PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe koers van Moskou brengt onrust in Hongarije Groeiende belangstelling voor werk van Vlissingse Jeugdraad BILT PRESIDENT PERON VRAAGT POLITIEKE WAPENSTILSTAND PARLEMENT WEST-EUROPESE UNIE BIJEEN TREIN GREEP OP OVERWEG LESAUTO MET MILITAIREN DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 155 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 Juli 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 14. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg. Finlandstr 2, teiet 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 26. NA HET BEZOEK AAN BELGRADO Nergens werd het Titoisme zo sterk bestreden Het Weense avondblad „Neuer Kurier" meldt berichten te hebben ont vangen, volgens welke er onrust heerst in Hongarije. Het blad is er nog niet in geslaagd deze berichten van Hongaarse zyde bevestigd te krijgen. De politiepatrouilles in de straten van Boedapest zijn versterkt. Het terrein rondom de gebouwen waarin de Westerse diplomatieke vertegen woordigingen zyn gevestigd is door d e politie afgezet. De identiteitsbe wijzen van alle Hongaren, die deze gebouwen willen binnengaan, worden onderzocht en zij worden vaak langdurig ondervraagd. De Hongaarse communistische par tij heeft haar functionarissen opge dragen zich paraat te houden. Het zelfde geldt voor de communistische keurtroepen. De partij heeft van uit Boedapest 1200 speciaal opgeleide deskundigen naar het overige gedeel te van het land gezonden voor het in nemen van sleutelposities. De opslag plaatsen van levensmiddelen worden streng bewaakt. Br worden minder levensmiddelen voor de bevolking be schikbaar gesteld. Voor alle winkels waar levensmiddelen worden verkocht staan lange rijen wachtenden. De troepen langs de grens tussen Hongarije ener- en Oostenrijk en Joego-Slavië anderzijds zijn versterkt. De achtergrond dezer maatrege len zou zijn, dat de Hongaarse com munistische partij van haar stuk zou zijn geraakt door het bezoek dat Kroesjtsjew en maarschalk Boelganin kort geleden aan maarschalk Tito hebben gebracht. „In geen enkel Europees land is het Titoisme zo krachtig bestreden als in Hongarije, waar zich meer sterk nationalistisch gezinde communisten bevonden dan in enige andere communistische staat", aldus de „Neuer Kurier". Tegen Rakosi. „Deze Hongaarse, nationalistisch gezinde communisten, keren zich thans tegen partijsecretaris Rakosi en diens aanhangers en hun positie is, door het bezoek der Sowjetrussische Streekplan De kogel is door de kerk: het streekplan Walcheren heeft ein-, delijk de langverwachte goed keuring van de Kroon verkregen, zo dat thans de heftige discussies rond dit stuk kunnen worden afgesloten. Dat laatste vooral is een wat vreem de gedachte, want het Streekplan was in de loop der jaren tot een dier baar onderwerp voor menig bestuur lijk en ambtehjk debat geworden. De laatste ronde' van dit planologisch argumenten-tourhooi werd vorig jaar voor de Raad van State uitgevochten en het resultaat daarvan ligt thans op tafel: de koninklijke goedkeuring. Het heeft inderdaad lang geduurd, voor men in Den Haag tot een beslis sing kwam, maar dat is te begrijpen. Hier ging het immers niet om een routine-zaakje, doch om het eerste Streekplan in Nederland, zodat alle facetten goed en grondig moesten worden bekeken. En dat is gebeurdI De gemeentebestuurders zal het deugd hebben gedaan, dat de Kroon daarbij bezorgd was voor de gemeen telijke autonomie en met nadruk stelde, dat het een eis is van behoor lijke afbakening van het provinciale sïreekplanwerk enerzijds en de ge meentelijke stedebouwkundige werk zaamheid anderzijds, dat het Streek plan niet meer regelt dan uit provin ciaal of regionaal oogpunt nodig is. De nadere uitwerking moet dus zo veel mogelijk aan de gemeentebestu ren worden overgelaten! Zonder twij fel is deze opmerking bedoeld als een i aanwijzing voor het samenstellen van komende Streekplannen: niet te veel details, maar de grote lijn! De grote lijn van het Streekplan Walcheren is overigens door de Kroon onaangetast gelaten, zo dat in de toekomst de ruimtelijke ontwikkeling van het eiland zal ver lopen volgens de opvattingen, zoals die in 1951 door de Provinciale Sta ten werden besproken en vastgesteld. Voor de Provinciale Planologische Dienst betekent deze goedkeuring de kroon op een langdurig, moeilijk en uitgebreid werk, waarop felle critiek niet achterwege bleef, maar dat niet temin gedaan moest worden. Dat de onderhavige beslissing evenwel niet overal met instemming zal worden begroet is gezien de debatten in het verleden wel duidelijk en voor al de gemeente Koudekerke zal on getwijfeld de huidige gang van zaken betreuren. In de eerste plaats werden haar bezwaren tegen het waterwin gebied ook nu terzijde gesteld en voorts werd de aanwijzing van „Paauwenburg" als agrarisch gebied op verzoek van Vlissingen ongedaan gemaakt. En dit laatste houdt in, dat de weg verder vrij is gekorpen voor annexatie van dit gebied door de ScheldestadVoor Koudekerke geen prettig vooruitzicht. Een laatste punt waarop hier de aandacht moet worden geves tigd is de invoeging van een schaderegeling. Het is niet te vermij den, dat particuliere belangen wor den aangetast bij het totstandbren- gen van ruimtelijke ordening, maar dan is het billijk, dat een tegemoet koming in de schade wordt gewaar borgd. Het ontbreken van deze waarborg was een ernstig gebrek in het Streekplan, waarin de Kroon te recht heeft voorzien. leiders aan Belgrado en de met pre sident Tito bereikte verzoening, zeer versterkt. Het resultaat is: chaos in de Hon gaarse communistische partij. Nie mand weet nu, welke gedragslijn hij moet volgen, en het is niet duidelijk of men binnenkort niet even medo- genloos onder handen zal worden ge nomen voor het bestrijden van het Titoisme, als indertijd de aanhangers van Tito werden achtervolgd voor hun „afwekende leer", besluit het Weense blad. Veto van Bonn. Bonn heeft jhr. mr. Van der Goes van Naters laten weten, dat West- Duitsland niet accoord kan gaan met zijn eventuele benoeming als commis saris voor het Ernstige fabrieksbrand te Helmond. In de droogafdeling van de N.V. P. F. van Vlissingen en Co's Katoen- fabriek te Helmond brak Dinsdag- midadg brand uit. Het vuur, dat in een partij opgeslagen katoenen half fabrikaten en hars is ontstaan, greep zeer snel om zich heen. De schade, niet alleen aan de op geslagen goederen, doch vooral ook aan de machinerieën is groot. Kort na het uitbreken van de nrand ont stond een rookontwikkeling, die zo dicht was, dat enkele straten voor het verkeer moesten worden afgezet. Het vuur werd bestreden met 15 stralen. De u-andweerlieden. evenals de mannen van de bedrijfsbrandweer moesten van zuurstofmaskers ge bruik maken om tot de omgeving van de vlammen door te dringen. Nieuwe Italiaanse regering gevormd. De linkse Christendemocraat profes sor Antonio Segni heeft een nieuwe Italiaanse regering gevormd en presi dent Gronchi hiervan in kennis ge steld. Segni zal zijn ministerslijst vandaag aan de president voorleggen. De republikeinen zullen naar de for mateur mededeelde, „om persoonlijke redenen" niet in de nieuwe regering vertegenwoordigd zijn, doch zij zullen de regering wel in de volksvertegen woordiging steunen. „OPPOSITIE VRIJ VAN SCHULD" In sommige kringen nog zekere onrust. President Peron van Argentinië heeft Dinsdag in een radiorede zijn vrien den en tegenstanders verzocht om een politieke wapenstilstand en de politie ke oppositie ontheven van schuld in de jongste opstand. Waarnemers beschouwen de rede als de verzoenendste die president Peron in zijn loopbaan heeft gehouden. De Argentijnse president hield zijn rede in zijn bureau in het regerings gebouw waar hij voor het eerst sinds de opstand op 16 Juni is teruggekeerd, om zich aan de behandeling van staatszaken te wijden. „Dringende staatsaangelegenheden hebben tot dus ver er van weerhouden, voeling te heb ben met het volk", aldus president Pe ron in zijn eerste radiorede sinds 16 Juni. Volgens de Argentijnse president werd een groot aantal levens afgesne den bij de „misdadige aanslag" op zijn bewind. Het was duidelijk, dat de politieke opperbevelhebber van de strijdkrach ten (Peron zelf) te vermoorden. Pre sident Peron ontsloeg evenwel de op positiepartijen van schuld in deze zaak. Hij viel geruchtenverspreiders aan en zeide, dat een zekere onrust in sommige kringen heerste, doch dat het land rustig bleef. Tet was duidelijk, dat de politieke De UJ?.-correspondent Zaki Salama (linies) is hier bezig met een inter view van de Nederlander Guustaf Abrahams (naast hem) en de Span jaard Antonio Sanchez Gruz, beiden legionnairs van het Franse vreemde lingen-legioen.die in het Suezkanaal van het troepenschip „Flaminia" waarmee zy op weg waren van Indo- China naar Noord-Afrïka, overboord sprongen en zó in Egypte én in ge vangenschap terecht kwamen. Te zamen met Slf lotgenoten wachten de beide mannen in de gevangenis van Suez, waar deze foto werd gemaakt op hun veroordeling wegens het ille gaal overschrijden van de Egyptische grens oppositiepartijen naar orde en wet verlangden. Vooraanstaande politici hadden zich reeds met hem verstaan, aldus Peron, „en wij danken hen voor hun streven naar vrede en samenwer king wij hebben er tien jaar voor geijverd". President Peron zeide er zeker van. te zijn dat zijn politieke tegenstanders „nimmer de economische en: sociale overwinning van de Peronisten heb ben willen te niet doen. De president legde er de nadruk op, dat geen poging zal worden gedaan om de oppositie tot aanvaarding van de Peronistische leer te dwingen. „Er zijn reeds te veel Peronisten. Meer hebben wij er niet nodig". Engelse straaljager neergestort. Bij de Schaarsbergerstraat te Heer len is gisteren een Engelse straalja- ?er neergestort. Het verongelukte oestel was een Sabre-straaljager. Het ontplofte in de lucht en kwam neer tussen de Schaarsbergerstraat en de spoorlijn Heerlen-Schaesberg, waar het zich op tien meter afstand van een huizengroep in de grond boorde. De straaljager was afkomstig van de in Duitsland vlak oij de Limburg se grens gelegen basis Brücken. De Engelse piloot kwam om het leven. Wettelijke doodverklaring van Hitler Het Beierse hooggerechtshof heeft Dinsdag bepaald dat de rechtbank te Berchtesgaden het recht heeft Hitier dood te verklaren. De uitspraak werd gedaan in een conflict over de competentie van de rechtbank tc Berchtesgaden, in welk district Hitier een landhuis bezat, en de rechtbank te BerlijnSchönberg, om Hitier wettelijk dood te verklaren. Dinsdag heeft H.M. Koningin Juliana een werkbezoek gebracht aan ver schillende plaatsen in de Gelderse Achterhoek. Deze telefoto, genomen in de R.K. Vakschool te Harreveld bij Winterswijk, toont H.M. in de boek binderij van de Vakschool bij een pers, waar broeder Anfridus de Lands vrouwe een daar vervaardigd boek werk laat zien (Telefoto A.N.P.) Koffie en thee voor Rijkspersoneel? Bij de Centrale Ideeëncommissie van het departement van Algemene Zaken voor het Rijkspersoneel is een idee uit en in de bus gekomen om voortaan, evenals dat in verschillen de grote particuliere bedrijven reeds feschiedt", het overheidspersoneel op e departementen en bij de rijksdien sten in den lande gratis koffie en thee te verstrekken. Dit zou dan geschieden om het werken bij het rijk aantrekkelijker te maken. Uiteraard zullen in dit ge val de cantinepachters uit de schat kist moeten worden schadeloos ge steld. Inmiddels heeft de raad voor de burgerlijke rijksdienst uit de minis terraad zich met dit idee verenigd. Aan de ministeries van Binnenlandse Zaken en Financiën is opgedragen, de verdere uitwerking daarvan ter hand te nemen en de financiële consequen ties nader onder het oog te zien. Onregelmatigheden op vliegbasis? Twee personen, onder wie een bouwkundig opzichter zijn op de vliegbasis Twenthe gearresteerd. Zij worden verdacht van onregelmatig heden. .Aldus is meegedeeld door de officier van justitie te Almelo. IN HET HUIS VAN EUROPA Al direct conflict met de ministerraad Het parlement van de West-Europese Unie kwam Dinsdag in het „Huis van Europa" te Straatsburg voor de eerste keer bijeen. Het koos de 49- jarige Britse oud-minisfër van vervoer en Burgerluchtvaart, John Scot Maclay (liberaal-conservatief) tot zijn eerste voorzitter. Het parle ment bestaat uit 89 leden, dezelfde die de zeven landen van de Westeuro- pese Unie in de Raad van Europa vertegenwoordigen. De vergadering had uitsluitend een constituerend doel. Bij de verkiezing van de zes vice- voorzitters werd de heer J. J. Fens van de KVP tot vice-voorzitter voor Nederland gekozen. De vergadering werd bijgewoond door zes leden van de ministerraad van de Westeuropese Unie. De voorzitter van deze raad. de Belgische minister Spaak, legde de nadruk op twee aspecten „van uitzonderlijk belang" van de taak Aardbeving in Afghanistan. Volgens een radio-uitzending uit de hoofdstad van Afghanistan, Kaboel, is het Noord-Oosten van het land getroffen door een aardbeving, die mogelijk tientallen personen het le ven heeft gekost. De stad Faizabad, in de provincie Badachsjan, zou ver- woest~zijn. Radio-Kaboel heeft verder mede gedeeld, dat ook de steden Sjafnan en Taloezan getroffen zjjn. NA VERMINDERDE ACTIVITEIT Gemeentelijke subsidiëring was stimulans voor opleving Tijdens en kort na de tweede wereldoorlog leefde bij de Nederlandse jeugd de gedachte, dat zij zelf iets moest gaan doen om zich op te heffen uit het verval, waarin zy in die jaren was geraakt. Het jeugdwerk was onder de druk van de bezetting voor een groot deel lamgeslagen en wat nog functionneerde, werkte met de grootste moeite. AJs gevolg van het nieuwe streven kwam in 1945 de Vlissingse Jeugdraad tot stand. Deze raad wilde werkzaamheden ontwikkelen, waardoor het jeugdwerk opnieuw kon worden geactiveerd. Er was een moeilijk begin, maar spoedig begon er schot in te komen. Het werkterrein was overvloedig; de zwarte handel had welig getierd en over het algemeen waren de zeden verwilderd. Deze mo rele gevolgen van de oorlog moesten worden uitgewist. Enkele jaren bloei de het jeugdwerk: er werden acties gevoerd, bijeenkomsten gehouden en conferenties belegd. Langzamerhand echter verminder den de activiteiten van de jeugdraad weer. Bestuursleden bezochten steeds minder de bijeenkomsten en bleven op den duur helemaal weg. Het Vlissingse gemeentebestuur heeft evenwel ingezien van welk een froot belang de raad was voor de inding van de jeugd en op initiatief van dit college werd in Februari van dit jaar de jeugdraad nieuw leven in geblazen. De gedachte voor het ge meenschappelijk werk werd door de gemeente gestimuleerd door op de begroting een bedrag van 5000 uil te trekken voor de subsidiëring van het jeugdwerk. Bij de Vlissingse Jeugdraad zijn thans aangesloten drie grote overkoepelende organisa ties voor het werk onder de zoge naamde massajeugd, die tezamen ongeveer duizend jongeren vertegen woordigen. Tot de taak van de Vlissingse Jeugdraad behoort o.m. het geven van advies aan het gemeentebestuur over de verdeling van de jeugdwerk subsidie, het door middel van bijeen komsten en conferenties leggen van contacten tussen de aangesloten or ganisaties en het verlenen van mede werking bij feesten en plechtigheden. Vanzelfsprekend lopen de levens beschouwelijke richtingen van de aangesloten verenigingen ver uit een, maar dat wil geenszins zeg gen, dat samenwerking op brede basis onmogelijk is. Het is dan ook de taak van de jeugdraad om door middel van deze samenwer king meer begrip voor elkanders werk en meer eerbied voor elkan ders overtuiging te kweken. Het eerste werk na de heractivering van de jeugdraad bestond uit het or ganiseren van een groot jeugdappél als opening van de tiende viering der (Vervolg op pag. 7). Op een onbewaakte overweg in Teu gen. onder Twello, is Dinsdagmiddag een militaire lesauto door een diesel- trein gegrepen. De auto werd door de trein 12 meter meegesleurd en totaal vernield. In de auto zaten twee militairen: de 29-jarige korporaal B. Dickhoff uit Amsterdam en de 20-jarige marechaus see 4de kl. B. A. M. van Waterschoot uit Hontenisse, beiden gelegerd bij het depót Kon. Marechaussee te Apel doorn. Dickhoff werd licht, doch Van Waterschoot ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan onoplet tendheid van de autobestuurder. Bei de mannen zijn opgenomen in een zie kenhuis te Devpnter De diesel'rein. die om I6-3!) uui uit Apeldoorn wa= vertrokken in de rienting Enschede, had een aanmerkelijke vertraging. der Westeuropese Unie: het toezicht op de bewapening en de oplossing van de Saarkwestie. Hij bracht hulde aan jhr. Van der Goes van Naters. Zonder dit wc;?: zou 't Frans-Duitse Saar-accoord van 23 October van verleden jaar niet tot stand zijn ge komen. De ministerraad zal zich krachtig verzetten tegen twee wen sen van het nieuwe parlement: voor legging van de begroting der Unie aan het parlement, alvorens deze door de ministerraad definitief wordt goedgekeurd en het recht van het Ünieparlement om bij de bespreking van het jaarlijkse rapport van de mi nisterraad ambtenaren van de Unie naar Straatsburg te ontbieden. De ministerraad achtte de vervulling van geen van beide wensen nodig. Bomontploffing in postkantoor te Miinchen. Twee omstanders gedood. In een postkantoor te München is Dinsdagmiddag een bom in een pak ket, dat door een man aan het loket was afgegeven, ontploft. Twee perso nen werden gedood en twintig ge wond. De omgekomenen bevonden zich in een lange rij, die stond te wachten. Een van hen was een oude vrouw. Bij de ontploffing ontstond 'n steek vlam, welke de twee slachtoffers raak te. De Beierse politie heeft onmiddel lijk een onderzoek ingesteld. Het is nog niet bekend, aan wie het pakket was geadresseerd. Hevig gevecht bij grens van Cambodja. Zuidvietnamese legereenheden en opstandelingen onder leiding van de Hoa-Hao generaal Bacut hebben Maandag in het gebied bij de zeven bergen, nabij de Cambodjaanse grens, een hevige strijd geleverd. De opstandelingen zouden dertig man aan doden en veertig aan gewon den hebben verloren, terwijl er negen man van de nationale strijdkrachten sneuvelden en twintig werden ge wond. Het weer 1 Europa. Kopenhagen, regen Amsterdam, regenbui Londen, onbewolkt Luxemburg, regenbui Parijs, onbewolkt Bordeaux, licht bewolkt Grenoble, zwaar bewolk Nice, zwaar bewolkt Genève, licht bewolkt Zürich, zwaar bewolkt Locarno, half bewolkt Berlijn, geheel bewolkt Frankfort, regen München, zwaar bewolkt Wenen, half bewolkt Innsbrück, zwaar bewolki Rome, licht bewolkt 15 gr. 15 gr. 21 gr. 14 gr. 20 gr. 20 gr. 19 gr. 28 gr. 19 gr. 19 gr. 26 gr. 16 gr. 18 gr. 17 gr. 22 gr. 20 gr. 28 gr. MINDER KOUD Aanvankelijk nog veel bewolking, later ook opklaringen. Overwegend droog weer. In de middag iets hogere temperaturen. Overwegend matige wind tussen Noordwest er Noord. Juli Zon Maan ZON N MAAN op 4.30 onder 21.03 op 21.54 onder 6.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1