Zal Klaaskinderkerke eeuwenoude geheimen prijsgeven OVERBLIJFSELEN C0UD0RPE WORDEN ONDERZOCHT SNEL RIJDEN EIST HOGER VERBRUIK VAN BRANDSTOF BURGEMEESTER MR TELLEGEN TERNEUZEN IN DE BRANDING 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 5 JULI 1955. IN 1570 VERWOEST Rijksdienst voor Bodemonderzoek doet opgravingen op Schouwen- Duiveland Nu de Rijksdienst voor bodemonderzoek besloten heeft geheel Schouwen- Duiveland in kaart te brengen en systematisch te onderzoeken, zal ook het oudste Schomvse dorpje zyn geheimen prijs geven. By de Allerheiligenvloed in 1570 werden de bewoners van Klaaskinderkerke verdreven en na het droogvallen van het eiland keerden zy niet terug. Eeuwen lang slibde grond aan hofsteden verrezen in de omgeving van het voormalige dorpje en tenslotte wist niemand meer precies aan te wyzen, waar deze neder zetting geweest was. Tot in het najaar van 1953, by het herstel van de landerijen na de watersnood, oude fundamenten, geraamten en scherven bloot kwamen te liggen. Anderhalve meter goede bouwgrond was door het zeewater weggespoeld en de oorspronkelijke bodem kwam boven. Nieuwsgierigen en amateur geologen gingen haastig aan het gra ven, maar de resultaten waren niet bijster groot. Om verdere vernielin gen te voorkomen, werd het terrein verboden gebied. De wind en de stor men van ae laatste twee jaar bliezen het zand dieper weg en thans is de grondtekening van een nederzetting boven gekomen, die wel uniek in ons land genoemd kan worden. Vanzelf sprekend heeft de dienst voor bodem onderzoek niet nagelaten het terrein te verkennen en men kwam unaniem tot de slotsom dat de bodem hier schatten bewaart aan historische ge gevens, Zeeuwse geschiedenis en pri mitieve levensnormen. Klaaskinderkerke gesticht door de nakomelingen van heer Claes- en afdammers van het Duivenee bij Brouwershaven ligt twee kilometer terzyde van de weg Brouwershaven-Scharendijke, op grondgebied van Duivendijke. Tot voor kort behoorde de grond aan het armbestuur, maar door een ruiltransactie is Klaaskinderker- kei gemeentelijk eigendom gewor den. Tour-ploeg naar Hengstdijk. Op 31 Juli wordt te Hengstdyk (Z. VI.) een beroepskoers gehouden, waaraan de gehele Nederlandse Tour de Fra nee-ploeg zal deelnemen. Om dat het hier de eerste wedstryd be treft na de monsterrit door Frankryk zal de voorzitter van de K.N.W.U., mr. dr. T. van Dyk, aanwezig zyn om de renners te huldigen. Het aantal etappes van de koers zal gelijk zijn aan dat van de Tour de France, ter wijl voor elke etappe prijzen beschik baar zyn. Van Est kampioen achtervolging profs. Baankampioenschappen K.N.W.U. Ongeveer 4000 toeschouwers woon den Maandagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam de finale van de baankampioenschappen van de K. N.W.U. bij. Op overtuigende wijze heeft Wim van Est in de finale van het kampioenschap achtervolging voor professionals de Amsterdammer De Groot verslagen. De achtervolging voor profs ging over 5 km. De uitslagen luiden: fina le: 1. Van Est 6.47.8; 2. De Groot 6.54.0; Om de derde prys: 1. Gerrit Voorting 6.57.6; 2 Adrie Voorting 6.58.8. De 18-jarige Amsterdammer Cap- tein won het kampioenschap van Ne derland sprint amateurs door zijn stadgenoot Malm in drie ritten te verslaan. Het sprintkampioenschap der profs, wist de Amsterdammer Derksen voor de vierde maal in successie op zijn naam te brengen. In de finale versloeg hij Arie van Vliet in drie ritten. De eindstand luidde: 1. Derksen; 2. Van Vliet; 3. Hijzelendoorn; 4 Schotman. De Amsterdammer Piet van Heus- den heeft voor de vierde maal in successie het kampioenschap van Ne derland achtervolging voor amateurs gewonnen. Van Houwelingen werd tweede. John Stol klaagt Pellenaars aan. De heer J. Stol, lid van de sportcom- mïssie van de Koninklijke Nederland se Wielren Unie, heeft een aanklacht ingediend bij de officier van Justitie te Amsterdam tegen Kees Pellenaars, naar aanleiding van een artikel, dat dezer dagen in een dagblad heeft ge staan. Dit artikel handelde over het conflict, dat tussen Pellenaars en de sportcommissie van de K.N.W.U. was gerezen naar aanleiding van het star ten van Wagtmans en Van Est in de 100 km kampioenswedstrijd achter motoren. De heer Stol is van mening, dat hij door uitlatingen van Pellenaars is zijn goede naam en eer is aan getast. Avondathletiekwedstrijden. Donderdagavond organiseert Mara thon op de Sintelbaan te Vlissingen avondathletiekwedstrijden onder aus piciën van het district Zeeland van de KNAU. De volgende nummers zul len worden afgewerkt: Meisjes: 60 meter C, 60 meter B, hoogspringen B, 80 meter A, 60 meter horden A, kogelstoten A en speerwer pen A; jongens: 60 meter C, 80 me ter B. verspringen B, 100 meter A, I verspringen A; heren: 100 meter, 800 meter, kogelstoten, verspringen en 3000 meter. -X- De 22-jarige Rudi Godin uit Mainz, die tij diens de motorwedstrijd van de Adac met zijn 250 cc Puch een ongeluk kreeg en daarbij een schedelbasisfractuur opliep, is in de nacht van Zondag op Maandag in een ziekenhuis te Adenau overleden. Bij het heklimmen het dorpje lag op een hoogte van de terp ziet men direct de fundamenten van de oude kapel in geglazuurd steen en oude lei. Hieromheen loopt de ring gracht, terwijl aan de Oostzyde een twee meter diepe put, waar water in staat, het overblyfsel is van de wa- terhaalplaats, waar zes tot zeven eeu wen geleden de Klaaskinderkerkers 'om water gingen. Ook deze put zal by wetenschappelijk onderzoek een bron van veel gegevens zyn, daar rond deze plaats een groot deel van het dorpsleven zich afgespeeld heeft. Vraagbaak Een der oudste inwoners van Dui vendijke, de landarbeider Van d .Hoek is voor het aanstaand onderzoek een belangrijke vraagbaak gebleken. Van der Hoek herinnert zich nog heel goed hoe vroeger „het zal wel zo'n zeventig jaar geleden zijn" by het ploegen een paard plotseling wegzak, te en in een grafkelder klem raakte. In 1890 werd besloten de grond te egaliseren, waarby honderden sche dels werden opgegraven. Daar nie mand wist waar deze vandaan kwa men en het historisch onderzoek 2 tig jaar geleden geen grote omvang had, werd in de oude slotgracht een traf gedolven, waar Van der Hoek, e geraamten in begroef. Ongetwij feld zyn deze gegevens van groot belang, daar bij het vinden van zo'n massagraf tijdens opsporingswerk zaamheden, de geleerden wellicht tot de vreemdsoortigste hypothesen zou den zyn gekomen. Klaaskinderkerke's resten wachten nu op het tijdstip dat een lange sleuf door het terrein gegraven zal worden om een dwarsbeelö van de structuur te verkrijgen en zo in tegenstelling by oud-Duivendyke hoopt men vele voor de wetenschap waardevolle voorwei'pen en gegevens te vinden, die iets meer vertellen zullen van het leven op het oude Schouwen, waar van slechts in de rekeningen van de aartsdiaken van Utrecht m 1478 de parochie Claeskynderkercke vermeld staat met de priester Michaelis Ben- se Nieolaeszoon, die in 1549 overleed, enkele tientallen jaren voor het dorp door het water werd weggespoeld. Dorisde zebra in de dierentuin van Helsinkiheeftzoals men ziet, on langs met de fotograaf een surrealis tisch grapje uitgehaald. Toen zij na melijk merkte, dat de camera op haar was gericht, stelde zij zich heel co quet op voor een nieuwe bakstenen muur in haar verblijf om zo te laten zien hoe keurig het streepjespatroon van haar huid past by de geblokte achtergrond... Het werd inderdaad een schilderachtigefoto al is het dan ook een beetje vermoeiend voor de ogen Moeilijkheden in de Soedan De Soedanese eerste-minister, Ismael el Azjary, heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de nationale unionistische partij de publicatie van het officiële blad van zijn party, „Al Ittehad", voorlopig verboden. Ook verving de premier de hoofd redacteur van het partijblad „Al Al- lam", dr Achmed al Sajjid Aehmed, door Ali Achmed, hoofdredacteur van de „Al Ittehad". El Azjari werd in Januari 1953 tot premier aangewezen, omdat zyn par tij, toen voorstandster van „eenheid van het Nijldal", de overwinning bij de verkiezingen had behaald. Het partijbestuur heeft sedertdien zijn koers gewijzigd en streeft thans naar onafhankelijkheid van de Soe dan. De vice-voorzitter van de party, Mohammed Noer Ed-Dïn, die het met deze koerswijziging niet eens is, werd veertien dagen geleden als minister ontslagen. Weer arrestaties in rood China. Radio-Peking meldt dat in Itsjoen, in de provincie Kiangsi, 31 personen zijn aangehouden op beschuldiging van contra-revolutionnaire activiteit. Onder hen bevinden zich landeigena ren, en gewezen nationalistische mi litairen, aldus de radio. Zij maakten deel uit van het „leger ter redding van het Cliinese vasteland". De afgelopen twee maanden zijn volgens uit China ontvangen berich ten bijna honderd personen terecht gesteld en meer dan 500 gearresteerd wegens contra-revolutionnaire acti viteit in diverse provincies. Engeland naar de Brusselse conferentie. Engeland zal deelnemen aan de Brusselse conferentie van 9 Juli, waartoe het was uitgenodigd door de regeringen van de Beneltixlanden, Frankrijk, Italië en West-Duitsland. Tot deze conferentie is onlangs te Messina besloten. Besproken zullen worden het verkeer, de bestaande vormen van energie en de atoom energie en de waagstukken van een gemeenschappelijke markt. Ook maatschappelijke problemen zullen ter tafel komen. DRAGLINE ASSISTEERT.... Resten van kerk en begraafplaats worden blootgelegd. „Hier heeft eeuwen geleden waarschijnlijk het dorpje Coudorpe gestaan" zei Maandagmiddag de heer A. van Pernis, anthropoloog en technisch amb tenaar van de Rijksdienst voor Oudhe idkundig Bodemonderzoek ergens midden in de uitgestrekte Coudorpepolder bij Ellewoutsdyk. En met zijn handen woelde hij in de mulle grond, dïc een dragline juist had neerge stort. „Hier is de begraafplaats geweest. Uit alles blykt dat Coudorpe in de vijftiende eeuw door een pestepidemie werd getroffen, waardoor het dorp werd verlaten". En dat is ongeveer alles wat men van Coudorpe weet. Alleen de naam Coudorpepolder en ee 11 met wilde zuring en distels be groeide terp herinneren aan de streek, waar tot omstreeks 1450 en nyver landbouvvdorpje stond. Uit de overlevering was bekend, dat de overblijfselen van Coudorpe in de omgeving van de uit de achtste eeuw stammende vliedberg moesten liggen en daarom had de Herverka- velmgsdienst in afwachting van het oudheidkundig onderzoek gewacht met het egaliseren van dit terrein. Ruim een jaar heeft men op het on derzoek gewacht en pas toen men noodgedwongen met het herverkave- lingswerk moest beginnen kwam ook de Oudheidkundige dienst voor het bodemonderzoek. De Herverkavelingsdienst heeft ech ter begrip willen tonen voor het nut van het onderzoek en op korte ter mijn een dragline en enkele arbeiders ter beschikking gesteld. Maandagmorgen is men begonnen een gedeelte van de begraafplaats af te graven, waarby men op een diepte variërend van veertig centimeter tot één meter menselijke overblijfselen aantrof. Het feit, dat de begraaf plaats op sommige plaatsen op een massagraf wijst verstevigt de theorie dat Coudorpe in de vyftiende eeuw- door de zo gevreesde „Zwarte Dood" bezocht zou zyn. In die dagen werd namelyk een groot deel van Europa door de pest getroffen. Tezamen met de arts J. van Lim- borgh, wetenschappelijk ambtenaar van de anthropologische afdeling van de Rijks Universiteit te Utrecht, ver richt de heer van Pernis nasporingen, welke tot vermeerdering van kennis omtrent Coudorpe zouden kunnen leiden. De gevonden skeletten wor den naar de Rijks Universiteit te Utrecht gezonden, waar men door reconstructie zoveel mogelijk over de Test voor bromfietsen. Het is een bekend verschijnsel, dat snel ryden het brandstofverbruik doet toenemen. Nog meer dan voor de viertakt-, geldt dit voor de tweetakt- motor. Het vaststellen van de groot te van de toeneming van het brand stofverbruik bij het opvoeren van de snelheid bij bromfietsen, was een on derdeel van de door een maandblad onder controle van de K.N.M.V. ge organiseerde verbruïkstest. Nadat vier ryders met vier brom fietsen van verschillende merken In een dagrit over een afstand van 198 km met gemiddelde snelheden, va riërende van 37 tot 42 km per uur hadden afgelegd, werd een brand stofverbruik gemeten van 1 liter op 48.7 voor de zuinigste en 1 op 36.8 voor de minst zuinige. Dit zyn ver- bruikseyfers, zoals die zich in de praktijk zullen voordoen by hen, die hun bromfiets met flink hoog gemid delde over langere afstanden bery- den. Met een nauwkeurige meet-appara- Bulgaarse spionnage in Turkije. De Bulgaarse vïce-consnl te Istan- boel, Tsjokalow, is gearresteerd, toen hij zich in verbinding stelde met een man, die bij de Turkse politie bekend stond als een spion voor Bulgarije. Tsjokalow „die bij zijn arrestatie in het bezit van belangrijke stukken werd aangetroffen, die geen twijfel la ten aan de aard zijner bedrijvigheid" was een der leiders van de kort geleden in Turkije ontdekte Bulgaar se spionnageorganisatie. Twee andere organisatieleden zijn reeds gearres teerd. Het door de Turkse politie in gestelde onderzoek duurt voort. Koninklijk bezoek aan de West. Van 27 Oct. tot 7 Nov. Ofschoon do officiële instanties liet aangekondigde bezoek van H. M. de Koningin en Prins Bernhard nog als geheim behandelen en gegevens eerst verstrekt zullen worden nadat In alle drie rijksdelen overeenstemming be reikt is, lekte reeds uit dat het bezoek in Suriname van 27 October tot 7 Nov. zal duren. Er zal een commissie benoemd worden, met subcommissies, om de bijzonderheden van het bezoek te regelen. Het Koninklijk Paar zal eerst de Antillen bezoeken en dan naar Suri name komen. Op het station van Leeds (Engeland) is een reizigerstrein op een stilstaande trein gereden. 34 personen werden ge wond, van wie er drie in een ziekenhuis zijn opgenomen. ARTIKEL IN „ZEEUWS TIJDSCHRIFT" Vergroting van zeesluizen zal bedrijvigheid doen afnemen. Het tweede nummer van de vijfde jaargang van het Zeeuws Tijdschrift, dat zojuist verscheen, bevat een beschouwing van de burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Teilegen over „Terneuzen in de branding". Over het rapport Steenberghen-Van Cauwelaert schryft mr. Teilegen: de gemeente Terneuzen is by deze plannen ten nauwste betrokken, niet om dat verwacht mag worden, dat verbreding van het kanaal en de daarmede gepaard gaande vergroting der zeesluizen Terneuzen evenzeer, of zelfs meer voordeel zal bieden dan Gent, zoals wel eens tendentieus wordt voor gesteld. Integendeel. Ik ben eerder geneigd te verwachten, dat de bedrij vigheid in de haven van Terneuzen zal afnemen. Het is immers thans zo, dat schepen die wegens hun breedte of diepgang de tegenwoordige sluizen niet kun nen passeren op de ree hun voor Gent bestemde lading overladen in lichters, die de goederen dan verder naar hun bestemming vervoeren. By grotere sluizen zullen deze schepen dadeiyk naar Gent kunnen doorva ren, waardoor een ruime werkgele genheid voor de arbeiders van Ter neuzen zal komen te vervallen. De burgemeester wyst op de zor gen, die het rapport het gemeente bestuur heeft gegeven. Want wan neer de plannen worden verwezen lijkt, zoals zij in het rapport zyn ge schetst, dan zal het nieuwe complex sluizen de gemeente beroven van de eerst na de oorlog aangelegde sport terreinen. Hoezeer het te betreuren zou zijn, dat een jarenlange voorbe reiding vergeefs zou blyken en veel geld voor mets uitgegeven, ook deze tegenslagen zou Terneuzen wel te boven komen, wanneer maar elders bereikbaar voor de inwoners terrei nen geschikt voor sportbeoefening te vinden waren. Dit is vooralsnog niet het geval gebleken. Do burgemeester spreekt dan ook het ernstig ver langen uit, (lat met vereende krachten een onderzoek zal wor den ingesteld of niet een an dere oplossing In het bijzonder ook voor de binnenvaart, zal kun- nen worden gevonden, waardoor én deze sportvelden gespaard én het als' wandelpark zo waardevol le zg. Westelijke Bolwerk behou den kunnen blyven. Deze wens mag met te meer klem worden uitgesproken omdat juist onlangs is gebleken, dat de binnenvaart zelf geenszins ingenomen is met de voor haar geprojecteerde sluis. Vervolgens wijdt de burgemeester aandacht aan de voornemens van Rykswaterstaat tot dykverhoging langs de Westerschelde, waardoor een uitbreidingsplan, zoals men zich dat in Terneuzen had voorgesteld, onuitvoerbaar dreigt te worden. De burgemeester bepleit nauwe samenwerking met België, waarby dan als punt 1 het axioma van de vrfle vaart op de Westerschelde op zyn waarde zou kunnen worden be proefd. Het zou althans in het licht der steeds meer gezochte samenwer king in Beneluxverband moeten wor den geherwaardeerd. Het Waterloop kundig Laboratorium zou een be trouwbare gids zyn voor de bestude ring van de gevolgen ener gehele of gedeeltelyke afsluiting der Wester schelde. Eerst na het bekend worden van de resultaten van dit onderzoek zal kunnen worden nagegaan of de voor delen van een veiliger door het behoud der huidige zeewe ringen zullen opwegen tegen de be zwaren en kosten verbonden aan de afsluiting, aldus de burgemeester. Het nummer van het tydschrift be vat voorts een tweede beschouwing over de dichter Hans Warren door P. C. J. Reyne, een uitvoerige studie over het fort Rammekens, door J. de Kuyper en een artikel over de wonen langs speelmogeiykheden van een Middel de Schelde en een veiliger varen op burgs Rederijkersspel, door dr. J. tuur werden daarna proeven geno men, waarby dezelfde bromfietsen achtereenvolgens werden gereden met een constante snelheid van 20, van 30, van 40 km per uur, en vol gas. De verschillen, die hierby geme ten werden, deden zelfs insiders ver steld staan. Een typisch voorbeeld van de gevonden resultaten was bv. dat van een der merken by 20 km snelheid werd verbruikt 7:76.9; bh' 30 km 1:66.7; by 40 km 1:60.6 en het verbruik steeg by volgas (waarbij 51 km/u gehaald werd) tot 1:43.5. Deze verbrulkscyfers geven vol gens'deskundigeen een aanwijzing dat berijdfors van bromfietsen (en dit geldt eveneens voor motorrijders en automobilisten, die tweetaktmotoren berijden) door hun wyze van ryden het brandstofverbruik sterk kunnen beïnvloeden. vroegere bewoners te weten wil ko men. Daar men ook op de fundamen ten van de kerk is gestoten en de doden in de zogenaamde „heilige li nie" werden begraven weet men nu dat Coudorpe een Christelijk dorp is geweest. Lange mensen Uit vele onderzoekingen is geble ken dat de lengte van de gemid delde Nederlander aan het toene men is. Vroeger waren de Neder landers dus kleiner van stuk maar het begint er naar uit te zien dat de Coudorpenaren zowaar een uitzondering maakten. De heer van Pernis, die alle vondsten nauwkeurig noteert, heeft op ver schillende plaatsen skeletten ge vonden waarvan er een 1 meter 84 en een ander 1.75 meter lang was. Of de Coudorpenaren inder daad zulke „reuze" waren zal wel nooit nagegaan kunnen worden want een compleet skelet wordt slechts een enkele keer aange troffen. Tweehonderd meter van de begraaf- Slaats staat de eeuwenoude terp. Een heeft hierdoor een tunnel ge boord, maar meer dan enkele scher ven leverde dit niet op. „Die berg moet men laten staan", was de rots vaste overtuiging van de heer van Pernis, „want het is een prachtig cultuurmonument. Het zou onge hoord zyn, als men die berg zou af graven. Daarmee ging een stuk ka rakter van het Zeeuwse land verlo ren". De Herverkaveling heeft hier ech ter rekening mee gehouden en daar om zal de terp op een aparte kavel komen te staan. Tijd is het enige wat de heer van Pernis nodig heeft. In twee, drie dagen zou heel wat mate riaal bij elkaar gebracht kunnen worden. Maar de Herverkavelings dienst heeft nu meer dan een jaar de gelegenheid geboden en kan onmo gelijk langer wachten. Een dragline kost twee en twintig gulden per uur en het onderzoek zou dus kapitalen gaan vergen. En daar om zullen de draglines vandaag met het egaliseren aanvangen. Jammer, maar het moet. Duitser kwam met auto en drie paarden Op een V.V.V.-kantoor worden soms vreemde vragen gesteld. Zo was er onlangs een boerin, die vroeg hoe men een geit kon versturen. Op een ander V.V.V.-kantoor informeer- de iemand, of men voor een treurend kanariepietje een goed pension wist, waar het dier een beetje kon opfleu ren Dezer dagen bereikte de A.N.V.V. een brief van een Duitser, die het V.V.V.-wezen voor een waar probleem stelde. De toekomstige gast wilde met zijn familie de vacantie doorbrengen in een rustige plaats aan de kust, waar gelegenheid voor de ruitersport be stond. Hij wenste een huis te huren met vier of vijf éénpersoonskamers, voorzien van stromend koud en warm water en centrale verwarming, een gezellige eetkamer, tenminste één bad kamer en een moderne keuken, ter wijl bij het huis een ruime garage moest zijn en liefst een afgesloten tuin. Het grootste probleem vormde evenwel het verlangen drie rijpaarden mee te brengen, die niet in een ma nege mochten staan. Eventueel zouden zij in een schone stal van een boer derij ondergebracht kunnen worden, mits de boer genegen was hem een stuk weiland tijdelijk af te staan. Des noods was de Duitse gast bereid een grote, droge en lichte ruimte zelf als stal in te richten, waartoe een tweede garage bij het huis het meest geschikt zou zijn. Het huis moest op een afge legen plaats staan, waar volstrekte rust heerste in de omgeving, zonder het .lawaai van kinderen, onrustige bu ren, auto's, machines, honden of an dere dieren. Het belangrijkste was echter, dat de paarden in de nabijheid het huis gestald konden worden. Ondanks de vele uitzonderlijke ver langens van deze gast, slaagde de V.V.V.-Noordwijk er in het gewenste huis met toebehoren te vinden. Wel een bewijs, dat de V.V.V. synoniem is met vindingrijkheid. Argentijnse prelaten mogen terugkeren. D~ Argentijnse regering heeft toe stemming verleend aan de Argentyn- se prelaten monseigneur Tato en mon seigneur Novoa, die drie weken gele den werden uitgewezen, om naar Ar gentinië terug te keren. De prelaten arriveerden Zondag uit Rome in Genua op weg naar R10 de Janeiro, waar zy net 36ste internatio nale Eucharistische congres en een conferentie van bisschoppen uit La- tyns-Amerika zullen bijwonen. De 47-jarige Nederlander K. Heringa, die zijn opleiding aan de landbouwhoge school te Wageningen heeft ontvangen, is benoemd' tot opvolger van H. Reerink als deskundige van de Verenigde Naties In zake suikerrietonderzoek op Ceylon. Hij is lange tijd in Indonesië werkzaam ge weest. In de buurt van Cherokee in Noord- Carolina is een hangbrug in een rivier gestort doordat een kabel brak. Een vrouw kwam om het leven en 40 perso nen werden gewond. de Schelde en de enorme besparing 1 van Ham. KERKNIEUWS Afscheid ds. Heyerman. Zondag nam ds. G. Heyerman, pre dikant der Gereformeerde kerk te Wolphaartsdijk, afscheid van de ge meente, die hij drie en een half jaar diende. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet. De scheidende pre dikant las het eerste deel van Jesa- ja 55 en had als tekst gekozen Hande lingen 20 vs. 32: „En nu, ik draag U op aan den Here en het woord Zijner genade, aan Hem, die bij machte is te bouwen en het erfdeel te geven on der alle geheiligden". Ds. Heyerman werd toegesproken namens de kerkeraad en de gemeente door ouderling J. Katsman, namens ds. H. J. Ponsteen door ouderling C. van der Schraaf, die een brief van deze predikant voorlas. Burgemeester S. A. W. van Oeveren sprak namens de bur gerlijke gemeente en dr. C. Stam uit Goes namens de classis. Vele predi kanten uit omliggende gemeenten wa ren aanwezig. Op verzoek van de heer Katsman werd de vertrekkende predikant toe gezongen ps. 119 vs. D. Tot slot werd gezongen gez. 28 vs. 1 en 2 uit de bun del van de Geref. Kerk. NED. HERV. KERK. Beroepen te IJsselmuidenJ. J. Poot te Delft; te Bennekom: P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee; te Rijs- sen: K. van de Pol te Veenendaal. Aangenomen naar Nieuw-Wolda: O. J. de Jong, vicaris te Eindhoven. GEREF. KERKEN. Beroepen te Oude en Nieuwe Bilt- zijl: J. van Wijk, cand. te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Enkhuizen: A. F. Bos koop te Goes en A. Elshout, cand. te Rotterdam. Beroepen te Ridderkerk: A. Elshout, cand. te Rotterdam. BAPTISTEN GEMEENTE. Beroepen te Pernis: H. Sikkema te Heerenveen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4