PROVINCIALE BONDSDAG MEISJESVERENIGING OP G.G. WALCHEREN NIEUWS UIT DE KEKKEN KAPPIE EN DE WEERMAKERS uit de AETHER MAANDAG 4 JULI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN GEREF. KERK ZIERIKZEE Causerie ds. P. van Strien. De Zeeuwse meisjesverenigingen op Geref. gronslag waren Zaterdag de gasten van de Zierikzeese vereniging „Bouwen in de Lentetijd" voor de jaarlijkse provinciale bondsdag. Om elf uur heette de presidente, mej. F. Oostdjjk, in de Geref. kerk van Zie- rikzee de honderden uit geheel Zee land gckomènen welkom, in het bij zonder wika De Vlieger en mevr. Hornstra namens de CJVF. De mor genvergadering was gedeeltelijk ge- Koudekerke Zomeravondconcert. Zaterdagavond gaf de harmonie „Voorwaarts" te Koudekerke, een zomeravondconcert in de muziek tent op het Dorpsplein. Dirigent was de heer J. Laroes uit Middelburg. Ritthem I Benoeming. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Waalwijk is benoemd mej. W. P. Varel te Ritthem en tot onderwijzeres aan de Chr. Schoot te Ritthem mej. C. Voogd. Beide dames behaalden dezer dagen de acte onderwijzeres. Van onze adverteerders Zaterdagmiddag opende de burge meester van Veere, jhr. mr. I. F. den Beer Poortugael het nieuwe kelder caféterras onder Schotse huizen te Veere. Talrijke wethouders en raads leden gaven met hun dames van hun belangstelling blijk. De burgemees ter dankte de fa. S. Kodde uit Veere voor de keurige uitvoering. Een fraaie wandschildering van de heer W. Vaarzon Morel jr. siert het café op. Er is een aardig terrasje, dat plaats biedt aan circa 30 perso nen. Vandaar heeft men een goed uitzicht op het oude stadhuis. De heer H. C. van Kranenburg voerde eveneens het woord. Na afloop bleef men nog enige tijd 'genoeglijk byeen. LEZERS SCHRIJVEN Feesten te Vlissingen met gesloten winkels Ik was getuige van het openlucht bal aan de rand van de stad, het heeft mij 'verwonderd dat de winkeliers daar ter plaatse wèl het licht mochten laten branden, de deuren open zetten, plus hun étalage afstonden voor fiet senstalling, doch niets mochten verko pen dan ijs. Waarom nu niet die win keliers, die toch al zo verstoken zijn van de voordelen van de feestelijkhe den óók eens-een extra*"daggeldje la ten verdienen, dan waren ze van al hun lekkers 'afgekomen en de danslus- tigen hadden niet met hongerige ma gen vajx de buitenlucht naar huis be hoeven' te gaan. Met Kermis mogen de winkels toch óölc open blijven tot mid dernacht, waarom nu niet met de Vlis- singse Show. Gaarne zag ik dat B. en W., want ik geloof toch, dat dit de instantie is die daar over beslist, een beetje door de vingers-zou zien. Oók voor vreemdelingen zou het beter zijn. Voornamelijk de Belgen, daar alles in hun eigen land en daar buiten heel anders is, en je daar niet alleen je dorst, kunt lessen, maar óók je maag kunt vullen en dat gaat niet allec-n met jjs, en de winkeliers daar ter plaatse hebben óók eens een extraatje wat ze toch ook wel verdienen. Een Vlissingse huisvrouw. Souvenirs op Zondag Naar aanleiding van het ingezon den stuk van een invalide koopman, in souvenirs in de krant van Donder dag 30 Juni stel ik er prijs op te ver klaren, dat ik het geheel niet eens ben met hetgeen in dit stukje naar voren wordt gebracht. Waarom moet de krant voor een dergelijk iets worden gebruikt? Er staan toch nog wel an dere wegen open om het doel te be reiken, zoals bijvoorbeeld een ver zoekschrift aan de gemeenteraad. Nu wordt de indruk gevestigd, alsof elke collega van de ingezonden stukken- schryVer het met hem eens is. Boven dien: laat de ijswagens en winkeliers er buiten, maar probeer zelf een op lossing te vinden. C. KANDEL. Middelburg, Lange Giststraat 26. wyd aan huishoudelijke zaken, zoals jaarverslagen, het besluit volgend jaar Tweede Paasdag met de jonge- iingsverenigingen samen te vergade ren, en samenzang onder leiding van de heer M. Berrevoets. Mej. J. Lob- bezo sprak een opwekkend woord de onderlinge banden in de verenigingen te verstevigen. In de middagvergadering, waar voor ook van buiten de- meisjesbond belangstelling bestond, sprak ds. P. van Strien, Geref. predikant te Delft over „De tijd en de taak van het jon ge meisje." „Men zegt wel eens", zo begon spr., „dat men met zijn tijd moet mee gaan, maar het gevaar bestaat, dat God dan vergeten wordt. Er groeit thans in Nederland een gedoopt ge slacht op zonder God. Ook de meis jes hebben de roeping zich te stellen tegen geestelijk verval en zedelijke achteruitgang. Wij zijn het eigendom van Jezus Christus en daarom zijn wij veilig naar twee kanten. Ten eerste is de taak van ons die nen onder de greep van het woord gekomen en wij kunnen elkander hel pen in tijden van beroering. Onze tijd heeft Christen-ieugd nodig", zo be sloot ds. Van Strien, „en in deze we reld is het kruis het teken van Jezus Christus." Na deze causeiie volgde een lange bespreking, waarbij verschillende ac tuele problemen nader werden bezien. Ter opluistering liet de Zierikzeese muziekclub de Roza's zich in enkele negro-spirituals hox*en. De vergade ring werd afgewisseld met declama tie van de dames M. Stoutjesdyk en C. Bienevelt. Ds. IJ. J. Tiemersma, Geref. pred. te Zierikzee sprak het slotwoord en wees op het vertrouwen dat elk Cristen-meisje bezitten moet. Na het zingen van Ps. 118 vs 7 sloot ds. Tiemersma met dankgebed. De meisjes maakten daarna een rondgang over Schouwen-Duiveland, Vragen over uitgifte in de Braakmanpolder. Het Tweede Kamei'lid, de heer Van Meel, heeft aan de minister van fi nanciën schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Is het juist, dat na de eerste 8 in de nieuwe Braakmanpolder uitge geven bedrijven binnenkoi-t nog 10 bedrijven onder de gegadigden zullen worden verdeeld? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid mede te delen, door wie en op wiens verantwoording tot deze uit gifte is besloten? 3. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan van oordeel dat dit in overeenstem ming is met zijn toezegging dat, wat betreft de uitgifte va.n 1955, mag worden aangenomen, dat zij eerst zal plaats vinden, wanneer het uitgifte- beleïd aan de hand van de in te die nen nota (inmiddels ingediend) uit voerig is bediscussieerd 4. Wanneer vraag 3 ontkennend wordt beantwoord, wil de minister dan mededelen, hoe hij zich het ver loop van de uitgifte van de bedrijven en gronden in de Braakmanpolder denkt Groot recreatiegebied voor Bergen op Zoom. In de Vrijdagavond te Bergen op Zoom gehouden gemeenteraadsver gadering werd met algemene stem men besloten tot aankoop van de bui tenplaats Ruyters-Hoove, die tot een groot recreatiegebied zal worden in gericht. De raad verleende hiervoor een crediet van 242.000. Na de be handeling van dit voorstel werd het reeds tweemaal uitgestelde voorstel tot het aanleggen van de zwemgele- genheid met restaurant, terrassen, strand e.d. behandeld. Voor dit plan was eerst een crediet nodig van 1.000.000. Door de aan koop van Ruyters-hoove bood het college een gewijzigd voorstel aan, omdat de houw van een restaurant nu kon vervallen. Dit nieuwe plan vergde toch een crediet van 575.000. Na uitgebreide discussies werd ook dit voorstel z.h.s. aanvaard. Brand aan P. Potterlaan te Vlissingen. Benauwde ogenblikken voor twee meisjes. In de afgelopen nacht omstreeks twee uur brak brand uit in een eengezins woning aan de P. Potterlaan to Vlis singen, welke bewoond wordt door de fam. S. De brand is vex*moedelijk ontstaan door ontsnappend gas, dat op 'n gegeven moment met zulk een hevigheid explodeerde dat alle ruiten aan scherven gingen. Door de ontplof fing werden de twee dochters van mevrouw S. hun moeder was uit- stedig wakker. Inmiddels had het vuur in de bene denverdieping gretig voedsel gevon den in lichtbrandbare stoffen, zoals gordijnen, waardoor de meisjes het huis niet via de benedenverdieping konden verlaten. Gelukkig snelden de buren, die door de ontplofifng ook wakker wa ren geworden, te hulp. Door een raam op ae bovenverdieping konden de he vig geschrokken meisjes het huis verlaten. De inmiddels gewaarschuw de brandweer wist spoedig de bi-and te blussen. De schade is aanzienlijk. Marktberichten VEILING „WALCHEREN" WA., MIDDELBURG. 1 Juli. Aardappelen en fruit: Aardbeien per kg. 79146; Perziken per st. 6—26; Ro de bessen per doos 53—58; Kersen 08; To maten A 8296; idem B 85—91; idem C 76; Vr. aardappelen: grote en drielingen 1224; kriel 6—12; bonken 23—31. Aanvoer aardappelen ongeveer 40.000 kg. Groenten: Bloemkool A 1130; idem B 9—16; idem C 911; Sla per stuk A 3—7; Komkommers A 19—31; id'em B 18—26; idem C 1423; idem D 11; Dubb. prïnces- sen 128—150; Tuinbonen 17—27; Savoye- kool 717; Spitskool 7—19; Doperwten 38 53; Bospeen 848; Boskroten 613; Postc lein 5—27; Andijvie 6—38; Snijbonen 110— 131; Peulen 82—129; Spinazie 20—43; Was- peen 4855; Rabarber 711. Middelburg Jubilerend onderwijzer te Middelburg gehuldigd. Vrijdag herdacht de heer A. Eve raars, onderwijzer aan de Chr. Her vormde School aan de Trompstraat in Middelburg, het feit, dat hij 40 jaar in dienst was van het Chr. on derwijs. Na in 1915 zijn onderwijzersakte behaald te hebben, werd de jubila ris benoemd te Hollandseveld. Na aldaar een half jaar het onderwijs gediend te hebben, werd hij per 1 Januari 1916 benoemd tot onderwij zer aan de Chr. School op 't Zand (destijds gemeente Koudekerke). In zijn woning aan de Blauwe Dijk te Middelburg, kwam men Vrijdagavond in besloten kring bij een, om de jubilaris te huldigen. Aanwezig waren o.a. leden van het bestuur der school, enkele vrienden en familieleden van de heer Eve raars. De voorzitter van het schoolbe stuur, ds. E. Durkstra, Hervormd predikant op 't Zand, wenste de heer Everaars geluk en dankte hem voor de wijze waarop hij het Chr. on derwijs gediend heeft. Hij bood een enveloppe met inhoud en een bloem stuk aan. 1 Jan. 1956 viert de heer Eve raars zijn jubileum op school. Geheimen van de zee door dr. Van der Meer ontvouwd. In restaurant Wöhler in Middel burg keek Vrijadagavond een groot aantal leden van de aquariumvereni ging „Barbus Conchonius" met be langstelling naar de kleurendia's, die de bekende kenner van de zee, dr C. van der Meer uit Delft aan hun ver toonde. Fraaie kleurenplaatjes verle vendigden de causerie van dr Van der Meer, die dadelijk nadat de voor zitter, de heer P. Dingemanse het openingswoord had gesproken, op duidelijke wijze het een en ander ver telde over wat er beweegt en leeft in de zee. Spreker behandelde vooral de in het water levende planten, nadat hij tijdens een vorige lezing de dieren wereld in de zee had besproken. Na dat eerst met behulp van de dia's een kykje was genomen langs de Neder landse kusten er waren ook ver schillende „Zeeuwse opnamen" bij stapte men over op de rotsachtige kust van Cornwall en de bijzonder fraaie kusten van de Middellandse zee in Z.-Frankrijk. Daar tussendoor behandelde spreker enkele vragen. Dr Van der Meer vertelde de aqua riumvrienden ook allerlei interessan te aspecten van in het water levende microscopisch kleine planten. Hij besloot zijn voordracht met een drie tal uitstekend geslaagde natuurop namen. De avond, die het seizoen van „Barbus Conchonius" afsloot, werd door de vooi'zitter met een kort woord besloten. „Onderlinge Steun" bijeen in Middelburg De assurantievereniging „Onder linge Steun" hield in zaal Montaan in Middelburg onder voorzitterschap van de heer W. de Wolf haar 41e jaarvergadering. De secretaris, de heer S. Simonse, gaf een overzicht van het afgelopen jaar. Het ledental steeg met 61 en bedraagt thans 1311. De verzekerde waarde steeg met twee en half millioen gulden tot 34.781,50. Aan brandschadegelden werd uitbetaald 64.406. Hiervan werd 55.306 tex-ugontvangen, zodat 9100 ten laste van de vereniging blijft. Van de over het boekjaar 1954 be taalde premie a 0,80 per 1000 verzekerde waarde voor woonhuizen, ook voor woonhuizen op boerderijen, en 1,20 voor landbouwschuren kan 10 procent worden gerestitueerd door bijschrijving bij het ledenkapi- taal. Ter voorkoming van brandschade wordt door de vereniging een vier de deel van de kosten voor aanleg van een bliksembeveiligingsïnstalla- tie gedragen. De zustervereniging „Helpt Eikander" betaalt ook een vierde deel, zodat de eigenaar slechts de helft heeft te betalen. Het aftre dende bestuurslid, de heer J. Polder dijk Lzn. werd herkozen. De aftre dende commissarissen, de heren A. van Dis en P. Meyers, die met her kiesbaar waren, werden vervangen door de heren N. Mesu te Vrouwen polder en J. Louwerse Mzn. te Se- rooskerke. In het belang van de ver- zekerden werd gewezen op het feit, dat velen te laag zijn verzekerd. Voordracht Frans Koster. Zaterdagavond hield de Middel burgse voordrachtskunstenaar Frans Koster voor een aandachtig gehoor in de Schotse huizen in Veere een ge slaagde voordracht. Personenauto's botsten. Een Belgische personenwagen en een personenauto, bestuurd door de Middelburgse arts J. C. B. S. bot sten Zondagmiddag op hel kruis punt HeerengrachtVolderijlaagte in Middelburg, doordat dokter S. geen voorrang verleende. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Beide wagens wei-den niet ern stig beschadigd. Examens De heren J. J. van Aartsen en A. A. de Keijzer, beid'en te Middelburg, slaagden voor het propaedeutisch examen schei kundig ingenieur. Ring Walcheren van „In dienst der kerk". De Ring Walcheren van de Man- nenorganlBatie „In Dienst der Kerk" kwam Zaterdagmiddag in het kerk centrum aan net Koorkerkhof in Middelburg bijeen. Na de gebruike lijke opening sprak de voorzitter, de heer C. Dronkers uit Vlissingen, zijn vi'eugde uit over de goede opkomst. Daarna behandelde hij in grote lijnen het werk van „In dienst der kerk". Er werd medegedeeld, dat er Za terdag 9 Juli a.s. in Heino een week end gehouden zal worden. Op deze bijeenkomst zal gesproken worden door prof. dr. C. G. van Nifterlk, over „Staan in vrijheid" en door ds. F. Kcja, over „De grenzen der ge- Examens Voor het toelatingsexamen van de R.H.B.S. en Middelbare School voor Meisjes in Middelburg slaag den: Jan Biei-ma, Kees Brakman, Ben Bruggeman, Koos Biondina, Leuntje Catsman, Fiepko Coolman, Kees Dingemanse. Marcel Donze, Aleid Fortgens. Guus Froijen, Hans Janse, Ferdi de Konink. Jaantje den Hollander. Bert Koops, Herma v. Liere, Jan de Lussanet de la Sablo- nière, Kees Louwerse. Koos Scherphuis. Lex v. Selms, Ma deleine Simons, Michiel Vaandrager-, Rita v. d. Velde, Attie Vader, Jeanne Vei'hage, Co Vissex-, Wim de Vos, Leïda Wielinga. Frans Minderhoud, Ben Malipaard, Marius Meulenberg, Herma Petiet, Hans Potteboom, Leendert Parent, Ju dy Portier, Jan v. Rooijen, Aartje Steur. Vlissingen E.H.p.O.-afdeling De afd. Vlissingen van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. hield haar 19e jaax-vex-gadering. Uit de jaarverslagen bleek, dat in het jaar 1954, 25 cursisten het diplo ma behaalden. Tientallen ongevallen werden ixx het afgelopen jaar ver zorgd, o.a. hij festiviteiten, aan het strand en bij autobustochten. Cursussen E.H.B.O. werden gege ven aan hen, die aangesloten zijn bi; de B.B. De financiële verslagen wa ren bevredigend, zodat het bestuur het 20e levensjaar van de vereniging zonder zorgen tegemoet kan treden. De aftx-edende bestuursleden werden by acclamatie herkozen. De leden werden opgewekt, deel te nemen aan de zomer-districtsoefening te Goes, die op Zaterdag 9 Juli a.s. wordt gehouden, waarna de voorzitter deze prettige en leerzame vergade ring met een. woord van dank aan de aanwezigen kon sluiten. Examens Geslaagd voor radiotelegrafist 2de klas [d'e heer R. Linssen; voor scheepswerktuig- kundige diploma A de heer B. H. A. R, de Riiyter, beiden leerlingen van de „De jRuyterschool" te Vlissingen. RAAD DOMBURG Geen subsidie voor militaire tehuizen. Onder leiding van burgemeester W. J. G. Crommèlïn kwam de raad van de gemeente Domburg, in openbare vergadering bijeen. Op voorstel van B. en W. werd besloten om geen sub sidie te verlenen aan de R.K. Militai re thehuizen en het humanistische thuisfront. De gemeente trad toe tot een gemeenschappelijke regeling be treffende behandeling gemeentelijke personeelsaangelegenheden. Op verzoek van Gédeputeerde Sta ten werden enkele wijzigingen aan gebracht in de verordening op de pre- cario-rechten. Na enige discussie ging de raad accoord met een wijziging in de be grotingen 1954 en 1955, Bij de rondvraag werd verzocht de nog aanwezige bouwvolume te reali seren. Veere Bevordering. Met 'ingang van 30 Juni is de wachtmeester der Rijkspolitie R. Si mons te Veere bevorderd tot wacht meester der eerste klasse. Nieuw- en Sint Joosland Examen Zuster Arntzenius uit Nieuw- en St. Joosland slaagde voor het EHBO-examen. Zoulelande Feestweek te Zoutelande Uitgaande van de hotelcombinatie, zal Zoutelande in de week van 9 t.m. 15 Juli door verschillende feestelijk heden de aandacht vragen. Zaterdag 9 Juli zal de feestweek ge opend worden met een ringrijderij en een concert van do plaatselyke mu ziekvereniging „Luetor et Emergo". Verder staan er in de week op het programma lampionoptocht voor kin deren, strandspelen, muziek, terwijl in de Hotels „Zomerlust" en „Het Streefkerkse Huis" modeshows ge houden zullen worden, waaraan ook nog een cocktail-competitie verbon den is. De week zal besloten worden met een klein vuurwerk. Burgerlijke Stand. VLISSINGEN. Bevallen: E. Stroo—De Rijke, z.; F. J. J. den Arendv. d. Endt, z.; H. Kwantes De Nooijer, d.; C. Holowacki—Verheul, d.; H. Schaart—Henning, d.; J. C. Pels—Van Ingen Schenau, d. Ondertrouwd: J. W. Gabriëlse, 26 j. en P. Gilde, 21 j.; H. Boutens, 21 j. en A. Rui- zendaal, 19 j.; H. Kiewiet, 42 j. en A. Le- feber. 39 j. Getrouwd: W. Th. Wijnen. 29 j. en M. Dingemanse, 24 j.: J. Tijmstra, 34 j. en J. H. Menkveld, 25 j. Overled'en: L. de Nooijer, 64 J-, e. v de Rijke. ZOUTELANDE. Bevallen: C. de Wolf—Cijvat, d- Getrouwd: J. Kluijrhout, 26 j. en A. van Sluijs, 22 j. BIGGEKERKE. Bevallen: P. Reijnierse—Caljé, d. WE9TKAPELLE. Bevallen: E. J. GabriëlseVerhage, J, HuibregtsenHoumes, z.; J. de Hoop Minderhoud, z. Getrouwd: P. Gabriëlse, 24 j. en J. Min derhoud. 22 j. Overleden: J. W. Roelse, 4 j, MELISKERKE. Bevallen A. Maljaars—Geschiere, d.; P. Polderman—Geschiere, d.; C. KrijgerZa-, chariasse, z.; E. RoelofsMelse, z. Ondertrouwd: J. Verhage, 25 j. en F Houterman, 23 j. Getrouwd: L. J. Verton, 39 j. en A. Pleij' te, 28 j.; F. B. van Dommelen, 28 j. en M. Louws, 22 j. Juli Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.N.A.P. 2.05 2.31 3.07 3.35 3.46 2.01 2.15 2.32 1.38 1.64 14.22 14.50 15.26 15.54 16.09 2.03 2.17 2.30 1.35 1.62 8.22 8.51 9.02 9.21 l.f 1.80 1.98 1.54 1.76 U.—N.A.P. 20.50 1.94 21.19 21.53 21.29 21.45 2.06 2.24 1.70 1.94 Duivenpraatj e. Deze week verscheen de geheel uit- fewerkte uitslag van het grote ondsconcours uit Chateauroux en hieruit blijkt wel duidelijk, dat de Zeeuwse duivenliefhefafaers het zo slecht nog niet hebben gedaan. In concours waren over geheel Zuid-Ne derland 1684 duiven, de eerste was G. de Wever uit Schoondijke, die met deze duif een behoorlijk bedrag ver diende en daax'boven een polshorloge en een haardkachel. A. van Keulen uit Vlissingen, tekende de tweede duif. Ook een haardkachel en een polshorloge. De geweldige keizers- poule van een bijna 300 bleef in Zeeland, nl. bij R. de Cock uit Over slag. By de eerste 20 duiven van dit mooie concours betonden zich 7 Zeeuwse liefhebbers uit de provincie, t.w. G. de Wever (1), Schoondijke; A. van Keulen, Vlissingen (2)R. de Cock, Overslag (4)O. Maasschelein, Clinge (5). P. van Damme, Stoppel dijk (7), J. Rottier, Vlissingen (12). Examens. Aan de Chr. Kweekschool in Mid delburg werd de onderwijzersacte behaald door de heren A. P. Meulen berg te Kamperland, P. Minderhoud te Gapinge, E. P. D. van Ooyen te Middelburg, H. M. v. d. Putte te Souburg en T. van de Veen te Waal- wijk. Aan de Rijksleerschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Mid delburg slaagden voor het examen Handenarbeid: L. Burger, Goes; J. J Keijmel, Breskens; A. J. de Koene, O.- en W.-Souburg; A. P. Koster, Bres kens; J. W. Nieskens, Aardenburg; A. J. Olm, Vlissingen; M. Oostdijlc, Krui- ningenA. Pieters, 's Heer Arendsker- ke; J. Boogaard, Goes, Afgewezen: éen candidaat. meente". Als afgevaardigde naar de ze byconkomst werd de hoer Dron kers aangewezen. Ds. J. F. Wagencr uit Zoutelajide, hoofdbestuurslid; zal dit weok-end eveneens bijwonen. In September zal or op „Hodcnesse" in Cadzand een week-end wordoxx ge houden. Het 35-jarig bestaan van de Ring Walcheren zal in November van dit jaar op voorstel van de heer A. M. Brouwer uit Koudekerke in Vlissin gen worden gevierd. Vlissingen is op Walcheren de grootste afdeling. De afdeling Koudekerke zal gevraagd wordon medewerking tc verlenen door hot opvoeren van het toneel stuk „Waar leed in, Is zegen naby". Ds. J, F. Wagener sloot de bijeen komst. Vicaris benoemd. Ter vervanging van ds. E. Durk stra, Hcrv. predikant In Koudekerke (wijkgemeente 't Zand), dlo op 22 Augustus naar Nieuw-Guinea ver trekt, heeft de kerkcraad benoemd vicaris J. de Mejj uit Zaandam. De heer De Meij heeft do benoeming aanvaard. Verleden Zondag ging vi caris De Mey voor in oen kerkdienst op het Zand en des middags in Kou dekerke. De benoeming gaat in per 1 September 1955. Gevaarlijk spel Carbidontploffing in waterput. Bij een ontploffing op het terrein van de Venlose boerenhoeve de Tiche- larlj hebben 5 kinderen brandwonden opgelopen. Ze zijn-allen in 't zieken huis te Venlo opgenomen. De kinderen waren op de onlangs verlaten pachthoeve aan het spelen, .toen ze in een schuurtje een met car bid gevuld vat vonden. Een gedeelte van de inhoud daarvan hebben ze gestort in de waterput, die in de boomgaard staat. Toen dit ge beurd was staken zij een stuk papier in brand en lieten dit in de put vallen. Het vijftal ging over de putrand han gen om goed te kunnen zien wat er verder zou gebeuren. Er ontstond een ontploffing die tot ver in de buurt te horen was. De kleren van de kinderen geraakten in brand- Zij holden naar de Rijnbeek, die daar in de omgeving stroomt, maar intussen schenen de vlammen al gedoofd te zijn. Ze holden althans over wei- en akkerland naar de Herungerweg, waar een juist pas serende automobilist zich over hen ontfermde. De 10-jarige P. S. en de 12-jarige L. M. hebben ernstige brandwonden op gelopen. Drie andere jongens van 12, 13 en 16 jaar, waaronder een broertje der ernstig gewonden, zijn er beter af gekomen. Veertig jaar research bij Philips. In Eindhoven is Zaterdag het feit herdacht, dat veertig jaar geleden door Philips het research-werk ter hand werd genomen. Namens de regering was minister Cals aanwezig, die in een rede gewaagde van de grote waarde ring van de overheid voor dit werk. De oprichter, prof. Holst is, blijkens de mededeling van minister Cals, be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Ir. Rinla, de oudste van de drie directeuren, werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau; de heer Lemmens, hoofdas sistent werd onderscheiden met de gou den eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In de veertig jaar steeg de research- bezetting tot 1200 man. waarvan on geveer 250 academici. Voorts zijn er kleinere research-grocpen in Enge land, Frankrijk en de V. S. De omzet van Philips steeg in deze periode van 5 a 8 millioen tot circa 2 millard. Minister Cals opende daarna symbo lisch de nieuwe vleugel van het na tuurkundig laboratorium. ZUID-BEVELAND Goes Jongen brak been. Zaterdagmorgen had de tienjarige jongeman J. Moerman uit Goes het ongeluk op het kruispunt Brouwers gangWestwal tegen een fiets op te lopen, die werd bestuurd door mejuf frouw C. M. uit Goes. De knaap brak hierbij zijn rechtevondei-been. Dokter J. A. E: van der Feen verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer naar het zielteiihuis Oostwal vervoeren. 43. Nog een hele poos zaten Kappie en de Maat duizelig op een warme steen bij de bol Alles draalde hen voor de ogen. Maar toen de we reld rondom hen eindelijk wat tot rust was gekomen en zij de omgeving bete: konden bekijken, zagen zii dat zij niet meer alleen wa- „Kappie!" gilde de Maai „Kijk toch eens! Daar ko men grote geltebokken aai en er zitten mannen op di- witte jurken dragenl Wa raar! Wat engl" „Man, wanneer kun je da' gewauwel nu eens nalaten' bromde Kappie, „dat zijr Arabieren op kamelen. Er verkoop nu geen rare praatjes, want die lui zijn gauw beledigd". De kameelruiters stegen af en kwamen op hen toe Een rijzige man met een baard kwam voor Kappie staan en keek hem aan met doorborende blik. .Salum Aleikum, o gesnorde witkop zware stem, „vanwaar komt gij met die ijzeren da del? Spreek klare taal, o grengo, anders zal ik ge noodzaakt zijn U en Uw metgezel in de woestijn te DINSDAG 5 JULI. HILVERSUM 1. 402 m 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de Kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de hulsvrouw. 11.30 Gr. 12.00 Lichte mui. 12.30 Land- en tu.inb. meded. 12.35 Twee piano's. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.55 Koersen. 14.00 Omr. ork. en solist. 15.00 „Zo zien zij ons", gesprek. 15.15 Pianorecital. 15.45 Gram. 16.30 Voor de Jeugd. 17.20 ..De dierenwereld en wij", caus. 17.30 Mond-accordeontrio. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. J8.;5 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 „Paris vous parle". 19.05 Gram. 19.15 Dansmuz. 19.45 Toneel beschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Act. 20.15 Gevar. progr 21.15 Orgel en viool. 21.45 Disco-caus. 22.30 Clavecimbeiduetten. 23.00 Nws. 23.15 New Vork calling. 23.20 Gram. 23.25—24.00 Idem HILVERSUM 11 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 KRO KRO: 7.00 Nws T.iü Gram 1.45 Morgen gebed en liturg. Kal a.00 Nws en weerber. 8.15 Gram 9.00 Voor ae vrouw, 9.40 „Licht baken". caus. 10.00 Voor de Kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Gram. 11.50 .Als de ziele luistert' caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuw- bouwmeded. 12.33 Gram 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath nws 13.20 Koor zang. 13.45 Gram. 14.00 Strijkkwart. 14.50 Amus. muz. 15.10 Dansmuz 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken 16,30 Zie- kenlof. 17.00 Voor ae leugö 17.15 Idem. 17.40 Koersen. 17.45 Regenngsuitz.: Ne derland en de Wereld 18.00 Voor de Jeugd. 18.20 Tour de France 18.20 Metropole ork. en solist. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 19.30 Avondgebed en liturg kal. 19.45 Gr. 20.40 Act. 2055 Gram. 21.00 „Uit het Boek der Boeken" 21.15 Kamerork en solist. (In de pauze: Radlo-bromfietscursus). 22.15 Zang en narp 22.35 Orgelconcert. 23.00 Nws. 23.15 Mannenkoor en Maastr. Stedelijk ork. met soliste. 23.30—24.00 Hol land Festival 1955: Hongaars strijkkwart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7