f klankbord' Ministerraad van West-Europese Unie in Straatsburg bijeen Belgische regering wil nieuwe koers volgen in de Kongo KRUININGEN DANKT APELDOORN 00K ITALIANEN NAAR DE NEDERLANDSE MIJNEN? DINSDAG 5 JULI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 De Franse socilalistische afgevaar digde Capdeville. wiens naam is ge noemd in een grote oplichterij-affaire waarbij twee mensen zijn vermoord, is uit de socialistische partij gesto- Het Wereldgebeuren Straatsburg In Straatburg vergadert de Raad van Europa. Er is niet veel publieke aandacht voor die bijeenkomst. Het ministercomité is Maandag al bijeen geweest en het heeft gesproken over de volksstemming in het Saargebied, over de werkwijze van het bureau, dat in Westeuropa de bewapening moet controleren en nog over enkele soort gelijke „administratieve" onderwer pen. Vandaag komt de Raadgevende Vergadering bijeen, die een datum zal vaststellen voor een algemeen politiek debat en die ook nog zo een en ander te regelen heeft voor wat betreft de Westeuropese Unie, welke in de plaats is gekomen van de Europese Verdedi gingsgemeenschap. Erg belangrijk is het allemaal niet en het staat mijlenver af van wat de Europese federalisten eens droomden: een Europees parlement, dat boven-na- tionaal gezag zou hebben en dat dus aan andere parlementen in zeker op zicht de wet zou kunnen voorschrij ven. Het belangrijkste gesprek te Straatsburg zal niet in het open baar en niet in de Raadgevende Vergadering worden gevoerd. Dat be langrijkste gesprek zal gaan tussen de ministers van buitenlandse zaken en handelen over de komende conferentie van de Grote Vier te Genève. De mi nisters van de kleine staten zullen voorlichting krijgen, wensen kenbaar kunnen maken enz. Er is uiteraard een „Westelijk plan" voor de bijeenkomst van Genève. Dat plan is vastgesteld door de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. De Duitse bondskanselier Adenauer is in de gelegenheid geweest over dat plan zijn mening te zeggen. De finisses van dat plan zijn ge heim en zij zullen tot na de bespre kingen in Genève geheim blijven. En kele hoofdzaken zijn reeds bekend ge worden en zijn behandeld in de com missie, welke de Raadgevende Verga dering te Straatsburg instelde om een behandeling van de Genève-agenda in die Raadgevende Vergadering mogelijk te maken. Er zijn enige ontwerpen voor een Europees veiligheidssysteem, waaraan ook de Oosteuropese Sta ten met inbegrip van Rusland kunnen deelnemen. Voorafgaande aan de behandeling van die plannen zou te Genève ech ter gesproken moeten worden over de hereniging van West- en Oost Duits land. Een veiligheidsverdrag tussen de Oost- en Westeuropese Staten is na melijk niet denkbaar zolang de Duitse kwestie niet is opgelost. In het bijzonder de Engelse rege ring zou er op staan, dat eerst de Duitse kwestie wordt aangevat, maar men zou in Londen niet verwachten, dat deze kwestie te Genève opgelost zal worden. Hoogstens zouden „enige stappen" gedaan kunnen worden, die gaan in de richting van een oplossing. De regeringen van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk zouden van mening zijn, dat bij de oplossing van het Duitse probleem ook behoort de garantie van de Duitse grenzen. Die garantie zou zich onder meer uitstrekken tot de Oder-Neisse-linie, waartegen de Duitsers ernstig be zwaar hebben, omdat bij het vaststel len van die linie grote stukken van het voormalig Duitsland zijn toegewe zen aan Polen. Duitsland zou voorgoed van die ge bieden moeten afzien. Hoewel door president Eisenhower en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles in de laatste weken herhaaldelijk is gesproken over de onvrijheid in Oost europese staten, werd niet bekend óf deze vrijheid op de Geneefse conferen tie grondig besproken zal worden. Wel werd bekend, dat Rusland thans vrije verkiezingen in de Oosteuropese landen wil toestaan en dat waarschijn lijk Tsjecho-Slowakije het eerste land zal zijn, waar verkiezingen worden ge houden met meer dan één enkele can- didatenlijst. Dit zou dan wijzen in de richting van een Russische concessie, die ongetwijfeld gedaan wordt met het oog op de Geneefse conferentie. Treedt Ulbricht af? In Oost-Berlyn houdt men reke ning met de mogelijkheid dat Walter Ulbricht zal aftreden als vice-pre mier van Oost-Duitsland, aldus meldt het West-Berlijnse inlichting- bureau „West". Een uittreden van Ulbricht, die tevens secretaris-gene raal van de Oostduitse S.E.D. is, uit de regering zou in de lijn liggen van de ook in de Sowjet-Unie uitgevoerde scheiding van partij en regering. Ernstige overstromingen in Japan. De rivier de Nikappoe op het Ja panse eiland Hokkaido trad buiten haar oevers door de zware regenval in de nacht van Zondag op Maandag. Naar schatting zijn 17000 personen dakloos geworden. Er kwamen vier personen om het leven, zes werden gewond, tcrwyl er zeven worden ver mist. SAARKWESTIE BESPROKEN en 30 arbeiders voor de Laura en ver eniging. Voor deze Italianen zullen dezelfde voorwaarden ten aanzien van selectie, tewerkstelling en beloning gelden als voor de Nederlandse en ostenrijkse arbeiders. Het ligt in het voornemen om de wervingsplannen voor Italië in het najaar te realise- Een deputatie uit Kruiningen be staande uit de wethouders P. H. A. Polderman en E. A. E. M. Sujjde raadsleden J. Witte en J. van Balle- gooijen, de heer J. W. P. de Jonge- gemeente-opzichter, en de heer J M. Le Clercq, architect, heeft dezer' da- gen een bezoek gebracht aan Apel doorn. De gemeente Apeldoorn is na melijk na de Februariramp 1953 als adoptiegemeente voor Kruiningen op getreden. Daar burgemeester A. Schippei wegens ambtelijke bezigheden verhin derd was heeft de waarnemend burge meester van Kruiningen, wethouder P. H. A. Polderman de eerste burger van Apeldoorn, mr. A. L. Des Tombe, ren fraai wandbord, aangeboden als dank van de bevolking van Kruinin gen voor de vele hulp bij het herstel na de watersnood. Het wandbord, dat ontworpen iverd door de Apeldoorn- se kunstenaar G. Frangois, is vervaar, digd van Makkums aardewerk en uit gevoerd in Delfts blauw. Wethouder Polderman zei bij de overhandiging, dat de dank voor wat Apeldoorn gedaan heeft sterk leeft in de harten van de Kruiningenaren. Burgemeester Des Tombe merkte in zijn toespraak op, dat de adoptie van Kruiningen een gelukkige keuze is geweest. „Wij zijn zeer gevoelig voor dit kostbaar geschenk", aldus spre ker, die in deze dankuiting een be stendiging van de vriendschapsban den tussen beide gemeenten zag% ECHTVRIEND „Time" schrijft: In Pittsburgh (V.S.) arresteerde de politie James V. Spagnola. Hij werd nl. op heterdaad betrapt toen hij met een voorhamer en een bijl het meubi lair in het huis van zijn gescheiden vrouw vernielde. Hij had inmiddels het gas voor haar afgesloten, de elec- trische stroom uitgeschakeld en op de spiegel in haar zitkamer had hij ge schreven: „Dit is je thuis, popje" Oude dame. Mevrouw Harris, die in het (Britse) dorpje Swefling woont, is met haar 104 jaar nog altijd een pittige oude dame. Toen ze haar 104e verjaardag vierde, gaf ze een cocktail- fuif. Een van haar oude vrienden wist haar geen beter genoegen te doen dan haar op die verjaardag twee flessen whiskey present te doen. Tucht zoek. Volgens een officieel rap port is op vele Amerikaanse openbare lagere scholen de tucht zoek. De leer lingen zijn ongedurig, dikwijls onge hoorzaam en vertonen tekenen van spanning en onrustigheid. De onder wijzers geven de schuld aan de televi sie, het ontbreken van ouderlijk ge zag, overvolle' klassen en gebrek aan ontspanningsgel egenheden Vrij. Dit zei Winston Churchill: „Amerika is nog een van de weinige vrije landen; waar 'n man alles kan doen, wat zijn vrouw behaagt". Het individuele klachtrecht dat in de conventie van de rechten van de mens aanvaard door de leden-landen van ae Raad van Europa, facultief is gesteld, zal van vandaag af practisch kunnen worden toegepast, doordat de regeringen van West-Duitsland en België dit recht hebben erkend. Personen van elke nationaliteit dus ook niet-Europeanen kunnen individuele klachten tegen de aange sloten staten by de commissie indie nen. Dan moeten evenwel alle bin nenlandse gerechtelijke middelen zonder resultaat zyn gebruikt om de betrokken zaak op te lossen en er dienen sedertdien niet meer dan zes maanden zijn verlopen. Er zijn reeds verscheidene honder den individuele klachten ontvangen, waaronder „vele dwaze maar ook enige zeer ernstige", aldus een woord voerder. Voorts erkennen België en West- Duitsland het nog te stichten Euro pese gerechtshof voor de mens. Het individuele klachtrecht is door Nederland nog niet erkend, omdat de Tweede Kamer enige tijd geleden ge weigerd heeft de betrokken clausule te ratificeren. In het najaar werving. Zoals reeds gemeld, zullen de groot ste drie Limburgse mynen tezamen trachten om in de loop van een jaar rond duizend Oostenrykse arbeiders aan te werven. In het overleg met dë regering is echter de wenselijkheid gebleken om behalve de Oostenrijkers ook een aantal Italiaanse arbeiders aan te trekken, mede in verband met de geest van artikel 69 van het ver drag inzake de Europese gemeen schap voor kolen en staal. Dit artikel heeft ten doel de vrije migratie van de arbeidskrachten in de landen van de E.G.K.S. te bevor deren. Als gevolg van de taalmoeilijk heden zal het aantal Italiaans spre kende arbeiders, dat in de Limburgse mijnen te werk wordt gesteld echter beperkt moeten blijven. De betrokken directies hebben daarom echter besloten om zo moge lijk in totaal 150 Italiaans sprekende arbeiders aan te werven, namelijk 70 arbeiders voor de Staatsmijnen, 50 ar beiders voor de Oranje-Nassaumijnen Polak wordt niet uitgeleverd. Het gerechthof te Celle (Neder- Saksen) heeft de uitlevering van de Bredase vluchteling Willem Polak niet geoorloofd verklaard, daar de mogelijkheid bestaat, dat Polak in de oorlog het Duitse staatsburger schap verkregen heeft. Wel is tegen Polak, die in Decem ber 1952 uit de gevangenis van Bre da ontsnapte, een bevel tot inhech tenisneming uitgevaardigd, daar ook in Duitsland tegen hem een onder zoek is geopend wegens verdenking van moord. Rumoer over wethouders- verkiezing in Den Haag. Mr. Schürmann krijgt financiën. Mr H. Schürmann is gisteren in de Haagse gemeenteraad verkozen tot wethouder van financiën. Op hem werden uitgebracht 23 van de 40 geldige stemmen. Voordat de verkiezing werd gehou den legde de fractieleider van de P.v.d.A., de heer W. A. Rensen, een verklaring af, waarin hij zeide dat zijn fractie het ontoelaatbaar acht, dat de KVP 3 wethouder-zetels in Den Haag zou bezetten. De PvdA wenst deze zetel voor zichzelf op te eisen, doch gezien de stemverhoudin gen in de raad meende hij zich daar over niet verder te behoeven uit te laten. Hij merkte o.m. op, dat de verkiezing van ir R. C. A. F. J. van Lissa Nessel tot wethouder van we deropbouw en volkshuisvesting als opvolger van ir Feber, hoewel beho rende tot de K.N.P. eigenlijk een „uitlening" was aan de KVP. De spreker laakte het zwakke beleid bij het candidaatstellen van een lid van de KVP-fractie. „Daarbij", zo zeide hij, „wil ik ver der buiten beschouwing laten de vraag, of wij in de toekomst nog overleg en samenwerking kunnen plegen met de KVP-leden, omdat ze behoren tot de partij, die zo onbe hoorlijke propaganda jegens de PvdA heeft gemaakt, dat de NSB er inder tijd jaloers op zou zijn geworden. Spreker doelde daarbij op het ver kiezingskrant je 0,56- De neer Schürmann heeft zijn be noeming tot wethouder van finan ciën aanvaard. De PvdA stemde blan co. STUDIEDAG IN BRUSSEL Korting stelt oprichting van een fonds voor Op een studiedag van de Belgische liberale party heeft de minister van koloniën, Buisseret, een uiteenzetting gegeven van de koloniale vraagstuk ken, die de laatste tijd veel belangstelling genieten als gevolg van de reis van koning Boudewyn naar de Kongo en van de rede, die hij daarover in de „Afrikaanse Kring" te Brussel heeft gehouden. De koning had gezegd, dat het belangrijkste probleem thans wordt ge vormd door de menselyke betrekkingen tussen de blanke en de inheemse bevolking van de Kongo. Het is niet voldoende, zo zeide hij, het land te in dustrialiseren, het sociale wetten te geven en het levenspeil te verhogen. Blanken en inheemsen moeten in j land een statuut te geven dat een wa- hun dagelijkse betrekkingen blijk ge- re Belgisch-Kongolese gemeenschap ^v^cA6Lgr00tstA ,mof'e.llJ^e w,eder" zal scheppen en blanken en inheem- bef"P- -fis dat bereikt is, sen het aandeel in het landsbestuur zal het ogenblik gekomen zyn om het zal geven dat hun toekomst op grond van hun verdiensten en hun kundig heden. Koning Boudewijn zeide, dat er een maatschappelijk en zedelijk gevaar schuüt in de toevloed naar de steden van een bevolking, die met haar oude instellingen heeft gebroken zonder de zeden der blanken te hebben overge nomen. Die toevloed wordt veroor zaakt door de ontwikkeling der indus trie, maar ook door de aantrekkings kracht der steden, en bergt het ge vaar van een werkloos stadsproletari- aat in zich. Als eerste maatregel daartegen moet men deze inheemse stadsbevolking aan een behoorlijke behuizing helpen. De koning deelde mede, dat hij daartoe wilde bg'dragen door de oprichting van een fonds, ge naamd „Koningsfonds". Minister Buisseret deelde op de li berale studiedag mee, dat buitenland se medewerking bij de verdere ont wikkeling van de Kongo niet priori uitgesloten wordt geacht. De uitbreiding van de stedelyke centra en de noodzaak van aanpas sing aan de beweging voor technische hulp aan onontwikkelde landen heb ben de regering genoopt haar Kongo lese politiek aan een nieuw onderzoek te_ onderwerpen. Daarom is een com missie ingesteld die advies moet uit brengen óver de wenselijkheid van de oprichting van een „dienst voor de economische ontwikkeling van de Kongo en Roeandi Oeroenai". Individuele klachtrecht kan worden toegepast De raad van ministers van de Westeuropese Unie kwam Maandagavond aan de vooravond van de eerste vergadering van het parlement dezer Unie in Straatsburg bijeen onder voorzitterschap van de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, Spaak. Nederland was vertegenwoordigd door minister Beijen. Een deel van de bijeenkomst werd bijgewoond door de Europese com missie voor de volksstemming in het Saargebied. Deze commissie heeft verleden drie dagen in het Saargebied vergaderd om de wetsontwerpen, gemaakt door de regering van het Saarland voor de organisatie van de volksstemming te bestuderen. Onderzocht werd of deze wetten in overeenstemming zyn met de demo cratische opvattingen omtrent de politieke rechten en vryheden van de mens. Op 15 Juli komt men te Parijs weer bijeen met de raad van minis ters. Dan zal ook worden overge gaan tot de benoeming van een Eu ropese Hoge Commissaris voor het Saargebied. De secretaris-generaal van de West- Europese Unie, de Belg Louis Gof- fin, lichtte de raad van ministers in omtrent de uitvoering van de beslui ten tot oprichting van een bureau voor het toezicht op de wapenindu strie en een permanente commissie voor de bewapening. In laatst ge noemde commissie het uitvloeisel van het oorspronkelijke Franse plan voor een „Europese wapenpool" zal Nederland worden vertegenwoor digd door de heer G. J. H. de Graaff. Hoge Raad stelt voordracht voor. In vacature-mr. Haga. De Hoge Raad der Nederlanden heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een lijst van aanbeveling van zes candidaten, ten einde daarop te kunnen acht slaan bij het maken der nominatie voor de vacature van een raadsheerplaats, ontstaan door het eervol ontslag, hetwelk verleend is aan de raadsheer mr H. Haga. Deze lijst luidt: 1. Mr J. H. H. Huelsmann, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam; 2. Prof. mr. M. H. Bregstein, hoog leraar in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam en raadsheex-- plaatsvervanger in het gerechthof te Amsterdam; 3. Mr C. W. Dubbink, rechter in de arrondissementsrechtbank te Arn hem; 4. Mr. H. Kingma Boltjes, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden; 5. Prof. mr H. J. Hellema, advocaat en procureur te Amsterdam, buiten gewoon hoogleraar in het fiscaal recht aan de vrye universiteit te Am sterdam; 6. Mr. H. Schadde, rechter-plaatsver- vanger in de arrondissementsrecht bank te Rotterdam. Russische betaling aan de V. S. Krachtens leen- en pachtwet. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, heeft Maandag mede gedeeld, dat de Sowjet-Unie kort voor 1 Februari j.l. 7.692-766 dollar aan de Verenigde Staten heeft overgemaakt ter vereffening van een schuld wegens na de tweede oorlog, doch nog volgens Roosevelts leen- en pachtwetovereen komst, aan Sowjet-Rusland geleverde goederen. Er bestond onenigheid over deze Amerikaanse vordering. De Russen meenden, dat de Amerikanen in hun leverplicht tekort waren geschoten (sinds het begin van de z.g. „koude oorlog" hadden de Verenigde Staten de levering van bepaalde goederen op geschort, terwijl in andere gevallen helemaal niet meer was geleverd). Verleden jaar heeft de Sowjet-Unie de Verenigde Staten voor overeenkom stige leveringen 7.800.000 dollar be taald. Zij acht met deze twee betalin gen de terzake bestaande Sowjetrussi- sche schuld gedelgd, doch volgens de Verenigde Staten is dit niet zo. De fabrikant van een van de mo dernste en zéér dunne Zwitserse merkhorloges, die naar een middel zocht om aan zijn adspirantkopers duidelijk te maken, hoé dun zijn hor loge wel is, kreeg een ingeving toen hij bij een bezoek aan Nederland een fietsenrek zag. In zijn etalages is sinds die tijd deze wonderlijke combi natie te bewonderen, waarm de haar kam van zijn vrouw een grote rol speelt Na aanvaarding van Unie-protocol Onderhandelingen met Nederland. In zijn antwoord op de algemene beschouwingen in tweede termijn in het Indonesische parlement over het wetsontwerp tot opheffing van de Indonesisch-Nederlandse unie, heeft de minister van buitenlandse zaken Soenarjo beloofd, dat binnen drie maanden na aanvaarding van het Unie-protocol onderhandeüngen zul len worden gehouden met Nederalnd over de financieel-economische ver houdingen. Over de transferbepalingen ver klaarde de minister, dat men niet uit het oog moet verliezen, dat zo lang buitenlandse investeringen aan wezig zijn, de transfers niet geheel kunnen worden afgeschaft. Over de van communistische zijde gedane suggestie om de schade wel ke een gevolg is van handelingen van militairen van het K.N.I.L. op Nederland te verhalen, zeide minis ter Soenarjo, dat men uit het rege- ringsantwoord in eerste termijn reeds kan aflezen, da;t het voorne men tiertoe bestaat. Succes voor regering in Zuid-Vietnam. Premier Ngo Dinh Diem van Zuid- Vietnam heeft Maandagavond in een radio-uitzending bekend gemaakt, dat het leger ue bezetting van een berggebied ten Zuid-Westen van Sai gon heeft voltooid. Dit gebied was „het laatste bolwerk" van de opstan dige Hoa-Hao-generaals Tran van Soai en Bacoet. Twee mannen vermist. De 33-jaringe gehuwde metselaar H. H. H. en de 24-jarige fabrieksar beider E. G. C. uit Arnhem zijn Zon dag omstreeks twaalf uur van Doorn spijk uit het IJsselmeer opgegaan. Toen ze om zes uur des avonds nog niet waren teruggekeerd heeft men gepoogd ze op te sporen, doch het enige wat werd gevonden was de kano. Hoog water in de Jangtse Kiang. Ongeveer een kwart millioen plat telanders werken in het gebied van de Jangtse Kiang aan het versterken van de dijken om de rijke rijstvelden in twee Chinese provincies te behoeden voor overstromingen, aldus heeft het communistisch persbureau „Nieuw China" Maandag gemeld. Door de zware regenval is het water in de Jangtse Kiang gestegen. In- de af gelopen weken werden reeds vele dijk doorbraken gemeld. Op besprekingen, die de gouverneur- generaal van Algerije, Soustelle, te Pa rijs heeft gehad, is besloten in Algerije een atoomkrachtcentrale te bouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3