van D. reeds negen jaar gedetineerd ge weest. Brand in eigen woning gesticht. Bewoner meldde zich bij de politie. Op de tweede verdieping van een pand in de Cath. Beermanstraat te Rotterdam is Dinsdagmiddag brand ontstaan in de woning van de familie van der M. De brandweer had het vuur, dat voor 200 schade aan richtte, spoedig onder de knie. Doch onder een bed in de voorkamer vond men een leeggebrand benzinebusje en voorts bleek in de woning een grote wanorde te heersen. De bewoner, de 43-javige ketelma ker P. W. van der M., kwam zich niet lang daarna bij de politie aan melden met de mededeling, dat hij de brand had gesticht. De man verkeerde in overspannen toestand en had, nu zijn vrouw in het ziekenhuis lag, de gelegenheid aangegrepen om brand te stichten. Volgens de politie is de man tot deze daad gekomen door het lezen van krantenberichten over een recente brandstichting in Apeldoorn. Op ongeveer dezelfde wijze als daar moet hij te werk zijn gegaan. Tennistournooi. Het laatste deel van het tennistour nooi op de gemeentelijke banen aan de Elderschans te Aardenburg, ge organiseerd door de tennisclub „S. J. E. F." werd Zondag gehouden. De einduitslag was: D. D. Mej. Denise Tack en mej. S. van Rompaev (Heyst B.) winnen met 6—3, 61 van mej. Ingrid en mej. Joan Trapman. G.D.: mevr. Muller en de heer Haag (Middelburg) winnen met 75 64 van mej. I. Trapman en de heer J. Paridaen (Aardenburg). H.D.De heren J. Jurry en A. Yse- baert (Terneuzen) winnen met 86 62 van de heren Maenhave en P. van Rhee (Oostburg). D.E.: mevr. Vermeersch (Hevst) wint met 64 75 van mevr. Den Hamer uit Vlissingen. H.E.: de heer C. Jurry (Terneu zen) wint met 61 63 van de heer J. Maenhave uit Oostburg. K.N.M.V.-competitie. Zaterdagavond wordt de tweede rit gehouden van de KNMV-clubritten- competitie. Het wordt ditmaal een kaartleesrit door West Zeeuwsch- Vlaanderen waarvoor om half zeven te Breskens wordt gestart. De afstand bedraagt 70 km, welke met een voor geschreven gemiddelde snelheid van 36 km per uur moet worden gereden. De finish is in Terneuzen. (Advertentie) Mijnhardl's tabletten ZENUW. HOOFDPIJN - LAX EER MINDER LANDBOUWPAARDEN Telling veestapel Mei 1955. Van de landbouwtelling Mei 1955 heeft het C.B.S. de voorlopige uit komsten bekend gemaakt voor wat betreft de veestapel. Uit deze cijfers blijkt, dat t.o.v. Mei 1954 de varkensstapel een aanzienlij ke uitbreiding heeft ondergaan, doch dat in de rundvee-, paarden-, scha pen-, hoender- en eendenstapel enige inkrimping is opgetreden. De rundveestapel bedraagt thans 2.989.300 stuks hetgeen t.o;v. Mei 1954 een vermindering betekent met 36.300 dieren (1,2 Deze achteruit gang is het grootst in de provincies Utrecht (-4,3 procent), Zuid-Holland (-3,9 pi'ocent) en Friesland (-3,7 Een uitbreiding geven de provin cies Noord-Brabant (+4,5 procent), Limburg (+3,3 procent) en Zeeland (+1,5 procent) te zien. De melkveestapel omvat thans 1.508.000 dieren tegen 1.547.500 in Mei 1954 (-2,6 procent). Met uitzon dering van de provincie Noord-Bra bant, waar een toeneming met 2,9 procent is opgetreden, geven de ove rige provincies een vermindering te zien, welke het grootst was in de pro vincies Friesland (-5,2 procent) en Zuid-Holland (-5,1 procent). De varkensstapel is aanmerkelijk uitgebreid en bedraagt thans 2.364.000 dieren, tegen 1.945.000 in Mei 1954 (+21,1 proeent). Een dergelijk groot aantal is nog nimmer in Mei geteld. De grootste toeneming geven de provincies Noord- Brabant en Limburg te zien (resp. 29,1 en 27,8 procent). Daar het aan tal gedekte zeugen eveneens sterk is toegenomen (+25,8 procent) moet met een nog verdere stijging van de varkensstapel worden rekening ge houden. Paarden De gestadige achteruitgang van het aantal landbouwpaarden blijkt in het afgelopen jaar nog niet tot staan te zijn gekomen. Zo omvat de paarden- stapel thans rond 220.300 dieren te gen 241.400 üi Mei 1954 (-8,7 pro cent). Ook de fokkerij is naar het aantal gemeten sterk in betekenis af genomen (-23,0 procent). Alleen in de provincie Zeeland was er een uitbrei ding van het aantal veulens (+2.8 procent). In de overige provincies is een sterke inkrimping to constateren, welke het grootst was in de provin cies Limburg (-49,8 procent) en Noord-Holland (-29,1 procent). De schapenstapel blijkt ook dit jaar wederom kleiner te zijn en bedraagt thans rond 377.900 stuks tegen 407-600 in Mei 1954 (-7,1 proeent). De uitbreiding van de hoendersta pel, welke in de afgelopen jaren re gelmatig doorging, blijkt thans plaats gemaakt te hebben voor een geringe achteruitgang (-3,4 procent). Wer den in Mei 1954 in totaal 31.446.000 hoenders geteld, thans bedraagt dit aantal 30.365.000. De eendenstapel geeft een inkrimping te zien met 52.000 stuks (-10,2 procent) en om vat thans 446.000 stuks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8