Nederland behoudt vierde plaats bij technische hulp deskundigen f Eénv;;^A^' VRAGEN OVER OOGSTVERLOF VOOR DE MILITAIREN ^GCMJDBOUILLON1 KLAM STERFTE AAN T.B.C. VORIG JAAR WEER GEDAALD 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 JULI 1955 GOED WERK VAN DE V.N. Voedsel- en landbouworganisatie zond 428 specialisten uit Ook in liet afgelopen jaar heeft Nederland na de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk de vierde plaats op de wereldranglijst behouden voor wat betreft het aantal deskundigen dat door de Verenigde Naties en haar gespecialiseerde organ isaties is aangetrokken voor 't ver lenen van technische bijstand aan minder ontwikkelde gebieden. In 1954 werden door de internationale organis aties 1.584 deskundigen uitgezon den, van wie er 910 afkomstig waren uit Europa. Onder hen bevonden zich ook 97 Nederlandse experts. Dit blijkt uit het zojuist versche nen zevende jaarverslag van de raad voor technische hulpverlening, de „Technical Assistance Board", van de Verenigde Naties. In de laatste jaren is steeds meer een beroep gedaan op reeds ge vormde deskundigen uit landen, die op vele gebieden nog zelf in ont wikkeling verkeren, doch die op andere terreinen reeds hoger ont wikkeld waren dan de omringende landen. Duidelijke voorbeelden hier van zijn India, Egypte, Jordanië en verschillende Latijns-Ameri kaanse landen, die enerzijds tech nische hulp ontvingen doch ander zijds technische hulp verstrekten. Hieruit blijkt een toenemende in ternationalisatie van de V.N.-pro- gramma's voor technische bijstand. De P.A.O., de voedsel- en land bouworganisatie der V.N., neemt nog steeds een centrale plaats in dit programma in. Door deze organisatie werden in het afgelopen jaar 428 deskundigen uitgezonden, onder wie een aanzien lijk percentage Nederlanders, ter wijl bijna 25 procent van alle tech nische hulpbedragen door de F.A.O. werd besteed aan projecten van landbouw, bosbouw, visserij en voedselvoorziening. Ruim 21 pro cent kwam voor rekening van de wereldgezondheidsorganisatie, die o. Ds A. D. C. Kok 85 jaar Woensdag j.l. vierde ds. A. D. C. Kok te Voorburg, emeritus predi kant van de Gereformeerde Kerken in Nederland zijn 85-ste verjaardag. Ds. Kok werd op 6 Juli 1870 te Schiedam geboren, bezocht het ste delijk gymnasium in zijn geboorte plaats en studeerde vervolgens aan ae Theologische Hogeschool te Kam pen, waar hij in 1892 zijn candidaats- examen deed en toen meteen beroep baar werd gesteld in de Gereformeer de Kerken in Nederland. Op 8 Juni van het daaropvolgende jaar (1893) verbond cand. Kok zich na vooraf te zijn bevestigd door wijlen ds. J. J. Impeta van Leeuwarden aan zijn eer ste gemeente, de Gereformeerde Kerk van Nieuw Helvoet. In de 19 jaar, welke ds. Kok in deze gemeente heeft gearbeid werden door hem op het eiland Voorne vier Christelijke scho len gesticht nl. te Nieuw Helvoet; Hellevoetsluis, Tinte en Rockanje. Tijdens de laatste vijf jaar doceerde hij ook nog Geloofsleer en Kerkge schiedenis aan de Christelijke Kweekschool te Rotterdam. In zijn tweede gemeente Scharen- dijke (19121916) publiceerde ds. Kok een serie artikelen over het vrouwenvraagstuk in het bijzonder met betrekking tot de Kerk. In 1916 werden deze artikelen gebundeld en verschenen toen onder de titel „De plaats van de vrouw in Christus Ge meente". De schrijver bepleit daarin het stemrecht van de vrouw in de Daarna diende ds. Kok nog vier jaar de kerk van Warfum en deed op 28 November 1920 zijn intree te Ids- kenhuizen (classis Heerénveen). Deze zijn vierde en laatste gemeente dien de de jubilaris tot 23 April 1933 toen hem na bijna 40 volbrachte dienstja ren emeritaat werd verleend. Advertentie een huidje zacht als ztJde. Moeder eereorfft het dan ook met die romige, speciaal voor heitere babyhuidje samen gestelde ZWITSAL BABYZALF m. 344 internationale deskundigen uitzond voor de uitvoering van ve lerlei volksgezondheidsprojecten. De Verenigde Naties zelf besteed den bijna 24 proeent van het voor technische hulp beschikbare bedrag. Daarvan werden o.m. 343 interna tionale experts uitgezonden voor de uitvoering van projecten van alge mene economische ontwikkeling, bankwezen, wetgeving en bestuur. Unesco-hulp. De Unesco, die op 182 experts 'n beroep deed voor de uitvoering van projecten van onderwijs, weten schap en cultuur in de minder ont wikkelde gebieden, besteedde daar voor 13 procent van het totaal be schikbare bedrag, terwijl de inter nationale arbeidsorganisatie ruim 11 procent van dit bedrag ter be schikking had voor projecten van vakopleiding, arbeidsadministratie, sociale wetgeving etc. Zij trok daarvoor 180 internatio nale deskundigen aan en verleende 506 studiebeurzen, o.a. aan fa brieksarbeiders voor de voltooiing van hun vakkennis in het buiten land. Roggeprijs oogst 1955. De minister van landbonw, visserij en voedselvoorziening heeft besloten zodanige maatregelen te nemen, dat voor rogge van de oogst 1955 een op brengst van 24.95 per 100 kg wordt geëffectueerd. De maatregelen zullen er op zjjn gericht, dat deze prys over het gehele oogstjaar gerekend gemiddeld door de gezamenlijke roggetelers kan wor den gemaakt voor de rogge, waarvan do teelt noodzakelijk wordt geacht. De prijs van 24.95 komt overeen met de kostprijs van de rogge in de veenkoloniën en geldt voor een pro duct van gezonde doorsnee kwaliteit met een vochtgehalte van 17 bij levering af boerderij. 0 Tot vice-voorzltter van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel is benoemd in de vacature ontstaan door het aftreden van de heer C. Guyt te 's-Gravenhage, die de overheidsdienst met pensioen heeft verlaten, mr. P. van Drlel, burgemeester van Huizen (N.-H.). Nare dagen? Moe en mat? U voelt U weer "stralend een AKKERTJE Minister Staf wenst geen andere maatregelen. De minister van oorlog en van marine ir. C. Staf heeft geantwoord op schriftelijke vragen van 't Twee de Kamerlid de heer Van der Wey- den over het verlenen van buitenge woon verlof aan militairen tijdens de oogstwerkzaamheden. De heer Van der Weijden vroeg o.a. of het de minister bekend is, dat de ministeriële beschikking van 11 Juni 1955, waarin de mogelijkheid van oogsthulp wordt gegeven aan boe renzoons en landarbeiders, weinig doeltreffend is. Weet de minister, dat het meer malen voorkomt, dat de burgemees ter zijn advies uitbrengt bij gunstig oogstweer, terwijl terzelfdertrjd in de plaats, waar de dienstplichtige zijn dienstplicht vervult, het slecht oogstweer is, terwijl ook het omge keerde geval zich kan voordoen? Acht de minister het tengevolge van deze omsta digheden niet beter ten tijde van de oogst voor een be paalde periode verlof te verlenen? De minister antwoordde hierop o.m.: Het tijdstip, waarop door de bur gemeester of door een andere autori teit advies wordt uitgebracht om trent de noodzaak van het verlenen van buitengewoon verlof in verband met oogstwerkzaamheden, is van geen belang voor het bepalen van de aanvang van de periode of perioden, gedurende welke bedoeld verlof zal worden verleend. Het advies heeft slechts ten doel om de commandant de mogelijkheid te bieden zich een oordeel te vormen omtrent de noodzaak om het verlof te verlenen. Is deze noodzaak, welke samenhangt met de aard van het be drijf, het te oogsten areaal, het aan tal daartoe aanwezige arbeidskrach ten, speciale bedrijfsmoeilijkheden e. d., vastgesteld, dan is de comman dant in staat, eventueel in overleg met de belanghebbenden, om te bepa len, op welke wijze en op welke tijd stippen in een bepaald geval het meest doeltreffend kan worden ge holpen. De getroffen maatregel komt zo veel mogelijk tegemoet aan de be hoefte aan werkkrachten voor het binnenhalen van de oogst, terwijl te vens wordt bereikt, dat de militaire belangen zo min mogelijk worden ge schaad. - De minister is van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat tot het ne men van andere maatregelen. Advertentie. WËÈ&L— m PR IIS PER D00SIE i 2 TABLETTEN VOOR B K0PP 28 ci m ZO ZUIVER ALS GOUDIt VRIJDAG 8 JULI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.25 Va- cantiekalender. 8.30 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Avonturen met kinderen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Pianorecital. 10.50 Gram. 1145 Voordr. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz, 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Me ded. of gram. 1-3.20 Dansmuz. 13.55 Koer sen. 14.00 Koorzang. 14.25 Litteraire caus. en voordr. 14.45 Gram. 15.20 Cab. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. (Tussen 16.00 en 17.00 Tour de France). 17.00 Muzi kale caus. 17.40 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Rep. van de Tour de France. 18.25 Ham mond-orgelspel. 18.45 „Voor welke verant woordelijkheid stelt ons de bevolkings groei?", lezing. 19.00 Spaanse volksliede ren en dansen. VPRO: 19.30 „Op huisbe zoek", caus. 19.45 „Op bezoek bij anderen", caus. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Ka-, mermuz. 20.30 „De Verenigde Naties", caus. 20.50 „Vrijzinnig Protestantisme in een wereld van angst", caus. VARA: 21.00 Rep. van de Tour de France. 21.10 Lichte muz. 21.40 Buitenl. weekoverz. 21.55 Hol land Festival 1955: Concertgebouwork. 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding VARA: 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 NCRV. "NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor d'e dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 1145 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Rep. 13.00 Nws. 13.15 Rep. 13.30 Lichte muz. 14.00 Voordr. 14.20 Gram. 14.45 „De Hoop vaart uit". 15,25 Gram. 15.35 Altblokfluit, Jaarverslag van de Centrale Vereniging. In 1954 zijn 800 Nederlanders ge storven aan tuberculose, waarbij 654 gevallen van tuberculose van de ademhalingsorganen en van de bron- chiaalklieren waren. Ten opzichte van 1958 is dit een teruggang van 172 sterfgevallen. In 1954 werden Advertentie) Wéér dat schroeiend, brandend maagznnr. Tijd voer 'n paar Beimiaat Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Rennles redding brachten. Onmiddellijk! 'n Wonder die Rennles. U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en dro gisterij verkoopt men U Rennles graag. clavecimbel en viola da gamba. 16.00 Tuinb .praatje. 16.15 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Amus. muz. 17.40 Koersen. 17.45 Stem men van Overzee. 18.00 Gram. 18.15 Har- monie-ork. 18.35 Gram. 18.45 „De S.S.R.- gave en opgave", caus. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting, waarin o.m. opgenomen het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 21.30 Strijkkwart. 22.00 „Christelijk stude ren", caus. 22,15 Amus. muz. 22.45 Avond overdenking. 23,00 Nws. en SOS-ber. 23.15 —24.00 Gram. aan de dïstricts-consultatielmreaux 10312 nieuwe lijders aan actieve tu berculose ingeschreven (het jaar daarvoor 12699). Dit vermeldt het ontwerp-jaarver- slag 1954 van de Koninklijke Neder landse centrale vereniging tot be strijding der tuberculose, waarbij eind 1954 1284 verenigingen als lia ingeschreven waren. Het verslag vermeldt verder, dat de in 1953 voorgenomen reorganisa tie van de veremging, waarbij secties voorzorg, zorg en nazorg zouden worden gevormd, slechts moeizaam is gevorderd. Wel werden met de commissie volksgezondheid van de stichting van de arbeid en met de vereniging-tot behartiging van de be langen van tbe-patiënten in Neder land besprekingen gevoerd over de instelling van de sectie nazorg. Bo vendien zijn vertegenwoordigers van 10 grotere sanatoria bijeen geweest, op welke bijeenkomst men het eens was over de wenselijkheid van de vorming van een sectie. Aan de Emmabloemcollecte werd in 1954 deelgenomen door 826 van de bij de K.N.C.V. aangesloten vereni gingen. De netto-opbrengst van deze collecte beliep 252.742,78. Uit de netto-opbrengst van de verkoop van bloempjes aan de plaatselijke vereni gingen werd 21.428 aan sanatoria uitgekeerd. Van het uit de opbrengst van de zomerpostzegels ontvangen bedrag'over 1953 (in totaal fwowaw bedrag over 1953 (in totaal 17.448,18) werd 4/5 aan het ver- pleegfortds en 1/5 aan het postzegel- verpleegfonds toegewezen. Het ver- pleegfonds ontving in 1954 250 aan vragen om steun, in 216 gevallen kon een bijdrage worden verleend. Aan 51 van de 55 aanvragen, die het post- zegel-verpleegfonds kreeg, kon wor den voldaan. Daarmee was een be drag van 6403,28 gemoeid, aldus het ontwerp jaarverslag, dat de ver gadering der vereniging op 12 Juli wordt aangeboden. (Advertentie) FEUILLETON Ja, er waren nog de vijftig pond 's jaars, die Dorinda nu kreeg maar misschien wist hij daar niets van, en verder bezat tante Mary een lijfrente waaraan zelfs hij met de slechtste wil ter wereld niet kon ra ken. Ze bleef op de foto staren. Het was inderdaad precies dezelfde als die, welke tante Mary in haar album had. 't Portret van een man met donker haar en heel donkere onrustige ogen. Er zat wat erg veel krul in 't haar. Hij glimlachte op ec-i manier, die ie dereen aantrekkelijk had gevonden. Dorinda vroeg zich af, wanneer deze foto genomen was! Niet meer dan vijftien jaar geleden, want daarna was hy nog alleen verschenen, om te zien or er wat van tante Mary was te halen en hij zou zeker niet naar een plaatselijke fotograaf zijn gegaan, om een copie van haar te laten maken. Neen, het portret moest dateren uit de tijd, dat ze te Norwood woonden. Vóór de ruzie, 't Was een lange weg van de tijd vóór de ruzie en de foto van Charles Rowbecker en Son naar Marty's speelgoedkast in Mill House. Plotseling kreeg zij 'n hevige schrik. Stel eens dat die oom identiek was met Martin Oakley. Zij kon er haast niet aan denken, maar het idee liet door PATRICIA WENTWORTH haar niet los. Terwijl ze haastig ar gumenten bij elkaar zocht om de on gerijmdheid er van te bewijzen, her innerde zij zich, dat Juf de foto geen naam had gegeven. Als het een af beelding van Martin Oakley was ge weest, zou ze wel hebben gezegd: „Wat doe je met dat verkreukelde portret van je vader?" Die overwe ging gaf Dorinda weer moed. Ten slotte: het ergste wat gebeuren kon, was, dat zij haar betrekking zou moeten verlaten. Maar dat zou niet nodig zijn; ze voelde zich nu wat dat betreft gerustgesteld. Iedereen heeft oude foto-albums met zulke ver dwaalde kieken. Tante Mary had de namen van veel mensen, wier portret ten in haar album prijkten, gewoon weg vergeten, 't Hele geval was riet van het minste belang. Toevallig droeg Dorinda een jui'k met opge naaide zakken, In één er van stopte zij de foto en toen ging ze naar be neden. Eigenlijk moest het eenvoudig zijn geweest, om het boudoir binnen te wandelen, de foto aan mrs. Oakley te tonen en te zeggen: „Marty heeft dit in zijn speelgoedkast gevonden. Ik zei Juf, dat ik het U zou bren gen". Maar het bleek niet zo eenvou dig. Toen zij erover dacht, kon ze niet eens de deur openen om naar binnen te gaan. 't Was toch èl te fek. Als Doris, één van de dienstbo- en, niet was voorbijgekomen, zou Dorinda daar misschien zijn blijven staan tot zij er vastgegroeid was!! Nu nam zij een besluit, trad de ka mer in en... vond ze leeg. Stemmen uit de aangrenzende slaapkamer de den haar begrijpen, dat mrs. Oakley zich voor het diner kleedde. Met een gevoel van opluchting 1 de Dorinda de foto op een pruik schrijftafeltje en snelde naar boven om de befaamde blauwe japon aan te trekken. Toen zij weer beneden kwam, had mrs. Oakley de divan verwisseld voor de meest gemakkelijke van de arm stoelen. Haar dun gewaad was ook weer rose-kleurig, maar van een wat andere tint. De foto was nergens te zien. Er werd ook niet van gerept en Dorinda had daar niets op tegen. Wie Glen Porteous had gekend, zou wel even goede redenen hebben als zijzelf om niet over hem te praten. Het maal was uitstekend. Dorinda dacht bij zichzelf, dat er veel te veel maaltijden en allemaal veel te goede, zouden zijn, maar 't was toch een aangename verandering na de econo mische eentonigheid van de voeding in de Heather Club. Nauwelijks waren ze klaar met eten, toen de telefoon ging. Zij wist al, dat één van haar voornaamste ta ken was, tussen mrs. Oakley en de telefoon te staan. Het toestel stond op de schrijftafel, waar zjj de foto had gedeponeerd. Zij nam de hoorn van ae haak en zei: „U spreekt met de secretaresse van mrs. Oakley". Een mannenstem antwoordde: ,Wilt U mrs. Oakley zeggen, dat 3reg ken? Ze herhaalde hardop het verzoek. Met de rug naar haar toe mompelde mrs, Oakley: „Ik spreek met nie mand behalve Martin of iemand, die ik heel goed ken... nooit, nooit, nooit. Hij kan U wel zeggen wat hij wil en U kunt het my vertellen". Dorinda nam de hoorn weer op. „Het spijt me, mr. Porlock, maar mrs. Oakley zegt, dat ze nooit aan de telefoon komt. Ik ben hier pas, dus wist ik het nog niet. Als U mij wilt zeggen, wat U wenst, kan ik de bood schap overbrengen". Zij hoorde, dat mr. Porlock een lachje wegwerkte. Nu, dat was beter dan dat hy' kwaad werd. Toen zei hij „Wilt U mevrouw zeggen, dat ik van middag haar echtgenoot heb gespro ken? Ik ontvang dit weekend gas ten en hy beloofde me, dat zijn vrouw en hij Zaterdagavond bij mij zouden komen dineren. Volgens zyn zeggen was alles in orde, maar daar ik nog niet het genoegen had, mrs. Oakley te ontmoeten, wilde ik mij even over tuigen, of zij ermee aceoord gaat". Dorinda herhaalde dit en kreeg ge- mely'k ten antwoord, dat als Martin een toezegging had gedaan, zij veron derstelde, dat alles was afgespro'' Haar stem was zo zacht, dat woorden gelukkig niet op „the Gran ge" zouden worden verstaan. Dus bracht Dorinda een beleefde toestem ming over 'U hoorde mr. Porlock „prachtig!" zeggen. Het woord deed haar aan iets den ken. 't Herinnerde haar aan iets of iemand, aan een vluchtig ogenblik, dat toch in 't geheugen blijft hangen en dat men zich desondanks maar niet te binnen kan brengen. Ze werd uit die korte overpeinzing gewekt, toen hy voortging: „Ja, ik wilde eigenlijk met mrs. mrs. Oakley zelf spreken om haar te vragen, U mee te willen brengen. U is immers miss Brown? Ja, aat zei Martin Oakley mij: miss Dorinda Brown. Wilt U nu even overtuigend als ik het zelf zou gedaan hebben, mrs. Oakley mededelen, dat ik een dame te weinig heb en erg benieuwd ben, met U kennis te maken?" Dorinda keek ernstig fronsend naar het instrument. Ze vond mr. Porlock's manieren nogal familiair en herhaal de zijn invitatie dus zo kort moge lijk... ..Hij zegt, dat hy Zaterdag een da me tekort heeft en of U mij dus wilt mee brengen. Dat schijnt hij met mr. Oak'.oy te hebben afgesproken". Een mompelend uitgesproken toe stemming volgde. Dorinda bracht ze onder woorden, hoorde Gregory Por lock opnieuw „prachtig!" zeggen en hing de telefoon op. Terugkerend naar haar stoel was zij dadelijk het onderwerp van wel willende attentie. „Hebt U een avondjapon, miss! Brown? Hebt U er een, die U kunt aantrekken?" Er moet toch iets verkeerds zijn met die ongelukkige blauwe jurk, want mrs. Oakley nam ze geen ogen blik in aanmerking. „O, neen, daar was ik al bang voor. Martin telefoneerde mij terwy'l U zich aankleedde en zei, dat ik voor iets behoorlijks moest zorgen". Dorinda was. dit spreekt vanzelf, niet bijzonder geestdriftig over dit plan. Heel terughoudend zei ze dan ook: ,,'t Is niet nodig, dat ilt ga!" Het gezicht van mrs. Oakley trok samen, alsof ze zou gaan schreien! „O, beste kind, nu ben je beledigd en Martin zal zeggen, dat ik geen tact heb. En dat heb ik ook niet, maar tactvol zijn is m.i. heel vermoei end en mijn zenuwen zouden het niet doorstaan. Als je je eens niet bele digd wilt voelen, zal alles zoveel ge makkelijker zijn. We konden immers niet verwachten, dat je kleren zoudt bezitten, die je dacht niet nodig te hebben. En natuurlij1* mogen we je toch niet op kosten jagen; aat begrijp je wel". Dorinda begreep het opperbest. Zij was Dorinda Brown, zij was een uit hangbord, een uiterlijk zichtbaar te ken van de rijkdom der Oakley's. Zij konden net zo min uit dineren gaan met een schamel geklede secretaresse als met bedienden in schunnige li vrei of een aftandse auto. Haar Schotse trots verhief zich. (Wordt vervolgd.),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12