In Zoutelande bij de om en worden 19 huizen duinen afgebroken VénJtcuJfc van iwin tot KAUWGOM RIOOLZUIVERINGSINSTALLATIE RETRANCHEMENT IN BEDRIJF BELGISCHE SCHIPPER VISTE IN NEDERLANDS TERRITOIR HERVERKAVELINGSPROBLEMEN OP HET EILAND THOLEN Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 JULI 1955 NOG STEEDS GEEN HERBOUW-VERGOEDING Men is thans druk bezig met de taxaties der panden Volgend jaar zullen te Zoutelande negentien gebouwen worden afge broken, omdat ter plaatse de zeewering moet worden verbreed en verbe terd. Zoals bekend machtigde de algemene vergadering van de Polder Walcheren het dagelyks bestuur de plannen hiervoor gereed te maken en te doen uitvoeren. Medegedeeld werd van bestuurszijde, dat de Polder de zg. commissie-Van Noten zou inschakelen om te adviseren over de ver goeding, die de betrokken eigenaren redelijkerwijs mochten bedingen. Deze commissie is thans enige tijd in Zoutelande bezig met de taxatie van de panden en zal daarover aan de Polder rapport uitbrengen. Wanneer de eigenaren met deze taxatie accoord gaan, dan behoeft uiteraard niet tot onteigening te worden overgegaan. Ook de gemeente Zoutelande zal het advies van deze commissie vragen omdat waarschijnlijk de gemeente nog enige panden nodig heeft in verband met do aanleg van straten enz. de zeewering een groen binnenbeloop krijgen, terwijl zoveel mogelyk de vorm van de duinen wordt gehand haafd, indien dit althans technisch geen bezwaren oplevert. HERBOUWVERG ADE RIN G SEen bijzonder moielyk punt voor de eigenaren van de huizen, welke moe ten verdwijnen, is echter het feit, dat tot dusver elke aanwijzing ontbreekt inzake een herbouw-vergoeding. Ook al komt men tot overeenstemming in zake het overnemen van de te slo pen panden, dan nog is men niet volledig geholpen. Nieuwbouw is immers niet goedkoop, zodat de can- didaten voor nieuwe panden uit ei- fen middelen een niet onaanzienlijk edrag moeten fourneren, namelijk Bij deze verbetering van de zeewe ring zijn in totaal 65 kadastrale per celen (met en zonder opstallen) be trokken, waarvan echter een groot deel eigendom van de Staat is. Bij de uitvoering van de werken zal het er vooral omgaan, dat het geheel synchroon loopt met de uitvoering van de gemeentelijke plannen. Men kan immers moeilijk tot afbraak van de gebouwen overgaan wanneer daarvoor geen vervanging is. Het gemeentebestuur van Zoute lande is reeds ver gevorderd met de samenstelling van een uitbrei dingsplan en men mag verwachten dat dit plan binnen afzienbare tijd ter visie zal worden gelegd. Inmiddels wordt weliswaar met de verbetering van de zeewering begon nen, maar het bestek is zodanig op gesteld, dat het eerste deel kan wor den uitgevoerd zonder dat er nog huizen moeten worden afgebroken. Dit eerste gedeelte wordt Vrijdag aanstaande aanbesteed. Het geheel moet vóór het stormseizoen 1956 ge reed zjjn. Overigens zal het beeld van Zou telande een sterke wyziging on dergaan. De straat langs de dui nen met de beruchte hoek en ver- keersspiegel zal verdwijnen, even als de huizen aldaar. Een groot pensionbedrijf, een café, de pasto rie van de Ned. Hervormde Ge meente, een bakkery met winkel, een kolenloods, een garage, woon huizen, ziedaar wat afgebroken moet worden. Maar de Polder streeft er naar het oorspronkelijke beeld van het dorp, dat zo prachtig tegen de duinen ligt, zo gaaf mogelijk te behouden. Zo zal Advertentie j CHOCOLADE... het verschil tussen de onteigenings uitkering en de nieuwbouw. Het is redelijk, dat de betrokkenen weten in hoeverre zij op een bijdrage in dit verschil kunnen rekenen, maar tot dusver zwijgt Den Haag daarover in alle talen. In Zoutelande meent men, dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat zit te wachten op het mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting en omgekeerdMaar in elk geval is het hoogst on aangenaam, dat hierover geen mede delingen worden gedaan. Weggelopen Dinsdagavond werd de politie te Bergen op Zoom gewaarschuwd, dat er een 14-jarige jongen op het Sta tionsplein te Bergen op Zoom rond liep die telkens probeerde zonder be taling mee te rijden met een bus die in de richting van Tholen ging. In het bureau van politie bleek, dat de jongen geplaatst was in een tehuis voor Kinderverzorging delburg en na schooltijd ae trein had genomen naar Bergen op Zoom met het doel zijn ouders in St. Maartens dijk te gaan opzoeken. De jongen kreeg op het politiebu reau nachtverblijf en werd Woensdag Examen gymnasium. Voor het examen gymnasium B slaag de W. T. van Veeren, uit Vlissingen, leerling van het gemeentelijk gym nasium te Middelburg. HULDIGING. Te Gapïnge werden de heer H. Won- dergem en zijn echtgenote in de Gere formeerde kerk gehuldigd in verband met het vrij zeldzame feit, dat zij ge durende veertig jaren samen hun dien sten in de kerk hebben verricht als koster en kosteres. Van vele zijden mochten zij huldeblijken in ontvangst nemen en hun werden enkele fraaie geschenken aangeboden, als dank voor het vele werk, dat zij voor de kerk verrichtten. UITNODIGING De R. K. muziek- en accordeonver eniging „Tremolia—Thalia" te Axel ontving van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Oostende de uitnodiging om op 10 Juli a.s. in deze bekende Belgische badplaats een con cert te verzórgen. Het behoeft geen betoog, dat de uitnodiging met enthou siasme werd geaccepteerd. WEDSTRIJD. Zuidzande voetbalveteranen zullen a-s. Zaterdagavond de strijd aanbinden tegen de voetbalvereniging „Zuidzan de". Plaatselijke voetbalexperts me nen, dat de veteranen een beste kans maken, want onder hen bevinden zich enkele zeer goede spelers; de gelede ren van de voetbalvereniging zijn een VERDWAALD Keesje uit Souburg is nauwelijks twee jaar oud, maar het is al een ondernemend mannetje en dezer da gen trok hij er dan ook heel manmoe dig op uit. 't Werd voor zo'n klein kereltje een hele zwerftocht en op een gegeven ogenblik was hij de weg naar huis dan ook kwijt. Dat is meestal het einde van dat soort ex- Keesje belandde tenslotte op het groepsbureau van de Rijkspolitie, waar hj zich al spoedig volkomen thuis voelde! De echtgenote van de opperwachtmeester verschafte hem wat speelgoed en dat was Keesje, die plechtig in een grote bureaustoel was gezeten, best naar z'n zin! Links en rechts werd intussen geïnformeerd naar de oorspronkelijke verblijfplaats van de knaapmaar niemand scheen een Keesje te missen Totdat, enkele uren later, een on geruste mama het groepsbureau kwam binnengestormd! Groot was haar vreugde, toen zij de verloren zoon terugvond! Keesje had geen last van emoties. Hij had zich best vermaakt! weinig verzwakt, omdat enkele leden, die 's Konings wapenrok dragen, niet van de partij zullen zijn. De baten van de wedstrijd komen ten goede aan het Rode Kruis. REINHEID. Reinheid is een schone zaak en zeker in een badplaats. Daarom is het gemeentebestuur van Vlissingen er dezer dagen toe overgegaan om op verschillende punten in de stad voornamelijk in het centrum papiermanden te plaatsen. Verwacht wordt nu, dat men daarin dan ook lege snoep- en lunchzakjes, sigaret tenpakjes en al wat dies meer zij, zal deponeren! De gemeente heeft het hare gedaan; de daad om de stad rein te houden is nu aan de in woners en bezoekers.... REIZEN. De leerlingen van de Hervormde School en van de Gereformeerde School te Krabbendijke begaven zich op hun jaarlijkse schoolreisje ditmaal naar Breda en omgeving en Kaatsheu vel. Het comité reis ouden van dagen te Krabbendijke heeft besloten de oudjes uit de gemeente op 14 Juli een reis aan te bieden naar Oisterwijk. De Wilhelminadorpse ouden van dagen brachten Dinsdag j.l. in Kaatsheuvel door. Bij hun terugkeer werden zij muzikaal verwelkomd door „De Echo". (Advertentie) van de Red Band! Altijd even verfrissend! 6cd Bond Conlcctionery Woiks Hollend Belgl# Auto bij Sluiskil in kt kanaal gereden. Geen persoonlijke ongelukken. In de nacht van Dinsdag op Woens dag omstreeks twee uur raakte nabij „Kanaalzicht" te Sluiskil een met gro te snelheid rijdende Belgische per sonenauto door tot dusver onbekende oorzaak in het kanaal Terneuzen Gent. De bestuurder, de heer F. O., en de beide medeinzittenden, de heren E. W. en A. B., allen uit Gent, wisten zich via een raampje in een portier uit de auto te werken en zwemmend de wal te bereiken. Door omwonenden wer den de drenkelingen, die geen van al len letsel hadden opgelopen, van droge kleren voorzien. In de loop van Woensdag werd de auto door een kraanwagen op de wal gezet. De Rijkspolitie te Sas van Gent heeft de zaak in onderzoek. Ontwerpplan Zwembad Goes gereed. Naar wij van bevoegde zijde verne men is men thans gereedgekomen ratet het ontwerpplan voor een open luchtzwembad in Goes. Thans zal worden overgegaan op een meer de finitief ontwerp en de kostenraming daarvan. Kleinfruit-proeftuin te Kapelle. Volgende week zal een begin worden gemaakt met de aanleg van een nieuw proefveld voor de kleinfruitteelt in de volle grond te Kapelle. Dit proefveld wordt een onderdeel van het landelijke proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp. Het wordt ruim 1 ha groot en zal enkel worden gewijd aan de kleinfruitteelt. Het ligt in de bedoeling, om zodra het terrein klaar is (omstreeks eind Juli) direct te beginnen met zomerbeplan- ting van aardbeien. Hiertoe zullen tal rijke proeven worden opgezet. Het proefveld komt op het oude gemeen telijk sportterrein te Kapelle, omdat geen ander geschikt terrein te vinden was. Provinciale prijswinnaars wedstrijd Veilig Verkeer. Twee leerlingen uit de 5e klas van de Chr. burgerschool te Middelburg werden provinciale prijswinnaars van de nationale schrijf-, teken- en lcleur- wedstrijd, uitgeschreven door het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht. Het zijn Corrie Jacobse, die de eerste prijs, 50, won en Kees Ja cobse die de derde prijs, 15.in de wacht sleepte. Abram Maipauw, leerling van de Herv. school te Kou- dekerke, won de 2e prijs, 25. (Een reeds eerder geplaatst bericht over deze wedstrijd was onjust. Red.) -!§». Met zeldzaam fraaie auto-reproducties GEMEENTE KREEG „ANDER GEZICHT" Bestrating en verlichting gereed De aan de grens van Zeeland, van Nederland, gelegen beseheiden, nog geen zevenhonderd inwoners tellende gemeente Retranchement heeft in de afgelopen maanden een ander gezicht gekregen! De gebrekkige, uit de beruchte „kinderhoofdjes" bestaande bestrating verdween, de sinds lang onvoldoende straatverlichting behoort voorgoed tot het verleden en bovendien kreeg Retranchement een uiterst moderne zui veringsinstallatie. Al deze verbeteringen zijn successievelijk tot stand gekomen, maar Woensdag achtte het gemeentebestuur de dag gekomen om de resultaten „wereldkundig" te maken, ter gelegenheid van de indienststelling van de rioolzuiveringsinstallatie. Daartoe was in de morgenuren een aantal genodigden bijeen gekomen in het raadhuis van Retranchement, waar de burgemeester van deze ge meente, de heer J. A. Leenhouts, hen verwelkomde. In zijn toespraak ver klaarde de heer Leenhouts p.m., dat men de ingebruikstelling van de zui veringsinstallatie een officieel tintje had gegeven om de grote dankbaar heid tot uiting te brengen, welke in de gemeente leeft, nu zo vele verbete ringen tot stand zijn gekomen. Hij herinnerde er aan, hoe de bestrating enkele jaren geleden rrog in een er barmelijke toestand had verkeerd, dat de riolering nog zeer gebrekkig was endat de verlichting, de stroom voorziening o.m. onvoldoende was wanneer in Retranchement de jaar lijkse kermis werd gehouden. Radio- bezitters poogden dan tevergeefs ge luid uit hun toestel te krijgende ker- mis-attracties slorpten alle voorradi ge electriciteit op Thans zijn de wegen in Retran chement uitstekend bestraat, de straatverlichting werd door de P.Z.E.M. aanzienlijk verbeterd en voorts werd er een moderne riool- zuiveringsinstallatie gebouwd door liet ingenieursbureau v.h. Hasselt de Koning uit Nijmegen, onder supervisie van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater (Riza) ..Niettemin zijn er nog wensen in Retranchement", aldus ae burgemees ter, die vervolgde: „En dan denk ik in het bijzonder aan de volkshuisves ting, Er zijn in deze gemeente nog te- KANTONGERECHT MIDDELBURG Milde straf (f 75 boete) voor „akelige vergissing". Wat bedremmeld luisterde Woens dagmorgen de 57-jarige Belgische schipper L. F. V. uit Zeebrugge voor het kantongerecht Middelburg naar de ambtenaar van het O. M-, die in scher pe bewoordingen het door verdachte gepleegde strafbare feit: vissen in Ne derlandse territoriale wateren, veroor deelde. „Ik vind dit een ernstig ver grijp", zei de ambtenaar, „herhaalde lijk komen er klachten binnen dat Bel gische vissers de viswateren binnen het Nederlandse territoir „afromen". Ik vraag daarom de maximale straf, dit is een principieel geval: hon derdvijftig gulden, subs. 30 dagen." De verdachte zelf had niet veel te zeggen. In sappig Vlaams had hij bij zijn aanhouding verklaard niet te we ten, dat hij in de driemijlszóne ver toefde. Het was helemaal geen opzet, Edelachtbare, zei hij, ik vis al 45 jaar en ben nog nooit in aanraking geweest met de rivierpolitie. Op een vraag van de Kantonrechter beloofde hij echter „het nooit weer te zullen doen". Voordien was de wacht meester eerste klas der Rijkspolitie Kamp uit Terneuzen gehoord. Hij ver telde van Breskense schippers de tip gekregen te hebben dat een groot aan tal buitenlandse vissers op verboden visgrond verbleef. „Van acht hunner heb ik het nummer genoteerd" deelde hij mee. Alleen de Zeebrugge 182, .waarvan verdachte de gezagvoerder 'was, is opgebracht naar de haven van Vlissingen, waar vandaan het schip nadat f 550 cautie was gestort, de reis kon vervolgen. In bloemrijke taal deed de secre taris van de Unie der Belgische re ders ter zeevisserij, de heer R. v. d. Walle uit Zeebrugge daarna een goed woordje voor de verdachte. .Waarom is juist deze man het lachtoffer geworden" vroeg hij, „en Ic andere dertig niet?" Ilij was er 'an overtuigd, dat er geen kwade ipzet in het spel was en wees er op lat Belgen en Nederlanders het ook .vat de visserij betreft de laatste ja ren aardig met elkaar kunnen vin den. De kantonrechter was eveneens de mening toegedaan dat de verhouding tussen de twee buurlanden goed moet blijven en vonniste zeer mild, hoewel hij er van overtuigd was dat het ten- laste gelegde was bewezen, leek het hem ook wel, dat het hier geen kwade trouw maar een nare vergissing be trof: met f 75 boete subs. 15 dagen wilde hij de zaak als afgedaan be schouwen. Ambtenaar O.M. en verdachte leg den zich hierbij neer en deden afstand van het recht op appèl. De gestorte waarborgsom ad 550 werd geretour neerd. Vergunning, ja of nee? Voordien had de Middelburgse koopman F. M. terecht gesaan. Zon- veel krotwoningen en het gemeente bestuur wacht op dit terrein nog een moeilijke taak". Tot besluit memoreerde de heer Leenhouts zeer in het kort de voor geschiedenis van de bouw van de zui veringsinstallatie, waarna het gezel schap zich naar hét terrein" van de zuivering begaf. In gebruik. Met een eenvoudige handeling stel de ir. J. J. Hopmans, hoofdingenieur bij het „Riza" de installatie in ge bruik, waarna ir. A. Lekkerkerlter van het ingenieursbureau v.h. Van Hasselt en de Koning een technische toelichting op de installatie gaf. Na een wandeling door de van een Examen Aan de Rijkskweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen te Middelburg slaagden voor het exa men handenarbeid: M. A. van He- mert, St. Maartensdijk. M. v. d. Heu vel, Vlissingen. B. P. Hollestelle, Yer- seke. J. E. Jansen, Vlissingen. J. G. Jansen Verplanke, Kloosterzande. D. Oosterling, Vlissingen. C. F. Stcketee, Yerseke, J. Westenveele, Borssele, M. W. de Zwart, Kuikaard (Z. VI.) Afgewezen 1 candidaat. nieuwe bestrating voorziene kom van de gemeente, verenigde het gezel schap zich in café „De Zon" aan een maaltijd. Hier werd nog in een toespraak door de heer A. Cambier, waarne mend dijkgraaf van het waterschap „Het Vrije van Sluis" medegedeeld, dat de Baileybrug over het afvoerka naal in Retranchement binnen afzien bare tijd in het kader van het ter tiaire wegenplan vervangen zal wor den door een betonbrug. WIE ER WAREN. Naast de reeds genoemden werd deze bijeenkomst bijgewoond door o.a. de heer C. Zuidweg, directeur van de Centrale Dienst in West Zeeuwsch- Vlaanderen, ir. L. Vis van de P.Z.E. M., de heer I. P. Toussaint namens de Prov. Waterstaat, aannemer Th. Cambier, adjudant L. Meertens van de Rijkspolitie, wethouders en raads leden van de gemeente Retranche ment en door de heer J. Doorns, tech nisch ambtenaar van het ingenieurs bureau Van Hasselt De Koning. NAZORG NOODZAKELIJK Gemeenschap Eiland Tholen wil helpen. In een dezer dagen onder voorzit terschap van de heer L. A. Verburg, burgemeester van Stavenisse, gehou den vergadreing van het algemeen bestuur van de Stichting Gemeen schap Eiland Tholen is de mogelijk heid ondier ogen gezien om in de toekomst de helpende hand te bieden bij de oplossing van verschillende problemen, die het gevolg zyn van de herverkaveling op het eiland Tholen. der in het bezit te zijn van een offi ciële door B. en W. afgegeven ver gunning hield hij in zijn pakhuis een inrichting voor oud papier, lompen etc. „Dat is de zoveelste keer" meende de kantonrechter, „dat U hiervoor op het matje wordt geroepen". Ook de ambtenaar O.M. had er genoeg van en vond dat er nu maar eens gestraft moest worden. De vorige maal was de man met een ernstige waarschuwing vrij-uit gegaan, nu hoorde hij f 25 subs. 10 dagen eisen. De raadsman, mr. P. C. Adriaanse, zei dat het een ingewikkeld geval was „Het schijnt een soort strijd te zijn tussen een der wethouders en het overig college van B. en W. van Mid delburg. Daarvan wordt mijn cliënt de dupe. Hij wordt maar van het kastje naar de muur gestuurd, als hij bij de wethouder komt wordt hem meegedeeld, dat hij geen vergunning behoeft, terwijl B. en W. blijkbaar vinden dat de man wel een vergun ning moet aanvragen". De kantonrechter besloot de zaak aan te houden tot 17 Augustus a.s., dan zal de wethouder der gemeente wor den gehoord. MEISJES IN DE AUTO. Doordat twee meisjes in zijn auto de Rotterdamse hoofdvertegenwoor diger J. R. v. H. in de war brachten had hij geen voorrang verleend op het kruispunt Glacisstraat-Badhuisstraat in Vlissingen, waardoor een botsing ontstond met de bestelwagen van de 25-jarige C. P. L. De schade bedroeg f 90. De kantonrechter wees de civiele vordering toe en vonniste conform de eis van de ambtenaar f 25 subs. 10 da gen. Na een inleiding van de heer van de Kerkhof van de cultuur-techni sche dienst kwam men tot de con clusie, dat het noodzakelijk is te ach ten, dat de stichting zo spoedig mo gelyk de zogenaamde nazorg in het herverkavelingsgebied ter hand neemt. Besloten werd het algemeen bestuur zodanig te reorganiseren, dat de gehele streek daarin vertegen woordigd is; met name wordt ook gedacht aan de gemeente- en polder besturen. Voorts werd besloten, dat op korte termijn contact zal worden opgeno men met de Commissaris der Ko ningin in Zeeland en het bestuur van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk, ten einde de juiste basis van het komen de werk gezamenlijk te kunnen be- Advertentie) VANDAAG. Middelburg Electro: „Verdacht van ze denmisdrijf", 19, en 21.15 uur, 18 jr.; Molenwater: Miniatuur Walcheren, 10 24 uur; Boekhandel Van Benthem en Jutting: expositie Honoré Daumier. Vlissingen Aïhambra: ..Always in my heart" (alle lit.) 19 en 21 uur. Luxor „Wij willen George" (alle Ift.) 20 uur. Goes - Grand: „Aan" (14 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2