Kamerleden in scherp met minister Luns conflict Rapport over van mej. dr. M. Europese integratie Klompé MUTATIES VLAGOFFICIEREN KONINKLIJKE MARINE H ELTEN EN WEST-DUITSLAND DONDERDAG 7 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAST INDONESISCHE PENSIOENEN Bewindsman noemde de amendementen onaanvaardbaar (Van onze parlementaire redacteur) Ik heb de melancholieke taak wetsontwerpen te moeten verdedigen, die met vreugde door de Kamer zyn ontvangen en daarna met nog meer critiek worden bejegend", zo verzuchtte de minister zonder portefeuille, mr. Luns, Woensdagmiddag in de Tweede Kamer. Hij besprak een wijzi ging van het wetsontwerp dat bedoelt ten laste van het Rijk een tijdelijke bijstand op bepaalde Indonesische pensioenen en op Indonesische weduwen- pensioenen en wezenonderstanden toe te kennen. Inderdaad juichte de Kamer de maatregelen op zichzelf toe, maar zij was aan de andere kant teleurgesteld, dat ze niet veel verder gingen. Minister en Kamer kwamen scherp tegenover elkaar te staan. De bewinds man dreigde zelfs met intrekking van het ontwerp als enkele voor hem on aanvaardbare amendementen zouden worden aangenomen. En het slot van het liedje was een tijdelijke verzoe ning in de vorm van schorsing van de beraadslagingen en een nieuw overleg tussen mr. Luns en de commissie van rapporteurs. De voornaamste strekking van het wetsontwerp was de toeslag op de pensioenen, die al bij een vroegere ge legenheid werden toegekend niet te beperken tot hen die in Nederland verblijf houden, maar ook te ver strekken aan anderen, waar zij ook verblijven, behalve in Indonesië. Voorts hief 't ontwerp de bepaling op, dat geen of niet de volle bijslag wordt toegekend, indien de gepensionneerde andere inkomsten, uit welken hoofde ook, geniet. De uitgaven, die met deze maatregelen gemoeid zijn, schat de re gering op 1.750.000 per jaar. De heren Ritmeester (VVD), Van de Wetering (CH), De Graaf (KVP), Le- maire (KNP), Hazenbosch (AR), Stuf- kens (PvdA) en Reuter (CPN) waren met de maatregelen, die zij op zichzelf konden accepteren, lang niet tevreden. Vertegenwoordigers van Malta in Lagerhuis? Status gelijk aan Noord-lerland. De Britse premier, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij nog in dit zomerreces een rondetafelconferentie met alle poli tieke partijen van Malta bijeen zal roepen, om een voorstel van de pre mier van Malta, Dominic Mintoff, te bespreken, volgens hetwelk Malta vertegenwoordigers naar het Britse Lagerhuis zal zenden. Als dit voorstel wordt aangeno men, zal Malta in feite een deel van het verenigde koninkrijk worden en een status hebben gelijkend op die van bijvoorbeeld Noord-lerland met dit verschil, dat het 1.344 mijl van Londen is verwijderd tegen Ierland slechts 317. Groot-Brittanië zal hiermede een revolutionnaire ontwikkeling in zijn houding ten aanzien van een kolonie inluiden, zo tekent Reuter hierbij aan. Beperking cadeaustelsel. Verzet in Eerste Kamer. Naar gemeld is in vrijwel alle fracties van de Eerste Kamer verzet gerezen tegen het wetsontwerp tot beperking van het cadeaustelsel. De regering wil met dit ontwerp uitwassen in het cadeuastelsel teniet doen, o.m. door te bepalen, dat win kels geen „branche vreemde" ge schenken mogen geven. De A.R.- en<C.H.-fracties verklaar den zich tegen het ontwerp. De K.V.P. en de P.v.d.A. bleken on derling verdeeld. Volgende week Dinsdag zal er ge stemd worden. Hun wensen kwamen in hoofdzaak op het volgende neer: Zij vonden dat het wetsontwerp te laat was ingediend en dat daardoor de datum van ingang ten onrechte naar een later tijdstip is verschoven. De regering stelde voor de wijzigingen in werking te doen treden op 1 Janua ri 1954. Een amendement van de heer Van de Wetering bedoelde daarvan 1 Januari 1953 te maken. Een amende ment van de heer De Graaf wenste speciaal de anti-cumulatie bepalingen op 1 Januari 1953 te doen ingaan. Achtergebleven pensioenen. Voorts verlangde men meer toeslag voor de gepensionneerden die tussen 1934 en 1949 zijn gepensionneerd om dat deze ten opzichte van de vóór en na deze jaren gepensionneerden in een ongunstige positie verkeren. Op dit punt had de heer De Graaf een amendement ingediend. Tenslotte vroeg de bewindsman de maxima van de toeslagen te laten vervallen, nu die maxima ook niet meer gelden voor de toeslagen, die op de Nederlandse pensioenen worden toegekend. Ook hieromtrent hadden de heren De Graaf en Van de Wetering amendementen ter beoordeling voorgelegd. Minister Luns moest van al die ver anderingen niets hebben. De pensioenen zijn in totaal verhoogd met 67 procent op een basispensioen van 100 per maand, aflopend tot 35 procent op een basispensioen van 360 |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllll| Is er iets mis, meneer de voorzitter? H Het stemgeluid van de minis- s ter zonder portefeuille, mr. H Luns, verbonden aan het mini- sterie van buitenlandse zaken, M klonk Woensdagmiddag minder f| duidelijk door de vergaderzaal van de Tweede Kamer dan an- ders. De Kamerbewaarder en Kamerbode zonken op him H knieën voor de tafel, waarach- ter mr. Luns te spreken stond. Zij lichtten het stemmig groene H tafelkleed op en morrelden wat aan draadjes en instrumenten. M De aandacht van vele leden |f dwaalde af naar het ernstig se gepeuter van de beide gedien- stigen. Ook de nieuwsgierigheid H van de minister werd blijkbaar geprikkeld. Plotseling vroeg hij: „Is er f§ iets mis, meneer de voorzit- H ter?" De afgevaardigden scho- ten in de lach en de voorzitter antwoordde een tikje verward: H „Ik geloof, dat de geluidsinstal- M latie niet werkt, maar het gaat ook zo wel". 11 Geheel overbodig boog mi- nïster Luns zich naar de voor s hem staande microfoon en in- formeerde geïnteresseerd: „En M nu?". De geluidsinstallatie bleef weigeren. Nog geen halve minuut echter, want spoedig H klonk 's ministers stem opval- lend hard door de talrijke luid- s sprekertjes, die min of meer verdekt in 's lands eerste ver- gaderzaal staan opgesteld. n iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii per maand. Aanneming van het amen dement De Graaf zou betekenen, al dus deelde de bewindsman mee, dat deze percentages oplopen tot 83 en 44. Mr. Luns stond volstrekt afwijzend tegenover de amendementen. Eindelijk kwam het hoge woord er uit. „Als ze worden aangenomen, zal ik mij ge noodzaakt zien schorsing van de be raadslagingen te vragen". In de prak tijk betekent dit doorgaans, dat het wetsontwerp wordt ingetrokken. De Kamerleden bleken tien minuten no dig te hebben om zich te beraden. Toen trokken de heren Van de Wetering en De Graag hun amendementen betref fende de terugwerkende kracht in. CONTRA FAROEK. Voor de Egyp tische regering blijft Faroek (hoe kan het anders) de boeman, van wie het volk in Egypte maar zo weinig mogelijk merken moet. Zo mag zijn beeltenis niet voorkomen in een film over het leven van de ex-monarch. Het publiek zal slechts zijn hand zien, die bij ex-koningin en ex-echtgenote Narriman de trouwring aan de vin ger schuift. AMBTENAAR. Bij een regeringscon trole in België werd door een contro lerend orgaan in Verviers vastgesteld dat in het district Malmédy onregel matigheden waren begaan. De burge meester van Faymonvïlle had een stier officieel bezit van zijn dorp op de lijst van ambtenaren ge plaatst. Aan deze ambtenaar'' icerd een juarlijkse vergoeding van 169 gulden gegeven. DEFINITIE: In deze tijd van zwaar wichtige conferenties is de definitie van Aldous Huxlev nog altijd van Kracht. Hij Zei: Een diplomatieke conferentie is een bijeenkomst, waar op een bepaald aantal afgevaardigden van verschillende landen probeert tot overeenstemming te komen over de aatuni van de vólgende diplomatieke conferentie. DE REDEN. Klein grapje uit Parijs. Mane-Chantal begaf zich naar een psychiater, die geduldig luisterde naar haar hartsgeheimen. „Op een gegeven moment", zo vertelt zij, „wandel ik op de Champs Elysées, geheel naakt, maar met een 'grote hoed op ..Wel, u voelde zich natuurlijk erg gegeneerd zei de psychiater. „Ja, f i„ ,voor antwoordde Marie-Chan- t was een hoed van vorig jaar". De huidige bevelhebber der zee strijdkrachten en chef van de marine staf, vice-admiraal A. de Booy, heeft zich hoewel zijn ambtsperiode in feite reeds op 1 Aug. a.s. zal eindi gen bereid verklaard tot ultimo Maart 1956 in dienst te blijven. In verband hiermede zal schout bij nacht H. H. L. Pröpper, die thans de func tie vervult van vlagofficier materieel, na deze functie op ongeveer 1 Jan. 1956 te hebben overgedragen aan ka pitein ter zee W. J. Kruys, op onge veer 1 April van dat jaar woraen be last met de functie van chef van de marinestaf. De functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten zal dan tot om streeks 1 Sept. 1956 tevens worden waargenomen door de huidige com mandant der zeemacht in Nederland, vice-admiraal F. T. Burghard. Op 1 Sept. 1956 zal ook de ambts periode van laatstgenoemde vlagoffi cier ten einde zijn. Diens functie van W. F. Hermans cum laude gepromoveerd. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is gisteren tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromo veerd de schrijver W. F. Hermans. De graad werd hem verleend „met lof". De promotie werd verricht door prof. dr, J. P. Bakker. Paranymfen waren de schrijver G. K. van het Reve en de graficus Oey Tjen Sit. De promovendus had zijn proef schrift, getiteld „beschrijving en wor dingsgeschiedenis van de oppervlak te en bodemgeleding van het Oesling" te verdedigen tegen de bedenkingen van o.a. prof. dr. N. A. Donkersloot. De toren van de Nederlands Her vormde kerk te Serooskerke (W.), die geheel in de oude toestand werd gerestaureerd. (Foto P.Z.C. bevelhebber der zeestrijdkrachten zal dan worden overgedragen aan schout bij nacht H. H. L. Pröpper, terwijl commandeur S. den Boeft, thans com mandant van het smaldeel no. 5, de functie van commandant d$r zee macht in Nederland zal gaan vervul len. Reeds op 25 Aug. a.s. zal laatst genoemde zijn functie overdragen aan kapitein ter zee L. J. Goslings. Voorts zullen omstreeks 1 Jan. 1956 de ambtsperioden eindigen van schout bij nacht J. Callenfels, directeur-ge neraal van het loodswezen, en schout bij nacht van administratie T. R. Deelder, hoofdintendant der zee macht. Als hun opvolgers zijn onder scheidenlijk bestemd kapitein ter zee H. Tichelman, thans directeur van het loodswezen, de hetonnlng en be- bakening in het derde district te Am sterdam, en kapitein ter zee van ad ministratie J. Dekker, thans hoofd van de centrale magazijnen voor kle ding en levensmiddelen, eveneens te Amsterdam. De fabrieksbrand in Helmond. De recherche te Helmond heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand, die Dinsdag, zoals be kend is, heeft gewoed in de droog- afdeling van de N.V. P. F. van Vlis- singen en Co's katoenfabriek aldaar. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand naar alle waarschijnlijkheid is te wijten aan werkzaamheden, die op het dak werden verracht. Op het dak bevond zich namelijk een groot waterreservoir, dat zou worden ge sloopt Duitse officieren naar de Navo. Verrassing voor Lord Ismay. Reeds binnen twee of drie weken zullen Westduitse vertegenwoordigers hun intrede doen in het NAVO-hoofd- kwartier in Parijs om daar deel uit te maken van de geïntegreerde slaf, zo deelde Lord Ismay, de secretaris-gene raal der NAVO mede. Onderwijl woedde in het parlementsgebouw van Bonn onverminderd de strijd voort over de vraag of de hiertoe wettelijke basis nog voor half Juli zal kannen worden gelegd- Dr. Adenauer heeft weliswaar tegen over zijn regeringspartijen zijn eis van de aanvaarding van een voorlopige mi litaire wet voor de conferentie van Genève kunnen doorzetten, doch de socialistische oppositie heeft zich in de agendacommissie van de Bondsdag hardnekkig verzet tegen de behande ling dezer wet, de zogenaamde Vrij- willigerswet, in spoedtempo. De mededeling, dat de eerste „NA- VO-Duitsers" reeds bezig zijn hun koffers te pakken, kwam in feite niet van Lord Ismay zelf. Eigenlijk bleek deze evenzeer verrast als zijn toehoor ders. Toen hem de vraag gesteld werd, wanneer de Duitsers hun plaatsen in de geïntegreerde organen gaan inne men, fluisterde Theodor Blank, de Westduitse minister van defensie, hem het antwoord in het oor. Lord Ismay voegde er aan toe, dat hij sedert een half jaar vacatures heeft opengehouden om de Duitsers geschik te plaatsen te kunnen aanbieden. Thans waren zes of zeven plaatsen beschikbaar, zij het niet op het hoog ste niveau. 'Te Retranchement stélde ir. J. J. Hop mans van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater Woensdag de nieuwe rioolzuiveringsinstallatie officieel in gebruik, in tegenwoordig heid van vele genodigden. (Foto: P.Z.C.) Algemene ouderdoms voorziening. In September in de Kamer-afdelingen. (Van onze parlementaire redacteur) De openbare behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp inzake een algemene ouderdomsver- zekering, dat onlangs door de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer Suurhoff, is ingediend, zal nog enige tijd op zich laten wach ten. Het ontwerp wordt thans bestu deerd door een commissie van voor bereiding uit de Kamer. Als deze commissie met haar arbeid gereed gekomen is, zal het wetsont werp op Vrijdag 16 September in de afdeling onderzocht worden. Daarop volgen voorlopig verslag en memorie van antwoord, welker samenstelling vermoedelijk wel enige tijd zal vorde ren, en pas dan kan het ontwerp in het het openbaar in de Tweede Kamer worden besproken- Op Vrijdag 16 Sep tember zal eveneens in de afdelingen onderzocht worden een wetsontwerp nieuwe regelen ter bevordering van de voortbrenging, de afzet en redelijke prijsvorming van voortbrengselen van de landbouw en de visserij en ter ver zekering van de voedselvoorziening, kortweg landbouwwet genoemd, welk ontwerp thans in studie is bij een com missie van voorbereiding. flllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll^ De Etna werkt..... De Etna werkt. Kokende la- H va is tot op tien meter van de rand van de Noordoostelijke krater van de vulkaan geste- gen. Deskundigen vrezen voor li H een uitbarsting, waardoor een 2000 meter lager gelegen stad en dorp bedreigd zouden wor- den. De kraterkorst is echter nog niet doorbroken. Illllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Wereldgebeuren DEBAT IN STRAATSBURG Benoeming van speciale vertegenwoordigers" aanbevolen Ter inleiding van het politieke debat van de Raad van Europa, dat Woensdag, is begonnen, zijn de adviserende vergadering twee belangrijke rapporten van de commissie voor algemene zaken aangeboden: een over Europese integratie van de hand van het Nederlandse lid mej. dr. Marga Klompé, en een over „gemeenschappelijke Enropese politiek bij de aan staande conferentie tussen Oost en West", waarvan de Franse gedelegeer de graaf De Menthon de auteur is. In het rapport-Klompé wordt op de voorgrond gesteld dat, gezien de ver schillen van opvatting onder de Euro pese landen omtrent de beste manier om tot integratie te komen, de keus der methode niet doctrinair of dog matisch mag zijn. Zoals ook minister Beijen Woensdagochtend in zijn rede verklaarde, zegt het rapport dat „in elk afzonderlijk geval die methode moet worden gebruikt die de meeste kans op welslagen biedt". Verder stipuleert het, dat brj elke nieuwe stap op weg naar integratie gestreefd moet worden naar deelne ming van het grootst mogelijke aan tal landen, maar dat „regeringen die gemeenschappelijke instellingen op supra-nationale basis willen vormen, daarvan niet mogen worden weer houden door andere, die thans nog niet zo ver willen gaan". Als eerstvolgend doel op het. gebied van de „sectorgewijze integratie noemt het rapport het tot stand bren gen van een gemeenschappelijke auto riteit met beslissende bevoegdheden op het gebied van de atoomkracht". Tenslotte wordt de benoeming van een aantal „speciale vertegenwoordi gers" aanbevolen. Zulke „speciale vertegenwoordi gers", die op verschillende gebieden werkzaam zouden moeten zijn, zou den onafhankelijk van de afzonderlij ke regeringen hun taak dienen te verrichten, maar verantwoordelijk zijn aan de Europese autoriteit welke hen benoemt. Dit is thans het geval met de door het ministercomité van de Raad van Europa benoemde speciale vertegenwoordiger voor de nationale vluchtelingen en de overbevolking, Pierre Scnneiter. In het rapport De Menthon wordt als het doe] van het Westen tijdens de aanstaande conferentie van Genè ve „de schepping van een vrij en ver enigd Europa met inbegrip van een herenigd Duitsland genoemd. Daarbij moet echter niet worden gepoogd het tegenwoordige evenwicht der mach ten van Oost en West radicaal te wij zigen. De desbetreffende voorstellen zouden anders toch geen succes heb ben. De uitwisseling van wederzijdse veiligheidsgaranties zou de hereniging van Duitsland mogelijk moeten ma ken. Hongerstaker nog niet naar ziekenhuis. Op verzoek van zijn arts is de heer P. H. Tuinenburg, die sinds Vrijdag j.l. in zijn pension in Den Haag in hongerstaking is om op deze wijze te trachten verbetering te brengen in de behandeling van de Nederlandse ar restanten in Indonesië, door een con trolerend geneesheer van de Haagse G.G.D. onderzocht. Er bleek echter geen medische reden om de heer Tui nenburg in een ziekenhuis op te ne men. Er was van onbekende zijde een verzoek ingediend hem te doen opne men in een psychiatrische inrichting. Naar de heer Tuinenburg zeide had het onderzoek door een arts geen en kele aanleiding opgeleverd om tot de ze stap over te gaan. Moeilijk te volgen In Washington en Londen maakt men zich toch wel enige zorgen over 't propagandistisch effect van de rede van Kroesjtsjew op de re ceptie in de Amerikaanse ambassade in Moskou. Het geheel was uitstekend geregi- seerd en men twijfelt er in het Witte Huis niet aan of de heren van het Kremlin willen de wereld bewijzen, dat zij met een open gemoed de con ferentie van Geneve benaderen. Algemeen heerst er bij de Ameri kanen die zelf met nauwelijks ver holen tegenzin naar Zwitserland gaan de opvatting, dat West-Europa te veel waarde hecht aan deze samen komst. In het licht van de Russische propaganda zou het dan wel eens moeite kosten vast te stellen, waar de verantwoordelijkheid licht bij het falen van de conferentie. Ook in het Foreign Office meent men, dat het spel van Kroesj tsjew en de zijnen goed is op gezet. Londen erkent eveneens, dat het gericht is op een beïnvloeding van de openbare mening in het Wes ten, maar hier wordt toch niet zo uitdrukkelijk wantrouwen getoond in de standvastigheid van de Westelijke publieke opinie. Meesmuilt Sefton Delmer in de „Daily Express" of mijnheer Kroesj tsjew niet wat al te veel redevoerin gen afsteekt de laatste tijd. Hoe het ook zij: het effect op de regeringsleiders van de satellieten- staten is merkbaar in de toenemende verwarring, die zij aan de dag leg gen. Niet alleen de communisten in Triest moeten blijkbaar op het rechte pad worden geholpen. Op bevel van de rode leiders in Rome hebben zij tenminste bekend, dat zij „een ern stige vergissing" hebben begaan in hun beoordeling van de verzoenende rede van Kroesjtsjew in Belgrado. Het centrale comité van de commu nistische partij in Triëst bood zijn verontschuldigingen aan voor de „foutieve en overhaastige critiek" op de verklaring, dat wijlen Beria ver antwoordelijk was voor de breuk van Moskou met Tito. De reden „Plaat selijke moeilijkheden" waren de oor zaak van deze schromelijke misvat ting. Over „plaatselijke moeilijkheden" kunnen ze nu ook al in Honga rije meespreken, waar het Tito- isme altijd fel bestreden werd. Moei lijk te volgen is thans de koers van de nieuwe machthebbers in het Krem lin, die de ene vredelievende redevoe ring na de andere afsteken en bij Tito op bezoek gaan. Thans wordt melding gemaakt van moeilijkheden in dit land doordat men niet direct bereid zou zijn deze koerswijziging zo maar te volgen. Veel illusies behoeft men zich overigens over een verzet in een dergelijk dictatoriaal land niet te maken. et gaat de heer Ulbricht in Oost- Duitsland evenmin voor de wind.. De plaatsvervangende minister-president van de Oostduitse volksrepubliek en de eerste secreta ris van de communistische eenheids partij in de Oostzöne zou op het punt staan zijn baantje op te geven. Poli tieke kringen in West-Berlijn gelo ven niet direct aan een dergelijke mogelijkheid, omdat de Sowjets dit stadium niet kunnen gedogen, dat de regeringspartij daar een prestige verlies lijdt. En in de „Tarantel", het blaadje van de Westelijke propaganda in de Oostzöne van Duitsland kan men dus nog wel even voort gaan met Ulbricht tot mikpunt van zijn spotternijen te nemen. Een pro paganda die heel wat doeltreffender is dan duidend vredesredevoeringen van de heren van het Kremlin. De millioenen Duitsers, die nu al jaren lang leven onder de Sowjet- dictatuur, zien scherp, dat him land genoten niets in te bréngen hebben bij de Russische machtshebbers. Zij vinden altijd weer wat opbeuring in de grimmige mopjes van de Tarantel, alle van een kaliber als deze: „Ver tel me eens, kameraad Zaisser, als Moskou je op zou dragen mij uit de weg te ruimen, zou je het dan doen", vraagt Ulbricht. Zaisser aarzelt, dan zegt hij met een door tranen ver stikte stem: „Hoe kun je nu zo iets van me denken, kameraad? Nooit... ik zou het je arts opdragen." of deze: Passencontróle in de D-trein. „Waar moet je zijn in Ber lijn", vraagt de Volkspolitie aan een reiziger. „Bij het ministerie van staatsveiligheid", antwoordt de aan- fesprokenen correct. „Zo", overlegt e Vopo en dan plotseling snauwt hij: „Jij liegt man, waarom heb je dan een retour genomen?" Professor Gustave Magnel overleden. Professor Gustave Magnel, de ont werper van de 635 meter hoge toren voor de wereldtentoonstelling, die in 1958 te Brussel zal worden gehouden, is Woensdagmorgen in de ouderdom van 66 jaar te Gent overleden. Professor Magnel was lid van de Belgische koninklijke Academie en van verschillende buitenlandse we tenschappelijke verenigingen. Onderhandelingen nog vruchteloos. De Bondsregering stelt nog altijd pogingen in het werk om Nederland tot het teruggeven van EIten en de zelfkant te bewegen. Staatssecreta ris Hallstein van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken deel de dit Woensdag in de Bondsdag me de. Hij noemde deze gebieden, even als het Saargebied en de kleine grensstrookjes, die ter correctie der grenzen onder het bezettingsbestuur aan België en Luxemburg werden overgedragen, tot voorlopig beheer in opdracht overgegeven Duitse gebie den. Antwoordend op een vraag van de Liberale afgevaardigde prins Huber- tus zu Löwenstein zeide Hallstein, dat de Bondsregering tweezijdige on derhandelingen met de betrokken re geringen over een teruggave der ge bieden voor doelmatig houdt. Hij zei de erbij, dat zulke onderhandelingen met België en Nederland reeds se dert jaren zonder resultaat worden gevoerd. Hallstein legde er nadruk op, dat de Bondsregering bij haar onderhan delingen over deze gebieden duidelijk zal maken, „dat de teruggave van al le Duitse grensgebieden zowel een echte prestigewinst voor de nabuur landen als een werkelijke bijdrage aan de Europese rechtsgedachte zou betekenen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5