w SCHUILPLAATSEN VERPLICHT ONDER ETAGEWONINGEN Kilo's slanker BonKorets SPORT EN WEDSTRIJDEN Amsterdamse Beurs JIMMY BROWN opent een rijschool 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 6 JULI 1955. In complexen met meer dan twee bouwlagen. Nieuw te bouwen étagewoningen in complexen met meer dan twee bouw lagen zullen weldra moeten worden uitgerust met deugdelijke schuil- Elaatsen in de onderbouw, welke de ewoners in de dicht bevolkte centra bescherming kunnen bieden te bominslag en andere gevolgen van oorlogsgeweld. Dit zal op grond van een K.B., dat mede is ondertekend door de minis ters van wederopbouw en volshuis- vesting en van binnenlandse zaken, in de gemeentelijke bouwverordenin gen moeten worden voorgeschreven. Voor eengezinshuizen en huizen met niet meer dan twee bouwlagen zullen geen schuilplaatsen verplicht worden gesteld. Wegens de geringere bouwhoogte en de doorgaans ruime re bebouwing wordt dit minder ur gent geacht. Het „besluit schuilplaatsen bij de bouw van woningen", dat gisteren in het staatsblad is afgekondigd, geeft krachtens de woningwet regelen in zake aantal, grootte, situering er constructie van de schuilplaatsen bij de verschillende woningtypen. Zo moet bij normale étagebouw in de Doorbraak in kring van Christelijk Onderwijs. Bezwaren geopperd. Omdat na de fusie tussen de ver eniging van Chr. Onderwijzers en de Urne van Chr. Onderwijzers tot één Prot. Chr. Onderwijzers-vereniging een lid van de Party van de Arbeid zitting gekregen heeft in het hoofd bestuur, heeft zich een verbond van Chr. Onderwijzers gevormd, dat ook een contact-orgaan heeft doen ver schenen. Bij het bestuur zijn bewij zen van instemming binnengekomen, waaruit bleek dat men in verschil lende kringen ongerust is over de „nieuwe koers" van de P. C. O. V. Het ligt in de bedoeling in Septem ber een tweede nummer van het or gaan te doen verschijnen nog voor de P.C.O.V. in de maand October a.s. de belangrijke beslissing zal hebben te nemen inzake de vraag of het lid maatschap van de P. v. d. A. al dan niet kan worden toegestaan aan een lid van het hoofdbestuur. Het ver bond van Chr. Onderwijzers stelt zich ten doel met alle kracht te be vorderen dat de „doorbraak" in de kring van het Chr. Onderwijs wordt gestuit. Bom ontplofte in een auto. Ier gedood, zijn echtgenote werd gespaard. Een 28-jarige vrouw, die ternau wernood aan de dood ontsnapte toen een kleine personenwagen midden in de Noord-Ierse plaats Belfast in de lucht vloog, waarbij haar 38-jarige echtgenoot om het leven kwam, is door de politie gearresteerd. Waarschijnlijk ontstond de explo sie door het vroegtijdig ontploffen van een tijdbom, welke bestemd was voor de telefooncentrale van 't Noord- Ierse parlement. De politie weet alleen, dat de omgekomen Brendan O'Boyle tijdens de tweede wereldoor log lid was van de verboden Ierse vrijheidsbeweging IRA en om het verband te weten te komen tussen de geheimzinnige ontploffing en het werk van het revolutionnaire Ierse leger voelt zijnu de als door een wonder gespaarde echtgenote aan de tand. Zij werd gearresteerd op grond van verboden vervoer van ex plosieve middelen. De vrouw was juist tevoren uitgestapt. Aüvert.Hwtie. Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKorets werken volgens het principe van dehy- dratie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u Is een ander mens Be gin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, t 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES onderbouw minstens een schuilplaats aanwezig zijn met een vloeroppervlak van een vierkante meter per te huis vesten bewoner. Met het oog op een mogelijke blokkering van de nor male toegangsweg, dienen een of meer nooduitgangen in tegengestel de richting gelegenheid tot vluchten te geven. Het besluit bevat ook voor de constructie van de woningen zelf nog enige voorschriften ter voorko ming en beperking van brand en in storting. Tenslotte zijn er uitzonde ringsbepalingen opgenomen, die o.m. de mogelijkheid openen tot verant woorde afwijkingen. Wegens moord veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam heeft de 38-jarige (gescheiden) vrouw E. M. S. uit Amsterdam, die als gedeti neerde in de Valeriuskliniek wordt verpleegd, terzake van moord op haar 12-jarig dochtertje, veroordeeld tot drie maanden met terbeschikking stelling van de regering. De vrouw zal in de psychische observatiekli niek van het gevangeniswezen te Utrecht worden opgenomen. De offi cier van justitie had tegen haar vier maanden met aftrek zij wordt reeds meer dan vier maanden in de Valeriuskliniek verpleegd en ter beschikkingstelling geëist. Niet meer dan drie mijls-zöne. De juridische commissie der Ver enigde Naties heeft aan de regerin gen ontwerpartikelen voor het inter nationale recht toegezonden betref fende de territoriale wateren en de visrechten op volle zee. De commissie is van oordeel dat géén land volgens het internationale recht gedwongen is een territoriale zöne van meer dan drie mijl te erkennen. De ontwerpen zullen het volgende jaar hun definitieve vorm krijgen en naar de algemene vergadering der V. N. ter goedkeuring worden gezonden. Wijziging armenwet. (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagmiddag heeft de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming een partiële wijziging van de armen wet hoofdzakelijk van administratie ve aard, goedgekeurd. De bedoeling van deze wijziging is in afwachting van een eventuele totstandkoming van een nieuwe armenwet en van uitbreiding van het gebied van de sociale verzekering een betere rege ling te geven voor de betaling van kosten van verpleging en verzorging in inrichtingen indien en voor zover deze kosten niet op andere wijze zijn gedekt. Dit alles moet thans worden geregeld op grond van de bepalingen van de armenwet,die niet onderschei den naar de vorm der ondersteuning. Dit gemis aan onderscheid werd als een ernstig gebrek van de bestaande wet gevoeld. Huizenblok afgebrand te Bameveld. Te Barneveld is een blok oude woningen aan de Brouwersstraat, midden in het dorp, door brand ver woest. De brand begon des nachts in een papiermagazijn, dat in een der woningen was ondergebracht. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat spoedig nagenoeg het gehele blok in lichter laaie stond. Het magazijn en vier woningen gingen verloren. Vier gezinnen kwamen op straat te staan. Interim-regeling voor ziektekosten ambtenaren. Bij K. B. is vastgesteld de interim regeling ziektekosten ambtenaren 1955. Volgens deze regeling zullen de gehuwde burgerlijke rijksambtenaren een bedrag van 84, de ongehuwden een bedrag van 42 ontvangen als tegemoetkoming in de kosten van ziekteverzekering. Vorig jaar werd resn. 66 en 33 uitgekeerd. Wegens de verhoging der verzekeringspre mies is de uitkering dit jaar ver hoogd. De uitkeringen zullen eind Augustus worden gedaan. En dat Fraaie prestatie van Bengt Nilsson. Tijdens internationale athletiek- wedstrijden te Göteborg heeft de Zweed Bengt Nilsson het nummer hoogspringen gewonnen met 2.08 m, 4 cm onder het wereldrecord, dat met 2.2 m op naam staat van de Ameri kaan Walter Davis. De Amerikaan Ernie Shelton, die eveneens 2.08 m bereikte, doch daarvoor veel meer po gingen deed, eindigde op de tweede plaats. De Noor Audun Boysen, die winnaar van de 800 meter werd, liet de uitstekende tyd van 1 min. 4.7.1 sec. afdrukken. Eerste scheidsrechtersdag in Axel. De eerste Zeeuwse scheidsrech tersdag, die Zondag j.l. te Axel werd gehouden, is een succes geworden. Nadat voorzitter A. P. van Hiel van de organiserende seheidsrechters- groep Oost Zeeuwsch Vlaanderen des morgens de deelnemers met hun da mes had verwelkomd, bracht hij dank aan de heer H. Mos, die als vertegen woordiger van de Centrale Organisa tie van voetbalscheidsrechters zoveel voor het scheidsrechterswezen in Zeeland heeft gedaan. Vanzelfspre kend werd de initiatiefnemer van de ze scheidsrechtersdag, de heer J. J. den Boer in het zonnetje gezet. Het voetbaltournooi, dat daarna werd af gewerkt had tot resultaat dat Zuid- Beveland de door de heer Den Boer beschikbaar gestelde eerste prijs in de wacht sleepte. Dit als gevolg van het feit, dat de Bevelanders beter strafschoppen konden nemen dan hun Walcherse collega's want beide ploe gen eindigden gelijk. De uitslagen wa ren: Z.-VlaanderenZuid Beveland 0 -3; WalcherenZeeuwsch-Vlaande ren 21 en Zuid BevelandWalche ren 11- (Zuid Beveland wint na strafschoppen). Na de wedstrijden kwam men bijeen in hotel 's Lands Welvaren, waar o.m. een schcidsrech- tersvrouwen-forum werd gehouden. De dames van Walcheren gingen met de eerste prijs strijken, Zuid-Beve land werd tweede en Zeeuwsch-Vlaan- deren sloot de rij. De heer H. Mos, hoofdbestuurslid van de C.O.V.S. bracht dank aan al len die aan de totstandkoming en de perfecte oi'ganisatie hadden meege werkt, waarna voorzitter Van Riel het officiële gedeelte sloot. Landenschaakwedstrijd Rusland—Ver. Staten. In de vierde ronde van de landen schaakwedstrijd Rusland-Ver. Staten te Moskou eindigde de partij tussen Reshevsky en Botwinnik bij de 31e zet in remise. Verder won Kotov (Rusland) van Kevitz^ terwijl Petr.osian door feil loos spel Pavey tot opgeven dwong. Smyslov versloeg de Amerikaanse kampioen Bisquier, Geiler won van Donald Byrne en Keres won van Ro bert Byrne. De partij tussen Bron- stein en Evans werd een strijd met wisselende kansen. Tenslotte bleek het dat Evans met drie pionhen meer gemakkelijk zou winnen, maar hij liep in een listig door Bronstein op gezette val, waardoor de Rus remise door eeuwig schaak kon forceren. In de vierde ronde behaalde Rus land 7 punten tegen Amerika 1. In totaal heeft Rusland 21 punten en Amerika 5 punten. Prof. Odé overleden. Te Groningen, waar hij de laatste jaren woonachtig was, is op bijna ne gentigjarige leeftijd overleden prof. A. W. M. Odé, in leven oud-hoogle raar aan de Technische Hogeschool te Delft. Op verzoek van de familie was aan het overlijden geen rucht baarheid gegeven. De begrafenis te Bilthoven geschiedde Dinsdag in alle stilte. Arend Willem Maurits Odé, die op 26 Augustus 1865 te Kethel werd ge boren, studeerde aan de toenmalige Polytechnische School te Delft en aan de Academies voor Beeldende Kun sten in Rotterdam en Den Haag en aan de Académie des beaux arts in Brussel. Van 1898 tot 1900 was hij hoofdleraar aan de Haagse academie. In laatstgenoemd jaar werd hy be noemd tot leraar in het boetseren en beeldhouwen aan de Polytechnische School welk ambt in dat van hoog leraar werd omgezet, toen in 1905 de P.S., Technische Hogeschool werd. Gedurende tal van jaren is prof. Odé lid geweest van de afdeling B van de Rijkscommissie voor de Monumenten zorg. Ook ais beeldhouwer had prof. Ode een goede naam. Van zijn hand zijn de beelden van Constantijn Huy- gens, de Koningin-Moeder, mr. Dres- selhuys en prof. Asser in Den Haag, van Johan van Oldenbarnevelt en Caland in Rotterdam en van prof. Lorentz in Haarlem. Eerste Kamer aanvaardt wet op lijkbezorging. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp met betrekking tot de lijkverbranding, de balseming en de schouwing van lijken (wet op de lijkbezorging) met 31-8 aangenomen. Tegen stemden de VVD-fractie en 4 leden van de fractie van de PvdA. Uitvoerig werd van gedachtenge- wisseld over het wetsontwerp tot be perking van het cadeaustelsel. In de avondvergadering hebben zo wel minister Zijlstra als de staatsse cretaris voor de middenstand de sprekers beantwoord. De huidige regeling noemde de mi nister de enige vrijwel hanteerbare middenweg tussen het niet regelen en het verbieden van het cadeaustelsel. De stemming werd uitgesteld tot Dinsdag 12 Juni. Zomeravondvoetbal. Voor het Bedrijfs- en Zomeravond voetbal van de K.N.V.B. afdeling Zee land werden in de week van 27 Juni tot en met 1 Juli de volgende wed strijden gespeeld: Rayon Middelburg: Vitrite SV Boele en van Eesteren 25EMVW PGZStavast 21. Rayon Vlissingen: VAW IIIMWK 5—5; VAW I—WW I 5—2; VAW II —Coal 52 II uitg.; PZEM—PVS n 4 —3; SBLV I—VAW I 1—3. Rayon Goes. Afd. A.: Comb. NS H Vet. Goes 26. Afd. B.: SC FordGem. Werken 3 —3; Comb. NS I—PTT 3—3; De Zon Euphonia 26. Rayon Sas van Gent: Sasse Boys SAS 2—12; ONA—SVG 4—2; SAS— CBS 3—1. Nederlands record verbeterd. Tijdens een club-ontmoeting te Den Haag heeft J. C. van Grieken uit Delft het Nederlands record tweehan dig drukken in het zwaarmiddenge- wicht, dat sedert 13 Mei 1946 met 108.5 kg op naam stond van Bram Charite, verbeterd en gebracht op 110 kg. 4 Juli 5 Juli Nederland 1955 3%) 100% 101% Nederland 1951 (3%) 104 103% Nederland 1948 (3%) 101% 101% Nederland 1947 (3%) 3 101% 101% Nederland 1937 3 99% 98% Dollarlening 1947 3 pet. 98% 99% Investeringscertificaten 3 101% 98% Nederland 1962-64 3 102 101 Nederland N.W.S. 2% 79% 80 Ned. Indië 1937 A 3 100 100 Grootboek 1946 3 99% 99% Nat. Handelsbank 171 171 Ned. Handelmij. 225% 228% A.K.U. 320% 320 M Bergh's en Jurgens 312% 313 Calvé-Delft 301 305 Kon. Ned. Hoogovens 338 340% Unilever 459% 463% Ned. Kabelfabriek 274% 277 Philips 441 441% Wilton-Feijenoord 250 255 Kon. Petroleum Mij. 604% 610 Amsterdam Rubber 123% 124% Holland Amerika Lijn 190 191% Kon. Paketvaart 181 182% Rotterdamse Lloyd 173 174 Nled. Scheepvaart Uhie 180% 181% Stv. Mij. Nederland 188 189% H.V.A. 141% 139% Deli Mij. 140% 143% Bank van Ned. Gem. 4% 108% 108% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 136 Centrale Suiker 230 231% Kon. Mij. De Schelde N.B. 190 Baltimore-Ohio 49% 49% New Ydrk Central 45% 45% Pennsylvania 30% 30/* Anaconda 71% 72 Bethlehem Steel 146 147% General Motors 111% 111% Intern. Nickel 72% 72% Kennecott 122 122% Republic Steel 96% 97% U.S. Steel 112% 113% North American Cy. 29% Midcontinental' 22% Shell Union 63% 63% Tide Water 35% 34 e.d. AKU (3%) 102% Van Berkel 'Patent 126 129% AWVV\*WWWVW\*VW\AA Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 5 Juli, Londen 10.64—10.65, New York 3.8X13— 3.82A, Montreal 3.87%—3.88, Parijs 1.0910—1.0930, Brussel 7.61—7.62, Erainkfort 91.04—91.11, Ztlrich 87.2987.39, Ztirich (vrije francs) 89.13—89.23, Stockholm 73.66—73.76, Kopenhagen 54.9555.05, Oslo 53.14 —53.24. Braz. dollar 3.793.80%, Arg. verrekeningsdollar 3.783.79, Japanse verrekeningsdollar 3.77 3.78, Turkse verrekeningsdollar 3.79%—3.80%. PREMIELENINGEN. Amsterdam 1851 140% 140% Bred'a 1954 113% 113A Eindhoven 1954 111% 111% Enschede 1954 110% 110% Den Haag 1952 I 136% 136% Den Haag 1952 II 139 135 Rotterdam 1952 I 137% 136% Rotterdam 1-952 II 137% 137% Utrecht 1952 124 124 Eisen aan premier Diem. Door het revolutionnaire comité. Dinsdag heeft het Zuidviotnamese „revolutionnaire comité", dat tijdelijk de macht veroverde tijdens straatge vechten in Saigon in Mei, premier Ngo Dinh Diem een ultimatum over handigd waarin drastische en onmid dellijke hervorming van de Zuid- vietnamese regering wordt geëist. Het comité beschuldigt het gehele kabinet, met uitzondering van de premier, van uitbuiting van het volk. De vïce-voorzitter, Ho .Han Son, heeft op een persconferentie ver klaard, dat als de premier de eisen van het comité niet zou inwilligen, het zich tot het volk zou wenden. Plet zou van het volk afhangen of de kwestie met geweld of vreedzaam opgelost zou worden. 45. Jimmy zat met een tamelijk verveeld gezicht achte; zijn glas bier. Hij dtonk het glas met enige tegenzin leeg, doch zorgde er wel voor dat de herbergier dit niet ge waar werd. De man rommelde wat achter zün tapkast en slaakte daarbij ijselijke geeuwenKom, dacht Jim my, ik zal 't er maar eens op wagen. En met een tame lijk onverschillig klinkende stem vroeg hij zo langs zijn neus weg: „Komt de baron vandaag nog hier?" De waard hief onmiddellijk zijn hoofd' op en Jimmy zag duidelijk, dat hij hem nogal argwanend aankeek.. „Hoe zo? Wat moet je van rm?" vroeg de waard tamelijk vij andig. „O, niets bijzonders"', zei Jimmy rustig. „Ik ben op zoek naar een tweedehands auto en men heeft me verteld, dat ik a'e baron hier in dit café zou kunnen bereiken". De waard legde zijn beide armen op de toog en begon Jimmy strak aan te kijken. „Wie heeft jou dal verteld?" vroeg hij onvriendelijk. Jimmy had het gevoel dat hij er beter aan gedaan zou hebben de naam van de baron maar niet in dit kroegje uit te spreken, maar hij besloot d'oor te bluffen. Hij zei nog steeds zo onver schillig mogelijk: „Een freule die in Wilgenwolde woont heeft 't me verteld, maar ik mocht er niet mee te koop lopen De waard richtte zich op en stapte van achter zijn tapkast vandaan. Hij kwam op Jimmy af en zei: „Jij liegt mannetje, jij zit hier kletspraatjes te verkopen. FEUILLETON „Of neen, U leunt het niet missen", zei mrs. Oakley gejaagd. „Maar mis schien wil ze niet terugkomen. Mijn man dacht, dat Marty te oud was voor een kindermeisje. Ze was er erg boos over. Misschien wil ze niet meer". „Doris zegt, dat zij het dolgraag zal doen, omdat ze aam Marty gehecht is", antwoordde Florence Cole op de toon van iemand, die zich voor een onbegrijpelijk wonder ziet geplaatst. Mrs. Oakley bleef zenuwachtig. „Ja misschien zou U Maar myn man zou 't niet goed kunnen vinden. Als miss Brown..... „Dank U wel, met geen mogelyk- heid", gaf Dorinda vastberaden ten antwoord. Mrs. Oakley sloot de ogen. „Ja dan.... misschien, t Zou erg vriendelijk zijn, als U wilde. Ik hoop dat mijn man „Goedendag, mrs. Oakley" zei Flo rence Cole en ging de kamer uit. Do rinda liep tot het portaal met haar mee en gaf haar de hand. „Ik hoop, dat U gauw een goede baan zult hebben", sprak ze „Weet U, waar U nu heen kunt gaan?" „Ja, ik heb een getrouwde zuster. Denkt U te blijven?" „Ik zal het proberen „Nu, als' U 't mij vraagt, is het een oord om er vlug uit te trekken'zei Florence Cole. door PATRICIA WENTWORTH Dorinda zou zich die woorden later herinneren. HOOFDSTUK V Ongeveer anderhalf uur later klop te Dorinda aan wat eens de deur van de kinderkamer was geweest. Een stem riep „binnen" en dadelijk na haar binnentreden kwam zij tot de ontdekking, dat het vertrek na het korte intermezzo als schoollokaal opnieuw tot kinderkamer was gede gradeerd. Marty's kleren hingen alle maal voor de haard. Een grote, ste vige, opgewekt er uitziende vrouw, die iemand voor wat anders dan een kinderjuffrouw zou hebben gehouden zat bij de tafel kousen te stoppen. Bij hadr speelde Marty, 't Was een heel vreedzaam toneeltje, maar het leed geen twijfel, of bij een eventuele stoornis zou de kinderjuffrouw zich laten gelden. Dorinda had verstand van kinderjuffrouwen. In de dagen, dat haar oom nog niet zoveel van tan te Mary's geld had verbrast, had zij, Dorinda, er zelf een van de oude be proefde soort gehad; ze wist er dus alles van. Na heel beleefd „goedenmiddag, juffrouw" te hebben gezegd, deelde zij mee, dat ze uit naam van mrs. Oakley moest vragen, of de juffrouw alles had wat zij wenste. Juffrouw Mason knikte en zei iet wat terughoudend, dat zij wel zien zou of ze nog iets nodig had. Met een hoofdloos paardje in de hand staakte Marty even zijn bezig heden. „Juf zegt, dat ze nog nooit zo'n rommel gezien heeft als wat er van mijn speelgoed is geworden". „Houd je mond er maar over, Mar ty! Je gaat nu door met het opbergen van die dingen.'t is vreselijk zo als ze vernield zijn". Marty gooide het verminkte paard in een hoek en keerde zich toen vro lijk glimlachend om. „Ik ben erg ondeugend geweest sinas U weg is gegaan, nietwaar juf?" „Jij gaat door met je speelgoed op te rapen". Met een hoop rommel in de han den zette Marty het gesprek voort. „Ik gooide haar broche uit de auto", zei hij, Dorinda aankijkend, alsof zij die mededeling moest beves tigen. „En ik stak een speld in haar been, om 't aan het bloeden te maken Bloedde het, miss Brown?" „Ik heb er niet op gelet", zei Do rinda. „Juf" keek de schuldige doordrin gend aan. „Dan vraag je dadelijk ex cuus aan miss Brown. Mensen met spelden steken om ze aan 't bloeden te maken zoiets heb ik nog nooit gehoord, 't Lijkt meer op de ma nier van ruwe wilden dan van een kind, dat ik heb opgevoed. Kom voor uit, vraag dadelijk excuus!" Marty liet al het speelgoed, dat hij had opgeraapt, weer vallen, deed twee passen vooruit, vouwde zijn handen en dreunde vlug zijn lesje op. „Het spijt me, dat ik zo stout was en ik zal het niet weer doen". Er werd nog even gepraat over de broche. Juf was zeer ontdaan, toen ze hoorde, dat het nog een erfstuk was van Dorinda's over grootmoeder en Marty zei wat van ae gele stenen. „Ik wil er niets meer over horen", zei juf beslist. „En ik gooide water uit de ketel naar miss Cole en toen deed zij haar mantel aan en haar hoed op en ging weg", zei Marty. „Genoeg, Marty. Als je speelgoed niet binnen tien minuten is opgebor gen, weet je wat er gebeurt". Het kind boog zich ijverig over zijn speelgoed. Dorinda wilde juist weggaan, toen iets haar blik trof. Marty had zijn speelgoed nog al ruw laten vallen en de lichtere stukken lagen op de grond verspreid, waaronder een verfrom melde foto. Zij pakte die op en begon ze glad te strijken. Plotseling, ze wist niet precies wanneer, begon alles om haar heen te draaien. Ze hoorde juf scherp tot Marty zeggen: „Waar heb jij die foto vandaan? Is het er een van je moeder? En ze hoorde ook, hoe hy antwoord de: „Ze kwam uit een doos". „Wat voor doos?" „Een gewone doos, maar ze was he lemaal gekreukt en zat onderaan". Dorinda hoorde de woorden, maar vatte de zin er niet van. Haar ge dachten zwierven ver weg. Met bo venmenselijke inspanning slaagde zij erin te zeggen: „Ik zal zien ze terug te brengen" en verliet toen haastig de kamer. Haar eigen 1 .mer was juist, aan de andere kant van het portaal. Na de sleutel te hebben omgedraaid ging zij op het bed zitten en staarde half on gelovig maar vol afschuw naar het verkreukelde portret. Vergissing was onmogelijk. De naam van de fotograaf was duidelijk zichtbaar: „Charles Rowbecker and Son Norwood". Pre cies zo'n foto had in het album van tante Mary gezeten. Het was, hoe ongelooflijk 't ook mocht schijnen, zonder enige twijfel een portret van haar oom. HOOFDSTUK VI De ontdekking had haar geschokt. Bijna iedereen heeft wel een familie lid of kennis, van wie hij nooit meer hoopt te horen; dat behoeft eigenlijk geen nader betoog. Dorinda zat de foto te bekijken, terwijl ze bij zich zelf overdacht, hoe ellendig het. was, een akelige oom te hebben, wiens fo to zich bevond tussen speelgoed in het huis van je werkgeefster. Wilde zij het akelige gevoel alsof zij ziek zou worden kwijtraken, dan moest ze zichzelf bijbrengen, dat er eigenlijk niets bijzonders aan was. Maar ze had altyd om zo te zeggen, een soort „complex" wat betreft Glen Porteous gehad. Heel, heel lang geleden was ook zij onder zyn vermaarde bekoring geraakt. Tot zy op zekere nacht wak ker liggend hem hoorde spreken tot tante Mary en alle betovering plot seling verdwenen was. Al was zij niet ouder dan zes .toch vergat ze later nimmer, hoe ze daar in 't donker lag en hen hoorde praten! De deur was zeker niet goed dicht geweest, want ze kon alles niet goed verstaan en ze zou het altijd onthouden want voor 't eerst in haar leven had ze een vol wassen mens horen schreien! Tante Mary was zeer bedroefd geweest en oom Glen had erom gelachen, alsof ze iets heel vermakelijks deed. Daar na was hij verdwenen en bijna twee jaar weggebleven. Tante Mary schrei de niet meer, maar ze was erg streng en stuurs geworden. Dorinda ging het verleden na. Het was dood, evenals tante Mary. Maar was haar „boze oom" ook dood? Zij kon die vraag niet beantwoorden. Ze ven jaar geleden was hij het laatst opgedoken; hij was verschenen en weer verdwenen: tante Mary was daarna veel zuiniger geworden. Ze had maar aangenomen dat hij dood was, omdat hij niet terugkwam, maar dat kon wel een andere reden heb ben gehad; er was immers niets meer te halen. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4