PROVINCIALE ZEEUWSE COURAMT Aanpassing van de vóór-oorlogse huren blijft noodzakelijk Sociale noden in de landbouw tot dusver onvoldoende bekend BILT ONRUST IN ZUID-AMERIKA GOEDE INZET VAN FEEST IN HAARLEMMERMEERPOLDER DE VERWACHT... 198e Jaargang-No 153 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85; p. kw.; fr. p. p. 1 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 Juli 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie £4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f Ij—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 350300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Temeuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee. N. Bogerdstraat 24. te lef. 26. WIJZIGING HUURWET Geen nieuwe verhoging van de onderhoudsnormen In we nota naar aanleiding van het verslag van de commissie van voor bereiding uit de Tweede Kamer over een aantal wetsontwerpen met betrek king tot de huurverhoging en belastingverlaging heeft de regering ook een hoofdstuk gewyd aan het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. Het verheugt de regering dat men zich van vele zijden in beginsel met het voor stel tot een algemene huurverhoging van vijf procent kan verenigen. De verhoging van de huren van de vóóroorlogse woningen en de verla ging van de grondbelasting zullen tezamen de spanning tussen de huurprijs van de oude woningen en de kostprijshuur van de nieuw te bouwen wonin gen met ongeveer 8 /i procent doen verminderen. Uiteraard blijft er ook daarna nog een spanning bestaan. Teneinde de ze zoveel mogelijk te beperken, blijft de regering streven naar verlaging van de bouwkosten. Het moet echter uitgesloten wor den geacht, dat hier een zodanige ver laging zou kunnen, worden bereikt, dat de huren van de nieuw te bouwen woningen zouden dalen tot het peil van de huur van vóóroorlogse wonin gen. Aangezien het anderzijds noodza kelijk is op de duur weer te komen tot rendabele woningbouw en afschaf fing van de subsidies, blijft de rege ring een verder aanpassing van de huren van de vóóroorlogse woningen aan die van de na-oorlogse onvermij delijk achten. De huren van de tot dusver tot stand gekomen na-oorlogse woningen liggen op zodanig peil, dat in het al gemeen geen aanleiding is voor een huurverlaging. Het ligt dan ook n i e t in het voor nemen der regering in verband met de verlaging van de grondbelasting een algemene huurverlaging van 3% procent te bevorderen. Wel zal deze belastingverlaging in incidentele gevallen enige correctie mogelijk maken met betrekking tot huren, die opvallend uitgaan boven het algemene niveau van de nieuw bouw. Een nieuwe verhoging van de on derhoudsnormen, geldende by de ex- Ëloitatie van woningwetwoningen, ligt lans niet in het voornemen. Berekening. De hurverhoging van vijf procent zal moeten worden berekend over de huurprijs, die op 31 Aug. 1955 ver schuldigd is. Indien de verhuurder de gelegenheid wil aangrijpen om tege lijkertijd ook vorige huurverhogingen in rekening te brengen -of wel in een later stadium alsnog'daartoe wil overgaan dan zal hij de minister van wederopbouw om toepassing van het artikel 17 van het besluit bijzon dere huurprijzen 1954 moeten verzoe ken. In een algemene formule is vastge legd, dat verwaarlozing moet blijken uit de omstandigheid, dat de woning kennelijk niet voldoet aan de eisen, die daaraan in verband met de in standhouding en bewoonbaarheid re delijkerwijs kunnen worden gesteld. Concretisering van dit voorschrift zal geschieden m een uitvoeringsbe schikking. De basis van de onderhoudsver plichtingen is en blijft de tussen par tijen gesloten overeenkomst, de op huur en verhuur betrekking hebben de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek en het plaatselijk gebruik. Daarbij zal de feitelijke marktsituatie mede van invloed zijn. Is de verhuurder in gebreke, dan zal de huurder bij de rechter nako ming van diens verplichtingen kun nen vorderen. Mevrouw Tsjang Kai Sjelc, de echt genote van de leider der Chinese na tionalisten, vervult de functie van tolk voor haar man. Op deze foto, gemaakt te Taipek op Formosa vertaalt zij voor leden van een delegatie van de Vereniging voor Morele Herbewapening een rede van haar man in het Engels. Door een efficiente procedure en het geven van duidelijke aanwijzingen met betrekking tot de vraag, wan neer van verwaarlozing sprake kan zijn, zal er voorts naar gestreefd moe ten worden om zoveel mogelijk met de bestaande ambtelijke apparaten te volstaan. Voor een nadere algemene wettelij ke regeling ten aanzien van de ver plichtingen van de verhuurder ziet de regering voorshands geen aanleiding. V erplichtingen. De regering wil niet de particuliere huiseigenaar op enigerlei wijze van overheidswege verplichten om een bepaald bedrag aan het onderhoud van zijn woningen ten koste te leg gen. Wat het tijdstip betreft met ingang waarvan de in het gelijk gestelde huurder de te veel betaalde huur kan terugvorderen, is de regering van me ning, dat dit in het algemeen het tijd stip van indiening van het verzoek zal zijn. Een vaste regel zou zij hiervan niet willen maken. Men wil derhalve aan B. en W. resp. de huurcommissie ten deze enige vrijheid laten. Met de mening, dat men het aan de gemeentebesturen zelf moet overla ten of zij een huurcommissie in het leven willen roepen of niet, kan de re gering moeilijk instemmen. (Vervolg op pag. 5) Russische luchtvaartschouw Nieuwe vliegtuigtypen. Op het vliegveld Tusjino, 16 km van Moskou, is Zondag de jaarlijkse Iucht- vaartdemonstratie gehouden ter vie ring van de dag der Sowjetrussische luchtvaart. In de regeringsloge zaten de eerste- secretaris der communistische partij, Kroesjtsjew, premier Boelganin, zijn voorganger Malénkow, de minister van defensie, maarschalk Zjoekow en leden van het presidium. Aan het einde van de schouw werd een twee-motorig transportvliegtuig met straalaandrijving getoond, van de zelfde grootte als de Britse Comet. Dit vliegtuig stond niet op het program ma vermeld. Verder waren te zien twee nieuwe typen straaljagers, waarvan naar men vermoedt er een sneller dan het geluid kan vliegen in horizontale stand. Een tot dusver nog niet aan het publiek getoond toestel was een reus achtig tweemotorig hefschroefvlieg- tuig. Opvallend was verder de ver schijning van vele intercontinentale straalbommenwerpers. Evenals het vo rig jaar, was ook het zweefvliegtuig te zien met beweegbare vleugels. Twee Nederlanders in Indonesië in arrest Volgens enkele in Djakarta ver schijnende dagbladen zijn twee Ne derlanders, de heren K. L. en_ F., die werkzaam zijn bij een firma in Dja karta, gearresteerd op de beschul diging van het houden van een illegale bank en van het op illegale wijze overmaken van gelden naar Nederland. Het zou gaan om een bedrag van anderhalf millioen Ru- piah, waarvan 1,4 millioen door de politie zou zijn achterhaald. Volgens de Semarangse corres pondent van Pia zijn negen perso nen, van wie de meeste Nederlan ders zijn, uitgewezen, omdat zij ge vaarlijk worden geacht voor de bin nenlandse veiligheid van Indonesië, STAKINGEN EN PROTESTEN Gewapende arbeiders in Bolivia in actie. Uit vier Midden- en Zuidameri- kaanse staten komen berichten over enige aldaar heersende onrust. Het zijn de staten Ecuador, Bolivia, Chi li en Argentinië. Vrijdagavond is in Ecuador de noodtoestand afgekondigd, na een besluit van de staatsraad om aan Sresident Velasco Ibarra de verlang- e buitengewone bevoegdheden te verlenen teneinde het hoofd te bie den aan een spoorwegstaking. Groepen gewapende arbeiders hebben Vrijdag het paleis van jus titie te La Paz (Bolivia) bezet. De actie ging uit van het Boliviaanse arbeidersverbond met de bedoeling, een staking van gerechtelijke amb tenaren te steunen, die het ontslag eisen van de president van het hooggerechtshof in het district La Paz, aan wie zij de arrestatie wijten van een vakbondssecretaris. Zaterdagavond is in liet gebouw van het liberale dagblad „El De- bate" te Santiago (Chili) een bom ontploft. Er zijn geen slachtoffers gevallen, doch de schade is vrij groot. „El Debate" is de regering vijandig gezind en heeft onlangs een campagne gevoerd tegen de ac tiviteit van de politiek-militaire be weging „Linea Recta". Tri Buenos Aires (Argentinië) heeft de pauselijke nuntius mgr. Mario Zanin, Zaterdag een lange be spreking gehad met de Argentijnse minister van buitenlandse zaken, Remorino. Bij dit onderhoud was de directeur-generaal van de afdeling geloofszaken van het ministerie, Aldama, aanwezig. Over de gevoerde besprekingen tijdens dit eerste officiële contact na het uitspreken van de pauselijke ban en de opstand van 16 Juni zijn geen bijzonderheden bekend ge maakt. Koningin Juliana en de prinsessen Margriet, Irene en Beatrix (op de ach terste rijwoonden Zaterdag de sport dag van het personeel paleis Soestdijk bij. De foto werd gemaakt tijdens de vete- ranenvoetbalwedstrijd tussen een elf tal van „K.P.D." en een team van K S.D.", waarin verschillende leden van de hofhouding stonden opgesteld. Ministersconferentie komt te Straatsburg bijeen Over de internationale toestand. Veertien ministers van buitenlandse zaken komen heden Maandag te Straatsburg bijeen ter bespreking van de internationale toestand. De mi nisters, leden van het ministerscomité Raad v. Europa, vergaderen onder voorzitterschap van Kristinn Fud- mundsson, IJsland). Dinsdag zal in de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa wor den gesproken over de betrekkingen tussen Oost en West en de voortgang in de Europese eenwording, die ge maakt is op de conferentie van de Europese kolen- en staalgemeenschap te Messina. Tezelfdertijd zal de algemene ver gadering van de Westeuropese Unie te Straatsburg bijeenkomen. Half millioen voor atoom-onderzoek Noors-Nederlands onderzoek. Het ligt geheel in de bedoeling van het Noorse instituut voor atoomenergie in Halden een reactor voor atoomproductie te bouwen. Halden ligt 150 km bezuiden Oslo. In het kader van de Noors- Ne derlandse samenwerking op dit ge bied van atoomonderzoek zal in het fezamenlk instituut voor kernon- erzoek in Kjeller de research voor deze bouw worden verricht. Neder land is voornemens voor dit researchwerk een bedrag van een half millioen gulden beschikbaar te stellen. KLOKKEN BEIERDEN Koningin opende een tentoonstelling. In alle dorpen en buurtschappen van de 18.000 ha grote Haarlemmer- meerpolder beierden Zaterdagmor gen de klokken van alle kerken, die net begin van de eeuwfeestviering van de polder inluidden. De 40.000 inwoners van de polder gaan nu tot 16 Juli feestvieren on der het motto: „Van bruisend water tot ruisend graan". De feestelijkheden werden Zater dagmorgen geopend met een samen komst in de Geref. Kerk te Hoofd dorp, welke werd bijgewoond door Koningin Juliana, minister-president dr. Drees en de ministers Beel, Al- gera en Mansholt. De moord te Apeldoorn. Neel was enig erfgenaam. Bij de opening van het testament van de Maandag j.l. vermoorde me vrouw M. de J. uit Culemborg is gebleken, dat haar neef uit Apel doorn was aangewezen als enig erf genaam. Wanneer deze wegens moord wordt veroordeeld, zal hij echter krachtens een desbetreffende bepaling uit het Burgerlijk Wetboek van de erfenis worden uitgesloten. In dat geval zal de erfenis krach tens de wet worden verdeeld onder zijn twee kinderen en een aantal an dere naaste bloedverwanten. Sinds de dag waarop mevrouw De J. werd vermoord, zijn er verschei dene pogingen tot inbraak gedaan in de woning van het slachtoffer. Aangezien de politie de woning niet voortdurend kan blijven bewaken, is een aantal waardevolle voorwer pen uit de woning naar elders over gebracht. SOCIOLOOG VOOR ZEELAND NODIG Gezelschap Zeeuwen voorgelicht in Gelders ruilverkavelingsgebied (Van een onzer verslaggevers). Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen zo deelden wij reeds mede aan de Provinciale Staten een crediet vragen voor het aantrekken van een socioloog. Zo dit voorstel wordt aangenomen, zal deze socioloog o.m. wor den opgedragen een rapport samen te stellen over de sociale verhoudingen op het eiland Tholen. De bedoeling is een beter inzicht te krygen in de noden, die op dit eiland heersen. Dat het aantrekken van een dergelijke academicus voor de provincie Zeeland een noodzakelijkheid is, die te meer dringt, nu verschillende plannen In het kader van de herverkaveling op het punt van uitvoering staan, is o.m. duidelyk gebleken tijdens de beide studiedagen, die de Zeeuwse Landbouw Maatschappij Vrijdag en Zaterdag een '.oei gemengd gezelschap van personen, die direct of indirect bij de landbouw zyn betrokken., heeft doen meemaken In de Bommelerwaard en het Land van Maas en Waal. De sociale problemen van deze beide streken lopen in vele gevallen parallel aan die op enkele eilanden in onze provincie. Tijdens de excursie, die o.m. werd meegemaakt door 't lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland, de heer A. Schout, mr. J. F. Hornstra. directeur van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk Cultureel Werk, ir. J. Velthuis, verbonden aan het secreta riaat van de Herverkavelingscommis sie Zeeland, de burgemeesters J. van den Bos, A. Lokker en A. A. van Eeten van de herverkavelingsgemeen ten Sint Annaland, Waarde en Nieu- werkerk, een predikant, enkele maat schappelijke werksters, hoofden van landbouw en landbouwhuishoudscho- len, landbouwers, enz. werd explica tie gegeven door de heren ir. L. J. A de Jonge., secretaris van de Kom- grondcneihuniissie in Gelderland en J. 'Stuvers, hoofdassistent van de Rijks- lanidbouwvoorlichtingsdienst, speciaal belast met de ruilverkaveling in de komgrondengebieden. Vrijdagavond hielden beide genoemde heren een le zing, resp. over „De nieuwe aanpak in de Komgrondengebieden" en „Er varingen met het technisch werk en de boerderijenbouw." De heer J. Ro- seboom. voorzitter van de Gelderse Komgróndencommissie. hield een in leiding over de sociaal-maatschappe- 'ike problemen. Duidelyk is de deelnemers en deelneemsters aan de studie-ex cursie gebleken, dat Zeeland in technisch opzicht de vergelijking net de bezochte gebieden glans- ■ijk kan doorstaan, maar tevens, lat onze provincie ver achteraan komt, waar het de bekendheid met de sociale zijde van de herverka velingsproblemen betreft. Onte genzeggelijk kan worden vastge steld, dat de maatschauoelijke toe standen in de Zeeuwse herverka- velingsgebieden minder slecht zijn dan in de Bommelerwaard en het Land van Maas en Waal. Moeilijk echter is vast te stellen hoever de noden in Zeeland zich uitstrekken. De Gelderse Komgrondencommissie beschikt over een apparaat van aca demici op sociaal terrein en deze so ciologen hebben een gedegen rapport samengesteld over de streken, waar de landbouw door ruilverkaveling en bijkomende werkzaamheden in zeer belangrijke mate kon worden verbe terd. Op grond van deze rapporten ook zijn de Bommelerwaard en het Land van Maas en Waal tot achter gebleven gebieden verklaard met alle consequenties daaraan verbonden, als bijvoorbeeld overheidssteun in ruime mate. Socioloog. Tot dusver ontbreekt in Zeeland een dergelijk rapport. Ongetwijfeld be schikt men hier wel over de mensen, die voor de samenstelling ervan alles zins capabel zijn, maar niet de tijd kunnen vrijmaken om een rapport met sprekende cijfers en analyses sa men te stellen. Dat spoedig een per soon wordt gevonden, die zich geheel en al aan de in Zeeland levende pro blemen in verband met de herverka veling kan wyden en daarover in den brede rapporteren, is een zaak van urgent belang voor de gehele provin cie. Tal van deelnemers aan de excur sie waren verbaasd over hetgeen op sociaal terrein in de bezochte gebie den is bereikt en het was hun duide lijk, dat dit slechts is kunnen gebeu- Vervolg op pag. 5) Na deze samenkomst heeft Konin gin Juliana de eeuwfeest-tentoon stelling geopend. Dit geschiedde door het oplichten van de klink van een echt boerenhek. De Koningin begaf zich tenslotte naar de hal, waar de historische ten toonstelling is ondergebracht. Daar stond niemand minder dan de ruim twee meter hoge robot Sabor, die in zijn grote metalen hand een bos rose anjers geklemd hield. Toen de Landsvrouwe hem op korte afstand genaderd was, neeg de robot. Uit het metalen omhulsel weerklonk een stem, die verzocht de Koningin de boeket te mogen aanbieden. Koningin Juliana ver rast door deze originele bloemen hulde, onderhield zich op „onge- dwongèn wijze" met Sabor, die tot aller verrassing vlot en In correct Nederlands de vragen beantwoord de. Daarna nam de rondgang over het grote tentoonstellingsterrein een aanvang. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Batavieren drongen Nijmegen binnen. In de nacht van Vrijdag op p Zaterdag zyn enige als Bata- p vieren uitgedoste Betuwenaren uit Eist en Bemmel en omge- p ving het feestvierend Nijme- gen binnengedrongen. ee Zij hebben eerst geprobeerd p M het Trajanusbeeld, "dat een oaar duizend kilo weegt, en p dat geplaatst is op het Keizer H Lodewyk plein, weg te nemen. p Achteraf bleek dat wel wat p et moeilijk te zijn en bovendien p vilde men het beeld niet be- p schadigen. Toen werden om f| iet beeld heen grote plakaten H gezet, waarop stond „Trajanus ga terug naar Rome". Boven- ee dien werd op het voetstuk een groot plakaat. waarop een Ba- p tavier stond afgebeeld, ge- plakt, met het opschrift „Tra- p p janus, gij zijt een ergenis voor et alle Batouwers. Ga terug naar Rome, voordat wij, Bataven p et komen. Moet de strijd zich p ee weer herhalen, zult grj het ge- p lag betalen". p p De politie zag dit bedrijf van te de Betuwse Batouwers, die ee zich de nakomelingen achten p p van Claudius Civilus, met een lachend gezicht aan. De poging II om de Nijmegenaar, die tijdens p p de feeesten Trajanus moet p voorstellen, te schaken, mis- lukte, doordat deze lont rook p en de politie opbelde. ee Hïïiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiin Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten van Donderdagavond 19 uur: Kopenhagen onbewolkt 19 gr.; Am. sterdam regen 20 gr.; Londen regen 18 gr.; Luxemburg zwaai- bewolkt 23 gr.; Parijs half bewolkt 25 gr.; Bordeaux onbewolkt 23 gr.; Greno ble licht bewolkt 2S gr.; Nice zwaar bewolkt 26 gr.; Genève licht bewolkt 23 gr.; Zurich regenbui 21 gr.; Lo carno zwaar bewolkt 20 gr.; Berlijn licht bewolkt 24 gr.; Frankfort ge heel bewolkt 23 gr.; Munchen on weer 25 gr.; Wenen zwaar bewolkt 30 gr.; Innsbruck regenbui 25 gr.; Rome onbewolkt 32 gr. LAGERE MIDDAGTEM I'ERATUREN Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later opkla ringen en enkele verspreide buien matige tot vrij krachtige wind, rui mend naar West of Noordwest. 5 Juli Zon Maan ZON KN MAAN op 4.28 op 21.06 onder 21.04 ondeT 4.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1