West-Europa houdt universitaire conferentie in Cambridge ENGELSE HAVENSTAKING HEEFT ERNSTIGE GEVOLGEN GEEN SNELWEG DOOR HET VOGELENZANGSE BOS NIEUWS UIT DE KERKEN DINSDAG 5 JULI 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 16 VAN 19 TOT 27 JULI Begrip voor eikaars systemen en problemen (Van een speciale verslaggever) In het najaar van 1952 werd op initiatief van Nederland in het kader van het Verdrag van Brussel in Den Haag een conferentie gehouden over ver schillende vraagstukken welke het hoger onderwijs betreffen. Onafhanke lijk werd in Frankrijk, Nederland, België en verschillende andere West- Europese landen het hoger onderwijs onderworpen aan een nauwkeurig onderzoek naar vernieuwingsmogelijkheden. Weldra bleek, dat de opvat tingen hierover in deze landen op vele gebieden parallel liepen. Dit recht vaardigde verder contact en in 1953 werd een conferentie op grotere schaal gehouden opnieuw in Den Haag waaraan behalve de landen van Brus sel (België, Frankrijk, Luxemburg, Groot-Brittannië en Nederland) ook Italië, West-Duitsland en Zweden deelnamen. Uit deze conferentie is het initiatief voortgevloeid afkomstig van mr H. J. Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen om in 1955 een grote conferentie van universiteiten uit de landen van de West-Europese Unie te beleggen. Als plaats van samenkomst werd Cambridge gekozen. Zij zal wor den gehouden van 19 tot 27 Juli. Uit de voorafgaande besprekingen was gebleken, dat ondanks grote ver schillen vele punten van overeen komst bestaan tussen de universiteiten in de diverse landen, dat verder ook, juist door tegengestelde ontwikkelin gen, raakpunten zijn ontstaan, die een begrip voor eikaars systemen en pro blemen mogelijk maken. De besprekingen zijn in vier hoofd punten onderverdeeld. Dit zijn dan ten eerste: het evenwicht tussen spe cialisatie en algeméne vorming; ten tweede: de autonomie en de onafhan kelijkheid van de universiteit (het is niet een wet van Meden en Perzen, dat staatssubsidiëring tot groter af hankelijkheid leidt dan bijvoorbeeld steun van de industrie zoals in Ame rika); ten derde wordt behandeld de selectie, opleiding en geestelijke ver- Meer godsdienstvrijheid in Noord-Vietnam De Noordvïetnaraese radio heeft Maandag een nieuw besluit van de regering van Noord-Vietnam bekend gemaakt op basis waarvan buiten landse missionarissen, die daartoe toestemming hebben gekregen van de Noordvietnamese regering, evenals Vietnamese.geestelijkenhun gods dienst mogen propageren. In het decreet, dat op 14 Juni door president Ho Tsii Minh is onderte kend, wordt verder gezegd dat bui tenlandse missonarissen, evenals alle andere buitenlanders in Noord-Viet nam, de wetten van het land moeten gehoorzamen. Standbeeld. In Vijfhuizen, een der vele kleinere dorpjes in de gemeen- te Haarlemmermeer, is de toe- stand, waarin de wegen en slo- ten verkeerden al jaren een doorn in het oog van de dorpe- lingen. Ieder in het dorp mop- n perde er op en volgens „men"... met reden. Een inwoner publiceerde on- der de schuilnaam Prikker ver- m scheidene ingezonden artikelen hierover. Het gevolg was, dat er in de raadsvergaderingen n vragen werden gesteld en dat er een plan voor verbetering in het komende jaar van wegen en sloten op stapel is gezet. Om hun blijdschap en dank te M tonen hebben de Vijf huizenaren in het midden van het dorp p een beeld onthuld op een houten voetstuk waarop al- leen hét woord Prikker staat. zorging van studenten (men denkt hierbij aan uitwisseling, gelijkstelling van examens e.d.) en ten vierde: de universiteit en de gemeenschap. Ten aanzien van dit punt bestaan weer grote verschillen tussen Engeland en het continent. De mening van de uni versiteit in maatschappelijke proble men weegt daar veel zwaarder dan bij Het is te verwachten, dat deze con ferentie vruchtbaar zal zijn ten aan zien van het wederzijds begrip en dat de landen ook op dit gebied meer naar elkaar zullen groeien al verwacht men niet, aldus mr Reinink, dat men nu reeds tot directe resultaten in de vorm van bijvoorbeeld coördinatie van ho ger onderwijswetten zal komen. Een groot vraagstuk blijft bijvoorbeeld de gelijkstelling van academische graden, juist in verband met de daaraan ver bonden bevoegdheden. Dit reikt veel verder dan de universiteit. Britse belangstelling. Opvallend is de grote belangstelling van Britse zijde. De hertog van Edin burgh zal de conferentie openen. Nederland zal worden vertegen woordigd door een delegatie van hoog leraren onder voorzitterschap van mr Reinink die ook de openingstoespraak van de hertog van Edinburgh zal be antwoorden. De Nederlandse delegatie zal bestaan uit 14 vertegenwoordigers. In totaal verwacht men ongeveer 150 deelnemers, afgevaardigd door alle instellingen van hoger onderwijs in de landen van de West-Europese Unie. Russische vliegtuigbouw maakt vorderingen Straalpassagiersvliegluigen al in dienst. Volgens de correspondent te Mos kou van het Oostberlijnse blad „Vor- warts" werkt de Russische vliegtuig industrie thans actief aan de over winning van de warmtebarrière. Russische geleerden hebben ge zocht naar nieuwe legeringen voor vliegtuigen, die sneller zijn dan de snelheidsgrens waarbij de luchtweer- stand metalen doet smelten. Deze grens ligt ongeveer bij een uursnel heid van 2500 kilometer. Volgens de correspondent hebben deze nieuwe vliegtuigen, die een snel heid van 2000 tot 3000 kilometer kun nen bereiken, geen delta- maar rechte vleugels. De straalmotoren van deze toestellen hebben een vermogen van 40.000 tot 50.0000 paardekracht. Volgens Radio-Moskou worden reeds op enkele Russische luchtlijnen straalpassagiers- en straaltransport- vliegtuigen in geregelde dienst ge bruikt, zo is er bijvoorbeeld een gere gelde dienst tussen Moskou en Nowo- sibirsk. Belgische grens weer voor tomaten gesloten Opnieuw hebben de Belgen beslo ten de grens voor Nederlandse toma ten te sluiten, als gevolg van het da len van de Belgische tomaten onder de prijs van 15 francs per kilo. In de nacht van Maandag op Dinsdag om twaalf uur gaat de Belgische grens opnieuw dicht, hoewel ae minimum importprijs al twee francs hoger was S estela voor de eerste helft van Juli au oorspronkelijk was overeengeko men. In de laatste dagen moest zeventien gulden per honderd kilo heffing wor den betaald aan de Belgische grens om voor Nederlandse tomaten de prijs van vijftien francs per kilo te halen. Deze zware heffing moedigde de uitvoer van Nederlandse tomaten naar België allerminst aan. De inge voerde Nederlandse tomaten, die uit stekend van sortering en kwaliteit zijn, gingen in België grif van de hand. Het publiek had daar graag een paar francs, meer per kilo voor over dan voor andere tomaten. Druk op pond sterling neemt toe. De staking der havenarbeiders in Engeland welke Maandag werd beëin digd, is één der langste in de Britse geschiedenis geweest. Zy heeft precies zes weken geduurd en vormt het laatste van een aantal ernstige sociale conflicten, waaronder de spoorwegstaking en de staking van mijnwerkers, welke conflicten ernstige gevolgen hebben gehad voor de nationale econo mie van Engeland. Volgens A.F.P. zijn enige der meest ernstige economische gevolgen van deze geschillen de volgende: 1. De uitvoer van auto's is met de helft verminderd; 2. Een groot aantal buitenlandse orders vóór rijwielen en motorrijwie len werd geannuleerd; Buitenlandse afzetgebieden voor rijdend materieel zijn verloren gegaan; 4. De Londense City heeft als in ternationaal financieel centrum ter rein verloren aan Amsterdam, Parijs en Zürich; 5. Engeland zal dit jaar 9 millioen ton steenkolen meer moeten invoeren dan in 1954 en 3 millioen ton steenko len minder uitvoeren. Het verlies aan deviezen uit dien hoofde kan worden geraamd op een bedrag tussen 60 en 100 millioen pond sterling; 6. Een verslechtering van de be talingsbalans is onvermijdelijk; 7. Onlangs deed het gerucht de ronde omtrent de mogelijkheid, dat devaluatie van het pond sterling door de Britse regering in „bepaalde vorm" zou worden overwogen. Dit gerucht is officieel in het Lagerhuis tegenge sproken, doch ondanks deze tegen spraak wordt de houding van het pond op de wisselmarkt in officiële kringen met ongerustheid gadegesla gen. Voorts verwacht men in economi sche kringen in de komende weken een verscherping van de politiek in zake credietbeperking, teneinde de inflatiedreiging te bestrijden. In ieder geval zal het officieel disconto, dat op 4 Vz pet het hoogste niveau sedert 1932 heeft bereikt, nog geruime tijd ge handhaafd blijven. Bij het naderen van het najaarssei zoen, wanneer zelfs onder normale omstandigheden het internationale handelsverkeer ongunstig voor Enge land is, wordt verwacht", dat de druk op het pond sterling nog zal toene men, aldus A.F.P. Rommeldam, het legendarische dorp van Tom PoesOlie B. Bommel en al die andere grappige figurenis niet alleen meer toegankelijk voor fanta sierijke geesten, die de stripverhalen van dit beroemde tweetal in de krant volgen, maar voor iederdie daar voor de tocht naar Oisterwjjk in Bra bant over heeft. In deze plaats werd een Rommeldam geopend, geheel ge ïnspireerd op de verhalen en tekenin gen van Marten Toonder. Als men geluk heeft, dan komt men zoals deze foto toont daar soms ook Olie B of Tom Poes in hoogst eigen persoon tegen Proces tegen Schmidt werd voortgezet. Mevrouw Bouman verdedigster. Maandagochtend Is de zaak Schmidt weer voor het landgerecht behandeld. Op het verzoek van de heer Schmidt hem een verdediger toe te voegen, verklaarde rechter Roehjani, dat hy aan een eventuele Nederlandse verde diger alle gelegenheid zal geven de stukken te bestuderen. Op deze zitting fungeerde mevrouw Bouman weer als voorlopige verde digster. Het grootste deel van de zit ting. die vier uur duurde, werd be steed aan het verhoor van getuige To- masoa, Hij herhaalde zjjn bekende verklaringen, waaronder die, dat h(j Schmidt verschillende malen gezien heeft op de onderneming „Dramaga", dat het centrum van activiteiten van de Nigo zou zijn geweest. Gevangt probeerden te ontvluchten. Twee mannen, die in het huls van bewaring te Utrecht waren opgeslo ten, henoen Zaterdagmiddag tiideng het luchten geprobeerd te ontvluch ten. Hun poging liep :chter niet af zoals ze zich zullen hebben voorge steld: één werd. toen hij over een muur wilde klimmen, achterhaald en de ander, de geditineerde F. N. van Z. uit Rotterdam werd later aange troffen en teruggebracht. Op het mo ment dat het gevangenispersoneel de eerste vluchtende gevangene achter na zat, zag de tweede zijn kans schoon en klom over een andere muur. Een gevangenisbewaarder loste en kele waarschuwingsschoten, maar de man trok zich hiervan niets aan. Ook een schot in zijn been kon hem niet van zijn vlucht naar de vrijheid weer houden. Padvinderskoempoelan in zonnig Oranjebos. Het was dit weekend gezellig druk in het Oranjebos te Vrouwenpolder, want nagenoeg alle padvindesleiders en -leidsters uit Zeeland bijeen waren op de district-trainingsdagen. Zaterdagavond werd een fikse wan deling gemaakt. In de gelagkamer van „de Oranjezon" hield de district- cèmmissaris van Zeeland, oubaas J. J. Meijboom een causerie over: „Zwervend op weg naar levensge luk". Nadat de groep weer in het kamp gearriveerd was, werd het kampvuur ontstoken. 's Zondagsmorgens leidde ds. Snel ler uit Middelburg een openlucht- dienst, die speciaal op de jeugdlei ders was afgestemd. Tot 10 uur had ieder gelegenheid over de gehouden toespraak van gedachten te wisselen. Daarna kwamen de echte padvin- dersactiviteiten aan'de beurt. Oubaas Meijboom slaagde er in de jeugdlei ders voor eenvoudige muziekinstru menten te interesseren; men kon zijn krachten beproeven op rope-spinnen, jakardraaien, patrouille-roepen en puzzlewerk. Na de koffiemaaltijd klonken vro lijke padvindersliedjes door het bos. Men kreeg gelegenheid onder deskun dige leiding het lassowerpen te be oefenen, sierknopen te leggen; waar na een kompasopdracht uitgevoerd moest worden. Albanië en Griekenland. De minister van buitenlandse za ken van Albanië heeft de Verenigde Naties verzocht aan de Griekse re gering mede te delen, dat Albanië „normale diplomatieke betrekkingen en betrekkingen van goede nabuur schap „met Griekenland wenst aan te knopen, zo meldt het Albanese persbureau. Voorstel van G.S. van Noord-Holland. Uit het voorstel van Ged. Staten van Noord-Holland aan Provinolale Staten omtrent de aanleg van de twee snelverkeerswegen rondom Haarlem blijkt, dat het college ten aanzien van de Noord-Zuidweg toch de voorkeur geeft aan het tracé langs de spoorbaan Haarlem—Lelden (het oorspronkelijke plan, waarbij natuurschoon vernietigd wordt) boven het tracé langs de duin strook (door het Vogelenzangse Bos en omgeving). Dit gedeelte van het wegplan is ech ter nog In studie zodat daarover nog geen definitief voorstel wordt gedaan. Ged. Staten hebben geen rekening gehouden met de vele protesten en de suggestie voor andere wegen van de Bloemendaalse gemeenteraad. Ten aanzien van de Oost-Westweg, dus van Heemstede naar Zandvoort, stel len Ged. Staten de weg voor ten Noor den van en door Aerdenhout. „Het is", aldus Ged. Staten „niet mogelijk de Zandvoorterweg en de Zandvoorterlaan zodanig te verbete ren dat deze het zeer drukke verkeer kunnen verwerken. Daarom zal deze nieuwe Oost-Westverbinding tot stand moeten komen, die als de enig aan vaardbare mogelijkheid gezien moet worden, hoezeer het college de daar uit voortvloeiende schade aan het Negenjarige jongen door schot hagel gedood. Zondagmiddag; heeft zich in een ker- senboomgaard bij Nijmegen een onge luk voorgedaan. De heer R. uit Wes tervoort had zijn met hagel geladen jachtgeweer, waarmee hij spreeuwen verjoeg, even op het gras gelegd. Eni ge jongens, die ook in de boomgaard aanwezig waren, namen het geweer op, waarbij de 14-jarige B. uit Wes tervoord het op de 9-jarige L. D. uit Bemmel richtte. Hg zei: „zal ik eens schieten", en het ventje, geen onraad verwachtend, zei: „schiet maar". B. vuurde het geweer op een meter af stand voor ae knaap af. De. jongen was onmiddellijk dood. landschap betreurt en begrip heeft voor de ernstige bedenkingen van de gemeente Bloemendaal". De weg zal uit Aerdenhout komend 500 meter ten Noorden van de bestaan de overweg bij het station Heemstede Aerdenhout de spoorlijn kruisen. Vervolgens zal er ten Noorden van het nieuwe Coornhertlyceum te Haar lem een verbindingsweg aangelegd worden naar de Wagenweg en de Heemsteedse Dreef. Voor de spoorweg kruising zal een viaduct moeten wor den aangelegd. Wat de Westelijke randweg ten Zui den van het station HeemstedeAer denhout betreft, stellen Ged. Staten het volgende tracé voor: vanaf de be staande rijksweg die aansluiting op de Velsertunnel geeft en de Delftlaan in Haarlem (die verbreed moet worden) afbuiging naar de Willem de Zwijger laan in Overveen via een kruising van de spoorlijn HaarlemUitgeest. Ver volgens gaat de weg :n Zuidelijke richting, kruist de spoorlijn Haarlem Zandvoort en de Zijlweg en verder evenwijdig aan de Houtvaart naar het station HeemstedeAerdenhout. Ged. Staten merken op, dat het rijk en Haarlem zich met de plannen heb ben verenigd, maar Bloemendaal heeft bezwaar tegen de doorsnijding van Overveen en zou althans een vrije kruising met de Julianalaan wensen. Het Bloemendaalse gemeentebestuur heeft bezwaar, omdat een gedeelte van Overveen door de weg geïsoleerd zou worden en er gevaar dreigt voor de 1500 schoolkinderen die de weg over moeten steken als zij" naar de school gaan. Ged. Staten merken op, dat de plan nen voor de aanleg van de snelver- keersweg ten Oosten van Haarlem nog in een dergelijk beginstadium verke ren, dat ze bij dit wegenplan geheel buiten beschouwing zijn gelaten. Ged. Staten zijn voorts van mening, dat de beide snelverkeerswegen door de pro vincie moeten worden aangelegd en bij de provincie in beheer moeten, ko- Met het rijk wordt onderhandeld over bijdrage in de kosten welke met inbegrip van de bouw van viaducten op 30 millioen gulden worden ge raamd. Van de Nederlandse Spoorwe gen wordt voor de aanleg van het via duct aan de Zandvoorterlaan een bij drage van 1.700.000 gulden verwacht. Het wegenvoorstel zal op 12 Juli bij Frovinciae Staten in behandeling ko- JONGERENCR1TIEK Als men het heeft over de plaats van de jongeren in de christelijke gemeente, denkt men al gauw aan de leiding van Zondags scholen en jeugdwerk, aan hulp bij collec ten, aan ziekenbezoek, opvoering van leke- spelen en zo 'al meer, aldus Fetze van dei- Meer van Terhorne, de voorzitter van de Doopsgezinde Jongeren Bond, in „De Hoek steen", het maandblad van deze Bond. Maar dat is fout, schrgft hij dan. Bovenal en in de eerste plaats immers is de plaats van de jongeren midden in de gemeente. En hij schrijft: „Dat wil zeggen, dat wij volledig, hele maal, met hart en ziel lid van de Gemeen te (is Christelijke Gemeenschap) moeten zgn. Wij mógen niet verloren gaan in al die schone, specifieke, jongerentaken. Wij moe ten allereest midden in de Gemeente staan. Op Zondagmorgen heeft de Gemeente ons nodig, maar niet in de eerste plaats of al leen voor het ZondagsschoolwerkWij kunnen dat Zondagsschoolwerk niet in dienst van de Gemeente doen, als wij niet werkelijk deel uitmaken van die Gemeente. Wg kunnen niet bouwen aan een Gemeente, als wij bij het Avondmaal ontbreken, om dat wg al zoveel voor de Gemeente doen. Nergens méér kunnen wij de Gemeente die nen dan in de kerk, op de gemeente-avon den en ledenvergaderingen en in de kerlce- raad! Als wij klagen over het conservatisme, de tamheid, de starheid van onze Gemeenten, dan komt die klacht voor een groot deel op ons zelf terecht, omdat wg niet daadwerke lijk tegen die verstarring te keer gaan. On ze critiek op de Gemeente, die wij alleen maar aan de buitenkant dienen, is onrecht vaardig. Het klinkt verwaand het is ook verwaand maar misschien is het juist de jongeren gegeven om de Gemeente meer durf, meer tinteling, meer iets van „met mijn God spring ik over een muur" te ge ven". SOLIDAIR MET LINKS-VRIJZINNIGEN Op de algemene vergadering van de Ver eniging van Vrijz. Hervormden in Neder land, die te Arnhem is gehouden, is de posi tie der links-vrijzinnigen uitvoerig ter spra ke gekomen. Van bestuurswege werd ver klaard, dat de Ver. van Vrijz. Herv. vastbe sloten is de band met de links-vrijzinnigen niet te verbreken en als een uiting van deze gezindheid werd aan ds. P. van Wgnen (vroeger te Winsum en Dronrijp en een zeer links staand predikant) gevraagd te spreken over het vraagstuk der modalitei ten in de Hervormde Kerk en over het twist punt of er in deze kerk ook plaats moet zijn voor de links-vrijzinnigen. Volgens ds. van Wgnen is het woord „richting" door het woord „modaliteit" ver vangen, omdat in de Hervormde Kerk het eerste woord als middelpunt-vliedend en het tweede wooi'd als middelpuntzoekend wordt aangevoeld. Blijkens vele uitlatingen be schouwen de leidende kringen in de Her vormde Kerk de modaliteiten als nuances van voorlopige aard. Volgens spr. doet deze zienswijze te kort aan de blijvende veelvor migheid van het godsdienstige leven binnen deze kerk. „Wg willen evenmin als een Pauskerk een Woordkerk. Wij willen een volkskerk zgn, waarin progressieven even goed hun plaats hebben als conservatieven". Indien de vrijzinnige modaliteit aan de eigen beginselen trouw was gebleven, zou zij de nieuwe Kerkorde nimmer hebben aan vaard, zo betoogde ds. van Wijnen. Slechts de links-vrijzinnigen zijn aan het vrijzinni ge beginsel trouw gebleven en hebben de verschuiving naar rechts niet meegemaakt. Vervolgens schetste spr. het verschil tus sen de vrijzinnige en rechtzinnige opvattin gen inzake openbaring, bijbel en autonomie. Artikel X der nieuwe kerkorde heeft het belgdende karakter der Hervormde Kerk vastgelegd. Dit artikel X is onverenigbaar - met het ondogmatische karakter der vrij zinnige modaliteit. De Vereniging van Vrijz. Herv. dient de Kerk voor het alternatief te stellen: koerswijziging, die leidt tot volledi ge erkenning der modaliteiten, of verlies van alle vrijzinnigen. Gemeente-opbouw leg de niet de nadruk op eenheid van belijden, doch op broederlijke gezindheid. Het is spr. een raadsel, waarom de Ver. van Vrijz. Herv. zonder protest de overgang van Ge meente-opbouw naar de nieuwe koers in confessionele richting heeft geaccepteerd. De Ver. van Vrijz. Herv. moet de Gemeente- opbouwkoers trouw blijven en aandringen op samenwerking der modaliteiten in broe- derlgke liefde (1 Corinthe 13). Aldus kan een overkoepelende eenheid tot stand ko men, zonder dat de modaliteiten op het Pro- crustusbed der confessionele éénvormigheid worden gelegd. In dit verband bepleitte spr. solidariteit met de links-vrijzinnigen, die in de positie van „outcasts" dreigen te komen EMIGRATIE NAAR ISRAEL Dezer dagen werd er een rapport uitge bracht over de stand van de Joodse gezind heid bij de Joodse jongeren van 12 tot 20 jaar. Er wonen thans 2.198 van zulke jeug digen- in Nederland en daarvan hebben ruim zeshonderd aan een flink opgezette enquête meegewerkt. Meer dan de helft van al dezt jongeren was niet bij een Joodse vereniging aangesloten. De vragen hadden vooral be trekking op de Joodse sfeer thuis en op de wens tot alijah (emigratie naar Israël) die onder de jongeren leeft. Er kwamen veel meer antwoorden uit de kleine dan uit de grote gemeente. Het blad der Zionisten, De Joodse Wachter, vat de uitslag als volgt sa men: „Van alle inzenders gaf ruim tweederde op in een positief Joods milieu te leven (orthodox en niet-orthodox) en bijna een derde in een omgeving die min of meer on verschillig tegenover het Jodendom staat. De Amsterdamse inzenders behoorden voor bijna de helft tot laatstgenoemde categorie en die uit de andere grote gemeenten en uit de provincie slechts voor ongeveer een kwart. Over het gehele land genomen blijkt dat 40 pet. van de inzenders vestiging in Israël ernstig in overweging neemt en 13 pet. wei felt, maar staat er niet geheel afwijzend te genover. Over het algemeen is een duidelij ke samenhang te constateren tussen het lid maatschap van Joodse verenigingen en de neiging tot alijah. Van de 40 pet. die aan alijah denkt is vier vgfde Joods georgani seerd en van de 47 pet. voor wie alijah blijk baar niet in aanmerking komt, is minder dan een derde lid van een Joodse vereniging. Een zelfde soort verband blijkt er te be staan tussen de Joodse sfeer thuis en het voornemen zich in Israël te vestigen. Van de jeugdige inzenders uit een omgeving, die zich niet erg voor Joodse zaken interes- seeft, geeft slechts 20 pet. op serieuze alijah- plannen te hebben; voor de positief Joodse niet-orthodoxe milieux is dit percentage 45. De orthodoxen vertonen het opvallende ver schijnsel dat in de provincie slechts 24 pet. van hen tot alijah overhelt en in de grote gemeenten en Amsterdam resp. 82 pet. en 70 pet. Over de gehele linie komt de factor positief Joods milieu méér voor dan actief lidmaatschap van een Joodse vereniging. Hoe groter de neiging tot alijah, echter, des te dichter naderen deze twee factoren elk aar".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11