BOSCH Expositie in IJzendijke werd officieel geopend Zeeuwse Almanak STREEKPLAN WALCHEREN THANS KONINKLIJK GOEDGEKEURD C.J.M.V. EN C.J.V.F. BESPRAKEN WERKPROGRAMMA STAND VAN DE SUIKERBIETEN IS SLECHTS MATIG Agendc 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 5 JULI 1955. UNIEKE COLLECTIE KUNSTVOORWERPEN Door Commissaris der Koningin In het raadhuis van IJzendyke heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Maandagmiddag, na een inlei dende toespraak van burgemeester jhr. L. E. D. S. van Bönninghausen, officieel de tentoonstelling „Hollands leven in de Gouden Eeuw" geopend. Deze expositie, die zoals wij reeds schreven voor Zeeland waarlijk uniek kan worden genoemd, heeft ten doel door middel van schilderijen en gebruiksvoorwerpen een beeld te geven van het leven in Neerlands Gou den Eeuw en zondier meer kan geconstateerd worden, dat men er in IJzen dijke in is geslaagd deze doelstelling ten volle te verwezenlijken! Hier is een collectie kunstvoorwerpen bijeen gebracht, die mede dank zij de me dewerking van musea en kunstverzamelaars is uitgegroeid tot een mani festatie op nationaal niveau. een ere-saluut te brengen", aldus de heer Van Böninghausen. Vervolgens herinnerde hij er aan Jhr. Van Bönninghausen richtte zich in zijn Maandagmiddag uitge sproken welkomstwoord in het bij zonder tot de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, tot mevrouw M. Boon- Van Kol uit Eindhoven (die enkele uurwerken uit haar in West-Europa unieke verzameling ter beschikking heeft gesteld, tot mejuffrouw M. van Es, adjunctconservatrice van het Stedelijk Museum in Utrecht en tot de burgemeester van verschillende Zeeuwsch Vlaamse gemeenten. In z\jn welkomstwoord herinnerde de heer Van Bönninghausen er aan, dat de overheid zich thans haar taak ten aanzien van het bijdragen tot de culturele ontwikkeling van het volk bewust is," in tegenstelling tot de om standigheden in vroeger jaren. Spr. zette het doel van de expositie uit een en bracht in het bijzonder dank aan H, M. de Koningin, die werken uit haar verzameling voor deze ten toonstelling wilde afstaan. Voorts bracht hy dank aan allen, die aan het totstandkomen van deze expositie hebben medegewerkt en spreker me moreerde in dit verband vooral de bereidwilligheid, welke ook nu weer was ondervonden van de particuliere verzamelaars. „Op hen wordt maar al te vaak een beroep gedaan en het past ons de particuliere verzamelaars van <£.ü)in SMOKKEL. De ambtenaar van de Dienst voor Invoerrechten en Accijnzen te Over slag heeft vorige week weer een welkome bijdrage geleverd voor de versterking van 's Kyks schatkist. Il legale handelaren althans illegale grenshandelaren in vee trachtten twee koeien over de grens te bren gen. Zoals gezegd waren de doua niers er -venwel snel by en ging de „uitvoer" niet door. De smokkelaars verdwenen spoorloos in het duister. CITAAT De Zeeuwse Almanak zal ditmaal louter citaat zijn. Een citaat uit de catalogus voor de tentoonstelling jjHollands leven in de Gouden Eeuw", welke in IJzendijke gehouden wordt. Een citaat, dat als volgt luidt: „Er vaart een veerboot over het brede water, volgeladen met mensen en vee; een klein, donker silhouet in een onmetelijk watervlak onder de machtige koepel van het hemelgewelf. In deze ruimte wordt alles, wat naar menselijke maatstaf monumentaal ge heten kan worden, nietigde kerk toren van de stad in de verte, de zware boomgroepen langs de oevers, de statige zeilen van de schepen, die als vogels in een glijvlucht te zweven schijnen tussen twee zwerken. Alles is verzadigd van rust. Loom hangen arote wolkenmassa's tussen hemel en aarde, te loom om uiteen te schuiven en fel zonlicht te laten neerflitsen, te loom om neer te dalen op het van vocht en zonnewarmte doortrokken landschap, dat zich zo vlak, zo einde loos en zo sereen ontrolt voor de oaen van de veerbootpassagiers. Het kan niet anders of zij moeten de vre dige stemming, de rust die van dit tafereel uitgaat ondergaan, een rust, die niet wordt verstoord door geloei hoe deze expositie kon worden inge richt, dank zy o.m. de medewerking van de heer O. Meijer, conservator van de stedelijke musea te Amster dam en van het personeel van Ge meentewerken in IJzendijke. Ook bracht hy de raad dank voor de ver leende financiële bydrage en voorts al degenen, die tot het welslagen er van hebben mede gewerkt. Spreker wees er tenslotte op, dat deze expo sitie niet slechts van belang is voor de eigen gemeente, maar ook voor de ingezetenen van geheel W. Zeeuwsch Vlaanderen en van België. DE COMMISSARIS De Commissaris der Koningin in Zeeland, die vervolgens het woord voerde, zeide o.m. de periode, waar uit deze expositie is samengesteld, zeer te waarderen. Niettemin achtte hy het gewenst te waken tegen idea lisering van dit tijdsbestek, dat voor ons zo veel charme heeft. Spreker vroeg zich af of de huidige kunste naar niet teveel venvyderd is van de religie, waarin de vroegere artist zyn inspiratie vond en die aldus jhr. Do Casembroot toch ontegen zeggelijk de bron is van alle rust, stijl en sfeer. Uit de hier tentoongestelde wer ken, zo vervolgde de Commissaris der Koningin, stammende uit een tyd die zo totaal anders was dan de on ze, valt veel te leren. Hij sprak d< wens uit, dat velen de tentoonstelling zullen komen bezichtigen; niel slechts ter verhoging van de culture le belangstelling van de ingezetenen van deze streek, maar ook ter bevor dering van de interesse voor dit deel van ons land. Tenslotte verklaarde hij de tentoon stelling officieel voor geopend. Hierna bezichtigden de genodig den, na de ere-wijn gebruikt te heb ben, de tentoonstelling. Onder hen bevonden zich nog, naast de reeds genoemden, prof. Kluyskens van de entse Universiteit, de heer en me vrouw De Hemptinne uit Gent, mr. J. F. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk, de heer G. W. Oskamp, directeur van de Prov. Vereniging voor Vreemdelingenver keer, ir. J. F. Denie, directeur van de Z.V.T.M., en vele anderen. Opening nieuwe school Mr L. G. Wolf, inspecteur van het lager onderwijs te Goes zal op Don derdag 28 Juli de nieuwe school van de vereniging voor Christelijk Natio naal Onderwijs te Scharendyke, offi cieel openen. Burgemeestersambt van Noordgouwe. De mogelykheid van sollicitatie naar het burgemeestersambt te Noordgouwe is thans opengesteld. Zoals oekend heeft burgemeester Cornelis van Noordgouwe onlangs afscheid genomen wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. (Slot van pagina 1) HOTELBOUW. Vele bezwaren waren bij de Kroon ingediend tegen de artikelen die de bouw van landhuizen, zomerhuizen en hotels regelen. Over het algemeen worden deze bezwaren niet gedeeld, omdat het hier gaat om de duinstro ken tussen Domburg en Veere, Kou- dekerke en Zoutelande, die een uiterst kwetsbaar gebied vormen, zodat naar het oordeel van de Kroon bescher mende voorschriften wel op hun plaats zijn. Blaar de voorschriften voor de bouw van hotels gaan echter ver der dan noodzakeiyk is. Met name de regeling van de bouwperceels grootte en van het aantal verdie- Eingen ontmoet bezwaar, zodat het etrokken artikel door een min der in bijzonderheden afdalend voorschrift behoort te worden ver vangen, aldus het besluit. De bepalingen over de agrarische gebieden ontmoeten eveneens bezwa ren. De detaillering inzake bedrijfsge bouwen, bedrijfsinrichtingen en be- dryfswoningen kan goeddeels worden overgelaten aan de gemeentelijke uit breidingsplannen, zo wordt gezegd, terwijl hetzelfde geldt voor de bepa lingen aangaande de toelaatbaarheid TOT van stoomfluiten, gedender van trei len, geronk van vliegtuigen De rust van de Westersclielde! WATER. De inwoners van Zeelands kleinste gemeente Overslag hebben ja renlang moeten wachten op aanslui ting op het waterleidingnet. Zij heb ben lang gewacht en misschien stil gezwegenNu is het dan zo ver, dat een aanvang is gemaakt met de aanleg van een leiding naar het driehonderd inwoners tellende dorp. OUDJES. De ouden van dagen uit 's-Gra- venpolder maakten Zaterdag een reis naar Kaatsheuvel, waar een bezoek werd gebracht aan de „Ef- teling". De terugreis werd over Tilburg gemaakt. De schone ar chitectuur van Gent werd Zater dag aanschouwd door de ouden van dagen uit Nisse. Zij reisden heen over Perkpolder en terug over Vlissingen. SCHOLIEREN, De scholieren uit de hoogste klas sen van de school der Geref. gemeen te te Yerseke maakten dit jaar hun reisje naar Den Haag en Schevenin- gen. Met particuliere auto's reisden de leerlingen van de laagste klassen der lagere school te Waterlandkerkje naar de Panne, waar zy een byzonder prettige dag hadden. ANDEREN. De zangvereniging van de Geref. gemeente te Waarde maakte dezer aagen haar jaarlijkse uitstapje. Er werd een bezoek gebracht aan de prachtige omgeving van Apeldoorn. Ook enkele reisverenigingen trokken er op uit. Die uit 's-Gravenpolder reis de naar Arnhem, de Grebbe en Rot terdam. De Sluisse Reisvereniging bracht een bezoek aan Giethoorn, de Wieringermeer, de Afsluitdijk en Groningen. De buurtvereniging „De Nieuwe Weg" uit Baarland ging 's morgens om vier uur reeds op pad naar Noord-Frankrijk en keerde met de laatste boot over Vlissingen terug. In het agrarisch gebied van buiten plaatsen en gebouwen ten behoeve van instellingen voor religieuze, soci ale, culturele of medische doeleinden. WATERWINGEBIED. Met nadruk wordt ontkend, dat de vaststelling van het waterwingebied onder Koudekerke de recreatiemoge- lykheden benadeelt. „Het valt niet in te zien, dat de belangen van de recre atie door het Streekplan aan het be lang van de waterwinning worden op geofferd, daar slechts een zeer gering gedeelte van het recreatiegebied moet worden prijsgegeven", zo luidt de for mulering. De bezwaren van de ge meente Koudekerke e.a. over deze aangelegenheid worden dan ook onge grond verklaard. De eisen, die in de voorschriften zyn opgenomen voor bebouwing in het bosgebied, krygen evenmin goed keuring, omdat de vaststelling van deze eisen zonder bezwaar aan ae ge meenten kan worden overgelaten. On juist wordt het verder geacht, dat fronden die ten tyde van het yan racht worden van het streekplan als kampeerterrein werden gebruikt, maar niet als zodanig in bet plan zijn opgenomen, nu niet meer voor kam peren mogen worden benut. Het be trokken voorschrift wordt dan ook niet goedgekeurd. Voorts worden nog een aantal klei nere wijzigingen voorgeschreven. De bezwaren van Ritthem tegen de ves tiging van een luchtvaartterrein wor den niet gedeeld. Er werden trouwens diverse Deroepsschriften, ook van particulieren, afgewezen. Vlissingse Nutsspaarbank. Bij de Vlissingse Nutsspaarbank werd in de maand Juni ingelegd f 534.477,96 (Juni 1954 f 489.067,20) en terugbetaald f 455.146 (f 327.207), zo dat het tegoed met f 79.331,21 steeg tot f 12.711.305,42 (f 11.056.932,89). Het aantal lopende rekeningen vermeer derde met 65 en bedroeg aan het eind van de maand 20.848. Bij de verschillende diensten en kantoren luidden de cijfers over de af gelopen maand als volgt: Hoofdkantoor: inleg f 300.477,76; te rugbetaling f 250.176,40, tegoed op het einde van de maand f 8.542.543,57. Afha'aldienst: inleg f 8241,21, terug betaling f 7371,16, tegoed f 35.967,32; Souburg: inleg f 33.900,02, terugbeta ling f 21.148,73, tegoed f 640.734,93; Goes: inleg f 128.048,93, terugbetaling f 131.134,45, tegoed f 2.362.947,49. Wolfaartsdijk: inleg f 22.941,41, te rugbetaling f 18.419,93, tegoed einde der maand f 470.582,72Terneuzenin leg f 23.714,04, terugbetaald f 21.279,48, tegoed f 455.396,42; Zaamslag: inleg f 1033,50, terugbetaald f 1605,08, te goed f 87.938,68; Axel: inleg f 16.121,09, terugbetaling f 4011,52, tegoed einde der maand f 115.194,29. Engelse kinderen bezoeken Zierikzee. In het gemeentehuis te Zierikzee werd dezer dagen een bespreking gehouden over de regeling van het tegenbezoek dat een vijftiental kin deren uit het Engelse plaatsje Hat field in Augustus aan Zierikzee brengen zal. Behalve de uitstapjes met de pleegouders overweegt het gemeentebestuur de kinderen een ex cursie naar Rotterdam per autobus aan te bieden. De hoofden van scho len zyn verzocht by deze uitstapjes de leiding te willen nemen. 'omerl Zook-IcmJe Tc).201 MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Zomer laat nog op zich wachten. (Van onze weerkundige medewerker) Er zal spoedig verandering H moeten komen in het algemeen weerbeeld willen wij over en- kele maanden op een mooie en warme zomer terugzien. Tijdens het weekeinde bleef het droog, H maar Maandag was het alweer H mis. Met een krachtige Westen- wind, die vandaag tijdelijk naar Noord-West draait, stroomt veel koelere lucht van de Noordzee ee binnen. De temperatuur gaat weer in dalende lijn. Veel war- H mer dan 16 a 17 gr. Celcius wordt het overdag niet. In Bra- bant gingen de buien gisteren van onweer vergezeld. Een rug Hl van hoge luchtdruk brengt weer H een verbetering, al blijft het nog te koel. s Een nieuwe storing bereikt §i vandaag met regen Ierland en Ie:- zal in de loop van de morgen H de kans op neerslag bij ons doen toenemen. H Zomerswarm is het alleen in ee Spanje, waar op de meeste H plaatsen 30 tot 35 gr. Celcius wordt gemeten. H Voorlopig blijft het er nog naar uitzien, dat de zomer het M nog niet aandurft naar het H Noorden op te trekken. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH RAAD ST. MAARTENSDIJK. Medewerking voor Chr. lager onderwijs Technische school wordt 21 Juli aanbesteed De gemeenteraad van Sint Maar- tensdyk, die vorige week in openbare vergadering bijeenkwam, heeft met algemene stemmen zyn goedkeuring gehecht aan een verzoek van liet be stuur der stichting „De Christelijke School" om de nodige gelden of ge bouwen beschikbaar te stellen voor het geven van Chr. onderwys in de gemeente. Over de bouw van een technische school in de gemeente werd medegedeeld, dat deze 21 Juli a.s. zal worden aanbesteed. Aan de heer J. van Luflk werd op zyn verzoek in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend als on- denvyzer aan de openbare lagere school met ingang van 16 Juli a.s. By de rondvraag informeerde de heer Koopman naar de toelating van personen in het tehuis „Ten Anker". Spreker was van mening, dat de ge meente te weinig zeggenschap hierin heeft en in feite alleen maar mag meebetalen aan de dekking van het exploitatietekort. De voorzitter deel de, méde, dat deze ar aandacht van B. en Restauratie Ned. Herv. Kerk te Biggekerke De restauratie van de Ned. Herv. kerk te Biggekerke is gegund aan de laagste inschrijver de heer D. M. Geu ze te Middelburg voor een bedrag van f 30-037,67. De f 5000 voor het bou wen van'de nieuwe consistorie is hier bij inbegrepen. De werkzaamheden zullen spoedig beginnen. GESLAAGD WEEKEND TE ZIERIKZEE Leiderstraining noodzakelijk. Het afgelopen weekeinde waren Zierikzee de leden van de Provinciale Commissies van het CJJVI.V. en het C.J.V.F. meisjesverbond in Zeeland bij elkaar om te spreken over de opzet van het werk in de komende tijd. Onder voorzitterschap van de heer C. Leunis te Terneuzen werd een werk programma samengesteld, dat alle goeds doet verwachten voor het werk van deze jeugdverenigingen in de ko mende tijd. Tijdens dit weekeinde heeft men ook uitvoerig van gedachten gewisseld over de gang van zaken in de verenigingen en belaas moest men hierover minder opgewekte geluiden laten horen. In vele plaatsen heerst een groot ge brek aan leiders. Daarom besloot het C.J.M.V. om in de komende winter te beginnen met een leiderstrainings cursus in de verschillende ringen. De Zeeuwse provinciale commissie zal hieraan haar volle medewerking ge ven omdat men er van overtuigd is, dat leidersvorming een van de groote ste noodzaken is in de jeugdbeweging van vandaag. De vergadering van Zaterdag was gecombineerd met de provinciale Commissie van het C.J.V.F.-meisjes- verbond. Toen is het werkprogramma vastgesteld. Vele samenkomsten zullen samen met het C.J.V.F, worden georgani seerd. In October zullen in alle rin gen gecombineerde samenkomsten ge houden worden waarin zal gesproken Advertentie Reeds meer dan 50 jaar Bougie voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn MMlEMMBiWIG OS OU1B0AM-W-• RL Mill p UWEN) GEEN REDEN TOT OPTIMISME Opbrengst van 1954 wordt niet gehaald De stand van de suikerbieten geeft nog geen aanleiding tot optimisme. Eigenlijk zouden de velden nu geslo ten moeten zijn, maar helaas is het, over heel Nederland gerekend, op niet meer dan 10 pet. van de velden zover. Er is dus duideiyk een ach terstand waar te nemen, hetgeen trouwens in een groot deel van West- Europa het geval is, zo meldt „De Suikerbiet". Ook vertoont de stand grote va riaties tussen de velden onderling. Zeer goede liggen soms naast zeer matige of zelfs uitgesproken slechte velden, terwijl binnen de velden de stand eveneens zeer onregelmatig is. Er is veel tweewassigheid en het aantal planten per ha is op talrijke velden te laag. De beste ontwikkeling wordt ge middeld gevonden in het West-Bra bantse kleigebied, op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch Vlaanderen (waar 't Westelijk deel beter staat dan het Oostelijke). Wat minder goed staat Noord-Beveland, ook als gevolg van droogte daar, terwijl ae Hoekse- .ard een daarmee vergelijkbare stand heeft. Haarlemmermeer en Betuwe volgen dan met een matige stand. Limburg en Oost-Brabant zijn dan weer wat minder, waarbij Zuid- Limburg iets gunstiger schijnt te staan. Zeer matig is gemiddeld de stand in Wieringermeer en Noord- Oostpolder, terwyl Friesland en Gro ningen beslist slecht zijn te noemen. In deze laatste gebieden is ook de kleur van het blad een ongunstig te ken. Ook het zandgebied van West- Brabant staat matig tot slecht. Volgens de wekelijkse rooiingen van het Instituut voor Rationale Suikerproductie bedroeg hot gewicht van 1 biet per 20 Juni 16.7 gram, terwijl het suikergehalte 5.3 pet. be droeg. Aangenomen dat 1954 een onge veer normale ontwikkeling te zien gaf, dan ligt men nu een kleine week achter en vergeleken by goede jaren zöals 1952 en 1953, zelfs 2 3 weken. By een gunstige zomer kan nog wel iéts van die achterstand ingehaald worden, maar in andere gebieden is dé stand belangryk meer achter. Het ziet er dus naar uit, dat gemiddeld over Nederland zelfs de zeer matige hectare-opbrengst van vorig jaar niet gehaald zal kunnen worden. Dat maakt het verkrijgen van een goed gehalte nog belangrijker en daarom wordt reeds thans herinnerd aan de goede resultaten van het lichten van ongekopte bieten. Met ziekten en plagen gaat het op het ogenblik vry goed. Alleen komt er zeer veel mangaangebrek voor. Ook dit jaar fokreedag op Walcheren. Er is besloten dit jaar wederom een fokveedag voor het rundvee op Wal cheren te organiseren. Deze fokvee dag zal op Donderdag 29 September worden gehouden. Inmiddels is de voorbereiding in volle gang. Gezien de sterk toegenomen deel name aan de fokkery van Stamboek vee op Walcheren, zullen alleen in 't Ned. Rundvee Stamboek ingeschre ven runderen aan deze fokveedag deelnemen, Evenals vorige jaren zal inschrij ving mogelijk zyn van stieren, onder te brengen in 4 leeftijdsgroepen. Voor vaarzen en kallvaarzen staat eveneens de inschrijving in diverse ru brieken open. Evenals van de stieren, zullen slechts dieren worden toegela ten, welke geboren zyn vóór 1 Jan. 1955. De jongvee-rubrieken vormen be langrijke collecties, waarvoor voor verkoop en export een toenemende be langstelling bestaat. De melkkoeien zullen in 14 rubrie ken worden ondergebracht als naar de leeftijd en de tijd van afkalven. De productieklasse zal weer een keurcollectie vormen van de beste melkdieren op Walcheren. Hieraan worden zeer hoge eisen gesteld. Zoals gebruikelijk, zullen zowel van de stieren als de koeien kampioenen worden aangewezen, De kampioenen van vroeger gehouden fokveedagen kunnen hierby niet meer meedingen, maar wel ter opluistering verschynen. Bij de koeien zyn ook de zgn. R.-die- ren van het kampioenschap uitgeslo ten. Gezien de gunstige resultaten van de beide vorige fokveedagen (in 1952 en 1954), mag verwacht worden dat deze 3de fokveedag voor Walcheren aan de liefhebbers van goed vee weer heel wat zal bieden. De voorbereiding is In handen van een commissie van veehouders onder leiding van de Rijksvccteéltconsulent.' worden over de betekenis van ring en gemengd werk. Eveneens zal de Provinciale Bonds dag van 1956 gecombineerd worden gehouden en wel in Zierikzee. In het voorjaar van 1956 zullen verder de Zeeuwse C.J.M.V.-ers en leden van het C.J.V.F.-meisjesverbond naar de Ernst Sillem Hoeve te Lage Vuurse gaan voor een speciaal Zeeuws weekeinde. Voor het jongens- en meisjeswerk zul len er per ring speciale leiders- en leidsterscursussen worden gehouden. Uitvoerig heeft men gesproken over de leiderstraining. Het C.J.M.V. heeft een speciale cursus voor leiders ge maakt. Deze cursus wordt per ring ge geven en duurt in totaal tien avonden. Op deze avonden wordt les gegeven door een deskundig districtssecretaris over alle onderwerpen waarmede de tegenwoordige jeugdleider heeft te maken. Omdat de Provinciale Com missie deze cursussen zoveel mogelijk wil stimuleren, zullen de leden de ko mende winter geen afdelingsbezoek brengen, maar zich inzetten voor deze cursussen. INTERNATIONAAL CONTACT Ook voor het contact met de Bel gische C.J.M.V.-ers zal wederom wor den uitgebreid. In September hoopt men een bespreking hierover te voe ren en verder staat voor het volgend jaar een zomerdag te Knocke op het programma. Over het werk op Tholen en Noqrd- Beveland heeft men uitvoerig van ge dachten gewisseld. Er blijken daar voor het C.J.M.V. mogelijkheden te zijn. Een speciale commissie werd be noemd om in deze gebieden contacten te leggen. Verder besloot men een aantrekke lijke folder uit te geven waarop de activiteiten voor het komende seizoen worden vermeld. Opvallend was, dat in verschillende rapporten over afdelingsbezoek werd gesproken over een goede gang van zaken bij afdelingen waar men niet lukraak alle nieutve methodes welke worden gegeven, toepast. AFSCHEID Op hartelijke wijze werd afscheid genomen van de heer G. de Voogd uit Goes, die is benoemd tot secreta ris voor pers, radio en propaganda van het Landelijk Verbond. De hoop werd uitgesproken, dat de heer De Voogd in zijn nieuwe werkkring nog veel voor het C.J.M.V. zal mogen beteke nen. In zijn plaats werd tot lid van de Provinciale Hervormde Jeugdraad benoemd ds. Morreau te Kats. Tot afgevaardigde van het C.J.M.V. in de op te richten Zeeuwse Provin ciale Jeugdaard werd benoemd de heer C. J. de Jonge te Yerseke, als plv. werd benoemd de heer Jac. Sinke te Souburg. Tot leden van de commissie voor ge mengd werk met het C-J.V.F. werden benpemd de héren M. Allewijn té Hóë- dekénskerke, M. O. Hanse, te Haam stede en Joh. Kabboord te Wolfaarts dijk. Verder werd nog besloten om in Ja nuari een speciaal weekeinde te orga niseren voor de Schouwse C.J.M.V.-ers. Dader roofoverval nog niet gegrepen. Bestolene nam maatregelen. De dader van de vorige week Zondag in Oostkapelle gepleegde roofover val, waarvan de 80-jarige landbou wer P. Sanderse het slachtoffer werd, is nog steeds op vrye voeten. De Rijkspolitie in Westkapelle zet echter, in nauwe samenwerking met Rijles- en gemeentepolitie uit de om géving, het onderzoek krachtig voort. Het slachtoffer zelf heeft de veili ge weg gekozen en al zijn spaargeld de deur uitgedaan. Vorig jaar werd hy van 700 beroofd en na de jong ste diefstal, waarby hij 80 ver speelde, voelt hij er niets voor voor de derde maal beroofd te worden. Schoorsteenbrand op kustvaartuig. Aan boord van de uit Bremen af komstige kustvaarder „Blockland", liggende in het kanaal te Terneuzen, ontstond Maandagmiddag een schoor steenbrand. Toen de gealarmeerde brandweer ter plaatse arriveerde, had de bemanning met behulp van schuim- blusapparaten het vuur reeds be dwongen. Er ontstond slechts geringe schade. VANDAAG: Middelburg Electro: „Wij vrouwen", (alle leeftijden), 19 en 21.15 uur; Schouwburg C.F.A.: „Romeo en Ju lia"! 14 jaar), 20 uur; Molenwater; „Miniatuur Walcheren", 1024 uur; Boekhandel Van Bentham en Jutting; expositie Honoré Daumier. Vlissingen Alhambra: „De banneling van Ballantrae", (14 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Wij willen George", (alle leeftijden), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2