PITTIG De Zeeuwse Pijpersdag in Goes werd groot succes itvin Zmsc Almanak AFSCHEIDSBIJEENKOMST VOOR DIRECTEUR LWS-SCHOONDIJKE DAUMIER-TENTOONSTELLING IN MIDDELBURG GEOPEND Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 4 JULI 1955. „EXCELSIOR" JUBILEERDE Indrukwekkend défilé en taptoe Met een grootse taptoe, uitgevoerd door de pypcrscorpsen „Jonge Kracht" uit Biezelinge, „Nicoleen" uit Kamperland, „Juliana" uit Middelburg en „Excelsior" uit Goes werd Zaterdagavond op de Grote Markt te Goes de Zeeuwse Pijpersdag besloten. Een pijpersdag, waardoor Goes op deze zo merse Zaterdag geheel in feestsfeer werd getrokken en waarmede voor het tambours en pijpercorps „Excelsior" 't zilveren jubileum op waardige wy- ze werd bekroond. Een hoogtepunt van deze dag was wel het indrukwek kende défilé, dat 's middags voor het bordes van het stadhuis werd ge houden voor de leden van het erecom ité van het jubilerende pyperscorps. De Zaterdagmorgen werd door de leden van het pijperscorps „Jubal" uit Dordrecht benut om een rondrit over Walcheren te maken. Westka- pelle, Domburg en Vlissingen werden allereerst aangedaan, waarna in Middelburg de tentoonstelling „Mi niatuur Walcheren" werd bezocht. 's Middags recipieerde „Excelsior" in Hotel Centraal te Goes. Burge meester W. C. ten Kate bood namens het gemeentebestuur zijn gelukwen sen aan. In zyn toespraak wees hy op het belang van het Goesse pijpers- corns voor een leerzame vrye tijdsbe steding voor de jeugd. Namens de Evenementen-commissie 1955, de afdeling Goes van V.V.V. en de Ver eniging voor Ijsvermaak sprak de heer M. Haasdonk, waarna hij een enveloppe met inhoud overhandigde. Voorts spraken de heer Jansen na mens de voetbalvereniging „Robur" en de heer C. Landman, een van de mede oprichters van „Excelsior". Bij degenen, die hun felicitaties aanbo den waren o.m. deputaties van de Gymnastiekvereniging O.K.K., „Kas- porgo", de Nederlandse Padvinderij, Handelsbelangen, de harmonie Ho sanna. de harmonie „Euphonia" en de Oranjevereniging. Van de zuster vereniging „Jubal" uit Dordrecht mocht „Excelsior" een origineel ge schenk. in ontvangst nemen, namelijk een mars voor fluitisten en een band mars. De heer M. Kuiters, directeur dirigent van het Dordtse corps, zei in zijn toespraak trots te zyn op de ontvangen uitnodiging. „Excelsior" in Goes is namelijk onze lievelings zuster", aldus de heer Kuiters, „en wij komen by haar heel graag op visite". Défilé. Inmiddels waren ook de andere Zeeuwse corpsen in Goes gearriveerd waar zij zich in de M. A. de Ruyter- laan opstelden voor de rondwande ling door Goes en het défilé voor het erecomité. Op liet zonovergoten marktplein hebben vele honderden Goessena- ren de indrukwekkenden en kleurrijke pijpersmanifestatle ga degeslagen. Met daverende trom men en schallende trompetten trokken achtereenvolgens Jon ge kracht", „Jubal", „Nicoleen" en „Juliana" voorby. Vooropge- gaan door „Jonge Excelsior" presenteerde als laatste „Excel sior" zich in de schitterende ju bileum uniformen in de stadskleu ren, rood en wit. Na een rondwandeling door de stad gaven de corpsen ieder afzonderlijk een uitvoering op de Grote Markt. T uinfeest. Omstreeks zeven uur verzamelden de corpsen zich op het Kerkplein, waar zij zich opstelden voor een ge zamenlijke mars. Alle tamboürs, trompetters en pijpers vormden hier één enorm corps, waarna een mors door Goes Noord werd gemaakt. Ver volgens ging het naar de tuin van het „Schuttershof" voor het tuin feest. Voor een talrijk publiek werd daar een bont om-en-om-programma uitgevoerd met optreden van diverse ensembles en natuurlijk pijpermuziek. Een grote taptoe, waaraan alle Zeeuwse corpsen medewerkten, vorm de het besluit van het uitstekend ge slaagde pijperfestival. zwemmen verdronken Zondagmiddag is te Vlissingen de 14-jarige P. S. bij het zwemmen in het kanaal verdronken. De jongen dook van het vlot bij de zwemschool en kwam niet meer boven. Ter plaat se aanwezige zwemmers hebben, ter wijl de politie aan het dreggen was, de jongen na urenlang duiken ge vonden. E'en arts kon slechts de dood constateren. Vermoedelijk is de knaap, die goed kon zwemmen, door een aanval van kramp getroffen. R. S. STOKVIS &.ZONEN N.V. 36210 B Ter gelegenheid van het 25-jarig ju bileum van het Tamboers- en Pypers- ■korps Excelsiorte Goes, was het Zaterdag in de Ganzestad ,J?ijpers- dag". Het jubilerende Korps tijdens de parade voor het ere-comité op de Marlet. Foto P.Z.C.) VAN TOT OESTERCULTUUR. Hoewel de watertemperaturen nog niet geheel gunstig zijn voor de ont wikkeling van het oesterbroed, zijn toch verschillende Zeeuwse oester- kwekers reeds begonnen met het zaaien van mosselschelpen, die moe ten dienen als collecteurs voor de broedval. In de haven van Yerseke is het dan ook druk. Pannen werden echter nergens geladen; het wachten blijft op mooi warm zomerweer. In dien dit niet spoedig komt, is het niet uitgesloten, dat de zogenaamde top in de oesterbroedval evenals vorig jaar weer in de koude periode valt. Het gevolg hiervan zou zijn, dat mil- lïoenen oésterlarven een ontyöige dood vinden in het koude Schelde- water. WAARDEVOLLE VONDST? In het terrein van de hofstede van de heren J. van de Stolpe en J. W. Romeijn te Ouwerkerk is dezer da gen een vondst gedaan, die waar schijnlijk voor oudheidkundigen waar. devol kan zijn. Bij het graven van een sloot kwam namelijk een vaar tuig te voorschijn, dat vermoedelijk zeer oud is. Het werd gevonden op een diepte van twee meter. De lengte van de boot is ongeveer twintig me ter. Zij is met zeer primitieve mid- AAPJE... In een étalage van een „dierenwin kel" in een der Zeeuwse steden is een aapje uitgestald. Een fraai exemplaar; volgens een voorbijgangerdie zich als deskundig ontpopte, afkomstig uit de oerwouden van Sumatra. 't Moet voor het diertje wel een overgang zijn geweestvan de jungle naar die étalagekast. Hij troont er wat gelaten op een mengsel van zaag sel en zand, met. een kaal schommel stokje als laatste, schamel overblijf sel van luchtwortels en boomkruinen met een voeder- en drinkbalcje als te kenen van de beschaving, die het zicli verworven heeft Gisteren keerde hij die bakjes met een verzorgde voorpoot of moet men eigenlijk van hand spreken? alsmaar om en om, daarbij zo nu en dan een peinzende blik uit het étalage- venster werpend, waarvoor zich enke le kijkers hadden opgesteld, 't Dier keek wat hautain langs de mensheid heen in een onbestemde verte. In het verleden vermoedelijk .Die beesten zijn duur. Hij kost wel honderd gulden", sprak een ge ïnteresseerd toeschouwer waarderend. Het aapje zag er troitwens uit of het dat zelf drommels goed wist! delen vervaardigd. De oudheidkun dige dienst werd van de vondst in kennis gesteld. REISBERICHTEN. Dank zij de ruime bijdragen van gemeentenaren en toezeggingen van autobezitters is het het betreffende comité te Koudekerke weer gelukt om de ouden van dagen ook dit jaar een reis aan te bieden. De oudjes gaan Woensdag 13 Juli a.s. naar Zuid-Beveland. Voor de zieken en hulpbehoevenden onder hen staat een aparte reis op het programma. Alle regen van vorige week Woensdag ten spijt zijn de leerlingen van de hogere klassen der Chr. la gere school te Zierikzee tocji op reis gègaan. De stemming zat èr in en bleef er in, vooral in de prachtige speeltuin en het sprookjesbos de „Ef- teling" te Kaatsheuvel. De leerlingen van de Chr. school te Ovezandc maakten Vrijdag onder leiding van het onderwijzend perso neel hun jaarlijkse reis. By Den Haag werd de miniatuurstad „Maduro- dam" bezichtigd en in Scheveningen vermaakte men zich op het strand. „Berg en Dal" in Nijmegen mocht zich Vrijdag verheugen in het be zoek van de leerlingen der openbare lagere school te Hoedekenske'rke. De kinderen en het schoolhoofd, de heer J. Hofstee, bezochten ook Arnhem. De hoogste klassen van de Chr. Nat. school te Tholen zochten het Vrijdag buiten de landsgrenzen. Om half zeven 's morgens vertrokken zij voor een bezoek aan Dinant en bij half elf keerden zij in Tholen terug. Dinant en Brussel werden aange daan door de buurtvereniging „Kijk uit" uit Axel. VEEL WAARDERENDE WOORDEN De heer L. van Dijk verlaat Zeeland. De grote zaal van hotel „De Zwaan' te Schoondijke was Zaterdagmiddag tot de laatste stoel bezet, toen de be volking van Zeemvsch-Vlaanderen daar afscheid nam van de heer L. van Dijk, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn func tie van directeur der Rykslandbouw- winterscliool heeft neergelegd. Zijn oud-leerlingen boden hem een recep tie aan om nog eens duidelijk van hun dankbaarheid te getuigen en uit alle richtingen waren zij samengekomen om persoonlijk afscheid van de heer Van Dijk te nemen, die op medisch advies rust moet houden en in Zeist gaat wonen. De heer M. J. Verbrugge, burge meester van Waterlandkerkje en voorzitter van het comité van voor bereiding, memoreerde in zyn wel komstwoord hoe de heer Van Dijk zich 31 jaar lang In het landbouwon derwijs verdienstelijk heeft gemaakt. In 1924 deed U als directeur der Lagere Landbouwschool uw intrede in West Zeeuwsch-Vlaanderen en U heeft U sinds die tyd zeer verdienste lijk gemaakt op verschillend gebied. De Zeeuwsch-vlaamse bevolking wil U daarvoor haar dank overbrengen. Het is voor een groot gedeelte aan uw werk te danken, dat de landbouw in dit gebied zo is vooruitgegaan", aldus de heer Verbrugge. Namens de oud leerlingen bood hij de heer Van Dijk een boekwerk aan over tuinieren en een enveloppe met inhoud voor het maken van een buitenlandse reis. Voor mevrouw Van Dijk was er een mand bloemen. Daarna sprak de hoer G. Veenstra, inspecteur van het Landbouw Onder wijs uit Den Haag, die de heer Van Dijk bestempelde als een „bruisende, Thoolse activist" en zeer waarderen de woorden sprak over de goede geest van samenwerking, die altijd tussen hen had bestaan. De heer P. A. van Roosevelt, bur gemeester van Schoondijke, voorzit- :er van het bestuur der R.L.W.S., bood de scheidende directeur namens het bestuur een tuinameublement en als persoonlijk geschenk een ets aan. ANDERE SPREKERS. Na hem spraken nog mevrouw M. van Veenvan Loghem, namens de Vereniging van Plattelandsvrouwen, de heer El A. M. van de Vijver, na mens het personeel van de school, de heer M. L. de Regt, namens de Rjjks- landbouwvoorlichtingsdienst, jhr. J. van Vredenburch, oud-voorzitter van de Koninklijke Vereniging „Het Ne derlandse Trekpaard", de heer M. de Brurjne, namens de Kring Westelijk Expositie in Vlissingen officieel geopend. De groei van de stad in foto's en cijfers. In een bijeenkomst voor genodig den in het Stedelijk Museum te Missingen heeft de burgemeester van deze gemeente, mr. B. Kolff, Zaterdagmiddag de in het nabijgele gen Jan van Bovenhuis ingerichte expositie „Sterk in opkomst" offi cieel geopend. In zijn welkomstwoord richtte de burgemeester zich in het bijzonder tot vertegenwoordigers van het ac- tïe-comite van de Vlissingse Zomer- show, de voorzitter van de V.V.V. Vlissingen, de heer J. L. Verhagen, de directeur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", ir. C. Kapsenberg, tot het bestuur van het „Jan van Bo venhuis" en de hoofden van scholen. Mr. Kolff wees er op, dat de ex positie bescheiden was opgezet en niet spectaculair is, maar dat men niettemin hoopt de belangstelling van de burgerij en met name van de jeugd voor het wel en wee van Vlissingen door middel van deze ten toonstelling te kunnen verlevendi gen. Spr. gaf een overzicht van het geen tentoongesteld wordt en noem de in het bijzonder de schetsont werpen van het nieuwe raadhuis en het bejaardentehuis en het voorlo pige schetsplan voor een lagere technische school van belang. De burgemeester gewaagde met waar dering van de activiteiten van het comité „Vlissingse Zomershow" en besloot met de wens uit te spre ken, dat de burgerij ook voor de tentoonstelling en daarmede voor de gemeente Vlissingen belang stelling zal tonen. Hierna verklaar de hij de tentoonsteling voor ge opend. In het „Jan van Bovenhuis" be zichtigden de genodigden vervolgen-s de overzichtelijk ingerichte exposi tie, waarop zoals gemeld door middel van vele fraaie foto's staties- tieken en schetstekeningen een beeld wordt gegeven van de groei van Vlissingen. Jhr. mr. Schorer sprak openingswoord. De wethouder voor kunstzaken der gemeente Middelburg, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, opende Zater dagmiddag iii de kunsthandel Van Benthem en Jutting N.V. een ten toonstelling, gewijd aan werken van de Franse negentiende eeuwse kun stenaar Honoré Daumier. De heer Schorer verklaarde daar bij erkentelijk te zijn voor de initia tieven, die de laatste jaren werden ontwikkeld door de directeur der N.V. Van Benthem en Jutting, de heer Carièrre. Deze organiseerde n.l. een reeks van tentoonstellingen, die een hoog gemiddelde vertoonde. Als voorbeeld noemde de wethouder de exposities, gewijd aan Toulouse Lautrec, van Russische iconen en de oude muziekinstrumenten uit de vermaarde collectie Scheurleer. „De ze Daumier-tentoonstelling nu is een verrassing van bijzondere allure", aldus jhr. Schorer, die tenslotte de heer Carièrre toewenste, dat het hem nog vele. malen zou gelukken dergelijke exposities te organiseren. Namens de directeur van het Haagse Gemeentemuseum, mr. L. J. F. Wijsenbeek, die plotseling ver hinderd was, sprak de heer D. H. Volz. Ok deze spreker richtte woor den van waardering aan het adres van de heer Carièrre, waarna hij de Opdracht voor Louis van Rode. Louis van Roode, die de laatste jaren bekendheid heeft verworven door zijn mozaieken aan het Holbein- huis te Rotterdam en aan hotel „Bri tannia" te Vlissingen, heeft van B. en W. van Rotterdam opdracht ge kregen tot het vervaardigen van een mozaiek aan het administratie gebouw van de B.P.M. te Pernis. Advertentie hoop uitsprak, dat het niet de laat ste maal zou zijn geweest, dat voor deze tentoonstellingen werd geput uit „de schatten van ons museum". En de heer Volz voegde er aan toe: „We hebben nog vele mooie din gen..." De derde en laatste spreker was de bekende Nederlandse Daumier- deskundige, de heer J. R. Kist uit Arnhem, die nader inging op het werk van deze Franse lithograaf, schilder en beeldhouwer en verschil lende episoden uit diens leven toe lichtte aan de hand van de geëxpo seerde werken. Deze tentoonstelling kwam tot stand dank zij de bereid willige medewerking van het Haag se Gemeentemuseum, de heer F. Ti- kotin, Wassenaar en van de heer Kist. De laatste verzorgde met de heer Volz de inrichting van het ge heel. De expositie zal tot eind Au gustus duren. Zeeuwse Doopsgezinden reünie in Kerkwerve. De leden van de Doopsgezinde ker ken in Zeeland, namelijk van Goes en Middelburg, hebben Zondag met de verspreide leden van Schouwen- Duiveland onder leiding van mej. dr. A. H. A. Bakker, Doopsgezind pre dikante te Middelburg, voor hun jaar lijkse reünie een bezoek gebracht aan Kerkwerve. Om half twaalf arriveer de het gezelschap in Zierikzee, waar de heer D. C. A. Lugt als gids optrad. Na de gezamenlijke maaltijd werd in de Ned. Herv. kerk van Kerkwerve, afgestaan door de kerkvoogdij, een kerkdienst gehouden, waarin mej. dr. Bakker sprak naar aanleiding van 1 Johannes 1 vs 3: „Wij hebben lief om dat Hij ons eerst heeft liefgehad." Het gezelschap wandelde door het dorp naar het Verenigingsgebouw, waar burgemeester S. Franclce zyn gasten verwelkomde. Kerkwerve is na de ramp door de jongerenorgani satie van de Doopsgezinde broeder schap, de Mennonite Volontary Ser vice, uitgekozen voor het helpen bij de herstelwerkzaamheden. In een korte toespraak vertelde burgemees ter Francke over de gebeurtenissen van de Februariramp en bracht de dank over van het gemeentebestuur voor de door de Doopsgezinde kerk verleende bijstand. De heer N. E. van Santen uit Goes benadrukte de doel stellingen van het geloof. Naast de leer ook het practische gedeelte niet te verwaarlozen. Nadat de thee was gebruikt, werd pe rautobus een tocht naar de Westhoek gemaakt, waar de bezoekers het verdere van de Zon dagmiddag doorbrachten. Het was niet toevallig, dat de kerk dienst te Kerkwerve werd gehouden; dit steunde op een 150 Jaar oude tra ditie. Omstreeks 1800 werd de doops gezinde kerk te Zierikzee ontbonden en de roerende goederen aan de bur gerlijke gemeente Zierikzee verkocht op voorwaarde, dat jaarlijks op Schouwen-Duiveland één kerkdienst wordt gehouden. Dit jaar viel deze dus samen met de toogdag in Kerk werve. Zeeuwsch-Vlaanderen van de Z.L.M., de heer A. van Matersone, voorzitter van de vereniging van oud-cursisten, de heer A. Buyck, voorzitter van de vereniging van oud-leerlingen, ir. C. W. C. van Beekom, namens het col lege van consulenten in Zeeland, de heer C. M. v. d. Broecke, dijkgraaf van „Het Vrije van Sluis", de heer M. van Iwaarden, namens de L. J.G. en de heer K. de Booy, hoofd van de Chris- telyke Lagere School te Axel. AFSCHEIDSREDE. In zijn afscheidsrede zei de heer Van Dijk o.m.: „De Middelbare Land bouwschool te Dordrecht staat tegen woordig zeer in de belangstelling, maar onze Landbouwwinterschool be hoort ook tot het middelbaar onder wijs en als eenmaal de toelatingseisen wettelijk zyn vastgelegd, behoeven wy daarvoor niet onder te doen. Het vak onderwijs aan de R.L.W.S. is goed, maar het algemeen vormend onder wijs is mijns inziens nog onvoldoende en op dat gebied zijn de scholen van handel en industrie ons ver de baas". Sprekende over zijn werk bij het landbouwonderwijs besloot hij met de woorden: „Het is heerlijk om er aan meegewerkt te mogen hebben". Na afloop van de plechtigheid kwa men oud en jong hun raadgever, die binnenkort Schoondijke gaat verla ten, persoonlijk de hand drukken. De heer H. F. van de Velde overleden. Op 60-jarige leeftijd is te Rotter dam plotseling overleden de heer H. F. van de Velde, oud-hoofdinspecteur tit. by 's Rijks Belastingen. Wijlen de heer van de Velde werd te Vlissingen geboren, waar hij de plaatselijk H.B. S. bezocht, die toen nog slechts een driejarige cursus had, zodat hij twee hogere klassen in Middelburg moest doorlopen. Na zijn H.B.S.-opleiding werd hy bij de mobilisatie van 1914 in dienst opgeroepen. Hij klom in het leger op tot reserve-kapitein. Toen hij gedemobiliseerd werd trad hij in dienst van 's Rijks Belastingen waar hij de rang bereikte van hoofd inspecteur titulair met standplaats Rotterdam. Bij het uitbreken van de oorlog in 1940 was hij juist opgeroepen om een opleiding tot reserve-majoar te vol gen. Als kapitein nam hij deel aan de gevechten, die in de omgeving van Rijswijk (Z.H.) werden geleverd te gen de Duitse parachutisten. Na de capitulatie hernam hy zyn functie bij de belastingdienst. In verband met zijn gezondheids toestand zag hij zich genoopt enige jaren geleden met vervroegd pen sioen te gaan, na afkeuring. De crematie zal geschieden op Woensdag 6 Juli a.s. te Velsen. na aankomst van trein 14.02 halte Drie huis-W esterveld. Bureauchef W. J. Haars nam afscheid van Rijkspolitie. Tijdens een kort, ongedwongen sa menzijn heeft de chef de bureau van de Rijkspolitie in Middelburg, W. J. Haars, afscheid genomen van de dienst. De heer Haars, die heen ging wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, was vanaf 1945 werkzaam in deze functie. De districts-commandant, de ma joor W. H. van Ballegoijen de Jong, wees in een vriendelijke toespraak op de ijver, waarmee de scheidende chef de bureau altijd zijn plicht heeft ge daan, en zei dat hij steeds met hoofd en hart de belangen van de Rijkspo litie heeft gediend. Als afscheidsca deau overhandigde hij het bekende platenboek over Walcheren. Adjudant F. den Hooglander sprak namens de districts-recherehe, de groepscom mandanten en het personeel van het stafdistrict. Hij bood een rook- standaard aan. Adjudant P. J. Dek ker uit 's Heer Arendskerke voerde het woord namens alle Zeeuwse groepscommandanten en reserve-ad judant P. Hendrikse uit Middelburg dankte uit naam van de reserve Rijkspolitie. Tenslotte spraken opper wachtmeester H. Verwey uit Middel burg, de opvolger van de heer Haars en wachtmeester eerste klas J. Bom uit Middelburg namens de R.P. sport vereniging „Luctor". De heer Haars dankte daarna alle sprekers. De afscheidsbijeenkomst werd ook bijgewoond door de echtgenote en de kinderen van de scheidende bureau chef. Mevrouw Haars ontving een fraai boeket bloemen. VANDAAG. Vlissingen Alhambra: „The high and the mighty", 19 en 21 uur, 14 jr.; Lu xor: „Duel in the sun", 20 uur, 18 jr. Middelburg Schouwburg: „Besmeurde liefde", 20 uur, 18 jr.; Electro: „Le grand jeu", 19 en 21.15 uur, 18 jr.; Mo lenwater: Expositie Miniatuur Walche ren, 1024 uur; Van Benthem en Jut ting: Expositie Honoré Daumier. Goes Grand': „Vera Cruz", 20 uur, 14 jr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2