Nederlandse ploeg voor Ronde van Frankrijk sterker dan vorig jaar Tweede Kamer gaat accoord met sanering van zeevisserij KLANKbOW RECHERCHEURS SLAAGS MET PSEUDO-INBREKERS WATERSCHAPSAMBTENAREN KLAGEN OVER SALARIS WOENSDAG 6 JULI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DE TOUR START IN LE HAVRE Zal Louison Bobet ook dit jaar zegevieren? De Nederlandse ploeg- staat, na het succes in het topjaar 1953, toen be slag werd gelegd op het ploegenklassement, wederom voor een byzonder moeilijke opgave in de ronde van Frankrijk, wil zy en de ontelbare suppor ters thuis en de vele landgenoten, die als vacantiegangers in Frankryk ver blijven, tevreden stellen. Wij zijn geneigd te zeggen, dat de huidige ploeg op papier sterker is dan die van verleden jaar. Maar dat zal alleen tot uit drukking kunnen komen, wanneer de ploeggeest uitstekend is en blijft. Wat dit aangaat, sprak ook Jacques Goddet zijn vreugde uit over het feit, dat de in Nederland gerezen problemen waren bijgelegd. De tactiek van ploegleider Kees Pellenaars voor deze Tour zal andermaal gericht zijn op een overwinning in het ploegenklassement, althans op een zo hoog mogelij ke plaats daarin. Hij hoopt, dat de mannen in staat zullen zijn, tenminste vier étappes op hun naam te brengen. Daarbij zal het, naar het zich laat aanzien, vooral moeten komen van Wout Wagtmans en Jan Nolten, met volledige steun natuurlijk van de anderen. Zijn er onderweg serieuze uit looppogingen, dan zullen twee, zo mogelijk drie Nederlanders niet mogen aarzelen om zich in de strijd te mengen. Een individueel winnaar van de Tour zien wij onder de leden van de Nederlandse ploeg niet. Of het zou bij verrassing Jan Nolten moeten zyn. Nolten, die in de ronde van 1952 naar voren kwam, kende daarna en kele onregelmatige jaren. De erva ring vooral en dit eist de Tour in hoge mate bleek niet steeds toe reikend. Te vaak verbruikte onze sterkste klimmer zijn krachten daar, waar het niet nodig of zelfs bepaald onverstandig was. Nolten heeft ech ter gedurende een jaar zijn kennis van het wielervak kunnen verrijken en wellicht is ook zijn inzicht in de mogelijkheden, welke de Tour hem biedt, verscherpt en verdiept. Slaagt hij er in „bekeken" de koers te rijden, dan kan Jan Nolten als ernstige tegenslagen hem bespaard blijven bij de allereersten eindigen. Zware taak voor Bobet. Iedereen in Frankrijk weet het en iedereen is er vol van: deze keer zal het meer aan ooit de Tour worden van Louison Bobet. Bobet, de gewezen bakkersknecht uit Bretagne, die de grote ronde in 1953 en 1954 won, we reldkampioen is en kortgeleden ook met grote overmacht zegevierde in de ronde van Luxemburg en in het cri terium van de Dauphine Libere. Indien Bobet ook de ronde van Franlcrijk van dit jaar zal winnen, zal hij een unieke prestatie hebben ver richt. Toch is er nog altijd iemand in de roemrijke historie van de Tour-, die boven hem staat en wel de Belg Phi lippe Thys, die als triomfator te voor schijn kwam in de jaren 1913, 1914 en 1920. Mocht Bobet op de 30e van de ze maand geslaagd blijken, dan zal hij het record van Thys niet alleen hebben geëvenaard, maar zelfs over troffen, door drie overwinningen in opeenvolgende jaren. Gedurende de 52 jaar dat de Tour de France bestaat, zijn echter al vele verwachtingen van favorieten door onverwachte tegenslagen vervlogen. Al mag Bobet zich dan in voortreffe lijke vorm bevinden, en al mogen dan vele prominenten van het internatio nale wielerfirmament verstek hebben laten gaan Coppi, Magni, Bartali, NOLTEN .verrassing Wanboffer Een misdadiger ontsnapte uit de gevangenis in Sydney. Toen hij een goed eind weg was, vroeg hij een lift aan een motorrijder, die hem vlot en vaardig naar een politiebu reau bracht. De motorrijder was na melijk een politieagent in burgerkle ding. die een dagje vrij had Zeg het met room. Jim Andrew en Stanley Rowe in Uppermill (Ame rika) hadden zo'n ontzaglijke ruzie dat er een duel op moest volgen. Hun medestudenten beslisten, dat het duel uitgevochten moest worden met room soezen. Twee secondanten werden aangewezen. Nadat de eerste room soezen volkomen het doel hadden ge mist, konden de secondanten zich niet langer bedwingen. Zij namen aan het gevecht deel, weldra bijgestaan door toeschouwers. Toen iedereen dik on der de room zat, beslisten de secon danten, dat aan de eer was voldaan. Kleine ramp. Een boer in Cartelfran- co (Italië) werd des nachts wakker door een serie doffe knallen in zijn kelder. Met geweer in aanslag storm- öe. mj zjjn kelder binnen om tot de ontdekking te komen dat zijn kat in grote angst door de kelder sprong. van de ene champagnefles op de an dere en die flessen maar vallen en die kurken maar knallen Koblet men moet niet uit het oog verliezen, dat het „juist nu" als win naar gedoodverfd zijn, als een lood zware last op de schouders van Bobet drukt en dat in verband daarmede bijvoorbeeld nervositeit verlammend op zijn krachten zou kunnen werken. Wat de formule van de Tour be treft, deze is in grote lijnen hetzelfde, als in vorige jaren, en te verdienen is er voor de renners zelfs nog iets meer men kent weer een zevental klas sementen 1. individueel dagklassement (volg orde van binnenkomst per étappe)2. algemeen individueel klassement (ge le trui, de tijden van elke étappe wor den opgeteld)3. dag-ploegen klasse ment (de drie beste tyden van het klassement van dezelfde ploeg wor den by elkaar opgeteld)4. algemeen ploegenklassement (de som van de dagelijkse ploegenklassementen)5. berg-klassement (per berg en alge meen) 6. klassement voor de strijd- lustigste renner (per dag en de win naar in het algemeen)7. puntenklas sement (groene trui, wie het eerste binnenkomt krijgt 1 punt, wie tweede is krijgt twee punten, enz. enz. Wie de minste punten te Parijs heeft, ge totaliseerd, is winnaar). Gelijke kans. De beste plaats in al deze klasse maatschappijen, voor de renners goed geld op. Het totaal aan prijzen en pre mies bedraagt 26.687.000 francs (een kleine 300.000.— Het reglement voor de Tour van dit jaar doorbladerend, valt het op, dat de organisatoren langzamerhand hun formule hebben gestabiliseerd. Toch zijn er enkele opmerkelijke veranderingen, in vergelijking tot vo rige jaren te constateren. De ronde van Frankrijk wordt gereden, met de wijzer van het uurwerk mee. Dat heeft men gedaan om niet altijd de zelfde departementen van Frankrijk bij de Tour te betrekken. Des te ster ker valt dit op, nu Goddet na Amster dam, wederom een stad als vertrek plaats heeft gekozen, welke ver van Parijs verwijderd is, namelijk Le Havre. Vijf steden werden als étappeplaats gekozen, welke vroeger nimmer in de route waren opgenomen: Zürich in Zwitserland, Thonon aan het meer van Genève en dan in het Zuiden Nar- bonne en Poitiers en verder Tours. De bergétappes zyn zo samenge steld, dat de klimmers een niet al te grote voorsprong eruit kunnen halen. En dan is veel heuvelachtig terrein, waar de all-roundrijder ook zijn kan sen krijgt. Na de Pyreneeën is er een snelle terugkeer naar Parijs, in slechts 4 étappes, waarvan er één nog tegen het uurwerk wordt gereden. Al les wijst erop, dat de samenstellers van de route hebben getracht, een schema te ontwerpen waarin de strijd van het begin tot het eind spannend kan zijn en blijven. Slechts één doel werd nagestreefd: uit de Tour 1955 moet en kan een winnaar te voor- schyn komen, die onomstreden de beste zal zijn uit het veld van 130 man. In deze ronde van Frankrijk zullen Donderdagmorgen niet minder dan 13 ploegen uit Le Havre vertrekken. De Franse nationale ploeg staat onge twijfeld in het middelpunt der be langstelling. Daarnaast nemen dei- traditie getrouw 5 regionale ploegen deel. Het deelnemersveld is gecomple teerd met een Belgische, een Neder landse, een Spaanse, een Italiaanse, een Engelse (voor de eerste maal) en een nog al merkwaardig samengestel de Luxemburgse équipe, welke be staat uit vier Luxemburgse renners, twee Oostenrijkers, twee Duitsers en twee Australiërs. MERKWAARDIG MISVERSTAND Burger werd gewond. In de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft zich een schietpartij voor gedaan in een zaak voor woning-in richting aan de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam, waarbij twee rechercheurs enerzqds en een burger en een agent van politie anderzijds betrokken wa ren. De burger werd evenwel het kind van de rekening, doordat hij een schot in het linker dijbeen opliep. De politie geeft thans de volgende lezing van het gebeurde: bij de firma verdween de laatste tijd nogal eens geld en daarom had de directeur, G. M., met de politie afgesproken, dat twee rechercheurs des nachts in de zaak zouden posten. Zo hadden zich Zaterdagnacht beide rechercheurs verschanst op „een zekere plaats". Opeens hoorden zij 't slot van de win keldeur omdraaien. Kennelijk had de onbekende een valse sleutel. Hij kwam niet verder, omdat hij de benen moest nemen voor een nachtwaker, die kwam controleren. De nachtwa ker, die de deur geopend vond, waar schuwde een surveillerende agent. Deze belde op zyn beurt de heer M. op, doch deze bleek een broer te zijn van de directeur met wie de afspraak voor het posten was gemaakt. Hoewel hij dus niets met de zaak te maken had, bood hy aan met de agent te gaan kijken. Hij arriveerde en ging met de agent in het nachtelijk duister op onderzoek uit, waarbij hij met een zaklantaarn het kasregister onder zocht. „Handen omhoog", schreeuwden daarop de rechercheurs, die in de hun onbekende heer M. de inbreker meen den te zien. De heer M. dacht op zijn beurt, dat de gewapende mannen (in burger) inbrekers waren. Hij greep een stoel en begon links en rechts en naar de rechercheurs te slaan, nadat allen te vergeefs hadden geprobeerd de ande- Bommenfabriek op Cyprus. De politie op Cyprus heeft in een smederij te Nicosia gereedschap ge vonden, dat, naar wordt aangenomen, gebruikt is voor het maken van bom men. De eigenaar van de smederij is se dert vier dagen zoek, aldus de poli tie. ren aan het verstand te brengen, wie ze waren. De rechercheurs losten daarop twee waarschuwingsschoten, waarbij M. werd geraakt. Toen flitste het licht aan en de „in- brekers" vonden van elkaar, dat ze er voor inbrekers te netjes uitzagen en dat bracht tenslotte de ontkno ping. Op de baan van het Olympisch sta dion te Amsterdam werden Maandag avond de finales gehouden van de baankampioenschappen 1955 van de Koninklijke Wiel/ren Unie. Foto links: Piet van Heus den, met lauwerkrans, nadat hij had gezegevierd in de fina le van het Nederlands Kampioen schap achtervolging voor amateurs. Foto rechts: Het koppel Jan Pronk (rechts op de foto) en gangmaker Wiersma (linies), dat samen het Ne derlands kampioenschap 1955 op de 100 km met motorgangmaking op de baan in de wacht sleepte, na de hul diging. ER ZOUDEN WANTOESTANDEN ZIJN Ziektekostenregeling gevraagd. De op Zaterdag 2 Juli j.l te Utrecht fehouden jaarvergadering van de end van Ambtenaren bij de Water schappen in Nederland (B.A.W.N.) is één grote aanklacht geworden tegen wat men noemde de wantoestanden, die met betrekking tot de rechtspo sitie en salariëring der waterschaps ambtenaren in vele waterschappen nog bestaan. Zowel in Zuid-Holland als in Utrecht zijn acties gaande om te trachten aan deze toestanden een einde te ma ken. Een dringend beroep werd gedaan op alle waterschapsambtenaren de nodige medewerking te verlenen door het inzenden van gegevens. Ronde van Frankrijk 1955 /"ETAPPE J 7 JULI Guareschi vrij. De schrijver van „Don Camillo", Gu areschi, is Maandag, vier maanden voor zijn straftyd verliep, op vrye voeten gesteld. Hij was door een Ita liaanse rechtbank tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in zijn monar chistisch blad „Candido" had gezegd, dat wijlen eerste-minister De Gaspe- ri tijdens de oorlog de geallieerden had verzocht om een bombardement van Rome teneinde een Italiaans ver zoek om een wapenstilstand te recht vaardigen. De afdeling Noord-Holland gaf het hoofdbestuur in overweging zich tot de bevoegde instanties te wenden met het verzoek bij de waterschaps besturen op herwaardering der sala rissen aan te dringen, zulks overeen komstig de door de minister van bin nenlandse zaken aan de gemeentebe sturen gerichte circulaire van 1 No vember 1954. De heer Starrenburg, namens het ambtenarencentrum ter vergadering aanwezig, toonde zijn verbazing over de slechte medewerking der water schapsambtenaren by het inzenden van gegevens over hun rechtspositie. Durven deze mensen niet, of begrij pen zij niet, dat verbetering van hun lot alleen mogelijk is door bemidde ling van hun organisaties, vroeg spre ker zich af. Uit de vergadering werd opge merkt, dat angst voor hun polderbe sturen hier in vele gevallen de oor zaak was. De vraag werd gesteld, of het niet beter was de salarissen van alle wa terschapsambtenaren te doen vast stellen door de colleges van Gedepu teerde Staten, waardoor aan de wil lekeur van vele polderbesturen een einde wordt gemaakt. De afdeling Noord-Holland ver zocht het hoofdbestuur de mogelijk heid te onderzoeken te komen tot vaststelling van een ziektekostenre geling voor de waterschapsambtena ren, eventueel door aansluiting bij de inmiddels reeds voor vele provin ciale en gemeentelijke collega's vast gestelde regelingen ter zake. Het wachten op de reeds zo lang in uit zicht gestelde rijksregeling begint men moe te worden. Grote onrust heerst door het uit blijven van het rapport van de com missie Ubïnk, sectie waterschaps ambtenaren. milllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Broodwinning. 1 De Londenaar Norman White, =j die een middel had bedacht om zonder werken aan de kost te komen, is tot acht maanden ge- vangenisstraf veroordeeld. Hij zocht een baantje en belde als m hij aangenomen was, zijn toe- komstige werkgever anoniem op om hem te adviseren die White toch vooral niet in dienst te nemen, omdat het een ge- vaarlijke gek was die al ver- scheidene misdaden op zijn ge- weten had. White werd dan meestal ontslagen, met een week salaris als schadevergoe- ding. H ENIGE AANLOOPTIJD NODIG Credieten voor de vervanging van oude schepen (Van onze parlementaix-e redacteur) Het uitvoerige debat in de Tweede Kamer over de nota van de regering betreffende de maatregelen die nodig z(jn tot sanering van de zeevisserij, heeft, zoals te verwachten was, een betrekkelijk pover resultaat opgele verd. De Kamer nam de nota zonder hoofdelijke stemming voor kennis geving aan. Dat betekende dat zij accoord ging met de maatregelen die de regering zich voorstelde te treffen om de Nederlandse zeevisserij die bij de buitenlandse dreigt achter te raken wat meer leven in te blazen. Die maatregelen bestaan hoofdzakelijk in het aanvaarden van een erediet ga rantie door de staat tot een totaal bedrag van 17.500.000 voor de ver vanging van een aantal verouderde vissersvaartuigen door nieuwe. In concreto werd bereikt, dat een adviescommissie zal worden benoemd die plannen zal ontwerpen voor het juist en doelmatig gebruik van de credietgarantie. Er zal daarna over leg met het bedrijfsleven worden ge voerd en vervolgens zal de gelegen heid worden geopend om credieten aan te vragen. Er is voor de sane ring dus een zekere aanlooptijd no dig. Hij noemde als het essentiële van de nota, dat de regering bereid is zich garant te stellen tot een be drag van 17.500.000 voor credieten ter vervanging van oude vissersvaar tuigen door nieuwe. Deze credietver- lening lost natuurlyk niet alle proble men van de visserij op maar wel sti muleert zij 'n nieuwe ontplooiing. Uit drukkelijk deelde de bewindsman mee, dat er niet gestreefd wordt naar uitbreiding van de trawler en loggervloot, maar alleen naar ver nieuwing. Het zich over tien jaar uitstrekkende programma van ver vanging moet, aldus de minister, met verstand worden toegepast. Geringe afzet. Er was en niet ten onrechte door en kele afgevaardigden ongerustheid uitgesproken over de geringe afzet van vis in ons land. Het gemiddelde gebruik van vis bedraagt hier negen kilo per persoon en per jaar tegen 25 kilo m Engeland. De minister zegde toe dat alles zal worden gedaan om de afzet te vergroten en het gebruik op te voeren. Toch was hij niet blind voor de gevaren die kunnen schuilen in het aanbevelen van een bepaalde leveringswijze. Uitdrukkelijk ver klaarde de bewindsman zich tegen het toekennen van vlootpremies voor het opruimen van oude schepen. Die premies zouden neerkomen vond hy op de verlening van een subsidie. De vissershavens. Over de haven van Katwijk en Scheveningen zal gesproken moeten worden met de minister van verkeer en waterstaat. Overigens blijft de re gering bij haar opvatting om in de haven van Katwijk geen grote kapi talen te investeren. De vissers uit Katwijk hebben namelijk een goede haven in IJmuiden. De Scheveningse haven heeft dringend verbetering nodig. De minister erkende dat en sprak zelfs van een acute zaak. De door de leden gevraagde verhoging van de minnimumprijs van verse ha ring tot twaalf gulden per kantje wees de minister af. Hij wenste deze prijs te handhaven op het ook verle den jaar geldende bedrag van tien gulden per kantje. Op de vraag hoe het met de visse rij zou gaan als het Delta-plan is uitgevoerd, kon de heer Mansholt geen antwoord geven, omdat daar voor eerst bekend zal moeten zijn wat het Delta-plan precies inhoudt. Het Wereldgebeuren De Navo Lord Ismay, de secretaris van de Noordatlantische verdragsorgani satie is in Bonn op bezoek ge weest om met de Duitse regering te praten over de inschakeling van Duits land in deze organisatie. Er is ge luncht en gedineerd, maar er zijn ook zaken gedaan. Liever zou het de Duit se regering geweest zijn, wanneer zij aan Ismay had kunnen verzekeren, dat de kern van het nieuwe Duitse leger al in wording was. Nu echter het Duit se parlement het vrijwilligerswetje heeft teruggestuurd en er in Duitsland waarlijk geen' opgewekte stemming heerst over het nieuwe Duitse leger, konden de Duitse ministers bezwaar lijk opgewekt zijn. De A.N.P.-correspondent te Bonn verzekerde enkele dagen geleden, dat alle Duitse partijen teleurgesteld wa ren omdat de sociaal-democraten, die na de Christen-democraten de belang rijkste politieke groepering vormen, in hun afwijzende houding tegenover het leger bleven volharden. Men is beducht voor het gevaar, dat tussen het leger en de grote arbeiders partij een klove zou blijven bestaan, en daarom wil men alles doen om al thans over de grondslagen van het nieuwe leger eenstemmigheid te be reiken met de sociaal-democraten. Dat die eenstemmigheid niet vóór de conferentie van Genève werd be reikt is te betreuren, want ongetwij feld zal er na de conferentie een aar zelende stemming ontstaan voor wat betreft het nut van grote defensie-uit gaven als er toch straks een soort Europees veiligheidsverdrag uit de bus komt. Ook in andere landen dan Duitsland is men beducht voor een aarzelen de stemming. Drew Middleton, een speciale medewerker van de New York Times, vestigde daarop reeds de aandacht. Volgens hem zijn voorname lijk de Deense en de Nederlandse re gering verontrust door de mogelijk heid, dat na de conferentie van Genè ve de geallieerde strijdkrachten op het continent ingekrompen zullen worden en dat de Duitse herbewa pening zal worden uitgesteld. Ook in Noorwegen en België be staat enige ongerustheid. Op 16 Juli komt de Noordatlantische raad te Pa rijs bijeen en dan zouden de vertegen woordigers van Nederland, België, De nemarken en Noorwegen openlijk wil len discussiëren over Duitsland, over de ontwapeningsproblemen en de Europese veiligheid. Deze discussie zou dus voorafgaan aan de conferentie van Genève, die op 18 Juli aanvangt. Zowel Foster Dulles (Amerika) als Mac Millan (Engeland) en Pinay (Frankrijk) zouden in de vergadering van de Navo-Raad kunnen vernemen hoe de kleinere landen over de West- europese defensie denken. Vjlgens Middleton staan vooral de Nederlanders en de Denen er op, dat de huidige defensiepolitiek niet gewijzigd wordt. Zij wensen tus sen hun strijdkrachten en de troepen van de Sowjet Unie een gebied, waar geallieerde en Duitse troepen gesta- tionneerd zijn. Het is onwaarschijnlijk, dat een ge lijktijdig terugtrekken van de Russi sche en de geallieerde troepen uit ge heel Duitsland aan Nederland en Dene marken een gevoel van veiligheid zou geven, zegt Middleton. Het is zeer wel mogelijk, dat hij zijn beschouwingen uit goede bron heeft, maar die bron is dan toch wél een bij uitstek militaire geweest, want het probleem, dat hij aanroert is zomin in Denemarken als in Nederland gedu rende de laatste weken besproken in niet-militaire kringen. Veeleer heeft men de indruk, dat in die kringen een afwachtende houding wordt aangenomen, ook al is men sceptisch gestemd voor wat betreft de uitkomsten van de Geneefse conferen tie. Het feit echter, dat Denemarken het heeft bestaan zijn dienstplicht te verkorten en zijn defensieuitga ven te verlagen, wijst niet op een zucht tot onverminderde handhaving van het huidige militaire program Ook in andere Navo-landen ziet men althans buiten de militaire sfeer wel in, dat de huidige bewa pening uiterst kostbaar is en dat zo enigszins mogelijk gestreefd moet worden naar beperking van de defen sieuitgaven. Die uitgaven kunnen al leen maar omlaag, wanneer er veran deringen komen in de doelstellingen van de Navo en over die veranderin gen kan eerst gepraat worden als er te Genève bepaalde resultaten worden bereikt Het zou daarom niet verwon derlijk zijn wanneer na de Geneefse conferentie de Noordatlantische Ver dragsorganisatie nader onder de loupe zou worden genomen. Dat zal zeker geen protesten uit Nederland of uit Denemarken uitlok ken, wanneer het slechts geschiedt op een verantwoorde wijze.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3