PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew: „Wij komen niet uit zwakheid naar Genève" Streekplan Walcheren na ruim 3 jaar koninklijk goedgekeurd PRIJSSTIJGING BEPAALDE BELGISCHE K0LENS00RTEN HOTEL TE N00RDWIJK DOOR BRAND ERNSTIG BESCHADIGD Vand aag. SOLDATEN AAN HET WERK IN ANTWERPSE HAVEN 198e Jaargang-No. 154 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per weelc: 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 5 Juli 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1.„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (ö.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 26. OP EEN RECEPTIE IN MOSKOU Westelijke politiek van kracht veroordeeld Kroesjtsjew, de leider van de Russische communistische partij, heeft Maandag op een receptie in de tuin van de Amerikaanse ambassade in Moskou, ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag, ge waarschuwd, dat de Sowjet-Unie niet door zwakheid naar de komende vier- mogendheden-conferentie in Genève wordt gedreven, doch dat zy in een krachtige positie verkeert. „Wij gaan niet met gebroken benen naar Genève, doch als soldaten, om waardige partners te ontmoeten, en dat is de enig goede manier", zo meende hy. Kroesjtsjew zei, dat de conferentie met uitzondering van president Wo niets belangrijks zal opleveren, als rosjilow, de receptie ter gelegenheid niet ieder iets zou bijdragen tot het van de Amerikaanse onafhankelijk- verminderen van de internationale heidsdag bijwoonden. Gewoonlijk spanning. Slechts als „wij op basis komt alleen minister Molotow. van gelijkheid spreken, in een eerlij ke taal, zal alles goed gaan". Maarschalk Boelganin, de Russi sche premier, verklaarde op deze re ceptie, dat de Sowjet-delegatie waar schijnlijk op 16 Juli naar Genève zal vertrekken en daar dan zal aanko men op dezelfde dag als president Eisenhower. Het was de eerste maal dat de vooraanstaande Russische leiders, Critiek De heer J. de V. uit Driebergen is hoofdredacteur van het Vak blad De Vee- en Vleeshandel. Hy denkt heel anders dan mr. dr. W. H., die een leidende figuur is in de wereld van de dierenbeschermers en die een half jaar geleden in het or gaan van de Dierenbescherming het nog weer eens had over de „Kist kalveren", waarvan het vlees door de vrienden van de heer de V. wordt geleverd aan het Nederlandse publiek. Zo geheel anders dacht de heer de V. over de kistkalveren-kwestie dat hb" er toe kwam in zijn vakblad het artikel van mr dr W. H. aan te dui den als een welhaast hysterisch be- t0lfit nu nam mr dr W. H. niet. Hg telefoneerde met de heer de V., die achteraf de uitdrukking ook wel wat sterk vond, maar die toch geen recht zetting plaatste in zijn vakblad. Toen die rechtzetting niet kwam, werd de Utrechtse politierechter in de zaak gemoeid en uiteindelgk werd de heer de V. aan wie de officier van ju stitie een voorwaardelijke opzet tot belediging had tenlaste gelegd tot een geldboete veroordeeld wegens be lediging. Tegen dit vonnis is het „Utrechtse Nieuwsblad" in het geweer gekomen. Het blad wyst er op, dat de woorden „welhaast hysterisch" niet slaan op de persoon van mr dr W. H., maar op het betoog van mr dr W. H. Het ging hier om critiek op een presta tie en als die critiek onvriendelgk is, dan kan de heer H. zich wel bele digd gevoelen, maar de justitie mag hem op die weg niet volgen. Wij menen, dat het Utrechtse Nieuwsblad gelijk heeft. In ons goede land heeft altijd een recht op „vrije critiek" bestaan, dat zich zeer ver uitstrekte. Welke gselyke dingen hebben be paalde politici niet gezegd over som mige wetsvoorstellen, terwyl ze toch allerprettigst omgingen met degenen aan wier denken deze wetsvoorstel len ontsproten waren. Wat worden er niet dagelgks in de kranten een toneelstukken gekraakt, films veroordeeld, schildergen naar de rommelzolder verwezen en muzi kale prestaties vernietigend bespro ken, zonder dat de rechterlgke macht te hulp wordt geroepen. Wanneer men de „maker maar niet persoon lek aantastte dan kon dat allemaal. Ongestraft mochten onze schilders eikaars schilderijen tot op de laatste vezel verketterenen soms wa- ren ze daarbij nog geestig ook. Onze letterkundigen verwezen elkaar's ro mans en verzen naar de brandstapel zonder dat de justitie er aan te pas kwam... en het publiek leefde gnui vend mee met hun litteraire gevech ten. Dat ging in de trant van: „Je bent een beste kerel, een knappe kerel... en je kunt het nog veel verder bren gen, maar dat jongste werk van je is helaas een prul". Komt er nu door dat rechterlijk vonnis in Utrecht aan deze vrije critiek een eind? Kan nu iedere architect een aan klacht indienen, wanneer men een door hem ontworpen gebouw een sniadelgke ontsiering van het stads beeld noemt? Kan iemand, die het betoog van een ander „dwaas", „geborneerd" of „ondeskundig" noemt nu zo maar de rechterlgke macht inschakelen? Wanneer dat zo is, dan zou mis schien de wederzijdse vriendelijkheid toenemen, maar er zou helaas een onmiskenbaar element uit onze men selijks verhoudingen, namelyk dat van de vrije en desnoods onge zouten critiek verdwijnen. Dat is nooit de bedoeling van de wetgever geweest en daarom houden we net er op. dat het vonnis van de Utrechtse politierechter weliswaar getuigt van een juist gevoel voor wellevendheid, maar niet in overeen stemming is met de Nederlandse rechtspraktijk. Wrj zijn werkelijk benieuwd naai de behandeling van deze zaak door een hogere rechterlijke instantie. KROESJTSJEW met gebroken benen.. De stemming op deze receptie was zeer ontspannend. De Russische lei ders spraken o.m. geruime tgd met Amerikaanse schakers, die op het ogenblik in Moskou zijn. Ook praat ten zij met Westelyke diplomaten. In de loop van een gesprek met de Amerikaanse zaakgelastigde, Walm- sley. legde Kroesjtsjew een lange politieke verklaring af, waarin hi" waarschuwde tegen speculaties, dal de Sowjet-Unie door zwakheid op binnen- of buitenlands gebied tot de conferentie was gedwongen. Hg ver oordeelde de politiek van kracht van de Westelijke mogendheden en legde er de nadruk op, dat slechts een openhartige en oprechte discussie kan leiden tot welslagen van de con ferentie in Genève. De Franse ambassadeur in Moskou, Joxe, was bij het gesprek tussen Walmsley en Kroesjtsjew aanwezig, evenals de Russische leiders Boelga nin, Mikojan, Kaganowitsj, Malen- kow, Perwoechin en Saboerow. Kroesjtsjew vergeleek bepaalde verklaringen van president Eisenho wer op een recente persconferentie met 'n „verfrissende stroom ozon". Hij leverde echter scherpe critiek op „onverantwoordelijke" speculaties in Westelijke bladen, volgens welke de Sowjet-Unie „de een of andere ramp vreesde" als zij geen stappen onder nam ter vermindering van de inter nationale spanning. Kroesjtsjew gaf te kennen, dat hg door zijn komst naar de Amerikaan se ambassade besloten had deze ver klaring af te leggen en dat hij over leg had gepleegd met Boelganin, Mi kojan en Kaganowitsj, die het geheel met hem eens waren. Aanslag op president van Philippijnen. In de tribune waarop de Phïlip- pgnse president Magsaysay, en bin nen- en buitenlandse persoonlykhe- den Maandagmiddag in het „Luneta park" te Manilla de plechtigheden ter gelegenheid van de negende ver jaardag van de Philippgnse onafhan- kelgkhcid zouden bgwenen, is Maan dagochtend een in papier gewikkelde granaat gevonden. Minister Zijlstra bezorgd. De prijsstijgingen, die als gevolg van de herziening van de egalisatie- heffing door de Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal zijn ontstaan voor bepaalde Belgische kolensoorten, blijven aan leiding geven tot reacties. De Neder landse minister van. economische za ken, prof. dr. J. Zglstra, heeft dè Hoge Autoriteit doen weten, dat hy de recente prijsstijgingen, die voort vloeiden uit het vrijlaten van de prijs van huisbrandstof, gevaarlijk achtte voor de gemeenschappelyke markt. Naar zijn mening diende de vrg- heid, welke aan de producten gelaten werd voor de vaststelling van de prgzen van de betrokken brandstof- fensoorten, beperkt te worden door het vaststellen van maximumprijzen. De Belgische minister van economi sche zaken, Jean Rey, heeft op zijn beurt enkele dagen 'geleden de Bel gische lcolenproducenten een brief geschreven, waarin hg te kennen gaf, dat de prijsschommelingen van de laatste tgd verder gingen dan een normale prijsstijging. Hg verzocht de mgndirecties met de Hoge Autoriteit bepaalde herzie ningen van haar prgsschalen te be studeren en deelde mede, dat hg, wanneer dit niet zou gebeuren, aan de Hoge Autoriteit zou verzoeken maximumprgzen vast te stellen. Veertien pas geschilderde Amerikaan se marine-schepen, die Rusland waren gegeven in het kader van de leen- en pachtwet komen in de haven van Kiel aan, voor een verlate teruggave aan de Verenigde Staten. De schepen varen onder Hamer en Sikkel. Op de voorgrond een Russische sleepboot, die de schepen de haven binnenloodst. De Russische mijnenveger in het mid den heeft de vloot geëscorteerd Links drie schepen, die na een reis op eigen kracht, uiteindelijk het anker uitwerpen. Hlllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf „Trouw en ontrouw". Kroesjtsjew verklaarde voorts, jp dat de Westelijke pers zich af- vraagt waarom de Sowjet-Unie de laatste tijd zoveel voorstellen doet die het Westen aangenaam s vindt, en dat de bladen daarbij M komen- tot „fantastische" specu- laties. „Natuurlijk hebben wij deze voorstellen niet gedaan om H iemand een genoegen te doen. Wij namen deze besluiten al- leen, omdat zij de enige juiste zijn", zo zei hij. 1| Hij haalde het Russische spreek- woord aan, dat „als een schoon- p moeder zelf ontrouw is, zij de M vrouw van haar zoon niet ver is trouwt". Kroesjtsjew keek hierbij even H in het rond en hoopte, „dat er pp geen dames in de buurt waren". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SCHADE AANZIENLIJK Zuidelijke vleugel van hoofdgebouw grotendeels verwoest Maandagavond brak een felle brand uit in een van de grootste hotels van Noordwyk aan Zee, namelijk hotel „Rembrandt". In dit hotel, dat ongeveer 200 bedlden telt, waren juist 50 nieuwe gasten aangekomen. Het hotel heeft zware schade opgelopen aan de Zuidelyke vleugel van het hoofdgebouw. De brandweer van Noordwyk aan Zee was genoodzaakt de hulp van de Leidse brandweer in te roepen. Later nam ook een brandspuit uit Katwijk aan het blussingswerk deel. De brand ontstond op de tweede verdieping van het hoofdgebouw en verspreidde zich snel, als gevolg van de zeewind. Na kori<- tgd sloegen de vlammen uit deuren en ramen. Dank zg grote medewerking van personeel en gasten konden vele goederen van de hotelgasten in veiligheid worden gebracht. De brand werd ontdekt door een passerende dame, die onmiddellgk alarm maakte. Het Rembrandthotel, dat juist bin nen enkele dagen volgeboekt zou zgn, ...brengt koningin Juliana een bezoek aan Oost-Gelderland.; ...behandelt de Eerste Kamer de wet op het cadeaustelsel. wv*vwwww*\*wv\\<\w Brits schip in Rode Zee beschoten. Een Brits schip, de „Anshun", dat Mohammedaanse bedevaartgangers naar Mekka brengt, heeft geseind, dat het by Sjarm el Sjeik aan de in gang van de Golf van Akaba is be schoten en getroffen. Het vuur was afkomstig van een Egyptische batterij aan de ingang van de Golf van Akaba. Het 6000 ton metende schip zal of naar Akaba of Djeddah opstomen voor reparatiewerkzaamheden. Nederlander in Soerabaja veroordeeld. De landrechter te Soerabaja heeft de Nederlander E. de H. veroordeeld tot rp 1000, subsidiair 20 dagen hechtenis wegens het niet voldoen van de registratieplicht voor vreem delingen. Een Duitser, werkzaam bij de bank Industri Negara, die voor hetzelfde feit terechtstond, werd vrij gespro ken. Hij verklaarde onkundig te zijn van de meldingsplicht en geen Indo nesisch te verstaan. ER KOMT EEN SCHADE-REGELING! Gedetailleerde voorschriften werden geschrapt De langverwachte koninklijke goedkeuring op het Streekplan Walcheren, dat in November 1951 werd vastgesteld, is thans eindelijk afgekomen, on der voorbehoud evenwel, dat verschillende bepalingen uit de bijbehorende voorschriften worden afgezwakt. Met nadruk wordt als motivering hier voor in het Koninklijk Besluit genoemd: „een Streekplan moet niet meer regelen dan uit provinciaal of regionaal oogpunt nodig is", terwijl voorts wordt gezegd, „nadere uitwerking dient zoveel mogelijk aan de gemeente besturen te worden overgelaten". In feite komt het er op neer, dat diverse gedetailleerde bepalingen inzake hotelbouw, agrarische bestemming van gronden enz. vervallen worden verklaard en dat de gemeentelijke autono mie niet verder wordt aangetast dan strikt nodig is. Belangrijk is verder, dat de Kroon ook voorschrijft, dat een vergoedings regeling dient te worden opgenomen voor het geval, dat het Streekplan particuliere belangen onevenredig schaadt. Deze schade moet worden vast gesteld door Ged. Staten met mogelykheid van beroep op de Kroon. In het betrokken K. B. worden ove rigens alle bezwaren, die in de loop der jaren tegen het plan werden inge diend, nog eens onder de loupe geno men voor zover zg de Raad van State bereikten. Zo had de raad Middelburg ernstige bezwaren tegen de Streek- plankaart, die op diverse punten af week van het door de raad vastge stelde uitbreidingsplan. Het terrein ten Noordon van de Oude Veerseweg was door de gemeente bestemd als kleinindustrieterrein, doch het Streek plan voorzag hiervoor een agrarische bestemming. Dit laatste gold ook voor terreinen aan weerszijden van de Veerse weg, die de gemeente tot bouwterrein had bestemd, voor terrei nen aan weerszgden van de Noordweg en gronden tussen de Seisweg en de nieuwe uitvalsweg. De Kroon stelt thans de gemeente in het gelijk, omdat zij geen redenen ziet om van het uitbreidingsplan af te wijken. Ook de gemeente Vlissingen wordt in het gelgk gesteld ten opzichte van het terrein, dat volgens het Streek plan een agrarische bestemming zou worden gegeven. Het betreft hier het gebied „Paauwenburg", dat voor de bebouwing niet kan worden gemist. Beslist wordt nu, dat de bestemming van dit gebied opnieuw moet worden geregeld, waarbg aan de bezwaren van ae raad van Vlissingen tegemoet moet worden gekomen. Aan de wens van de raad van Kou- dekerke om een strook grond ten Oosten van de Beatrixlaan en de Vlissingsestraat aan te wyzen als ge bied voor uitbreiding van de bebouw de kom, kan geen gevolg worden ge geven want beide straten in het pro vinciale wegenplan zgn als doorgaan de verkeersweg opgenomen en daar om moet woningbouw langs deze stra ten zoveel mogelyk worden vermeden. De Waterleidingmg. „Midden Zee land" had bezwaar tegen uitbreiding van Koudekerke langs de grens van het waterwingebied. Aan dit bezwaar wordt tegemoet gekomen door de be- bouwingszóne met een breedte van 200 meter in te perken tot 150 meter en de vrgkomende 50 meter te be stemmen tot beschermende groen strook. (Vervolg op pag. 2) moest nu door de reeds aanwezige tasten worden ontruimd, die onder ak zijn gebracht in het Palacehotel. Het dak van de Zuidelyke vleugel is Ërotendeels afgebrand en uiteraard ebben de andere verdiepingen grote waterschade geleden. De schade is zeer aanzienlgk. Drukkerij afgebrand. In Berkel en Rodenrgs is Maandag een in een grote houten loods geves tigde drukkerij van de firma K. H. afgebrand. Binnen een tydsbestek van anderhalf uur was er van de drukke- rg niets over dan een rokende puin hoop. De gehele inventaris, waaronder een tweetal vlakdruksnelpersen en degelautomaten gingen verloren. Vermoedelyk hebben kinderen met vuur gespeeld. Geen incidenten. Maandagochtend zijn een tweehon derdtal soldaten in de haven van Antwerpen begonnen met het lossen van aan bederf onderhevige goederen uit zes schepen. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. De autoriteiten zgn tot het gebruik van troepen overgegaan, ornaat zich geen havenarbeiders voor de werk zaamheden hadden gemeld. De sta kers trokken in optocht naar de kan toren van de socialistische en de christelgke vakbonden om erkenning der staking te eisen. De vakbonds vertegenwoordigers weigerden echter een delegatie te ontvangen. Havenarbeiders te Oostende heb- oen gedurende het weekeinde gewei- gerd werk te verrichten op een drie- il schepen, die aanvankelyk te Ant werpen geladen of gelost zouden worden. Bestudering van radio-activiteit President Eisenhower en zijn raad gevers bestuderen thans het vraag stuk van de uitwerking der radio actieve deeltjes, die na de ontploffin gen van atoom- en waterstofbommen worden verspreid. Zij zouden speciale aandacht beste den aan het voorstel van de democra tische senator Sparkman, dat de Verenigde Staten het initiatief moe ten nemen tot het instellen van een internationale commissie ter bestu dering van dit probleem. Het weer in Europa. 15 gr. 21 gr. 18 gr. 22 gr. 21 gr. 27 gr. 33 gr. 23 gr 21 gr. 26 gr. 23 gr. 20 gr. 22 gr. 27 gr. 21 gr. 33 gr. Amsterdam half bewolkt Londen zwaar bewolkt Luxemburg licht bewolkt Pargs half bewolkt Bordeaux zwaar bewolkt Grenoble zwaar bewolkt Nice onbewolkt Genève zwaar bewolkt Zurich regen Locarno half bewolkt Berlijn regen Frankfort licht bewolkt Munchen zwaar bewolkt Wenen zwaar bewolkt Innsbruck regenbui Rome onbewolkt VERWACHT... VRIJ ZONNIG MAAR KOEL Wisselende bewolking, op de mees te plaatsen droog weer en een over wegend matige wind tussen West en Noord. Koel weer. 6 Juli Zon Maan ZON EN MAAN op 4.29 op 21.32 onder 21.03 onder 5.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1